Bollenstreek zit te springen om medisch personeel Volkstuinders zonder tuinen Zwemclub Lisse boekt goede resultaten bollen- duin- en vlietstreek R.K. Basisschool geeft seksuele voorlichting F. Baten neemt afscheid van Tissing-Lisse S.O.V.-Lisse bespreekt loon- en prijsbeleid PAGINA DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT LISSE In het gewest Lisse is er een chronisch tekort aan be jaardenverzorgsters-, helpsters, B- en Z-verpleegkundigen. wijk verpleegsters en huishoudelijke hulpen. Dit is een van de con clusies uit een onderzoek, inge steld door medewerkers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse, naar de stand van zaken in de medisch-verzorgende be roepen. Het onderzoek, door twee arbeids bemiddelaars uitgevoerd In de zes bollenstreekgemeenten Hille- gom, Lisse, Noordwijk. Noord- wijkerhout, Sassenheim en Voorhout, had tot doel na te gaan waar de schoen precies wringt. Dankzij de bereldwlllende mede werking van artsen, tandartsen, specialisten, bejaarden en zie kenhuizen (o.a. de psychiatrische ziekenhuizen Sancta Maria BAVO en de Zwakzinnigenin richting Dr. Mr. Willem v.d. Berg-Stichting) heeft men daar om een vrij goed inzicht kunnen krijgen in de huidige stand van zaken betreffende onder meer de personeelsbezetting. Het tekort aan bejaardenverzorg sters en- helpsters wordt toege schreven (zo blijkt uit de bin nengekomen enquête-formulie ren) aan de onregelmatige en weekenddiensten die voor het jonge meisje minder aantrekke lijk zijn en voor de gehuwde moeder minder past in het ge zinsritme. Anders liggen de oorzaken bij de B- en Z-verplegenden. Daar blijkt het zware geestelijke werk dikwijls onderschat te worden waardoor de jongelui vroegtijdig de opleiding moeten beëindigen. Voor de wijkverpleegsters worden als oorzaken van het personeels tekort genoemd de sterk wisse lende diensttijden en de zware lichamelijke eisen die aan dit beroep zijn verbonden. De huishoudelijke hulpen blijken ook al erg dun gezaaid te zijn met als oorzaak het niet graag willen verrichten van onge schoold werk en de verlenging van de leerplichtige leeftijd waardoor de huishoudelijke functies beneden hun niveau ko men te liggen. M.a.w. het werk iis hen te min. De tekorten aan personeel, heb ben tot gevolg dat dan ook in het gewest Lisse personeelsle den met te geringe opleiding en ervaring in functies worden ge plaatst waar zij nog niet aan toe zijn. Bovendien raakt het beschikbare personeel overbe last door veelsoortig werk. Een tekort aan geschoold en on geschoold personeel kan In de zes Bollenstreekgemeenten de komende jaren mogelijk nog grotere vormen gaan aannemen aangezien het onderzoek ook heeft uitgewezen dat er een fors aantal nieuwe arbeidsplaatsen te verwachten is. Deze toename zal onder meer het gevolg zijn van reeds geplande nieuwbouw en uitbreiding. Het bejaardentehuis Bernardus in Sassenheim is zo goed als ge reed, in Lisse zijn er uitbrei dingsplannen voor het bejaar dencomplex Berkhout en zo zijn er meer voorbeelden. Tevens speelt een rol de centrali satie van kraamcentra en kruis verenigingen en in de toekomst geplande bouw voor geheel nieuwe organisaties en instellin gen. Hoe groot de tekorten op dit on derdeel van de arbeidsmarkt in het gewest Lisse precies zijn kunnen ook de samenstellers niet zeggen. Mej. v. Rijn, een van de arbeidsbemiddelaars en medewerkster aan het rapport: „We hebben alleen een totaalin druk willen krijgen zonder ons te gaan verdiepen in percenta ges. Dit is het eerste rapport dn deze sector. De gegevens hieruit kunnen we gaan gebruiken bij voorbeeld bij de voorlichting op de scholen. We willen meer van dergelijke rapporten gaan sa menstellen. Zodoende kunnen we beter beslagen ten ijs ko men. Eierenreus uit Noordwijkerhout bouwt fabriek in Waalwijk Noordwijkerhout - De directie van Van den Burg Eiprodukten b.v. te Noordwijkerhout deelt mede, dat momenteel op het industrie- terreiv» te Waaldijk voor haar bedrijf een nieuwe fabriek in aanbouw is. In deze fabriek zal september/ok tober aanstaande de gehele fa bricage van eiprodukten van Van den Burg Eiprodukten b.v.. alsmede die van haar dochter onderneming Eireon b.v. te Ilardinxveld-Giessendam wor den samengevoegd en uitge bouwd. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden door de toenemende belangstelling voor de produk- ten van beide firma's en tenein de in het algemeen te kunnen voldoen aan de hoogste kwali teitseisen welke door afnemers worden gesteld. De investering beloopt een bedrag van ruim 4 miljoen en stelt de twee bedrijven in staat hun ge zamenlijke produktiecapaciteit met 50% uit te breiden. Tevens heeft Van den Burg Eipro dukten b.v. een joint venture overeenkomst aangegaan met Henningsen Foods Inc. te White Plains, New York, waarvan de aankondiging dezer dagen in Amerika heeft plaats gevonden. Een en ander houdt in dat in de fabriek te Waalwijk de pro- duktie van Hsnningsen eiwitpro- dukten ter hand zal worden ge- Exposities Rijksmuseum v. Volkenkunde: Steenstraat 1, tel. 32461. In het prentenzaaltjc „Japanse Prent kunst uit eigen bezit" 19e Eeuw- se prentkunst door Toyo Kuni. Rijksmuseum v.d. Geschiedenis der Natuurwetenschappen: Steenstraat la, tel. 23084. Tot 5/2 tentoonstelling van de Psy chotechniek der PTT uit de ja- LEIDSCHENDAM Door een stagna tie van verwerving van grond voor mensen die hun volkstuinen bij het bouwrijp maken van plan zuid kwijt raken, bestaat er grote kans dat de volkstuinders deze zomer zonder tuin komen te zitten. Wethouder H. L. van Dongen zei gisteravond in de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening dat de gemeen te „in een impasse is geraakt" om dat de tuinders er waarschijnlijk op de kortst mogelijke termijn uit zullen moeten. „Misschien kunnen we ze deze zomer nog iets tijdelijks aan bieden", zei de wethouder, die over de hoofden van de commissieleden heen meteen maar een afspraak over een gesprek maakte met enkele volkstuinders op de tribune. He1 nieuwe terrein voor circa 40 volks tuinen is pas in september klaar. De moeilijkheid is ontstaan door een ruiltje met Rijkswaterstaat die grond nodig heeft voor de Landschei- dingsweg en (later) de verkeerstur- bine op rijksweg 4. De gemeente dacht ook deze tuinen in plan-zuid te kunnen onderbrengen naar bovenge noemde stagnatie heeft dit plan be moeilijkt. Vanuit de commissie werd bij de be handeling van het bestemmingsplan nog getwijfeld aan het effect van de afscherming van het geluid voor de woningen langs rijksweg 4. Directeur Neukirchen wees er echter op dat de meting van het geluid door het TNO gebaseerd is geweest op de verkeers- turbine en op snelheden van 150 en meer kilometer. De huidige snel heidsbeperking en de tijd die ons nc<> scheidt van het gereedkomen van het verkeerscircuit is echter voldoende om de beplanting tot volle wasdom te laten komen, dacht hij. Het commissielid Berg eren, zijn stok paardje „het verkeer" beklimmend, zei dat de 2200 mensen die in zuid zullen komen wonen zich iedere dag via de sluisbruggen moeten ver plaatsen. Hij maakte zich erge zorg over „dit intensieve verkeer" terwijl de bruggen nu al een overcapaciteit hebben. Bovendien zal, als de oprit naar rijksweg 4 vervalt al het ver keer door de gemeente moeten waardoor er toch nog meer door gaand verkeer zal ontstaan. De hopeloze situatie, aldus wethouder van Dongen, komt alleen door het sluipverkeer van en naar Zoeter- meer. Het nieuwe verkeersrapport van Goudappel en Coffeng, dat bin nenkort in een besloten vergadering van de commissie zal worden be sproken, geeft, volgens de heer van Dongen echter alternatieven aan. De wethouder deelde nog mee dat op het voormalig terrein van de Hakaf aan de Leidsekade waarschijnlijk eén aantal drive-in woningen zullen worden gebouwd. De gemeente zal in het bestemmingsplan mogelijkhe den open laten voor du project af zonderlijk bezwaren in te dienen. Raadslid stelt typefouten VOORSCHOTEN Voorschotens D'66-randsiid Joop Goosens werd fijdens de laatst gehouden raadsvergadering dringend ver zocht door de voorzitter zijn op merkingen over ..pel- en type fouten niet tijdens een vergade ring te maken. Nadat de wethouder Esselaar bij een ontwerpregeling drie spel en typefouten aan de raadsleden uitlegde, noemde Joop Goosens eventjes vlot nog tien fouten op in dezelfde verordening, alle maal slordigheden. Thans heeft het raadslid schriftelijk vragen gesteld aan b. en w. Vraag 1 wil opheldering over deze fouten en onder 2 vraagt hij of er wel licht een taak is weggelegd voor de burgemeester or- in laatste instantie coördinerend zorg te dragen dat de ontwerpverorde ningen puntgaaf in de raad ko men. Daders van overval Breda bekennen BREDA (ANP) - De vier ver dachten van de gewapende overval op een geldtransport van Van Gend en Loos in Breda een week geleden, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie te Breda De politie heeft inmiddels het wa pen gevonden waarmee ver dachte J. H. de geldloper J. Busschots om het leven bracht- laè met ™*e LISSE - De heer Fr. Balen Ie _..e - heeft gistermiddag al- scheid genomen als directeur van de Woninginrichting Tissing te Lisse. BIJ dit afscheid werd hem bij monde van de oud-di recteur dhr. W. E. J. Tissing namens dc aandeelhouders van de Exploitatie Maatschappij Tissng de benoeming tot Com missaris medegedeeld, welke benoeming door de heer Baten, met dank werd aanvaard. LISSE Voor de ouders van de kinderen in de hoogste klassen van de R. K. Basisschool aan de Beekbrug werd in het Ver enigingsgebouw een speciale ou deravond belegd om de ouders ervan in kennis te stellen, dat het in het voornemen ligt met de leerlingen van de basisschool in het kader van het biologie-on- derwijs het menselijk lichaam o a. geraamte, spieren, bloeds omloop, ademhaling en spijs vertering te behandelen Het hoofd der school, de heer Bakker, deelde mede, dat het ook in de bedoeling ligt de men selijke voortplanting te behan delen, teneinde het onderhavige onderwerp te integreren in het geheel van de lichamelijke func ties. Er werd op gewezen, dat ook de ouders de taak hebben het be langrijkste facet van de behan deling van de voortplanting en wat daarmede sajr.onhangt zelf met de kinderen te behandelen, n.l. de gevoelens die man en vrouw voor elkaar hebben en de rol die deze daarbij spelen. Ver wacht wordt, dat de meeste van de ouders met hun kind over deze zaak gesproken zullen heben. Voor hen, die dit nog niet deden, bestaat de gelegen heid dit alsnog te doen, opdat de behandeling in de school geen probleem behoeft te geven. De aanwezigen kregen voorts te zien en te horen, w«»f men pre cies van plan is op de scholen. Van de zijde der ouders kwa men op de Ouderavond alleen maar positieve reacties op het geen men op de scholen gaat behandelen. VOORHOUT Een van de activiteiten van de K.W.J.-sociëteit „Kontakt" uit Voorhout is bowling. Gezien het succes van de voorgaande wedstrijden en de grote animo voor deze sport zal er op vrijdag 15 februari nogmaals een bowlingavond gehouden worden, wederom in het Bowlingscentrum Oostdam te Noordwij kerhout. De tijden zijn van 20.00 tot 22.00 uur. De hieraan ver bonden kosten zijn voor leden 4,50 gulden en voor niet-leden 5.50 gulden. Voor inschryvingen kan men terecht bij de K.W.J.-socië teit ..Kontakt Boekhorstlaan 53 te Voorhout. Op de foto: Kontakt- medewerker Piet Warmerdam in volle actie op de banen van Oostedam tijdens een van de voorgaande wedstrijden. Oe agenda van „Kontakt" voor de komende week ziet er als volgt uit: woensdag 6 februari: - Speelzelfavond: donderdag 7: verga dering van de kerngroep en schoonmaken: vrijdag 8: sport in de gymzaal van de St. Agnesschool: zaterdag 9: open avond: zondag 10: relax-avond; maandag 11: speelzelfavond: dinsdag 12: creati viteit; woensdag 13: filmavond. Gedraaid wordt de film Family life". LISSE - De wedstrijdploeg van de 50 m. rngslag j.o. 16 Jam Zwemclub Lisse heeft met goe- mens 39/8: Theo Wasseb de resultaten deelgenomen aan ^trop 40?-? S'QK m'°' 14 J het derde deel van de Sandelijke Rita van C-competitie in het Zwembad ^nders^nc "De Planeet" te Haarlem, LanxÈ waarbij H.P.C. ditmaal de orga- 50 m schooling niserende vereniging was. Het Beljaardej waren vooral de jongere deelne- mer. Jo.,1 Clemen, en Henk "£"^1' Winnhout die, ondanks het feit, Frank Borsja 45.6 dis.Frank dat zij voor het eerst aan de wedstrijd deelnai de dag kwamen. Uitstekende prestaties werden ge leverd op de 50 m. vrije slag jongens onder 10 jaar. Joost .o. 12 j.: Carla Dlna Vennis 50.3; Miranda Broekhof 53.4 dis. Kroft 43.2. dis.Hans Vennis wedstrijd deelnamen, .lerk voor "i? iff d. 10 J.: Erica bezette de 2e plaats met 41,9. Voorts werden de volgende re- i sultaten bereikt: 00 nt. vrije sing dames: Irene de Nle 1.17,8; Hanneke Kaak 1.15.7. 00 m. vlinderslag heren: Henk Ven nis 1 34.3. Jan EIchhora 1.19.- 0 m. srhoolslng m.o. 16 jaar: Yvonne Broekhulzen 51.5; Edlih Lnngcveld 47.2; Jake Kaak 46,6; Carina Broek hof 50,-. Wijzigingen lichtingen brievenbussen LEIDEN - De lichtingstijden van de le buslichting in Leiden, Lei derdorp en Oegstgeest worden met ingang van 11 februari ge wijzigd, De buslichtingen zuilen dan als volgt geschieden: zo.: 23.00 uur; ma t/m vrij.: le: 13.00 uur, 2e: 18.00 uur (aanslui ting op de nachtposttreinen) en 3e: 23.00 uur. Zaterdags geen lichting. De wijziging brengt geen verandering in de over kom stduur van de correspon dentie. schietklare pistolen in een afge dekte badkuip op de zolder van een pension in Breda, waar de verdachten nogal eens kwamen. Gebleken is dat het viertal d'recl na de aanslag per auto naar dit pension is gereden en later, toen de Bredase po tie de hele binrenstad had afgezet, ieder voor zich naar andere pers ons zijn gelopen. Zoals gemeld heef', de Bredase Zuidmolukse ge meenschap drie van de vier verdachten allen Zuidmoluk- kers aan de politie uitgele- De heer Tissing Sr. stelde bij het verd. afscheid duidelijk in het licht, dat de heer Baten voor de ont wikkeling van de sector Woning inrichting van het Tissing-be- drijf van grote betekenis is ge weest. De heer Tissing wees er op. dat nu precies 25 jaar gele den er een moeilijk iaar werd doorgemaakt door het overlij den van zün vader, de oprichter van het gehele bedrijf in 1907. waarna ook zijn moeder over leed en voorts het overlijden van de leider van de afdeling woninginrichting, de heer D. Baartse. Het bedrijf stond op etn keerpunt. De afd. Woningin richting werd naast de bestaan de zaak in de Kanaalstraat een geheel zelfstandige zaak, waar van de ieiding toen werd toever trouwd aan ae heer Baten. „U hebt door uw stimu'erende acti- vite'ten oe zaak groot gemaakt en de opening van het geheel Na dit officiële gedee'te stond in nieuwe pand op de hoek Heere- de hal van de „Nachtegaa" met grote dankbaarheid op te rug", zie de heer Tissing. Nadat Mevr. Baten bloemen waren aangeboden, werd door de heer Tissing Jr. het geschenk ont huld: een kleuren-TV. Rooyakkers 10 m. vlinderslag dames: Irene Nle 46.3: Hanneke Kaak 4G.5. 10 m. vrije slag heren: Rick 35.1: Kees Clemens 36.3; Theo senaar 34,2. 0 m. rugslng m.o. 16 j.: Carina Broekhof 46,2; Brigitte van Oosten 42.9: René Entrlp 41.2: Elsbeth v.d. Ham 46; RIta Breugel 46.8. 0 m. schoolstag J.o. 16 j.: Timmie Edith Langeveld 3.4S.2; Joke Raak 3,33.2. 50 m. vrije slag (5 x) est. dames: Lisse 3.14.7; 4 x 50 m. wisselslag est., heren: Lisse 2,30,-. „OZiegefd" voor studentenflats DEN HAAG (ANP) Studenten die in studentenflats wonen krij gen de eerstkomende maanden een subsidie van 7,50 per maand als tegemoetkoming in de verhoging van de „oliekos- ten". De huurverhoging van de kamers in studentenflats zal maximaal 7 pet bedragen. Het is de bedoe ling de huurverhogingen van studentenflats los te koppelen van de stijging van de beurzen. Gemeentelijke Archiefdienst: t/m 22/2 tentoonstelling, gehouden van archivalia, afbeeldingen, pu blicaties en voorwerpen met be trekking tot de Burcht. Nederlands Legermuseum: 2/2 van 13—17 uur, open dag, alleen voor amateur-fotografen. Drukkerij de Bink: Roosevelt- straat 2, tel. 22841, ma t/m vr 8—17 uur, za 13.30—15.30 uur. Grafisch werk van Martin Ree- Galerie 't Hoekje bij de Pomp: Dorpstraat 38, Warmond. Tel. 01711—3501, ma. t/m za. 19—22 uur, zo. 12—22 uur. 1/2—1/3 de resultaten v.d. macramé-cursus. Galerie v.d. Vlist: Botermarkt 3, tel. 228C3 di/za 10—18 uur. Ten toonstelling van keramiek, schil derijen en kleuretsen. Kabinet Caoer: Joh. de Wittstraat 40, tel. 55179 di t/m za 1417.30 uur, do bovendien 19—21 uur. Tot 13/2, Cor Muetgeert en Kees Ballintijn met foto's. Atelier de Scherf: Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 50220, ma t/m za 9—18 uur. Ans v.d. Heide-Kort met eigen werk o.a. glasbuigen. Academiegebouw: Rapenburg 73. tel. 22044. Ma t/m vr. 9.30—12.30 uur, di en vr. 1417 uur. LAK- tentonstellingen, Jan Sierhuis met schilderijen. ZOETERWOUDE Het kath. Vrouwengilde is donderdag te gast bij Heineken op het nieuwbouwcomplex in de Barrepolder. De dames ver trekken om 10 uur per fiets vanaf het Don Boscohuis. CT" de Hartelijk cank voor alles wat u voor d» zaak betekend hebt en de wijze waarop wij met u mochten omgaan. Ik zie daar igstellenden ge reed om de heer en Mevr. Ba ten de hand ten afscheid te ko men drukken, waarbij de heer Baten zeer vele attenties in al lerlei vorm in Intvangst had te nemen. LISSE - In de grote zaal van het Trefpunt te Lisse werd gisteravond sen vergadering gehouden van het „Samenwerkingsorgaan Vakcen trales" (S.O.V.). De Districtsbestuurder W. P. van Leeuwen uit Den Haag, sprak namens het Overlegorgaan van de landelijke Vakcen- tralen over het onderwerp „De ontwikkeling van de Ionen en prijzen In verband met de huidige energiecrisis". De heer van Leeuwen wees er op, dat de Vakcentrales in september 1973 een program van arbeidsvoorwaarden aan de betrokken instan ties hebben kenbaar gemaakt. Er zou eerst wat rust moeten komen op het front van lonen en prijzen, doch deze bleef uit, getuige de felle actie van de middenstand. De „loonrustpauze" zal echter bin nenkort beëindigd worden en in april van dit jaar komt het beleid van lonen en prijzen weer op volle gang. Ten aanzien van de jeugdlonen merkte de heer Van Leeuwen op. dat h er veel misverstanden zijn. Er wordt wel gesproken van een mini mum jeugdloon als een ..bodem", doch een hogere waardering dan het minimum is wettelijk toelaatbaar, waarbij rekening werdt ge houden met de capaciteit en leeftijd van de jeugdige werknemer. Men mag dus van het minimum afwijken in gunstige z'n. Na de pauze werd een levendige discussie over de causerie van de heer Van Leeuwen gehouden. Bezoekuren ziekenhuizen uur, di. 13.0014.00 uui tevens 11.30-15 30 uur. llng kindergeneeskunde deren beneden de 12 ja 13.30—14.30 en di. 18.15—19.00 mrbpadeCafd£ Jiaconossenliuis: dagelijks le klasse van 11.CO tot 12.00 uur, van 15.45 tot 16,30 uur en van 1S.30 tot 19.30 uur; dagelijks 2e en 3e klasse: 15.45 tot IS.30 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling: ai'een van ouders, dagelijks van 14.C0 :ol 19.00 uur: voor overige familieleden, zondags van 14.00 lot 15.00 uur. Kinderen be neden de 14 jaar hebben geen toe gang tot de kinderafdeling. 11.00-11 30 uur. van 13.30-14.li en van 18.30-19.30 uur. 3e klas 13.30-11.43 uur en van 18.3 uur Kraamafdel'ng: van 13.3 uur en van 19.00-20.00 uur i voor echtgenoten). Klndernfd van 15.00-15.30 uur en vail 18.01 lair Medlar atlPnlen -(' dag: 15.01 Wan- patiënten doorlo pend b.-znek wordt toegekend, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. 15 00 uur. zond. 11.00-11.45 en 13 00-15.00 uur .1 litrisch ziekenhuis Endeceest: lln*dae en vrijdag 13.00—11 30 uur. tondng 11.00-12.00 en 14.00-15.00 u. Elisabeth Ziekenhuis: Klasseafde- llngenVolwassenen: dagelijks van 11 15 tot 12.00 uur. van 14.00 tot M <5 uur en \an is 45 tot 19 45 uur Knmafdellng: dagelijks van 11.15 tot r no uur (alleen v ec-htgen van 15 00 tol 16.00 uur. en van 18 45 lot 1 '5 uur. Kinderafdeling: dagc- ;;u-.s van 16.co tot 18.30 uur. klos Dagelijks i 18.45 tot 19.45 'u> lljks van 15 00-16.00 18.45 tot 19 45 uur Kinderafdeling: dagelijks t iafdeling: dage- 0 uur Kin de 1 15.00 tot 18.01

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6