Vrees vertrek Neeskens leidde tot verscherping van conflictsituatie "VOOR TERREUR NIET BUIGEN" SPELERS TWENTE EN FEYENOORD NIET SOLIDAIR Tegenvoorstel van WCS ligt bij de KNVB Steun Helmond aan Zwikstra De Stoop in telegram aan KNVB: 1974 WOENSDAG 6 i-Ji4 LEIDSE COURANT PAGINA II Benen Cruyff verzekerd voor zes miljoen BARCELONA Indien Jo- han Cruijff door welke oorzaak dan ook niet meer in staat mocht blij ken zijn vak bij CF Bar celona uit te oefenen, dan zal de Spaanse club een bedrag van zes miljoen gulden uitgekeerd krijgen. Aldus het satirische sport blad „Barrabas". Volgens dit Spaanse week blad heeft het sectie be stuur betaald voetbal voor Cruijff een verzeke ring afgesloten van drie miljoen gulden, waarvan Barcelona de' begunstigde is. Barcelona op zijn beurt heeft een even gro te verzekering afgesloten voor het geval Cruijff een ongeluk mocht krijgen en derhalve niet aan zijn driejarig contract zou kun nen voldoen. DEN HAAG Karei Jansen heeft gisteren gesprekken gevoerd met de totale groep kandidaten voor het Nederlandse elftal. „We hebben daarin de afspraken die we eerder hebben ge maakt opnieuw bevestigd", aldus de secretaris van de vereni ging van contractspelers. „Er ligt van ons een tegenvoorstel op tafel en daar zal de KNVB zich over moeten uitspreken". Ook is er gisteren con tact geweest met Ton Zwikstra, de financiële deskundige in het sectiebestuur betaald voetbal die in die kwaliteit ook deel uit maakt van het bestuur-wereldkampioenschap. Het ligt niet in de bedoeling van de KNVB de voor vandaag aangekondigde bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de pers, die in het sportcentrum in Zeist wordt gehouden en waarin opening van zaken worden gegeven ten aanzien van de voorbereidin gen voor het wereldkampioenschap, af te gelasten. KAREL JANSEN tegenaanbod AMSTERDAM De leiding van Ajax (voorzitter Jaap van Praag) heeft zich schrap gezet en Johan Cruyff en schoonvader Cor Coster trekken zich niets aan van de openlijk geuite be schuldiging, als zouden zij Ajax momenteel stuk willen maken. De breuk tussen Ajax en Cruyff, die voor insiders al lang een feil was, is definitief aan het daglicht getreden. Niemand kan zich aan de Indruk onttrekken dat de zaak-Neeskens, voor wie Barcelona een vorstelijk bedrag op een Zwitserse bank heeft klaar liggen, in deze hele con flictsituatie een rol speelt. De kennelijke vrees, die dit alles bij Ajax wekt, heeft tot een ver scherping van de jongste rel ge leid. IEr resteert ook nog zoiets van oud zeer. Toen Johan Cruyff zijn fameus contract met Barce- j lona afsloot, ontstond er een meningsverschil over een lopen de zaak. Destijds, bij het aan gaan |van de zeven jaren duren de verbintenis tussen Ajax en Cruyff, werd de afspraak ge maakt aan het eind van de reis een forse premie uit te keren. Cruyff en Coster zeggen recht te hebben op 2/7 van deze bo nus, „omdat het contract ten slotte voor twee jaar afgemaakt werd". En Jaap van Praag lacht deze veronderstelling weg met: „Er is altijd duidelijk ge zegd: een premie aan het einde van de reis. Bij een tussentijdse ontbinding van het contract ver vallen de rechten". Lachsalvo's Dit alles wordt uitgevochten tegen de achtergrond van het Neder lands elftal, nu al wekenlang een draaikolk van lachsalvo's. Ondoordachte beschuldigingen, over en weer, zijn er het gevolg van. Johan Cruyff deed niet met de boycot van Ajax mee, zeiden andere circulerende ge ruchten, omdat voor hem een uitzonderingssituatie geschapen zou zijn. De tien mille schoon wat vijfentwintig mille vuil be tekent, was voor hem opgetrok ken tot minstens het dubbele". „Wat een lawaai", herhaalde Cruyff gisteren voor de zoveel ste maal woedend. „Hoe komt die onzin de wereld in. Ik heb nooit om meer geld gevraagd. Bij de KNVB niet, bij Coster niet en bij niemand verder". Deze veronderstelling kan geba seerd zijn op een aparte rege ling die voor Johan Cruyff ge troffen is. Het is namelijk be kend dat hij internationaal gezien de grote trekpleister van .de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland wordt. Aanbiedingen van firma's over al uit de wereld, lagen daarom voor hem klaar. Zijn keuze schijnt nu bijna zeker op Phi lips te vallen. Deze firma heeft hem een som van naar men zegt, zes ton in het vooruitzicht gesteld als Cruyff jvoor Philips reclme wil maken. Tegen deze Johan Neeskens is de enige van de tien geselecteerde Ajacieden die zich tegen de boyco'.actie heeft uitgesproken. Hij wil zich via het wereldkampioenschap duur verkopen. privé-regeling kan niemand be zwaar hebben. Het is ieders goed recht een slaatje uit een bepaalde omstandigheid te slaan. Dat doet Cruyff als de vedette nu terecht. Pijnlijk Pijnlijk is wel dat Philips zeer lang geaarzeld beeft tussen Cruyff en een sponsorschap van het Nederlands elftal. De klap die dit alles teweeg brengt bij de KNVB komt hard aan. De voetbalbond zit namelijk nog al tijd met de erfenis van het kwa lificatietekort. Totnogtoe is van de uitkering van de beloofde 65.000 gulden, die bij nader Inzien overigens 56.000 gulden bruto blijkt te zijn, voor de best betaalde international van Nederland, 36.000 gulden uitbetaald. De rest moet nog volgen omdat de sponsorgelden achtergebleven zijn bij de ver wachtingen. Karei Jansen, se cretaris van de vereniging voor contractspelers, vindt daarom de nieuwe (verdeelsleutel van de KNVB-expert Ton Zwikstra on aanvaardbaar. Diens begroting komt er op neer dat 2/5 naar de spelers en naar de clubs gaat en de rest in de kas van de voetbalbond vloeit. Terwijl de spelers in hun bespreking met dc WCS steeds zijn uitgegaan van de formule: fifty-fifty. „Kijk", redeneert Karei Jansen, „wat de KNVB wil is het tekort van de kwalificatietoezegging inbouwen in de premie voor de eindronde. Dat is natuurlijk in strijd met de afspraken en de beloftes". De negen Ajacieden spelen het spel van onderhandeling kei hard. Zij spraken een boycot over de wereldkampioenschap pen uit en deden een tegenvoor stel in de geest van tachtig mil le bruto bij het behalen van een finaleplaats. Dat is 40.000 gul den schoon. HANS DE BRUYN (Van onze sportcorrespon- dent) ROTTERDAM Hoewel er bij het grootste deel van de Feyenoorders die er min of meer van verzekerd zijn dat zij tot de selectie- groep van het Oranjeteam voor Mtinchen behoren enig begrip is voor het standpunt van de Ajacie den, is er vooralsnog geen sprake van dat zij zich so lidair met de Amsterdam mers zullen verklaren. Gisteren na afloop van de trai ning hadden de Rotterdamse in ternationals een bijeenkomst op het programma staan waarin zij hun visie op de zoveelste affaire rond Oranje zouden geven. „Maar", aldus woordvoerder „Döck Schneider," die bijeen komst is niet doorgegaan. Er waren belangrijker dingen aan de orde. Zaterdag speelt Feyen- oord per slot van rekening te gen P.S.V. en de aandacht kan daarom beter niet worden afge leid. De Feyenoorders zijn ech ter wel van plan om de K.N.V.B. te laten weten hoe zij over de situatie denken. Volgens Dick Schneider zal het in de loop van vandaag gebeuren. Hele eer De Feyenoorder die sinds zijn meniscus-operatie in november van het vorig jaar nog niet in actie is geweest, geeft als zijn persoonlijke mening dat voor hem het geld niet het belang rijkste is. „Ik vind het al een hele eer als je Je land kunt ver tegenwoordigen bi] het wereld kampioenschap. Dat Is voor elke voetballer het mooiste wat hij ooit kan bereiken. Maar de K.N.V.B. moet zich wel aan zijn beloften houden, want wat er nu gebeurt maakt de sfeer rond het Nederlands elftal nog slechter". Ook Wim van Hanegem deelt in grote lijnen de opvatting van zijn clubgenoot. „Ik word er zo langzamerhand kotsmisselijk van. Maar ik spreek me pas over de zaak uit als ik van Ka- rel Jansen die al onze financiële zaken regelt, precies heb verno men hoe de vork In de steel zit. Naar MUndhen wil ik in elk ge val wel". wilde echter gisteren over de weigering van de Amsterdam mers geen oordeel geven. „Ik zal eerst de achtergronden moe ten weten". Schrijvers, vervan ger van PSV-er Jan van Beve- ren in het sleutelduel tegen de Belgen, vindt het in de allereer ste plaats een eer mee te mo gen naar West-Duitsland. Hij voegde daar evenwel aan toer „Ik ben profvoetballer, dus speel ik ook voor het geld". Terecht De eisen van de Ajacieden vindt Aad Mansveld van FC Den Haag terecht. „Ik sta bij FC Den Haag in mijn eentje, en kan zodoende feen vuist maken ln deze zaak. Maar wat de Aja cieden doen is mijns inziens te recht. Hoewel ik die 65 mille altijd wat aan de hoge kant heb gevonden, is dit recente voorstel van de KNVB weer het andere uiterste. De oplossing moet mijns inziens via een middenweg worden ge vonden". Achter Zwikstra Het bestuur van de stichting be taald voetbal Helmond Sport staat volledig achter het door het sectiebestuurslid Ton Zwik stra ingenomen standpunt inza ke salariëring (-een percentage van dc „Duitse" opbrengst) van de spelers, die deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1974. „Wij verwachten, dat u dit stand punt zult handhaven in het be lang van de financiële situatie van het gehele betaalde voetbal in Nederland". Niet weigeren FC Twente's spits Jan Jeurlng, voor zijn ernstige blessure een vaste keus voor de Oranjeselec tie, is het niet eens met de Aja cieden om niet deel te nemen aan het wereldkampioenschap voetbal ln West-Duitsland. „Bij mij staat ln dit geval de eer voorop. Als ik word uitgenodigd voor het Nederlands elftal zal ik zeker niet weigeren". De doelman, van de Enschedeërs Piet Schrijvers, die bij vrijwel alle wedstrijden van Oranje aanwezig was en dus het maxi- male bedrag van de KNVB ont- «-„rijvfrS ving, noemde het besluit van de pltT f AJax-spelers verrassend. Hij toch prof RESULTATEN HILVERSUM HILVERSUM - UIMacen koersen van gisteravond In Hilversum. BrdllngtonprlJ* 3440 m: 1. Jeunesse Royal ('H. Pools) 1.31.9. 3. Keizerin, 3. Knrollno N. Wlnn. <50^1 1,60 2.00 3.10 kopp 16,SO AlnlulelrrrlerprlJ» 2000 m: 1. Michel Nimble (J. Wngenanr) 1,26,6, 2. LI- herin, 3. I,n Kolo. Wlnn 1,90 pl 2,20 4.20 9,80 kopp 8.20 WeUhterrlorprlJ. 2070 m: 1. Kltty Grewor II (W. Slorl) 1.31.7, 2. Kld Eemahorn 3. Llmbu* Hanover. Wlnn 7.70 pl 2.40 3,40 3.70 kopp 6.80 Dooyeweerd) i 30.3, lvan AxMt, 3. Ivonne Hanover. Wlnn 1.60 pl 1.80 2.20 3.90 kopp 11.30 Ruil lerrlerprlji 3MO m: 1. Koe* Ver- Eykelcnborg) 122.2. 2. U, 9. Wlnn 1.60 pl 1.40 2.10 2.90 kopp 6 40 Fox terrlerprljx 2010 m: 1. Iduna J (O van Kyfcalanborf) 1.23.1. 1 ivnn Hotlandla. 3. Hlppo Wlnn 3 00 pl 2 10 3 30 3.30 kopp 6.30 trio 206.30. lerae terrlerprljx (Tweede afdeling) J000 m: 1 Leo ArcUo (M v.d. Togt) 1.33.8 2. Leconda, 3. Leon van IJmiildcn Wlnn 3 20 pl 1.30 1.30 1 30 kopp 5.® Leerllngenwlnterkamplornachap IV 2010 m: 1 Indiana Hanover (C. de Leeuw) 122 1. 2. Koontje Dartel, 3. Haja Weitlandla. Wlnn. 9,60 pl 3.30 4.70 8.20 kopp W.70 2, Lc Moulin, 3. Eykelenborg) 1.37.8, SPORTWERELD BOEDAPEST Tilburg Trappers bereikte de tweede ronde Euro pa Cup door de return tegen Fe- rencvaros met slechts 6—5 (2— 2. 1—1, 3—2) te verliezen. FRANKFORT De betrokken voetballers bij het Bundesliga- schandaal mogen niet in het we reldkampioenschap uitkomen. Dat geldt voor onder meer Fichtel. Fischer en Rüssmann. DEVENTER De sluiting van de Deventer kunstijsbaan dreigt. Gedeputeerde Staten heeft B. en W. van Deventer geadviseerd geen subsidie meer te verlenen. PALMA Tigran Petrosjan be haalde zijn tweede zege tegen Lajos Portisch in de kwartfinale kandidatentoernooi. De overige partijen eindigden in remise. ROTTERDAM Transol blijft sponsor van de gelijknamige eredivisiebasketbalvereniging. Het contract is met drie jaar verlengd. SYDNEY Paul Elvström is we reldkampioen solingzeilen ge worden in Sydney. In de laatste race werd hij tweede achter concurrent David Forbes. Elv ström won vier races. AMSTERDAM Gijs van Len- nep zal aan de meeste Grand Prix in Europa deelnemen en starten in Watkins Glen. Arturo Merzario is de topcoureur van Iso-Marlboro. BUENOS AIRES Geruchten willen dat sterspeler Miguel Brindisi is gecontracteerd door Inter Milan. Er zou sprake zijn van twee miljoen transfersom. LOUISVILLE Mohammed Ali en Jerry Quarry komen op 6 of 13 mei in New York tegen el kaar in de ring. Twee perdere ontmoetingen won Ali beide. TOKIO Koichi Wajima behield zijn wereldtitel zwaarwelter door op punten te winnen van de Braziliaan Miguel de Olivei- (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM - Dingeman Stoop, lid van het sectiebestuur betaald voetbal, maar geen formele bemoeienis hebbend met de begeleiding van het Nederlands elftal naar West Duitsland, heeft gisteren op niet mis te verstane wijze stelling genomen tegen het standpunt van de negen rebel lerende Ajacieden. In zijn functie van clubpraeses van de FC Amsterdam verzond hij namens het gehele bestuur een telegram, waarin hij de goede diensten aanbeveelt van zes spelers ter vervulling van de open gekomen vaca tures. Dat zijn doelverdediger Jan Jongbloed, de midden velders Chris Dekker, Leen van der Merkt en Abe van der Ban als mede de spitsen Nico Jansen en Gerard van der Lem. Stoop verklaarde gisteravond hiermee een passend antwoord te heb ben gevonden op de „terreuracties" waaraan de negen geselecteer de Ajacieden zich momenteel bezondigen, daarbij driftig gesteund door „hun vriendje" Karei Jansen (voorzitter van de vereniging voor contractspelers). „De houding van de Ajacieden is niet alleen onvoorstelbaar grof, maar buitendien ontoelaatbaar. Michels zou er goed aan doen op de vandaag in Zeist te houden persconferentie van de KNVB bekend te maken kennis te hebben genomen van de wensen van de heren, zonder ze te honoreren". Een duidelijk geëmotioneerde De Stoop verklaarde gisteravond, dat het Nederlands elftal de negen Ajacieden kan missen ais kiesp.jn. Rondom de as Cruyff-Neeskens (welke laatste als enige niet zijn fiat aan het door Ruud Krol publiekelijk gemaakte commur. que Tu verleende) is volgens de praeses wel degelijk een voortreffelijk elftal jjk te bouwen, waarvan naast de door hem „geleverde" Anisleruam- 'i'tuuui mers, Twente en PSV de voornaamste hofleveranciers zouden moe ten zijn. In dit rijtje was blijkbaar geen plaats voor Feyenoord. Dé Stoop leverde gisteren vernietigende kritiek op het besluit van Het tegenvoorstel van de Ajacieden, gisteren aan de KNVB overge- de negen spelers van Ajax. bracht, vindt hij een dwaze, onhaalbare zaak. „De ellende ls dat de heren op hol zijn geslagen door de premie (65.000 gulden) voor het bereiken van de eindronde. Wat hebben zij voor dit bedrag gedaan? Het bereiken van het doel is kantjeboord geweest. En nu denkt dat stel zich met de huishouding van de KNVB te moeten bemoeien. Voor dit soort terreur mag niet gebogen worden. De spelers van mijn vereniging vinden het een eer om hun land in zo'n gewichtig toernooi temogen vertegenwoordigen". Of de KNVB zal buigen voor het onwrikbaar lijkende standpunt van de negen rebellen zal wellioht vandaag reeds blijken als „supervi sor" Rinus Michels, maandag in Nederland gearriveerd, zijn plan nen ontvouwt. Lapt Michels de wensen van de opstandelingen aan de laars (hij is ertoe in staat)of zal zonder al te veel gezichtsver lies alsnog een compromis worden gevonden? Het gat tussen aan bod en vraag lijkt buitensporig groot. De KNVB becijferde bij het behalen van een finaleplaats een brutobedrag van 25.000 gulden, de negen denken aan een vergoeding van 80.000 gulden. Kolderiek Pikant detail in deze bijkans kolderieke affaire It het niet verschijnen van Michels gisteren tn het hem zo vertfouwde Ajax-stad.on. Vol gens insiders zou de supervisor na de middagtralning een gesprek hebben gehad met zijn collega George Knobel. Maar al wie er kwam: geen Michels. Knobel ontkende, evenals voorzitter Van Praag overigens, dat hem van een afspraak iets bekend was. Maar hoe valt dat te rijmen met het feit, dat Michels' eerste oriënterende gerprek'ien gisteren zou den moeten worden afgerond? Heeft de oefenmeester, die destijds bewees een opstand moeiteloos te kunnen neerslaan, zijn strijdplan reeds getrokken? In Zist zal vandaag veel duidcl jk worden. Of zich nog meer leden bij de rebellenclub aansluiten is nog een vraagteken, vast staat ech ter, dat twee zeer belangrijke peilers: Cruyff en Neeskens straks in West Duitsland van de partij zijn, al heeft óe BarcelonaspeJer ook zo zijn bedenkingen tegen het in het vooruitzicht gestelde premiesy steem. Maar dat hoeft nauwelijks verwondering te wekken. hc'r. v:erd g'steren ver c.r. n het stad on van Ajax om voorbesprekingen te voeren. De supervisor van het Neder lands elftal verscheen echter niet.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11