AJACIEDEN EISEN MEER GELD VOOR EINDRONDE Medische begeleiding in sport onvoldoende CONSTERNATIE ~ÖP BOKSAVOND DOOR STUK VUURWERK Zegsman Ruud Krol: „Anders gaan we niet WERELDTITEL MOGELIJK MET EENDOELPUNT Wijzigingen van wedstrijdregels voor judoka's FIGHTING MACK OP 18 FEBRUARI IN SPORTPALEIS Voor plaats in finale 25 mille BADMINTON GOED BEZET Arts Van Reekum in proefschrift: DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 DEN HAAG Negen van de tien spelers van Ajax, die deel hebben uitgemaakt van de selectie van het Neder lands elftal voor de wedstrijd tegen België, hebben geen belangstelling om met het Nederlands elftal iü de eindron de van het toernooi om het wereldkampioenschap te spe len als niet aan hun financiële eisen wordt voldaan. Namens de spelersgroep vertelde Ruud Krol gisteravond: „In een bijna twee uur durende bijeenkomst na de trai ning zijn wij tot de conclusie gekomen dat de voorwaar den waaronder wij in de eindronde van het wereldkam pioenschap zullen moeten spelen, voor ons onaanvaard baar zijn. Om geen misverstanden te veroorzaken, die voorwaarden liggen uitsluitend op het financiële vlak. Ons bezwaar richt zich niet op de manier waarop training en toe- geleiding zullen worden ver zorgd. Namens de negen spelers heb ik Karei Jansen, de secre taris van de vereniging van contractspelers Van ons stand punt op de hoogte gesteld en hem gevraagd bemiddelend te willen optreden. Met wie, of met welke instanties hij daar voor in contact wil treden, laten wij graag aan hem over". De spelers van Ajax hebben over hun standpunt nog geen contact gehad met kandidaten voor het Nederlands elftal ten deel zal vallen bij de eindronde van het wereldkampioenschap in Wesf- Duitsland. Van die inkomsten Is twee-vijfde gedeelte bestemd voor de spelers, evenveel voor de clubs en twintig procent voor de KNVB. Op dit moment is nog op geen en- kele wijze te bepalen hoe groot hel bedrag zal zijn, dat Neder land ontvangt uit de recettes van het wereldkampioenschap. Dat bedrag is namelijk ook sterk afhankelijk van het resul taat, zeker is alleen dat het bp- drag dat de KNVB ten deel zal vallen ten minste wordt verdub beld wanneer de ploeg de eerste reeks wedstrijden, tegen Bulga- rijë, Uruguay en Zweden, over leeft en in de half/e-finaleronde komt Een plaats in de eind strijd zou de som nog eens aan merkelijk verhogen. Nederlands elftal uit andere -pen ejn(je njet opnieuw met de verenigingen. „Ieder moet het' vertelde Ruud Krol, „voor zich zelf beslissen. Spelers van ande re clubs kunnen zich natuurlijk bij ons aansluiten". Ruud Krol wilde het begrip finan ciële voorwaarden bepaald niet binden aan een bedrag. „Het gaat er ons om dat het gedane voorstel van de bond naar onze mening niet in verhouding staat tot het bedrag van 65.000 gulden dat ons is gegarandeerd wan neer wij de eindronden zouden bereiken". Rinus Michels, de supervisor van het Nederlandse elftal kwam gisteren in gezelschap van Johan Cruijff op Schiphol aan. Morgen wordt in Zeist een persconferentie gehouden, waarop Michels een uiteenzetting zal geven. moeilijkheden over het verkrij gen van de financiën te worden geconfronteerd, heeft Ton Zwik- stra, de nieuwe „minister van financiën" van het betaalde voetbal, zich niet opnieuw aan een vaste som willen binden. De moeilijkheden met het bij el kaar brengen van de eerste 65.000 gulden de man zijn namp- lijk nog steeds niet opgelost nu de inkomsten uit de sponsorpot aanzienlijk beneden de verwach tingen zijn gebleven. Zoals be kend was begroot dat door de ^nd hoopt bijvoorbeeld op in- sponsors een bedrag van 400.000 komsten uit sponsoring, rekent gulden zou worden ingebracht. op „verdiensten" uit de vriend maar de werkelijke opbrengst is schappelijke wedstrijden, die nauwelijks meer dan een derde het Nederlands elftal in de van dit bedrag geweest. voorbereidingsperiode zal spe- dragen genoemd. In het plan is *r v ^en- Aan andere kant is ook alleen een verdeelsleutel opge- V OOrDang pog niet precies bekend welke DEN HAAG De spelers van Ajax zijn op grond van de bekend geworden begroting van Ton Zwlk- stra, financieel expert van het organisatiecomité voor het wereldkampioen schap, tot de conclusie gekomen dat er voor het Nederlands elftal zelfs bij het bereiken van de finaio per man 25 duizend gul den beschikbaar is. Bruto wel te verstaan. Dit be drag, dat in schrille te genstelling staat tot de 65 duizend gulden die de kwalificatie opleverde, is op de volgende wijze tot stand gekomen. Uit de begroting van Zwikstra blijkt dat voor de ontmoe tingen tegen Uruguay, Zweden en Bulgarije on geveer elfduizend gulden per speler is gepland. Als de halve finalegroep wordt gehaald wordt dit bedrag verdubheid, ter wijl op dit bedrag nog eans vijfduizend gulden wordt gelegd als de finale wordt bereikt. deerd dat er per man in West- Duitsland waarschijnlijk niet meer dan 25.000 gulden per man bruto te halen zou zijn. Die con clusie is voorbarig, want het be drag dat de bond beschikbaar zou kunnen krijgen door de eid- ronde van het wereldkam pioenschap kan namelijk aan zienlijk hoger komen te liggen dan de eerste voorzichtige ra ming van Zwikstra. Geen bedragen In het voorstel van de KNVB aan de spelers over de financiële voorwaarden zijn ook geen be- nanclële voorwaarden. Vooral wat de verdeelsleutel van de in- t komsten betreft. I" Karei dl. mede „.men. de WCS en sportpromotion b v. in de loop van de vorige week de onderhandelingen met do KNVB had geopend, was niet bepaald geschrokken door het besluit van de Ajacleden. „Toen wij vorige week de eerste be sprekingen voerden en do KNVB met een bod kwam, achtten wij Cor Coster en ik dat erg laag. derlands elftal in Duitsland nog Wij hebben toen de KNVB ge- het gat dat door de premie 65.000 gulden voor de voorronde is ontstaan. In de huidige struc tuur binnen de voetbalbond Is er vrijwel geen kans dat het te kort dat nog op het Nederlands elftal drukt, uit de algemene middelen kan worden aange vuld. opge- de recette die het Uit de voorwaarden van de kosten zullen moeten worden tij in de halve finale zwaarge wicht C-klasse tussen Te Pas, die in de derde rond opgaf, en Wareman (Kristalijn, Den Haag. Een boksderby derhalve. Het publiek was niet tevreden en zeker niet met het feit dat dc instructeur de handdoek in dc rinè wierp op het moment dat Te Pas, zij het met de moed der wanhoop want hij was na de eerste minuut boksen al „leeg" wegens gebrek aan con ditie, juist „tegenspel" ging bie den. DEN HAAG Eén toeschou wer die in de bomvolle zaal van „Amicitia" geen beheersing toonde, is er oorzaak van geweest dat de eerste avond van de Zuidhollandse bokskam pioenschappen voor junio ren, aspiranten en C-klas- sers voortijdig moest wor den beëindigd. Hij gooide een stuk jvuurwerk van het balkon af de zaal in. Er klonk een gil. Een dame was erdoor gewond. Angstig doken toeschouwers weg, in de mening Naar hllis verkerend dat er was geschoten nadat tumult op het balkon was Dan gebeurt zoiets in ontstaan, er even een handge meen was geweest en de ver warring in de zaal groot was. Scheidsrechter en juryleden weigerden hun taak verder te volbrengen maar na een geëmo tioneerde oproep van de heer Kicken, voorzitter van de orga niserende vereniging Bally te Pas die overigens part noch deel had aan de ongeregeldhe den en er uiteraard nauwelijks voor verantwoordelijk kan wor den gesteld werd toch nog eei partij gebokst. Toen bleek dat instructeur de Haan (Schiedam) en boksers uit het Westland en Rotterdam wa ren vertrokken Zij wensten on der deze omstandigheden niet meer in de ring te komen. Noodgedwongen moest de voor treffelijke speaker Frits Raay- makers toen toch bekend maken dat de avond, voortijdig, moest worden beëindigd. Het gebeurde allemaal na de par- de vereniging Te Pas werd deze iverzekering gegeven: „Volgende week wordt weer gebokst. Er zal niets gebeuren. We kennen de man die het vuurwerk wierp i hij mag niet meer binnen." met de verrichting van Te Pas Van het (te) uitgebreide program- flits van een seconde. Geroep, ge schreeuw, op de vuist, een stuk vuurwerk in de zaal, consterna tie, paniek, verwarring. De scheidsrechter, de juryleden en bestuursleden van het district Zuid-Holland hadden een goed heenkomen gezocht. Veel toe schouwers hadden de zaal ver laten en keerden niet terug. In structeur Wim de Haan riep: „Ik heb mijn jongens optimaal voorbereid, ik héb kanshebbers Twee titels op een. titel en dan deze toestan- den. Wij gaan naar huis." Er Biegel (Kritalijn). vorige week werd, na de oproep van voorzit- kampioen N-klasse. manxeerde ter ter Kicken nog één partij het aan routine tegen weltergc- gebokst. Toen bleek dat de te- wicht Ton (Huizenaar).- !!ï!t.a,nde;.V.anu?:lrel!H^: Biekman <Te Pa.) had vorige week bij de N-klassers geen te- toch een groot deel ver werkt. Er vielen enige uitste kende duels te noteren. In de voorronde C-klasse half zwaar gewicht boksten Van Meel (Hui zenaar) en Meulemeester (DOS, Vlissingen) in zeer hoog tempo en technisch knap De geva rieerder boksende Rotterdam mer had de handen vol aan de Vlissinger, die zeer kort stootte. In de derde ronde liep Meule meester echter op een rechtse counter en was de fut er met een uit. In de halve finale wel- tergewicht C-klasse nam Jaap Zoutendijk (Hoogenband) twee ronden een te afwachtende hou ding aan tegen Croin (De Haan). Toen hij in de derde aan een offensief begon, werd ook hij het slachtoffer van een rechtse counter en was het vuur geblust. Diane de Leeuw, de winnares van de zilveren medaille tijdens de wereldkampioenschappen kunstrijden in Zagreb, kwam gisteren op Schiphol aan. Da in de Verenigde Staten wonende Nederlandse, die in de voetsporen belooft te treden van Sjoukje Dijkstra, torst een zware tuil bloemen. enband, Den Haag) niet scheen. Dat was Hendriks, een pupil van De Haan. Ook Oosten (Westland) en Akker (Huize naar, Rotterdam) waren naar huis gegaan en speaker Raay- makers restte niets anders dan de avond te beëindigen. Namens DUSSELDORP In theorie is het mogelijk dat een land, dat slechts een doelpunt scoort op 7 juli a.s. in München wereldkam pioen wordt. De reglementen van de internationale voetbalfe deratie kennen namelijk in ge val twee of meer ploegen gelijk eindigen in punten en doelpun ten in de beide finale-runden geen beslissingswedstrijden. Als alle zes wedstrijden in de beide finalegroepen in 0-0 eindigen, zal het lot beslissen. In een dergelijk extreem geval maakt het lot uit welke ploeg als eerste en welke ploeg als tweede overgaat uit de eerste fi naleronde en als het aantal lan- doelsaldo over de eerste en tweede plaats. Als het doelsaldo van twee of meer teams gelijk is, kwalificeert de ploeg zich, die de meeste doelpunten heeft gemaakt. Zijn ook de doelpun ten voor en tegen gelijk, dan beslist in de eerste finaleronde het lot, terwijl in de tweede fi naleronde die ploegen zich voor de finale en de wedstrijd om de derde en vierde plaats kwalifi ceren, die aan het eind van de eerste kwalificatieronde in hun groep een betere klassering hadden. Slaagt men er volgens deze methode niet in twee ploe gen te kwalificeren, dan beslist het lot over de beide eerste plaatsen. den gereduceerd wordt van zes- Beslissingswedstrijden zijn alleen genstander, bokste gisteravond een prestatiepartij tegen de Bredanaar Van Helden, bereikte een onbeslist en verwierf met één partij de titel lichtgewicht in de N- en de C-klasse. Een op merkelijk talent toonde zich de aspirant Kusters (Crooswijk, R'dam) in de klasse 55-59 kg. HERMAN VAN BERGEM Overige uitslagen: C. Klasse: voorron de middengewicht: Okkerse (Gouda) wop van Storm (Westland). Gol den (Gouda) w.o.p. van Drlessen (Bouhulzen. Mlddclharnis). en. 4042 kg.: W. Bok (De Schiedam) -«jf (Crooswijk) (Crooswijk* •IS—50 kg: Sloof van Doubil 'Bouwlust. Dordrecht); 57—59 kg: Kusters (Crooswijk) w.o.p. van Knoop (Bouwlust). Junioren: halve finale zwaarwelter C: Bok (De Haan) w.o.p. van Reuven (Oorschot, R'dam). halve finale lichtweller C. De Jonge (Hoogen band) w.o.p. van Knoop (Bouwlusi); halve finale halfzwaargewlcht: Ma rijs (DOS. Vlissingen) w.o.p. van Mulder (Te Pas). tien tot acht. Datzelfde geval van acht naar vier en de laatste twee. Met een enkele zege van 1-0 in de eindstrijd zou dus een ploeg wereldkampioen kunnen worden. Als twee of meer ploegen in de beide finaleronden gelijk in pun ten eindigen, dan beslist het mogelijk na een onbeslist in de finale en de wedstrijd om de derde plaats als tenminste de verlenging geen beslissing heeft gebracht. Als na de beslissings wedstrijd nog geen winnaar be kend is, za] het kampioenschap door strafschoppen worden be slist. HEEMSTEDE Voor de open internationale badmintonkam pioenschappen van Nederland hebben deelnemers uit tien lan den Ingeschreven. Het toernooi dat op 8, 9 en 10 februari in Be verwijk wordt gehouden, is met deelnemers uit onder andere Zweden, Denemarken en Duits land sterk bezet. Onder de spelers bevinden zich Sture Johnson (Zwe) en Derek Talbot (Gbr) bij de heren, als mede Barbara Gilis (Gbr) em de Nederlandse kampioene Joke van Beusekom bij de dames. Voor het hoofdtoernooi hebben zich 105 deelnemers gemeld, in totaal zullen er 76 partijen ten worden afgewerkt. een keer het geld laten verdie nen, dat hen is toegezegd voor het bereiken van de eindronde. Wanneer namelijk de inkomsten uit de recettes van het eindtoer- nool groot genoeg zullen zijn, Is het „gat van Hogewonlng", ont staan door de toezegging van 65.000 gulden voor een positief resultaat uit de wedstrijden te gen IJsland, Noorwegen en Bel gië, opgevuld. Tegen die handel wijze verzetten dc spelers van Ajax zich. Zij willen andere fi- waarschuwd dat de mogelijkheid niet was uitgesloten dat onder deze voorwaarden enkele spe lers wellicht niet mee zouden gaan naar Duitsland. Dat is dan nu gebeurd, dus zo erg onder steboven ben ik nu ook weer niet. We gaan nu met dit stand punt van een groep spelers te rug naar de KNVB om verder ♦e onderhandelen". Karei Jan sen ontkende hardnekkig het ge rucht dat aan Cruyff een extra bedrag zou worden uitbetaald. (Van onze modewerker) DEN HAAG Om Judo-wedstrij den aantrekkelijker te maken voor toeschouwers en deelne mers heeft de Internationale fe deratie de wedstrijdregels op enkele belüngrijke punten gewij zigd. Per 1 april zijn de nieu we voorschriften officieel van kracht, maar de internationale federatie heeft de leden ge vraagd, om vanaf heden al met de nieuwe regels te gaan wer ken. Op 24 februari wordt de nieuwe formule reeds toegepast bij de Nederlandse kampioen schappen voor A-teams te Har derwijk. Hagenaar John Bontje (50), één van de drie leden van de Euro pese scheidsrechterscommissie, is vol lof over de wijziging die zijn commissie in samenwer king met de internationale fede ratie heeft doorgevoerd." Judo was vooi het grote publiek een moeilijk te begrijpen sport, om dat niet altijd duidelijk ie z en was wanneer één van de Judo ka's een klein voordeel in een wedstrijd boekte. Ze wonnen soms voor het publiek op een „onzichtbare" manier. Met ver plichte scoreborden gaan we nu de punten aangeven bij de wed strijden. Een ander belangrijke verandering is dat ce*i judoka moet blijven werken op de mat. Als hij dat twintig tot dertig se conden nalaat krijgt hij een strafpunt. Er wordt dus meer actie verwacht van de deelne mers." „Verder werd tot dusver de afba kening van de tatami gevormd door ee*i dunne rode lijn. Deze gaat verdwijnen en er komt een rode band van een meter breed te voor in de plaats. Verlaten ze die band dan zal dat worden be straft. Als je vroeger via eon houdgreep buiten de lijn kwam werden de judoka's naar het midden getrokken. Dat zal ech ter niet meer gebeuren. Men mag gewoon doorgaan zolang men het kontakt met de rode band niet verliest. Komt men buiten de band dan is de houd greep ongeldig." :onditie van de sport- /rouw. medisch worden begeleid hangt vaak af van pure toevalligheden als Een objectieve methode om ie- de opstelling van het sportclub-bestuur. Terwijl de medische bege leiding zou moeten worden gecentraliseerd in een nationaal sport- medisch centrum is er op dit terrein momenteel nog een enorme verbrokkeling te signaleren. De begeleiding is nog In handen van een verzameling goedwillende individuen, van een landelijk beleid is geen sprake. Tot deze conclusie komen de Delftse arts J. R. van Reekum, die vandaag in Utrecht promo veert tot doctor in de genees kunde, en zijn promotor, de fy sioloog prof. dr. P. A. Bierste ker. Dr. Jansen (45), die zes jaar lang als studentenarts aan jaai lang ais siuuciiicuai is at»" de TH-Delft was verbonden, Unontoeerlljk promoveerde op een door hem Op grond van zijn onderzoek verricht onderzoek naar condi tie, training en belasting van enkele honderden leden van de Delftse studentenroeiverenigin gen Laga en Proteus-Eretes. De vereniging van sportgenees kunde, waarvan dr. Van Ree kum vroeger bestuurslid was pleitte onlangs al in een rapport de medische sportbegeleiding, waarbij elke topsporter op een mands conditie te meten is er overigens niet, aldus dr. Van Reekum. „Maar via de fietsero- meter, electrocard'ogram, een goede observatie, gesprekken, etc. kan je toch veel te weten komen", meent hij. Overigens is het een eerste vereiste dat de coach of trainer bij de keuring aanwezig is. .Alleen het feit dat er medische begeleiding is, is voor de sport mensen al een enorme steun. Voor de trainer trouwens ook". Zo zegt dr. Van Reekum. „Bo vendien moet de sportman te gen zichzelf worden be schermd". bij hoge fysieke eisen worden In tegenstelling tot een aantal ringsbureaus de keuring aan pakt. „Iedereen wordt een mi nuut of tien aan een uniforme keuring onderworpen waarbij men voorbij gaat aan de speci fieke eisen die een bepaalde sport stelt. goede medische begeleiding zou Behalve gesteld een periodieke medische keuring onontbeerlijk is. Bij die keuring mag een electrocardio- grafisch onderzoek niet ontbre ken, aangezien de frequentie van de hartslag zeer belangrij ke aanwijzingen kan geven voor (veranderingen in de) conditie. kunnen rekenen. Het rapport is bij CRM in een bureaulade ver dwenen en het wordt hoog tijd dat het daar eindelijk ui; te voorschijn wordt gehaald, aldus prof. Biersteker. Een heet hangijzer is volgens hem met name de manier waar op de federatie van sportkeu- zijn cardiograaf maakte dr. Van Reekum bij zijn onderzoek ook gebruik van fiets- ergometer cm de lichamelijke conditie var de roeiers bij een bepaalde fysieke belasting te testen. Met behulp van deze ap paratuur aanschafkosten 3l met al rond de tien mille kan men een goed inzicht krijgen in vakgenoten is dr. Van Reekum. tot dc slotsom gekomen dat het meten van herstelveranderin gen, vlak nadat de sportpresta tie is verricht, geen zin heeft. Dergelijke metingen hebben al leen nut wanneer ze in een labo ratorium plaatsvinden, maar niet op het sportveld. De kans op onnauwkeurigheden is zeer groot. Bovendien bestaan er tra n ngsmethoden waarbij de spor;beoefenaar snel „herstelt", onafhankelijk van de conditie waarin hij werkelijk verkeert. Het kan dus zeer bedriegelijk zijn om snel herstel te gaan vertalen in conditie. ROTTF.RDAM Fighting Mack zal op maandag 18 februari de hoofdpartij boksen van het internationale programma in het sport paleis Ahoy te Rotterdam. De Antilliaan komt uit in een partij over tien ronden tegen de Amerikaanse middengewicht Manuel Gonzalez. In hetzelfde programma maken Jo van de Broek (Den Bosch) en Ja mes Vrij (Amsterdam) hun debuut als professional. Van de Broek, vele keren Nederlands kampioen middengewicht bij de amateurs, ontmoet Jean Pierre Steelandt (Bel). James Vrij, die voor Neder land uitkwam op de Olympische spelen van MUnchen, debuteert te gen de Belgische zwaarwelter Michel Parent. In totaal zullen op 18 februari zes profpartijen worden gebokst. In de ring komen ook de als professional nog ongeslagen halfzwaargewichten Sjeng Verstap pen en Sjoerd Tuininga en zwaargewicht Hennie Thoonen. De Maas trichtenaar Verstappen zal tegenover de Belgische kampioen Gilbert Monteyne komen te staan, Tuininga (Amsterdam) moet de Antilliaan Fighting Nell van Sint Maarten bestrijden. De Findhovenaar Hcnnle Thoonen heeft een Duitse tegenstander, namelijk Horst Lang. Alle partijen, met uitzondering van die van Fighting Mack, gaan over zes ronden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13