Handwerkers liggen voorlopig nog stuk voor op pelmachine Yoorhoutse krij gt onder scheiding School in De Zilk moet een miljoen kosten LTC-Lisse krijgt een nieuw gezicht Interessant jaar voor Warmondse vrouwen Y ereiiigingsleveïi in Voorschoten gaat wat doen aan presentatie PAGINA 7 DONDERDAG 24 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Bollenstreek NOORDWIJK De Vereni ging voor Natuur- en Vogel bescherming Noordwijk. houdt op vrijdag, 25 januari a.s. in het Verenigingsge bouw aan de Hoofdstraat haar jaarvergadering. Aan vang 20.00 uur. Deze verga dering is bijzonder belang rijk. omdat nieuwe statuen moten worden vstgesteld, waarop koninklijke goedkeu ring zal worden aangevraagd teneinde rechtspersoonlijk heid te verkrijgen. Voorts zullen in deze bijeenkomst filsm en dia's worden ver toond, gemaakt door leden van de vereniging. STOMPWIJK Zaterdag avond kunt u in het dorps huis gaan dansen. Er wordt gezorgd voor muziek voor jong en oud, als deze beide groepen ook komen wordt het zeker een gezellige avond. Om acht uur wordt reeds gestart. WAMOND De gemeente raad komt vanavond om 19.45 uur in een spoedverga dering bijeen om te praten over de kredietvotering voor een sportzaal. STOMPWIJK Zondagavond organiseert Stompwijkse Boys een Disco-avond in „De Bles". Aanvang 20.00 uur. NOORDWJIK In een verga dering van de afdeling Noordwijk aan Zee van de Ned. Chr. Vrouwenbond, ge leid d oor de presidente, mevr. ML. van Tilburg-Van der Niet, waren de heren W. Baalbergen Jr. en J. Pas- schier aanwezig om de da mes een en ander te vertel len over het werk van de Vereniging voor Natuur - en vogelbescherming Noordwijk. Aan de hand van dia's nam de heer Passchier hen mee op een tocht door de Noord- wijkse contreien en de bol lenstreek. Hoe groot de bete kenis van de natuur is voor het menselijk leven, bleek uit dia-serie? van de heer Baalbergen. De presidente vestigde in deze vergadering nog de aandacht op het jaar feest, dat op 28 februari a.s. in het Verenigingsgebouw zal worden gehouden, aanvang 19.30 uur. In deze vergdering vindt. o.m. de bestuursver kiezing plaats. bollenstreek Het Grote Knel punt in de bloembollencultuur is momenteel het pellen van de tulpen. Al tientallen jaren wordt dit handwerk verricht door hon derden studenten, hulsvrouwen «i scholieren maar daar gaat waarschijnlijk toch wel veran dering in komen. Al jaren is er gesleuteld aan een bollenpelma- chine en dit jaar komt het eerste proefmodel op de markt. Het zijn niet zozeer de personeels kosten die de bloemkwekers de den zoeken naar de mogelijkhe den van een pelmachine als wel de tijd die het pellen elk jaar weer in beslag neemt. Tal van bloembollen moeten te genwoordig direct na het rooien al afgeleverd worden aan de ex porteurs die ze dan een speciale behandeling geven en ze zo ge schikt maken voor de aller vroegste bloei, nl. half decem ber. Het is dan ook altijd holle holle voor de kwekers om die partijen op tijd de deur uit te krijgen. Een paar dagen te lang boven de grond in een hoge temperatuur kan nl. Juneste ge volgen hebben en zelfs tot mis lukkingen bij de uiteindelijke af nemer. Men ging dus op zoek naar mogelijkheden een pelma chine te laten construeren. Een opdracht waar men al jaren ge leden mee begon en waar diver se ontwerpers hun tanden op ge broken hebben. iBijna vier Jaar geleden hakte het Hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur de knoop door. Men gaf het ont werpbureau Marton Vucsan te Amsterdam opdracht een pel machine te ontwerpen. Om de aanloopkosten te dekken werd een krediet van 67.000 be schikbaar gesteld. Het léék alle maal vlot'te gaan, maar de weg van de commissie die het alle maal moest begeleiden, be staande uit de heren J. Fit, P. Segers en J. Huibers, ging be paald niet over rozen. De ene teleurstelling na de ander moest worden geslikt. Het resultaat is, dat men nu hóópt dat men in de komende zomer één prototype van de ontworpen machine zal kunnen testen in de praktijk. Nu moet worden gezegd dat de opdracht die men aan het bu reau Vucsan verstrekte, nu niet bepaald met simpele eisen om kleed was. Die eisen waren: bedrijfszekerheid eenvoudige bediening veilig ongevoelig voor vervuiling ongevoelig voor vocht gemakkelijk verplaatsbaar slijtende delen gemakkelijk vervangbaar in serie te fabriceren last but not least: pellen zon der de bollen te beschadigen. Twee Jaar geleden werd aan de hand van de door Bureau Vuc san gemaakte werktekeningen het eerste prototype gebouwd bij de Vicon in Nieuw Vennep. Doordat Vicon toen bepaalde minder prettige ontwikkelingen ging doormaken, werd de ma chine daar weggehaald en over gebracht naar de fa. Heemskerk aan de Delfweg in Noordwijker- hout. die veel ervaring heeft in de mechanisatie van het bloem- bollenbedrijf. In het bedrijf van Gebrs. Segers te Lisse werd tenslotte de proef- machine getest en toen kwamen weer de nodige problemen naar voren. Rubber knijpveren volde den niet, het transportsysteem voldeed niet aan de verwachtin gen, enz. Bepaalds onderdelen werden gewijzigd en nu Is men dan zo ver, dat men de komen de maanden hoopt te komen tot c- definitieve versie, maar die zal in juni en Juli danig be proefd worden. Het zou van een grenzeloos optimisme getuigen als men verwacht dat er dan geen problemen zullen komen. En de vakantiewerkers behoe ven dan ook niet te vrezen dot hun arbeidsmarkt deze zomer al in gevaar zal komen. Er moet trouwens al een regelrecht me- chanisatie-wonder gebeuren, wil de machine in 1975 al flinik in produktie komen. WARMOND Gisteravond hield de Kath. Vrouwenvereniging Warmond haar jaarlijkse verga dering in Hotel de Zon. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek dat het afgelopen jaar veel interessante avonden had opgeleverd die alle goed bezocht werden. De penningmeesteres deed hierna haar financiële verslag en hier uit bleek dat ook financieel de ver. gezond is. Hierna ging men over tot het kiezen van een nieuw bestuurslid. Mevr. Ver geer stelde zich niet meer ver kiesbaar. Met stemming kwam mevr. Kerkvliet van der Berg als nieuw bestuurslid uit de bus. Voordat men overging tot het spel bingo, werd er nog even aan dacht gevraagd voor wat mede delingen en het uitstrijken van planten aan 9 personen die hun huwelijksjubilea het afgelopen jaar gevierd hebben. De z.g. Lourdesbus werd met meerder heid van stemmen gehandhaafd voor een zelf te kiezen bestem ming. Ook kunnen er nog nieu we leden op de gymclub van maandagavond. De volgende avond wordt gehouden op 12 fe bruari a.s. met als onderwerp „De verzorging van onze ka merplanten". Burgerlijke Stand I.EIDEN: Geboren: Aschwln z.v. D. J. Cannoo en M. P. T. v d Linden; Sandra dr, v. T. J. P Homon en C. J. J M vd.Bcr*; Jascha dr. v, R. Harde man en C A. M Dobbe; ChrUtel d.v F. van Tongeren en C. M. BoschAntolne z.v. A. P. Pex en J. C. Floole; Natasja d.v J. C. vnn Tongeren cn .1 C E vd Broek; Er- win zv A van den. Oever en L StulJ; Neeltje Hendrlka dv K Pal« en M vNivuwkoo. p. Hermanui zv.. H. H. Witteman en J A Beljk;. Joyce dv.. P. van Arkel en I G van Arkel; Esther dv .G. P .J Bik en M Breedveld; Debby dv. .H. T. Berkhout en M J M van Veen. Jaar: 3. Trlppenzee. 85 Jaar; J. K Werkman, 57 Jaar; J. Swterli, 50 Jaar; C. Crama. 71 Jaar; M. P R. D. Aergeie. 74 Jaar: M. de Zwygcr, M Jaar: P. Vermond. 89 Jaar; M van der Vllst. 68 Jaar; G. Hetebr!]. 76 Jaar; W B van der Klaauw. 88 jaar; J Bo», 55 Jaar: J. van Boe len. 65 Jaar; A. Villa. 3 Jaar; F A. Vroman*. 69 Jaar; D. J. L. van Cas iel. 74 Jaar; I. Onderwater, 77 Jaar. Markten Roe!ofnrondsveen-Bloemen-38 Januari 1974-AnJer* 33-12. Rozen Garnette, Carol, Carina 38-38. Belinda 52-66. Son!a 61-86, Ilona 82-1.33» Sering.-: 70-90. Gerbera'» 41-44, Strclltz:: 2.46-2.60 p. it. Troschryiantcn 1,20- 2,16. Idem Jaarrond 2,46-2.90. Free- ■la'i 1.30-3,05, Anemonen 60-90. Nar cissen 66-1.10, Tulpen Caiflnl. Lusti ge Wllwe. Preludium. Wlntergold 1,46-1,70, Chrletmai Marvel. Paul RJchter, Snowst&r, v.d. Eerden. Gander, Sulpher Cloud, Beauty of Volendam, Hoangho, Pink Supreme. Golden Triumph 1.00-1.86, Apeldoorn, Madame Spoor, Golden Apeldoorn, Prominence, Mickey Mouse 1,86-2,33. Aladdin 4,90, Gemengde tulpen 2,10- 0.50 per bo*. Velling Katwijk RtJn 23 Jan. Waupcen p. kist: AI 6.30—7.90. AIT 2.606 00. B1 7.6011.SO. BI 2.00. CI 6 20—6 00. CII 4.00570 Boerenkool 3973 Spruiten 73—74. Uien p. kist 7.00—11 00. Aanvoer Waspccn 036 000 Noordwijkerhout krijgt er 3-klassige basisschool bij iNOORDWIJKERHOUT In februari 1970 besloot de gemeenteraad om mede te werken aan de bouw van een nieuwe school in De Zilk, ter vervanging van de oude school langs de Hoogduinweg. Nu, na bijna vier jaar, heeft het schoolbestuur de plannen praktisch rond en is begroot, dat de kosten ruim 1 miljoen gaan bedragen. .Het schoolbestuur zal daarvoor een waarborgsom dienen te storten van ruim 100.000. Dinsdag 29 januari a.s. zal de raad, 's avonds om 8 uur, op voorstel van b. en w. het nodige kapitaal beschikbaar stellen. Er is meer activiteit in de scholenbouw. In augustus 1972 heeft de raad, op verzoek van de ouders van leerlin gen, besloten een openbare lagere school te stichten. Thans zijn er voldoende aanmeldingen om een 3-klassige school te bouwen. Om dat de l-klassige openbare kleuterschool op 1 maart a.s. start, is het noodzakelijk.om de openbare lagere school op 1 augustus 1975 zijn poorten te laten openen. De openbare lagere school zal worden gebouwd naast het zwembad in het plan Guldemond. Bij de bouw zal rekening worden gehouden met een verdere uitbouw tot een 6-klass:ge school. De kosten wor den globaal gesteld op 600.000. Het terrein is groot genoeg om in de nabije toekomst een gymnastieklokaal bij te bexuwen. VOORHOUT Omdat zij 35 jaar lang haar beste krachten heeft ge geven aan de EHBO-afdeling Voorhout kreeg deze week mevrouw Warmenhoven-v.d. Nouland uit handen van burgemeester Stolwijk het gouden insigne van de EHBO-bond, een weinig uitgereikte hoge onderscheidng. Burgemeester Stolwijk sprak de Jubllaresse en haar man toe. „De EHBO" aldus spreker,,, timmert niet hoog aan de weg, maar hulp verlening en bijstand in nood wordt gelukkig nóg beoefend door mensen van de oude stempel. Zonder eigenbelang zich inzetten met studie en oefening voor de gemeenschap. Mevrouw Warmenhoven was één van de medeoprichters van de EHBO te Voorhout. Is 23 jaar lang bestuurslid geweest. Heeft een vijf-jarige ervaring opge daan bij het Rode Kruis om leidster te kunnen zijn van de jeugd EHBO te Voorburg, en dit werk wordt nog steeds voortgezet. Zij was commissaris van het materiaal en heeft ontelbare vele verzorgingen aan eigen huis en daar bulten verricht. Voor deze taak van veel opoffering en menslievendheid wordt u nu, aldus burgemeester Stol wijk, gehuldigd met het gouden insige. De districtsbestuurder de heer van Dam bracht namens de EHBO ring Leiden en het district Zuid-Holland gelukwensen over. Mevrouw Turenhout-apel, een trouwe ollega van de jubilaresse, bracht een zeer gevoelig en kernachtig dankwoord op rijm. Ook de echtgenoot van mevrouw Warmenhoven werd hierbij betrokken. Begrijpelijk werd deze avond volgemaakt met een gezellig EHBO-on- derons, zonder oefening. Dr. A.W. Bots van Voorhout is de en|go andere Voorhouter welke in de afgelopen 35 jaren eer dergelijke on derscheiding te beurt viel. 7r-& 3 LISSE Gisteravond werd in gebouw Rehoboth te Lis- se de jaarvergadering ge houden van de Lawn Ten nis Club. Belangrijkste zaak op deze avond was het bestuursvoorstel om te komen tot de stichting van een geheel nieuw clubge bouw op de plaats van het huidige gebouw. De vorige jaarvergadering werd een bouwcommissie in het leven geroepen. Deze heeft allereerst gron dig onderzocht of het huidi ge gebouw te restaureren viel. Dit onderzoek is sterk negatief uitgevallen. Ver volgens heeft de bouwcom missie van het bestuur op dracht gekregen om nieuw bouw te bestuderen. Het Resultaat is, dat er een nieuw gebouw neergezet zal worden met 100% méér capaciteit. De kosten lig gen rond 187.000,-. Na uit voerige bespreking en dis cussie werd met 68 stem men vóór en 7 stemmen te gen besloten het bestuur machtiging te verlenen om in het raam van deze gege vens de plannen tot nieuw bouw verder uit te werken. Ook de financieel-techni- sche zijde werd van alle kanten bekeken. Wanneer alle plannen naar wens verlopen, hoopt men de bouw direct na de competi ties te kunnen doen aan vangen. Met het gemeente bestuur van Lisse is over deze aangelegenheid reeds contact gezocht. De jaarstukken werden allen goedgekeurd. Het ledental bedraagt thans reeds 500 en zal in de naaste toe komst tot rond 700 gaan oplopen. Er zijn thans 8 tennisbanen; het park kan nog met twee banen uitge breid worden en daarmede is men dan tevens aan het maximum. Van de heer Osephius werd als bestuurslid afscheid ge nomen, waarvoor £2 heer Jac. van Diest in het be stuur zitting nam. O C VOORSCHOTEN Het Overleg Vormlngs- en Ontwikkelingswerk Voorschoten zal In samenwerking met de Sportraad een „Verenl- gingsmarkt" organiseren. De opzet Is dat het totale verenigingsle ven van Voorschoten bekend wordt bij iedere burger. Op de van tijd tot tijd gehouden burgeravonden is er, volgens het ver enigingsleven, onvoldoende gelegenheid zich te presenteren. De ani mo om afgevaardigden te sturen naar deze burgeravenden, waarop de nieuwe ingezet» nen van Voorschoten kennis maken met elkaar en het plaatselijk bestuur, Is dan ook sterk gedaald. Omdat de muta ties in de burgerlijke stand van Voorschoten groot In aantal zijn, het kenmerk van een forenzengemeente, bereikt het verenigingsle ven niet direct de gehele burgerij. De markt zal plaats vinden op en rond de Voorstraat en de sporthal. Verenigingen kunnen zich kenbaar maken door middel van een marktkraam, maar eventueel ook door demonstraties. LTB Noordwijk vierde feest Noordwijk De LTB, afdeling Noordwijk organiseerde voor haar leden en adspirant-leden met hun dames een feestelijke contactavond. Vooraf was er in Huize St. Jeroen eon goed be zochte Eucharistieviering, waar bij kapelaan Warmerdam in zijn preek de betekenis van het Heilig Jaar belichtte. Daarna werd de bijeenkomst voortgezet in rest. Flora. Hier hield kapelaan Warmerdam een beknopte inleiding over het boekje „Mens, waarheen?". Men luisterde naar zijn duidelij- i, ke uiteenzetting over de bedoe ling van het boekje. De kape laan spoorde de LTB-ers aan de gelegenheid tot een eigen in- breng niet voorbij te laten gaan. In een gespreksgroep zal dit nader aan de orde komen. Het feestelijk gedeelte van de avond werd verzorgd door het duo Steenbergen, dat met muzi- kale klanken de stemming er spoedig in bracht. De raadsel- geluidkwis werd een enorm sue- ces. De verschillende geluiden, 23 in getal en alle afgestemd op J het agrarisch leven, werden dor de winnaars met 19 en 18 i herkende geluiden geraden. Voor de te vormen gespreksgroep kan men zich melden bij Jac. Hoogeveen, Herenweg, of bij Van Zuylen, Offemweg 56. Eveneens werd aandacht ge vraagd voor de Rome-reizen, i waarover in de eerstkomende j Boer- en Tuinder nadere berick. ten volgen. Toch weer harddraverij in Stompwijk STOMPWIJK Het harddrave rij-festijn te Stompwijk wordt dit jaar gehouden op donderdag 18 juli, in de eerste week van de bouwvakvakantie. Het pro gramma is ook rond. Op de da tum na wordt het precies het zelfde als vorig jaar. Dit houdt dus in, dat op dinsdag avond de officiële opening is, op woensdag de 17e juli achtereen volgens de kinderspelen, de po nyraces en waarschijnlijk de bromfietsrace worden gehouden. U kunt gaan kijken naar een tak van poardesport waarin jaren lang dc klad heeft gezstee, m .ar die lang-imerhand weer gaat opbloeien. Hulde aan de standvastigen, die steeds bleven ijveren voor een zaak die verlo ren scheen en die door vol te houden en hard te werken toch weer een datum kunnen vast stellen voor het jaarlijks hoogte punt van Stompwijks toch niet geringe aantal feestjes. Philatelica groeide enorm NOORDWIJK - Philatelic, Noordwijk hield in De Rank huar 22ste jaarvergadering. Voorzitter G. J. van Houten kon in zijn openingswoord optimisti sche geluiden laten horen. HIJ constateerde bij de Jeugdclub een enorme groei, terwijl de se nioren-afdeling op het punt staat haar honderdste lid in te schrijven. Er is een bloeiend verenigingsle ven, dat gestimuleerd wordt door een reeks vnn oktlvlteltcn. Het rapport van penningmeester W. Passchier stond eveneens in majeur. Het kassaldo bleek aan merkelijk te zijn gegroeid cn al met al was er reden genoeg voor een uitbundige stemming op het feestelijke gedeelte van deze avond. De dames woonden het jaarfeest als gasten bij en gezamenlijk amuseerden de talrijke aanwezi gen zich met het kienspel. Ook was er een verloting met vele fraaie prijzen, waaronder prachtige orchideeën, aangebo den door de heer Warmerhoven, een Rijnsburgs lid van Philatell- Nieuwe regels voor vuilnis Noord wij kerli ou t NOORDWIJKERHOUT - De ver. vanging van de vuilnisemmer door de vuilniszak en de contai ner maakt het nodig om de al gemene politieverordening te wijzigen. Het verbod om vuilnis op andere wijze aan te bieden dan in gemeente-emmers moet worden vervangen door een ver bod om vuilnis mee te geven anders dan in goedgekeurde vuilniszakken of containers. Van de gelegenheid dat de politie verordening moet worden gewij zigd wordt gebruik gemankt om de verkoop en het ontsteken van vuurwerk te beperken tot enkele dagen vóór Nieuwjaar. Het af schieten van vuurwerk in de cember dreigt namelijk ook in Noordwijkerhout te ontaarden in iets, dat nog weinig met het tra- ditionele gebruik van begelei ding der jaarwisseling te makes heeft. Reeds weken voor Nieuw jaar wordt publiek op straat met knallend vuurwerk lastif' gevallen. Daarom kan de raai nu maatregelen nemen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7