Stokkermans is met zuiverings installatie klaar voor de toekomst „Leiden wijkt met blokbanden af van 't landelijke patroon" stad en randgemeenten Milieu-eisen te zwaar voor veel bedrijven Record aantal vernielingen aan Leidse telefooncellen Scholen willen aparte zebra-commissie 19;,J PAGINA 3 DONDERDAG 24 JANUARI 1974 tlilIJSE COURANT allnj ,ElDEN „Dames nu ook wel kom bij Stokkermans". Dat. ene zinnetje an een advertentie eind vorig jaar heeft Stokkermans ij Chroomindustrie NV Leiden met één slag uit de personeelspro blemen geholpen. „We" zijn al tijd een mannengemeenschap geweest, we dachten ook, dat we dat móésten zijn, maar sinds de eerste zes dames in ons bedrijf zijn binnen gestapt, weten we, dat het nooit meer zoals vroeger zal worden", al dus directeur Th. van Schie. het was aanvankelijk de bedoe- ling, dat de aangeworven dames werkzaam zouden zijn in de verpakkingsafdeling en in het 4 magazijn, maar op „hun eigen 7 verzoek gaan we ze ook inscha- kelen bij andere werkzaamhe den en het galvaniseren zelf", e ingeving „om het ten einde raad dan maar eens met vrou wen in de fabriek te proberen" de Leidse mannen ileten het jarenlang ondanks goede ar- £avÏ beidsvoorwaarden afweten bij de volledige bezetting van het groeiende bedrijf is voor Stokkermans Chroomindustrie NV aan de Rooseveltstraat pre cies op het goede moment geko men. De onderneming, die in 25 jaar van een klein loonbedrijfje in de Leidse «binnenstad uit groeide tot één van Nederlands grootste galvaniseerbedrijven t met ruim 100 man personeel in een grote nieuwe vestiging, 31 staat namelijk weer aan de vooravond van nieuwe grote ontwikkelingen. iDnder invloed vari een aantal fac- toren, vooral waterzuiverings- Bi: problemen, wordt in de komen- 1 infr de tijd een drastische verminde- j jf ring verwacht van het aantal smew galvanische bedrijven of galva- ceril, no-afdelingen van metaalwaren- Dames zijn nu ingezet bij het eigenlijke galvaniseerwerk. De zuiveringsinstallatie, die Stokkermans door Blasberg heeft laten installeren. Om de zuiverings- j installatie heen moest ook een apart gebouw worden gezet. fabrieken. Een groot aantal galvanische be drijven in Nederland de over koepelende stichting schat het aantal op ruim 100 werken nog in de ambachtelijke sfeer en zijn te klein om op eigen kracht een oplossing te vinden voor de problemen, die worden opgeroepen door de Wet Veront reiniging Oppervlaktewater. In die wet worden de galvanische bedrijven met name genoemd als vervuilers. De steeds scher per wordende controle op de na leving van die wet in Leiden kreeg Stokkermans er al mee te maken in de vorm van een drei gende aanzegging tot sluiting zal stellig een stimulans worden in de richting van grotere gal- vanobedrijven. Dezelfde al ge noemde Stichting van Galvano- bedrijven rekent er min of meer al op, dat niet meer dan een 25 galvanische bedrijven de toe komst aan zullen kunnen. Be halve aan de vergroting van de bedrijfseenheden wordt ook ge dacht aan een proces van spe cialisatie, omdat het voor een gespecialiseerd bedrijf gemak kelijker en dus ook minder kost baar is om de zuiveringsproble men de baas te worden. En de kosten zijn niet gering. Stokkermans Chroomindustrie NV die enkele jaren bij de aan zegging van bedrijfssluiting door de gemeente (achteraf bleek de actie van Leiden overi gens wel ongegrond) alle hens aan dek riep, neemt binnenkort een zuiveringsinstallatie in be drijf waarin ongeveer een mil joen gulden genvesteerd moest worden. De automatisch gestuurde instal latie, die geleverd werd door de firma Blasberg uit Solingen, onttrekt aan de afgewerkte ba den alle schadelijke zuren en metalen voor het restant op het gemeentelijk riool wordt ge loosd. Als de zuiveringsinstallatie geheel bevredigend de proefpe riode heeft gefunctioneerd zal er nog een recyclingsinstallatie bij worden geplaatst waarvan de kosten op dit moment onge veer drie ton bedragen. „Bijna een kwart van de jaaromzet hebben we in de zuiveringsin stallatie moeten investeren", al dus de heer Van Schie, „en dat is ons ook op een kostenprijs- verhoging van 4 komen te staan. Een verhoging, die niet is door te berekenen aan de klanten". Niettemin: „Stokkermans" be schouwt de investering voor de installatie zeker niet als een on rendabele investering. Het is een prijs, die men voor de toe komst en aan het milieu moet betalen. LEIDEN Wanneer je de laatste tijd in Leiden eens in een telefoon cel wilt bellen, kan het gebeuren, dat je de halve stad door moet I kruisen om een cel te vinden, waarin een toestel hangt dat het doet. Bovendien kun je, als je er eindelijk één gevonden hebt, tot de on aangename verrassing komen, dat precies het telefoonboek, dat je moet hebben, ontbreekt. Het is namelijk zo, dat 20% van de Leidse an_ openbare telefooncellen stuk is (geweest) in de laatste weken. Lei- D* den telt momenteel 50 telefooncellen. Volgens cijfers van het tele- i" 1 foondistrict 's-Gravenhage zijn daarvan in 1973 12 beschadigd ge- P^T heeft in het afgelopen jaar 4 a 500 nieuwe gidsen in ''de cellen aan moeten brengen. In de maand november van '73 wer den er 2 cellen opengebroken om de inhoud kwartjes te bemachti gen. Dat kostte de PTT per cel aan reparatie 200,De topmaand van de vernielingen was echter december, in welke korte tijd maar liefst 10 cellen werden vernield. De schade van deze „grote klap", ypt* zoals een woordvoerder van het district het noemde, is nog niet a bekend. ïlriJ>e PTT heeft nog niet alle cellen kunnen repareren wegens het ont- jpg breken van de nodige onderdelen. Naar de mening van de woord- 'Voerder is de grote toename van vernielingen een incidenteel ver schijnsel. Het is voor de telefooncelgebruiker te hopen, want intus- efl -een ondergaat hij nog steeds de onaangename gevolgen van het vandalisme, dat in december gepleegd is. Op de foto een van de cellen, die wegens vernielingen tijdelijk gesloten is. Deze bij de Rijnzichtbrug (tussen Morsweg en Haagweg) is een van de vele. LEIDEN In een brief aan de Verkeerscommissie van de gemeenteraad doen vertegenwoordigers van leer krachten en oudercommissies van 20 scholen rondom de Burggravenlaan en de De Sitterlaan de suggestie om in Leiden een „kleine commissie" in het leven te roepen, „die systematisch onderzoekt waar in de ge meente wél zebra's aangebracht of gehandhaafd moe ten worden en waar niét". Zij doen dit voorstel omdat zij tot de conclusie zijn gekomen, dat de veiligheid van een zebra in zeer sterke mate afhankelijk is van de verkeerssituatie ter plaatse. Daarom moet volgens de ondertekenaars van de brief van geval tot geval de wenselijkheid van een zebra bekeken worden. Zji lichten hun standpunt toe met het voorbeeld, dat een zebra op een snelweg heel gevaarlijk kan zijn, maar op een „gewone" weg bij een school (in combinatie met een jeugdverkeersbrigade) van essentieel belang voor het beveiligen van de overstekende schoolkinderen. Men verwijst daarvoor naar een rapport van de ANWB, Veilig Verkeer Nederland, de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers en de Centrale Poli tie Verkeerscomissie. De scholen hebben in deze brief hun standpunt uiteengezet naar aanleiding van het be sluit van de Verkeerscommissie op 7 januari jl. om na der te onderzoeken of het vervangen van zebrapaden, die wettelijk beschermd zijn, door niet-beschermde blokbanden al dan niet doorgevoerd moet worden. De ondertekenaars wijzen de commissie erop dat aan het toepassen van blokbanden als voetgangersovergangen ernstige bezwaren kleven: „Omdat vrijwel nergens in Nederland blokbanden voor dit doel gebruikt worden, ontstaat door eenzijdige toepassing m Leiden een onge wenste en gevaarlijke afwijking van een landelijk pa troon". De directie van Veilig Verkeer Nederland onderschrijft deze mening. De ANWB heeft al eens zijn verontrus ting hierover geuit aan het college van B. en W. Ook wees de ANWB op het feit, dat het gebruik van blokban den voor voetgangersovergangen misleidend en verwar- rend is, zowel omdat veel mensen niet weten dat een j blokband geen wettelijk erkende of beschermde over gang is, als omdat zij elders gebruikt worden voor het I aangeven van overgangen voor fietsers en bromfiet- j sers. De ondertekenaars van de brief vinden het al met i al „vooralsnog ongewenst", dat er blokbanden in Lei- J den worden aangelegd. Er moeten eerst statistische ge gevens komen over de risico's van de blokken. Als de gemeente een zebra, die als onveilig wordt be schouwd, weghaalt, dienen er vooral voor de kwetsbare groepen verkeersdeelnemers (schoolkinderen en be jaarden) vervangende voorzieningen te worden aange- bracht, „die zowel de bewegingsvrijheid, de veiligheid als de wettelijke bescherming van de voetgangers ga randeren". Volgens de briefschrijvers is dit bijvoor- beeld een met verkeerslichten beschermde oversteek. LEIDEN De Brede Vietnam Beweging Leiden roept ieder een op om een informatie middag op zaterdag 26 ja- nauri bij te wonen, die dor de Brede Vietnam Beweging Nederland wordt georgani seerd. De middag wordt ge houden in The Movies in Amsterdam, Haarlemmer dijk 161, toegang gratis. Sprekers zijn o.m. Jan Boon stra, voorzitter an de BVBN en mevr. Pham Thi Minh, vertegenwoordigster van de Voorlopige Revolutio naire Regering. LEIDEN In de onderoffi ciersmess van de Leidse Kokschool wordt op 31 janua ri om 20.00uur de eerste van een serie van drie lezingen gehouden. Deze wordt geor ganiseerd door de Neder landse Vereniging van Ex- politieke gevangenen uit de Bezettingstijd. De heer A. P. de Jong, hoofd Luchtmacht Voorlichtingsdienst, zal deze lezing (met dia's) houden. De titel ervan is: De luch toorlog boven LLeiden en om geving en boven Nederland in het algemeen gedurende '40—'45. lil! LEIDEN Wethouder Krel van Stadsontwikkeling heeft gister middag de koffieteut ,,Het Post- hofaan de Rijnsburgerweg ge opend. Het nieuwe gebouw van de Posthof is het tweede. De oude Posthof staat nog steeds aan de andere kant van de Rijnsburgerweg en trekt dage lijks nog veel scholieren. Maar de eigenaren van Het Posthof, de heren Joop Wijsman senior en junior, waren van mening, dat een nieuwe „tent" moest verrijzen, toen het aanwippen in het oude houten gebouwtje door een stopverbod op de Rijns burgerweg moeilijker werd. Bij het nieuwe Posthof, dat erg ruim is opgetrokken op de hoek met de Wasaenaarseweg, is een par keergelegenheid en een bushalte is er vlak in de buurt. Op de foto heffen de wethouders Lijten en Krel samen met de heer Wijsman sr. v.l.n.rhet glas op het nieuwe Posthof. agenda Louise de Collgny sch, gem.. Kager- MAANDAG 28 JANUARI: comm Be straal 7. Lelden. 14.15 uur: optreden drijven, Stadhuis 16.00 uur; LTS- Lelds Politie Muziek Gezelschap. Haagweg: cursus praktische auln- Siadsgehoorzaaj. 20 00 uur; oratie techniek. 20.00 uur. °?retarbD~K?ein* o^Svcrkbczoek'"fn Leidse Universiteit: fee. commissie vergadering. raadzaal Stadhuis, 16.00 uur: lezing door M. Hoogh.il- zen over: Rapenburg". Lakenhal. 20.15 uur. lezing over; Polarisatie 16.15 uur: comm. maatschappelijke toonstelling ..Leidse Burcht". Eolsot aangelegenheden en gezondheids- kade 2a. 16.00 uur. lezing museum zorg. stadhuis. 17.00 uur. Oudheden: ..Scheepsopgravingeti te ZATERDAG 26 JANUARI: Open dag Zwammerdani". 20 00 uu;; Sr.ouck In Legermuseum: nmateurfotogra- Hurgronjehuls: lezing over erfelijk fen: Antiekmarkt Burcht. 9 tot 17 held in de mens. Rapenburg 61. Sterrewacht. 20.00 uur. VRIJDAG 25 JANUARI: viering 1S-J&- rlg bestaan kampeerver. ..Wijde Vlucht". Anth. Clubhuis. 20,00 uur: bcroepenvoorllchtlngbljeenkomst. kinderfilm. 14.3) uur; J WOENSDAG 30 JANUARI: tentoon- ZONDAG 37 JANUARI: danskant- stelling ..Burcht In Lelden", Bolsot- ploenschappcn. Stadsgehoorzaal. 11 kade 2a: LTS-Haagweg cursor tot 17 uur: Rijnlandslyceum: Louis ..Meubel en woning stofferen". 20 00 van Dijk, 14.00 uur. uur bioscopen lo: The Geta Lido. »r: ..Magnum 'V' ii ti Camera Hogewoerd 49 249!9. uur. zo. u w Udo Slcenstrnat 39 - 24190: Luxor Satlruweg 19 - 21239: R<x - 14 Jr. Tijden Haarlemmerstr. .12 23414; Studie Stationsweg 19 - 31239; Rex 18 Jr dug. Breestruat 31 - 23873. Zojuist heb ik me vol laten lopen. Tja, ja, in De Twee Spieghels, de van hop doortrokken café-so ciëteit. Vol laten lopen met sentimenten uit de Mississippi-delta omtrent -New Orleans. De ingeno men hoeveelheid opwek kend vocht stond bij lan ge na niet in verhouding daarmee. De kleintjes pils werden werkelijk overspoeld door de goud eerlijke vrijmoedig geïmproviseerde klanken uit een jazzkelder op de begane grond. De Twee Spieghels heeft een repu tatie. die ingewijden we ten te waarderen. Woens dagavond zouden om half negen de saxen losbars ten. Om negen uur was er nog niets gaande in de hoek, tenzij wat vrijblij vende voorbereidingen die begeleid werden door me chanische vingeroefenin gen van een saxofoon op de band„maar als ze eenmaal op gang zijn. dan tuut. tuut- verze kerde een baard mij. Tien voor half tien viel een sherryglas op de grond en tien minuten la ter rukten de drums van Zapata op. Zapata, achter de drums een gul-vriende lijke Surinamer, in con centratie knikkend als het voormalige missie-neger tje. Hij is 17 jaar in Euro pa, waurvan 13 in Ant werpen en anderhalf in Amsterdam: „Maar dat is geweest, ik ga terug naar België-. „Wat be valt je hier dan niet?" „Wel. vele dingen. weg was hij, naar het toi let. Zapata wie? „Hij heet gewoon Zapata". aldus de baard: toffe gast, goed voor toffe dingen". Daar zaten ook, opeen gepakt, Nappy Noya, met geloken ogen achter de dOnga, Dolf del Prado de Jon gere, fenomenaal trek kend aan de bas, Jan de Bas, grootst riedelend op de piano, en Wil en Guus, die twee broertjes sax in diepte en hoogte beproef den. Er zou nog een dwarsfluit komen, maar die kon zich niet meer door de menigte wringen. Ik bedoel maarBen Wa lenkamp, die De Twee Spieghels runt als-Ie zin heeft, is miskend als cul tureel jazzpionier. Om één uur moet-ie sluiten, terwijl Pardoeza (voor het zuipen van studenten, volgens de baard) per missie krijgt tot drie uur Jazz is altijd het stielkind geweest. CRM althans de commissaris zou er eens aan kunnen denken. Ik ben blij met dit door rookt heiligdom, waarin de pop het grandioos moet afleggen bij zo veel poëzie als uit een mldwin- ternachtdroom in een syn- copenstrijd. Ton Pieters Engelse conversatie LEIDEN In het Dienstencen trum Binnenstad, Gerecht 10, start op 31 januari de Engelse conversatieles voor beginners. Deze lessen zullen gegeven wor den door mevrouw N. Kagie. Het is namelijk gebleken dat deze Engelse lessen, die ook sinds enige tijd in andere diensten centra gegeven worden, bijzon der in de smaak vallen. Voor informatie en opguven kan men terecht bij mej. Heijnen, dien stencentrum Binnenstad, tele foon 43503. De lessen worden gegeven op donderdag van 14,15 tot 15.15 uur; de kosten bedra gen 2 gulden per maand. Omleiding door werkzaam lieden aan Sehehiwbrug LEIDEN In verband met werk zaamheden aan de Scheluwbrug (tussen Herengracht en Haven plein) morgen overdag zal het verkeer door middel van borden omgeleid worden. Van maandag 28 t/m woensdag 30 januari wordt vervolgens het gedeelte van de Herengracht tussen de ir. Driessenstraat en de Nieuwe Rijn afgesloten voor doorgaand verkeer. Deze afslui- t'ng houdt verband met de her- bestrating van de oprit van de Lour'sbrug. Gedurende de reste rende dagen van de week (don derdag 31 en vrijdag 1) hoopt rnen de oos'elijke oprit van de Lourtbrug te kunnen herbestra- ten. Den z.:! doorgaand verkeer niet mogelijk zijn tussen Nieu we Rijn en Oosterkerkstraat. Een en ander zal met borden aangegeven worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3