Raak bracht weelde terug die Den Haag te lang moest missen Ledenvergadering akkoord met het sponsorreglement WOORDEN SCHOTEN TEKORT Geen publiek op Kasteeltribune Piet Burger speelde spel graag mee Sportwereld Frazier en Clay gaven voorproefje Sporttoto 'DONDERDAG 24 JANUARI 1974 LEI Lit COURAN1 Den Haag Twaalf minuten voor het einde waagde de mlcrofonist in de HOKIJ zich aan deze voorspelling: „Wil het publiek op de tribu nes blijven zitten als straks de ijshockeykampioen wordt gehul digd." De waarde heer had geen voorziende blik maar stoelde zijn mededeling op de realiteit want op dat moment stond Raak in het broederduel met HIJS Veronica reeds met 6—0 voor. Het werd ten slotte 80 vooraleer een spontaan feest losbarstte op de tribu nes. De prognose was uitgekomen. Voor het eerst sinds jaren was de Nederlandse ijshockeytitel in Den Haag terecht gekomen en was Sportief de zegeharmonie van Tilburg Trappers doorbroken. Raak, volgend seizoen in het toernooi om de Europa Cup ijshockey, een weelde die Den Haag al te lang moest missen. HOKIJ, waar het publiek al voor het begin in feeststemming verkeerde op overlopende tri bunes en dat was een unicum want hij vertoont zich zelden of nooit naast de ijspiste. zijn kampioen aan het werk zien. De eersten die de nieuwe kam- j pioen hun gelukwensen deden toekomen, waren de spelers van HIJS Veronica. Ze stonden er wat bedremmeld bij toen op de ijspiste een soort carnaval werd ontketend, bloemen in grote hoeveelheden werden aangedra gen en coach Jim McCrea op de schouders ging. Het was immers HIJS HOKIJ geweest dat jaren geleden voor het laatst de titel in Den Haag bracht, ook al na een langdurige hegemonie. Zo gaat dat in de sport. Dit seizoen was HIJS Veronica eenvoudig niet opgewassen tegen de coali tie Tilburg-Raak, met de laatste als uiteindelijke triomfator. In het tweede jaar van het bestaan kon sponsor Jim Müller, gister avond aanwezig op de bruisende Het kon niet anders. Wat is een ijshockeywedstrijd zonder schermut selingen? De spelers zouden er later niet meer om malen. Toen was er alleen nog feest. Dat moet hem niet zo bijster zijn meegevallen want de zenuwen hadden lange tijd een vaste greep op de ploeg. Het befaam de „glijwerk" ontbrak en er moest met hard zwoegen aan de score worden gewerkt. Het had er in kunnen zitten dat HIJS koste wat kost de huid had wil len verkopen. Het siert de ploeg dat zeer sportief weerstand werd geboden. De kleine scher mutselingen en de echt lijkende vechtpartij aan het slot daarge laten. Die weerstand van HIJS legde ook bloot waaraan de ploeg mank gaat. IJshockey is een sport waarbij de lichaams kracht niet wordt geschuwd. HIJS speelt te zacht, zeker te gen mannetjesputters als de spelers van Raak. Het feit dat HIJS zesmaal een numerieke meerderheid niet In een doel punt kon uitdrukken zelfs niet met vijf tegen drie spreekt boekdelen. Ook knap Daarenboven was er goalie Dave Andrews alles aan gelegen de „nul" te handhaven. Hij toonde weer wonderbaarlijke staaltjes van doelmanskunst, hoewel Cor Hoogendoorn in het „hok" van HIJS eveneens knap speelde. Hij kon echter niet steunen op een hechtere en superieur In grijpende defensie, zoals Raak bezit. Wat snelheid van uitver dedigen betreft was HIJS even eens in de minderheid. Ver scheidene doelpunten van Raak ontstonden op momenten dat HIJS juist in de aanval was. Eenmaal afgeslagen was Raak razendsnel weg. De schoonheids prijs bij de acht treffers was voor Larry van Wieren, die na een imposante solo het laatste doelpunt maakte. Den Haag heeft na lange tijd weer een ijshockeykampioen. Welk een formidabele ploeg zou kunnen worden samengesteld uit het potentieel van beide Haagse ploegen Raak-ljshockevHIJS Veronica 538 8—0: Crombeen 1—0, Dec'oe 3—0: 2e periode: Randall 30, Decloe 4 —0 Turk 5—0. Jellema 0; 3e pe riode: Bell 7—0. Van Wieren 8—0. StrafmlnutenRaak 18. HIJS 4. HERMAN VAN BERGEM. MOSKOU - De vierde matchpartij tussen de Russen Anatoli Kar- pov en Lev Poloegajevski is gis teren in Moskou na de 40e zet afgebroken. I BADGASTEIN - De Oostenrijkse Annemarie Pröll heeft gisteren in Badgastein de voorlaatste af daling die geldt voor de we- reldskibeker gewonnen. kon Raak op weg naar zijn kampioen- DEN HAAG - Scheidsrechter Plet Burger heeft het gister avond op de Hokij bij R aak- Hijs niet uit de hand laten lopen. Op enkele kleine fout jes na, floot de Scheve- ningse visboer een goede wedstrijd. Na de wedstrijd mocht hij van collega's net zoveel gelukwensen in ont vangst nemen als de spelers van Raak voor hun lands kampioenschap. De Canade se scheidsrechter Jlm Cress- man: „Piet floot een uitste kende wedstrijd, reken maar dat het moeilijk was'. Piet Burger zelf: „Tegen deze ontmoeting heb ik geen enkel ogenblik op gezien. Veertien dagen geleden wist ik al dat ik deze wedstrijd moest flui ten. Na zo'n wedstrijd toele ven is er ook niet bij. want we fluiten (met de kleine top in Nederland) in de eerste divisie regelmatig topwed strijden. Het was in feite een grote show, op zulke wed strijden komt het publiek graag mee, ik stuur ze als kleine kinderen de strafbank op met een glimlach op mijn gezicht en in de geest van de wedstrijd mogen ze van mij zo nu en dan ook best even vechten met elkaar zonder gevolgen. Bij het vechtpartij tje dertig seconden voor het eind, had ik zeker vier spe lers van het ijs moeten stu ren. Maar waarom zou ik. de show was bijna voorbij. Neem nu maar van mij aan als we met het spelregel boekje in de hand bij het Ne derlandse ijshockey te werk moesten gaan. dan stonden er steeds maar weinig spe lers op het ijs". Piet Burger (33 Jaar) vierde vroeger ook zijn successen op de Hoklj als speler van de Honstede-Boys een clubje van baanvegers. Later kwam hij In Hijs Hokey 2 nog in ac tie. Sinds twee Jaar is hij - zelfs internatinaal - scheids rechter. Lid van Hijs Veroni ca is hij niet meer. Een fu sie tussen Raak en Hijs is volgens Piet Burger de enige oplossing in Den Haag. Piet Burger vierde het kam pioensfeest mee. Mag hij. ARTHUR VAN RIJSWIJK LONDEN - In Engeland zijn gis teravond wedstrijden gespeeld voor de halve finales van het toernooi om de League Cup. In Plymouth kwam eerste divisie club Manchester City niet ver der dan een gelijkspel van 1—1 tegen Plymouth Argyle. dat uit komt in de derde divisie. Nor wich City en Wolverhampton Wanderers speelden gelijk 1—1. WIJK AAN ZEE - Op de officiële rustdag van het Hoogoven schaaktoernooi is de hangpartij tussen de grootmeesters Quinte- ros (Arg) en Radoelov (Buig) in het voordeel van Radoelov beslist. Hij klom hierdoor in de grootmeestergroep naar de met Sosonko en Hecht gedeelde der de plaats met A/2 punt uit zeven partijen. AMSTERDAM - In een matig duel hebben de Nederlandse da mes gisteravond voor 400 toe schouwers in de Apollohal van Amsterdam de eerste van twee vriendschappelijke zaalhandbal wedstrijden tegen Zweden met 11—10 gewonnen. ROME - De uitslagen van de gis teren voor de tweede ronde van het toernooi om de Italiaanse voetbalbeker gespeelde wedstrij den zijn: Internazionale—AC Milan 10; BolognaAtalanta 21; CesenaPalermo 11; Lazio—Juventus 00. DAVOS - De Westduitse Monika Pflug heeft gisteren tijdens in ternationale schaatswedstrijden in Davos de 1000 meter voor da mes gewonnen in de beste sei- zoentijd, 1.28,95. De Canadese Kathy Priestner kwam op de 500 meter tot een tijd van 43.65 seconden. Bij de heren won de Noor Per Bjoerang de 500 me ter in 39,24 seconden en de 1000 meter in 1.20,49. QUIMPER - Het Westduitse ama teurvoetbalelftal heeft gister avond in het Franse Quimper de vriendschappelijke interland tegen Frankrijk gewonnen met 32. PALMA DE MAT LORCA - Ook de derde partij van de schaak tweekamp tussen de Rus Tigran Petrosjan en de Hongaar Lajos Portisch is geëindigd in remise. WOBART - Het Nederlandse he- renhockeytcam heeft gister avond in Hobart een gemakke lijke zege behaald on een verte genwoordigend elftal van Tas- i manië. De Nederlanders wonnen met 30. Ties Kruize en Ron Steens scoorden. NEW YORK Joe Frazier en Casslus „Mohammed AH" Clay, die maandag in New York tegen elkaar boksen, gingen gisteren al op de vuist. In een televisiestudio maakte Frazier zich op een gegeven mo ment zo kwaad door enkele denigrerende opmerkingen van zijn opponent die hem onnozel oemde, dat hij plotseling uit zijn stoel sprong en een robbertje met Clay ging vechten. Enkele toneelknechten wisten het tweetal met veel moeite uit elkaar te halen. „Ik laat me door niemand onnozel noemen, wacht maar tot maandagavond", zei Frazier tegen Clay toen hij uit de studio werd geleid. ROTTERDAM Naar aanleiding van het bierflesincident tijdens de wedstrijd Sparta—Telstar, waarbij scheidsrechter Ram een lichte hersenschudding opliep, heeft het bestuur van Sparta zich genoodzaakt gezien enige maatregelen te treffen voor de wedstrijd van zondag tegen Roda JC. Tijdens deze ontmoeting zal de Kasteeltribune leeg blijven. Voor deze tribune, waaronder zich de kleedkamers van spelers en het arbitrale trio bevinden, wor den geen plaatsen verkocht. De doorgang van de Sclretribune naar het „Kasteel" blijft tot na afloop van de wedstrijd geslo ten. Dat geldt ook voor de kan tine onder het Kasteel, maar an dere kantines en verkooppunten blijven normaal functioneren, dam op 10 februari in gebruik kunnen worden genomen. De vereniging heeft inmiddels een opdracht verstrekt aan eeD plaatselijk constructiebedrijf tot het bouwen van beschermings tunnels naar de kleedkamers, met daarbij de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze bij de wedstrijd Sparta—FC Amster- Den Haag. Het grootste deel van de toeschouwers, die al voor aanvang van de wedstrijd luid- keels zingen „we are the cham pions" de Hokij op waren geko men, had moeite met het ge duld. Uit ruim drieduizend kelen werden de laatste seconden af geteld. Tien, negen, acht, zeven, zes, vijf, vier, een overtreding, iedereen bleef steken op vier, het fluitsignaal drie twee een. Raak was kampioen van Neder land! Trainer/coach Jim McCrea sprong juichend op van zijn bank, de spelers vlogen elkaar om de hals en de toeschouwers barstten in zo mogelijk een nog grotere ovatie los. Dave Bell uitte zijn vreugde door zijn handschoenen in de lucht te gooien, Dave Andrews rende dol van vreugde als een waanzinni ge over het ijs, secretaris Hans Kortekaas barstte spontaan in tranen uit. Evenals doelman Cor Hoogendoorn van Hijs die in eerste instantie zijn teleur stelling ook met vochtige ogen moest verwerken. De fotogra fen, in hun Jacht naar „de plaat" het Ijs opgesneld pro beerden tevergeefs enige orde in de groep spelers aan te bren gen. Bestuurslid Bas Vonk van Raak dirigeerde, met beide armen zwaaiend, het publiek om ze even later tot stilte te manen. Het beeld van de prijsuitrei king. Wethouder Vink nam ach ter de microfoon plaats en paste zich helemaal aan bij de situa tie. Zijn enige woorden: „Na mens de gemeente van harte gelukgewenst. Woorden schieten te kort, daarom zeg ik het maar met bloemen". De vlcevoorzit- ter van de Nederlandse IJshoc key Bond, Leo Koopmans, ging vervolgens over tot het uitrei ken van de beker. Na eerst zijn gelukwensen overgebracht te hebben en de tegenstander van Raak, die hij overigens Hijs Ho kij noemde, gecomplimenteerd te hebben met het sportieve spel overhandigde hij aanvoer der Larry van Wieren de (klei ne) beker. Jlm McCrea ging op de schou ders, e©n aantal meisjes bracht de ploeg een bloemenhulde, een hoempa-band speelde zijn deun tje en de toeschouwers gingen als gekken te keer. Het was ook dat publiek waar bestuurslid Hans Kortekaas zo gelukkig mee was. „Zoals deze mensen achter ons stonden was gewel dig. De toeschouwers in Tilburg zouden hier een voorbeeld aan kunnen nemen. „In de kleedka mer van Raak werd het feest op gepaste wijze voortgezet. Terwijl bier en champagne zich spuitend in de lucht broederlijk met elkaar vermengden, ging een supporter alle spelers langs met „een enveloppe met In houd" in zijn hand. Hans Kortekaas: „De spelers heb ben van het bestuur van Raak de normale winstpremie gekre gen". In de enveloppe van de supporters bleek ook nog eens voor ieder honderdvijftig gulden te zitten. Zo enthousiast men bij Raak was, zo stil bleef het. logi scherwijs, In de kleedkamer van Hijs Veronica. Toch kon voorzitter Han van der Heyden niet zeggen teleurgesteld te zijn. „De Jongens hebben hun best gedaan en het publiek heeft een fijne wedstrijd gezien. Arie Moor heeft een blessure en zijn hand zal in het gips moeten. Ik wil nog een ding zeggen: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". En Ed Hopman: „Ik heb maar een ding tegen de Jongens ge zegd: proficiat Vrij snel daarna vertrok het com plete team van HIJS/Veronica. Raak was zich daar niet meer van bewust, het feest op do Ho kij ging tot diep in de nacht door. PAUL HOVIUS. Ontslag Visser •CTi.JRDAM -- ..et fc r van dj Rotterdams ci: b Xerxes. ikomend in de eerste klasse L van de zondagamaleurs, heel; rainer Pim Visser ontslagen, isser heeft Xerxes in drie en n half jaar naar twee kam- oenschappen geleid. DEN HAAG De cijfers van sport toto no. 27 d.d. 19 en 20 januari 1974: Deelnemers: 462.708, bruto inleg: 1.055.899,—: prijzenbt drag: 446.645,28. Eerste, tweede, derde prijs en de premie elk 111.661,32. Eerste prijs: 14 winnaars, die elk bruto 7.975.80 ontvangen. Tweede prijs: 477 winnaars, die elk per kolom 234,- ontvangen. Derde prijs 5.603 winnaars, die elk per kolom 19,90 ontvangen. De premie wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 13 februari a.s. bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. De premie van toto no. 23 ten be drage van bruto 108.563,42 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer W. 3707901. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 114.946,32. I UTRECHT - De bijzondere al gemene ledenvergadering van de KNWU heeft zich gister avond ln Utrecht accoord ver klaard met het fel omstreden sponsorreglement dat de sport- commissie had uitgevaardigd. Het bestuur van de KNWU vroeg van de vergadering vrij heid van handelen voor zijn sportcommissie, opdat in de toekomst eventueel verstrek kende instructies kunnen wor den uitgevaardigd zonder het risico te lopen van rechterlijke inmenging. Die toestemming werd afgedwongen om derhal ve sterk te staan tegenover de rechter, die ln een kort geding de leeftijdsbeperkende bepa ling van het nieuwe sponsorre glement niet had aanvaard. Dat kort geding, angespannen door Frisol, Fedor den Hertog, Nanno Bakker en Roy Schuiten zal nog een vervolg krijgen in het hoger beroep van de kant van de KNWU. In het kort geding aanvaardde de rechter deze beslissing van de sportcommissie .liet omdat een dergelijk verstrekkend be sluit geen zaak van een com missie zou zijn maar van de algemene vergadering.Ten ein de bij de behandeling voor de rechter In hoger beroep niet nog eens het risico te lopen dat de sportcommissie niet als „wetgevend lichaam zou wor den beschouwd was de algeme ne ledenvergadering van gis teravond uitgeschreven. De vergadering ging ermee ac coord de sportcommissie als wetgevend lichaam te zien zon der noemenswaardig tegen te stribbelen. Alleen moest hel sponsorreglement inhoudende dat amateurs tot hun 24e mo gen worden gesponsord, een jaar worden uitgesteld, omdat de Unie niet meer met korte gedingen te maken wil krijgen. In de vergadering was opposi tie, uitgesproken door de niet gesponsorde amateurrenner drs. Jan de Groot, die begon In te gaan tegen de wijze waarop de voorzitter die Inder daad de indruk wekte gelegen heidswetgeving te plegen, de agenda behandelde. Overtui gender was De Groot in zijn aanval op het beleid van de Unie. De groot zag het Uniebe- stuur als een brandweerman die jaren alles rustig heeft la ten branden en nu plotseling uitrukt om met inzet van al het materieel een afgestreken lucifer te doven. Nadat voorzitter Van Balle- goyen de Jong had toegezegd dat de Unie ook de misstanden van de betaling bij de ama teurs bij de bron, dus bij de organisatoren gaat aanpakken, aanvaarden de stemgerechtig de leden zonder serieus weer werk het voorstel van het hoofdbestuur. Dat houdt in dat de sportcommissie in de toe komst het recht heeft Instruc ties te geven met betrekking tot de wielrennerij hoe Ingrij pend die ook moge zijn. Het betekent tevens dat het spon sorreglement er met ingang van 1975 zal komen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15