Z.-AFRIKA EN AVONDMAAL OP AGENDAHERVORMDE SYNODE Een Britten willen paspoorten voor de Ieren Paus verrast door kritiek huwelijksrecht Professor Ormeling: atlas is geen zakje frites VAN TESSEL VU HEREN VEEN EN DEN BOS NAAR PARTS OF WIEN 'Nog geen onder handeling met Telegraaf Maandbrief van mgr. Simonis over de liefde KORTE METTEN KERK EN WERE! D DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 i 5 5, ENSCHEDE „Het maken van een Atlas is anticiperen, vooruitlopen op de ontwikkelingen. De voorbereiding kost twee jaar, dus zou je, als niet met de toekomst rekening wordt ge houden met achterhaald werk ko men. Als er, zeg in Rusland, een stuwdam wordt gemaakt, loop ik daar reeds op vooruit en probeer er achter te komen hoe het meer eruit gaat zien om het in kaart te bren gen. Met de mogelijkheid dat het in werkelijkheid anders wordt. Kijk naar het Brocopondoplan in Surina me. Het is nu eenmaal een gegeven dat de atlas zo'n jaar of vier, vijf meegaat, het is geen zakje frites." Prof. F.J. Ormeling doelt daarmee op de onlangs verschenen nieuwe uit gave van de Kleine Bos atlas, waar over hij de redactionele verantwoor delijkheid heeft. Een atlas, waar de laatste tijd het een en ander over te doen is. want 's-Hertogenbosch is er niet meer in te vinden, evenals Hee renveen, Texel en Usquerd. Daar voor zijn Den Bos, Herenveen, Tessel en Uscwerd in de plaats gekomen De nieuwe spelling heeft tot nu toe weinig positieve reacties opgeleverd, maar des te meer kritiek. Het minis terie van Onderwijs en Wetenschap pen zegt „weinig gelukkig" te zijn met deze ontwikkeling en naar hun mening gevraagd lieten vertegen woordigers van enkele „omgedoopte" gemeenten weten maar bijster weJ- nig voor de door prof. Ormeling ge hanteerde spelling te voelen en ook diverse publiciteitsmedia Peten zich in negatieve zin uit. Kartograaf Ormeling (verbonden aan het Internationaal Instituut voor Luchtkartering en Aardrijkskunde I.T.C. te Enschede) trekt zich daar weinig van aan: „Toen Hengelo en Boekelo in de jaren dertig hun twee de O kwijtraakten hebben daar ook veel mensen hartzeer over gehad, wie praat er nu nog over? En denk eens aan Amsterdam: Herengracht wordt al jarenlang met een E gp* schreven, maar met Heerenveen mag dat niet. Ook vreemd". De nieuwe spelling in de Kleine Bos atlas is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Prof. Ormeling memo reert dat de Nederlands-Belgische woordenlijstcommissie reeds acht jaar geleden een advies aan de toen malige minister van onderwijs heeft uitgebracht inzake de spelling, waar- in de te volgen lijn U'teen werd ge zet. „In die commissie zat dr. Mols, namens het ministerie van Onder wijs, een deskundige bij uitstek, en hij heeft zich nooit tegen die veran dering uitgesproken. Je kan dus rus tig stellen dat het ministerie van alle ontwikkelingen volledig op de hoogte was. Maar helaas is dr. Mols een half jaar geleden gestorven". „Afgezien van alles heeft het rijk in feite maar weinig te maken met de uitgaven van de Bosatlas. Die is ge boren en getogen uit particulier ini tiatief. Er wordt geen cent subsidie voor gegeven, en aangezien we in ons land nog altijd persvrijheid en vrijheid van het woord hebben, kun nen we dus een spelling hanteren die ons goed dunkt. Wat overigens niet inhoudt dat er zo maar wat wordt ge daan." De spelling dn de nieuwste uitgave is een logisch vervolg op de verande ringen die de Bosatlas de laatste tijd heeft ondergaan. Prof. Ormeling: „We hebben de nieuwe spelling naar mijn mening niet overhaast inge voerd. Geruime tijd geleden zijn we begonnen met het weghalen van de CH in namen als Hoogeveensche Vaart, een volgende stap was het aanpassen van de aardrijkskundige namen aan de Nederlandse gramma tica, zodat er geen twee klinkers in een open lettergreep achter elkaar bleven staan (Sneeker Meer) en dan nu de derde stap, waarbij ik me dui delijk gesteund voel door de commis sie. Daar zitten geleerden in, oude, wijze mannen en geen hemelbestor mers die met spandoeken op straat demonstreren, maar wel overwogen tot een bepaald advies komen. Het enige wat ik dus heb gedaan is dat advies dat al jarenlang wordt be- studeerd dn praktijk brengen." Prof. Ormeling is kartograaf en geen Neerlandicus. Voor hem geen reden om zich niet met spellingsverande ringen bezig te houden, mits 't aard rijkskundige namen betreft. En hij weet waar hij over praat. „Namens het ministerie vertegenwoordig ik sinds 1966 Nederland in de standaar diseringscommissie voor geografi sche namen van de Verenigde Na ties. De ontwikkelingen die daar wor den voorgestaan heb ik in de nieuwe atlas uitgedragen. Zoals in de nieuwe (Grote en Kleine) Bosatlas meer aandacht aan ontwikkelingen wordt besteed: er worden bladen opgeno men waarin de verontreiniging en het energieprobleem aan de orde zijn." Maar niet alleen de spelling onder scheidt de recente atlas van zijn voorgangers, ook de namen van de plaatsen zijn aangepast. Wenen is Wenen niet meer of Parijs Parijs. Prof. Ormeling: „We zijn er van uit gegaan dat de namen moeten luiden zoals die in het land zelf worden ge bruikt. Dus Wien en Paris. Tussen haakjes staan de Nederlandse namen in kleinere lettertjes er onder. In de vorige uitgaven was dat precies an dersom. Volgens mij zal dat nauwe lijks moeilijkheden opleveren. Er wordt tegenwoordig zoveel gereisd dat het noodzakelijk is dat men weet hoe een plaats door de bevolking wordt genoemd. Dat je in Oostenrijk naar Wien vraagt, want van Wenen hebben ze daar nooit gehoord. Dat is alleen gedaan bij landen die het la- tijnse alfabet gebruiken; voor de an dere landen «moeten wij nog interna tionale afspraken maken." Eind van dit jaar TaJ, volgens plan ning, een nieuwe druk van de Grote Bosatlas verschijnen. Of de nieuwe spelling ook daar wordt gehanteerd is volgens prof. Ormeling nog niet te zeggen: „Als redacteur zou ik de lijn vanzelfsprekend willen doortrekken, maar de beslissing is nog niet geno men. Er spelen diverse factoren een rol". Een van die factoren, aldus de heer Bos. die bij Wolters-Noordhoff is belast met de uitgave van de at- lassen, wordt gevormd door de reac ties die op de huidige Kleine Bosat las komen. Totnutoe vrij negatieve reacties, maar dat zegt nog weinig. „Over ongeveer een maand zullen we de beslissing moeten nemen, maar dan hebben we ook de mening van het onderwi;- gekregen." Het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen noemt de in de Kleine Bosatlas gehanteerde spelling „wei nig gelukkig". Het ministerie neemt aan dat de nieuwe atlas een verwar rende uitwerking zal hebben. Temeer daar de Bosatlas als een autoriteit geldt: „de aardrijkskundige bijbel van Nederland", aldus de voorlich tingsdienst. „Helaas zijn de laatste geldende voorschriften inzake de taal nu toegepast, maar is men voor uitgelopen op een onzekere ontwikke ling. Bovendien geldt dat de atlas niet alleen betrekking heeft op Ne derland, Maar Suriname, de Antillen en ook België er la taalkundig op zicht bij zijn betrokken. Omdat er thans weinig zicht is op de toekomsti ge spelling en de vernieuwing niet op het prioriteitenlijstje van minister van Kemenade staat, kunnen we over deze uitgave niet juichen". Prof. Ormeling: „Een atlas is niet statisch, maar moet op de nieuwste ontwikkelingen aansluiten. Ten aan zien van België kan ik zeggen dat we behoorlijk achterlopen. De spelling is daar al lang aangepast. Alleen Wa terloo wordt er nog met dubbel o ge schreven, maar dan alleen wegens de historie." LONDEN (Rtr) Verontwaar. j digde Britse parlementsleden hebben maatregelen geëist om aanslagen, zoals die van afgelo- I pen zondag op een leger-bus, te voorkomen. Een bomontploffing i in de bus kostte het leven aan acht Britse militairen, een vrouw en twee kinderen. Parle mentsleden verlangden dat pas- I poorten worden ingevoerd voor j reizen tussen de Ierse republiek en Groot-Brittannië, en per soonsbewijzen voor reizigers uit Noord-Ierland. Tot dusver zijn geen reisdocumenten nodig voor reizigers uit Ierland. De staatssecretaris van defensie, Ian Gilmour, sprak in het lager huis van een „weerzinwekkende misdaad" en gaf toe dat de da ders nog niet zijn geïdentifi ceerd. Vrij algemeen worden echter de „Provisionals" van het Ierse Republikeinse Leger verdacht. Er wordt gestudeerd op maatregelen, zo zei hij. De kwestie van persoonsbewijzen is in Engeland een omstreden zaak. Ze zijn afgeschaft na de tweede wereldoorlog, en eerdere voorstellen voor herinvoering zijn gestuit op het bezwaar dat hierdoor een inbreuk op de per soonlijke vrijheid zou worden gepleegd. Volgens regerings kringen is herinvoering van per soonsbewijzen niet waarschijn lijk omdat de politie niet ver wacht dat het veel helpt bij het weren van Ierse guerrillastrij ders. MOTlËSTEUN AAN VORRINK INGETROKKEN ZEVENAAR Fractieleider Jan Terlouw van D'66 trekt zijn mo tie in waarin hij het kabinet- Den Uyl vraagt om de milieube voegdheden van minister Vor- rink uit te breiden. Dit zei hij op een vergadering van zijn partijafdeling in Zevenaar. Volgens Terlouw heeft minister Vorrink zijn motie ten onrechte geïnterpreteerd als het tegen deel van een ondersteuning van haar beleid. Ten onrechte ook heeft premier Den Uyl gezegd dat de Kamer niet begrijpt hoe de ministeriële verantwoorde lijkheid ligt. Maar gezien de reactie van minister Vorrink en gezien het structurele karakter van zijn motie acht Terlouw het beter de motie in te trekken en de discussie over het onderwerp zo spoedig mogelijk met pre mier Den Uyl zelf voort te zet ten. Terlouw heeft zijn argu mentatie voorgelegd aan de me de-ondertekenaars, PvdA. KVP, VVD, AR. PPR. DS'70 en CHU. DEN HAAG (ANP) - De directie van het dagbladconcern Audet heeft gisteren in de centrale on dernemingsraad verklaard, dat zij de mogelijkheden bestudeert om de al bestaande overeen komst tussen Audet en De Tele graaf, ter vermijding van bui tensporige concurrentie tussen het dagblad De Limburger in Maastricht (Audet) en het Lim burgs Dagblad in Heerlen (Do Telegraaf), te verfijnen of te versterken. Binnen de Audet zijn nog geen be slissingen genomen en er is ook nog geen sprake van onderhan delingen met De Telegraaf. De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad hebben de di rectie van Audet „dringend" geadviseerd een eventuele sa menwerking onder geen beding te realiseren door middel of ge paard met onderlinge aandelen ruil, „hoe klein dan ook". De ondernemingsraad van Audet stelde ook dat de identiteit en de onafhankelijkheid van de be trokken redacties onaangetast dienen te blijven. NAZILlËDEREN OP DUITS MARINESCHIP BONN (Reuter) Acht onderoffi cieren van de Westduitse mari ne zijn disciplinair gestraft om dat zij vorig jaar op een feestje ter gelegenheid van Hitiers ver jaardag nazi-liederen hadden gezongen. Het geval deed zich voor aan boord van het 5.400 ton metende opleidingsschip „Deutschland" dat vorig jaar een oefenreis mankte door de Stille Oceaan. Het schip bevond zich voor de kust van Mexico toen op 9 april tijdens een nachtelijk feest met veel alcohol enige opvarenden zich In bruine hemden kleedden met zelfgemaakte hakenkruis banden om de arm en de ver jaardag vierden van Hitler die op 20 april 1882 werd geboren. De hervormde synode zal van 18 tot en met 20 februari in Driebergen bijeenkomen. Tij dens de vergadering zal onder meer een gereformeerd stuk over het belijden der kerk worden behandeld. Het is van de hand van de gereformeerde hoogleraren Berkouwer en Rid derbos. Beiden hebbea deze „Proeve voor een eenparig geloofsgetui genis'' in eerste instantie ge schreven voor de gereformeer de synode, waar er vorige week in Lunteren „met blijd schap en dankbaarheid" ken nis van is genomen. Het mode- ramen van de hervormde sy node heeft gevraagd het ook in de heryormde synode te mo gen laten bespreken, om daar door materieel inhoud te geven aan het samen op wegzijn van beide kerken. Voorts zal de hervormde syno de een rapport behandelen over de toelating tot het Heilig Avondmaal. Het rapport is ge titeld: „De deelneming aan het Avondmaal, plaats van jonge ren in een luisterende en vie rende gemeente". Dit rapport is afkomstig van een door de synode indertijd ingestelde commissie. Deze diende de vragen te bestuderen die sa menhangen met de toelating van jongeren al of niet in, gezinsverband tot de kerke lijke avondmaalsvieringen. De commissie is tot de conclu sie gekomen, dat een beslis sing over de vraag wie tot het avondmaal uitgenodigd dienen te worden, uiteindelijk op theo logische gronden moet worden genomen. Zij meent, dat de theologische argumenten de mogelijkheid niet uitsluiten ook gedoopte jongeren die blijk ge ven deel te willen nemen aan het leven van de gemeente, tot de tafel van de Heer toe te la ten. Op grond van de antwoorden uit geraadpleegde andere ker ken in Nederland mag men verwachten dat een eventueel besluit van de hervormde sy node om de leeftijdsgrens voor de toegang tot het avondmaal te verlagen geen nadelige in vloed zal hebben op de betrek kingen tot andere kerken In de lutherse kerk zou het juist worden toegejuicht en de gere formeerde kerken hebben geen bepaalde leeftijd voor deelne ming aan het Heilig Avond maal voorgeschreven, „aange zien de Heilige Schrift alleen geloof vraagt en een kind kan geloven op de wijze van een kind". De hervormde synode zal zich voorts opnieuw bezighouden met de kwestie Zuid-Afrika. Met name zal het gaan over de onderwerpen: emigratie naar Zuid-Afrika, alternatieve investeringen en verantwoord consumentengedrag. „Liefde: de weg tot verzoe ning", is het onderwerp van de tweede brief, die de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J- Simonis ter voorbereiding van het Heilig Jaar heeft gericht tot de gelovigen van het bis dom. Mgr. Simonis richt zich vooral op het toepassen van het ge bod van de liefde op de dage lijkse praktijk van het leven, waartoe men uit kracht van de heilige Geest in staat wordt gesteld. „Het geheim van de ware liefde vindt in God zijn oorsprong, in Christus zijn mo del", aldus mgr. Simonis. „Veel mensen, ook jongere mensen, zoeken soms vertwij feld naar de zin van het leven. Velen zijn vervreemd van hun betere ik en gaan vereen zaamd door het leven. Wie echter ervaren heeft hoe echte belangeloze liefde je warmte en geborgenheid geeft, moet zich bewust zijn dat God ons nodig wil hebben om zijn lief de ook voor anderen zichtbaar en ervaarbaar te maken". De brieven van mgr. Simonis ter begeleid:ng van het Heilig Jaar zijn bedoeld om „mee te nemen, te overdenken en door te geven". De brief voor maart zal gewiid zijn aan „be koring eu bekering", oril „de het christelijk lijden" en voor mei aan de „bijzondere roeping in de Kerk". Van 1 tot 7 april zal in We nen een gesprek plaatsvinden tussen tien katholieke en ortho doxe theologen van wereld naam. Gesproken zal worden over eenheid en veelheid in het Christus-getuigenis, over zus terkerken (met discussie over de briefwisseling tussen Rome en Byzontium; over Excom municaties en schisma (met discussie over de gevolgen van de opheffing der wederzijdse banvloeken) en tenslotte de huidige perspectieven voor de sacramentele en de juridische gemeenschappelijkheid van de r.k. kerk en de kerken der or thodoxie. De Internationale raad van de katholieke werkende jonge ren, die de besturen omvat van alle nationale organisaties van de katholieke werkende jeugd uit ongeveer negentig landen zal in april in Linz (Oostenrijk) bijeenkomen. De bijeenkomst duurt ongeveer drie weken en is geheel gewijd aan een nieuwe oriëntering van de beweging. De voorbe reidingen daartoe zijn al gerui me tijd geleden in de verschil lende landen begonnen. Aangezien de Oostenrijkse bisschoppen van Rome geen toestemming hebben gekregen de nieuwe verordening omtrent de kinderbiecht voorafgaand aan de eerste communie voor een jaar uit te stellen, hebben zij de Romeinse regeling voor heel het land van kracht ver klaard. Vandaar dat kinderen ruim voor de tijd dat zij de eeste communie zullen doen met zorg op hun eerste biecht moeten worden voorbereid. De laatste jaren biechtten de kin deren in het vierde schooliaar voor het eerst. Paus Paulus heeft mgr. Egano Righi-Lambertini, sinds april 1969 apostolisch nuntius in Parijs, benoemd tot perma nent waarnemer bij de Raad van Europa in Straatsburg. De Zwitser mgr. Adrian Meile, momenteel „ambassaderaad" toegevoegd aan het staatsse cretariaat, is door de paus be noemd tot gedelegeerde van de permanente waarnemer bij de Raad van Europa. Tot mei voert het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG), dat dit jaar zijn hon- derdzestlgjarig bestaan viert een actie „Van mens tot mens" om het ledental van 250.000 (op een totaal van ruim vier miljoen Nederlandse pro testanten) te vergroten tot 300.000. Leden z!|n bij het NBG niet alleen contribuanten, maar ook medewerkers. Kardinaal spreekt op landdaq katechese In het cultureel centrum „De Lindenberg" te Nijmegen wordt door de Nationale Raad voor Katechese op woensdag "-O februari een landdag geor ganiseerd voor alle districtska- "cheten van he* basisonder wijs. de katechescdocenten van de pedagogische academies en van de opleidingen voor kleu terleidster. In de ochtenduren zal er onder meer een toespraak zijn van kardinaal Alfrink. In de mid daguren zullen allerlei activi teiten tegelijk plaatsvinden in het kader van een „informatie markt". Er zal een tentoonstelling zijn van katechetisch materiaal en er zullen korte lezingen met discussie worden gehouden over katechese in verband met schoolradio, miss e, school en wereldoriëntatie, alsmede over jaarplanning en programme ring en sacramentenkatechese. Er kunnen voorts plannen wor den beluisterd en er zullen vier korte discussiefilms wor den gedraaid. Of cr rondom Johannes de Doper aan de oever van de Jordaan van eenzelfde situatie sprake is geweest, valt visueel niet meer te achterhalen, maar er moeten raakpunten zijn ge weest met dit beeld aan de oever van de rivier de Ganges, waar duizenden hindoes zich momenteel verzamelen voor een ceremoniële onderdompe ling in de heilige wateren. „Overdreven en niet helemaal steekhoudend" acht paus Pau- lus de kritiek, die de Italiaanse professor A. d'Avack onlangs heeft geuit op het kerkelijk hu welijksrecht. D'Avack, die verbonden is aan de Rota (de hoogste kerkelijke rechtbank), had de omschrij ving van het huwelijk in het kerkelijk wetboek als „een duurzame verbintenis tussen m-r> en vrouw met het do;l k nderen voort te brengen" be stempeld als materabdsch, verouderd en zelfs grotesk, te genover het ..df£'"e-de ge vaar" van overbevolking. Hij sielde voor <n het nieuwe wetboek het huwelijk te om schrijven als een „levens- en liefdesgemeenschap, geschikt om kinderen voort te bren gen". Ook pleitte hij ervoor motleven, die kunnen leden tot nietigverklaring van he< huwelijk, uit te breiden met persoonlijke ongeschiktheid voor het huwelijk, zedelijke impotentie en psychische on- volwassenhe d. De paus, die sprak tot de rech ters van de Rota, zei, zonder d'Avack met name te noemen, door de recente kritiek verrast te zijn. Hij onderstreepte dat het huid-C- huwelijksrecht nog steeds vertrouwen verdient. T -r |k «prak h i ook de hoop uit dat he* kerkelijk recht, ever ""«k "tg de besluiten van het laatste conc'lle, spoe dig „beter cn moderner" ge formuleerd zal worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7