Nederland alleen kon de listributie niet handhaven NEDERLAND IS ER SLECHT AAN TOE CcidócSoirtont Meesterbrein" achter ontvoeringsgolf in Noord-Italië diet is een mislukking geworden" <*r ell: Buitenland denkt: vint fan »uitslP **aag Het kabinet beraadt zich morgen over de al- ,u]jei0rnatieve maatregelen ter vervanging van de benzinedi- iilj|ributie ingaande 4 februari. Deze zullen hoogstwaar- zo behijnlijk bestaan uit de invoering van een maximum- ™ïf€,heid en de ^nvoerinS van enkele autoloze zondagen. voornaamste argument om de distributie over 13 dagen beëindigen, voerde minister Lubbers (Econ. Zaken) ;steren in de Tweede Kamer aan, dat het verwachte te- art aan olieaanvoer in ons land nu wordt geraamd op 15 jrocent in plaats van 20 procent zaols vorige week nog as genoemd. Er is dus een gunstiger situatie ontstaan, zei de minister, maar het blijft strikt nodig dat de Ne- °."IC erlandse automobilisten vasthouden aan niet harder rij en dan 100 km. gent Vragen van de P.P.R. gaf de "jinister toe dat het voor Neder- smd eigenlijk onmogelijk is ge- eeken in zijn eentje een benzi- distributie te handhaven zon- dat West Duitsland en Bel- daar gelijktijdig aan mee- gen heeft voorgedaan, deed mi nister VanAgt (Justitie) de nog al vage toezegging dat hij maat- regeln getroffen heeft om de naleving van de distributie tot 4 februari te waarborgen In antwoord op vragen vanuit S?» Naar aanleiding van de Kamer onthulde minister Lubbers ije verkoop van benzine door dat nog eergisteren de oliemaat- imphouders in de grensgebie- schappijen er bij de regering op a, zoals zich de afgelopen da- hadden aangedrongen de distribu tie nog vier weken te handhaven. Maar zo zei de bewindsman, nu wel duidelijk is geworden dat de Arabische landen elke illussie hebben verloren om de oliemaat schappijen te verbieden olie nar Nederland te vervoeren ondanks het nog steeds voortduren van de olieboycot tegen ons land, vond het kabinet dat voortzetting van de benzinedistributie na afloop van de zogenaamde eerste periode (12 januari tot 4 februari) niet langer functioneel was. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) wees erop dat het treffen van andere maatregeln in plaats van de distributie enige voorbreiding vergt. Een ontwijkend antwoord vanach ter de regeringstafel kreeg QRP- fractielelder Aantjes, toen hij vroeg waarom het kabinet des tijds iet acooord heeft willen gaan met de door de tweede Kamer verworpen motie-roolvink om de benzinedistributie uit de stellen tot 21 januari (d.w. tot j.l. maan- Lubbers verdedigde zijn beslissing die nogal strijdig is met den Uyl's persconferentie van vorige week vrijdag toen hij een tweede distributieperiode van 4 tot 24 fe bruari aankondigde met de op merking dat hij had moeten wachten op de meest accurate schating van de olievoorraad in ons land". Kenmerkend voor de stemming waarmee de Kamer de beslissing van het kabinet ontving, was wel de uitlating van het PvdA-Kamer- lid van der Doef die openlijk sprak over een mislukking van de benzinedistributie. Minister Lubbers legde er nog de nadruk op, dat de regering zich over de laternatieve maatregelen, die in de plaats omoeten komen van d distributie ten spoedigste zal beraden met de organisaties van belanghebbenden, zoals de Bovag en de Horeca. Voorts zal de regering op korte termijn de indiening bevorderen van een wetsontwerp ter beperking van de snelheid. Ook Israëlische modehuizen spannen zich in op het t de troepen op peil te houden. Af en toe worden r naar het front gestuurd om met modeshows het v de militairen op te vrolijken. Tfc-y uiden de grote rivieren werkt men al weer weken aan de voorbereidingen voor het Carna val. In Den Bosch is men druk in de weer met onder meer de wagen „Valhelm hoofdzaak", hier op de foto. (Van onze correspondent) IE De Italiaanse politie, die zich momenteel jfMt een aantal ontvoeringszaken moet bezig hou den, weigert vooralsnog commentaar op de vele veronderstellingen dat de recente reeks kidnap- pingen het werk moet zijn van een en hetzelfde «meesterbrein". - isn dagen geleden verdween op een mistige och tend de 17-jarige zoon Pieranglo van de fabrikant Luigi Bolls, woonachtig in Bergamo. De jongen liep, zoals elke morgen, de paar honderd meter van zijn ouderlijk huis naar het stationnetje, van daar hij per trein naar school reisde. Op die kor- i te afstand is hij gepakt en ontvoerd. Een paar Vuur later kregen zijn ouders een anoniem tele foontje dat hun zoon in prima conditie was en dat een groot losgeld gereed moest worden ge haakt. Nadien hebben de ontvoerders niets meer van zich laten horen. krangelo woont in hetzelfde stadje waar eind vo- rig jaar een 7-jarig jongetje werd ontvoerd. Hij *erd na enkele weken en nadat zijn vader een forse losprijs had betaald, ongedeerd vrijgelaten. *te ontvoeringen in een betrekkelijk kleine stad binnen een paar maanden is erg veel. Bovendien vonden in Noord-Italië in diezelfde periode nog een aantal ontvoeringen plaats, en dat leidt tot de speculatie dat een en dezelfde bende hiermee te maken heeft. In alle gevallen betreft het niet-politieke ontvoerin gen, uitgezonderd de korte, g-dwongen afwezig heid van een Fiat-directeur, die wel om politieke redenen ontvoerd werd. Er wordt nu veronder steld dat mogelijk een clan brodeloos gemaakte smokkelaars zich met ontvoeringen is gaan be zighouden. Puur uit geldgebrek. Speciaal de smokkel van sigaretten met Zwitserland, tot voor kort erg lonend, is sinds de jongste fiscale maat regelen van de Italiaanse overheid niet aantrek kelijk meer. De speciale afdelingen van de Ita liaanse politie die de handen vol hebben aan ont voeringen, hebben nog geen spoor gevonden van graaf Luigi Rossi di Montelera, directeur en me de-eigenaar van de beroemde Vermouth-fabrie- ken van Mariinl en Rossi. Twc? maanden gele den alweer werd Di Montelera ontvoerd, ergens tussen een tennisbaan en zijn kantoor. Een enkel telefoontje heeft de familie tot nu toe ontvangen. Ook in deze zaak is sindsdien de stilte ingetre den. AMSTERDAM (ANP) - „De al gemene opvatting In het buiten land Is. dat Nederland In een heel slechte situatie verkeert. Daaraan moeten wij Iets doen om het toerisme, een van de be langrijkste posten van inkom sten. op peil te houden", aldus de heer J. Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme. De heer Strijkers, die de afgelo- Soepeler houding van Rome inzake ,ml' ontkend VATIKAANSTAD (CIC) - Er be staan geen plannen om de ency cliek „Humanae Vitae" te her zien, aldus de „Osservatore Ro mano" gisteren in een commen taar, dat fel uitvalt tegen het in Milaan ver-chljnende weekblad „Panoramo". D:t had geschreven dat Rome bin nenkort een soepeler houding in zake de pil zou Innemen. Vol gens de „Osservatore" staat het artikel „vol verzinsels, onnauw keurigheden en verdraaiingen". Toch blijven geruchten dat in Rome gewerkt zou worden aan een herziening van de ency cliek, hardnekkig de ronde doen. Deze doken de vorige week op tijdens het internatio naal sympos um in Tilburg over het bevolkingsvraagstuk en de ka'.hoLeke verantwoordelijkheid, waar specialisten van wereld faam b jeen waren. In vele landen hoopt men op soe peler richtl'jnen van de paus. Wanneer de „pil" wordt toege staan - zo redeneert men - is £>e Nederlandse het gevaar dat men zijn toe vlucht neemt tot abortus gerin- pen weken onder meer naar Noord-Amerika is geweest om daar te proberen misvattingen over de situatie in ons land uit de weg te ruimen, zei dat het ministerie van Economische Za ken maatregelen in voorberei ding heeft om het toerisme op nieuw te stimuleren. „De foto's van de autoloze wegen op de autoloze zondagen en de verhalen daarover hebben in het buitenland, vooral in West- Duitsland, een stemming doen ontstaan, die niet gunstig is voor het toerisme, veel buiten landers aarzelen om naar ons land te komen omdat zij ons niet van de naar hun indruk toch al schaarse energie willen afhelpen. Ook zijn er Duitsers, die schromen om naar Neder land te komen mét eigen ver voer omdat zij de Nederlanders niet de ogen willen uitsteken", aldus de heer Strijkers. ger. Tocli kans op raffinaderij bij Ternaaien BRUSSEL (ANP) - De mogelijk heid is niet uitgesloten dat er nabij Luik toch een olieraffina derij met deelneming van de Belgische staat gevestigd wordt. Gisteren is namelijk bekend ge worden dat de Belgische maat schappij Petrofina voor zo'n raffinaderij voelt. Van de zijde van deze maatschap pij 's meegedeeld dat ze voelt voor een gemengde maatschap pij waarin de particubere sector zowel als de staat deelnemen. De aankoop van de benodigde ruwe olie zou, volgens de Petro- fina-directeur, kunnen gebeuren door rechtstreekse onderhande lingen tussen de Belg'sche rege ring en olieproducerende lan den. De raffinaderij zou in de plaats moeten komen voor de Iraans- Belgische raffinaderij waaraan Perzië vorige week zijn mede werking opzegde. Die opzegging leidde tot het ontslagnemen van de regering-Leburton. buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, is gisteren voor een t.endaags verblijf in Indonesië aange komen. Op het vliegveld van Djakarta werd hij verwelkomd door zijn Indonesische ambtgenoot Adam Maük (midden) en de Neder landse ambassadeur in Indonesië mr. P. Jallnk (links). Streefdatum of gelijkkrijgerij TE VERWACHTEN VIEL, dat bij het begrotingsdebat over de West minister De Gaay Fortman te maken zou krijgen met de begeerte van de „progressieve drie" om de regering vast te pinnen op een bepaalde datum voor de proclamatie van de onafhankelijkheid van Suriname en de Antillen. Het linkse regeerakkoord „Keerpunt" had het jaar 1976 genoemd, maar het laten vallen van die eis was één der concessies welke Den Uyl heeft moeten doen om premier te kunnen worden van een ex tra-parlementaire meerderheidsregering. Minister De Gaay Fortman liet blijken, dat wat de premier met zijn informateurs-in-Iaatste-instantie (Van Agt en Albeda) afgesproken heeft, voor de regering nog steeds telt. VOOR HET HELE KABINET? Misschien krijgt binnenkort nu ook de heer De Gaay Fortman In kri tiek van linkse mede-bewindslieden de wind van voren. Ten onrechte dan; want zeker de Nederlandse regering zal nu eerst hebben af te wachten, hoe het overleg in de koninkrijkscommissie gaat lopen en daarbij moet Nederland niet als loodzware hypotheek de eis op tafel leggen, dat het op 1 januari 1976 afgelopen moet zijn. Trouwens, er zijn in de West allerlei ontwikkelingen gaande. Waar schijnlijk heeft de regeringswisseling in Paramaribo tot gevolg, dat de voor snelle onafhankelijkheid geporteerde groep daar luider spreken kan; op de Antillen daarentegen schijnen de meningen steeds meer verdeeld te geraken en wij moeten nog maar zien wat daar zal gebeuren, als de Antilliaanse delegaties ook voor snelle soe vereiniteitsoverdracht zou gaan pleiten. SOMMIGE LINKSE POLITICI pleiten vóór de datum van 1976. op grond van het feit dat Nederland toch weinig doet om de sociale nood en economische problemen van Suriname op te lossen. De vraag of versnelde onafhankelijkheid daartoe ook maar iets posi tiefs zal bijdragen, vergeten bedoelde Kamerleden te beantwoorden. Waarom van hun kant niet een krachtig pleidooi meer van de hulp welke wij binnen het raam van de ontwikkelingsbijdragen opbren gen, op de West te concentreren. Over het resultaat van onze ont wikkelingshulp in andere achtergebleven landen, komen lang niet altijd bemoedigende berichten. Soms lijkt de epiloog op „Keerpunt" vooral een kwestie van gelijk- krij gerij. Slecht rapportïlaagse Comedie De afdeling Toneel van de Raad voor de Kunst heeft een advies uit gebracht aan de minister over de door het Rijk toe te kennen subsi dies aan toneelgezelschappen in het volgende seizoen (1974/75). De gezelschappen, die subsidie vroegen, kregen door de subsidiënten 14 vragen voorgelegd over hun taakstelling en resultaten. Bovendien moesten ze een begroting indienen, die niet meer dan 5 van die van het huidige seizoen hoger mocht zijn en ze mochten een „wens- begroting" indienen. Op grond van dit materiaal formuleerde de afdeling Toneel een edvie* en stelde daarbij een rapport op. Het is echt een school-rapportje gewonien, sommige leerlingen krijgen een flinke pluim, omdat ze het zo fantastisch deden (Centrum bijvoorbeeld, cum laude nieu we subsidie), andere worden van school gestuurd wegens bedroe vende resultaten (Toneelgroep Podium van Bob de Lange, die zat toch voorwaardelijk in de klas en krijgt nu geen subsidie meer; als ik het goed snap is hij nog brutaal geweest ook). De meester heeft zijn huiswerk (de begroting) voor straf niet meer nagekeken. Dan zijn er de meer middelmatige leerlingen. Baal bijvoorbeeld, nog te kort op school om zeker te weten wat voor vlees Je In de kuip hebt; The Family, dat leek aanvankelijk zo'n veelbelovende leer ling, maar hij schijnt nu in zijn puberteit te komen en helemaal in de war te zijn. Bedroefd is de meester eigenlijk het meest over Glo be en De Haagse Comedie. Die moesten toch beter weten. Globe heeft zijn laatste proefwerk (de 14 hamvragen) heel onvoldoende gemaakt: „fraaie volzinnen" vindt de meester, maar hij vraagt zich wel af, of ze wat inhouden. En Globe heeft in de begroting nog slecht gerekend ook. De Haagse Comedie moet echt op het matje komen. Een ernstige waarschuwing, dat het zo niet door kan gaan, vindt de afdeling Toneel. „De Haagse Comedie", zo stelt het rapport vast, „Is in het „conven tionele genre" nog steeds een van de gezelschappen in Nederland met het trouwste publiek in standplaats en regio. De afdeling mooi helaas kwalitatief een afbrokkeling constateren. Zij heeft niet de indruk, dat het gezelschap zicü hiervan voldoende bewust Is. Zij vreest dat het, door een zekere bedrijfsblindheid, niet geheel beseft hoe riskant zijn situatie momenteel Is. Zij hoopt op meer zelfkritiek bij diegenen die aan het gezelschap verbonden zijn. Evenals voor Globegeldt, zal ook hier in de naaste toekomst een totale beleids ombuiging hoognodig zijn". Dat schrijft de meester in zijn rapport. Slecht Nederlands, meester! De tijd zal uiteraard leren of de Haagse Comedie zich kan handha ven. Het huidige beleid zorgde tot nu toe toch voor redelijke resul taten in tegenstelling tot de twee andere groepen van diegenen die een jaar of vijf geleden aan het toneel „de grote drie" heetten; Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Twee er van zijn al verdwe nen om allerlei redenen, waarvan er een de structuur en het daar door veroorzaakte beleid was. D« Haagse Comedie heeft indertijd met man en macht gewerkt aan die structuur, er is een nieuwe, verjongde leiding gekomen. Het rapport van de Raad voor de Kunst ziet daar echter ook een gevaar in: het spreekt van „toch weer een nieuwe top-groep" en de „gesloten sectie regisseurs". Dat klinkt hard, het zal bij een aantal leden van de Haagse Comedie misschien wel uitgelegd worden als „wishfull thinking" of „bevooroordeeld zijn", maar dat neemt niet weg dat het gevaar van verstarring van de bereikte vernieuwingen niet denkbeeldig is. Je wenst het de Haagse Comedie niet toe. Distributie een grote sof IN EEN puberteitsvlaagje heeft de Tweede Kamer zich gisteren vro lijk gemaakt over Koekoek, wiens carnavalslied door het opheffen van de behzine-distrlbutie een sof zou kunnen worden. De geachte volksvertegenwoordigers vergissen zich: als de heer Koe koek een paar coupletjes qua tekst wat wijzigt, krijgt hij een nog leuker lied dan hem eerst was toevertrouwd. Want de hele benzine-distributle is op de manier waarop het kabinet- Den Uyl haar behandeld heeft, een enorme sof geworden. BESCHIKT DE REGERING werkelijk over andere getallen terzake van de benzlne-toevoer dan ze eerst had? Heeft ze geheime mededelingen van de oliesjeiks? Of handelt ze voornamelijk onder druk? Vreemd bl'jft, dat diverse andere regeringen minder In paniek ge raakt zijn dan de Nederlandse. Ook het prestige van minister Lubbers heeft een deuk gekregen. En van premier De Uyl wordt meer en meer duidelijk, dat hij de kunst om aan een kabinet leiding te geven, nog niet op indrukwekkende manier meester is. Misschien herinnert hij zich nu terzake de verwijten welke hij in het verleden wel eens tot voorgangers De Quaey, Marljnen en De Jong gericht heeft. Weeroverzicht DE BILT Een koufront, dat in de nacht van gisteren op van daag over ons land trok en daarbij enkele millimeters re gen bracht, trekt snel verder naar het oosten weg. Het front wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die de zon flin ke kansen (biedt, zich morgen en overmorgen weer eens te laten zien. Een nieuw oceaanfront zal echter aan het eind van de vrij dag opnieuw regen veroorzaken. De vorstgrens loopt van Finland en Oost-Polen naar Roemenië en wordt geleidelijk weer iets verder teruggedrongen. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Aan vankelijk opklaringen, later re gen en temperaturen ruim bo ven nul. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4, Min- temp. Van 1-6 gr, Max. temp van 5-10 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Zd. Limburg Athene Barcelona Genève°rt Helsinki Innsbrllck Kopenhagen Casablanca Isonboel zonmg mist 19 temperaturen luchtdn* in millibaren (d~i opklaringen ^3^ hagel -w-w warmtefront H hoge-dnitgebied JZS* bewoking sneeuw t-t kou-front L lage-drvAgebed 1tm re9»1 n*eer windrichting verplaatsrigsnchtrig DERDAG 24 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11