"HAPPEL MOET ONS AANPAKKEN" biljartbond Scheuring Pikeur Pools in een kort geding tegen „De Tijd" „Belg" Henk Houwaart (Club Brugge): Nieuwe opzet van honkbal competitie <U' JONDERDAG 24 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 RUGGE Gistermorgen is trainer Ernst Happel als de nieuwe sterke man voorgesteld aan de spelers van Club Brugge. Hij volgt de weer met jeugdtraining belaste Jacques de Wit voor de rest van het sei zoen op. lenk Houwaart, ex-FC Twente en ex FC-Den Haag, had een groot aandeel in de komst van de bij Sevilla ontslagen Happel. Zijn herinneringen aan de periode van vijf jaar bij het toen nog hetende ADO waren uiteindelijk van beslissende invloed op het besluit van het Belgische be stuur. Ontspannen achterover leunend op de bank in zijn kapi tale villa bij de badplaats Knok- ke beschrijft de 28-jarige, tot verdedigende middenvelder om gevormde „Belg" deze oplos sing als de best denkbare. „Daarnaast heb ik eindelijk iets terug kunnen doen voor Ernst Happel. Behalve namelijk de hele fijne tijd die ik bij ADO had, heeft hij ook nog zijn best gedaan om me - toen er huise lijke moeilijkheden ontstonden - bij FC Twente onder te bren gen. Dat was een beslissende stap in mijn carrière en daar ben ik hem nog steeds dank baar voor". alent rnst Happel heeft Henk Hou waart altijd beschouwd als een groot talent. Maar toen een af scheid van het Zuiderpark wen selijk was en FC Twente als de belangrijkste gegadigde opdook, zei de Oostenrijkse trainer zes jaar geleden: „Als zijn mentali teit als voetballer professioneler wordt, kom ik hem onherroepe lijk nog wel eens tegen bij een topclub." lijn belofte van toen kwam de laatste tijd steeds dichter bij de waarheid. De inmiddels vanwe ge de financiële premie die de club had uitgeloofd tot Belg ge nationaliseerde Houwaart wist wat er aan Club Brugge schort te, spande zich in voor een trai ner met de mentaliteit van „compromissen sluit ik niet" en wees het bestuur tenslotte op de Onder het mom Stilzitten kan ik niet" de training ter hand bij Club Brugge. i Ernst Happel gisteren vrijgekomen Ernst Happel. Zijn tot een pleidooi uitgegroeide kwalificatie was: „Een gewelde naar met een oefenstof dit uit sluitend op de praktijk stoelt. Zijn mentaliteit zal hier in Bel gië veel goed doen". Daarom deed manager Hutsebaut het afgelopen weekeinde iets dat hij zelden doet. Hij rï.sde met het tweede team van Club Brug ge naar La Gantoise, waar Theo Laseroms nog altijd speelt. Ook zijn visie over Hap pel uit de Feijenoordperiode werd gepeild en daarna -/iel de definitieve keuze. De andere kandidaat, de Joegoslaaf Boskov, werd afgewezen. Opluchting Voor Ernst Happel is deze oplos sing een hele opluchting. Toen hij het vertrouwen verloor bij de Spaanse club Sevilla restte hem slechts een vemilterde strijd om het nakomen van de financiële verplichtingen. Ook deze zorgen liepen echter be trekkelijk goed af en de Oosten rijker kreeg na het Nederlands elftal, waarvoor hij na Michels als tweede op de kandidatenlijst voor supervisor geplaatst stond, Club Brugge „in beeld". Onder het mom „stilzitten kan ik niet" nam hij gisteren de training ter hand. In een ge sprek met de spelers leerde hij de zienswijze van hen kennen over het hoe en waarom dit zei- zoen de Club niet draait. „Daaraan hecht ik erg veel waar de", stelt hij. „Op korte termijn wordt tenslotte toch niets van mij verwacht en daarvoor heb ik alle mogelijke steun van de spelers nodig." Henk Houwaart: „Alles is eigenlijk terug tc voe ren tot het kampioenschap van het vorig seizoen. We leefden in de club in die dagen op een vul kaan, en de gevolgen zijn we pas daarna gaan merken. Ieder een werd zo'n beetje voetbalziek en had overal genoeg van. Trai nen werd er alleen nog maar gedaan omdat het moest." Sinds de geruchten over een komst van Happel in Brugge circule ren, is het effect duidelijk merkbaar. Het gaat inmiddels de goede kant met de collectie ve prestatie van het elftal uit. „Ik zelf voel het ook. Toen Hap pel de afgelopen zondag voor het eerst op de tribune zat, deed ik er veel meer voor dan anders. Tenslotte wil je na zo lang een goede beurt maken, dat is een ieder eigen." Deze stimulans is niet voor elke spe ler hetzelfde. Houwaart' „Een aantal spelers heeft aardig de schrik te pakken. Zij weten met wie zij nu te maken krijgen en dat hun zalig leventje voorbij is. Dat is eigenlijk maar goed ook." Nergens Wat Club Brugge dit seizoen pres teerde, slaat nergens op. De trotse Vlamingen, die een wig dreven tussen het jarenlange duo voor de landstitel, Ander- lecht en Standaard Luik, zijn afgezakt naar een plaats in de onderste helft van de ranglijst. Schandalig voor een elftal dat qua opstelling bij elkaar bleef. Of liever: Eigenlijk nëg sterker werd door het aantrekken van Jurriaan Koole en de Duitser Russmann. 4ü*- Henk Houwaart had een groot aandeel in de komst van de nieuwe trainer, voor hem een oude bekende. „Eindelijk feon ik iets terug doen". Houwaart over de laatste: „Die jongen schrok van wat hij hier aantrof. Als eerste trok hij dan ook zijn conclusies. „Als ik in Brugge niet tot mijn recht kom, ga ik terug naar Duitsland waar ik wil proberen bij de se lectie voor het nationale elftal te komen", deelde hij Club Brug ge mee, en vertrok. Houwaart, die nog een contract van een jaar in België heeft, zegt het jammer te vinden dat FC Den Haag geen geld voor transferza ken heeft. „Ik heb bij directeur Gerard Slager het vorig seizoen al eens langs mijn neus weg geïnformeerd of er geen interes se bestond. Dan zou ik namelijk best weer terug willen komen in Den Haag." Maar na de ontkenning verzoent Houwaart zich met de gedachte in Ernst Happel een trainer aan te treffen die hem kan inspire ren. „Als jochie van 17 jaar gooide hij me als aanvallende middenvelder voor de leeuwen en dat vergeet ik nooit meer". HANS DE BRUIJN AMSTERDAM De dalende interesse voor de honkbal- sport en de overigens ver wachte afwijzing van een nieuwe structuur van de KNSBB, heeft het bondsbe- stuur bewogen tot een nieu we opzet van de competitie. Reeds voor dit seizoen is de competitie ingrijpend gewij zigd. De hoofd-, eerste en tweede klassers zullen in be ginsel een normale competi tie spelen die in principe half augustus zal eindigen, waar na een bekertoernooi van start zal gaan, waarvoor de inschrijving verplicht Is. Gelijktijdig met deze beker- competitie wordt het sein ge geven voor een steden - regio competitie voor geselecteer de spelers, die vijf weeken den in beslag zal nemen. Na veertien wedstrijden waar bij de ploegen een dubbel te gen elkaar spelen, wordt de hoofdklasse gesplitst in een kampioens- en degradatie poule. In de kampioensgroep (nummer een tot en met vier) ontmoeten de ploegen elkaar nog eenmaal in een dubbel, waarbij de behaalde resultaten van de eerste wedstrijdenreeks blijven meetellen. In totaal spelen de teams op deze wijze twin tig wedstrijden. Het bekertoernooi waaraan 48 teams deelnemen (acht hoofdklassers, zestien eerste klassers en vierentwintig tweede klassers), start na de competitie. Er worden twaalf groepen geformeerd, in prin cipe bestaande uit een hoofd klasser, een eerste klasser en twee tweedeklassers, waarna de winnaars zich kwalificeren voor de achtste finales. Deze worden aange vuld met vier door loting te bepalen teams, die in de poules op de tweede plaats zijn geëindigd. In de poules wordt een halve com petitie gespeeld. Daarna wordt gespeeld volgens af- valsysteem. Geheel nieuw is de instelling van een steden-regiocompeti tie. Er zullen zes equipes worden geformeerd door de technische leiding van de bond. In totaal spelen deze ploegen tien wedstrijden, wat impliceert dat de teams voor vijf dubbelwedstrijden moe ten aantreden. In het eerste seizoen zullen deze ploegen komen uit: Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Midden Ne derland, Rotterdam en Zuid Brabant. DEN HAAG Er dreigt een scheuring in de biljart bond. Dat is de waarlijk niet moeilijke conclusie na de tumultueuze ledenver gadering, waarin zeven le den van het hoofdbestuur - onder wie voorzitter, secre taris en penningmeester middels een te elfder ure ingediende motie van D. van Zanten afgelopen za terdag naar huis werden gestuurd. Daarmee kwam een eind aan de bereidwil ligheid van praeses Schim mel c.s. om de chaos in de bond alsnog op te ruimen, mits de vergadering van afgelopen zaterdag hun daartoe het mandaat zou geven. Die verwachting leek gerecht vaardigd, want in diverse bij eenkomsten van gewestelijke bestuurders was duidelijk aan het licht getreden dat men ge noemd hoofdbestuurlijke trio graag in functie wilde laten Die stemming werd echter nauwe lijks verwoord. Integendeel. On der leiding van voornamelijk Van Zanten, voorzitter yan de strafkamer, werd het bestuur geattaqueerd. De afgevaardig den, die door de lawine van Jan Meere: „De sfeer van treiteren is er al jarenlang. Het is ontzet tend jammer dat deze leden zijn weggewerkt". Beverwijk Harr, Pools, beroepstrainer en pikeur van harddraver. TUJ j .eï? ko" Red'nB aangespannen legen hel dagblad LX- lijd, omdal hun paardeniportmedewerker Sjel Hagen de goede naam en reputatie In twijfel heeft getrokken in een verslag In De Tlld van de draverijen van zondag 30 december 1973. Sjef Hagen, sinds enkele jaren verbonden aan dagblad De Tijd heeft in het verleden al meer felle kritiek en volgens velen ongegronde kri tiek geuit, betreffende de paardensport. Harry Pols is de eerste die er geen genoegen mee neemt. „E is persvrijheid in Nederland, maar ik geloof dat De Tijd echt te ver Is gegaan. Ik heb de heer Hagen er over aangesproken en vertelde dat ik het er niet bij liet zitten. Hij adviseerde me toen maar een kort geding aan te spannen. Dat was het eerste was hij zei. Ik heb ook een klacht ingediend bij do stich ting Nederlandse Draf- en Rensport over de publikaties, maar dezo mensen kunnen er niets aan doen. Ik krijg wel twee getuigen van Hagen beschuldigt Harry Pools met For Ever" te zijn weggebleven van de eerste plaats in die draverij. For Ever werd tweede in die draverij achter het paard Hitparade, volgens Hagen was Pools favo riet en voldeed hij niet aan zijn plicht. De stichting Nederlandse Draf- en Rensport spreekt dit duidelijk tegen. De eis van Harry Pools, een rectificatie van het verslag en publicaties van het vonnis op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden en 25.000 gulden voor iedere week dat De Tijd met deze publicatie in gebreke mocht blijven. Het kort geding dient op woensdag 30 januari aan de arrondissements rechtbank te Amsterdam. Harry Pools wordt bijgestaan door mr. R.J. Polak te Amsterdam. bereidwilligheid van praeses Schimmel om de chaos in de woorden tijdens de vergadering weinig onderscheidingsvermo gen meer konden opbrengen, stemden vervolgens in grote meerderheid voor de motie-Van Zanten en daarmee hun bestuur weg. Jan Meere, voorzitter van het di strict Den Haag, was ook op de vergadering aanwezig. Hij was een van de weinigen die vlak voor de uitspraak concludeerden dat over een motie met een der gelijke strekking niet in openba re stemming mocht worden geoordeeld. „Na het afroepen van de namen", vertelt Meere, „wilde ik de Vergadering erop wijzen dat het een stemming om mensen in het bestuur be trof en dat die reglementair ge heim moet zijn. Dat staat in ar tikel 16. Ik werd onmiddellijk onderbroken door Van Zanten, die mij en de vergadering toe riep dat er geen discussie meer mogelijk was. Hij kwam na af loop naar me toe en zei dat hij negen kandidaten had voor de openvallende plaatsen in het be stuur. Daaruit Ibleek voor mij dat het allemaal doorgestoken kaart was en dat Van Zanten de hele zaak zo had gespeeld om zelf de macht te grijpen." Kwajongensachtig De Haagse districtsvoorzitter Meere, ooit door Schimmel ge polst voor een positie in het hoofdbestuur, maar wegens tijd gebrek daartoe niet in staat ge weest zijnde trekt deze conclu sie uit het hele verloop van de bewogen vergadering: „De hele sfeer was kwajongensachtig. Zo heeft bijvoorbeeld vice-voorzit- ter Lageweg bijna een uur lang achter de microfoon gestaan en eigenlijk niets gezegd. Hij viel constant in herhalingen en had het zelfs verscheidene keren over zijn dokter, waarna er een reactie kwam uit de zaal dat hij beter naar een psychia ter kon gaan." Dit typeert de sfeer waarin de vergadering plaats vond. Lage weg kon in de bouwcommissie slecht opschieten met zijn me deleden. Hij bood zelfs aan te rug te treden, maar daarop werd niet ingegaan, omdat men hem lieyer via een normale pro cedure, via een volgende verkie zing bijvoorbeeld, wilde kwijtra ken. Dat was een van de oorza ken van de vertroebelde atmo sfeer binnen het hoofdbestuur. De andere was de houding van de Amsterdamse districtsvoor zitter N. Even. „Het probleem met Even", vertelt Meere, „was dat hij veel te veel werk op zich nam. Hij is voorzitter van Am sterdam, lid van het hoofdbe stuur en teyens eigenaar van twee biljartzalen, die op zich al een dagtaak betekenen. Daar door ging hij een deel van zijn bondstaken verzaken." Bondsbureau Een derde oorzaak van de crisis waren de problemen die op bet bondsbureau ontstonden. De ad ministrateur was door ziekte vaak uitgeschakeld en de beide vrouwelijke assistenten konden het werk evenmin aan. Om de lopende zaken niet te stag neren hebben zelfs enkele leden van het hoofdbestuur werk zaamheden op het bureau ver richt, waarbij enkelen hun eigen baan zelfs naar het tweede plan schoven. „Er moesten noodmaatregelen worden genomen", zegt Meere, „om alles niet in het honderd te laten lopen. Een daarvan was dat secretaris Smit in loondienst werd genomen. Dat was een handeling die, buiten de finan ciële commissie, alleen aan Schulte en Schimmel bekend was. Das is deze heren later verweten, maar er moest wat gebeuren. Het vieze was dat Even op een gegeven moment een werknemersverklaring van Smit te voorschijn toyerde, die hij had gefotokopieerd. Daar mee was het hoofdbestuur op nieuw in een kwaad daglicht ge zet". Grote moment Na al deze roerige momenten brak vijf minuten voor de zaal ontruimd moest worden het gro te moment aan voor Van Zan ten. Een half uur eerder had penningmeester Schulte nog verklaard dat er voor zes uur een beslissing moest worden ge nomen, omdat hij in ieder geval zou opstappen. Dat heeft kennelijk niemand zich gerealiseerd. Door tijdgebrek heeft niemand over de voorge stelde motie kunnen nadenken, met het noodlottige gevolg. Ver volgens werden de afgevaardig den monddood gemaakt door Van Zanten, die al eerder in de vergadering de schijn had ge wekt voor een reglementenken ner te willen doorgaan. De mo tie bepaalde voorts dat een commissie nu moet trachten een nieuw bestuur te creëren. Daarin zit naast J. van Vliet (oud-voor zitter), I. Kaufmann Van Zanten Ook deze suggestie werd aangenomen. „Ik sprak na die vergadering nog even met Van Vliet", vertelt Meerse, „en zei hem in welk wespennest hii zich had gestoken. Hij vertelde dat hij daar geen idee van had gehad, maar dat hij zich in ie der geval wilde inzetten om de bond weer in het gareel te hel pen. Van de overige heeren kan ik weinig goeds zeggen". Indruk gewekt „Laten we eens aannemen dat Van Zanten voorzitter wordt, want die indruk heeft hij voort durend gewekt, dan voel ik me gedwongen op te stappen. Ik zou me to zwaar belast voelen als ik door mijn functie nis voorzitter van het district Den Haag in contact zou moeten treden met Van Zanten als voorzitter. Die man kan ik niet accepteren. Jan Meere, die in de elfjarige uit oefening van het voorzitter schap Den Haag alle bondsver gaderingen heeft bezocht, zegt: I „Ik he<b in die periode zo veel gechicaneer meegemaakt dat ik in Van Zanten en zijn mede- standers volstrekt geen vertrou wen heb. De sfeer van treiteren is er al jarenlang. Het is ontzet tend jammer dat deze bestuurs leden zijn weggewerkt. Het was een uitstekend team, dat onder leiding van Schimmel veel heeft gedaan. Het bundelen van de di stricten was een van hun ver diensten. En nu dreigt er, naar mijn mening, een scheuring, zo- dat er misschien weer veel wil de districten en bonden ont staan. Dan is alles weer tenietj gedaan." „Het enige dat je dit weggestuur de college kunt verwijten is dat het niet tijdig heeft ingezien en voorzien dat een bepaalde ont wikkeling tot deze chaos zou i kunnen leiden, en dat niet vol- i doende maatregelen daartegen zijn genomen. Schimmel zou het beste functioneren in een team dat zonder tegenwerking de werkzaamheden uitvoert. Dat is helaas niet mogelijk gebleken." FRANK WERKMAN I en reputatie in twijfel getrokken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13