Ccidóc (Sowuvnt rote spanning in parlement ond prijsbeleid <h\ ijmaker Gebied rond Suez weer voor Egypte VRAGEN VERWACHT OVER UITLATINGEN VAN DUISENBERG I Middenstand in geding Bezetting Portugese ambassade „Er was nooit' beter gevecht" Politie jaagt op overvallers Staat van beleg in Bolivia verdien 'n echte A Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. 'Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19723 DINSDAG 29 JANUARI 1974 TV-SELECTIE REGEN Ned. I: 19.05 uur Pipn; 20.21 uur Merijntje Gijzen; 21.20 uur 2 voor 12, quiz; 22.05 uur Achter het nieuws. Ned. II: 19.05 uur Voor achten; 20.21 uur Gamma, doe.; 21.20 uur Oorlog en vrede; 22.05 uur Waar gebeurd. Meest zwaar bewolkt met morgen regen. Matige aan de kust later tot krachtig of hard toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Min. temp. ongeveer 2 graden. Maxi ma morgen omstreeks 7 graden. Morgen zon: 8.2417.23. Maan: 10.23—00.36. Schev. hoogwater: 7.00—19.21, laagwater: 2.4715.07. nt 'Üftien leden van het Vrouwen j£]( Bevrijdingsfront hebben vanmor gen de Portugese ambassade aan de Haagse Bazarstraat bezet. tope vrouwen deden dit uit solidari teit met drie Portugese vrouwen, die donderdag 31 januari voor 'n rechtbank in Lissabon terecht moeten staan wegens het schrij ven van een feministisch boek. lirect nadat de vrouwen de am bassade waren binnengedrongen Ihingen zij een spandoek aan de gevel met daarop de tekst „Hun protest is ons protest", en „Vrij spraak voor de drie Maria's". Ook verwisselden zij de Portu gese vlag voor een rode vlag. Jadat de Portugese ambassadeur een gesprek met de vrouwen had geweigerd, verzocht hij de Haag se politie de ambassade te ontrui men. De protesterende vrouwen stapten daarop vrijwillig in twee overvalwagens. Ze werden over gebracht naar het hoofdbureau van politie waar proces-verbaal tegen hen zou worden opgemaakt. Kookcursussen Nederlandse koks DEN HAAG De spanning rond het prijsbeleid van de regering was vanmiddag in politiek Den Haag zeer groot. De Tweede Kamer, die over verschillende mo ties over vooral het prijs beleid voor het midden- en kleinbedrijf moest stem men, had zich tevoren al zo verdeeld opgesteld, dat er een grote kans was op er een grote kans was op een nederlaag voor minis ter Lubbers van Economi sche Zaken. Dit is mede in de hand gewerkt door de demonstratieve vergade ring van de middenstand gisteren in Den Haag (zie hierover elders meer) Het Tweede Kamerlid Schouten van de ARP had vorige week tijdens het prijsdebat een motie ingediend, waarin de regering dringend verzocht werd de ge hele detailhandel vrij te stellen van de prijsmaatregelen. De kans was vanmiddag groot, dat deze motie gesteund zou worden door de KVP, de CHU, de VVD en DS'70; voldoende steun om haar aangenomen te krijgen. Gisteravond echter was binnen de KVP-fractie nog aarzeling te be speuren, omdat het in dit ver- W. Perquin band rechtstreeks tegen de KVP-minister van Economische Zaken en diens KVP-staatsse- cretaris Hazenkamp (belast o.m. met middenstandszaken) gaat. De staatssecretaris was gistermiddag aanwezig op de demonstratieve bijeenkomst van de middenstand. De heer Wouter Perquin, voorzit ter van de Katholieke midden standers, uitte gisteren opnieuw scherpe kritiek op minister Lub bers en op minister Boersma van Sociale Zaken, die verant woordelijk is voor de maatrege len over het minimum jeugd loon. Daarover bestaat binnen het midden- en kleinbedrijf eveneens grote ontevredenheid. Vanmorgen hebben verschillende ministers zich beraden over de houding die de regering vanmid dag in de Tweede Kamer zou moeten aannemen. Zingend en blij van zin verlaten de Israëlische troepen het gebied van Suez. De man schappen passeren hier juist een colonne van de VN-troepen. SUEZ (Reuter-UPI-AP) Egyptische troepen hebben gisteravond bezit genomen van de door Israël ontruimde gebieden in de omgeving van Suez. Zij vierden dit feit met het afsteken van vuurwerk. Hun kameraden die al die tijd door de Israëliërs omsingeld waren geweest had den ter verwelkoming een „erepoort" opgericht van ka potgeschoten Israëlische voertuigen. Tot de ontruimde gebieden behoren de haven Adabiya, de berg Ataka en het laatste deel van de weg Suez-Cairo vanaf kilometerpaal 101. De ontruiming door de Israë liërs is zonder incidenten verlopen. De Israëlische troe pen waren in opperbeste stemming en zongen het „Ha- baita - huiswaarts". Op de berg Ataka sloeg minister van defensie, Mosje Dajan de operatie gade. Aan de andere kant van het front, op de hoogvlakte van Golan, is het minder rustig. Daar werd weer met mortiergranaten ge schoten zonder dat er overigens doden vielen. De Israë liërs zouden daar hun stellingen uitbreiden en de Syriërs versterkingenn aar de frontlijn aanvoeren. Het Amerikaanse blad Washington Starnews meldt, dat de Arabische staten aan de Perzische Golf, onder leiding van Saoedi-Arabië, een „Arabische luchtmacht" opbou wen, die ter beschikking van Egypte zou moeten worden gesteld. De vliegtuigen zouden betrokken worden uit En geland en Frankrijk. ivapen flauwe grap UTRECHT (ANP) Gisteravond heeft op het Utrechtse station een groot aantal poli tieagenten twee met met een pistool drei gende mannen uit de trein gehaald. Tijdens de reis van Culemborg naar Utrecht begon een van de mannen pas sagiers en conducteur met een vuurwapen te bedreigen. Tijdens het verhoor op het politiebureau bleek echter dat de mannen slechts een grap wilden uithalen. Het pistool was na melijk slechts een speelgoedwapen, dat na verder onderzoek nog defect bleek te zijn ook. Na het ver hoor konden de grap pige overvallers weer naar huis. Winnaar Mohammed Ali: NEW YORK „Ik weet dat ik een voortreffelijke bokser ben", sprak Mohammed All vannacht kort na afloop van het door hem gewonnen gevecht tegen Joe Frazier. „Ik heb twaalf ronden bewezen nog best voluit te kunnen gaan. Frazier heeft mij maar twee keer in moeilijkheden gebracht, maar toch is hij ook een goeie." All schreef zijn punüenzege toe aan zijn voorbereiding. „Iedereen dacht dat dat trainingskamp van drie, maan den in de bergen van Deer Lake een publiciteitsstunt was, maar daardoor was ik in de vorm van mijn leven." En Ali vervolgde: „Ik ben een wetenschappelijk bokser. Wanneer ik een ronde verlies probeer ik de volgende te winnen. Ik durf te wedden dat er nog nooit een beter ge vecht is geweest dan dit." Frazier verklaarde dat hij de nederlaag tegen Ali niet als het eind van zijn carrière be schouwt. „Ik wil nog tegen iedereen boksen", zei hij. „Ook tegen Foreman." Meer nieuws over de nachtelijke bokspartij op de sport pagina. in Boedapest SOEDAPEST (ANP) Dit jaar zal een aantal Nederlandse koks onder wie eigenaren van specia liteitenrestaurants, in Hongarije een kookcursus gaan volgen, zo dat zij in staat zijn uitbreiding te geven aan hun menu. De eer ste groep gaat in april, een tweede in spetember. De cur sussen, die vijf dagen in beslag nemen, zullen in vier grote ho tels van Boedapest worden ge geven door de chefkoks van deze restaurants. Deze hebben allen hun opleiding genoten aan de hogere hotelschool in Boeda- pest. Ook niet-restaurateurs kunnen op een dergelijke cursus inschrij ven, maar in dat geval zal er van een aangepast programma sprake zijn. De beroepskoks zul len hun „Hongaarse" opleiding afsluiten met een galadiner. Tij dens deze maaltijd zullen de di ploma's worden uitgereikt. Energiesteun voor tuinders Den Haag Minister van der Stee (Landbouw en Visserij) er- I kent dat er in november j.l. een prijsstijging van 4.5 cent per liter van petroleum is opgetre den voor tuinders die werken op zogenaamde hetelucht-stookbe- drijven. )it antwoordt hij aan de Tweede- Kamerleden Van der Sanden en De Bekker (beiden van de KVP). iet ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw heeft besloten een bijdrage van drie duizend gulden te verlenen aan tuinders die een aardgasver bruik zullen hebben van meer dan 30.000 m3, en niet meer dan 130.000 m3 per jaar. Doodvonnissen in Marokko RABAT (AP) Een Marokkaan se krijgsraad in Kenitra heeft gisteren 62 Marokkanen bij ver stek ter dood veroordeeld nadat zij schuldig waren bevonden aan hoogverraad en samenzwe ring tegen het bewind van ko ning Hassnn II. Op de vlucht voor 'n kuur GRAMSBERGEN (ANP) - De 40-jari ge fabrieksarbeider Lambert Brouwer uit het Overijsselse de Krim die sinds 1 ja nuari spoorloos was, is weer terecht. De man werd door een verkeerspatrouille van de rijkspolitie aangetroffen in een berm langs de weg Zwolle-Nieuwleusen. De man schijnt al die weken zwervende ge weest te zijn, zo heeft hij in Amsterdam op 16 januari nog de voetbalwedstrijd Ajax Milaan bijgewoond. Brouwer wil nog niet veel van zijn zwerf tocht vertellen; waar schijnlijk is hij vol gens de politie aan het zwerven gegaan omdat hij een verma geringskuur moest ondergaan, waar de man als een berg te genop zag. MOSKOU Honderden brand weerlieden en militairen probe ren al dagen lang een grote brand op een winplaats van olie en aardgas in de Kaspische zee te bedwingen. DEN HAAG (ANP) De gemeentepolitie in Breda verwachtte gisteravond spoedig de vier daders te kunnen aanhouden van de overval op een geldtransport van Van Gend en Loos die 's middags in Breda plaatsvond en waarbij de 57-jarige J. C. Bus schots uit het Belgische Essen dodelijk werd getroffen. Er zijn twee schoten op hem gelost, vermoedelijk door een 22- jarige man. De heer Busschots wilde juist met een cassette met 69.000 de Nederlandse Middenstandsbank ingaan, toen hij door de schoten geraakt werd. Hij overleed binnen enkele mi- In cafés en in pensions voor buitenlanders in de omgeving van het uitgaanscentrum in de Bredase binenstad, opende de politie een grote jacht met in totaal 40 man personeel. Een aantal mannen werd aangehouden. Deze personen zijn geconfronteerd met de tientallen getuigen, die de vier daders hebben zien vluchten in een groene auto. Het viertal heeft deze auto even later achtergelaten. Ook bij het uitstappen zijn de mannen ge zien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat leden van de Tweede Kamer aan premier Den Uyl vragen zullen stellen over de uitlatingen van mi nister Duisenberg over de duur van de distributie voor de pomp houders. Volgens Shell is ook voor de pomphouders de distributie gewoon op 4 februari afgelopen, en ook op het ministerie van Eco nomische Zaken begreep men niet waar de heer Duisenberg de da tum 11 februari vandaan baalde. LA PAZ (Reuter) President Hugo Banzer heeft gisteren na een week vnn protestdemonstra ties tegen de economische maat regelen van zijn regering voor heel Bolivia de staat vun beleg afgekondigd. In een landelijke radio- en televi sie-uitzending zei Banzer dat het land wordt bedreigd door een internationale ondermijnende samenzwering. Drie WD-Kamerleden, waaronder fractieleider Wiegel, willen van premier Den Uyl weten hoeveel geld en tijd (normale en over. werkuren) de benzinedistributie gekost heeft aan gemeenten en andere instellingen. Ook vraagt de VVD of het kabinet bereid is de schade die uit de distributie is voortgevloeid te vergoeden: men denkt hierbij met name aan de horeca, de pomphouders en garagebedrijven. De kosten die gemeenten gemaakt hebben voor de uitvoering van de benzinedistributie zulle* door het rijk vergoed worden. De vergoeding zal in principe 100 procent van de reële kosten be dragen. Om een omvangrijke administratieve rompslomp te vermijden, streeft de regering ernaar, de vergoedingen uit te keren volgens vaste normbedra- gen. Aan de gemeenten zal zo spoedig mogelijn. een voorschot worden verstrekt voor de ge maakte kosten. De Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft gas gevonden in Zuid-Drente, bij Koekange. Het gas zit 2000 meter diep en kan in exploitatie worden genomen Hoe groot de gasvoorraad pre cies is moet nog worden onder zocht. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelt o( een an der ermee. WEIGERING De Amerikaanse luchtmacht sergeant Dan Pruitt uit Birming- ham in Alabama wordt hier door zijn juichende kameraden op de schouders gehesen. Pruitt werd schuldig bevonden aan weigering zijn haar te korten tot de voor geschreven lengte. Dit kostte hem ondermeer zijn strepen. Nieuwe leden voor C.H.U. Van orize parlementaire redactie. Den Haag Op het partijbureau van de CHU hebben zich bijna 300 nieuwe leden aangemeld. Dit gebeurde in het kader van een ledenwerfactie. Het partij blad van de CHU stelt vast dal dit in CH-verhnudineen voel is. Non in korps Wachtmeester Andrews van de politie in Detroit is hier in gesprek met zuster Joan Des- mond. De zuster werkt tijde lijk bij de politie om op die manier inzicht te krijgen in de criminaliteit onder de jeugd. Als haar praktijktijd eenmaal voorbij is keert zij terug naar het klooster. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar. antwoordnummer 349, Leiden. boeket bloemen Woonplaats: Namens: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1