Ponybedrijf aan Middenweg in moeilijkheden Veel gemeenten hebben weinig of geen notie i van belangen agrariërs LSG-TROEVEN DELEN PLAATS IN IEUGDKAMPIOENSCHAP rijn- en veenstreek „Schap'-secretaris Van den Bosch: Woubrugge slaat eerste paal voor 48 woningen Hazerswoude koppelt zich aan Derde W ereld-gemeente Kennismakingstoernooi van 'HARAGO' in Ter Aar Industriehallen in Grote Polder PAGINA 5 DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT tVOUDE ..Er Is vele en veelzijdige belangen voor aanzienlijke schade voor de ge- aanzien van vergunningen HAZERSWOUDE „Er Is een veel soepeler regeling noodza kelijk om te voorkomen, dat de grondgebruikers te veel schade lijden". Dit zei de heer v.d. Bosch, secretaris van de geweste lijke raad van het Landbouw schap voor Zuid-Holland, tijdens een bijeenkomst van leden van de LTB, CBTB en de Hollandse mij. van Landbouw in het Hazerswoud- se Michelshuis. De heer v.d. Bosch besteedde daar aandacht aan de planologie in het kader van de wet Ruimtelijke Ordening, aan de streekplannen en aan de gemeentelijke bestemmingsplan- Hij erkende wél dat, ten opzichte ,van het gebruik van de grond, de planning en daarmee gepaard gaande dwingende regelingen en voorschriften een gebiedende eis zijn. gezien de vele en veelzijdig belangen voor onze samenleving tn aanzien van de bestemming van de grond, de planning en daarmee gepaard gaande dwin gende regelingen en voorschriften een gebiedende eis zijn, gezien def vele en veelzijdige belangen voor onze samenleving ten aanzien van de bestemming van de grond. Nog te vaak, aldus v.d. Bosch, die wat dat betreft ook de „zaal" meekreeg, blijkt dat de gemeente lijke overheid te Veel wil bedisse len, maar op agrarisch gebied ge heel of ten dele ondeskundig is. Noodzakelijke vergunningen wor den, om futiliteiten, lange tijd op gehouden hetgeen soms leidt tot Vergunningen blijven vaak langer weg dan noodzakelijk aanzienlijke schade voor de ge bruiker van de grond. In diverse gemeenten, aldus v.d. Bosch, wordt een beroep gedaan op een deskundige begeleiding van het Landbouwschap ten aanzien van de bestemmingsplannen en de daarmee voor de landbouw sa menhangende problematiek, „deze door het Landbouwschap aan de gemeenten verleende „agrarische begeleiding" voorkomt voor die gemeenten veel agitatie van de kant van de grondgebruikers". De heer v.d. Bosch liet er geen twijfel over bestaan, dat Rijks waterstaat de ruilverkaveling Rijnstreek Zuid behoorlijk tegen houdt door geen definitieve uit spraak te doen omtrent het tracé van de eventuele aanleg van rijks weg 11. De gemeenten moeten, zo als tot nu toe. overleg blijven ple gen aangaande bedoelde ruilver kaveling. Tijdens de vergadering werd soms in niet mis te verstane be woordingen aandacht besteed aan teleurstellende ervaringen ten aanzien van vergunningen van ge meenten (er waren leden van de stadsorganisaties uit o.a. Hazers- woud, Koudekerk aan de Rijn en Leiderdorp). Van de Bosch wees deze personen erop om de plan nen |van de gemeenten goed in de gaten te houden en zo nodig een beroep te doen op de organisaties en/of Landbouwschap. „Diverse malen zijn we in verweer door G. S. in het gelijk gesteld, enkele malen zelfs door de Kroon", aldus de Landbouwschap-vertegenwoor diger. Niettegenstaande dat zag v.d. Bosch het vooral zitten in interes se kweken bij de gemeenteraads leden en het van de redelijkheid van de verzoeken overtuigen. „Het is beslist geen onwil van de gemeenten, maar wél onkunde Men denkt te vaak: Als de grond gebruiker maar kan handelen als zijn vader of grootvader, wat heeft hij dan nog aan te merken? Van de ontzaglijke dynamische ontwikkeling in de landbouw heeft de leek ten enenmale geen no tie!" Woubrugge Op het pas bouwklaar gemaakte terrein ten zuiden van het sportveld sloeg maandagmiddag burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge de eerste van de 732 heipalen, die nodig zijn voor de bouw van 48 woningen. Deze zijn verdeeld ln 28 woningwet en 20 premiewoningen, alle van hetzelfde type. De laatste zijn wnt luxueuzer afgewerkt en worden gebouwd in vier blokjes van 5 wo ningen. De huur van de eerste zal 243,- bedragen. Een en ander valt onder de tweede bouwstroom binnen de gemeente; de woningen van de eerste bouwstroom ln Hoogmade zijn juist afgebouwd. Na afloop van de plechtigheid kwamen de genodigden bijeen in hotel Het Oude Raedhuys. Hier mocht de burgemeester ondermeer ver welkomen zijn collega's Smolders uit Alkemade, Van der Poel uit Ter Aar en Van Montfoort uit Nieuwkoop, alsmede de hoofdinge nieur der Provinciale directie. Ir. De Kievit. De burgemeester ging er van uit, dat de bouw in het kader van de eerste bouwstroom te Hoogmade geslaagd mocht heten. Doel van de bouwstroom is ook voor kleine gemeenten een aanvaardbaar contingent woningen te doen bouwen. Moesten de woningwetwoningen in Hooigmade nog 265 opbrengen, deze nieuwe hebben een huur van 243. De voor bereidingen hebben één jaar geduurd. Hopelijk zal de verdere af bouw vlot geschieden. Burgemeester Van Montfoort, voorzitter van Bouwstroom. memoreer de dat men in Boskoop en Nieuwkoop al bezig is met de vierde bouwstroom. Voorts wees hij op de lange duur van voorbereidingen bij een dergelijke bouwstroom. Ondanks alle problemen kon men toch steeds tot overeenstemming komen met het arch:tectenbureau. Verder prees hij de goede samenwerking met de aannemers. Het grote voordeel van de bouwstroom is dat men goede woningen te gen een aanvaardbare curveprijs kan laten bouwen. LEIDSCHENDAM De beslissing over het al dan niet verlenen van een bouwvergunning voor het ponybedrijf van de heer Van Zijp aan de Middenweg is voorlopig aangehouden. Wethouder H. L. van Don gen deelde gisteravond in de commissie voor openbare werken mee dat de grond van het bedrijf aan de Middenweg van eigenaar zal veranderen. De mogelijke nieuwe eigenaar, de heer Remmerswaal, zal binnenkort de overdracht tekenen op voorwaarde dat hij vrij over de grond kan beschikken. Mevrouw mr. M. Oosterhuis, die namens de heer Van Zijp op de ver gadering aanwezig was, zei dat haar cliënt zich ongetwijfeld op zijn wettelijke recht van huurbescherming zal beroepen. De eigenaar van het ponybedrijf is vorig jaar november door b. en w. een bouwvergunning voor stallen geweigerd omdat zijn open pony bedrijf in de recreatieve sector thuishoort. Hij heeft na een brief in 1972 maatregelen getroffen zijn bedrijf in overeenstemming te bren gen met het bestemmingsplan. De grond zou nu. uitsluitend worden gebruikt voor het fokken en verzorgen van ponies. De eigenlijke po nymanege zou in Rijswijk komen waar het gemeentebestuur al voorstellen over de grond heeft gedaan. In het beroepschrift wordt gezegd dat de open manege in Leidschen- dam al is afgebroken, het terrein wordt nu alleen nog maar voor verzorging en onderbrenging gebruikt en ós dus in overeenstemming met het bestemmingsplan. Een van zijn argumenten voor ontheffing van de bouwvoorschriften is dat zijn buurman aan de Middenweg paarden en varkens fokt zonder dat het gemeentebestuur bezwaar heeft gemaakt. Het bedrijf van de heer Van Zijp zou, volgens zijn advocate, agrarisch moeten worden genoemd, in ieder geval daar mee verwant. Wethouder Van Dongen meende dat als de heer Van Zijp van de rechter zijn rechten als huurder verkrijgt de zaak opnieuw voor de commissie moest worden gebracht, waarmee mevrouw Oosterhuis akkoord ging. HAZERSWOUDE Nu op initia tief van de Vredeswerkgroep Hazerswoude donderdagavond, vanaf 20.00 uur, tijdens een openbare bijeenkomst gesproken gaat worden over het kcppelDro- ject Derde Wereld gemeente Hazerswoude, rijst de vraag welk project gekozen zal wor den. Cock Smits, die samen met Johan Timmermans, namens de werkgroep de activiteiten bege leidt: „De bedoeling is in elk geval één project, maar het is best mogelijk dat degenen die donderdagavond op de vergade ring present zijn zeggen: we ne men er twee of drie". Er bestaat de mogelijkheid om een project in Tanzania met Ha zerswoude ts koppelen. Cock Smits: „Henk de Boer uit de Groenendijk is enkele weken ge leden teruggekomen uit dat land. Hij heeft er als SNV-er (Stichting Nederlandse Vrijwilli gers) gewerkt. „Henk zelf heeft de initiatiefnemers voldoende geïnformeerd over de situatie in dat land. De Novib heeft ook informatie verstrekt. De Vredeswerkgroep heeft er twee geselecteerd: een krottenwijk in de Braziliaanse NKV Ter Aar kiest nieuwe voorzitter TER AAR De plaatselijke cen trale Ter Aar van het Neder lands Katholiek Vakverbond houdt woensdag 6 februari a.s. haar jaarvergadering in de ser re van het Parochiehui te Lan- geraar. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt o.m. bestuurs verkiezing, waarbij de heer Th. Vlasveld als voorzitter aftre dend is. Het financieel verslag over 1973 sluit met een batig saldo van 211,85. In het jaarverslag ver meldt de secretaris C. M. van Emmerik dat de jaarlijkse con tactavond meer aantrekkings kracht heeft uitgeoefend op de leden dan de jaarvergadering: het bezoek aan de kaderver gadering in Alphen aan den Rijn en Leiden door de kaderleden stemt tot tevredenheid. Het Fonds „Hulp in Nood" kwam in 1073 tot 5 uitkeringen en het po- I sitief banksaldo biedt het fonds voor dit jaar een gunstig voor 1 uitzicht. Leo Starrenburg stad Rio de Jaineiro („We zou den dat wat leefbaarden kunnen maken") en een in Zambia, het land waar „verborgen hon ger" "heerst. De Nederlandse Stichting koppelgemeenten Bangla Desh heeft eveneens in lichtingen verstrekt. Dan is er Suriname met een adoptiemoge lijkheid op de suikerplantage Mariënburg, waarover Josta Hoogstad meer komt vertellen. En dan is er, eveneens in Suri name het „Kotjeshuis", voor wezen en verwaarloosde kinde ren. Dit tehuis dreigt door ge brek aan geld te verdwijnen (NCRV's tv-rubriek „Hier en Nu" besteedde hieraan onlangs uitgebreid aandacht). LEIDEN De drie jeugdige le tiesitalspelers van het LSG, Ko- nings, Kemperman jr., en Baart, hebben in de derde ron de van het Leids jeugdschaak- kampioenschap gezamenlijk de leiding genomen. Joan Baart kwam erg gemakkelijk aan het punt. Clubgenoot Geertsema kwam ruim een uur nadat de klok door wedstrijdleider Ver biest fngeschakeldwas.de jeugd- zolder binnen: de vlag was reeds gevallen. Protesten van TER AAR De biljartvereniging „HARAGO" uit Ter Aar, die aangesloten Is bij de Sportraad Ter Aar houdt voor de overige aangesloten sportverenglngen in die raad en belangstellenden een ker.inismak'ingsto .'rnooi. Deze vereniging zal als eerste de rij openen om meer bekendheid enerzijds, zo niet de onbekend heid met e'kaars verenigingsle ven anderzijds in een goede verhouding tot elkaar te bren gen. De opzet van dit toernooi, waarvan voorzitter Siem Hoo- gervorst de leiding heeft, is een voudig gehouden. Gedurende dit driedaagse evenement hoopt men in ieder geval de banden met het onderlinge Ter Aarse verenigingsleven te verstevigen en meer belangstelling te wek ken voor de biljartsport. De Sportraad Ter Aar steunt dit initiatief en verzorgt hierbij het coördinerend werk. Dit toernooi wordt gehouden op donderdag 7 februari v a. 19.30 i'ur. op vrijdag 8 februari vanaf 19.30 uur en zaterdag 9 februari van 10 tot 17 uur (w o. de—on- stratiewedstrijd en prijsuitrei king) in café Het Centrum. Kerkweg 4, Ter Aar. Toegang vrij. Deelname alléén door sa mengestelde teams. Geertsma werden resoluut van de hand gewezen. De partij Konings—v.d. Wiel was de ontmoeting van de dag. Zoals gewoonlijk had Léon Ko nings zich verslapen, maar was wel nog op tijd. In een Konings —Indiër-inde-voorhand kreeg Konings het betere spel, wat re sulteerde in 2 stukken tegen To ren en pion. John v.d. Wiel creëerde een gevaarlijke vrij pion, die wei tot dame kon pro moveren maar dat alleen ten koste van mat. Na wat vergeef se pogingen gaf v.d. Wiel de partij op. Het trio werd vol ge maakt door Hans Kemperman die in een Ben-Oni een theoreti sche variant, waarin tegenstan der Schweizer het loperpaar krijgt tegen het paardenpaar, maar ten koste van een pion, op superieure wijze de stelling con solideerde. In de tijdnoodfase werd Schweizer geconfronteerd met een ondenkbaar mat. Wijse lijk gaf hij voor het mat op. De in dit toernooi bijzonder goed voor de dag komende Verra maakte korte metten met de Al- jechin-verdediging van Röell. Als Aljechin nog geleefd zou heb ben, zou hij stellig naar zijn be ruchte fles gegrepen hebben bij het zien van een grove mishan deling van zijn verdediging. Een kleine matcombinatie vol tooide de partij. Guus van Dijk raakte weer in vorm. Na een afruil had Zwetsloot toren en lo per voor de dame, een kleine combinatie leverde van Dijk ook nog een stuk en de partij op. De stand na 4 ronden is: 1- 3: Konings, Kemperman jr en Baart: 3; 4-5: Vera en v.d. Wiel: 2«A; 6-8: v. Dijk, Schwei zer en Geertsma: 2; 910: Röell en Zwetsloot; l'A; 11. de Ruy- ter: 1. Vervroegde verkiezingen Zuid-Afrika KAAPSTAD RTR De Zuidafri- kaanse premier John Vorster heeft bekendgemaakt dat op 24 april vervroegde algemene ver kiezingen gehouden zullen wor den. De regeerperiode van Vnr- sters regering zou pas in het voorjaar van 1975 aflopen. De premier deed deze mededeling in het parlement in Kaapstad, toen hij reageerde op de tradi tionele motie van wantrouwen, die jaarlijks wordt ingediend door oppositieleider sir De Vil- leirs graaff. Gemeentegids in Woubrugge WOUBRUGGE Binnenkort zal het gemee>nCebe«tuuT ten gerieve van alle ingezetenen weer een Gemeentegids doen uitkomen. Hierin wordt uitvoerige infor matie gegeven over alle diverse aktivileiten der gemeente als- meria gegevens over alle Instan ties, verenigingen, Instellingen en bureaus in do beide dorpen. Ook zullen alle inwoners, die zich binnen de gemeente vestigen in de toekomst een exemo'aar ont vangen. In deze gids wordt ririm plaats geru md voor ad vertenties. Alle middenstanders, instellingen en verenigingen kunnen hierover nadere infor maties inwinnen op de gemeen te-secretarie. HAZERSWOUDE Je moet het even weten, wanneer /c met je auto staat Le wachten hij de verkeerslichten op de Da Cos- tasingel in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch Immers, de lichten springen er van rood op groen, wanneer Ie met je wagen een ..drempel" bent ge passeerd, hetgeen het elektro nisch „oog" in beweging iet en de wachtende verkeersgebrui- ker via het groene licht inder daad uitnodigt om veilig de weg voort te zetten. Afgelopen week waren er nogal wat klach ten bil het bureau van de rifks- polltie als zouden de verkeers lichten kapot zlln („Het wordt niet groen.'"). Welnu, een tik keltje optrekken van een auto betekende wél groen. Want de „drempel" was overschreden en de elektronica werkte dan wel. Ballonnetje brengt twee Hazerswoudse jongens in Stuif—es—in HAZERSWOUDE - Jan Ale Landstra (8) en Dicky Boesveld (12) uit Hazerswoudedorp zijn za terdagmiddag aanstaande to gast ln AVRO's Jeugdteievisieprogram- nia ,,Slulf-cs-ln" (Nederland 1, 16.30-17.30 uur). Op 3 oktober van het afgelopen jaar namelijk deed Dicky *s middags zijn jongere, toen jarige vriendje Jan Alc de suggestie aan de hand om een ballonnetje op te laten. „Beste lezer, wie deze ballon ,vindt. wilt u hem dan sturen aan Jan Ale Landstra, Ostadcstraat 8, Hazerswoude(dorp), Holland", stond op het label. Boer Ted At kinson uit Egton (Yorkshire, En geland, bij de grens met Schot land) vond de ballon een dag la ter in zijn land (om precies te zijn op 4 oktober, om 10.30 uur). Atkinson stuurde Jan Ale op 7 ok tober een briefje, plus de label die aan de ballon had gehangen. „The Middlesborough Evening Paper" zag wel nieuws in deze leuke gebeurtenis en meldde on der het kopje „It's quicker by balloononder meer, dat de ballon de tocht over de Noordzee binnen 24 uur had gemaakt. Dic ky Boesveld, altijd „in" voor een vertelling hierover op televisie, meldde de geschiedenis bij de „Stuif-es-lY'-redactie. En zo is het gekomen dat Dicky en Jan Ale zaterdagmiddag aan Ria Bremer nog eens hun verhaal gaan vertel len. In kleur! ZOETERWOUDE Aan de talrijke bouwaktlvlteiten welke momen teel ln het Industriegebied „De Gote Polder" gaande zijn Is gisteren weer een nieuwe toegevoegd. Op het terrein van de B..V De Vijver ging de eerste paal de grond In voor de bouw van zes Industrie hallen van elk 3300 m2. Deze zijn grotendeels bestemd voor verhuur. Zij worden ln opdracht van Inogem, De Bilt, gebouwd door v. d. Vliet-B.C.M. te Amster dam. Voor de architectuur tekende het Utrechtse bureau Vlaming. De start van de bouw geschiedde in aanwezigheid van o.m. de heer H. J. Cooijmans. directeur gemeentewerken en de heer H. C. v. d. Laken, ambtenaar van bouw- en won ngtocz'cht. Intussen hebben een vijftal bedrijven in dit gebied hun nieuwe vestigingen in ge bruik genomen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5