Monumentaal cachot zal in oude glorie worden hersteld „Excelsior" gaf jaarlijks concert Groot winterfeest voor minder-validen „Hof van Lisse" weer geopend PAGINA 5 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT V - -f Diiri'Mvii.lngelTKï; j T<r>o!-''n.r>i;vnvEN Jl tt< V.Ï>J'lMI?TOi j f'fS .14 MAART 1S4«* J -J Gedenksteen, gelegd tijdens de wederopbouw na de brand in 1843. Er boven bevind zich een plaquette van de Heilige Mar- tinus. VOORHOUT Het stokoude ca chot is niet veel moois meer .De muren staan er nog en een deel van de deuren zit er ook nog in, maar daar mee heeft men alles wel ge zegd. Want de oktober storm van 1973 deed ook het dak in el kaar storten. Toch Is dit cachot een momument, zoals vermoe delijk geen tweede in Zuid-Hol land is te vinden. U vindt het naast een zeer bejaarde boerde rij aan de Jacoba van Beieren- weg in Voorhout en is vermoe delijk in 1450 gebouwd. Het stond eertijds aan het begin van een landweg die de duinen in voerde en vanuit dit strategisch gelegen punt kon de koddebeier een groot terrein in het vizier houden. Voor de landlopers, de strandjutters en niet te vergeten de stropers wapt de duinen wemelden destijds van het wild! had hij twee cellen tot zijn beschikking. De cellen zijn er ook nog zij het dat ze de laatste decennia door boer War merdam, de laatste bewoner, zijn gebruikt als opslagplaats voor alles en nog wat. De oorspron kelijke deuren, zwaar met ijzer beslagen, zitten er nog in compleet met zware roestige grendels en het luikje om wa ter-met-brood door te schuiven. Op de muren van het cachot hebben de arrestanten nijver hun namen gegrift en tekenin gen gemaakt. Niet alleen het voormalig cachot wordt in oude luister hersteld, maar ook de boerderij zelf. De nieuwe eigenaar is nl. de Lisse- se architect ir. A.H.J. Paarde- kooper, die straks zijn riante woning aan de Laan van Rijc- kevorsel gaat verlaten en zich in de Voorhoutse boerderij zal vestigen. Ook het architectenbu reau van de heer Paardekooper, waarop achttien bouwkundigen vzaam zijn, wordt naar Voorhout overgeplaatst. Bij de boerderij behoort nl. ook nog een kloeke bollenschuur, een ge bouw dat geen historische waar de heeft. Na een ingrijpende verbouwing, waarbij het uiter lijk sterk wordt gewijzigd (en verfraaid!) zal hierin het archi tectenbureau met de tekenka mers, e.d. worden gehuisvest. Onbegrijpelijk eigenlijk, zo zegt de heer Paardekooper, dat je in de overbevolkte randstad Hol land nog de hand kunt leggen op zo'n historische boerderij. Het geheel is aan de noordkant omgeven door een grote boom gaard, waarvan de bomen wat verwaarloosd zijn maar die in oktober j.l. toch nog een rij ke oogst gaven. De moestuin wordt geheel nieuw aangelegd, maar in oude stijl. Er komt ook een kruidentuin in en verder een afdeling zacht fruit met bessen, frambozen, aardbeien, enz. De boerderij met de grote stal is via een overdekte overloop ver bonden met het zomerhuis. De twee bestaande hooibergen die bepaald geen historische waar de hebben, worden afgebroken. Op de plaats die hier vrij komt, wil de heer Paardekooper een grote brink creëren, die wordt overhuifd door hoog geboomte. De wat verderop staande wa genschuur die ook heel oud is, blijft gehandhaafd, evenals de bocht waarin men vroeger de koeien molk. Brand Over de historie van deze boerde rij, die in de volksmond ,,De Bult" heet (vermoedelijk i.v.m. de wat hoge ligging op een oude uitloper van het duin), is niet veel bekend, maar de heer Paardekooper is vast van plan in de oude archieven te gaan speuren. In welk jaar de boe- renbehuizing is gebouwd is dan ook (nog) niet precies bekend. Delen van de boerderij stam- Vast staat wel dat een deel van de boerderij in 1843 door brand is getroffen. Daarvan getuigt een ingemetselde steen met het jaartal 1843 met daar boven een plaquette waarop men duidelijk een afbeelding van de Heilige Martinus kan zien die zijn kleed aan een bedelaar geeft. Of toen ook het zomerhuis door brand is beschadigd? Het is niet met ze kerheid te zeggen, maar de heer Paardekooper zet hier wel een vraagteken, omdat de mu ren in ieder geval van oudere datum zijn. De boerderij is vele jaren bewoond geweest door de familie Warmerdam. De laatste veertig jaar door vijf ongetrouwde broers en één zus ter. Cathrien, die het geheel be stuurde. Toen Cathrien overleed, bleven de broers zelf zo goed en zo kwaad als dat ging 't huishou den doen. Aan de gebouwen werd toen niets meer gedaan. Dat heeft op sommige plaatsen wel tot verval geleid, maar dat had ook tot voordeel dat er niets verknoeid werd, zo zegt de heer Paardekooper. De heren Warmerdam enkelen van hen leven nog en wonen nu in het centrum van Voorhout hadden kennelijk een hekel aan weggooien. Ze bewaarden com pleet alles. Zo trof men in het voormalig chachot niet minder dan vijfhonderd oude klompen Verdwenen Verder bevatten de schuren en het erf een groot aantal land bouwwerktuigen en gereed schappen, terwijl in de wagen schuur een aantal boerenkarren stond. Nadat de heren Warmer dam de boerderij hadden verla ten, hebben niet genode gasten er een kijkje genomen. En was het daarbij maar gebleven! Er werd ook veel gestolen. De boe renwagens zijn met de noorder zon verdwenen, evenals de nodi ge boerenwerktuigen en gereed schappen en niet te vergeten kostbare antieke boerenkisten. Een gave karnmachine die in be weging werd gezet door een paard in het rond te laten lo pen, heeft men niet kunnen meenemen en ook een vijftal oude pompen is blijven staan. Op het erf zelf hebben de zoons van de heer Paardekooper nog heel wat opgegraven. In een van de gebouwen bevindt zich nog een oude takkenbos sen-oven, waarin de boerin vroeger zelf het brood bakte. Boven een der oude scjjouwen bevindt zich nog een rookkast. Als in november het gemeste varken was geslacht, werden de hammen en de worsten in deze kast gehangen om gerookt te worden. De boerderij, die vroeger tot de bezittingen van de Abdij „Leeu wenhorst" in Noordwijk behoor de is veel gaver dan men aan de wat groezelige buitenkant zou zeggen. De dakconstructie bo ven stal en woonhuis is een brokje negentiende eeuws vak werk van de bovenste plank en op een kleine uitzondering na nog klokgaaf. Dat deze oude boerderij grote kel ders bevat, waarin men vroeger o.m. de gemaakte kazen be waarde plus de voorraad gezou ten en geweckte groenten, zal niemand verwonderen. Familiefeesten goede staat. Ook op de stalzol der staan er twee. Daar sliepen n.l. de knechts. Het was immers de gewoonte dat de knechts zo dicht mogelijk bij het vee slie pen. Dat was altijd gemakkelijk als er een koe moest kalveren of zo. Bij de boer Warmerdam sliepen f ze dus op de stalzolder. Voor de Over die stalzolder gesproken: die is zo ruim dat men er bij wijze van spreken wel een voetbal wedstrijd op kan spelen. Straks wordt deze ruimte gebruikt voor familiefeesten, maar daar ma ken we geen wekelijkse bezig heid van, aldus de heer Paarde kooper. De stal zelf wil de heer Paarde kooper gaan gebruiken voor ex posities. Om te beginnen voor de hoog bejaarde landbouw werktuigen en andere attributen uit landbouw en veeteelt, die hij in zijn eigen boerderij aantrof. Verder wil hij op gezette tijden ook graag plaats bieden aan jonge kunstenaars om te expo seren. Het woonhuis zal grondig worden gerestaureerd. Dat werk zal worden uitgevoerd door de fir ma Erven A. Paardekooper uit Zoetermeer .waarvan een broer van de architect eigenaar is), die regelmatig oude boerderijen restaureert. Het werk zal naar verwachting een klein half jaar in beslag nemen, maar dan zal het ook een boerderij zijn. waarin het een genot moet zijn om te wonen en te werken, ter wijl de sier- en de moestuin en de boomgaard volop gelegen heid bieden voor recreatie. Me vrouw Paardekooper die graag kruiden en bloemen kweekt, zal men straks dan ook veel in de tuin kunnen vinden. Ook destijds schreven „bewoners" van kleine kamertjes hun naam op de muren. Op de oude cel- wanden staan er verscheidene. Het heeft niet veel gescheeld of de heer Paardekooper had geen vergunning gekregen om zich in deze boerderij te vestigen. Een deel van Voorhout's gemeente- raud is sterk agrarisch inge steld en vond dut de ugrarische bestemming die op dat perceel lag, niet gewijzigd moest wor den. Bij deze gedachtenbepaling speelde niet t»n onrechte mee. de narigheid die men elders in het land ondervindt van niet- agrariërs die naar het platte land komen om daar te wonen en na enkele dagen al beginnen te zeuren over de stank van do mesthoop, het kraaien van de haan op de vroege ochtend, e.d. Via de bepalingen In de Hinder wet kunnen deze mensen de agrariërs veel last bezorgen. En daarom zat men in Voor hout's raad tegen dit voorstel aan te hikken. Afgezien van de zekerheid dat men van de heer Paardekooper die klachten niet zou krijgen, besloo» de gemeen teraad toch om de vestiging van het architectenbureau op dat perceel toe te staan, maar het was allemaal op het nippertje: 7 leden stemden voor en 6 te gen. Inmiddels is het vrijwel ze ker, dat Ged. Staten het raads besluit zullen goedkeuren zodat de restauratiewerkzaamheden spoedig kunnen beginnen. 1 rl t.'ii Y •".•V Achter deze met ijzer beslagen deur konden stropers, landlopers en Jac. v. Beierenweg. De Lindenbomen er omheen zullen een grote beurt ander „uitvaagsel" hun zonden overdenken. Water en brood kregen Het monumentale cachot uit omstreeks 1450. Het voorste gedeelte was de verblijfplaats van de liod- ze door het luikje. débeier; daarachter bevinden zich de twee cellen. Jeugdwerk comité wil zich opheffen LISSE In een voltallige verga dering van het „Comité Active ring Jeugdwerk" (C.A.J.) te Lisse werd na afhandeling van een aantal subsidieaanvragen het eenparig besluit genomen om aan het college van b en w van Lisse ontheffing uit deze functie te verkrijgen met In gang van 1 juli a.s. Aan dit verzoek tot ontheffing ligt het volgende ten grondslag. Het C.A.J. is bijna 20 jaar gele den onder Burgemeesterschap van mr. de Graaff als overkoe pelend orgaan ingesteld voor subsidiëring van het jeugdwerk van niet-katholieke zijde, terwijl het comité „Inter Parochieel Jeugdwerk (I.P.J.) deze taak vervulde voor het katholieke jeugdwerk. Door de steeds wijzigende om standigheden in het verenigings leven en de al meer toegepaste „openheid" wat het toelaten van leden betreft, kwam het steeds meer voor dat verenigin gen bij de aanvragen om subsi die in wezen hun aanvragen bij beide overkoepelende organen moesten Indienen, omdat vele verenigingen een steedj meer gemengd karakter kregen. Ge volg was dat beide overkoepe lende organen over subsidieaan vragen steeds contact met el kaar moesten onderhouden, het geen tijdrovend genoemd moest worden. Door het C.A.J. werd reeds eerder op fusie van het C.A.J. met I.P.J. aangedrongen, doch dit heeft niet tot een tast baar resultaat ge'e'd. Het Comi té C.A.J. wil echter op deze wij ze niet door blijven werken en meende daarom het Gemeente bestuur om ontheffing te moeten vragen. BOLLENSTREEK - In de ka pel jnkieuw Vredenhof te Heemstede (v. Oldenbarne- veldstraat 15) wordt zondag een aangepaste kerkdienst voor alle gezindten behouden voor gezinnen met gehandi capte kinderen. Voorganger is ds. D. J. Spijkerboer, aan vang 15.00 uur. LEIDSCHENDAM - De ver koop van de kinderpostzegels en prentbriefkaarten voor de dames van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft dit jaar 8.079,40 opge bracht, ruim 2000 gulden mer dan vorig jaar. RIJPWETERING De invali- denbond „Alkemade en om streken" organiseert vrijdag t.b.v. de kas een kaartavond met verloting in café „het lage land" te Oud Ade. Aan vang 20.00 uur. RIJPWETERING - Het be jaarden-comité houdt t.b.v. de uitgaansdag van de Ripse bejaarden, haar wekelijkse kaartavond in café „Do ver gulde Vos". Aanvang 20.00 RIJPWETERING het be jaardencomité houdt t.b.v. de uitgaangsdag van de Ripse bejaarden, haar wekelijkse kaartavond in café „De ver gulde vos". Aanvang 20.00 uur. LISSE Het eerste grote Winterfeest voor gehandicapten, vorig jaar gevierd in de theaterzaal van Treslong in Hillegom door de „Stich ting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollenstreek", ligt alle deel nemers van dit feestelijk festijn nog vers in het geheugen. De direc tie van Treslong van toen stelde aan het einde van dat feest onmid dellijk de grote zaal voor een feest in de volgende winter weer spontaan beschikbaar, doch door gewijzigde omstandigheden en reorganisatie van Treslong, kan het tweede Winterfeest nu niet in Treslong gehouden worden. Het bestuur van de stichting Sport en Recreatie Gehandicapten heeft echter de directie van HBG te Lisse bereid gevonden om de Sierex-Bloemenhal aan de Grevelingenstraat voor dit feest af te staan en zodoende is het mogelijk geworden om het tweede Winterfeest doorgang te doen hebben op a.s. zaterdag 9 februari, aanvang 's avonds half acht en sluiting twaalf uur. Het programma vermeldt de medewerking van tal van Carnavalsver enigingen uit de Bollenstreek, terwijl voorts zelfs „De Oliedonkers" uit Spoordonk (N.Br.) naar Lisse komt en de dansband „The Key Town Combo" uit Leiden medewerking zal verlenen. Wanneer ver meld wordt, dat „Trou moet Blycken" uit Lisse met de gehele be zetting aanwezig zal zijn en het feest zal inleiden met muziek en show, dan is er geen twijfel meer aan of dit feest zal wederom grandioos worden! Het feit, dat de heer Beljaars, die verleden jaar het feest op meesterlijke wijze heeft geleid, speciaal vanuit Breda naar Lisse komt om ook dit feest glorie en luister bij te zetten, is op zichzelf al een garantie voor het slagen van dit grote Winter feest. LISSE Nadat het Restaurant „Hof van Lisse" (voorheen Warong Dja- wa) bijna een jaar gesloten is geweest, werd het bedrijf gistermid dag weer heropend. Het gehele pand is thans in huur genomen door de heer J. A. van Zuthcm, uit Nieuw Vennep. De heer Van Zuthem heeft het gehele bedijf een extra goede beurt gegeven en men kon vanmiddag constateren, dat er ook een reorga nisatie ten goede heeft plaats gevonden. Ook de liefhebbers van' een partij biljarten kunnen er nu hun hart ophalen. Bij de opening waren vele bekende figuren uit de biljartwereld aanwezig die z^ch erover verheugden, dat de heer Van Zuthem het aandurfde om „Hof van Lisse" weer nieuw leven in te blazen. Vanuit Lisse zelf had de nieuwe, eigenaar eveneens volop belangstelling, getuige de zeer vele bloemstukken die het restaurant en de vergaderzaal tor een bloemenhof omtoverden! Onder hen bevond zich de heer Van der Kroft, voorzitter van het V.V.V. Noordwijk - Het R.K. Fanfare korps „Excelsior" gaf gister avond in het Royal-theater voor een goed bezette zaal haar jaar lijkse uitvoering. Het was de eerste van een reeks van vier. Vanavond concerteert Excelsior weer en ook donderdag- en vrij dagavond vindt een herhaling plaats. Reeds nu staat vast, ge zien de programma-omzet, dat donateurs en belangstellenden in groten getale acte de présence zullen geven. Onder de bekwame leiding van di rigent G. H. Weijers voerde het korps een boeiend programma uit met als hoogtepunten „In dian Summer" van de compo nist Eric Ball en Kees Vlak's tweede selectie van „Happy Sound". Het gespeelde indianen verhaal met een toespraak van het opperhoofd, het verblijf aan het koele water, de totemdans en het dankgebed aan de Grote Geest sprak sterk tot de ver beelding. Na het concert was er een perfect optreden van de Drumband en het Majorettenkorps. Voorzitter E. L. P. van Schie zei met recht trots te zijn <>P <l>t korps en hij dankte instructrice mevr. Van den Berg-Verkade en in structeur Groen voor hun pres taties. De heer Van Schie maakte het talrijke publiek deelgenoot in de zorgen van het fanfarekorps. Een deel van het bestaande in strumentarium, zo'n 43 instru menten, moet worden omge bouwd en daarmee is een be drag van 3480,- gemoeid. Drie bugels, een bes-bas en een cor net zijn dermate oud en slecht, dat zij niet meer om te bouwen zijn. Vooral de koop van de bas snijdt er in 2500,-) en in to taal vergt de aanschaf een uit gave van 5219,-. Tenslotte moet het gehele saxofoon regis ter worden vervangen, omdat het niet om te bouwen is. Het gaat om drie sopraan-saxofoons, twee alt-saxofoons, twee tenor saxofoons en twee bariton-saxo foons, waarvan de kosten in to taal 18517,- bedragen. Een lichtpuntje is, dat de thans in gebruik zijnde saxofoons nog ter Geld nodig voor instrumenten beschikking van de leerlingen kunnen worden gesteld, lies bijeen staat op het verlang lijstje van „Excelsior" voor een bedrag aan 27.216,- aan instru menten, die het korps broodno dig heeft. Voorzitter Van Schie deed een beroep op de Noord- wijkse burgerij het fanfarekorps daadwerkelijk te steunen bij het opbrengen van deze som. Na de pauze voerde de toneel groep van „Excelsior" de klucht „Dolle Mina's" op. De dolle geschiedenis, spelend op een boerenhofstede, oogstte gro te bijval.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5