Middenstand mag, maar kan niet verhogen Saoedi-Arabië wil olieprijzen verlagen rbi ijmaker Israël vernietigt installaties Egypte VERKEER EIST TWAALF DODEN HENRY EN LIZA Klaar voor de grote strijd VERSOEPELING PRIJSBELEID PAKT VERKEERD HIT verdien 'n echte 174 Èeidóe Qowvami 65e JAARGANG No. 19722 MAANDAG 28 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M, Heruer. i/ertentles (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 ;Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. TV-S ELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.21 uur Een mens van goede wil (5); 21.15 uur Televizier met o.m. Chinese criminaliteit en brand internaat; 22.00 uur Lady Killer, thriller. Ned. II: 19.05 uur Soete Suiker- bol; 20.21 uur Salon en Souter rain; 21.10 uur Boerin in Frank- Van het westen uit toenemende bewolking, later op de dag ge volgd door regen. Tot vrij krachtige en aan de kust tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Max. tempe raturen omstreeks 6 gr. Zondag; zon: 08.2817.18; maan: 09.27-22.10. Hoog water Scheveningen: 05.23, 17.32. Maandag: zon: 08.27-17.20; maan: 09.44-23.22. Hoog water Scheve ningen: 05.52, 18.03. Samen bad in LONDEN (AP) Twee behoudende Britse parlementsle den hebben gezegd zeer gebelgd te zijn over een advertentie waarin wordt aange raden dat men een bad samen moet de len omdat dit bespa ring van olie bete kent. De advertentie, uitge bracht door de gas- industrie, een staats bedrijf, toont een dame en een heer die getweeën in het bad zitten en daaronder staat: „Stop wat ro mantiek in je bad door het water samen te delen". De heer Stokes zei: „Betreurenswaar dig vulgair en van de slechtst denkbare smaak". De heer Kinsey „Ik ben ge schokt". 3XDE3SBESBH Mohammed Ali en Joe Frazier zijn gewogen en zeker niet te licht bevonden. Vannacht zullen beide zwaarge wichten tegen elkaar in de ring treden. Een gebeurtenis, die in ons land vanaf 5 voor half zier via de televisie te volgen is. if)en Haag Tijdens een massa-bijeenkomst van middag in Den Haag heb ben de middenstandsorga nisaties van de Tweede Ka- raer geëist dat deze het prijsbeleid van het kabinet 5 Den Uyl voor wat betreft de middenstand volledig wijzigt. De middenstand blijkt namelijk allesbehal ve gelukkig met de versoe peling van het prijsbeleid, die minister Lubbers zater dag onder zware druk van j het midden- en kleinbedrijf heeft aangekondigd. Wat een tegemoetkoming aan de kleine ondernemer moet zijn blijkt in de praktijk een averechtse uitwerking te hebben. linister Lubbers kondigde zater dag aan, dat van de wachttijd van vier weken, waarin geen kostenstijgingen mogen worden doorberekend, nu worden uitge zonderd: ondernemers die in 1971 een belastbaar inkomen hadden tot 22.500 en in 1972 tot 25.000,-. detailhandelaren die in 1973 een omzet (exclusief btw) hadden tot 350.000,-. Voor de levens middelenbranche is de grens op 700.000, gesteld, borziitter W. Perquin van het overlegorgaan der middenstand organisaties vertolkte de on rust onder de middenstand, toen hij erop wees, dat er geen ver schil mag worden gemaakt in groepen detaillisten waarvan de ene groep wél en de andere pas na vier weken wachttijd mag doorberekenen. Dat is om rede van concurrentie onmoge- lijk. ■mers, de kleine ondernemer mag zijn prijzen nu onmiddel lijk verhogen, maar kan dat niet doen omdat zijn klanten dan naar de concurrent, de gro tere ondernemer, lopen, die vier weken moet wachten met het doorberekenen van de prijzen en daarom hetzelfde produkt vier weken lang goedkoppr (moet) kan verkopen. Het ge volg zal zijn, dat de kleine on dernemer het produkt niet ver hoogt en gedwongen wordt de kostenstijging vier weken lang uit eigen zak te betalen, iets dat De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger in opgewekt gesprek met de zangeres Liza Minnelli. Zij ontmoetten elkaar in het Winter Garden Theatre in New York, waar Liza Minelli een uitvoering gaf. TOKIO (Rtr) De Soedi-Ara- bische minister van oliezaken, sjeik Yamani, heeft in de Ja panse hoofdstad Tokio ver klaard dat koning Feisal van plan is in de komende dagen met andere landen overleg te plegen over verlaging van olie prijzen. Yamani zei dat de op vattingen van koning Feisal over verlaging van de olieprij zen slechts gelden voor Saoe di-Arabië en niet voor andere Arabische landen. Volgens Yamani zijn de Arabi sche olieproducenten niet ver antwoordelijk voor de stijgin gen in de prijzen voor ruwe olie. Niet de Arabieren doen dit. De organisatie van olie-uit voerende lanen (OPEC) en al haar leden doen dit, of het nu Arabieren zijn of niet Arabie ren, aldus Yamani. De Algerijnse minister van in dustrie en energie, Bealid Ab- dessalam, die ook in Japan is, verklaarde dat de mening van zijn land over de olieprijzen verschilt van die van Saoedi- Arabië. Sjeik Yamani, die met de Ja panse regering overleg heeft gepleegd over olie-leveranties zei dat Saoedi-Arabië Japan van de dringend nodige olie zal voorzien in ruil voor bijdragen van Japan aan de economische onafhankelijkheid van Saoedi- Arabië. Koeweit is begonnen op grote schaal ruwe olie te koop aan te bieden. Oliemaatschappijen zijn uitgenodigd in te schrij ven op de levering van 475.000 vaten ruwe olie per dag in de periode maart tot en met au gustus van dit jaar. Ook Aboe Saoedi-Arabiê's olieminister Jamani tijdens een persconfe rentie in Tokio, waar hij aan kondigde dat Saoedi-Arabië bereid is te praten over een verlaging van de olieprijs. Dhabi is van plan olie te koop aan te bieden. In het tweede kwartaal van dit jaar kan iets meer dan 100.000 vaten per dag worden geleverd. Een Israëlische soldaat staat hier op de minaret van een Moskee ai hem stijgen rookwolken op van de plaats waar de Israëliërs vuil branden in afwachting van hun vertrek. TEL AVIV (AP-DPA-Reuter) Israëlische troepen die zich terugtrekken uit hun enclave op de westelijke oever van het Suezkanaal, vernietigen de be tonnen lanceerinstallaties voor Egypte's met Russische hulp gebouwde luchtverdedigings stelsel, zo hebben bevoegde zegslieden vandaag verklaard. Ondanks een bevel van staf chef David Elazar om niet de politiek van de verschroeide aarde te volgen en de militaire en burgerlijke installaties in tact te laten, blazen pioniers de lanceerinstallaties op. Het grootste deel van de 106 vliegtuigen, die Israël in de oktoberoorlog heeft verloren zijn het slachtoffer geworden van de Russische luchtdoelra ketten. De Israëlische regering heeft zijn vertrouwen en waardering uitgesproken voor Elazar. Deze is de laatste tijd scherp bekritiseerd door generaal Sja- ron, d/ie hem verantwoordelijk stelt voor de grote Israëlische verliezen in de eerste dagen van de Egyptische verrassings aanval. Het kabinet noemt Sja- rons optreden „in strijd met de discipline die in het Israëli sche leger gebruikelijk Is". Intussen wordt van het Suez- front goede vooruitgang ge meld bij de troep^Merugtrek- king. Vandaag zijn de toe gangswegen tot de stad Suez overgedragen aan de VN- macht. Daarmee is het Israë lisch beleg van deze stad en van het Egyptische leger op de oostelijke oever opgeheven. 90-jarige ernstig gewond bij aanrijding LEIDEN Vanmorgen om 7.50 I uur is een 00-jarige inwoner uit Leiderdorp ernstig gewond ge raakt, toen hij door een auto werd aangereden op de Peli kaanstraat. De man stak plotseling met zijn fiets tussen twee geparkeerde auto's vandaan, vanaf de Haar lemmerstraat de Pelikaanstraat over. De autobestuurder kon niet meer tijdig remmen. De man werd met een schedelbasis- fractuur, Inwendig letsel en ge broken armen en benen nanr het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Gadaffi zou komplot tegen Sadat leiden TEL AVIV (UPI) De Ameri kaanse en Russische geheime dienst hebben volgens het Israë lische blad Haaretz in de afge lopen weken een samenzwering ontdekt tegen de Egyptische president Anwar Sadat. Dit komplot zou gesmeed zijn door de Libische leider kolonel Gad dafi. Haaretz schrijft verder uit be trouwbare bronnen In Washing ton vernomen to hebben, dat drie pogingen zijn ondernomen om Sadat te elimineren. Daarbij zou gebruik gemaak zijn van of ficieren, die gekant zijn tegen i Sadats politiek ten aanzien van I Israël. SPORTTRIBUNE PSV kon nog een tempo hoger. Clneson magistraal. Korfbalinterland zonder volkslied. Krocsemeijer wil wel. i Leidse eersteklassers gelijk. Grivas overleden Generaal George Grivas, de onderga doken Cypriotische guerrillaleider is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden. Grivas hielp mee Cyprus van Engeland onafhankelijk te maken, maar voerde naderhand felle strijd tegen aartsbis schop Makarlos, president van Cyprus, om de eenheid met Griekenland tot stand te brengen. Grivas over wie reeds lang geruchten gingen dat hij ernstig ziek was, stierf na een hart aanval in de schuilplaats vanwaar hif de strijd tegen Makarios leidde. Hij zal in Griekenland begraven worden. DEN HAAG (ANP) Het ver keer in het afgelopen weekeinde heeft aan minstens twaalf men sen het leven gekost. In Luyksgestel werd een 44-jari- ge vrouw op een fiets door een personenauto aangereden en zij overleed ter plaatse. De automo bilist is na het ongeluk doorge reden. De politie heeft tot nu toe alleen kunnen vaststellen dat de automobilist reed in een licht groene tot crèmekleurige Datsun 1200. Op de Amsterdamse Straatweg in Utrecht deed zich vrijdagnacht een gecompliceerd verkeersongeval voor, dat aan twee mensen het leven kostte. Een 33-jarige restauranthouder uit Haarzuilens reed met zijn auto een 42-jarige timmerman aan, die met zijn fiels overstak. De wielrijder werd tientallen meters meegesleurd en was op slag dood. De auto kwam via een lichtmast en een boom in een sloot terecht, waarna de be stuurder verdronk. De andere doden en gewonden vielen In Schoonderbeek, Hath, Amster dam, Nijmegen, Menaldumadecl (Fr.) en Tilburg. In Groningen 1 overleed een 11-jarig meisje na dat zij bij het plotseling overste ken van de rijweg door een be stelwagen was gegrepen. l f Deze zwart kunstlederen etui mei spiegel, kam. vijl en regenkapje, ontvangt u als dank voor de moeite voor hit aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. als nieuw kwartaal-abonnee: BON, «li- Stuur d«fé bon In ™an,: zonder p&etzegel, wo"p,«i.; Stuur het etui naar: LEIDSE COURANT V open envelop, naar: 349, Leiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1