MEDEWERKERS VAN 1DENNENDAL STARTEN NIEUW-DENNENDAL LINKS KABINET IN TURKIJE LAAT GEVANGENEN VRIJ Britten houden hun werkweek van drie dagen fieidóeSowo/nt SJARON EIST AFTREDEN VAN DAVID ELAZAR Ook Nederland vecht tegen lepra Onbekende Snowdon ie- lTERDAG 26 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT tersl jen tem IJTRECHT (ANP) Van de 210 sta- 1 fleden, groepsleiders en andere per- md« soneelsleden van de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder, hebben er gisteravond 157 een lingi ,Nieuw-Dennendal' uitgeroepen. Zij hebben de ontslagen directeur, drs. Carel Muller, gevraagd zijn functie volgende week dinsdagochtend om 9 uur te hervatten. ,an de door de groep-Muller Ingestelde werkgroep Dennendal-bestuur is verzocht, voorlopig als bestuur te gaan optreden en staatssecretaris Hendriks is het ver- ik voorgelegd hieraan enige bestuursle den toe te voegen. Het voorlopige bestuur zou binnen veertien dagen met voorstellen moeten komen voor een democratisch sa- _aan ~^zoel< mengesteld definitief bestuur voor Nieuw- Dennendal, waarin alle betrokken geledin gen zijn vertegenwoordigd. De voorstanders van 'Nieuw-Dennendal' ga ven een verklaring uit, waarin zij zeiden dat Dennendal de naam is van een experi ment in de zwakzinnigenzorg, dat het met elkaar omgaan van zwakzinnige en norma le mensen, „een stuk emancipatie uit de dwangbuis van verouderde methoden". De bestuursorganisatie van de Willem Arntsz- stlchtdng sluit volgens hen niet meer bij deze nieuwe ontwikkeling in de gezond heidszorg aan. De kortsluiting tussen de ontwikkeling in de gezondheidszorg aan. De kortsluiting tussen de geëmancipeerde menselijke aanpak in het werk en een au toritair bestuur vormt het hoofdconflict, al dus de verklaring. Alle andere conflicten konden pas daardoor ontstaan en zij waren niet wezenlijk. Van de werkgroep Dennendalbestuur hebben prof. J. de Graaf, drs. K. Okma, de heer P. Reckman en dr. Bram Peper al toege zegd, dat zij bereid zijn zitting te nemen in een voorlopig bestuur van 'Nieuw-Dennen dal'. Een van de twee bestuursleden van de Wil lem Arntsz-stichting, de heer J. A. Middel huis, zei vannacht dat het bericht over het 'Nieuwe DennendaJ' hem aanvankelijk aan een 1-aprilgrap deed denken. „Dit opent wijdse perspectieven voor een drastische maatschappijvernieuwing, je neemt ge woon de zaak over", zei hij. De heer Mid delhuis vroeg z'ch wel af, of de pupillen ook worden overgenomen. Hij herinnerde eraan dat de personeelsleden een contract hebben met de stichting en dat zij werken op gronden, in gebouwen en met materia len van de stichting. Het bestuur wacht de ontwikkeling nog even af. Staatssecretaris wil betaling van rest collegegeld |EN HAAG (ANP) Staatsse- cretaris Klein van onderwijs en wetenschappen adviseert de stu denten op 1 maart de tweede 500 collegegeld per promesse te betalen. Wordt later het col legegeld, zoals hij heeft voorge steld, van 1000 teruggebracht tot 500, dan kunnen de instel lingen van wetenschappelijk on derwijs de studenten de promes- teruggeven, it advies heeft de staatsecretaris gegeven nu de vaste onderwijs commissie van de tweede ka mer besloten heeft om op 5 maart het voorlopig verslag vast te stellen. et Landelijk Overleg van Grond- raden (LOG) zal de studenten aanraden niets te betalen, ook niet met een schuldbekentenis. Dit heeft de studentengrondraad van de technische Hogeschool in Delft meegedeeld. De studenten zouden het wel juist hebben ge vonden- als de datum, waarop de eerste termijn vervalt, 1 maart, wordt verschoven tot een tijdstip, waarop de verla ging van het collegegeld van 1.000 tot 500 wettelijk is ge regeld. Paul Getty III, hier in gezelschap van zijn moeder len zijn advocaat Jacovoni, verlaat een Ro meinJ politiebureau, waar hij opnieuw verkla ringen heeft afgelegd over zijn ontvoering die met miljoenen guldens werd afgekocht. De jonge Getty onderbrak een vakantie in Oostenrijk voor deze verklaring, ondanks nieuwe bedreigingen uit de onderwereld. DETROIT (DPA) De Amerikaanse autostad Detroit is geen plaats voor Engelse lords, zeker niet wanneer zij haar incognito bezoeken. Dit moet althans de ervaring zijn van Anthony Arm strong-Jones. sinds zijn huwelijk met prinses Margaret, graaf Snowdon. Eerst werd Lord Snowdon door twee politieagenten gevankelijk naar het dichtstbijzijnde politiebureau gebracht, omdat hij zich zonder perskaart op terrein bevond waar die vereist is en bo vendien rijn paspoort in zijn hotelkamer had achtergelaten. Vervolgens weigerde burgemeester Coleman Young aan lord Snowdon een interview toe te staan, omdat hij wel wat anders te doen had dan „babbelen met ene meneer Snowdon". De secretaresse van de burgemeester meende het gezicht wel eens ergens gezien te hebben, en samen met drie gemeen teambtenaren en commissaris van politie Philip Tanndan, bracht zij het thuis. Toen rolde de loper uit en kon „meneer Snowdon" alle pers kaarten krijgen die hij maar hebben wilde. ifevrouvv Shirley Turner uit het Engelse Nottingham laat zien hoeveel ruimte ze gewonnen heeft nu ze binnen twee maan den 47 pond aan gewicht verlo ren heeft. Mevrouw Turner heeft een drastische vermageringsme thode gekozen: door haar tand arts heeft ze haar kaken laten vastmetselen, hetgeen haar ver hindert vast voedsel te gebrui ken. ANKARA (RTR) Na een kabi netscrisis van ruim drie maan den. heeft de Sociaal-democraat Buelent Ecevit gisteren een Turkse coalitieregering samen gesteld, bestaande uit de so ciaal-democratische genoemde Republikeinse Volkspartij (RVP) en de Islamitische Partij van National Redding (PNR). In de uit 25 ministers oestaande regering zitten achttien verte genwoordigers. van de RVP en zeven van de PNT. Gemeten naar Westeuropese begrippen is de nieuwe coalitie gematigd links te noemen, maar in de 50- jarige geschiedenis van de Turkse republiek vormt zij het radicaalste kabinet. Het is ook de eerste maal dat een Islmiti- sche partij aan een regering deelneemt. De PNT kan wegens haar strent-religieuze wereldbe schouwing als rechts worden ge kwalificeerd, maar met haaf economische en sociale pro gramma staat ze nog linkser dan de RVP. Premier van het nieuwe kabinet is de 49-jarige Ecevit, die voor zitter van de RVP is. Vice-pre- mier is de voorzitter van de PNR, de 48 jarige professor necmettin Erbakan, die voordat Buitenlands geld AMSTERDAM 25/1 (ANP) De advieskoersen voor buitenlands bankpapier voor 26 januari: Dollar 2.93-3.03; Ponden 6.42- 6 72; Bg frcs 6.6É-6.G8; Dm 103.00-106.00; Lires 36.00-39.50; Escudo's 10.30-11.50; Can dlrs 2.98-3.08; Fr frcs 54.00-58.00; Zw frcs 86.75-8P.75: Zw kr 59.50- 62.50; Nor kr 48.00-51.00; Den kr 12.50-45.50; Os sch 14.20-14.50; Peseta's 4.98-5.19; Gr drach 8.50-9.70; Fin mark 72.00-75.00; Joeg din 15.50-18.50. LONDEN De Britse regering schuift nu alle schuld voor Groot-Brittannlë's industriële en economische crisis op de rug van de 280.000 mijnwerkers, die volgende week voor of tegen staking stemmen. Volgens pre mier Heath en z'n ministers danken de Britten het aan de mijnwerkers, dat de driedaagse arbeidsweek van kracht moet blijven. In het kader van haar psychologi sche oorlogsvoering tegen de mijnarbeiders werd woensdag door de regering het gerucht verspreid, dat de Britten vanaf volgende week vijf dagen zou den mogen werken. Aangezien de kans op een mijn staking afgelopen woensdag bij na even groot was als vandaag, is het duidelijk dat de regering Heath probeert de openbare me ning op te hitsen tegen de mijn werkers. Heath beschuldigt de mijnwerkers van chantage. Hun antwoord: „De premier is gek". In haar campagne stuit de rege ring op scherp verzat van de overige vakbonden en de opposi tiepartij. Sommige waarnemers voorspellen vroeg of Iaat een al gemene staking. Anderen ver wachten, dat premier Heath zich uiteindelijk toch verplicht zal zien verkiezingen uit te schrijven, die dan ,de smerig ste in de naoorlogse geschiede nis van groot-britannië" zullen zijn. Open school' NEDERLAND BESCHIKT BIJ UITSTEK over de gave om op onder- wijsgebied verwarring te stichten. Meest recente voorbeeld? De term „open school". Reeds enige tijd wordt die term gebruikt bij bijzondere scholen welke op de basis van de een of andere confessie staan, maar die hun poorten ook open zetten voor leerlingen met een andere geloofsovertuiging. „Open school" heet evenwel ook het project om met inschakeling van verschillende modia in Nederland niet-school-gebonden vorming en onderwijs te gaan plegen. De regering heeft voor dit project zelfs een staatscommissie ingesteld, die onder voorzitterschap van oud minister Veringa de „Open School" van de grond moet brengen. Het feit dat dr. Veringa ook voorzitter van Teleac is, kan geen toeval zijn; Teleac zal in de „Open school" een belangrijke rol kunnen spelen, hoewel het grote winstpunt van enkele jaren discussiëren (NOS-commLssles speelden hierbij een niet onbelangrijke rol) is, dat afgestapt is van het denkbeeld als zouden radio en televisie zelf standig als „instructieve omroep" op het gebied van het onderwijs een hoofdrol kunnen gaan spelen. Onder meer de confrontatie met wat In het buitenland (Engeland en West-Dultsland) gebeurt heeft aan bepaalde misverstanden een eind gemaakt. BIJ „OPEN SCHOOL" is men ook van het standpunt afgestapt, als zou het onderwijs waarbij van radio en televisie gebruik gemaakt wordt, vooral een zaak zijn waarbij het hogere onderwijs betrokken Is. Er wordt momenteel in een heel andere richting gedacht. Daarmee evenwel is de bal nog niet rond. De door de regering Inge stelde commissie „Open school" zal diverse problemen moeten op lossen, vóór 1974 en 1975 (door dr. Veringa onlangs „beslissende Ja ren" genoemd) ook jaren van daadwerkelijke actie worden gaan. Heet grote probleem schijnt op dit moment niet meer te zijn: hoe gaan we onderwijs via de „open school" geven? Dr. Veringa heeft al la ten blijken dat hij ook op het standpunt staat van: samenwerking van: radio, televisie, boekhandel, schriftelijke cursussen en centra voor persoonlijke contacten. Maar waarover in de commissie-Veringa nog diepgaand gesproken ral moeten worden, is oJ. in de eerste plaats de doelstelling waarop de „Open school" zelf gericht zal moeten zijn. Gaat het erom mensen met (te) weinig onderwijs in hun jeugdjaren aan een tweede kans te helpen? Om het behalen van een extra diploma? Of moet hoofd zaak worden, wat sommigen vinden: meer vorming dan een proces van strikte kennisoverdracht; meer een Instituut van vorming voor een brede laag van de bevolking dan een instituut waar prestatiei in een diploma verzilverd kunnen worden. Open School (II) OOK ZAL HET NIET GEMAKKELIJK ZIJN tot een precieze plaats bepaling van N.O.S. en omroepverenigingen in de „Open School" naast Teleac en soortgelijke Instituten te komen. Gaat het een beet je In de richting van een om roepschooi, dan zullen maar weinig mensen In Hilversum voor zichzelf daarin een belangrijke taak zien, komt men evenwel in hoofdzaak uit op het ontginnen van nieuwe vormingsterreinen, dan zullen zowel N.O.S. als omroepverenigingen met recht kunnen pretenderen, dat zij in dat opzicht al jarenlang een hoofdrol spelen. Een probleem dat door dit olies heen speelt, is tenslotte de vraag In hoeverre anderwijs direct of indirect te maken moet hebben met maatschappijvernieuwing. Dr. Veringa zelf heeft onlangs, bij het 2de lustrum van Teleac, die vraag niet onder de korenmaat ver stopt. Een antwoord erop geven, deed hij bij die gelegenheid niet Kan hij het antwoord geven? Zo Ja. dan is nog maar de vraag of de commissie die zich met „Open school" gaat bezig houden, dat ook kan. Vooral als het aankomt op bet trekken van praktische conclu sies. Snel verworpen BINNEN HET KADER van het prijsdebat heeft de Kamer snel een C.P.N.-mode verworpen, welke om verlaging van de brandstofac cijns vroeg. De motivatie van de Indieners van de motie kan, ook in de huidigs omstandigheden, misschien te denken geven. Bovendien kunnen wt erin komen, dut in een tijd van teg-nvallers de regzrirg enk som- pensatle voor belas tingverlies en extr—uitgaven krijgt Toch moet de Kamer ook de rege. .ngsmeerdemeld maar alet ervan uitgaan, dat het percentage van dc overheidsheffing op olie en benzine in principe bij elke verdere prijsstijging gehandhaafd dient te worden. Er kan een moment komen, waarop dit in strijd is met 't algemeen belang. Op dat moment moet de regering bereid zijn een zelfde rlsiko te no men, als dat wat ze om de kosten van het levensonderhoud te drukken het bedrijfsleven oplegt hij in 1969 zijn intrede in de Trukse politiek deed, hoogleraar aan de technische hogeschool in Istanboel was. De portefeuille van buitenlandse zaken zal worden beheerd door de 52-jarige professor Turan Guenec, PLV secretaris-gene raal van de RVP. Hij doceerde tot vorig jaar pktober bestuurs recht aan de politiek-economi- sche facul'.eit van de universi- i teit van 'Ankara. Volgens goedingelichte kringen lil Ankara zijn de militaire leiders nit zo blij met het feit dat op belangrijke posten vertegen woordigers van de Islamitsche PNR zijn gekomen. Tot dusver hebben zij opwnlijk nog geen commentaar op het nieuwe ka binet gegeven. De nieuwe rege ring zal onmiddellijk annestie verlenen aan de duizenden poli tieke gevangenen die sinds 1971 vast hebben gezeten. Men re kent op een diepgaande her waardering van do buitenlandse politiek. Een Berlijner laat hier zijn voorkeur blijken voor een Hollands kaasmeisje uit het vuistje. In de stad waar de Griine Woche weer met veel Hollandse kaas wordt gevierd, wordt iedereen die een kaasmeisje oppikt, op een stukje zuivel onthaald. Uitwijzing Palestijnen in Athene verwacht ATHENE (Rtr) Griekenland zal naar men verwacht de twee Arabieren uitwijzen, die donder dag in Athene ter dood veroor deeld zijn wegens een aanslag op de luchthaven bij de Griekse hoofdstad op 5 augustus jl, waarbij vijf mensen werden ge dood en 45 gewond. In welingelichte kringen zei men dat de regering wellicht een procedure zal beginnen om de twee Palestijnen te begenadi gen, teneinde mogelijke repre sailles van de Palestijnse ver zetsgroep „Zwarte September" te voorkomen. De twee ter dood veroordeelden hebben verklaard te hebben gehandeld In op dracht van deze organisatie. TL AVIV (Rlr) De Israëli- sche generaal-majoor Ariel SJa- ron, die op het ogenblik een vooraanstaand lid is van de rechtse oppositie in de Knesset (het Israëlische parlement), heeft het aftreden geëist van de Israëlische staf-chef, luitenant- generaal David Elazar. Volgens Siaron is Elazar verantwoorde lijk voor „de onvoldoende voor bereiding" van Israël op de Jongste oorlog met o.m. Egypte «n Syrië. iaron, een strijdbare en omstre den figuur, die het leger verliet na kritiek te hebben geoefend op de wijze waarop de oktober- oorlog door Isiraël is gevoerd. heeft een vraaggesprek gehad met twee als onpartijdig be schouwde Israëlische kranten Maariv en Yediot Aharonot. Sjaron zuivert evenwel de Israëli sche minister van defensie, Mosje Dayan, van elke blaam, n;e:tegenstaande het feit, dat Dayan een van de leiders van de aan het bewind zijnde arbei derspartij is, waartegen Sjarons Llkocd-groepering fel gekant is. Radio Libië heeft verklaard dat de Libische financiering van Egypte moet ophouden na de sluiting van het Egyptisch-Is- raëRsche verdrag „een stap in de verkeerde richting die tot verkeerde resultaten zal lei den". Gastarbeider 'Untermensch' van Europa PARIJS (RTR) De gas- tarbeiders in Europa heb ben eenzelfde positie als de inheemse bevolking van landen onder blank kolo niaal bestuur. De naar schatting 14 miljoen gastar beiders en hun gezinnen in Europa worden behandeld als „untermenschen". Deze stelling is gisteren verkon digd op de openingzitting van een internationale con ferentie van juristen in Pa rijs. De juristen willen een model opstellen voor een statuut, waarin de rechtspo sitie van de gastarbeider wordt vasi Negd. Het sta tuut zou ;n heel Europa moeten gelden. De positie van buitenlandse arbeiders in de geindustra- liseerde landen van West- Europa is bezig een van de grootste problemen van onze tijd te worden. Het heeft de plaats ingenomen van het lot van de koloniale volkeren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Zeker 15 miljoen mensen lijden aan lepra, waar van er tenminste drie miljoen al min of meer invalide zijn. Het ergste is bovendien, dat meer da tien miljoen nog steeds niet de Juiste behandeling kunnen krijgen. Tenzij aldus de Neder landse Stichting voor Leprabe strijding, „de huidige vaak cu ratief en charitatief georienteer- de leprahulp wordt omgebogen in een planmatige, intensieve, preventief gerichte aktlviteit". Om de angstwekkende gevolgen van de' lepra voor miljoenen mensen telkens weer onder de aandacht van de gehele wereld te brengen is er een jaarlijkse lepradag In het leven geroepen, die dit jaar op morgen valt. Doel van deze speciale dag is de medische en financiële pro blemen nadrukkelijk aan de orde te stellen. De Nederlandse stichting probeert daarmee zo veel mogelijk projecten te fi nancieren. Op 30 januari wordt er bovendien opnieuw een spe ciaal t v.-program aan gewijd via de Stichting Socutera. Ver der worden regionale inzamelin gen gehouden, terwijl landelijk een giro-collecte georgaaniseerd Vorige Jaar leverden deze akties 440.000 guldens op, waarmee verschillende projecten gesteund konden worden. Voor het totaal aantal projekten waarvan de Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding de zorg op zich genomen heeft, is een bedrag van 2.788.881 gulden begroot. Ie dere Nederlander kan daarvoor bijdragen in de strijd tegen deze verschrikkelijke wereld ziekte, die, die miljoenen men sen teistert MOSKOU (AFP) De Sovjet-U nie telde op 1 januari jl 250,9 miljoen inwoners. Dit heeft het persbureau Tass gisteren be kendgemaakt op grond van ge gevens van het Sowjet-bureau oor de statistiek. -0- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in misbaren opklaringen hagel ■»-»- warmtetront H hoge-driirgebied bewdking sneeuw w-r kou-front L lage-drukgebied jgqt regen onweer windrichting verplaats» igsrichting De temperaturen blijven ln ons land boven de normale waarden liggen. Dit har.gt „men met de levendige depressie-aktiviteit op Deeien de Atlantische Oceaan. Zo zal Eindhoven vandaag hel weer bij om onder Invloed komen van een diepe Twente depressie die gisteravond op on- ^"illmburg geveer 750 km ten westen van Ierland lag en vanochtend ten Barcelona noorden van Schotland. Een bij- Bordeaux behorend frontensysteem zal la- jj^anwórt ter op de dag voo1- regen tor- Genève Helsinki gen- liirubrück Kopenhagen Lissabon Vooruitzichten voor zondag en p*7"™10 Londen Luxembu Madrid geh bew. motregen rw. bew. U. bew. geh. bew. seh. i h. bet Ook enkele opklaringen en tem- Malaga peraturen aanhoudend boven Msiiorca MUnchen normaal. Nir-e Oslo Parijs Weersvooruitzichten in cijfers: voor maandag aantal uren zon: Stockholm 0 tot 3. Min. temperatuur 1-6 Wenen graden. Max temp. 5 wt II gra- den. Kans op een droge periode istanboel van minstens 12 uur 80 procent. J-»» P?ln?M Kans op een geheel droog et- tbTavIv maal 40 procent. Tunis

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7