Machtselite buitenlanders en 'landskinderen houdt ontwikkeling in Suriname tegen Raskat of huiskat Sluiting van Dennendal niet ondenkbaar Brazilië hoopt Biggs te „ruilen" ïNederlander voor zwendel in België veroordeeld als kind in huis WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van een onzer redacteuren Een storm van protest stak be gin juli 1969 in Suriname op toen bekend werd dat twintig sociologen onder leiding van de Amsterdamse hoogleraar G. Kruijer een onderzoek waren begonnen naar de wijze waarop de Surinaamse samenleving functioneert. Het onderzoek maakte deel uit van een studie naar Surinames bestaansbasis, de neokoloniale positie als ont wikkelingsland, de armoede, de kapitalistische en autoritaire samenleving, de strijd tussen de bevolkingsgroepen. Als be zwaar tegen 't onderzoek werd naar voren gebracht dat Su riname geen zeggenschap over de resultaten zou hebben en dat er dus een kans bestond op mis bruik van de gegevens. Daar naast werd herhaaldelijk gewe zen op het politieke karakter van het onderwerp van onder zoek. Men vond het gevaarlijk dat buitenlanders zich met bin nenlandse politieke zaken bezig hielden. Het onderzoek werd in vele gevallen beschouwd als een verkapte vorm van spiona ge. Vergelijkingen werden ge maakt met het project Camelot en soortgelijke onderzoeken die werden opgezet om de belangen van grote mogendheden in on derontwikkelde landen te die nen- Het verzet in Suriname kwam vrij wel uitsluitend uit linkse kringen, ter wijl men in diezelfde kringen wist dat het onderzoekteam overwegend uit meer of minder links georiënteerde mensen bestond. De meeste van de opposanten wisten, of konden veron derstellen, dat de Nederlandse onder zoekers niet aan de kant van de machthebbers stonden en dat zij zich vereenzelvigen met de belangen van de arme landen. De reden van dit verzet moet dan ook gezocht worden in de vrees dat de rottigheid van de Surinaamse samenleving (in dit op zicht onderscheidt Suriname zich niet van andere ontwikkelde of ontwikke lingslanden) duidelijk en van onver dachte zijde zou worden vastgesteld. Suriname kan tevreden zijn met het resultaat van het onderzoek, dat on langs is verschenen (Suriname, neo- kolonie in Rijksverband. Uitgeverij Boom, Meppel). De mankementen van de Surinaamse gemeenschap worden breed uitgeme ten. Belangrijker is echter dat de oorzaken van deze mankementen (onvoorstelbare macht van een clan zakenlieden, intellectuelen, topambte naren tegenover de verpauperde massa, de kunstmatig In stand ge houden rivaliteit tussen de bevol kingsgroepen, het sterke onderlinge wantrouwen, etc. etc.) niet onuitroei baar zijn. De ware machthebbers die er geen en kel belang bij hebben dat Suriname zich verheft uit het economische en sociale moeras waar het steeds die per inzakt, zijn volgens kringen de buitenlandse ondernemingen, die vanuit de Verenigde Staten, en Ne derland de zaken goed in de hand houden. Deze machthebbers blijven machthebbers bij de gratie van het bestaan van een bourgeoisie in Suri name zelf die er voldoende voordelen bij heeft om de handhaving van de status quo te willen verzekeren. Tot deze bourgeoisie behoren de (vertegenwoordigers van de) buiten landse leiders, de topambtenaren, de handelselite, en een aantal beoefena ren van vrije beroepen ais artsen, advocaten, accountants en notaris sen. In feite zijn deze leden van de bourgeoisie handlangers van de bui tenlandse machthebbers. Door huD bijdragen (belastingen) aan 't staats apparaat weten de buitenlandse machthebbers de bourgeoisie aan handen en voeten te binden. Voor wat hoort wat: men vult elkaar aan. De overheidsbourgeoisie zorgt voor handhaving van de status quo indien de buitenlandse bedrijven zor gen voor een voldoende bijdrage aan de ambtenarensalarissen. De buiten landse bedrijven zorgen voor een vol doende bijdrage aan de ambtenaren salarissen indien de lokale bourgeoi sie zorgt voor de status quo. Een dergelijke, koloniale bourgeoisie brengt dus niet een eigen, zij het ka pitalistische ekonomische ontwikke ling tot stand, maar pikt een bevre digend graantje mee van de aktivi- teiten van de buitenlandse onderno men; Exclusieve clubs Deze politiek economische machts elite heeft sterk het karakter van een hecht sociaal netwerk. De leden wonen in dezelfde villabuurt, sturen hun kinderen naar dezelfde scholen. Zij zijn lid van dezelfde clubs en ont moeten de andere leden van de heer sende klasse in de besturen van vele verenigingen en stichtingen. Hoe ex clusiever de club, des te groter het percentage blanken, van Surinaamse en van buitenlandse origine. Kruijer geeft aan het slot van zijn boek in grote lijnen aan wat gedaan zou kunnen worden om de Surinaam se samenleving te verbeteren. Hij waarschuwt echter tegen de ver wachting dat er eenvoudige oplossin gen te bedenken zijn die in korte tijd een einde maken aan Surinames pro blemen. Eén van de grootste gevaren is dat men zijn situatie als uitzicht loos gaat zien, dat men alle hoop op verbetering laat varen, dat men zich mokkend aan de berorde omstandig heden gaat aanpassen. Volgens Kruijer is de uitgangssituatie in Suri name wellicht gunstiger dan in me nig ander land. Ook de welvaartsstra tegie heeft in de meeste arme landen geen kans vam slagen, als niet eerst de macht van de heersende klasse wordt doorbroken. In Suriname zullen dan ook drie fun damentele zaken moeten veranderen: de economische relaties met het bui tenland, de sociale situatie in het land zelf en tenslotte dient de huidige machtsstructuur te worden doorbro ken door zich organiserende Surina- mers. Het zou een valse hoop zijn te den ken dat alles in een handomdraai in Suriname kan veranderen. In grote groeperingen in Suriname onderkent men de problemen die Kruijer heeft aangegeven. Waar het echter aan ontbreekt is figuren die zich daad werkelijk willen inzetten voor deze veranderingen, zonder het risico dat zij brodeloos worden gemaakt. Een reden voor de tachtigduizend Suri- namers in Nederland (waar Kruijer helaas geen woord over zegt) om vanuit Nederland te werken aan de broodnodige veranderingen in hun land. Passief, door In ieder geval kennis te nemen van het boek, actief door voortdurend druk uit te oefenen op hun regering. Uiteindelijk zijn ra dicale veranderingen in machtstruc turen nooit tot stand gekomen door de vertegenwoordigers van deze structu ren, maar dank zij voortdurende doelgerichte acties van sterk gemoti veerde groepen uit de .buiten wacht". Sig. W. Woll Surinaamse vice-premier; Onafhankelijk eind 1975 PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse vice-premier Olton van I Genderen (NPS) is er een voor stander van dat Suriname zijn onafhankelijkheid voor eind 1975 verkrijgt. De 56-jarige vice-pre mier zei dit voor zijn vertrek naar het Caribische eiland Gre nada dat morgen onafhankelijk van Groot-Brlttannië wordt. Vice-premier van Genderen ging niet in op de berichten uit Gre nada waar sinds enkele weken een grote onrust heerst in ver band met de op handen zijnde onafhankelijkheid. Er was in Suriname zelfs sprake van dat hij in het geheel niet naar het Caribische eiland zou gaan. Olton van Genderen beklemtoonde 1 verder dat de onafhankelijk- I heidsgeest strookte met de visie van de huidige Surinaamse re- I gering. Hij was van oordeel dat de kinderziekten die overwon nen moeten worden ook Surina me niet bespaard zullen blijven. In dit verband wees hij naar het feit dat de voregere koloni sator nimmer zonder meer loyaal heeft meegewerkt dat de gekoloniseerden zich vrij en on- afhanekelijk kunnen maken. Schiphol geen uitbreiding HAARLEM In het ontwerp- streekplan voor de zogenaamde meerlanden opgesteld door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland staat dat Schiphol niet meer dan de huid>- ge vier banen mag krijgen. Het streekplan houdt verder rekp- ning met de aanpassing van de zogenaamde Zwanenburglaai teneinde de geluidshinder voor de bevolking van Zwanenburg te beperken. GS verwachten in 1980 werk voor ca. 30.000 mensen in het gebied van Schiphol. Momenteel zijn er 21.000 arbeidsplaatsen. Hoofdinspecteur Jack Slipper (links met tas) en sergeant Peter Jones van Scotland Yard bij hun terugkeer uit Rio de Janeiro. Ze keerden met lege handen terug, want zij slaagden er niet in om treinrover Biggs uit Brazilië mee te nemen. RIO DE JANEIRO (AP) De I Britse ambassadeur in Brazilië is dinsdagmorgen vroeg vanuit de hoofdstad Brasilia in Rio de Janeiro aangekomen terwijl er aanwijzingen bestaan dat trein rover Ronald Biggs misschien toch de dans zal ontspringen en als vrij man in Brazilië zal kun nen blijven. In een officiële nota werd gezegd dat Brazilië de Britse regering 60 dagen tijd geeft om een uitle veringsverzoek in te dienen. Aangezien beide landen geen uitleveringsverdrag voor misda digers hebben zal de zaak op basis van „reciprociteit" wor den bezien, zo werd in de nota gezegd. Deze „gewenste wederkerigheid" houdt in dat Brazilië van Groot-Brittannië verlangt dat het land in Brazilië gezochte Braziliaanse staatsburgers zal gaan uitleveren. Het is onwaar schijnlijk dat Londen dit zal doen. Vrachtrijders in VS verwerpen voorstellen WASHINGTON (Rtr) - Vertegen woordigers van de 100.000 onaf hankelijke vrachtwagenchauf feurs hebben gisteravond de voorstellen van president Nixon verworpuen, die een einde moes ten maken aan de nu al vijf da gen durende staking van de zg. eigenrijders. De regeringsvoor stellen omvatten onder meer een onmiddellijke bevriezing van de prijs van dieselolie. De chauffeurs eisen de hoge olie prijs te mogen voorberekenen. Optimisme na conferentie in Salzburg SAwZBUtG (DPA) De mia». dag en dinsdag op Schloss Kies- heim bij Salzburg gehouden conferentie van staatslieden, in dustriëlen en geleerden is opti mistisch geëindigd. In een giste ren uitgegeven communiqué over de bespiegelingen over de toekomstverwachtingen van de mensheid spreken de deelne mers als hun overtuiging uit dat d toekomst van de mensheid in het algemeen hoopvol is. Voor waarde daarbij is dat men een goed begrip heeft voor de pro blemen waarmee de mensheid te maken heeft. Premier Den Uyl noemde de conferentie een heel nuttige uitwisseling van op vattingen. Bestuur W.A.-Stichting Mali roeit Toearegs uit PARIJS (Rtr) Het Franse on afhankelijke dagblad Le Monde heeft Mali er van beschuldigd dat het de hongersnood in het door droogte geteisterde noor den .aangrijpt om de Teareg- stam uit te roeien. De corres pondent van Le Monde in Mali schreef naar zijn blad dat alles er op wees dat de regering de honger aangreep om de laatste haarden van verzet of separatis me van de Toearegs op te rui men. (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER Het bestuur van de Willem Arntz-stichting is van mening, „dat het niet is uit gesloten dat een gefaseerd slui ten van onderdelen van Denne- dal onder ogen moet worden ge zien." Het bestuur zegt zich be wust te zijn, „dat verdere in grijpende maatregelen nodig kunnen zijn". Dit is de conclusie van het be stuur na de ontwikkelingen van gisteren: de zeven ontslagen stafleden hebben laten weten graag bereid te zijn tot een ge sprek met het bestuur, maar willen eerst de zekerheid, dat hun ontslag is ingetrokken. Het bestuur wil met hen echter niet meer praten over intrekking van het ontslag. Twee voor waarden in de brief van de staf leden, intrekking van het ont slag vooraf en de aanwezigheid van een lid van het Nieuw-Den- nendal-bestuur bij het gesprek, maken een reële gespreksbasis onmogelijk, aldus het bestuur. De districtsbestuurder van de ABVA. J. Trappel, was hele maal niet gelukkig met de brief an de zeven ontslagenen. Hij noemde de brief „zeer onver standig en kwalijk". „We moe ten nu wel neigen naar het be- stuursstandpunt. we hebben het nu zelf ondervonden." De ABVA zal niet juridisch voor de ontsla genen optreden. Woordvoerder van de zeven ontslagenen. Hij der, zei: „We blijven gewoon aan het werk tot we er bij de haren worden weggesleept." Het oudercomité heeft het be stuur steun toegezegd als het tot evacuatie van pupillen mocht ko men. In het Indonesisch Ethnografisch Museum, St. Agathaplein 4 Delft, wordt op vrijdagavond 8 februari de tentoonstelling „Su- matraanse schoonheid" ge opend. De expositie is samenge steld uit de collectie Ir. J. H. Beltman, aangevuld met enkele stukken uit eige bbbbeeeeeeee stukken uit eigen beit. Galerie Siau, Keizersgracht 267 Amsterdam, toont van 7 tot 28 februari werk van Fileer. Deze in de Oekraine geboren kunste- naarl die opgroeide in Mexico, woont en werkt tegenwoordig in Amsterdam. Voorlopig geen nieuwe man Suriname in Den Haag PARAMARIBO In politieke kringen in Paramaribo neemt men aan dat premier Henk Ar- ron de definitieve benoeming van drs. O. Kemble tot gevol machtigd minister in Den Haag heeft uitgesteld tot de kritiek op de benoeming is verstomd. Eind vorige week werd van officiële zijde in Paramaribo vernomen dat drs. Kemble de nieuwe ge volmachtigd minister was. Daarop barstte in de Surinaam se pers «en stroom van kritiek De kranten verdweten de Suri naamse regering dat zij een Su rinamer benoemde die al jaren niet meer In Suriname woont en die bovendien een studieschuld van 70.000 gulden aan zijn land heeft. Drs. Kemble woont in Zaandam en is leraar aardrijks kunde aan de Osdorper scholen gemeenschap in Amsterdum. De demissionaire gevolmachtigd minister drs. J. D. V. Polanen stuurde drs. Kemble half janua-l rie een aanmaning om zijn stu- j dieschuld van 70.000 gulden te-' rug te betalen. Drs. Kemble j verklaarde toen dat hij nog steeds niet afgestudeerd was. Hij zei nog bezig te zijn metl zijn aanvullende akte pedago giek.. Jongeren controleren jeugdloon (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR - De KWJ, het NVV- jongerencontact, het ANVJ en de gezamenlijke vormingscentra van Noord-Holland gaan een controleapparaat opbouwen, om op de nnleving toe te zien van de uitbetaling van het verplich te minimum-jeugdloon. De organisaties hebben ontdekt dat veel bedrijven in Noord-Hol land zich niet veel aantrekken van de wettelijke verplichting om het minimumjeugdloon uit te betalen aan werkende jonge ren. Het controle-apparaat gaat een lijst samenstellen van be drijven die zich niet aan de ver plichting houden. Ook gaat men werkende jongeren adviseren op welke wijze bereikt kan worden dat het minimum-Jeugdloon wel wordt uitbetaald. 1973 record watergebruik RIJSWIJK - Het waterverbruik in Nederland is in het afgelopen jaar gestegen tot I miljard ku bieke meter, waarvan 94® mil joen kubieke meter drinkwater. De rest betrof water voor indu strieel verbruik. Dit is meer dan in enig voorafgaand Jaar. Het betekent een stijging van het gebruik met 4.4 procent ten op zichte van 1972. De 113 waterlei dingbedrijven, die Nederlant telt, investeerden vorig jaar 370 miljoen gulden ten behoeve van de toekomstige drinkwatervoor- zieing. Het gebruik van drinka- ter steeg in de afgelopen tien jaar van 639,4 miljoen tot 949 miljoen kubieke meter, de indu strie gebruikt thans 51 miljoen kubieke meter. In 1964 was dit 19,6 miljoen kubieke meter. De gewone huis-, tuinr en keu kenkat is altijd al een popu lair huisdier geweest, want deze dieren zijn meestal niet duur en grotendeels selfsup porting". Wat hun eigen li chaam betreft, zijn ze bijzon der netjes: elk vuiltje wordt ogenblikkelijk weggelikt. Bo vendien zijn het evenwichtige en rustige dieren met een be hoorlijke intelligentie en ko men ze in een kleinere ruimte eerder aan hun trekken dan bijvoorbeeld een hond. Katten zijn goede muizenvangers, maar dat is tegenwoordig niet meer het belangrijkste argu ment om een „dakhaas" aan te schaffen. Wie bij een of andere gelegen heid een jong poesje cadeau krijgt, doet er goed aan even te informeren hoe lang de kleine van de poezenmelk van moeder poes heeft genoten. Een poesje moet namelijk tot tien weken bij de rest van de familie blij ven. Pas daarna is het jonge poesje er tegen bestand om aan nieu we en dus nog vijandelijke om geving te wennen. Bovendien kan het op die leeftijd ook te gen katteziekte worden in geënt. Over het straffen van een kat bestaan de nodige misverstan den. Er wordt vaak beweerd, dat als een kat b.v. zijn be hoefte niet in de kattebak doet, maar ergens anders in huis, men het diertje een flinke mep moet geven. Zo'n klap wordt door een poes natuurlijk hele maal niet op prijs gesteld, maar belangrijker is. dat hij er ook niets van leert. Het enige wat er mee wordt bereikt, is dat het dier uit angst buiten zijn behoefte doet of op een andere plaats dn het huis. Door een poes lukraak te slaan, zal men dus eerder het tegenovergestelde bereiken van wat beoogd wordt. Behalve de huiskatten zijn er natuurlijk ook nog raskatten. Deze dieren zijn duurder in aanschaf en ook kieskeuriger wat hun eten betreft dan -de „gewone" huiskatten, maar het zijn dan ook bijzondere dieren. Een raskat kan beter niet op een tentoonstelling ge kocht worden, want daar zijn ze meestal veel duurder. Als het dier namelijk niet gebruikt wordt om te fokken, maar al leen als „knuffeldier", kan de prijs best lager zijn. Voor de meeste rassen, zoals Perzen, Siamezen, Birmezen en Chin chilla's zal ongeveer 100 tot 300 moeten worden neerge teld. Goed voedsel is voor de ge zondheid van een kat van es sentieel belang en men moet er dan nauwlettend op toezien, dat het alle noodzakelijke be standdelen bevat. Een poes kan niet zonder eiwitten, vet ten, mineralen, vitaminen en koolhydraten. Dat lijkt inge- oordeling was het slotstuk |V Til I e®n van de merkwaardigste BRUSSEL (ANP) —De correctio nele rechtbank in Antwerpen heeft de uit Amsterdam afkom stige A. A. bij verstek veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf en een boete van 40.000 frank (ongeveer 2800 gulden). De man is voortvluchtig en wordt nog steeds door de Belgi sche justitie gezocht. Deze ver- A. slaagde er in, samen met de Nederlander A. B. afkomstig uit Rotterdam, inmiddels overle den, dank zij het handig mani puleren met fictieve contracten, van het Belgisch-Luxemburgse Instituut voor de Wissel, een groot bedrag aan dollars los te krijgen tegen de in 1970 gelden de officiële koers. Die dollars verkochten ze t-genblikxclijk op de vrije ma.ia. Zo streken ze de zoete winsc van 250 miljoen Belgische frakken cp, ongeveer 17,5 miljoen gulden. De huiskat past zich heel gemakkelijk aan Op tentoonstellingen kunt u beter geen knuffeldier kopen, want ze zijn daar meestal vrij duur wikkeld, maar als er voor ge zorgd wordt dat uw kat regel matig vers vlees, zoals hart. pens en kippelevertjes krijgt en ook verse vis (zeevis), dan zal uw poes alle vereiste be standdelen naar binnen krij gen. Het kan zijn dat een poes be paald voedsel erg lekker vindt, maar dat houdt niet altijd in, dat het dan ook goed voor zijn gezondheid is. Een kat is erg gesteld op afwisseling in zijn menu: men kan dit bereiken door b.v. ook eens groenten door het overige voedsel te mengen (wortel, andijvie, sel derij, snijbonen). Zo nu en dan moet een kat gekamd en ge borsteld worden om vlooien en dode haren te verwijderen en er moet vooral aan gedacht worden om tijdig de kattebak te ledigen, want anders zoekt de kat wel een schonere plaats (vooral slaapkamers zijn in trek als noodvoorziening).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13