Nixon moet getuigen in Watergate-zaak T roepenscheiding in tweede fase QeidóeSowmit Oplossing verder Dennendal dan ooit Regering studeert nog op grondpolitiek Schapen en kantelen op koraalrif Onrust bij Limburgse dagbladen iRF Hensdag 30 januari 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON (Rtr) De pogingen van presi dent Nixon om het Watergate-schandaal en an dere zaken die zijn naam in diskretie brengen ;e doen vergeten hebben gisteren een zware te genslag gekregen nu een rechter in Los Angeles jem heeft gelast voor de rechtbank te verschij- jen om te getuigen in het proces tegen de voor malige presidentiële adviseurs John Ehrlich- nan, Gordon Liddy en David Young. [)e opzienbarende beslissing van rechter Gordon Ringer, president van het gerechtshof in Los (jigeles, kwam op een moment dat president Nixon zijn boodschap aan het congres, de State of the Union, voorbereidt en waarvan hij hoopt dat de daarin behandelde onderwerpen de aan dacht van het volk meer zullen richten op wat hij beschouwt als veel belangrijkere binnenland se en buitenlandse vraagstukken. In het gerechtelijke bevrtl wordt Nixon uitgeno digd in de rechtszaal zijn getuigenverklaring te komen afleggen, eerst op 25 februari als daar een voorlopig verhoor begint en later op of na 15 april, de datum waarop het eigenlijke proces tegen Ehrlichman en de andere beklaagden een aanvang neemt. Ehrlichman, van wie Nixo" vorig jaar zei dat hij hem een van de beste ambtenaren vond die hij ooit gekend had, Liddp en Young staan te recht op grond van beschuldigingen de inbraak te hebben georganiseerd bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die geheime documen ten van het Pentagon, het Amerikaanse ministe rie van defensie, in de publiciteit bracht. Toen- dertijd bestond verdenking dat Ellsberg het „lek" was en het Witte Hm's wilde aan bewijs materiaal tegen hem komen. In opdracht van president Nixon werd een speciale groep in het Leven geroepen die de zaak moest onderzoeken. Nixon verklaarde later dat hij geen opdracht voor de inbraak bij de psychiater had gegeven en dat hij deze ook niet had goedgekeurd ais hij er tevoren van zou hebben geweten. In politieke kringen wordt algemeen verwacht dat het bevel van rechter Ringer de zaak weer In de volle publiciteit zal brengen. De nieuwe ontwikkeling was voor het Witte Huis kennelijk een zware schok. Woordvoerder Gerald Warren wilde niet meer dan dat het be vel wordt bestudeerd endat er een „pas*end antwoord" zal komen. ■fi j emonstratie voor Dennendal reer 25 leerlingen van Soda- Academies uit Amsterdam am, Driebergen, Groningen Den Haag hebben vanmor- vroeg op het Binnenhof ge- monstreerd uit solidariteit het personeel van de zwak- inigeninrichting „Dennendal" Den Dolder bij Zeist in recht. Zoals bekend zijn er al ige tijd moeilijkheden met het stuur van deze inrichting en directeur C. Muller, die en- e dagen geleden werd ontsla- de demonstratie werden span- eken meegedragen met het schrift Nieuw Dennendal iet blijven" en „Nieuw Den- ndal democratisering". Het eede doel van de demonstra- was de tweede kamerleden, vanmiddag bij de begroting er Dennendal gaan praten middel van pamfletten in- •matie te verschaffen over •nnendal en de problemen. In [t geschrift wordt de kamerle- onder meer gevraagd de ik in de ontwikkeling van de lpverlening in dergelijke in- :ht.ingen niet achteruit te zet- 1 en de. nieuwe ontwikkeling ppenba armee in Dennendal is be- mnen te steunen. Verder rdt een beroep gedaan op de merleden om de subsidie van nnedal over te geve nvan de Hem Arntz Stichting naar het ituur van „Nieuwe Dennen- SHT Jevolki macht ermoecLj 1 aan icht r Wapenopslag- »laats in Chili ontdekt vervofTIAGO (Rtr) De Chileense ciezersdlitie hééft een clandestiene i opgenppenopslagplaats ontdekt Sarin volgens de politie ge- dient Leg Jag om 5.000 stadsguerril- ter te zfctrijders te bewapenen, 'i 19fwapens lagen in een drank- in een buitenwijk en beheerd door „buiten- ndse instructeurs met uitge- side ervaring". De winkel an- i fabriek is eigendom van een >ep die trouw is aan de rege- Ig-Allende die op 11 septem- door een militaire staats- ;p ten val werd gebracht. Van een onzer verslaggevers DEN DOLDFR Een oplossing voor de moeilijk heden op de zwakzinnigeninrichting Dennendal lijkt verder weg dan ooit. Een dag praten tussen het bestuur van de Willem Arntsz Stichting en het bestuur van Nieuw Dennendal heeft geen ander resultaat opgeleverd dan een weigering van de zijde van het bestuur van de Willem Arntsz Stich ting om tot welke compromisoplossing dan ook te komen. Het was gisteren de kritische dag voor Denmemdal. Carel Muller zou weer aan het werk gaan. In alle vroegte verschenen 40 politiemannen met honden op het terrein om deze kritische fase nog kritieker te maken. Muller ging niet aan het werk. In plaats daarvan volgden bovengenoemde besprekingen, die op niets uitliepen, ondanks het feit dat van de zijde van Nieuw-Dennendal ingrij pende compromis-voorstellen werden gedaan. Prof. L. Hulsman van het bestuur Nieuw-Dennen- dail was gisteravond zeer teleurgesteld over deze afloop. In een commentaar zei hij in elk geval te vertrouwen dat deze regering dit bestuur de macht zal ontnemen om politiehulp in te roepen. Met het oog op de toen ontstane overlegsituatie op Dennendal heeft de Tweede Kamer gistermiddag 'besloten geen debat te houden over het politie-in grijpen, waar het PSP-Kamerlid van der Spek om had gevraagd. Kamervragen over uitlating Duisenherg DEN HAAG Het VVD-Tweede Kamerlid mevr. Smit-Kroes heeft premier Den Uyl ge vraagd, of binnen het kabinet overleg heeft plaats gehad over de uitlating van minister Dui- senberg (Financiën) dat pomp houders tot 11 februari voor de herbevoorrading zijn aangewe zen op ingeleverde bonnen. Ook wil zij weten, op welke bepaling van de distributie-aardoliebe schikking deze uitspraak was gebaseerd. Naar haar mening, had de bewuste uitspraak beter achterwege kunnen blijven. DJIBOETI (AFP) Het vracht schip „Star of Shabbiah", met 12000 schapen en 700 kamelen aan boord, is op een koraalbank ten noorden van de straat van Bab-ei-Mandeb gelopen. De 41 opvarenden van het schip zijn door een Franse baggermo len opgepikt. Maar de gestrande dieren zullen naar men vreest van honger en dorst omkomen. Aangezien het eilandje met schepen niet te bereiken is. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. Op sterke ge ruchten, dat de Telegraaf en het Audet-concem met elkaar zou den gaan samenwerken, hebben de P.P.R.-Tweede Kamerleden Waltmans en Coppes vragen over deze kwestie gesteld aan minister Van Doorn van C.R.M. Het Audst-concern geeft de dag bladen De Gelderlander te Nij megen, het Dagblad van noord- Limburg te Venl« en de Lim burger (waarin opgenomen de Maas- en Roerbode te Roer mond) te Maastricht uit. De Te legraaf is sterk verbonden met het Limburgs Dagblad in Heer len. Volgens de geruchten zou de Tele graaf 30 procent van de aande len van De Limburger overne men en omgekeerd De Limbur ger (Audet) 30 procent van de aandelen van het Limburgs Dagblad (Telegraaf). In Lim burg wordt in dit verband ver wacht, dat op de duur slechts één Limburgse krant zal over blijven. De P.P.R.-kamerleden Waltmans en Coppes t*oen zich over deze ontwikkeling zeer ongerust, mede ook vanwege de werkgele genheid van technische en jour nalistieke medewerkers. 14 JAA P.v.d.A. schrapt de wet SOMS KRIJGT MEN DE INDRUK, dat voor vele socialisten de wet heeft afgedaan; tenminste wanneer bepalingen van die wet bepaal de wensen in de weg staan. Hoe is anders te verklaren dat tegen het advies van deskundige partijbestuurders in het P.v.d.A.-congres enkele dagen geleden in Breda rustig besloot vast te stellen, dat socialistische Staten- en Raadsleden hun zetel beschikbaar moeten stellen, als ze het ver trouwen van hun partij-organisatie verloren hebben. De enige andere verklaring van dit besluit zou zijn, dat een stukje carnavaleske entourage van het congres zich ook bij de besluitvor ming heeft doen gelden. VOLGENS ONZE WETGEVING worden volksvertegenwoordigers voor een vastgestelde periode gekozen en handelen zij bij de uitoe fening van die taak zonder lastgeving en ruggespruak. Nu kan het best zijn zelf hellen we ook naar die mening over dat de be treffende wettelijke bepalingen van grond- en/of kieswet niet meer helemaal eigentijds zijn. Maar dan zal men toch moeten beginnen met een procedure tot wetsverandering aanhangig te maken en niet met tegen die wet in partijbepalingen vast te stellen. Wat het P.v.d.A.-congres besloten heeft, is bovendien gevaarlijk, om dat aan partij-organisatie een beslissende bevoegdheid gegeven wordt inzaike kwesties welke niet alleen partijleden, maar alle kie zers aangaan. Het kan best zijn dat de partij-organisatie zich verzet tegen het doen en laten van een gekozen afgevaardigde, terwijl een groot deel van de kiezers van de man of vrouw het met hun afge vaardigde eens zijn. OP DIE MANIER ZOU er een praktijk ingevoerd gaan worden, waar bij van de partij gezegd gaat worden: „De staat, dat ben ik". In bepaalde gemeenten denk bijvoorbeeld aan Rotterdam zou af gelopen jaren de consequentie geweest zijn, dat in de gemeente raad, inclusief het College van B. en W. de plaatselijke partij-orga nisatie een paar keer een socialistische paleisrevolutie ontketend zou hebben. Zoals het P.v.d.A.-congres zijn beslissing nam, is de reikwijdte van de nieuwe bepaling bovendien zo rekbaar als kauwgum; niet alleen persoonlijke ongeschiktheid of politieke meningsverschillen, maar ook ingrijpende veranderingen in plaatselijke partijbesturen kunnen tot een banvloek tegen vertegenwoordigende partijgenoten leiden. Nog één congres verder en de mensen die in ongenade vallen, kunnen oolk weer op de brandstapel worden gebracht. Geen verloren motie AL LEGT HET KABINET-DEN UYL de motie van de Kamermeer derheid inzake het prijsbeleid schijnbaar naast zich neer, het Is geen verloren motie. Ook al hebben K.V.P. en A.R.P. niet de consequen tie eruit getrokken, waartoe Wiegel hen na de voor minister Lub bers verloren stemming, bij wijze van politieke Spielerei, heeft pro- beren te verlokken. De regering is in elk geval duidelijk gemaakt, dat een royale meer derheid in de volksvertegenwoordiging zich verzet tegen een beleid waarbij over vorm en inhoud van do inflatie- en energiecristsbe- strijding (inclusief het prijsbeleid) Heen gelet wordt op de ruimte welke grote werkgevers en vakcentrales de overheid laten. Voor minister Lubbers, die na zijn glorieus begin, een aantal harde weken heeft moeten slikken, een nogal bittere les. Hij is het waard die les te leren. DAT K.V.P. EN A.R.P., nadat minister Lubbers (waarschijnlijk In nauw overleg met het kernkabinet) weer wat ruimte gemaakt had «door de werkingsduur van de vertragende prijsstop te beperken, geen politieke consequenties hebben getrokken, is juist. Het kabinet-Den Uyl heeft wel geweigerd in te stemmen met de voor keursoplossing die de ondernemers begeerden, maar niet geweigerd bij het prijsbeleid bepaalde concessies te doen. Daarnaast mag iedereen proberen met betrouwbaarheid te voorspel len welke politieke oplossing er momenteel is, wanneer het zittende kabinet van zijn kant de uiterste consequenties trekt en op Soestdijk de ontslagbrief gaat aanvragen. WE HEBBEN ZO'N STERK VERMOEDEN, dat op dit moment zelfs Wiegel in zijn hart hoopt, niet op die bui getracteerd te worden. AI doet hij, alsof op dat moment de zon weer door het dikke wolken veld boven Nederland doorbreken zou. Weeroverzicht Bureau voor Muziek Auteursrechten te Amsterdam, de BUMA, staat dit jaar 60 jaar. Reden voor een feestje, dat, hoe kan het >k anders, werd opgefleurd met een speciale plaat. Henri Mil- nberg (rechts directeur Conamus) reikte de plaat „Buma 60 jaar 't aan componist-arrangeur Hans van Hemert. De dubbel-elpee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heefl nog geen concrete voorstellen voor de grondpolitiek. Minister Van der Stee (Landbouw) zei gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer, dat op de grondpolitiek momenteel nog wordt gestu deerd door een interdeparte mentale werkgroep. Hangende deze studie wilde Van der Stee geen uitlatingen over deze zaak doen. Op vragen of ook hij de kwestie van de grondpolitiek, neergelegd in een regeringsver klaring van het kabinet, een heet hangijzer vindt, antwoord de Van der Stee bevestigend. Hierover had premier den Uyl zich al in dergelijke bewoordin gen uitgelaten. Minister Van der Stee, die nog maar kort geleden zijn KVP- partijgenoot Brouwer, op land bouw opvolgde, had niet veel nieuws te vertellen, hetgeen hem door de Kamer nauwelijks kwalijk genomen werd. De bewindsman zei bij de verde diging van zijn begroting, dat hij geen voorstander is van de prijsbeheersing van landbouw gronden. De prijzen van de landbouwgronden stijgen thans enigzins als gevolfe van het prijsniveau in het buitenland. De prijsstijging begint echter al weer iets af te vlakken. Mankement aan Mercurius sonde PASADENA De eerste nadere verkenning van de planeet Mer curius is twijfelachtig geworden omdat moeilijkheden zijn ont staan aan het stabiliseringssy- - steem van de Mariner 10. De sonde is in november gelan ceerd en moet komende week dinsdag een serie foto's maken van Venus, waar 't instrument langs vliegt voordat het naar Mercurius reist. Een van de drie gyroscopen blijkt ongeveer 25 procent van de brandstof verbruikt te hebben. De oorzaak Een veroverde maar ook zwaar beschadigde Egyptische truck op transport naar Israël Egypte eist schadevergoeding Tel Aviv (Reuter) De Israëli sche troepen zijn gisteren be gonnen zich terug te trekken van het verste punt in Egypte dat ze hadden bereikt. Een mili taire woordvoerder zei dat daar mee de tweede fase van de scheiding der strijdkrachten is begonnen. Egypte heeft een aanvang gemaakt met het uit dunnen van rijn derde leger in S<naï. Het zal bija een week duren voor de tweede fase is voltooid. Egypte zal schadevergoeding van Israël eisen voor de niet-militai- re goederen zoals gebouwen, dorpen en plantages die ver nield of beschadigd zijn in de tijd dat de Israel ërs de weste lijke oever bezet hielden. Syrië b! jft bij zijn standpunt dat de lijst namen van Israëlische krijgsgevangenen pas bekend gemaakt zal worden nadat Is raël zich bereid heeft verklaard tot besprekingen over de troe- penscne d'ng. Israël daarente gen stelt het verstrekken van de lijst namen als voorwaarde voor het beginnen van besprekingen. President Efraim Katzir van Is raël zou vandaag premier Golda Meir verzoeken een nieuwe re gering te vormen. "■$- zonnig r= mist 19 temperaturen nn luchtdruk in millibaren opklaringen hagel •w-w warmtetront H hoge-drukgebied bewolking «f» sneeuw T-r kou-front L lage-dnAgebiod onweer windrichting verplaatsingsrichting lange rij bij het Suezkanaal te wachten tot het met de Isra DE BILT Een lagedrukgebied in het zeegebied ten westen van Schotland en een hogedrukge- Ibied boven Midden- en Oost-Eu ropa houden over West-Europa een krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke stroming in stand. Het front van de depres sie bevond zich vanmorgen bo ven de Britse eilanden en ver oorzaakte daar veel bewolking en regen. Het Europese hoge- drukgebied neemt nog verder in betekenis toe. Tengevolge van deze ontwikkeling zal het front snel gaan vertragen en eerst morgen dichtbij of over ons land liggen. Bovendien lijkt de activiteit van het front af te ne men. Het ziet er naar uit dat ons' land de komende dagen In het overgangsgebied zal liggen tussen vochtige en aachte oceaanlucht en droge en koude re lucht die boven Midden-Euro pa aanwezig Is Vooruitzichten voor vrijdag, opge- ste'd door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur Aanhoudend wIsse'vnHg en Iets hogere temperaturen Weersvooruitzichten in cijfers Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp. van 1—fl gr. WEERRAPPORTEN '/.tl. Limburg 1. New York Tel-Aviv Tunis

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9