Veranderde mentaliteit maakt kindercentra tot noodzaak Maatschappelijk werk in Leiden ..onlzuild Subsidie-regeling moet verbeterd worden Lid le Kamer steunt Leidse actie tegen aanleg blokbanden Troef start actie te verlagen om drempel stad Vragen aan Westerterp Science fiction toneel geen doorslaand succes RI 1974 PAGINA 3 DONDERDAG 31 JANUARI 1974 t LH 'SE UKJKANI 1.00 Joii LEIDEN „Kindercentra subsi diëren is investeren in de toe- komst", „kresjes geen onderge schoven kindje", „geef onze kleinen een groots begin". Le vensgroot en in kleur hing het geschilderd op lakens aan de a muren van de grote zaal van De Burcht gistermiddag. Zwij gende voorvechters voor erken ning en goede financiële sme ring van kinderdagverblijven, peuterspeelzalen en kinderkanti nes. Aanmerkelijk minder zwij gend en ook in kleur waren de tastbare bewijsstukken van de noodzakelijkheid van een goed lopende kinderopvang in welke vorm ook. Besmeurd aan han den en blote voeten en kleding zaten, lagen, stonden en bevon den zich de tientallen peuters, waarom 't in deze volwassenen- strijd ging, temidden van potten waterverf, grauwe bonken boet- seerklei, hout en kleurpotloden. Voor een journalist, die gezien de te verwaarlozen dikte van zijn loonzakje amper durft te denken aan verkering, maar des te meer aan gemeente- raads- en commissievergaderin gen, een fascinerende aanblik. Peinzende over vroeger („heb ik me ook zo gedragen?") en lang zamerhand wennende aan het sterk verhoogde aantal decibels, wordt er spoedig tegen iemand aangelopen, die iets meer wil en kan vertellen over de achter gronden van deze bizarre kinder orgie, regelmatig opgepept door Jan Klaassen en zijn vrouw. Jan Slats, lid van de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden: „De bedoeling van deze informatiedag, georganiseerd door de WKL is het in de be kendheid brengen van de diver se vormen van kinderopvang. Vele ouders hebben nog de in druk dat zij zich van hun kin deren ontdoen, wanneer zij ze naar een crèche brengen. Dat is niet zo. Vele kinderen ehbben het in een kinderdagverblijf of peuterspeelzaal aanmerkelijk be ter dan thuis in de flat". Hetgeen gezien de luidruchtige spelende achtergrond en de ge dachte aan de torenhoge flats in de Merenwijk alleen maar beaamd kon worden. Wat zijn nu precies kinderdagverblijven, peuterspeelzalen en kinderkanti nes? Jan Slats: „In principe zijn het aangepaste ruimtes, waar kinderen tijdens afwezigheid van ouders of voogden, bijvoor beeld wegens werkzaamheden elders, ondergebracht kunnen worden. Een kinderdagverblijf waar de kinderen de gehele dag doorbrengen, heeft een duidelijk gezinsvervangende functie. Dit in tegenstelling tot een peuter speelzaal, die slechts 's och tends geopend is en een gezins- ien Uj lolltie- Journ luk'kllv LEIDEN/DEN HAAG De heer Martini, lid van de Eerste Ka mer voor D'66, heeft aan minis ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld over het vervangen van zebrapaden door blokbanden als oversteekplaatsen voor voetgan gers. Het Kamerlid vraagt de minister of hij deze wijzigingen juist vindt en of het hem be kend is dat ze in Leiden worden Volgens de heer Martini is een. dergelijke ontwikkeling onge wenst, omdat de gemeenteraad zich er niet voor getoond heeft „terwijl de oppositie tegen deze gang van zaiken steeds groter wordt". Vervanging van zebra paden door blokbanden vindt de D'66 -er vooral voor kinderen bijzonder gevaarlijk „omdat zij de draagwijdte van die wijzi gingen moeilijk kunnen begrij pen". Hij vraagt de bewinds man algemene richtlijnen aan te geven aan welke voorwaar den moet worden voldaan om een beleid als dat door de ge meente Leiden wordt gevoerd te rechtvaardigen. De heer Martini ds van mening dat blokbanden in woonstraten (vooral in binnensteden), in winkelstraten en nabij scholen volmaakt ongeschikt zijn. Alleen als ze voorzien zijn van ver keerslichten zijn de blokbanden geschikt. Met deze mening sluit het Eerste-kamerlid zich aan bij de aktie, die door 20 scholen in De Sitterlaan en de Burggraven- daan wordt gevoerd tegen het vervangen van de zebrapaden. Zij hadden al eerder een protest ingediend bij de gemeente Lel den. Artiestenpalet in Oudelieden- huis Herengracht LEIDEN De in Utrecht geves tigde organisatie „Artiestenpa let" o.l.v. Victor Conselman, verzorgt dinsdagavond om 20.00 uur, voor de 6e maal een pro gramma in het Oudeliedenhuis aan de Herengracht. Deze keer werken mee: Peter Koene met oude Nederlandse liedjes, accor deonduo The Twinnies (momen teel regelmatig optredend in de Gert en Hermien-show) en Ella Halma met een eigen Neder lands repertoire. Zowel van Pe ter Koene als van Ella Halma is een langspeelplaat versche- aanvullende functie heeft. De kinderkantines zijn gelegenhe den waar kinderen van kleuter scholen en lagere scholen tussen de middag hun boterhammen kunnen nuttigen" In Leiden zijn 15 peuterspeelzalen, 3 kinderdagverblijven en 5 kin derkantines. Zo'n tien jaar gele den beschouwde men zoiets als een noodvoorziening, een kin deropslagplaats. Tegenwoordig echter, in een tijd van flatbouw, te kleine behuizing, veranderde functie van de vrouw in het ge zin, gebrek aan speelruimte door het toegenomen verkeer en andere opvattingen over de op voeding, is er eerder sprake van een algemene behoefte aan kinderopvang. Kinderopvang anno 1974 is: opvoeding onder leiding van gediplomeerde krachten; het met elkaar in waarin contact brengen van de kinde- wordt, ren; speelruimte bieden, die op straat vaak niet meer te vinden velen leven verbroken Nu zit men er naast als men denkt dat kindercentra instellin gen zijn waarbij de ouders slechts indirect betrokken zijn. Integendeel. De meeste leid sters doen alle mogelijke moeite de ouders bij het centrum te be trekken. Ze weten dat een goede samenwerking met de ouders essentieel is voor een optimale ontwikkeling en individuele en maatschappelijke z'.n. Het kin dercentrum bevordert de be wustwording over capaciteiten van het jonge kind en schept bijvoorbeeld de mogelijkheid tot het leggen van sociale contac ten, waardoor het isolement Uiteraard kost een en ander veel geld. Leidsters moeten betaald worden administratieve krach ten, huur, inventaris, onder houd, voedsel. „Van de gemeen te Leiden ontvangen we Jaar lijks 55.000 gulden" vertelt Jan Slats. „Dit bedrag wordt ver deeld over de zelfstandige stich tingen. Er zijn namelijk ook kindercentra, die bij een club huis behoren en daardoor in stand gehouden worden. Het is echter veel te weinig; de leid sters worden zwaar onderbe taald. De leidsters bijvoorbeeld die in de peuterspeelzalen werk zaam zijn 5 ochtenden in de week, verdienen slechts 200 gul den in de maand" Liefdewerk, oud papier dus. Het Is duidelijk dat hier een taak weggelegd is voor het Rijk, ge zien de behoefte aan kindercen tra. In Leiden hebben sommige zalen een wachtlijst van meer dan 40 kinderen, volgens Jan Slats. Bij de WKL, als onder deel van de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland, denkt men bijvoorbeeld aan een rege ling waarbij de bijdrage van de ouder' evenredig is aan de draagkracht. In Leiden betaalt men voor een ochtend in een peuterspeelzaal 3.50 gulden en voor een dag in een kinderdag verblijf tussen de 10 en 12.50. De informatiedag in de grote zaal van de Burcht zou de aan zet kunnen zijn tot een algeme ne regeling. Het officiële gedeel te 's morgens werd bezocht door ongeveer 150 mensen, waaronder wethouder mevrouw Den Haan en PvdA-raadslid me vrouw Kerling. Ook Hans Ou- werkerk rende actief rond. Verscheidene stands waren er op gericht: de WKN en de WKL voor de nodige informatie aan de talrijk aanwezige ouders, bi bliotheek Reuvens met kinder boeken en een speelgoedmaga zijn, waarin het blanke hout do mineerde. Intussen waren Jan Klaassen en Katrijn aan hun zoveelste op voering begonnen. Dit keer ge holpen door de techniek in de vorm van een omroepinstallatie. Wederom veel jolijt in decibels. Inderdaad, als je zo'n horde peuters bij elkaar zi?t besef je dat kinderdagverblijven, peuter speelzalen en kinderkantines bijzonder nuttig kunnen zijn voor de toekomst van het kind. Er moet dan echter wel beter geïnvesteerd worden. ARNOLD HENDRIKSEN ll.( 1. 12.»' (S) D NCRV IEIDEN De rioleringswerk zaamheden aan-de Zijlsingel en de Zeeheldenbuurt zijn enkele dagen geleden fase 2 ingegaan, hetgeen wil zeggen dat men nu bezig is op het gedeelte tussen de Waardstraat en de Tromp straat. Fase 1 is goed verlopen al zou het enorme litteken, dat de graafmachines op het tra ject Schrijversbrug-Waardstraat achter gelaten hebben, 't tegen deel doen vermoeden. Eind mei heeft men de gehele .Zijlsingel geopereerd en wordt er weer aan het begin (bij de Schrij- versbrug) begonnen met de aan leg van een zinker door de Oude Rijn met aansluiting op de Lage Rijndijk. Hierna, het is dan reeds augustus, valt de Zeehel denbuurt ten prooi aan de rechthoekige tanden van het graafmonster. De straat van ad miraal Tromp opent de rij. Eirtd 1974 hoopt men klaar te zijn. De gehele graafmachinale ingreep verwijderen van bestaande rioleringen en schachten, het maken van onderheide riolerin gen, nooduitlaten en zinkers gaat zo'n slordige anderhalf miljoen gulden kosten. Hier komt dan nog de B.T.W. bij. Geheel ongemerkt gaan deze werkzaamheden niet voorbij aan de Leidse bevolking. De Zijlsingel vormde altijd een be langrijke verkeersader, vooral tijdens de spitsuren. Verkeer vanaf de Hoge Rijndijk wordt nu geleid over de Oosterkerk straat en de Ir. Driessenstraat, waarna de City-ring het moet lozen. Doorgaand verkeer naar Leiderdorp en verkeer naar Leiden-Noord en de Kooi kiezen vervolgens de Haarlemmer straat (aan het eind van de Lange Gracht mag men name lijk niet meer links af), of, eer der, de Herengracht. De bewo ners langs de Haven kunnen hierover met hun neus dicht meepraten: regelmatig stinken de files vanaf het Havenplein tot aan de stoplichten bij de Lage Rijndijk, die veel te kort op „groen" staan. Het asfalt op de Haven is reeds kapot gere den. Een vrijwel onhoudbare si tuatie. Wethouder Kret en zijn verkeerscommissie moeten er nog maar eens over nadenken. is niets leukers dan met leeftijdgenootjes te kliederen met klei, verf en penselen. LEIDEN Met ingang van maandag, zal in het pand Oude Rijn 44c, de Stichting Bureau Maatschappelijk Werk Leiden i.o. functioneren. De stichting is een samenbundeling van vier bestaande instellingen op het terrein van maatschappelijk werk: de gereformeerde, de hervormde en de rooms-katho- lieke stichtingen Maatschappe lijk Werk en de Leidse afdeling van Humanitas. Aan de totstandkoming van dit samenwerkingsverband is een overlegperiode van twee jaar voorafgegaan. De definitieve op richting zal plaatshebben, wan neer de notariële acte is opge steld en goedgekeurd. De stich ting steil zich ten doel te voor zien in behoeften aan maat schappelijk werk in het alge meen. Men geeft hulpverlening in immateriële zin; „ieder die het gevoel heeft een probleem te hebben, kan bij ons terecht", zo drukte een maatschappelijk werkster het uit. De fusie is tot stand gekomen uit financiële overwegingen. Zowel het ministerie van CRM als de gemeente heeft op de samen werking aangedrongen. Zij sub sidiëren samen 87 procent van de salariskosten. De gemeente is bereid de subsidie van 40 naar 47 procent te verhogen, mits de fusie tot stand zou ko men en het ministerie stelt als eis dal de stichting in de toe komst slechts subsidie kan krij- LEIDEN/OEGSTGEEST Enkele dagen geleden kon digden wij in deze kolommen het optreden aan van het Natural Theatre uit Enge land, dat tijdens een kort stondig bezoek aan ons land niet alleen zou optreden in het kader van het Science Fiction Festival te Rotter dam, maar ook in het LAK- ■theater. Het optreden van het Natural Theatre heeft inmiddels gis teravond plaats gevonden, maar over de inhoud is eer lijk gezegd weinig le vertel len. Een science fiction-achti- ge opening met één acteur en twee actrices, gekleed in witte maillots en een wit T- shirt, die zich eerst als ro bots door de foyer voortbe wogen ging langzaam over in een fraai licht- en bewe gingsspel, waaruit zich gelei delijk de eigenlijke voorstel ling ontwikkelde. In een se rie snel opeenvolgende en gedeeltelijk geïmproviseerde scènes werd iedereen die daarvoor in aanmerking kwam even op de hak geno men, het publiek niet uitge zonderd. De reeds door anderen getrok ken vergelijking met de Ba ren Servet-show ging in zo verre goed op, dat het hele maal van het gevoel van hu mor van 'het publiek afhangt of men het leuk vindt of niet. Het onmetelijke voordeel van een zaaloptreden boven een t.v.-uitzending is in dit ver band, dat als In een zaal een paar mensen eenmaal begin nen te lachen de rest van lie verlee vanzelf meegaat. Het zou onjuist zijn hieruit af te leiden dat het optreden van het Natural Theatre niet echt leuk was, integendeel. Met name die scènes waarin de zelfspot de boventoon voerde en die waaraan som mige toeschouwers vrijwillig hun medewerking moesten verlenen, muntten uit door een groot aantal bijzonder geslaagde vondsten. Het meer serieus getinte midden deel vormde echter een in zinking. Het zwakke punt in het optreden van het Natural Theatre was, dat hun hele show dreef op één of twee mensen, en dat de anderen niet meer warm dan achter grond of hooguit klankbord. Bovendien kwam 't optreden van de witte science fiction- figuren tijdens de voorstel ling steeds meer in de lucht te hangen om tenslotte zelfs iedere dramatischs functie te verliezen. Het nadeel van dit soort im provisatietoneel is echter, dat het erg moeilijk is om een waardeoordeel te geven, omdat Iedere volgende voor stelling weer volkomen an ders kan zijn. LEIDEN Vormingscentrum Troef start morgen in het kader van een wervingsactie een informatieweek, die tot en met vrijdag 8 fe bruari zal duren. Gedurende deze informatieweek, die het karakter heeft van een „open huis", worden nieuwe bezoekers ingelicht over de doelstellingen en het werk van Troef en geactiveerd om vrijwil lig in een of meer hobby- of werkgroepen mee te gaan doen. De hoofdzaak ds echter, vindt het bestuur van het vormingscentrum, dat de opzet van het centrum zo sterk overeenkomt met de geest verlaagd dan wel geheel verwijderd wordt. De informatie wordt in de avonduren gegeven om juist de werkende jongeren gelegenheid te geven met Troef kennis te maken. Het is namelijk gebleken dat juist deze groep de meeste moeite heeft binnen te komen. Ondanks die bij de werkende jongeren domineert. De aard van de avonden is verschillend; de week wordt geopend met een optreden van het in 1969 opger'chte volksmuziekensemble „Cal- gija Op maandag- en dinsdagavond zullen zich de diverse groepen presenteren zoals de groep koken, engels voor beginners, werken met afvalmateriaal, samenspelen, eigen kleding maken, filmen, to neel en recht/onrecht. Er is ruime gelegenheid voor iedereen om zelf mee te doen en zo te ervaren hoe een groep draait. Uiteraard wordt er ook mondelinge nformatie verstrekt; het accent blijft ech ter liggen op de gezelligheid. Woensdagavond wordt er opgetreden door gitarist Hans Wiilemsen terwijl op vrijdag 8 februari een groot „spellentoernooi" gehouden wordt om de Troef-wisselbeker. Ook tij dens deze avonden kan men mondelinge informatie krijgen. Met op zet is, in samenspraak met de geregelde Troef-bezoekers, door het bestuur van het centrum voor een zo afwisselend mogelijk program- p ma gekozen om 'n zo breed mogelijk publiek te interesseren. Creatief of niet creatief, als het bij vormingscentrum Troef. De vier samen hebben op dit mo ment vier full-time en drie part-time maatschappelijk wer kers in dienst, alsmede een ad ministratieve kracht. De rooms-katholieke stichting func tioneert zelfs helemaal niet meer als gevolg van het ontbre ken van personeel. In de situa tie, die nu is ontstaan kan het aantal full-timers uitgebreid worden tot zes. Voor de overige kosten, die de stichting maakt, staan de diaconie van de her vormde gemeente, van de gere formeerde kerk, van de christe- lijk-gereformeerde kerk, het rooms-katholiek dekenaat, de diaconie van de evangelisch lu therse kerk, de kerkeraad van de remonstrantse en doopsgezin de gemeenten, de oud-katholieke parochie en Humanitas garant. Daarnaast is het tot stand bren gen van een efficiëntere werk wijze een overweging geweect om te komen tot de fusie. Om dat alle instanties nu in één ge bouw komen te zitten (tot nu toe was Oude Rijn 44c alleen onderkomen voor de hervormde en gereformeerde stichtingen) kan men tot een betere taakver deling komen en kunnen erva ringen gemakkelijker worden uitgewisseld. Daarbij zal de keuzevrijheid van iedere bezoe ker voorop staan; ieders levens overtuiging zal worden geres pecteerd. De spreekuren van de stichting zijn dagelijks van twee tot drie en op maandagavond van zeven tot acht. Men kan ook telefo nisch een afspraak maken: tel. J0931.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3