CöidóG Soutcmi Strenge controle vooral op maximum snelheden fblijmaker Vooroverleg over lonen is begonnen Meer zand nodig voor duinen Voortvluchtige meldt zich hij de politie VANDAAG TIJD OM IN TE SPELEN Kleindochter van krantenmagnaat uit flat gesleurd Het Tapijtcentram Autosloperij Rooseveltstraat moet verdwijnen A Moeten voetballers ook matigen? Per dag 700 ton vuil in de lucht I Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.34 per mm. Telefoontjes 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal ƒ30.66 ;jaar ƒ119,05 - Losse 65e JAARGANG No. 19730 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 nummers: 40 cent. TV-SELECTIE Ned. I: 19 05 Grabbelton; 19.20 uur Jackpot, show; 20 31 uur film met Danny Kaye; 22.25 uur Als ik later groot ben. doe. Ned. II: 19.05 uur Dier en vriend; 20.21 uur Springtrofee: 21.15 uur Ethiopië, doe. NU EN DAN BUIEN Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Ma tige tot krachtige wind uit wes telijke richtingen. Minimumtem peraturen van 4 graden vlak aan zee tot 9 graden plaatseljk in het binnenland. Maxima morgen circa 4 graden. Donderdag: zon 08.11—17.38. maan 18.5407.57. Hoogwater Scheve- ningen: 3.17—15.31, laagwater 11.17—23.40. NVVdesnoods met de vuist op tafel Van een onzer verslag gevers DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken heeft vanmiddag een gesprek gehad met de loondeskundigen van de drie vakcentrales en met die van de centrale werkgeversverbon den. Het gesprek kan worden gezien als een vooroverleg over de lo nen. Minister Boersma heeft naar aanleiding van uitla tingen van de vakbonden, dat zij bij de komende on derhandelingen mogelijk een loonsverhoging van 2,5% gaan eisen (de oor spronkelijke eis) gezegd, dat als de economische situatie meevalt een groei van het nationaal in komen mogelijk is van één of hoogstens twee procent. Dat is dan minstens de helft minder dan de 4 tot 5% groei, die we in novem ber vorig jaar verwachten, aldus de minister. Volgens hem is de situatie echt niet zoveel gunstiger dan eind vorig jaar. NVV-voorzitter Kok heeft gezegdn dat de vakbeweging zal vasthouden aan wat zij eerder wilde bereiken. .Wanneer men ons straks met harde cijfers op thgel kan overtuigen van de noodzakelijkheid om daar iets van terug te nemen, dan zullen we dat bekij ken". Volgens de heer Kok zal er bij de loononderhan delingen, als het moet, hard met de vuist op tafel wor den geslagen. Den Haag Op het Haagse hoofdbureau van politie heeft zich vanmorgen de 43-jarlge ex-caféhouder Frans J. Scheffer gemeld. Zoals bekend wordt hij er van verdacht in de nacht van 3 op 4 november van het vorig jaar op de Rijswijkseweg de 18-jarige druk ker Raymond Albersen te hebben neerge schoten. De heer Scheffer, die sinds drie maanden spoorloso was, kwam al eerder in het nieuws toen hij nog geen twee jaar geleden werd verdacht van de moord op de 21-jarige Hage naar Tom K. Hiervoor zat hij toen ruim vijf maanden in voorarrest in de gevangenis van Roermond. De justitie moest hem echter bij gebrek aan bewijs weer vrijlaten. Vanmorgen liet de heer Scheffer zich door een onzer verslaggevers van zijn schuiladres naar het hoofdbureau brengen. Elders in de krant meer over deze zaak. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger zal in de tweede helft van maart een bezoek brengen aan Moskou om de voorgenomen reis van president Nixon, eind dit jaar, naar de Sovjet Unie voor te bereiden. Nixon zou met de Russen een tweede verdrag sluiten over verdere ont wapening. Gisteren voerde Kissinger (links) met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, in Washington besprekingen over Euro pese zaken en het Midden Oosten. Ambassade Jap an in Koeweit bezet KOEWEIT (Rtrt.) - Leden van het Japanse Rode Leger en het Volksfront voor de bevrijding van Palestina hebben de Japanse ambassade in Koeweit bezet en het ambassadepersoneel gegij zeld. Ze eisen dat Japan een vliegtuig beschikbaar stelt aan hun collega's, die na een aan slag op een raffinaderij, een veerboot in de haven van Singa pore hebben gekaapt. BERKELEY (UPI-AP) - Patricia Hearst, de 20-jari- ge kleindochter van de Amerikaanse krantenmag naat Randolph Hearst en tweedejaarsstudente aan de universiteit van Californië is gisteren door twee gewa pende negers uit haar flat ontvoerd. Haar verloofde, Steven Weed en een buur man die te hulp snelde, werden in elkaar geslagen. Patricia was gisteravond met haar verloofde in haar flat toen om half tien een vrouw belda die zei dat ze autopech had en vroeg of ze mocht opbellen. Daarop stormden de twee man nen binnen en sleepten het zich hevig verzettende en schreeu wende meisje naar buiten en duwden haar half gekleed in de achterbak van een gereedstaar de auto. Omwonenden die op h lawaai kwamen toegesneld w den onthaald op een serie sc' ten. Tevoren was al een bu man, die te hulp kwam, door ontvoerders neergeslagen, bonden en in het gezicht getrc Deze laatste behandeling ond ging ook Steven Weed. De wag waarmee de ontvoerders war weggereden, werd later in c buurt van de universiteit gevor den. Hij was gestolen. Er is to' dusverre nog geen losgeld geëist. De politie houdt het voor mogelijk dat de ontvoering ver band houdt met een beloning van 5000 dollar die de Hearstbla- den hebben uitgeloofd voor in lichtingen over negers die ver antwoordelijk zouden zijn voor de recente moorden op blanken. Gedacht wordt in de richting van de Zwarte Moslims. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN De verkeerscontroole op de nieuwe maximum- en mini mumsnelheden, die van daag ingegaan zijn, heb ben zich in de agglomera ties Den Haag en Leiden voor de gemeentepolities tot nu toe vooral gericht op een „inrijperiode", mor gen zal de controle veel strenger worden. „Men moet" aldus woordvoer ders van de verschillende korpsen", de automobilis ten nu in ieder geval nog de kans op een inspeeltijd geven". Anders ligt het op de autosnelwe gen in het land. De rijkspolitie heeft op deze wegen vandaag al intensief gecontroleerd, vooral op maximumsnelheden. De vijf procureurs-generaals heb ben vandaag in Den Haag be sprekingen gevoerd, om de straffen in het gehele land op elkaar af te stemmen. Vermoe delijk zullen voor wat de geld boetes betreft in het gehele land per kilometer-te-hoge snelheid boetes berekend worden. De rijkspolitie zet bij aar contro les twintig radarwagens, een aantal niet opvallende controle- auto's en de bekende Porches in om in het bijzonder de maxi mumsnelheden te controleren. Totnutoe is de rijkspolitie ui terst tevreden over het gedrag van de automobilisten. „Een aanval van hen ontpoppen zich als sociale rijders, die hun te hard rijdende collega's met knipperlichten waarschuwen. ADVERTENTIE Gewoon eerlijke jongens HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-161 LEIDEN LEIDEN/DEN HAAG De ex ploitanten van het klandestiene autokerkhof aan de Roosevelt straat moeten binnen 14 dagen van het terrein verdwenen zijn. De president van de Haagse Rechtbank is gisteren tot deze uitspraak gekomen in het kort geding, dat de gemeente Leiden had aangespannen. De rechter kwam in zijn uitspraak geheel tegemoet aan de eis, die mr. Ph. de Ruyter de Wildt namens de gemeente had gesteld. Het kort geding werd door de ge meente aangespannen korte tijd nadat P.v.d.A-er Cees Waal had aangekondigd, dat hij in de ge- zou gaan houden over de klaiv. destiene autosloperij. Waal, die al in 1972 de aandacht op de sloperij had gevestigd en om maatregelen had gevraagd het slopen speelt zich af op gemeentegrond wilde nu ein delijk wel eens weten wat er in feite door de gemeente was ge daan om aan het onwettige be drijf een einde te maken. Hij wilde desnoods ontruiming, met politiedwang, om duidelijk te maken, dat men maar niet zo maar ongestraft een stuk ge meentegrond kan gaan bezetten voor het uitoefenen van een be drijf, dat in strijd is met de Hinderwet en de bestemming Post in Belfast niet meer besteld BELFAST (RTR) Post bestemd voor adressen in het centrum van de Noor- dierse hoofdstad Belfast zal voortaan niet meer aan huis worden besteld. De be woners moeten nu naar het postkantoor om hun post af te halen. De PTT is hiertoe overgegaan in verband met de bombrieven die maan dagavond in straatbrieven bussen waren gedeponeerd en waardoor vijftien men sen gewond werden. De posterijen hebben de 300 brievenbussen in het cen trum van de hoofdstad af gesloten. Overstromingen LA PAZ - Als gevolg van onafge broken regens in de afgelopen dagen zijn verscheidene delen van Bolivia getroffen door ern stige overstromingen. In Trini dad, een 200.000 inwoners tellen de stad op 400 km ten noordoos ten van La Paz, staan alle stra ten onder water, op sommige NOTA VERKEER EN WATERSTAAT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Rijkswa terstaat wil de zwakke plekken ln de Zuidhollandse duinen ver sterken door het aanbrengen van meer zand. Dat blijkt uit een nota van minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat, die de Tweede Kamer gister avond ontvangen heeft. In deze nota: „Beveiliging van het land tegen stormvloeden" wijst de minister erop, dat voor wat de duinbeveiliging betreft voorzieningen getroffen moeten worden aan de Zuidhollandse duinen, op Voorne en Goeree, tussen Westkapelle en Vlissin- gen, en langs de Zeeuws-Vlaam- se kust. Verder bij Callantsoog in Noord-Holland, de zuidwest kust van Texel, de oostkust van Vlieland en noord- en westkust van Ameland. Minister Westerterp heeft in zijn nota tevens aangekondigd, dat het waaschuwingssysteem bij gevaar van stormvloeden ver beterd moet worden. Dit naar aanleiding van de stormachtige gebeurtenissen op 14 december vorig jaar, toen het zeewater langs een groot deel van de JHi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CHU Tweede-Kamerlid mr. W. Scholten wil weten of de beloningen (vaste en/of premies) die door de KNVB zullen worden toegekend aan Nederlandse beroepsvoetballers die deelne men aan het wereldkampioenschap voetbal-1974 onder het beslag van de machtigingswet vallen. Mr. Scholten, die deze schriftelijke vraag stelt aan minister Boersma' van Soc:a!e Zaken en aan minister Van Doorn van CRM wil voorts een antwoord hebben op de vraag welk beleid de bewindslieden voornemens zijn te voeren, als zij zijn eerste vraag in bevestigende zin beantwoorden. In Toronto is de con structie van het hoog ste vrijstaande ge bouw ter wereld vrij wel gereed. Deze to ren die o.m. zal wor den voorzien van een mast voor telecom municatie zal een hoogte krijgen van ruim 600 meter. Tankauto bij Leiden in brand Leiden Een tankauto is woens dagochtend op de weg Den Haag Amsterdam bij Leiden in brand geraakt. Het verkeer moest korte tijd worden omge leid. Toen de chauffeur in zijn achter uitkijkspiegel keek, zag hij een rookwolk achter zijn auto. Hij zette de tankwagen op de vluchtstrook en zag dat door een lekke band het achterwiel in brand was gevlogen. De chauf feur heeft een jas over het wiel gegooid en het zag er naar uit, dat het vuur was gedoofd. De man is vervolgens naar een ben zinestation gelift om zijn baas te bellen, Terwijl hij weg was. is het vuur weer opgelaaid en toen hij bij zijn auto terug kwam, stond die weer in brand. De brandweer heeft het vuur ge blust. Hoewel de tank waar- In gasolie wordt vervoerd leeg was, hield men rekening met ontploffingsgevaar. ROTTERDAM (ANP) - Remy Poppe, voorzitter van het Cen traal Aktlecomité Rijnmond, heeft de emissiecijfers van de Rijnmondindustrlën uit een ge heim rapport van de sanerings commissie bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat in het Rijn mondgebied dagelijks 571 ton zwaveldloxydo (so2) en 122,4 ton giftige stlkstofoxydcvcrbindin- gen de lucht in worden gebla zen. De bedrijven, die hierin het groot ste aandeel hebben zijn de vil! olieraffinaderijen en de drie elektriciteitscentrales van da gemeente Rotterdam De werkgroep is van mening dat het overweging verdient dezo centrales buiten werking te stel len. Tegelijkertijd is men in de laatste fase van da Inspraak procedure rond het omstreden ontwerp- streekplan van do Rijnmond, waar het de plaat sing van een kerncentrale be treft. Rijnmond is sterk tegen een centraio op de Maasvlakte gekant. De Rotterdamse Electriciteitsbe- drijvcn zijn echter van mening dat door plaatsing van een kerncentrale de luchtvervuiling vermeld in het geheim rapport van de Saneringscommissie sterk zal afnemen, verdien 'n echte Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam. vijl en regenkapje,, ontvangt u als dank voor de moeite voor hét aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. angstwekkende hoogte gerezen is. Verder is het de bedoeling, dat nabij de Doggersbank in de Noordzee een vast waarnemings station komt mmis'T wHsf P' ook nog on. dat de verhoging van de Noord- zeekerlngen thans voor 35 pro cent voltooid is. Voor de vol tooiing van de resterende 65 procent is zeker nog ',1 miljard "lilden nodie Noteer m.i.vnny als nieuw Kwartaal-abonnee: D U11 Stuur deze bon In open envelop, N"flm zondor postzegel, nanr A<Jfe9: antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats Stuur hel etui naar. N«m LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1