Amsterdam heeft eigen .Dennendal" NIEUWE TERREURGROEP IN W.-DUITSLAND OPGEROLD Maximaal 100 km op autosnelwegen en autowegen, maximaal 80 km op de overige wegen. Nog 34 Polen spoorloos na massale vlucht Draaiing aarde blijkt plotseling versneld PvdA-leden naar CPN ministerie vanVerkeer en Waterstaat DiiNbLiAii 5 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 1! (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ook Amsterdam dreigt een Dennendal-af faire te krijgen, waarvan twintig jongeren de dupe kun nen worden. Het gaat om het internaat „de Vluchtheu vel," dat bedoeld is als opvangcentrum voor moeilijk op voedbare kinderen. De bewoners variëren in leeftijd van 6 tot 18 jaar, maar hebben ondanks hun jeugd al een cri mineel verleden. Om hun terugkeer in de maatschappij te bevorderen, zijn ze echter niet in het huis van bewaring opgesloten. Gisteren heeft de twintig man sterke pedagogische en admini stratieve staf unaniem zijn ver trouwen opgezegd in de direc teur van ,,de Vluchtheuvel", de heer T. Stienstra. De belang rijkste grief is dat de heer Stienstra een feodaal beleid zou voeren waarin geen plaats is voor de mening van „competen te derden". Letterlijk: „Hij houdt vast aan een eigenzinnige politiek die ons monddood maakt en die onze inbreng in het resocialisatieproces van de kinderen in de weg staat". Het internaat valt onder de ver antwoordelijkheid van burge meester en wethouders van Am sterdam. Dit heeft het bestuur enige tijd geleden overgedragen aan een nieuw opgerichte stich ting. Het betrokken bestuur steunt de directeur. Het conflict is nu geëscaleerd tot het opzeg gen van het vertrouwen. De staf eist een andere methodiek die voor de pupillen gunstiger uit pakt. Directeur Stienstra echter zou om prestigeredenen het in ternaat liever helemaal geliqui deerd zien dan aan te sturen op een betere samenwerking, en het bestuur staat achter hem. Een gisteren uitgegeven com muniqué zegt dat zo spoedig mo gelijk begonnen zal worden met de totale evacuatie van de twin tig pupillen. De helft ervan zal onder supervisie van de officier van justitie worden gesteld, het geen betekent dat hun volgende opvangadres het huis van bewa ring zal zijn. Over de toekomst van het team van 20 man peda gogisch en administratief perso neel was gisteren niets bekend. VAALS (ANP) - Twintig leden van de afdeling Vaals van de PvdA gaan toetreden tot de CPN. In een verklaring over hun stap zeggen zij. ernstig ge schokt te zijn over de huidige politieke ontwikkelingen in ons land. „De groepering van Den Uyl CS doet de ene concessia na de an dere aan het rechtse blok van de KVP. Vooral in Limburg, waar door de KVP-politiek de verarming van de hele provin cie heeft plaatsgevonden, is een absolute samenbundeling van alle progressieve' krachten zo wel van communistische als van socialistische en gelovige arbei ders, zowel vrouwen als man nen, nodig dm een politieke wending te verwezenlijken", al dus de verklaring. Brand in Sao Paulo aangestoken? SAO PAULO (ANP) De Brazi liaanse recherche onderzoekt de mogelijkheid dat de brand in de wolkenkrabber te Sao Paulo, die vrijdag aan tenminste 227 men sen het leven heeft gekost, was aangestoken. Op de twaalfde verdieping waar de brand uit brak, heeft men een sterk door het vuur gehavende bus gevon den waarin verfverdunner had gezeten. Volgens de politie heeft een telefo niste van een in het gebouw ze telende bank een kwartier voor het uitbreken van de brand een anonieme waarschuwing voor brandstichting ontvangen. Intussen is wel vast komen te staan dat zich op de twaalfde etage een geval van kortsluiting heeft voorgedaan. Dit kan ech ter een gevolg van de brand zijn geweest, in plaats van de oorzaak zoals aanvankelijk werd aangenomen. Een deskun dige die het gebouw passeerde toen de brand juist was uitge broken, had al als zijn mening te.kennen gegeven dat de rook niet afkomstig was van kortslui ting, maar van brandende verf- verdunner. Behalve de 227 lijken die men tot dusver heeft geborgen, zijn er waarschijnlijk nog meer slacht offers. Volgens de politie wor den nog 62 mensen vermist. De 21-jarige Stella Patchou li, een schone Perzische die werkt in het Pari/se caba ret van de Crazy Horse, te want waarom van de energienood geen deugd ge maakt gisteren gekozen tot „miss aardolie". Haar vader, gouverneur van de Perzische stad Abadan, heeti het 1.10 meter lange raven zwarte haar van Stella ver zekerd voor 20.000 dollar. (Van onze correspondent) BONN Tijdens een massaal op gezette aktie heeft de politieke politie van de bondsrepubliek in de nacht van zondag op maan dag zeven en in de loop van gis teren nog eens hetzelfde aantal anarchisten vastgenomen. Op haar verzoek werd ook in Ne derland een man gearresteerd, die volgens de Duitse politie tot de harde kern behoort van een bende, die zich als opvolger van de Baader-Meinhof-groep be schouwt. Bij de nachtelijke politiële over val in Hamburg en Frankfurt werden de zeven leden in hun slaap verrast. Anders zou het volgens de politie zeker tot een fel vuurgevecht gekomen zijn. Behalve schietklare pistolen, die naast hun bed lagen, beschikten de anarchisten over talrijke an dere wapenen, waaronder ma chinepistolen, handgranaten en zelfs miinen. In een van de wo ningen ontdekte de politie ook een complete installatie voor het vervalsen van papieren en moderne gereedschappen en materiaal voor het vervaardi gen van bommen. Gevonden uurwerken wijzen erop, dat ze ook van plan waren tijdbommen te maken of deze reeds ge maakt hebben. In hun bezit be vonden zich ook een groot aan tal dum- dum kogels, die in het menselijke lichaam grote won den doen ontstaan. Een officier van justitie in Ham burg deelde mee, dat de „be roepsrevolutionairen", zoals hij ze noemde, al lange tijd door de politie geobserveerd, waren. Hierbij en uit de huiszoekingen na de overval was vast komen te staan, dat de leden geweldda dige akties gepland hadden met het doel de staat omver te wer pen. Om deze reden zal er te gen hen een aanklacht wegens hoogverraad ingediend worden. De politie is er ook zeker van, dat de bende verantwoordelijk is voor een bankoverval en ook plannen voor een soortgelijke coup in Kiel uitgewerkt had. Evenals de militante groep van de Baader-Meinhofs noemden de gearresteerde leden zich „rode leger-fractie". Volgens de open bare aanklager zijn zij ook ver antwoordelijk voor brieven, waarin met aanslagen op wed strijden van de wereldkam pioenschappen voetbal in diver se steden van de bondsrepubliek gedreigd werd. De bekendste onder de gearres teerden zijn Margit Schiller en Helmuth Pohl, die allang door de politie gezocht werden. De 25-jarige vrouw was het vorig jaar al in Hamburg wegens me dewerking aan de Baader-Mein hof-groep tot gevangenisstraf veroordeeld. Ze werd echter ter stond na het vonnis vrijgelaten, omdat zij al 15 maanden in voorarrest gezeten had. Ze kreeg de opdracht zich regelma tig bij de politie te melden. Aanvankelijk hield zij zich hier aan, maar in juni J.l. dook zij onder. In Amsterdam werd gistermorgen vroeg een 25-jarige Duitser aan gehouden, die volgens de politie ook tot de groep behoorde. Toen de politie nog bezig was met het onderzoek in het huis waar de Duitser verbleef, kwam een an dere Duitser hem opzoeken. Omdat hij zijn identiteit niet wilde bekend maken, werd ook hij gearresteerd. Op het adres in Amsterdam werden materia len voor het maken van valse paspoorten en explosieven aan getroffen. In 1980 één tandarts op 2900 inwoners UTRECHT (ANP) Het tekort aan tandartsen zal de komende jaren afnemen dank zij de ver groting van de opleidingscapaci teit. Volgens de heer A. H. Slotboom van de federatie van zieken fondsen VMZ mag op grond van het aantal ingeschreven studen ten in deze jaren worden aange nomen, dat de komende zes jaar 1510 tandartsen afstuderen. Deze toeneming betekent dat er op 1 januari 1980 één tandarts per 2900 inwoners beschikbaar zal zijn, tegen een op 4750 per 1 januari 1973. In de straten van Wijk bij Duurstede dromden gisteren ineens Vikingen samen, die probeerden de stad in te nemen. De inwoners van „Dorestad", bijna net zo fraai uitgedost als hun be lagers. verzetten zich daartegen. De tocht van de Vikingen hield echter niet op bij Wijk bij Duurstede. Zij zullen doorstoten naar Den Haag om daar te protesteren tegen het slechte onderhoud en de onvoldoende diepte van het kanaal van Raalte naar Deventer. (Van correspondent) PARIJS De astrofysici van de Parijse sterrenwacht en de spe cialisten van het internationale tijdmetingsinstituut in de Fran se hoofdstad hebben bekend ge maakt dat de draaiing van de aarde „plofseling en op abnor male wijze" versneld is. Zij verklaarden niet te kunnen zeg gen of de aarde niet meer nor maal draait omdat Europa en een groot deel van de overige wereld momenteel een soort ab normale winter heeft die veelal op een lente lijkt, dan wel of dit juist een gevolg ervan is dat de aarde niet meer normaal draait. De astrofysici va" de Parijse ob servatorium, die nauw samen werken met de Amerikaanse Nasa in verband met het feit dat de Mariner-10 dezer dagen in de nabijheid van Venus komt hebben het feit gedurende het weekeinde geconstateerd. Zij houden het voor waarschijnlijk dat deze acceleratie in de draaiing van de aarde een ge volg is van meteorologische om standigheden van uitzonderlijke aard. Zij merkten maandag op dat de aarde sedert enige tijd langzamer dan normaal draaide en dat de astronomen met een versnelling van de rotatie reke ning hielden. Maar de zeer plot selinge versnelling die thans is vastgesteld is zeer ongewoon en het valt niet te zeggen of deze van duurzame aard zal blijken, dan wel of na verloop van enke le maanden een normaal ritme zal overheersen. De versnelling is zeer gering: eenduizendste seconde per dag. (Van onze correspondent) BONN In de Bondsrepubliek vraagt men zich met stijgende verbazing af, waar het grootste deel gebleven is van kie 64 Po- den die vorike week maandag op massale wijze van het passa gierschip „Stefan Batory" vluchtten. Slechts een 30-tal meldde zich bij de Westduitse instanties. Men vermoedt, dat de ondergedoken Polen eerst ze kerheid willen hebben dat z'j niet naar hun land terug ge stuurd zullen worden. Deze angst kunnen zij nu wel ver- I geten, want hoewel geen van j hen in Polen rechtstreeks poli tiek bedreigd wordt, garandeer de het ministerie van binnen- j landse zaken in Bonn, dat zij niet uitgewezen zullen worden, omdat zij thuis represailles voor hun vlucht moeten vrezen. Alle Polen, die zich bij de politie meldden, gaven als reden de economische verhouding in hun land op. Zij kunnen daarom geen politiek asiel krijgen, maar wel een verblijfs- en werkvergun ning. De meeste vluchtelingen zijn vak lieden, die in de Bondsrepu bliek ondanks de enigszins nij pende situatie zonder meer aan de slag kunnen. Enkele mannen van gevorderde middelbare leef tijd lieten hun vrouwen en ge zinnen in Polen achter, kenne lijk met de bedoeling in de overvloed van het westen een geheel nieuwe leven te begin nen. Slechts in een enkel geval betreft het bij deze massale vlucht een compleet gezin. Ook Polen van Duitse afstamming bevinden zich nauwelijks onder de vluchtelingen. De „Stefan Batory" maakte met ongeveer 400 passagiers een ple- ziervaart naar de Bondsrepu bliek en de Scandinavische lan den. Waarbij een aantal van hen ook in Kopenhagen en Stockholm de vrijheid verkoos. Om de vluchtelingen niet ln ge vaar te brengen, gaven de wes terse instanties geen ruchtbaar heid aan de zaak, zodat deze pas enkele dagen later uitlekte. Voor talrijke Polen was de „Stefan Batory", genoemd naar een laatmiddeleeuwse Poolse koning, op vroegere vaarten al de veerpont naar het westen. Nooit tevoren was het aantal vluchtelingen echter zo groot als deze keer. Het opvallende hierbij is, dat de meeste passa giers volkomen onkundig waren van eikaars vluchtplannen. Twee mannen, die in dezelfde kajuit geslapen hadden, ervoe ren pas op het Hamburgse poli tiebureau. dat zij beiden hetzelf de voornemen gehad hadden. Panty loste op in zwaveldamp DORDRECHT (ANP) B. en W. van Dordrecht hebben een oiv derzoek Ingesteld naar een mys terieuze „zwaveldamp" die vo rige week heeft gehangen boven de brug over de Oude Maas tus sen Dordrecht en Zwijndrecht. Een agent van politie op een motorfiets voelde een brandend gevoel in zijn gezicht dat zo erg werd dat hij moest stoppen. De panty van een fietsende vrouw verdween In korte tijd. Ook zl| had het brandende gevoel ln haar gezicht gevoeld. Het onderzoek bij een in de buurt van de brug gelegen chemisch bedrijf leverde niets op. Men dacht aan het schoonmaken van een tankwagen waarbij de damp vrijgekomen zou zijn. De directie van het bedrijf verwijst dit echter naar het rijk der fa belen omdat zij geen eigen tank wagens heeft en op haar terrein ook geen andere tankwagen ls schoongemaakt. Schip vergaat: zeven Nederlanders verdronken ROTTERDAM (ANP) Als ge volg van de explosie op het Ne derlandse vrachtschip Franclna zondag bij het strand Menorca zijn zeven Nederlanders, een Marokkaan cn een Chances om het leven gekomen. De overig* vier opvarenden konden woruen gered. Een Algerijns schip zou hebben geprobeerd hulp te bieden, het geen echter mislukt zou zijn door het zware weer. Een van de omgekomen opvaren den is de heer P. Vink uit Sche- ventigen. De Francina, in 1962 te Kinder dijk gebouwd, voer in tijdbe- vrach'.ing bij de compagnie na tionale Algérinne de navigation en was ingezet in dc vaart Mar seille—Algiers v.v. Met het schip werden normaliter fruit en aller hande sukgoed vervoerd- Kamerlid De Kwaad steniet wil zomertijd Van onze parlerrenf?lrs rednstlt DEN HA..G N*dert«nd kan best in zijn eentje de zomertijd invoeren zonder dat het hoeft te wachten op een gelijksoortige maatregel in West-Duitsland of België. Dit vindt het anti-revolu tionaire Tweede Kamerlid dr. W. de Kwaadsteniet. Hij zei dit gisteravond in de actualiteiten rubriek van NCRV radio, „H'cr De Kwaadsteniet is om drie rede nen een voorstander van invoe ring van de zomertijd, die ons land ook al heeft gekend van 1916 tot 1945. Als we een uur langer licht per dag kunnen be reiken betekent dut volgens het ARP-tweede kamerlid energie besparing. Het bevordert de re creatie en dat levert dus voor deel op voor de horeca en het kan leiden tot meer vakantie spreiding. Maximum snelheden... Met ingang van morgen, woensdag 6 februari, gelden ver schillende maximum snelheden, die niet met borden zijn aangegeven. Op de autosnelwegen en autowegen mag u niet harder rijden dan 100 km per uur. Op alle overige wegen buiten de bebouwde kom geldt een algemene maximum snelheid van 80 km per uur. Maar... let op: waar lagere maximumsnelheden dan 80 of 100 staan aangegeven moet u zich daar natuurlijk aan blijven houden! „.èn minimum snelheden. Tevens geldt met ingang van morgen op de autosnelwegen 'n minimumsnelheid. Voor personenwagens: 70 km per uur. Voor vrachtauto's, auto bussen en auto's met aanhang wagens: 60 km per uur. Voor deze laatste groep motorvoertuigen blijven de voor hen geldende maximum snel heden gewoon gehandhaafd. Uitzonderingen. Bij hoge uitzondering zal hier en daar op autosnelwegen een maximumsnelheid van 110 km gelden in plaats van 100 km per uur - cn op overige wegen soms 90 km in plaats van 80. Maar deze uitzonderingen worden duidelijk met borden aangegeven. Wat zijn nou eigenlijk autosnelwegen? Aan het begin van een autosnelweg of bij opritten daar van ziet u dit bord staan: een langwerpig vertikaal blauw bord waarop in witte lijnen en een gestyleerd viadukt een door gaande verbinding wordt gesymboliseerd. Autosnelwegen zijn wegen met gescheiden rijbanen, vluchtstroken en zogenaamde "ongelijkvloerse" kruisingen. En wat zijn precies autowegen? Ben autoweg is herkenbaar aan dit bord: een blauw vierkant bord, waarop in witte lijnen het front van een auto staat aangegeven. Een autoweg kan écn of twee hoofdrijbancn hebben en is alleen toegankelijk voor motor voertuigen die harder kunnen én mogen rijden dan 40 km per uur. Een autoweg heeft in het algemeen gelijkvloerse kruisingen die vaak door verkeerslichten worden beveiligd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11