Leidse raad is niet bang voor risico's: begroting '74 sluitend ingediend Perfecte show van Baal in 'n vol LAK-theater ZEBRA OOK TERUG OP RIJNSBURG ERWEG stad Verkeerscom missie: Commissieleden kiezen terecht voor de wensen van de bevolking OOK Wat u moet weten PAGINA 3DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 tl-IPSE COURANT Leiden Met de stemmen van het PAK en PSP-er Amptmeijer (13) tegen, heeft de Leidse raad gisteravond besloten op voor stel van b en w bij de opstel ling van de begroting '74 uit te gaan van een „bruto" begro tingstekort van 14 miljoen gul den, waarbij geen rekening is gehouden met de toekenning van een aanvullende uitkering van 8.5 miljoen en een beroep op de beschikbare reserves van 5.5 miljoen. Dat wil niet zeggen dat de raad het „helemaal zag zitten" met deze sluitende be groting. Ook bij de voorstem mers zag men de risico's. Nie mand kan garanderen, dat wan neer tegen 1978 de reserves van 17 miljoen op zijn het Rijk royaal zal bijspringen of vol gens een andere financiële ver houdingswet te werk zal gaan. Niettemin bleef wethouder Els- geest namens het co'lege zijn volledig vertrouwen in de toe komst houden, in het besef, dat de reserves zullen zijn uitgeput op het moment dat de periode voor de aanvullende uitkering eindigt: „Wij zijn ons ervan be wust, dat daartegenover het reële uitgavenniveau de komen de jaren wordt opgevoerd. Na afloop van de aanvullende uitke ringsperiode bestaat er in onze visie een gat van ca. 3 miljoen gulden. Een verschil dat bij de huidige financiële regelingen niet is op te vangen". De wet houder verwacht echter, dat in dien hogere instanties zich met handelwijze kunnen verenigen, deze instanties een verhoogd Deze instanties een verhoogd uitgavenniveau na afloop van de aanvullende uitkeringsperiode accepteren: „Wij zijn er stellig van overtuigd dat met deze in stanties in 1977 over de finan ciële toekomst van Leiden tot een vergelijk kan worden geko- Op de vraag van de heer Zunder- man, vorige week, op grond waarvan de verwachting gewet tigd is dat de algemene uitke ring door stijging van het inwo nertal (dat nog steeds afneemt, red), zal worden verhoogd, ant woordde de heer Elsgeest, dat het college hoopt, dat in de ko mende paar jaar de Merenwijk zal worden bevolkt en dat, ge zien het aantal woningen dat wordt gebouwd, zich in deze wijk' ook personen van buiten Leiden zullen vestigen. „Na de Merenwijk zal met de ontwikke ling van de Stevenhofjespolder worden begonnen. De komende jaren zal Leiden kunnen worden aangemerkt als groeigemeenten. De wethouder zei verder, dat b en w menen de Leidse bevolking te kort te doen, als het standpunt van het PAK (een strategie op lange termijn), door de heer Van Dam vertolkt, gehuldigd zou worden. Het zou betekenen, „dat wij op papier vele plannen hebben maar dat van uitvoering op korte termijn geen sprake zal zijn". Hij wees erop, dat het destijds door de raad aanvaarde belangrijkste uitgangspunt, het inhalen van structurele achter standen in 15 jaar, blijft ge handhaafd. De heer Cornelis- sens kon hij toezeggen, dat door middel van de brandweer meer aandacht zal worden geschon ken aan het toezicht op de pen sions voor buitenlandse werkne mers. Van Dam bleef uiteraard bij zijn PAK-standpunt: „Onze tak- tiek heeft in het verleden wel wat opgeleverd: in '73 werd voor 78 miljoen aan werken uit gevoerd tegen en veel lager be drag enkele jaren geleden". Hij zei te verwachten dat de door 't college voorgestelde begroting niet voor het eind van het jaar zou zijn goedgekeurd (KVP-er Driessen, laconiek: „Wat maak jij je dan voor zorgen?") „dan kun je niet uitvoeren wat je wil en dat verzwakt de onderhande lingspositie van de nieuwe raad." KVP-er Cornelissens wilde nog maals verklaren, dat zijn frac tie niet onbezorgd kijkt naar '78, „maar we moeten wel risi co's nemen, nl. wat voor 1974 geldt kan mogelijk voor '75 weer anders zijn. Hier hebben we een prognose voor de toe komst, deze raad heeft nog zijn verantwoordelijkheid voor 1974. We moeten werken met de mo gelijkheden die ons door de cen trale overheid worden gege ven". Amptmeijcr van de PSP stelde zich origineel op: hij was tegen het standpunt van b en w en tegen dat van het PAK: „in 1978 zitten we met deze gevolg de methodiek met de brokken. Het PAK biedt echter geen al ternatief, maar een grote chaos en nog minder geld om uit te geven. De poütieK, op korte ter mijn reserves op te souperen is alleen gerechtvaardigd als we zo nodig in '78 ook zonder de goedkeuring van de overheid de uitgaven doen die wij noodzake lijk achten." Ook de raadsleden L.ingerak rWD) Zunderman (DS'79) en Hoeven (CPN praatten tussen hoop en vrees. De heer Hoeven kwam met een amendement, dat beoogde in het eerste jaar meer van de reserves te gebrui ken dan het college voorstelde en zodoende het onderwijstekort elk jaar met 25 pet. a' te dek ken. Het voordeel van zulks zag helaas niemand in en daarom was Hoeven de enige die voor stemde. Wethouder Elsgeest zei in tweede instantie goede hoop te hebben, dat de raad spoedig goedkeuring van de begroting zal krijgen van het college van .G.S. in de huidige samenstel ling". Van de vijf ingediende PAK- amendementen werd éën vrij onschuldig uitziende wijziging door de raad aangenomen. Een tweede amendement werd met 21 tegen 12 stemmen verworpen, waarop Van Dam de overige op tafel gebrachte wijzigingeen introk. Op voorstel van burge meester Vis ging de r?ad na el ven in het geheim over'erjgen „hoe te handelen in de besloten heid." LEIDEN Ook op de Rijnsbur- gerweg ter hoogte van de Lijs terstraat moet het zebrapad te rugkeren. Nadat de Verkeers- commissie op 7 januari aan b en w adviseerde om een blnk- bandenoversteekplaats in de De Sitterlaan weer in een zebra te veranderen (welk advies giste ren herhaald werd), wilde men hetzelfde voorlopig zien gebeu ren op de Rijnsburgerweg. Dit zal dan zijn tot het moment dat er een definitieve oplossing Is gevonden voor het oversteekpro- bleem ter plaatse. De bewoners hebben zich uitgesproken voor verkeerslichten die het overste ken voor voetgangers moeten re gelen De bewoners van de Vogelenwijk, die regelmatig de Rijnsburger weg moeten oversteken hadden in enkele brieven aan het ge meentebestuur hun wensen tc kennen gegeven. Volgens hen zijn blokbanden en zebra's slechts lapmiddelen. De ver keerslichten die zij als oplossing voor de onveiligheid van de voetgangers ter plaatse zien, kunnen echter niet een-twee-drie nog even op de financiële aangebracht worden. Ze moeten wachtlijst van de gemeente. Toneelgroep uit België speelt in Voorschoten VOORSCHOTEN Toneelkring „Ontvoogding" uit de Belgische I plaats Schoten komt zaterdag 9 februari een opvoering geven I van het blijspel „De Akte" van de joodse schrijver Ephraim Kishon. De komst van de toneelgroep ligt in het kader van het uitwisse- lingsprogramma dat de gemeen-1 ten Schoten en Voorschoten en kele jaren geleden zijn overeen gekomen. Het betreft vooral een I uitwisseling van evenementenj op het gebied van muziek, to-1 neel en sport. Het stuk, dat zaterdag aanstaande wordt opgevoerd, is een spel vol vrolijke verwikkelingen, waar-1 aan ook de jeugd veel plezier kan beleven. De opvoering vindt plaats in het Cultureel Centrum, j aanvang 20.00 uur, entreeprijs 2,50. De kaartverkoop is aan de zaal, die vanaf 19.15 uur ge- opend is. Hoewel de discussie in de Verkeerscom missie over de kwestie zebrapaden of blokbanden inhoudelijk weinig verschilde met de vorige (er werd dan ook hetzelfde advies uitgebracht als op 7 januari), werd er gisteren toch iets dieper gegraven. Het ging namelijk hierom: een meerderheid van de commissie wilde wethouder Kret ervan overtuigen om af te zien van het vervangen van zebra's door blokbanden. De wethouder, die ook in andere wijken, behalve het gebied rond de De Sitterlaan, al de eerste vonken van protestacties tegen de blokbanden bespeurd had, protesteerde echter op zijn beurt. De man, die vaak de kwade pier is: „Die kwestie zebrapaden/blokbanden is geen solopartijtje van mij. Tot nu toe heeft u als raadsleden geen aanleiding gevonden om dit beleid stop te zetten. En nu wilt u onder druk van allerlei be wegingen onder de bevolking op dat beleid terugkomen". De heer Kret stond in principe helemaal in zijn recht. De commissie ging echter nog een stap verder bij monde van WD'er Wessels. De kolonel b.d. interpreteerde de taak van een wethouder wat ruimer: „U bent niet alleen 'houder der wet', maar ook vertegenwoordiger. U gaat vasthouden aan een paar adviezen van raadsleden. De juistheid van die advi seringen, wordt nu zwaar betwijfeld. Alle raadsleden willen nu terug naar de zebra's". De meerderheid van de commissie neigde naar bet standpunt: kom terug op vroeger genomen beslissingen als de bevolking dat wil, hou te allen tijde als bestuurder of als volksvertegen woordiger de wil van dat volk in het oog. Een letterlijke en ook juiste interpretatie van het begrip democratie. Ondanks de verzekering van Wessels ("Niemand wordt boos op u, als u de zebra's handhaaft") wilde Kret de commissie niet vol gen: „Welke argumenten moet ik aanvoeren om de zebra's te handhaven?". „De bevolking is er voor", aldus de commis sie. De vragende uitroep van Kret zei vervolgens genoeg: „Dat is 't enige?". Het was spijtig, dat de commissie (die anderhalf uur later weer moest aantreden voor de raadsvergadering) niet verder door ging met deze discussie. Er blijft nog heel wat te bepraten. In hoeverre de burgerij in de toekomst als gevolg van de zgn. functionele en territoriale decentralisatie meer bij het bestuur van de gemeente betrokken zal raken staat nog niet vast. In ieder geval moet de gelegenheid opengehouden worden dat die burgerij wanneer uit eigen kring daartoe de noodzaak en de behoefte gevoeld wordt zelf over een discutabel onderwerp kan beslissen. Vooral omdat veel fracties op gemeentelijk niveau zich sterk pragmatisch opstellen, weet je als kiezer niet bij voorbaar hoe je vertegenwoordigers zich zullen opstellen. Wanneer raadsleden geconfronteerd worden met een mening van de be volking, die afwijkt van een eerder ingenomen raadsstand- punt, moeten zij het relatieve van hun functie en mening in zien. Dat doet de Verkeerscommissie momenteel gelukkig. R.v.d.G. Wethouder Kret verwekte nogal wat verbazing en boze woorden bij commissieleden toen hij meedeelde aan de commissaris van politie te hebben gevraagd een onderzoek in te stellen of het waar is, dat jeugdige ver- keersbrigadiertjes alleen veilig werken als er een zebra is. De commissie verweet de wethou der, dat hij er een advies bij maakte, terwijl men alleen maar had geadviseerd de voet gangersoversteekplaats in de De Sitterlaan ter hoogte van de Lo- rentzkade weer aan te leggen. Bovendien had dan advies ge vraagd moeten worden aan de' Rijkspolitie: „De Leidse politie is partij in deze kwestie", aldus de heer Wessels. De heer Kret was van mening dat de bescherming van de voetgan ger na het wegvallen van de ze bra's het belangrijkste pro bleem was. Hij was ervan over tuigd dat de voetganger met ge lijke rechten als de automobilist op zebra's nog niet veilig is: „Verkeerslichten zijn inderdaad de enige oplossing." Aan bet eind van de vergadering kondigde de wethouder nog aan „krasse maatregelen" te gaan treffen tegen de automobilisten, die nog steeds hun wagen op het trottoir van de Oude Vest parkeren. „We gaan daar maar een integraal stopverbod invoe ren. Met minder kan het blijk baar niet. De voetgangers moe ten daar continu de weg op." LEIDEN Enkele dagen geleden is door dr. Kuenen, voorzitter van de Diéskommissie van de Leidse universiteit, onder grote belangstelling een tentoonstel ling in het LAK-theater geopend. De werken die er getoond wor den zijn allemaal gemaakt door leden van de Leidse universi taire gemeenschap, en bestaan uit foto's, schilderijen en teke ningen. De prijs voor het beste kunstwerk ging naar het schil derij ..Van Gogh snijdt zich een oor af". Het schilderwerk, dat ingezonden is, is over het alge meen niet van een erg hoog gehalte. Het tekenwerk staat op een hoger peil. De grootste hoe veelheid werkstukken vormen de foto's. Er zijn enkele artis tiek verantwoorde prenten bif. Op de foto overhandigt dr. Kue nen de winnaar zijn prijs, t.w. schildermateriaal. LEIDEN Vormingscentrum Troef houdt de komende week open huis. Het pand aan de Hoge Woerd 57 is iedere avond van 20.00 tot 24.00 geopend voor jongeren tussen de 17 en 25 jaar. Men kan er knutselen, toneelspelen, koken, film kijken, kleding maken, praten over recht en onrecht of gewoon gezell g aan de bar zitten. Verder staat er een blues- en een spellentoernooiavond op het programma. Voor inlichtingen kan men eventueel bellen nummer 30494. LEIDEN Het gist momenteel op een ongelofelijke manier In het kleine Nederlandse toneel wereldje. Links en rechts gaan er gezelschappen te gronde en worden evenzovele nieuwe opge richt, tongen en pennen zijn hef tig in beroering gebracht door het jongste toneelrapport van de Raad voor de Kunst, cn als we de toneelsituatie in Den Haag even buiten beschouwing laten kunnen we bij het publiek een duidelijke polarisatie waarnemen ten gunste van het zuivere amu sementstoneel en het modern- experimentele genre. Op de een of andere manier blijkt het „echte" theater gelukkig, nog steeds een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit te oefe nen. Zo heeft gisteravond een werkelijk tot de laatste vierkan te centimeter bezet LAK-theater ademloos zitten kijken en luiste ren naar Brecht's eersteling „Baal", gespeeld door de gelijk namige Amsterdamse toneel groep. Het zou de moeite waard zijn om te weten waar die LEIDEN Uit een schoenen winkel en een modemagazijn aan de Breestraat zijn in de nacht van vrijdag op zater dag bedragen van resp. 200 en 300 gulden ontvreemd. In beide gevallen betreft het hier wisselgeld uit de kassa. LEIDEN Voor 500 gulden aan sigaretten maakten on bekenden buit in de nacht van zaterdag op zondag bij hun bezoek aan een café aan de Groenesteeg. Zij ont vreemdden bovendien een portemonnee, inhoudende zo'n 150 gulden, een cassette recorder, een portable radio en enige flessen drank. Men LEIDEN Tijdens een voet balwedstrijd tussen elftallen van Roodenburg-VTL zon dagmiddag heeft een 22-jari- ge voetballer uit Leiden bij een botsing met een tegen stander een gebroken sleutel been opgelopen. Hij werd overgebracht naar het AZL. LEIDEN De Minister van Landbouw en Visserij heeft onlangs aan het college van B. en W. van Leiden bericht dat hij de Leidse veemarkt erkent als markt voor ex port-slachtvee, die voldoet aan de EEG-richtlijnen ter zake. Tezelfdertijd deelde de minister mede dat de raads besluiten van 4 en 18 septem ber van 11 december 1972 tot wijziging van de veemarkt verordening koninklijk zijn goedgekeurd. belangstelling van daan kwam: Was het de naam van de auteur of van het stuk? Waren het de medewerkenden waaronder componist Willem Breuker? Of was het misschien de nostalgi sche invloed die momenteel uit gaat van hef 'ijdvak tussen de beide wereldoorlogen? Over het stuk zelf hebben wij op onze kunstpagina van afgelopen zaterdag al het een en ander bericht. Het is duidelijk nog een jeugdwerk van de grote mees ter, dat In vergelijking met de grote werken uit zijn oeuvre meer weg heeft van een half voltooide schets dan van een af gewerkte tekening. De versie die vertaler-bewerker Peter Verstegen voor deze voorstelling samenstelde cn de moeilijk zingbare maar razend-knappe muziek van Willem Breuker maakten het echter tot een eve nement van de eerste orde. Toch zoli het hooguit een Interes sante avond voor dramaturgie- studenten zijn geworden als re gisseur Leonard Frank en zijn mensen dit meedogenloze maar toch ook half-romantische draai boek niet tot een perfecte thca- tershow hadden uitgebouwd, die dankzij de foeilelijke maar ui terst functionele decors met een sneltreinvaart aan het publiek I voorbijtrok. Mooie prestaties waren daarbij de verschillende vertolkingen van Els Ingeborg j i Smits en Carol van Herwijncn, maar de voors.Jling werd gc- dragen door de minutieus uil- gewerkte titelrol van Rudolf Lu- cieer en een prachtige moeder rol van Kitty Courbois. Jammer dat zo'n voorstelling in Leiden maar één keer te zien is. Paul Korenhof Non scholae sed vitae disci- mus. Hoewel wij in onze jon ge jaren ervan overtuigd wa ren. dat er wel degelijk voor de school geleerd moest wor den. Dat leven zou wel eens later komen. Want als de cij fers beneden peil waren, kre gen wij ikzelf net zo goed als mijn onder de schoollucht geplaatste medeslachtoffers thuis ongenadig op ons blik sem. De prestatiedrang (te genwoordig blijkbaar ge voed door de consumptie dwang) zat er in die oorlogse jaren nog niet gebakken in. Als wij de Franse Sleutel van onze ..trinitarische" le raar in Haarlem niet onder de hnie hadden, greep hij ons bij het nekvel cn liet ons gedurende enkele adembene mende seconden buiten het raam bengelen. Die man was immens sterk. Maar na zo veel jaren beseffen wij. dat-ie een ferm pedagoog was cn eigenlijk erg vriende lijkMaar dat kunnen we hem nu niet meer komen na dragen, want zi/rt overschot rust in een familiegraf. Tegenwoordig gaat dat alles heel anders toe. De demo cratie ruïneert ordelijke stel sels. Klassefeasten lopen bij na uit de hand, onder het nauwelijks berispend oog van de con-rector wordt ge vreeën en de tekenleraar wordt In de les „ome Loe" genoemd. Ga daar maar eens aanstaan als oud-scho lier van 43. Maar fris is het wel, in deze tijden. Ze vertel len nog eens wat, die kinde ren, als ze na dezelfde spanningen die wij hadden thuis komen. Kenden wij destijds een natuurkundele- raar die geheel tegen zijn wil verplicht was een kos tuum maat 54D te dragen en daarom buikiewerd ge noemd, ons kroost is in staat nog dieper te analyseren. Het gaat in dit geval om een (anonieme) wlskuneleraar. Volgens iedereen van 2c geeft de man les in ,.zwectkunde en walgebra", Maar daar bil; het. o gru -Vf, niet bij. Do kritische jeu+d heeft an der- kwaliteiten bif kaar kwelgeest ontdekt. Ik weet werkcli/k niot, hoe de man zich klassikaal manifesteert, welke zifn methematische kwaliteiten zifn. maar hi/ staat hekend als de „Whis- kvndelcraar". Geeft zoiets te denkenHoogstwaarschijn lijk niet; ik zei „proost" te gen mijn dochter, maar de dienere zin daarvan scheen haar te ontgaan. Ton Pleters PPR beslist vanavond over een lijst met anderen LEIDEN - Bij de PPR komt vanavond het gesprek over het „kleine PAK" In een beslissend stadium. Dc afdeling Leiden zal zich namelijk uitspreken over dc vraag of er samengewerkt moet worden met D'66, dc PSP en het Lcids Huurders Comité, een samenwerking, die o.m. tot uitdrukking moet komen in een gezamenlijke lijst. De samenwerkende kleinere link se partijen hebben zich program matisch al gebonden aan de PvdA. Dc vier kleine partijen en de PvdA zullen in de nieuwe raadsperiode optreden als PAK-fractie. De vergadering van de PPR wordt gehouden in het Praethuys, aanvang 20.00 uur. Nota onderzoek binnenstad verkrijgbaar LEIDEN Sinds gisteren is bij het buro voorlichting stadhuis het derde verslag van het on langs gereedgekomen binncn- stadsonderzoek voor het publiek verkrijgbaar. Deze ambtelijke nota „deel C - wenselijke ont wikkelingen" wordt verkocht voor ccn bedrag van 9 per stuk. De nota ls een vervolg op de reeds eerder gepubliceerde de len over de bestaande toestand en de mogelijke en wenselijke ontwikkelingen in de binnen stad. In de nieuwe nota worden de wenselijke ontwikkelingen aangegeven ten aanzien van na tuurlijke gegevens als grondge bruik, verbindingen, omgeving etc. Naast de ontwikkeling van de woon-, werk- en verkeers functies worden in de nota ook onderwijs, kulturele rekreatieve en sociale aspektcn per stad wijk behandeld. Het buro voorlichting is gevestigd in de hal van het stadhuis (in gang Vismarktzijde) en is op werkdagen geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3