B&T geeft weer 'n punt weg Voorzitter Vis over nieuw ontwerp regeling gewest: Dit bruine boek of geen boek I 1 Kreatief Sentrum wil wat doen voor ongehuwde ouders Protest tegen Marcel v. Dam stad en randgemeenten De Kooi schrijft bezwaren aan GS PAGINA 3 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT J. J. J. Tulkens benoemd tot directeur gevangeniswezen OEGSTGEEST De heer J. J. J. Tulkens, werkzaam bij Justitie te Den Haag en wonende aan de Juffermansstraat te Oegst- geest, is benoemd tot plaatsver vangend direkteur van het ge vangeniswezen in Nederland. In ambtelijke kringen toonde men zich bijzonder verheugd met de promotie van een zeer gewaar deerd collega. Dit uitte zich maandagavond, toen geheel on verwachts 't Haagse Harmonie Orkest in de Juffermansstraat verscheen om de familie Tul kens een serenade te brengen. Een bijzondere aardige geste waaraan de autoriteiten hun volledige medewerking hebben verleend. Holiday-Inn wil oversteek voor fietsers op H. Schouwweg LEIDEN De directie van Holi day Inn heeft het college van B. en W. in een brief opmerkzaam gemaakt op de grote gevaren die fietsers lopen indien zij van en naar het hotel rijden en de au toweg moeten oversteken. Van de 80 personen die in Holiday Inn werkzaam zijn, staat een groot deel iedere dag aan deze geva ren bloot. In een bijgaande situatieschets heeft de directie va het hotel aangegeven hoe volgens haar I dit probleem zou kunnen wor den opgelost. Er dient dan een oversteek gemaakt te worden vanaf het terrein van Holi day Inn naar het reeds bestaan de fietspad op de Haagse Schouwweg. Tevens wordt in het schrijven aan B. en W. ver zocht de mogelijkheid te onder zoeken tot de aanleg van een fietspad langs de Plesmanlaan, zodat fietsers het Universiteits gebouw alsmede Holiday Inn vanuit Leiden gemakkelijk kun nen bereiken. Ook hiervan heeft de hotel-directie een schets ge maakt en bijgevoegd. Leiden En eeuwig zingen de bossen het treurige lied.. „En wij maar zagen", schamperde het socialistische raadslid Van Aken, die niet alleen zitting heeft in de commissie voor de Algemene en Be stuurlijke Aangelegenheden gemakshalve ABA genoemd maar bovendien een van de meest vurige voorvechters van een ge zond gewest Leiden. Al jaren wordt over dit gewest gepraat. Elf ge meenten doen daar nillens willens aan mee. Het zingen is inmiddels dreinen geworden en de bossen worden bijna niet meer gezien door de bomen, waar mensen als Van Aken C.S. en ook KVP-er Driessen tegenaan lopen. De voorlopige gewestregeling schommelt voort op de golven van een zee van onwil en onbegrip zo ziet Van Aken het tenminste. En die zee schijnt onafzienbaar. Zo ook gisteravond. Er werd on der voorzitterschap van burge meester Vis, die ook voor zitter van het dagelijks be stuur van het gewest is, gediscussieerd over de aller nieuwste gemeenschappelijke regeling, zoals die is vastgelegd in „het bruine boek", misschien in de wandeling ,,bruinboek"te noemen. De heer Vis was vast van mening, dat dit ook het laatste boek moet zijn, na al en kele andere voorgaande boeken. Van Aken verzette zich daarte gen: Dit gaat langer duren, ik heb geen boodschap aan 1 mei (sic) of wat ook. Deze voorge stelde regeling is niet in over eenstemming met de wensen van de Leidse raad, maar wel in overeenstemming met die van bijna alle overige gemeenten in het voorlopige gewest". Mevrouw Geelkerken (PC) dacht, dat dit bruine ontwerp tot een beslissing moest leiden: ja of nee. WD-er Elzenga wilde lie ver proberen een „vrijwillig" gewest op poten te zetten en daarvan de goede dingen mee nemen, dan wachten „totdat we voor een voldongen gewest wor den gezet". Voorzitter Vis was het grotendeels met mevrouw Geelkerken eens: „B. en W. menen, dat een gewest meer is gewenst dan geen gewest. Het college vindt: dit bruinboek of geen boek. Amendering van dit bruinboek is geheel zinloos" (dit alles begeleid door voortdurend nee-schudden van Van Aken). Driessen gaf de voorzitter een veeg uit de pan: „U heeft zich weinig gelegen laten liggen aan opiniepeilingen binnen de Leidse raad. De Leidse vertegenwoor diging in de gewestraad moet een redelijk uitgangspunt van de regeling zijn (ja-knikken van Van Aken). Ik handhaaf mijn voorstel, de regeling te doen uit gaan van de gemeente Leiden". Voorzitter Vis noemde het oor deel over het bruine boek over laten aan de anderen „dorpsach- tig doorspelen van de zwarte piet naar de kleinere gemeenten door aan hun de beslissing van aannemen of verwerpen te la ten". Hij deelde dit standpunt van de Leidse raad niet, „maar, nogmaals, liever dit dan hele maal geen gewest. Mijn taxatie van het bruine boek is „van matig tot slecht", maar ieder ander ontwerp is onmogelijk. Als Leiden dit ontwerp afwijst, zie ik geen andere mogelijkheid. We kunnen niet wachten tot populair gezegd Sint Jutte- Van Aken, die Driessens gedach- tengang in het verlengde zag liggen van die van zijn eigen fractie wacht maar, Driessen en ik vinden elkaar nog wel"), wilde eerst de andere gemeen ten over dit bruine boek over de brug laten komen: „Laat ze kleur bekennen..". „Dat kunnen wij niet doen", aldus de heer Vis. Het moet dus bruin blijven. „Als er", zo stelde de voorzit ter, „33 handtekeningen moeten zijn en er komen maar 32, dan is alles voor niets geweest en komt de regeling opnieuw aan de orde". De burgemeester kon echter met zijn standpunt geen bekeerlingen maken. Adviezen voor het opstellen van een preadvies door B. en W. over het bruine boek worden gaarne binnen 14 dagen ingewacht, an ders handelen B. en W. naar be vind van zaken, zo zette de voorzitter door. Dat preadvies komt eerst nog in ABA, alvo rens het in de gemeenteraad be handeld wordt. De appreciatie van de raad zal dan positief moeten zijn, wil het gewestboek niet opnieuw van kleur ver schieten. Een bestseller zal het waarschijnlijk toch nooit wor den. T. P. VS; LEIDERDORP Met een 275-ton zware bok is gisteren het stuk mammoettanker opgehesen, dat maandag klem kwam te zitten bij de Rijnbrug in Leiderdorp. Het is de bedoeling, dat onder het gevaarte schoren worden gezet zodat het rechtop in de boot kan worden geplaatst. Het tankerdeel zal terug gaan naar de Grofsmederij, waar de schade wordt hersteld. Zoals bekend werd het verkeer op de Rijksweg 4 maandag urenlang opgehouden doordat door het ongeluk de brug niet meer dicht kon. Bij de Grofsmederij kon gisteren nog niet zeggen hoe groot de financiële schade was. LEIDEN Wethouder Kret, oud- voorzitter van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren, heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van 81 flatjes aan de Hoge Rijndijk/ Utrechts Veerpad, op de plaats waar het voormalige complex van Backer en Co heeft gestaan. De flats zullen omstreeks mei 1975 bewoond gaan worden door Leidse werkende jongeren. Het gebouw, dat ontworpen is door architect Klarertbeek gaat ge deeltelijk uit vijf en gedeeltelijk uit zes woonlagen bestaan. De aannemer is de firma ,,Wilma Den Haag". De huren van de flatjes zullen ongeveer f 175 gaan bedragen. LEIDEN De aktlevoerders tegen de betonmortelcentrale In de Kooi hebben enkele dagen gele den een bezwaarschrift inge diend bij het college van Gede puteerde Staten van Zuld-HoJ- land. De aktievoerders (WBV De Een dracht, Stichting Wijkkomitee de Kooi, Aktiegroep ter wering van de betonmortelcentrale en het aktiekomitee bewoners Lei derdorp) vragen GS geen ver gunning te geven aan de BV Bouwmaterialenhandel v/h fa. P. Fontein en Zonen tot het ma ken van een insteekhaven in het industrieterrein aan de Zijl. De ondertekenaars van de brief motiveren hun bezwaar met de volgende redenen: de betonmor telcentrale komt te dicht bij de woonwijken: het streven naar rehabilitatie van de Kooi (waar van de plannen in een vergevor derd stadium zijn) worden te niet gedaan door de centrale: dpor de bouw wordt een van de weinige recreatiemogelijkheden (watersport), die de bewoners van de Kooi en Noord hebben, weggenomen. UW MENING Het bestuur van W.B.V. ,De Een dracht' heeft van Marcel van Dam te horen gekregen, dat de huurverhogingen over 1972 en 1973 toch geheven moeten wor den. Het bestuur heeft een voor stel van Marcel van Dam aan genomen, dat zij binnen twee weken bericht sturen aan het ministerie van Volkshuisvesting, hoe zij die huurverhogingen zul len doorvoeren. Die huurverho gingen kunnen oplopen tot 6%. Dit alles is op 28 januari aan het aktiekomitee van de BHW meegedeeld door het bestuur. Daarmee wordt een suksesvolle aktie van de buurtbewoners voor een huurstop met één klap van tafel geveegd. Maandenlang hebben vele bewoners de huur verhoging geweigerd, omdat onze huizen geen huurverhoging waard zijn en omdat het lever, toch al duur genoeg is- Deze „progressieve" regering laat zich hiermee wel van haar zwartste zijde zien. Zij willen de huren verhogen, juist nu de werkende mensen het moeilijk krijgen door de schrikbarende prijsverhogingen. Het bestuur van de Eendracht is voor het blok gezet en zij zijn gezwicht voor do dreigementen van Mar cel van Dam. Wij zijn het daarmee niet eens Wij hebben het bestuur gekozen om de wil van de bewoners uit te voeren. Wij hebben verleden jaar april duidelijk gemaakt. dat we geen huuverhoging wil len. Daarom organiseert de BHW i n De Eendracht van avond een protestvergadering in Clubhuis de Zevensprong aan da Bernardkade om 8 uur. De be woners zelf moeten dan uitma ken wat we gaan doen. Het gaat tenslotte om onze portemonnee. Het aktiekomité van de BHW. Albert de Klerk speelt orgel ALPHEN Het geheel gerestau reerde orgel van de Bonifacius- kerk zal morgen om 20.00 uur feestelijk in gebruik worden ge nomen. De organist Albert de Klerk, de Rijnlandse Orkestver eniging en het Parochiële kerk koor zullen hun medewerking verlenen. Op het programma staan o.a. werken van Bach, Handel. Tot slot van het concert zal Albert de Klerk, die stadsonganist van Haarlem is, een improvisatie spelen op het lied „Laat ieder 's Heren goedheid pnijzen" in de bewerking van B. Huybers. Aan de aanwezigen zal dan worden gevrqagd mee te zingen. Kamervoorzitter Vondeling op symposium over grondpolitiek LEIDEN Ter gelegenheid van het 45-jarige bestaun van het staatsrechterlijk dispuut „Rcs Publlca" wordt op zaterdag 16 februari een symposium gehou den met als onderwerp „Waar heen met de grondpolitiek". Dit onderwerp staat, nadat 't enige tijd op de achtergrond Is ge drongen, nu weer in de volle be langstelling. Onder meer mag het een heet hangijzer genoemd worden ln het kabinetsbeleid. Sprekers uit verschillende maat schappelijke sectoren zullen hierover hun licht laten schij nen. Uit de politieke sfeer wordt er gerekend op de voorzitter van dc Tweede Kamer dr. ir. A. Vondeling. Prof. mr. P. do Haan uit Delft zal de weten schap vertegenwoordigen. Uit het bedrijfsleven vond „Res Pu- blica" jhr. ir.L.H. Op ten Noorf bereid zijn visie op deze proble matiek te geven. Na de pauze zal een forum uit de sprekers worden gevormd onder leiding van prof. B. de Goede uit Leiden en is er gelegenheid tot discussie. Het symposium zal worden gehouden in het Academiegebouw, Rapenburg 79 om 14.00 uur. LEIDEN „Noordzee-Quick" in de Donkersteeg is sinds gistermiddag Leidens eerste visrestau rant. Drs. A.W. Merk, de welbekende, die de laatste maanden veelvuldig via de grote media de secretaris va nhet bedrijfssdhap de Horecaf- bekmgen bepleitte, opende het zelfbedieningseet huis met het uitspreken van de gedachte, dat er een immense markt braak ligt voor dit soort restaurants. De Horecaf-secretanis doelde hier met name op de studenten, de werkende vrouwen, zakenmen sen en de jeugd, die in toenemende mate tussen de middag of aan het eind van een werkdag bui tenshuis voor een populair prijsje gaan eten en voor wie zelfbediening en sfeer geen tegenstrijdi ge begrippen zijn. Volgens drs. Merk mikken nieuwe zaken als Noord zee-Quick duidelijk op een nieuw jong publiek en romen derhalve niet een bestaande markt af. Zijn stelling staafde hij met een structuuronder zoek, dat kort geleden door Interact BV werd in gesteld. De nieuwe „markt", waarop een zaak als Noordzee-Quick zach richt, is volgens drs. Merk ook niet het invoeren van een Amerikanis me, maar een aanpassing aan de moderne, steeds in beweging zijnde Europese verhoudin gen. Het nieuwe restaurant (95 m2) staat onder leiding van de heer J.M. de Ridder en is onderdeel van Unilever-dochter Noordzee Gastro BV. Het is de negende zaak ,die in korte tijd in Nederland werd geopend. Dagelijks is Noordzee-Quick ge opend van 10.00 tot 19.00 uur en op koopavonden tot 21.30 uur. Op zon- en feestdagen kan men niet terecht. Het bedrijf levert ook maaltijden om mee te nemen. LEIDEN ASC heeft gister avond in de Groenoordhal wei nig moeite gehad met Rljns- burgse Boys, zodat men wel mag aannemen, dat de Rood zwarten weinig of geen com plexen hebben overgehouden aan de nederlaag, die zij vorige week kregen te slikken van prae-kampioen LDWS. Dat de competitie echter in vergelij king met vorige jaren aan span ning en sensatie beeft moeten inboeten, bleek wel uit het klei ne aantal liefhebbers, dat de gang naar d ehal had gewaagd- Hopelijk zullen de overige clubs zich dusdanig weten te verster ken, dat er volgend jaar weder om een attractieve wedloop uit de bus komt. Een hoop, die wat B&T betreft, niet geheel ge rechtvaardigd Is. De mannen van Batteljee die ln een overi gens matig duel de punten met Lugdunum moesten delen, heb ben dan niet meer de beschik king over afmaker Eddie Mon- sels, die naar zijn geboorteland Suriname terugkeert. Wat bijzonder jammer is. want met Eddie Monsels verliest het Leidse zaalvoetbal toch wel een persoonlijkheid. Deze kwam er echter in de wedstrijd tegen Lugdunum niet geheel uit. Wist B T in het vorige treffen met de Kikkers vooral door toedoen van Monsels - hij scoorde toen maar liefst zeven maal- met maar liefst 8—1 te zegevieren, gisteravond kreeg men een on aangename surprise te verwer ken in de vorm van een teleur stellend 1—1 gelijkspel. Nog te leurstellender was het vertoonde spel van beide ploegen. Doelrij- pe kansen werden er nauwelijks gecreeëerd, iets wat voor 't zaal voetbal toch wel uitzonderlijk mag heten. Nadat Lugdunum na een mooie combinatie van Han- noo en Ellert - de laatste gaf de beslissende tik - de leiding had genomen kwamen de Groenwit- ten zelfs nog bijna op 0—2, door toedoen van Koos Kooien. Zijn bekwame punter werd echter door het haviksoog van scheids rechter Piet v.d. Raadt afge keurd, daar hij net even voor de gele lijn had aangelegd. De gelijkmaker kwam pas ver in de tweede helft, toen Henk Spies een penalty wegens shirt- jetrekken bekwaam inschoot. Een hautain opererend ASC heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat het niemand naast zich duldt als het gaat om het predikaat sub-kampioen. De Roodzwarten kwamen wat stroef op gang, maar naarmate de wedstrijd vorderde, vielen de goals steeds frequenter. Vooral Douwe Splinter en Willem Kra mer hadden weinig moeite met hun directe opponenten, die achter elkaar links en rechts weggetikt werden. De plaats van Herman Roedee onder de lat werd in genomen door Gert- jan Onvlee. die een zelfverze kerd optreden paarde aan enig bekwaam keeperswerk. De goals werden gescoord door Wim Kramer (2x.) Rik Hinzen Leen de Goey en Douwe Splin ter (3x). Vooral Splinter was weer eens ouderwets op de solo toer bij twee van zijn treffers. Uitslagen: 1. Rijnsburgse Boys- ASC 0—7 B; T-Lugdunum 1— 1 2A: LISC-Durisol 3—2; Regen- boog-Hanab 63; SLF-Fortuna S8 Tegelhandd-VNA 5—2. 2B: DSSV-Gazelle 2-0; VWS-LFC 5—2 Oegstgeest-Swlft 9—5; Uni- tas Roodenburg 18. Res 2A: Lugdunum 2-Leiden 2 1—7; For- tuna 2-ASC 4 8—3; 3A VNL- SVLV 3—3; Houtwarenhock- Oronje Groen 1—1; Res 3A ASC 5-SLF 2 7—4; Gazelle 3-Leiden 3 fr-4. Re« 3B: Duriaol 2-VWS 2 6—5; VNL 2 Swift 3 5—1; Oran je Groen 2-Unitas 3 1—5. Res 3 D: Stormvogels 4-r-Katwijk 4 3—2; VDON 2-SVLV 3 3—2; Oranje Groen 3-Dynamo L 2 1 —6. Junioren: Al: Unitas - ASC 3—8; A2: Fortuna-SDO 4—2 LEIDEN - Binnen het Kreatief Sentrum gaat een werkgroep draaien, die de naam krijgt van „het ongehuwde ouder collec- tieP'. De bedoeling van deze werkgroep is om niet-gehuwde ouders in de ruimste zin van het woord (dus ook niet-gehuw de vaders, weduwen, weduw naars en gescheiden ouders) met elkaar in kontakt te bren gen door middel van o.a. praat middagen. Naar men hoopt wordt hierdoor een goede basis gelegd voor het voeren van ge zamenlijke akties. Voor die akties wordt gedacht aan o.a. punten als huisvesting (de ongehuwde moeder m.n. is voor namelijk nog aangewezen op te huizen), levensonderhoud en studiefinanciering (uitkeringen van de sociale dienst zijn erg laag) en versteviging van de rechtspositie van de vader. Het ongehuwde ouder collectief is van mening dat ook een onge huwde vader recht heeft op een wettige positie ten aanzien van zijn kind. Deze en andere pun ten zouden wellicht ter sprake kunnen komen op de bovenge noemde praatmiddagen. Er zal dan geprobeerd worden om van uit ideeën die naar voren ko men een goed gerichte aktle op te zetten. Voorlopig wordt er ge start op zaterdagmiddag in een ruimte van het Kreatief Sen trum. Kinderen kunnen worden meegenomen, aangezien men de besch kk ng heeft over de kresj- ruimte van het Sen'rum. De eerstvolgende pruatm.Jdag zal zijn op: 9 februari om 3 uur, in het Kreatief Sentrum, Bree- straat 66, tel. 34154,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3