Modern toneel taboe voor Boskoopse 'Tavenu HUIS „TER WEDEROM WADDING" BEWOOND Transol-BS Leiden grote flop Werkend Wassenaar" zet zich af tegen huidige beleid van de gemeente Overtuigend 'Magnificat' door Collegium Music,nm streeknieuws Na één jaar weer op de planken f/a Ook 'Stop-kalkar' in Leidschendam PAGINA WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 .1 Lil :.L KAHiü/MtL Hoogerdijk: „Ik heb 'n hekel aan ingebhkte stemmen" BOSKOOP —De toneelvereniging „TAVENU" treedt na één jaar stilte wederom voor het voet licht met Johan Fabriclus „On der één dak". Op vijftien de cember 1936 werd „Tavenu" op gericht en de huidige regisseur C. Hoogerdijk werd drie jaar la ter lid van deze amateurtoneel vereniging en is dit tot op heden gebleven. Het toneel, en met name het volkstoneel heeft zijn hart gestolen. De heer Hooger dijk is nu zestig jaar oud en chef-telefonist bij het departe ment van defensie te Den Haag. Zijn vrijetijd besteedt hij prak tisch geheel aan „Tavenu" vooral als een nieuw stuk moet worden ingestudeerd. „Wij heb ben", zo vertelt hij, ..in de loop der jaren vele vermaarde stuk ken opgevoerd zowel kluchten als drama's. We hebben zeer goede herinnerin gen, vooral aan de jaren kort na de tweede wereldoorlog, toen er nog geen televisie was en we tweemaal per jaar een voorstel ling gaven. We trokken altijd volle zalen. Vrijwel alle stukken van Heijermans voerden we op en kluchten als Potasch en Uer- lemoer. Duif en Doffer, Het Kind van de buren en niet te vergeten: De Jantjes". Vaak hebben we enorm plezier. Zo hadden we eens een enorm décor gebouwd, dat deden de le den tot voor kort steeds alle maal zelf, maar toen de eerste speler het toneel op kwam en de deur dicht deed, stortte het gehele bouwsel in elkaar. De acteur zat er echter niet mee. Hij stapte op de puinhopen en riep vrolijk „Goeden avond hier ben ik". Hij redde op dat mo ment prachtig de show, we heb ben wel gelachen. We speelden „De Jantjes" in het r.k. vereni gingsgebouw aan de Rozenlaan en hadden zo'n succes dat de ponyclub te Berkenwoude ons vroeg de opvoering te herhalen op hun jaarfeest. Dat was ge makkelijker gezegd dan gedaan want de beschikbare ruimte al daar was veel te klein. We heb ben toen een wat eenvoudiger klucht opgevoerd tot ieders te vredenheid, hoewel de pony's natuurlijk niet apllaudiseerden". Regisseur Hoogendijk ziet modern toneel niet zo zitten voor „Tave nu". De vereniging wil graag cultureel verantwoorde stukken zegt Hoogerdijk. Om een goede versterkte weergave van het ge sprokene te krijgen is kostbaar apparatuur nodig. Daar hebben we gewoon geen geld voor". Zo moet Tavenu het hebben van de duidelijke uitspraak en het stembereik van de spelers. Men heeft dit echter jarenlang zo ge daan en de amateur artiesten zijn daar geheel op getraind. De heer Hoogerdijk regisseert brengen, maar die worden in moderne stijl niet zozeer ge schreven voor het amateurto neel. Tavenu gebruikt geen geluidsver sterkers er staan dus geen mi crofoons voor hen op de plan ken. „Ik heb een ontzettende he kel aan die ingeblikte stemmen, ook ieder jaar de voorstelling van de toneelgroep van de buurtvereniging „Het Zuiden", waarvan het optreden altijd in het verenigingsgebouw aan de Rozenlaan plaats vindt. Dit brengt Hoogerdijk op de ge dachte dat, door de huidige ontwikkeling ten aanzien van de renovatie van dit gebouw, de accommodatie voor toneelopvoe ringen duidelijk zal verbeteren. Hierdoor zullen er voor Tavenu wellicht ook weer mogelijkhe den komen in dit pand. Het eni ge minder prettige van toneel spelen is dat na maanden van inspannend repeteren na de voorstelling een soort vacuum ontstaat. „Dan denk ik wel eens", zegt Hoogerdijk, „al dat werk voor één avond. Gelukkig wordt Ta venu nogwel eens gevraagd voor heropvoeringen in de om geving. Ieder jaar speelt Tave nu voor de patiënten van het re validatie centrum „Sole Mio" te Noordwijk. Het zeehospitium te Katwijk en ook voor de bejaar den. De heer Hoogerdijk biet na 't diep tepunt voor het amateurtoneel veroorzaakt door de komst van de beeldbuis in de huiskamers, nu toch weer een stijgende be langstelling. Voor de opvoering van vrijdag aanstaande in de Beurshal heeft men dit keer dure décors moeten huren. Op dat de toegangsprijs erg laag is zal er een verloting worden ge houden om de kosten te dekken. Tavenu hoopt in ieder geval vrijdagavond heel veel Bosko pers onder één dak bijeen te krijgen. Regisseur Cor Hoogendijk met zijn echtgenote, die ook al 29 jaar voor de vereniging speelt. VOORSCHOTEN Het landhuis „Ter Wadding" In Voorschoten wordt weer bewoond. Met het hijsen van de provinciale vlag van Zuid-Holland droeg dr. R. Eijsink, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, het landhuis over aan de Provinciale Waterstaat als kantoor voor het district Rijn streek-Zuid. Er was veel belangstelling bij deze officiële ingebruikneming van het uit 1770 stammende landhuis. De gemeente Leiden en Voorschoten waren o.a. ver tegenwoordigd door de burge meesters Vis en Van der Haar en de Leidse wethouder Kret. De dames Eijsink en Tjalma, respectievelijk echtgenotes van dr. Eijsink en ir. Tjalma, direc teur Provinciale Waterstaat, kregen een bloemetje van de 11-jarige Karin Bouman, waar bij het districtshoofd van de Provinciale Waterstaat, en thans landheer van Ter Wad- ding, de heer J. van der Oever, king tussen provinciaal bestuur benadrukte de goede samenwer- en waterstaat en vaststelde dat historische duisternis rondom „Ter Wadding" iets te verlich ten, maar ook hij kwam niet ver en moest constateren dat ook de bouwmeester van het huis uit 1770 niet eens bekend is. Daarom prees hij de wel be kende bouwmeester, de archi tect P. van der Sterre uit Lei derdorp, dié het zwaar verval len huis in oude luister heeft weten te herstellen. het opknappen van oude gebou- Gedeputeerde Eijsink had nog een Het landhuis heeft een geslaagde wen werken is aan het milieu. laatste poging gedaan om de restauratie ondergaan en voor ongeveer 1 miljoen gulden heb ben Waterstaat en Voorschoten er een rijk bezit bij. De aan koop van huis en bos was in 1970 350.000,—, waarvan 150.000 betrekking had op het bos, dat helaas door de storm van vorig jaar zware schade heeft geleden; de restauratie kosten vergden ongeveer een bedrag van bijna 600.000. Door de aankoop in 1970 door de Pro vincie Zuid-Holland is het land huis „Ter Wadding" voor de toekomst bewaard gebleven. Jaarvergadering j bond A.V.G. in De Zilk DE ZILK De R.K. bond voor personeel In de Agrarische Voe- dings- en Genotmiddelenbedrij- ven, afdeling De Zilk, houdt op weonsdag 13 februari haar jaar vergadering. Op deze avond zullen er diverse punten worden behandeld, o.a. de verkiezing van een nieuwe penningmeester en er moet in de vakature van bode voor de inning voor de contributie wor den voorzien Meer dan 36 jaar werd deze func tie van penningmeester en ibode waargenomen door de heer C. de Winter, maar deze moet op doktersadvies zijn activiteiten inkrimpen. Verder zijn er deze avond meerdere jubilarissen, welke een onderscheiding zullen ontvangen voor het 25.40 of 50- jarig lidmaatschap van deze bond Kandidaat voor het penningmees terschap is door het bestuur voorgesteld de heer W. Neder- stig-t en voor de benoeming als bode is de heer Th. Hoeks. Azn. voorgesteld. Verder zal op deze avond als spreker optreden de heer P. Loudier, hoofdbestuurder van de bond. Niet alleen de leden zijn voor deze avond uitgenodigd, maar ook de dames van de leden zijn van harte welkom. De1 vergade ring, die wordt gehouden in het Van Nispenhuis, Sportlaan, be gint om 19.30 uur. ROTTERDAM Het eerste bekertreffen tussen Transol en BS Leiden is een grote flop geworden. Transol won, dat is waar, maar vraag niet hoe ze nog zoveel punten hebben kunnen scoren 97. Leiden verloor, dat zeker, maar vraag niet naar de manier waarop dat gegaan is. De 1500 toeschouwers zullen het in ieder geval betreuren, dat ze aan deze wedstrijd geld hebben uitgege ven. Het was namelijk de moeite van het komen niet eens waard. Mat, traag en zonder veel inzet bestreden de ploegen elkaar. Dat Transol won was enkel en alleen omdat men In het begin vrij vlot aan een voorsprong kwam, omdat BS toen helemaal vergat te scoren. Met name Din- kins profiteerde daarvan en de Rotterdammers gaven de eenmaal verkregen voorsprong daarna niet meer uit handen. Maar oh, oh wat ging dat allemaal stuntelig. Nu zijn voor dat matige optreden wel wat excuses te vinden. Allereerst was daar natuurlijk die enorme Ahoy-hal, die weliswaar een prachtige basketbalarena bezit, maar waaraan nogal wat haken en ogen zitten. Het publiek bijvoorbeeld zit te ver van het speelveld, zodat er weinig sfeer te proeven viel. Maar ook het uitzicht achter de baskets is voor de spelers onbeperkt, waardoor men weinig houvast heeft met schieten. En ver der liet de vloer bepaald te wensen over. Die be stond namelijk uit een flexibel-aohtig canvas dat ten eerste spekglad was, maar ten tweede de bal len nogal vreemd deed stuiteren. Transol bleek hieraan iets beter gewend dan BS. dat in Ahoy voor de eerste maal aantrad. Een behoorlijke handicap dus. Maar dat heeft nog niets te maken met inzet en wilskracht. Want dat waren met name de ingrediënten waar het BS Leiden, maar ook Transol, in grote mate aan ontbrak. Reggie Royals was daar wel de grootste exponent van, want hij maakte niets, maar dan ook helemaal niets klaar. Als versuft liep hij rond, verdedigde in het geheel niet mee en liep verdwaasd te kij ken, wanneer zijn schot voor de zoveelste maal de mist in ging. BS boette daardoor veel in aan rebound, wat door de Rotterdammers vlot werd uitgebuit. Binnen een paar minuten keek Leiden geheel onno dig tegen een forse achterstand aan en dat is men ook niet meer te boven gekomen. Via 22—11 werd het 37—24 en ook het verdwijnen van Jan Dekker was voor BS geen aanleiding om wat nauwkeuriger en gerichter te gaan spelen. Er werd vreselijk slecht geschoten, zwak verdedigd en veel te vaak toegekeken hoe Dinkins en Rir cbardson weer eens de lucht ingingen voor een schot of een rebound. Doch ook Transol deelde in de malaise. Men schoot beslist onder het kunnen; leverde nogal wat slechte passes af en kon ook al geen tempo maken. Alleen Jacky Dinkins vorm de natuurlijk weer een uitzondering, want door zijn 26 punten beëindigde Transol de rust met een 52—30 positieve score. Na de hervatting werden de zaken gelukkig iets energieker aangepakt. Webster met name trok fel van leer en dat inspireerde toch wel de mees te van zijn ploeggenoten. Niet echter Royals, die dan ook prompt vervangen werd door De Jong, waarna BS dan eindelijk wat ging doen aan die hatelijke 20 punten-marge. Binnen een mum van tijd wist men daar 8 punten van af te knabbelen, omdat nu ook captain Bob Heuts er weer als vanouds .inging". Peter Kop hield Dinkins enke le malen van scoren af en plots waren er dan weer mogelijkheden. Niet lang echter. De' Wit wisselde de actieve De Jong weer in en dat was achteraf slecht gezien. De felheid van BS was er meteen uit en de draad van het lauwe gezapige spelletje werd weer opgenomen. Transol permit teerde zich zelfs een aantal bankspelers in te zet ten, die er onder aanvoering van Dinkins, Ri chardson en Loorbach nog in slaagden om de twintig punten weer te pakken. Via de 67—53 hoopvolle stand werd het aldus 8668, aleer Ane van Dijk het laatste punt liet aantekenen. BS haalde net een punt meer als Raak verleden week. Nu werd het 97—78. Een wel zeer ongun stig uitgangspunt voorde return van zaterdag. AD VAN KAAM Reggie Royals klimt hier hoger dan twee Rotterdamse tegenstanders. BS Leiden zou in zijn geheel echter niet zo hoog als Transol komen. burgerij Is een actiegroep „Stop Kalkar" gevormd die zoveel mogelijk informatie over de kweekreactor in Kalkar wil ver strekken. De groe phoudt dinsdag 12 februa ri om 20 uur in de Kruisheuvel- kerk een informatieve bijeen komst waarbij de heer J. de Jong, medewerker van het mi nisterie van Volksgezondheid een inleiding zal houden, waar na gelegenheid is tot discusie. Inlichtingen over de actiegroep De afdelingsbesturen van PvdA, PPR. D'66 en PSP hebben een verklaring uitgegeven waarin op intrekking van de Wet Financie ring SneLle Kweekreactor en op overleg met omringende landen wordt aangedrongen. Bovendien achten de besturen het onjuist dat de lasten van het project worden verhaald op de gebrui kers van electriciteit. WASSENAAR De enkele weken geleden opgerichte groep "Werkend Wassenaar", die aan de komende gemeenteraadsverkie zingen zal gaan deelnemen, heeft in Astra- theater een eerste openbare vergadering gehouden. Voorzitter Vork gaf een korte uit eenzet'ing over het ontstaan van de groep. Zl] is voortgekomen uit een onvrede met het beleid, zoals dat in Wassenaar gevoerd wordt, een beleid dat een klein aamtal in woners bevoorrecht maar geen rekening houdt met de behoeften van grote groepen Wassenaarders, die niet tot de zeer welgc- stelden behoren. Er is kritiek op de combinatie Christelijk*? Partijen. Want bij belangrijke beslissingen blijkt steeds weer dat een deel van deze christelijke vertegenwoordigers in de ge meenteraad de zijde kiest van de WD. De bedoeling van de nieuwe groep is ook de stem van de niet-kapitaalkraohtige Wasse naarder te laten horen. Ernstig verontrust is de groep over een be slissing van de meerderheid van de raad om geen woningbouw toe te staan in het gebied van de Hoge Klei. Dat betekent, daf 400 500 jonge Wassenaarse gezinnen, die al jaren op de achtlijst staan, niet aan een woning geholpen zullen worden. Er is verder behoefte aan bejaardenwonin- gen, maar ze worden niet gebouwd. Er is behoefte aan speelgelegenheid voor de jeugd en aan een duidelijker milieubeleid. Er zijn wensen op onderwijsgebied. De groep Werkend Wassenaar wil, via eigen vertegenwoordigers in de gemeenteraad aan al deze zaken aandacht gaan besteden. Er werd aan de vergadering ruimschoots ge legenheid gegeven vragen te stellen en op merkingen te maken. Onder meer werd de vraag gesteld waarom de initiatiefnemers van "Werkend Wassenaar" geen aanslui ting hebben gezocht bij "Open Appel", dat toch ook getoond heeft de belangen van de doorsnee-Wassenaarders voor te staan. Uit het antwoord bleek, dat men dat ook ernstig overwogen heeft. Maar de protes tants-christelijke deelnemers aan het voor overleg bleken daar principiële bezwaren tegen te hebben. De nieuwe groep zal zich echter bepaald niet tegen "Open Appel" afzetten en hoopt, dat de stemmen, die zij zal trekken, geen schade zullen toebrengen aan Open Appel. Medegedeeld werd, dat zich in een week tijd 200 leden bij "Werkend Wassenaar" hebben aangemeld. Het huidige bestuur heeft een voorlopig karakter. Binnen niet al te lange tijd zullen de leden worden uitgenodigd een definitief bestuur te kiezen en zich te bera den over de kandidatenlijst, waarmee aan de gemeenteraadsverkiezingen zal worden deelgenomen. LEIDEN Koor en orkest van te bieden had, maar dat naar „Collegium Musicum" hebben uitvoering niet overal even goed gisteravond in de Zuïderkerk uit de verf kwam. met het Magnificat van J. S. jn zjjn totaai het Magnificat Bach het meest overtuigd. En imponerend naar uitvoering en dit in een programma dat veel waarbij wat kleine onze kerheden o.a. van de tweede so- -—pranen in het Terzetto te ver waarlozen zijn. Extra lof vooral ook hebben wij voor de blazers- groep van het orkest, die een niet geringe prestatie heeft geleverd. Van de solisten was het de alt Elise Galama, die het meest VOORHOUT Het is vandaag 25 jaar geleden dat op initiatief van de toenmalige KAB de Vrouwen beweging afd. Vooihout werd opgericht. De oprichtingsvergadering was in januari 1949. Het leden aantal was toen 59 leden, inmiddels is dit aantal uitgegroeid tot ruim 150 leden en neemt nog steeds toe. Er zijn nu nog 21 leden bij de beweging vanaf de oprichting. Op de jubileumdag zullen de langdurige eken een presentje thuisgestuurd krijgen. Het huidige be stuur is eenstemmig van mening dat het zceer zeker een succesvolle feestavond zal worden. Ook worden er een groot aantal leden tijdens de Eucharistieviering verwacht; deze zal worden opge dragen voor de levende en overleden leden van de Vrouwenbeweging. Op de foto: het huidige bestuur en werkend comité, welke tevens de organisatie voor dit feest op zich hebben genomen; achterste rij: mevr. Jansen, mevr. Maritt, mevr. v. d. Nieuwendijk, mevr. Turnhout, mevr. v. Dam, mevr. Bax. Zitten op de grond: mevr. v. d. Werf (links) en mevr. Van Leeuwen. heeft voldaan. Zij is muzikaal en haar stem heeft een fraai timbre. Daarnaast mag in gelij ke zin ook Wendela Bronsgeest genoemd worden, die een draagkrachtig volume heeft Maar haar stem heeft zich nog niet volkomen vrij ontwikkeld. Een mooi timbre kan zeker ook Fons Orie niet ontzegd worden: technisch is hij echter nog niet voldoende geschoold, om zich muzikaal te kunnen ontplooien. En dit laatste is ook van toepas sing op de tenor Bart Distelvelt. Naar beweeglijkheid was voor het koor „La guerre" van Janne- quin de „grote kluif". Het esprit ging hier verloren onder een t« massale koorbezetting, waar door het geheel te massief en ook te braaf overkwam. Het koor heeft er hard aan gewerkt en het kwam er, behoudens een paar kleine „glippertjes" ook wel goed uit, maar not was niet Jannequin. Yke Viersen toonde zich een be kwaam en muzikaal solist in het Kol Nidrei voor cello en orkest van Max Bruch. Het orkest heeft zich redelijl daarbij aan gesloten, ofschoon nee hier niet. dat grote elan had, aat het in Bach liet horen. Dirigent André Kaart heeft met zijn stimulerende leiding dit condert voor ..Collegium Musi cum" tot een succes gemaakt. B. Rijnders.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4