£eid6e <2owia/nt Nieuw loonoverleg is thans weer mogelijk Japanse terroristen nog steeds op gekaapte veerboot Middenstand sluit vrede met minister Volgende week niet harder dan 100 km/u G.S.: Alphen moet worden aangewezen als groeikern WERKGROEP IN ACTIE Maand januari zeldzaam ivarm Duitse Lotto naar 1,5 min ARD SCHENK BLEEF WEG Minimum snelheid ook reeds van kracht Koning Hoessein als piloot Kwart miljoen zwartrijders gevangen - Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19726 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Waar of niet waar; 21.10 uur Ted en de meesterkwissers; 22.40 uur Ont moeting met Mozart. Ned. II: 19.30 uur Wereld op wie len; 20.21 uur Alles of niets, quiz; 21.10 uur Tatort, politiese- ENKELE OPKLARINGEN Vannacht veel bewolking maar morgen overdag ook opklarin gen en plaatselijk een bui. Ma tige, aan de kust tijdelijk krach tige wind ruimend naar zuid west. Min. temp. omstreeks 4 graden, maxima circa 8 graden. Morgen zon: 8.1917.29. Maan: 12.13-4.20. Schev. hoogwater: 9.54—22.39; laagwater: 5.21—18.05. SINGAPORE (AP-Reuter) De vier, waarschijnlijk Ja panse terroristen, die gisteren brand stichtten bij een kleine Shellraffinaderij op het eiland Poelau Bokom, vijf gijzelaars maakten en tenslotte een veerboot kaapten, be vonden zich tegen de middag nog steeds op het schip, dat omringd is door marine- en politievaartuigen. Er zijn nu nog slechts drie gijzelaars aan boord: twee werden gisteren, voorzien van zwemvesten, over boord gegooid. Zij zijn in veiligheid. De vier zeggen leden v^n het Japanse Rode leger te zijn. een extremistische organisatie die verantwoordelijk is voor het bloedbad op het vliegveld van Tel Aviv, Lod, nu Ben Goerion geheten en eisen dat de Japanse ambas sadeur in Singapore met zijn secretaresse als gijzelaars aan booni komen; in de haven van Singapore moet 1 bus ereed staan en op het vliegveld een vliegtuig, waarmee zij naar een Arabisch land willen gaan. De Japanse am bassadeur heeft enige male met de vier telefonisch ge sproken. Singapore heeft een vrijgeleide en de Japanse luchtvaartmij een vliegtuig beloofd. Het volksfront tot bevrijding van Palestina heeft zich voor de actie verant woordelijk gesteld. Van een onzer verslagge vers DEN HAAG De mid denstand en minister Lub bers van Economische Za ken hebben voorlopig vre de gesloten. Gisteren is besloten dat een werk groep onder leiding van staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken gaat bekijken of het prijsbeleid voor de middenstand nog verder versoepeld kan worden, dan minister Lubbers in de Tweede Kamer reeds had aangekondigd. De middenstand staat erop, dat de werkgroep niet langer dan veertien dagen bezig blijft. ,,Dan moet alles geregeld zijn", aldus voorzitter Porrs van het Overlegorgaan van de middenstandsorganisaties. De werkgroep gaat bekijken: of winkeliers in de levens middelensector met een hoge omzetsnelheid vrijgesteld kun nen worden van de vier weken wachttijd bij het doorbereke nen van de kostenstijgingen. Een aantal winkeliers in deze sector met een omzet minder dan 7 ton en alle winkeliers met een omzet tot 3,5 ton, heb ben al vrijstelling van deze wachttijd. of een nadere regeling mo gelijk is in verband met een doorberekening van het mini mum jeugdloon. DE BILT In de afgelopen maand januari was de ge middelde temperatuur te De Bilt 5,2 graden Celsius, dit is even hoog als in januari 1944. Sedert 1921, toen het gemiddelde niet minder dan 6,2 gra den bedroeg, was geen warmere maand januari meer voorgekomen. In de afgelopen maand was het weer ge middeld genomen zelfs zachter dan in een normale maand maart. In De Bilt waren slechts de eerste drie dagen aan de koude kant, op de overige 28 dagen was het weer steeds zachter dan normaal. Er kwamen in De Bilt dan ook maar vijf vorstdagen voor, terwijl het ge middelde in januari op zestien dagen tot vorst komt. Ja staken, nee staken Mijnwerker Jlm Morton steekt zijn duim op terwijl hij zijn stem uitbrengt over het al dan niet staken van de Britse mijnwerkers. Hij is een van de 265.000 mijn werkers die hierover een beslissing hebben genomen of nog moeten nemen. Bonn (DPA) De ministers van financiën.van de deelstaten zijn het eens geworden voor een ver drievoudiging van de hoofdprijs van de Duitse lotto tot 1,5 mil joen mark. Men wil deze nieuwe regeling op 1 januari 1975 laten ingaan. De Duitse lotto, waarin ook veel buitenlanders hun geluk beproe ven, ondervindt de laatste tijd een groeiende concurrentie van de nationale loterijen in de om ringende landen, die geleidelijk hun uitkeringen hebben ver hoogd of andere aantrekkelijke regelingen hebben getroffen om de zuigkracht van d( Duitse lot-' to teniet te doen. HILVERSUM Ard Schenk heeft gisteravond de radioluisteraars in de steek gelaten. Schenk had een afspraak met de N.C.R.V. voor een rechtstreeks uit te zen den interview van een half uur. Vijf minuten voor het begin van de uitzending was hij echter nog niet in Hilversum gearriveerd, waarna de interviewer, Drs. Henk Glimmerveen, telefonisch navraag ging doen bij Schenks woning in Amstelveen. Hem werd toen meegedeeld dat Ard Schenk op het ogenblik in een trainingskamp in Hamar (Noor wegen) verblijft. Schenk had voor zijn vertrek nog wel tegen zijn huisgenote gezegd dat hij de N.C.R.V. mo maar had dat niet 6edaan. (Van een onzer verslaggevers.) Den Haag Met ingang van volgende week zal de automo' bilist zich moeten gaan houden aan de maximum snelhe den waartoe de regering heeft besloten om, nu de benzi nedistributie is afgelopen, het benzineverbruik met 15 pro cent te verminderen. Voor autosnelwegen en autowegen geldt vanaf maandug een maxi mum snelheid van 100 km, voor de overige wegen buiten de be bouwde kom een max. snelheid van 80 km. Voor de autosnelwe gen geldt vanaf maandag tevens de bepaling, dat daar niet langza mer dan 70 km nrag worden gere den, uit een oogpunt van ver keersveiligheid. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG Deze maand wor den alle c.a.o.'s weer aan de rode gesteld. Minister Boersma vun Sociale Zaken wil op korte termijn het gesprek met het be- dsljfsleven over de c.a.o.-lonen heropenen. Dit gesprek moest destijds afgebroke wordeen ver band met de oliecrisis en de economische gevolgen daarvan. De minister liet gistesavond we ten, dat er toen al een afspraak gemaakt was over het herope nen van het overleg. Volgens de vakbeweging is er thans meer ruimte voor loonsverhogingen. Een groot aantal c.a.o.'s voor 1974 ligt nog open. De regering heeft destijds alleen willen toe staan, dat per 1 januari en per 1 april 15 gulden meer gegeven mocht worden; of 30 gulden in eens voor de tijdig opgezegde c.a.o.'s. De economische situatie tekent zich thans iets guntiger af, waardoor een gesprek op korte termijn volgens de vakbeweging zonder meer noodzakelijk is. In andere Europese landen ziet het er nu al uil, dat men streeft naar loonsverhogingen van 12 tot 16 procent en Nederland kan daarbij, aus het NW niet ach terblijven. ,,De regering moet thans haai koers wijzigen, voor al omdat de e-onomische ont wikkeling in Nederland nog gun stiger is dan een maand of twee geleden", meent het NW. Koning Hoessein van Jordanië In vliegersuitrusting op weg naar da Brits-Franse Jaguar, waarmee hij een vlucht zal maken. Dit Jaguar-aanvalstoestel kan een snelheid ontwikkelen van tweemaal het geluid. Koning Hoessein maakte de vlucht ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Britse basis in Coningsby. Via benzinedistributie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rond 250.000 autobezitters, die tot voor kort geen wegenbelasting hadden betaald, hebben zich bij het begin van de benzinedistributie snel voor deze belas ting aangemeld om aldus in het bezit te komen van ben zine bonnen. Zij hebben tesamen 30 35 miljoen gulden op tafel gebracht. Drs. M. J. Van Rooijen, de nieuwe staatssecretaris van Financiën voor fiscale zaken, heeft er bij het verstrekken van deze cijfers op gewezen, dat men al deze 250.000 au tobezitters niet zonder meer als zwartrijders mag be stempelen. Er zullen er ongetwijfeld velen onder zijn, die hun wagen niet gebruikten en deswage geen wegenbelas ting betaalden. Het valt uiteraard nog niet te zeggen hoe- velen straks weer als betalers zullen afvallen, nu de ben zinedistributie weer ten einde is. De fiscale autoriteiten hebben wel het plan die .afvallers" in het oog te houden om na te gaan of zij inderdaad hun auto niet meer ge bruiken. BESTUUR NAC AFGETREDEN bR-DA Sinds de buitengewone algemene ledenvergadering van gisteren is de oncieraanstaande Bredase eredivisieclub NAC zonder bestuur. Voor vrachtauto's geldt vanaf maandag dat zij op autosnelwe gen niet langzamer dan 60 en niet harder dan 80 km mogen rijden. ANWB. BOVAG, HORECA, Rai, Nationaal Bureau voor toerisme en ministerie van Verkeer starten volgende week met een actie ter besparing van benzineverbruik. In advertenties zullen daartoe tips worden gegeven. Tevens zullen dia garages, benzinestations, ho reca e.d. twee miljoen vouwbla den met tips over de actie worden verspreid. Premier Den Uyl heeft met ne- druk verklaard dat ook voor pomphouders zondagavond 12 uur de distributie s afgelopen. Minis ter Duisenberg van FinanciOn had hierover vorige week onjuiste me- BRAND Vlammen van 20 tot 25 meter hoog en zwarte rookwolken stegen gisteren boven Harlingcn op, nadat men een grote hoe veelheid olie in de ha ven in brand gesto ken had. Een bunker schip, geladen met 100 ton olie, was ge zonken, waa-door de olie in het water raakte. Men besloot de olie in brand te steken en ook met chem'ca'iën te locali- seren, waardoor ern st oe Film de haven werd voor komen. Het schip is intussen gelicht. rden getroffen. Den Uyl zei dat dodelingen gedaan. Het is echter de regering aan de har.d van na- niet uitgesloten dat pomhouders der te verkrijgen gegevens zal na- die geen of onvoldoende benzine- gaan in hoeverre distributieover- bonnen hebben ingenomen te zij- tred ngen hebben plaats gehad en ner tijd nog zullen worden ver- of daartegen moet worden opge- Ivolgd of dat hen sancties zullen treden. Huisartsen mogen tarief verhogen D N" HAAG (ANP) Met Ingang van vandaag mogen de tarieven I die huisartsen aan particulieren in rekening brengen, worden ver- hoogd met 0.75 voor consulten en 1,25 voor visites. Het toelaatbare tarief van huisartsen stijgt hierdoor in het algemeen I tot 14,50 voor consulten en 21,75 voor visites. ALPHEN A/D RIJN Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben in een brief aa minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) met klem verzocht Alphen a/d Rijn als groeikern aan tc wijzen voor de opvang van woningzoekenden uit het Groene Hart en voor de overloop uit het Haagse stads gewest en uit Leiden. Omdat de provincie niet de mede werking van deregering heeft gekregen bij haar pogingen in Wateringen nieuwe woongebie den voor De Haag tot stand te brengen zal Alphen een belang rijke overloopfunctie voor De Haag moeten blijven Innemen. Om forensisme verder te voor komen zou werkgelegenheid voor de Hagenaars die naar Al phen gaan ook naar die ge meente moeten worden overge bracht uit het Haagse stadsge west aldus G.S. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft met deze brief ge reageerd op de uitspraak van de minister, dat Alphen nimmer door de regering als groeikern beschouw is. Het college is het oneens met de minister, dat Gouda zich zo voorspoedig ont wikken, dat een belangrijke groei van Alphen achterwege kan blijven. In het streekplun Rijn en Gouwe ziet de provincie Alphen als een groeigemeente, waarvan het inwonertal van 40.000 nu moet groeien tot 70.000. Volgens de minister zou iMphen slechts tot een gemeente van 50.000 inwoners mogen uit groeien. Naar de mening van G.S. moet in Alphen vor de wo ningzoekenden uit het Groene Hart van Holland gebouwd wor den om de suburbalisatie in de kleine gemeenten in dat gebied te kunnen afremmen. Voorts moet Alphen zijn overloopfunc tie vor deHaagse en Leidse ag glomeratie kunnen blijven ver vullen, aldus G.S. irer*

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1