Betonmortel centrale wil wachten op alternatief voor de Sumatrastraat JJI - KWJ-Leiden open voor klachten over minimumloon Eerste paal voor centrum jeugdwerk BOOMCHIRURGEN VELDEN LAATSTE OORDEEL OVER ZIEKE POPULIEREN Leidse markt eerder geopend handel voor Politie-adjudant onderscheiden LUCHTOORLOG BOVEN LEIDSE KOKSCHOOL stad „Maar niet te lang; het heeft ons al tienduizenden gekost ■iTiS. Deze week in de Leidse bioscopen Heartbreak Kid The Chase u iis ■srnssr*Kia"'14 TU' Zes maanden gevang voor oplichting PAGINA 3 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN „Het college van B. en W. is niet in staat, de bouwvergunning voor de te bouwen betonmortelcentrale aan de Sumatrastraat in te trekken", aldus een gedeci deerde wethouder Ham van VOW, tijdens de openbare commissievergadering gistermiddag ten stadhuize. Deze herhaalde verzekering viel niet in goede aarde bij de PAK-vertegenwoordigers, ook niet bij KVP-er Stroink, maar die stelde zich later genuanceerder op dan PAK- denkenden. „Intrekken zou een onrechtmatige daad zijn", zei de wethouder. „Maar het is wel jammer", repliceerde de heer Verboom (PvdA), „dat de vergunning verstrekt is zonder ruggespraak met de commissie". wethouder dit te doen, dat be hoort bij de afdeling Stadsont wikkeling", zei de heer Ham, die op een ,vraag van de heer Verboom, of hier sprake is van grondiin gemeenteeigendom, niet in het openbaar wenste te antwoorden. De nota, thans door VOW inzake de vestiging van de betonmortelcentrale uit gebracht, komt in elk geval bin nenkort in de raad. De heer Stroink („we willen die centrale liever niet daar") vroeg welke De heer Ham gaf toe, dat het „prettige geweest zou zijn, als dat in dit bijzondere geval wel was gebeurd Maar een bouw vergunning kan ook niet zomaar worden geweigerd. Vergunning verlenen valt onder „behoorlijk bestuur". B en W zijn niet ver plicht pas een vergunning te verlenen na qverleg met een zo niet verder doorgaan. Wij zijn altijd bereid met alternatie ven mee te gaan denken, maar ais het ons geld gaat kosten, kunnen we niet direct ja zeg gen. Daar hangen zo veel facto ren vanaf, alleen de vervoers mogelijkheden al", aldus de woordvoerder ,van het betonbe drijf De wethouder gaf de com missie te kennen, dat voortdu rend uitstel de schadeclaim van de centrale alleen maar groter gaat maken: „u moet er dan wel rekening mee houden, dat dit de gemeente geld gaat kos ten. Ook een procedure via de Kroon, die erin zit, levert de ge meente weinig voordelen op. Laten we blijven zoeken en in middels de wettelijke voor schriften (hinderwetprocedure) volgen", aldus het dringende advies van de wethouder. LEIDEN In de kantine van het politie-bureau aan de Zonne- veldtstraat werd gistermiddag in een informele sfeer afscheid genomen van adjudant J. v.d. Sluis. Bij deze gelegenheid werd door burgemeester dr. A. J. Vis een kort toespraakje afgestoken, waarin de scheldende adjudant meegedeeld werd dat hem, van wege zijn 40 trouwe dienstjaren, de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau is toegekend. Onder luid applaus werd de heer v.d. Sluis daarna door de burge meester met het goud behan gen. Adjudant v.d. Sluis begon in Leiden op 8 mei 1939 als agent. In '50 werd hij gepromo veerd tot hoofdagent en in '60 tot brigadier. Adjudant werd de heer v.d. Sluis op 1 maart 1968; op 1 januari 1971 werd hieraan het predikaat „F-niveau" toege voegd. De jubilaris heeft 7 jaar bij de surveillance-dienst ge werkt en 6 jaar bij de afdeling Verkeer. Vanaf 1952 tot gisteren was hij werkzaam op de afde ling recherche. De heer Van der Sluis is bovendien nog enige tijd hulp-officier van Justitie ge weest. t.o.v. de bezitter van de 1 „onbehoorlijk bestuur" zou zijn. u' Waal noemde de gang van za- ken „onbehoorlijk" tegenover de bewoners van de straat die "i per se geen overlast willen heb- w ben van deze centrale. Ham zag Ied< het intrekken van een vergun- n< ning als onbehoorlijk bestuur is gaan tieven er zijn: „hoe krij- de eigenaar zover, dat rin stapt? Laten we :r gezamenlijk uit te ko- i ons niet zo keihard op- s beschermd: i wetten (o.a. n verordeningei t spreken van ndsbestuur", ït ider. Van de zijde van het betonbedrijf was bereid te zoeken werd opgemerkt, dat het plan en alternatief, „maar het de firma al tienduizenden gul- specifiek mijn taak als dens heeft gekost: „we kunnen Ditmaal geen protestmars, maar een optocht met muziek trok gisteren door de Leiderdorpse straten. Het was een deel van de leden van de Stichting Jeugdwerk, die aan de Gaarmeesterstraat gingen kijken naar het slaan van de eerste paal voor het clubgebouw (kosten zeven ton). LEIDERDORP Gistermiddag werd de eerste paal geslagen voor het nieuwe jeugdcentrum aan de Gaarmeesterstraat in Leiderdorp door wethouder D. W. Tichler-Moerman in samen werking met Edwin Donker, het jongste clubkind, 5 jaar. Voor dat de eerste versierde paal ge slagen werd, waren de kinderen van het jeugdwerk in optocht vanaf het oude clubgebouw aan de Lindelaan naar het bouwter rein gegaan. De bouw is opdracht van de stich ting Jeugdwerk Leiderdorp. Deze is opgericht in 1969 en stelt zich tot doel: Het bevorde ren en het verrichten van de dienstverlening bij de maat schappelijke en sociaal-kulturele vorming en bij de vrijetijdsbe steding van jeugdigen en vol de Jong, secretaris, de heer N. W. J. Brouwer, penningmeester, mevr. P. M. Bennebroek-van Adrichem, mevr. P. W. H. Tim- mermans-Lenssen en mej. T. T. van Zuylen, leden. De medewer kers zijn: de heer A. J. Huur man beroepskracht. De heer F. Dorlandt, stagiair, alsmede vele vrijwilligers en -sters. De huidige aktiviteiten zijn: Hobby-clubs, soosavonden, instuif, vakantie bezigheden. LEIDEN Als het goed is, moeten alle werkende jongeren deze maand het minimum-jeugdloon in hun loonzakje gevonden hebben. Als het niet goed Is, zal daar iets aan gedaan moeten wor den. Aldus Is het standpunt van de KWJ-Leiden, de beweging van werkende jongeren. Om de wer kende jongeren in Leiden te helpen heeft de KWJ een klachten- en informatiecentrum in het leven geroepen. Dit centrum is gevestigd in het pand van de KWJ-Leiden, Noordeinde 2a (het voorma lig Marine-complex). Op gezette tijden kunnen jongeren hier terecht wanneer zij menen dat hun loon op de een of an dere manier door hun werkgevers onder het mi nimum-peil gehouden wordt. Het minimumloon bedraagt met ingang van 1 januari van dit jaar 1049,10 bruto per maand of 242,10 bruto per week. De minimum-jeugdlonen (voor werkne mers vai. 15 tot en met 22 jaar) worden afgeleid van het minimumloon door mjddel van een af trekpercentage van 7,5 procent voor elke lagere leeftijdscategorie, te beginnen met de categorie 22-jarigen. Volgens dit aftreksysteem behoort een 22-jarige, die gehele dagen in de week werkt, 970,40 gulden bruto per maand te verdienen (per week: 223,90 bruto). Een 21-jarige trekt 15 pro cent van het minimumloon van 1049,10 af en be hoort dus 891,70 bruto per maand of 205,80 bruto per week te verdienen. Enzovoort. Opgemerkt zij dat overwerkgeld en eenmalige uitkeringen als vakantiebijslag, winstuitkeringen e.d. niet tot het loon gerekend mogen worden. Ieder bedrijf is verplicht loonstrookjes te verschaffen aan zijn werknemers. Daarop kan men nagaan of men al dan niet aan het mini mum (jeugd) loon zit. Zo niet: Stap naar de KWJ-Leiden, Noordeinde 2a, tel. 01710—-21139 en bespreek daar de zaak. Men kan terecht op de volgende tijden: woensdags van 17.00 tot 20.00 uur; 's maandags van 12.00 tot 14.00 uur en zaterdags van 12.00 tot 14.00 uur. LEIDEN In de onder-officiers- De lezing werd met behulp van mess van de Leidse Kokschool werd gisteravond voor een an dachtig' luisterend publiek door de Nederlandse Vereniging voor ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd een lezing gehou den over de luchtoorlog boven Leiden en omgeving en boven Nederland in het algemeen ge durende de jaren '40-'45. foto's en dia's verzorgd door de heer A. P. de Jong. hoofd Luchtmacht Voorlichtingsdienst. De heer de Jong vertelde zijn publiek, dat vaak ten teken van herinnering instemmend ja-knik- te, over de wederwaardigheden van de aanvallende Duitse Jun- kers-52 en Messerschmidts en hun ongeluk toen zij probeerden op de drassige vliegvelden Val kenburg en Iepenburg te lan den: re zakten tot de romp weg. Deze avond werd o.a. bezocht door burgemeester dr. A Vis, in zijn functie van afde- lings-voorzitter, en door de bur gemeesters van Voorhout en Valkenburg. LEIDEN Drie nieuwe en drie blijvertjes deze week in Lel den. Van de laatstgenoemde spant James-Roger Moore-Bond de kroon: 8 weken heeft hij het in zijn spectaculaire film „Live and let die" in LIDO uitgehouden. Volgende week breekt voor hem en zijn tegenspeelster Jane Seymour echter de tijd van gaan aan. Jesus Christ Superstar wordt zijn op volger. In LUXOR blijft Clint Eastwood in de film „Is dirty Harry in Magnum Force"de scepter zwaaien. Volgepropt met onmense lijke wreedheid is deze film. Mash lijkt aan zijn tweede Leid se triomf te beginner, in TRIANON. Ondanks het evenvele bloed een schrille tegenstelling tot dirty Harry". STUDIO brengt deze week „Heartbreak Kid". De Kid is een „flik flooiende aartsleugenaar", die al tijdens zijn huwelijksreis op een andere vrouw valt. Hij heeft echter geen ongelijk. CAMERA brengt „Chase" (de bezeten jacht) met in de hoofd rol Marlon Brando. In deze film ontketenen sensatie zoekende burgers bij een bezeten jacht een explosie van wreed geweld. Juste avant la nuit" draait in deze bioscoop als nachtvoor stelling terwijl de kinderen 's middags kunnen genieten van „Nishko, de zoon van het indianenopperhoofd." Met REX meer sex; ook deze week doet de bioscoop aan de Haarlem merstraat zijn imago gestand. „Sex zonder normen" dit keer. In deze Report-film wordt de sex in al haar vormen geëta leerd. Pippi Langkous is aanmerkelijk kuizer al kan ze de boel wel op stelten zetten, 's Nachts is het niet veilig in Rcx, vanwege de „Vijf gevaarlijke kerels". STUDIO Bij het zien van p deze film komen onwillekeu- tl Fill lOlT- rige paralellen met de „Gra duate" te voorschijn. De Wliilz-f doorzetter Dustin Hoffman is Ijllllvl nu vervangen door de even hardnekkige Charles Grodin, maar de film vertoont de zelfde cynische toon, dezelf de verkapte maatschappijkri tiek en het verre van subtiel uitdiepen van de generatie kloof. Overigens is de als rogisseuze debuterende Elaine May er wel in geslaagd een gezellige film in elkaar te draaien. Het the ma leent zxh er overigens goed voor. De knaap-die-harten-breekt is een welbespraakte, goedgeklede vertegenwoordiger in sportartikelen. Het begint allemaal in zijn huwelijksnacht: er is een enorme vergissing begaan. Walgend van zijn babbelzieke irritante bnrd wordt hem op de eerste dag van zijn Wittebroodsweken het meisje van zijn dromen op een presenteerblaadje aangeboden. Zijn bruid is door de zon verbrand en moet in bed blijven. De Kid heeft dus zijn handen vrij. Na de vakantie wordt de scheiding er In ijltempo door gedramd waarna onze vertegenwoordiger in zijn volgende huwelijksbootje stapt. Maar of hij hieraan goed doet, is de vraag, die in de Studio beantwoord wordt. Felle strijd tussen het recht en het kwaad CAMF.RA In Sam Spiegel's produktie „The Chase" wor den de hoofdrollen van Bub- ber de onschuldige opge jaagde ,van Anna zijn, wetti ge vrouw, die echter tijdens zijn gevangenschap een rela tie heeft aangeknoopt met een rijke bunkierszoon, en van de sheriff, die steeds goed doet maar kwaad on— moet, voortreffelijk vertolkt door resp. Robert Bedford, Jane Fonda en Marlon Bran do, drie grote namen van het witte doek. Terugkerend uit de gevangenis raakt Bubber betrokken b!J een moordzaak, en wanneer dit nieuwtje zijn geboorteplaats in Mexico bereikt maakt de burgerij zich op om hem te grijpen en te vermoorden. Dit plan wordt opgevat op een society feestje en wanneer Bubber diep in de nacht opduikt rijn zijn tegenstanders reeds lang laveloos en daardoor des te gevaar lijker. Op het autokerkhof van zijn vriend, waar Bubber zich tijdelijk ophoudt, ontstaat een warrige strijd tussen enerzijds d sheriff „Anna en haar minnaar en Bubber en anderzijds de dronken stadsgenoten ,die niets anders willen dan bloed vergieten. Door brandende olie ontstaat een ontploffing .waar bij de bankierszoon levensgevaarlijk wordt verwond deze zal later, ook sterven. Het lukt de sherriff Bubber levend en wel naar het bureau te brengen, maar vlak voor de deur wordt hij door een razende tegenstander gedood .Diep teleurgesteld en zwaar gewond verlaat de sherriff de volgende ochtend de stad en Anna blijft in eenzaamheid In de meedogenloze stad over. De slechten hebben het van de goeden gewonnen. De huidige bestuurssamenstelling is: Mr. M. M. Jacobs, voorzit ter, vice-voorz. ir. J. G. M. Fin ken, mevr. N. G. Stokkermans- Leidse bioscopen "Si -£%SSSL"™""-3 DEN HAAG/LEIDEN De jene ver speelde een te belangrijke rol in het leven van een 30-jarl- ge timmerman uit Leiden, die zich had beziggehouden met flessentrekkerij, het kopen van goederen zonder te betalen. Daarvan waren tal van winkeliers in Leiden de dupe geworden. Hij zou verder uit een postzak brieven en girobetaalkaarten uit een studentenflat hebben gesto- De Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank eiste t egen de timmerman zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk, bene vens psychiatrische behande ling. De Rechtbank heeft vonnis gewezen en verdachte overeen komstig die eis veroordeeld. Protesten uit Leiden naar Hanoi en Saigon LEIDEN Een jaar na de on dertekening van het Verdrag van Parijs, ztiten in Noord, en Zuid-Vietnam nog duizenden, te gen de bepalingen van het ver drag in, gevangen. Amnesty International-Leiden heeft de partners aan de onder handelingstafel opgeroepen' om een einde te maken aan de mensontwaardige toestanden in hun gevangenissen. Brieven zijn uitgegaan naar Saigon, Hanoi, Washington en het Nationale Bevrijdings Front om op uitwis seling van de gevangenen aan te dringen. LEIDEN Er is wellicht In Lel den geen raadscommissie die zo gezellig (en onduidelijk) bin nenskamers kan bomen als die voor de Volkshuisvesting en de Openbare Werken (VOW). Dat men door elkaar heen praat is nog niet zo'n crime, nis men het dan maar luidop doet en niet half mompelend. Anders is die ooenbare vergadering een voort durend ergernis voor wie er iets van wil opsteken, zoals bijvoor beeld buurtbewoners en verslag gevers. Bovendien werd ergens anders in een hoekje van de koffiekamer van het stadhuis, waar zich een en ander onder voorzitterschap van wethouder Ham afspeelde, nog een soort onderling vergaderingetje ge houden van lieden die zich niet interesseerden voor het eerste doel van de agenda. Best leuk allemaal, maar Je wordt zo niet met de neus op de dringend aanbevolen beleidsvoorbereiding geduwd. Volop geboom dus. Ook de heer kunnen redden. thans vier populieren aan de oostzijde van de Doezastraat (die tot nog toe. tot sommiger leedvermaak, ook de Jongste zware storm trotseerden), vier soortgenoten in de Aarstraat en de bruine beuk met de geheel blauw geworden wortels (door het aardgas) aan dc Plantage. Wellicht kunnen aan de westzij de van de Doezastraat 13 popu lieren door voorzieningen behou den blijven, maar dat x oupe boom ca. 1800 gulden gaan kos ten. De commissie kon zich er mee verenigen, dat de bomen in de raad terugkomen. Voor de laatste maal dan, aldus de heer Ham, want ze moeten er nu werkelijk uit. „Als er dan maar nieuwe voor in de plaats ko men", vond Cees Waal van de PvdA. De mogelijkheden hiertoe zullen worden bezien, beloofde de Wethouder. LEIDEN Op aandrang van de veehandelaren heeft de directie van de Groenoordhal besloten de handelstijden te vervroegen met In gang van maandag 4 februari. Deze vervroeging werd door alle partijen noodzakelijk geacht vanwege de zeer grote aanvoer van de afgelopen maandag en dinsdag. De varkensmarkt op maandag wordt vervroegd van 8.00 naar 7.00 uur. De rundermarkt op dinsdag begint voortaan om 7.30 uur in plaats van om 8.00 uur. De nuka-handel, afgelopen dinsdag werden ongeveer 2000 van deze nuchtere kalveren aangevoerd terwijl er nog vele aanvragen zijn binnen gekomen van boeren die geen plaats hadden, begint nu om 6.30 uur. Een half uurtje vroeger dus. De proefnemingen die men maindag genomen heeft met 10 nieuwe pal lets, zijn zeer goed geslaagd. Overwogen wordt maandag nog eens 20 pallets neer te zetten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3