Veronica krijgt nog even uitstel Krijgt u al 5% rente op uw spaarboekje..? Op inbrekerspad door hormoonpreparaten AYG tegen meer gastarbeiders in Westlandse tuinbouw fieklóeSouocmt Arbeidsonrust in Zuidafrikaanse textielindustrie Senaat tekent doodvonnis piraten üssinger ontkent verklaring over aftreden Nixon T roepenscheiding Syrische grens" Rijkspostspaarbank Lawines eisen doden 74 (OENSDAG 23 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT ARNHEM (ANP) Heeft da- jelijkse omgang met hormoon preparaten invloed op het psy- :hisch evenwicht? Dit pro bleem kwam aan de orde toen jisteren voor de rechtbank in Arnhem de 29-jarige chemicus C. J. H. uit Hurwenen terecht stond. Deze chemicus bekende rooftochten door Brabant, de Veluwe en de Betuwe. Dit zou misschien niet zijn gebeurd, aldus stelde verdachte met Ie psychiater aan zijn zijde als hij bij zijn werkgever (Or- ganon) niet had blootgestaan aan de werking van hormoon- preparaten. De officier van justitie had wel begrip voor de situatie van de chemicus, maar zag geen re den om hem zijn aaden niet toe te rekenen. De eis werd negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk. De 22-jarige arbeider Jan S. uit Zaltbommel, in veel geval len medeplichtige van de che micus, hoorde dezelfde straf vorderen. Gedurende nachtelijke uren van juni en juli van het vorige jaar zouden deze verdachten de rooftochten hebben uitge voerd. De totale schade beliep ongeveer 60.000 gulden. H. zou zijn betrokken bij 39 gevallen en J. S. bij 27. Drie inbraken van de grote voorraad werden H. en S. ten laste gelegd te Den Bosch en Lunteren. Soms waren hun zeer waardevolle artikelen in handen gevallen als sieraden en zilverwerk. De chemicus verklaarde het een kwalijke zaak te vinden dat hij zoveel mensen heeft ge dupeerd. Hij schreef zijn acti viteiten toe aan verminderd denkvermogen en dus vermin derde weerstand tegen verlei dingen door zijn werkzaamhe den als chemisch bedrijfstech- nicus bij Organon gedurende een half jaar. Deze werkgever zou volgens H. zijn personeel nimmer hebben gewaarschuwd tegen de kwade invloeden van hormonale stoffen. Volgens het psychiatrisch rap port kan inderdaad uoor de werking van hormoon prepara ten een ontregeling van het psychisch evenwicht ontstaan met als gevolg depressie en ten slotte uitschakeling van het vermogen tot verzet. DURBAN (Reuter) De minister van gemeenschapszaken van Kwazoeloe, een van de Bantoe thuislanden in Zuid-Afrika, heeft bemiddeld in een geschil tussen Afrikaanse arbeiders in de tex tielindustrie en de bedrijfslei ding. Minister Barney Diadia trok aan het hoofd van 5.000 stakers naar een van de elf fa brieken die door de staking zijn getroffen. Minister Dladla bereikte met de bedrijfsleiding overeenstemming Van onze parlementaire redactie ÉN HAAG Minister Van Doorn (CRM) zal Veronica piet eerder uit de ether draaien dan nadat hij een beslis- ping heeft genomen over de zendtijdaanvrage van de Ve- •onica Omroep Organisatie (VOO), die nu nog op tafel ligt |>ij de omroepraad. ierigens blijft de regèring onverminderd van oordeel, dat fle zeezenders op moeten houden met hun uitzendingen, at vindt ook de meerderheid in de Eerste Kamer, die isteren het voorstel van de regering om het verdrag van Itraatsburg te ratificeren het verdrag dat uitzendingen 7anaf schepen en/of vliegtuigen buiten de territoriale •enzen van de verdragsstaten verbiedt met 49 stem men voor en 12 stemmen tegen aanvaardde. Aan de stemming ging nog een vrij lang debat vooraf, waarin de voorstanders van verder uit stel met name voor radio Ve ronica, de boventoon voerden. Het verstgaande voorstel vo rige week dinsdag ingediend door ir. Schwarz van D'66 medeondertekend door VVD CHU, terwijl een groot deel i de KVP er grote sympathie voor koesterde, om de debatten over de Veronica-wetjes op te schorten totdat de regering me dio 1974 haar aangekondigde nota over de massa-communica tiemiddelen bij de Staten-Gene- raal zal hebben ingediend, leed al gauw schipbreuk. Bovendien bleek, dat de KVP-aanhang voor dit voorstel aanzienlijk ge slonken was. Dit tot grote woe de van ir. Schwarz. De KVP inclusief het deel dat aanvankelijk op de lijn-Schwarz zat liet zich tijdens de frac tievergadering van deze partij, gistermorgen, weer in het spoor trekken en nam genoegen met de vorige week door minister Van Doorn geuite en gisteren versterkte uitspraak, dat aanne ming van de anti-Veronica-wet- jes nog geenszins betekende dat nu ook onmiddellijk het zwijgen aan deze zender zou worden opgelegd. over een nieuwe loonovereen- komst. De inhoud daarvan is niet bekend. Evenmin staat vast of het akkoord ook door andere textielfabrieken zal worden ge volgd. Dladla onderhandelde met een groep die vijf van de elf bedrijven bezit. De arbeidsonrust in Durban ont stond vrijdag over verschillen in loon. De arbeiders ontdekten dat de mensen, die pas in dienst waren getreden een loonsverho ging kregen, terwijl degenen die er al lang werkten niets extra's in hun loonzakje vonden Tien duizend arbeiders gingen daar op in staking. De politie arres teerde 250 stakers. Gisteravond besloten 3.000 stakers akkoord te gaan met het resultaat van de bemiddeling. Verwacht wordt dat de overige 7.000 vandaag hun voorbeeld volgen. Treinongeluk in Joego-Slavië eist 5 doden BELGRADO (DPA) Bi] een spoorwegongeluk in de Joegosla vische republiek Slowenië zijn gisteren vijf mensen om het le ven gekomen en veertien ge wond. Bij de plaats Soteska op het tra ject Yesenice-nova Gorica reden door onbekende oorzaak twee treinen op elkaar in. Brand eist elf levens VAL D'OR (Reuter) Bij een brand in een houten woning in het stadje Val d'Or in de Cana- des Franstalige provincie Que bec, zijn elf mensen, van wie tien uit een gezin, om het leven gekomen. Bijbel-bom oor bisschop IDEN (DPA) De katholieke gerbisschop van Engeland, gr. Gerard Tockle, heeft giste- n een pakket gekregen waarin n bijbel met een bom bleek te tten. De bediende die het post- ikket in ontvangst nam, kreeg leteen argwaan en waarschuw de politie. De bijbel-bom rd door deskundigen onscha- iijk gemaakt. De po';tie ver- nkt de IRA-provisionals ervan bom te hebben verzonden. Igr. Tickle heeft, toen hij on- ings in Noord-Ierland was, >>et itreden van de aldaar geleger- Britse troepen geprezen. SHINGTON, (AP/Rtr) Ter ijl de'druk uit het land op ixon om af f treden groeit, laar het aantai Congresleden at voorstander is van het in van beschuldiging stellen Nixon daarentegen af- leemt, denkt de president er iet aan af te treden. Zijn pers- hef Ziegler heeft verklaard at hij zijn volledige tijd wil itdienen. Vanuit Israel is even- el gemeld dat minister Kissin- sr tegen twee Israëlische colle t's zou hebben verklaard dat j Nixon nog een half jaar eeft. Kissinger heeft het be* cht een „onbeschaamde leu* en" genoemd gens Ziegler is Nixon even enieuwd als iedereen wat er ebeurd is met de geluidsband gat van 18 minuten ver toont midden in een gesprek met Haldeman over de Water gate-affaire. Nixon gelooft ech ter niet dat de band opzettei'jk is uitgewist. Vice-president Ge rald Ford zei gisteren dat het Witte Huis documenten en ge luidsbandjes heeft overhandigd aan de speciale aanklager Ja- worski en aan de grand jury, waaruit Nixons onschuld zou moeten blijken. Het bureau van de aanklager hee.f geen bewijs materiaal kunnen vinden dat in tegenspraak is met de getuigen verklaring van John Dean, Nixons voormalige juridische adviseur. Dean had verklaard dat Nixon voor 21 maart 1973 op de hoogte was van pog'ngen het schandaal in de doofpot te stop pen. Dean zou nog nauw samen werken met het bureau "an Ja- worski. EIS VAN PRESIDENT SADAT: GIERS (AFP)-Reuter-AP 'resident Sadat van Egypte eeft op een persconferentie in Jgiers gezegd dat scheiding an de troepen aan het Syrische ront en deelneming van de Pa- estljnen aan de conferentie in ienève voorwaarden zijn voor Tedesbesprekingen met Israël, dat zei bereid te zijn de Egypti- che positie „met Jordanië te oördineren" op voorwaarde dat ordanië geen bezwaar maakt Palestijnse deelneming in ienève. troepenscheiding aan het 'uez-front zag hij als een „zui- militaire aangelegenheid 'onder politieke betekenis", 'j hebben het akkoord over ">epenscheiding getekend om Nn permanente vredesregeling bereiken en bovenal om esca pe die zou leiden tot hervat- ®g van de striJd, te voorko ken". Dit heeft premier Meir vandaag in het parlement ver klaard over het op 18 januari gesloten akkoord. Het scheidingsakkoord verplichtte Israël alleen maar tot terug trekking van zijn strijdkrachten van de westelijke oever van het Suezkanaal en van de oostelijke oever tot 20 km in de zandheu' veis van de Sinaï, zei de pre mier. „Maar wij zullen de scheiding van de troepen be schouwen als een resultaat dat het scheppen van een passende sfeer vergemakkelijkt die de vooruitzichten v„jr vrede dich terbij brengt". Het alternatief voor het akkoord is hervatting van de strijd. Het Israëlische parlement keurde naderhand met 76 tegen 35 stemmen het besluit van de re gering goed een akkoord met Egypte te tekenen over de scheiding van de troepen langs het Suezkanaal. Bemanning van Skylab eerder terug HOUSTON, (AFP-Reuter) De Amerikaanse ruimtevaartleiders hebben het bergingsschip „New Orleans" opdracht gegeven drie dagen eerder dan voorzien zee te kiezen, omdat het nodig zou kunnen zijn de bemanning van Skylab-3 zondag al in plaats van op 8 februari naar de aarde te rug te halen. Oorzaak is dat al vier maal hape ringen in de tweede gyroscoop zijn opgetreden. De eerste was al uitgevallen een week na de lancering van de Skylab-3 ba manning in november. Als de ruimtereis van Caar, Gib son en Pogue normaal kan wor den afgemaakt, zullen ze voor de recordduur van 84 dagen van de aarde zijn weggeweest. UTRECHT (ANP) De agrarische en voedings bonden zijn boos op de ambtelijke werkgroep, die een rapport heeft uitgebracht met de aanbeveling om voor de Westlandse tuinbouw werving van bui tenlandse arbeiders toe te staan voor" korter dan een jaar. Men denkt daarbij aan periodes van zes en acht maanden. De werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Economi sche Zaken, Justitie, Sociale Zaken en van Land bouw en Visserij. de katholieke bond AVG hebben de vakor- zich er bijzonder aan gestoten, dat de plannen zijn „uitgebroed" zonder dat om hun me ning is gevraagd. Ze vinden het ook „schandelijk", dat zij over geen andere informatie beschikken dan een oppervlakkig persbericht, terwijl de tuinder* naar eigen zeggen al maanden met 'xmcrete toe zeggingen op zak 'open. De AVG concludeert daar uit, dat de ambtenaren de kant van de werkge-^rs hebben gekozen. Minister Boersma heeft inmiddels laten weten, dat over het aantrekken van buiten landers voor hst Westlana nog geen beslissing is genomen. Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald- er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,-per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. mips uw nationale spaarinstelling Baas in eigen school KAMERLEDEN HEBBEN nu bij minister van Kemenade weer eens de kwestie aan de orde gesteld of voor onderwijspersoneel de mogelijkheid bestaat om deel uit te maken van een schoolbe stuur. Het eerste deel van hun vraag was vragen naar de bekende weg: te recht herinnert de minister eraan dat er geen wettelijke bepalingen bestaan welke bij het basis- en kleuteronderwjs verhinderen, dat een lid van het personeel van een school lid wordt van het bestuur. Wel verhindert dit een bepaling in de wet op het voortgezet onder wijs; terzake deelt de minister mee dat staatssecretaris Veerman binnenkort met onderwijsorganisaties een gesprek zal hebben over het indienen van een wetsontwerp, waardoor ook deze bestaande be lemmeringen zouden kunnen worden weggenomen. Het „baas in eigen school" zal dus mogelijk eerder gerealiseerd wor den dan het „baas in eigen buik". HOEWEL Het lijkt ons goed dat bi] hetzelfde overleg ook zorg vuldig wordt nagegaan, in hoeverre dan de rechten van andere bij het onderwijs betrokken partijen tegelijkertijd op hun zekerheid worden gecontroleerd. Natuurlijk ligt voor de hand, dat in een tijd dat medezeggenschap en inspraak in het gehele bedrijfsleven gemeengoed worden, het perso neel op de scholen (onderwijzend en nlet-onderwijzend) daarvan niet verstoken blijven. Maar een school kan niet in alle opzichten gelijk gesteld worden met een economisch-gericht bedrijf; bovendien staan bij het onderwijs de „consumenten" (meestal in de persoon van voor leerlingen ver antwoordelijke ouders) in een heel wat meer gebonden relatie tot een school dan de consumenten van een artikel van een produktie- apparaat of van dienstverlening. De bestuursinvloed van onderwijspersoneel ln zijn schoolbestuur zal daarom aan duidelijke limieten gebonden moeten zijn. Dan doelen we niet in de eerste plaats op de mogelijkheid om te moeten oorde len over eigen of collegiaal gedrag, maar bijvoorbeeld terzak# van de richtingbepaling en inhoud van het gegeven onderwijs. TERZAKE VAN DE GERICHTHEID van de katholieke school zouden we nog eens kunnen verwijzen naar de jammer genoeg nog te wei nig besproken brief van mgr. Simonis „aan alle katholieke onder wijsgevenden in het bisdom Rotterdam" of op soortgelijke stemmen bij het protestants-christelijk onderwijs. Het onderwijs staat in de samenleving op een ander soortgelijke plaats dan een onderneming; het gaat om een stuk vorming en op voeding waarover tot een niet te laag aan te brengen leeftijdsgrens de beslissing ln eerste instantie is aan hen die wettelijk en natuur lijk de hoogste verantwoordelijkheid voor de jonge generaties dra gen. Vrijheid van onderwijs betekent niet alleen dat wij in Nederland in grote meerderheid de staatsschool afwijzen. Daarom zou het éénzij dig zijn om bij een wetswijziging alleen of in hoofdzaak te denken aan rechten welke onderwijspersoneel bij de geëvolueerde samenle ving kunnen claimen. Bij het bijzonder onderwijs is in het verleden het bestuurswerk ge vaarlijk-veel een taak geweest van grote of kleine regenten. Nu dat veranderen gaat, moeten we wel voorkómen, dat door een te vage wetgeving andere kwalen tieren gaan. „Houdt de dief!"', roept de dief VERONDERSTEL DAT V voor uw eigen ogen iemand de ruit van een horlogewinkel ziet ingooien. Die modernist in de verdelende rechtvaardigheid doet een greep in de vitrine en maakt zich met een volgepropte Jaszak uit de voeten, al roepend: „Houdt de dief!!" Ook een manier om je een alibi te verschaffen. De Franse politici zien er kennelijk een goede boterham in. Want in dezelfde week dat Parijs door een eigenmachtige monetaire manipulatie voor de zo veelste maal de Europese integratie aan zijn laars lapte, verklaart de schatkistbewaker van Pompidou doodernstig: „We moesten van de zomer maar eens een grote Europese conferentie houden ter vol tooiing van de economische unie. Want die unie blijven we een hoeksteen van onze politiek beschouwen." Ja, ja; sprookjes van moeder-de-gans. Wijlen De Gaulle ging ook uit van „l'Europe, e'est la France", macu hij zei het tenminste Hef wat meer decorum dan zijn verwaterde erfgenamen, die nu probe ren de Europese integratie te vertalen met een exclusie/ Frans woordenboekje. Weeroverzicht Morgen mogen we de zon weer eens verwachten. De komende nacht zal een front met wat regen over ons land naar het oosten trekken. Tege lijkertijd breidt de westelijke stroming boven de oceaan zich over het vaste land van West Europa uit. Onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die in de loop van de dag naderbij ANKARA (Reuter) In het berg achtige gebied rond de Turkse stad Elnzig Is gisteren een dorp door een lawine getroffen. Tien mensen kwamen daarbij om hef leven. Door de zware sneeuwval van de afgelopen dagen zijn vele dor pen in het oosten van Turkije van de buitenwereld afgesloten en vier treinen met zeker 850 passagiers gestrand. In Terrace (Brits Columbia, Cana da) is een sneeuwlawinc van 13 meter hoogte terechtgekomen op een benzine-.t at-on annex weg restaurant, waarbij tussen de 12 en 15 mensen bedolven wer den, zo is door de plaatselijke politie bekendgemaakt. Het lijk van een meisje is geborgen. komt, zullen opklaringen voor komen. Met de westelijke stro ming wordt zachte lucht aange voerd. Vriezend weer zit er dan ook voorlopig niet in. Vooruitzichten vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag 18.00 uur: flinke opklaringen, maar aanvankelijk nog een bui. Tem peraturen boven normaal. WEERRAPPORTEN Amsterdam i ue nut i Dcclen i Eclde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam 1 Twene 1 Vllsslngan Zd. Limburg Athene Barcelona J Frankfort Genève Helsinki InnsbrUck Kupenhugen Lissabon Locarno Londen Oslo l'arljs Rome Spilt Isonboel Las Palm as New York

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9