COR VAN RIJN EN ZIJN MANNEN ZULLEN DE BRANDENDE HOOI BERGEN MISSEN VVV-Lisse heeft oorlog verloren zonder strijd De Kempenaer- straat krijgt winkelpassage Prog. Zoeterwoude gaat zich voorbereiden op de raadsverkiezingen stad en streeknieuws Poelpolder krijgt een kleuter basisschool met nieuwe snufjes 974 IGINA 7 WOENSDAG 23 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT ALKEMADE De Vereniging Gemeentebelangen Alkemade organiseert vanavond om 20.00 uur in café Heemskerk wederom een openbare be stuursvergadering. Het be langrijkste agendapunt is de bespreking van de agenda van de eerstkomende raads vergadering. BOSKOOP B en w van Bos koop zal de gemeenteraad voorstellen gedurende tien jaar maximaal 80.000 gulden bij te dragen in de exploita tiekosten voor het gymnas- tiek-onderwijs van de basis en eventueel hogere scholen die van de sporthal-in-wor- ding gebruik zullen gaan ma ken. De hal zal gebouwd worden in Snijdelwijk West 2, nabij het kerkelijk cen trum „De Stek". BOSKOOP De laagste in schrijver bij de aanbesteding van de reconstructie van de Tuinstraat is de firma Van Staveren uit Gouda met 59.829 gulden. De hoogste was de firma Van Bemmel b.v. te Woerden met 216.760 gulden voor het totale werk. De gemeentelijke raming voor de eerste fase bedraagt 80.000 gulden. LISSE De heer H. J. C. van der Kroft, voorzit ter van V.V.V. Lisse zegt zeer kenmerkend in zijn inleidende woord op het jaarverslag van VW Llsse ten aanzien van de harde, noodzake lijke getroffen maatregelen, dat deze hierdoor welhaast het gevoel geven, een oorlog te hebben verloren, zonder dat er gestreden is. Ook VVV Lisse ziet zich voor problemen geplaatst ten aan zien van de toeristische economie, vooral met be trekking tot onze streek, waarvoor men zich steeds beijverd heeft deze te bevorderen. Met groot genoegen wordt in het verslag melding gemaakt van het grote succes van de verkoop van bloembollen aan particulieren in het kader van de actie ,,De lente begint in Lisse". Enkele andere plannen moesten op een lager pitje wor den gezet door de energiecrisis. Intussen gaat VW met de arbeid voort. Men bereidt zich voor op ontvangst van de vele gasten tijdens het bloemfestijn, waarvoor de Logiescommissie aan het werk is; de Commissie Tuin- en Gevelversie ring besteedt nog meer zorg aan dit evenement dan vorig seizoen. Voorts verstaan diverse ande re commissies hun taak met het organiseren van wandeltochten, kinderoptochten en andere activi- tenten. Het jaarverslag sluit met een voordelig saldo van 4480,26, doch voor 1973/74 moest een nadelig saldo geplaatst worden van 4050,-. Er waren in 1973 ruim 10.000 overnachtigingen. Met andere VW's in de streek wordt pretti gsamengewerkt. De bloemenmozaieken gaven in 1973 een stijging tot 56 deelnemers, waaraan door de Poelpolder in grote mate werd deelgenomen. De jaarvergadering wordt gehouden vrijdag 25 jan., 's avonds half 9 in de Nachtegaal" te Lis se. Na het huishoudelijk gedeelte volgt een gezel lig VW-feest. jogmade Tien immer parate jlussers waken nu al jaren over de brandveiligheid van Hoogma- de. Als de nood aan de man komt laten ze als het moet de ireedgeschouderde biaarkop Bertha 33 half gemolken aan laar lot over en rennen dan Mms met soppende laarzen hij gend door het drassige weiland om nauwelijks een minuut later op de bak van de brandweerau- het avontuur tegemoet te snellen. ooibergen en schuurtjes; dat is de specialiteit van de Hoogma- dese eenheid vrijwillige brand weer. Cor van Rijn, potige vee houder, is hun commandant en dat is niet zo vreemd want de grootvader van Cor had als brandmeester ook al een hekel aan brandende hooibergen. Het ïaterieel van het onderdeel ioogmade is niet zo bijster nieuw. In de garage hoek Éoei- geestlaan, staat de bejaarde manschappenwagen (bouwjaar 1951) met licht roestende kop lampen en doorgezeten cabine- stoelen. Bovenop ligt een mini- Magirus, een ladder even groot als die van een timmerman. Achter de cabine de twee man- schappenbanken waaronder ver nuftig de brandbijlen e.d. zijn opgeborgen. De spuit is ook al op Jaren met veel chroomwerk, meters en spruitstukken. Per minuut kan er maximaal 1500 li ter gepompt worden. Het blus- jiental, sommigen gaan hun uirtigste brandjaar in, volgden t verleden de cursus irandwacht 2e klasse. Het exa- ging toen helaas niet door. De persoonlijke uitrusting is so ber maar efficiënt. Een helm, een leren jack, een overall. I Woubrugge, een paar kilometer verder op, is ook een brand weercorps. Ongeveer 15 man, een spuit met een grotere capa- jcitelt, een snellere auto, grotere ladder en bovendien een brand weercursus meer onder de knie. Twee corpsen, zo dicht bi] el kaar, dat kan weieens wrijving geven. Hoe liggen de verhoudin gen? De afspraak is dat Hoog- made bij bijna elke brand de Icollega's in Woubrugge te hulp roept en Woubrugge kan op haar beurt een beroep doen op Hoogmade. Wat gebeurt er nu als in Hoogmade de vlammen een hooiberg te pakken hebben? 'oor de' hooibergspecialisten uit Hoogmade is een dergelijk brandje uiteraard gesneden koek. Voordat Woubrugge luid ruchtig komt aansnorren is meestal de eerste harde water- klap al uitgedeeld en hebben de zes stralen, hoe bescheiden ze ook met de liters rondspringen, hun werk al gedaan. Woubrugge zet dan nog wel even de kraan flink open maar dikwijls hebben Parate Cor i Rijn het paradepaardje van het onderdeel Hoogmade. de vlammen dan de aftocht reeds geblazen. Vijf jaar gele den speelde brandweercomman dant Cor van Rijn zelf een beet je met vuur. De schuur aan de Groenweg kreeg het al flink be nauwd toen Cor met zijn jon gens op völle snelheid kwam aantuffen. De brand werd ge blust. Woubrugge vroeg om uit leg. Waarom waren zij niet ge waarschuwd? ,,Ik was er van overtuigd dat we de brand zelf konden bedwingen" liet Cor de heren toen weten en hij knipper de niet eens met zijn ogen. Datzelfde jaar lieten de vrijwilli gers van Hoogmade nogmaals van zich horen maar toen wa ren ze minder voldaan over hun eigen prestaties. Er kwam die bewuste dag een melding bin nen van een brand op de Van Klaverweijdeweg. Cor van Rijn en zijn tiental snelden alweer toe. Nauwelijks stond de man schappenwagen sti'l of de eerste slangen rolden al uit tot spuit- lengte. Kranen werden aange sloten en terwijl de storm de vlammen nog wat aanwakkerde brulde Cor van Rijn het bevel Kranen open". Met gespannen ruggen wachtten de tien totdat het water de platte slangen tot leven zouden brengen. Maar hoe zij ook wachtten er stroomde geen druppel water door de ge poetste tuiten. Een blokje hout in de pomp wérd het corps toen fataal. Met gebalde vuisten moest Cor van Rijn hulpeloos toezien hoe het huis tot aan de grond toe afbrandde. Dat is vijf jaar geleden. Nu staat de vrijwillige brandweer Hoog made voor weer een sombere periode in het roemruchte be staan. De eenheid Hoogmade, zo hebben de officiële instanties laten weten, kan worden opge doekt. Het materiaal voldoet niet meer aan de eisen, omlig gende plaatsen kunnen snel (met beter materiaal) ter plaat se zijn om in te grijpen. Boven dien zou het teveel gaan kosten om de eenheid Hoogmade in het nieuw te gaan steken. Hoogma de moet verdwijnen. Woubrugge blijft. Toch is er geen sprake van een controverse, volgens Van Rijn. Er wordt samen geoefend, eens per jaar gaan de brandweerlieden gezamenlijk de bloemetjes buiten zetten. Toch kan Cor van Rijn het maar moeilijk verkroppen dat hij en zijn blussers binnenkort (als de raad zo beslist niet meer nodig zullen zijn. „Onder mijn jon gens heerst een sfeer van „het moet maar gebeuren". Ik kan me daar niet zo bij neerleggen. De brandweer Is voor mij een begrip. Dat hoort bij mijn le ven. Waarom zetten ze hier niet een klein spuitje om bij brand de eerste klap te kunnen opvan gen. Ik zeg niet dat Woubrugge- naren geen brandende hooiberg kunnen blussen maar ik weet uit ervaring dat als hier vreem de mensen komen blussen, wei eens moeilijkheden kunnen ont staan. Met een brok in de keel staat de potige veehouder te staren naar de fel rood gekleurde man schappenwagen. ..Is het geen mooi beestje? Hij loopt nog als een trein. Snap je nou dat ze zoiets willen wegdoen?" HERMAN VAN AMSTERDAM keliersverenlglng „Oegrstgeest Actief" kon men gisteravond de tekeningen van het bouwplan De Kampenaerstraat-hock Tcrwecweg veer 300 m2 vloeroppervlak en een achttal kleinere dagwinkels met ting van de winkelpanden wordt voornamelijk gedacht aan de bran- De voorzitter van O.A., de heer L. M. Trijselaar, noemde onder meer herenmode, sportartikelen en een handwerkzaak. „Het is zulleti nemen. Ook voor de resterende twee pandjes zijn er ge goed mogelijk dat deze zaken een tweetal winkelpanden in beslag gadigden. Maar wat er ook komt, het zal plaats vinden In overleg met de ondernemer van de bouw, de gemeente en O.A. In overleg met iedereen en allen", aldus spreker. Ook op de wijze van parkeren m het promenadegedeeite zal ver andering komen. Men zal over kunnen gaan op zgn. „schuin parkeren". Men verwacht dat de gemeente met dit voorstel akkoord zal gaan. Bij de aanvang van de Jaarverga dering sprak de heer Trijselaar er zijn leedwezen over uit dat men in een gemeente als Oegst- geest nog steeds optrekt met twee winkeliersverenigingen. „Ik blijf dit betreuren, Juist in deze tijd hebben wij, in het to tale verband, gezien, elkaar broodnodig". Spreker prees de huidige wethouder van CRM, de heer J. J. Thorn: „Wij mo gen blij zijn met de wethouder van middenstandszaken, want hij luistert reëel naar alle mid denstanders in onze gemeente en stelt alles voor hen in het werk". Intussen blijkt dat Oegstgeest Ac tief tijdens haar, nu bijna elf Ja rig bestaan, al 162 acties heeft gevoerd. Maar de actie welke nu aan de gang is en die de consument de kans geeft een aantal buitenlandse reizen te winnen (14- en 7-daagse vlieg reizen) is een absolute topper. Om mee te dingen moet men een boekje volplakken met ze gels en. zo bleek, er staan er thans 41000 uit! Voorafgaande aan de trekking van de prijzen is men van plan een aantal filmavonden te orga niseren m.m.v de reisbureaus MET en HIT te Oegstgeest. De trekking en bekendmaking van de winnaars van de reizen zal in het openbaar en onder toe zicht geschieden. De penningmeester, de heer Ligt- voet, gaf een kort financieel overzicht waaruit bleek dot Oegstgeest Actief financieel ..goed" zit. In een korte terug blik over 1973 bleek dat met name een intocht van Sint Niko- laas zoals in het verleden ge houden „verkeerstechnisch niet meer mogelijk ls". De verschuiving van de koop avond van donderdag naar vrij dagavond vormde nog geen re den om nu al „hoera" te roe pen. Men wacht de ontwikkeling rustig af. Leidse bioscopen Cnmcrn..Lnwrenre of Arnbln" U ]r. rtuk 20.00 uur, do. vr. dl 2.00 uur. Klndermatlnfc: ..Astfrlx cn de hel den" ra en wo 2 30 en lfi.15 uur. NachtvoorstelltnK..Deliverance" IS Jr. vr. za 23 30 uur Lldo: „Live and let die". ...7 Jr dar. 14.30. 19.00 en 21 16 uur. zo 14.30. 16 15. 19 00 en 21.15 uur. Studio: ..The Getaway" 14 Jr. Tijden i.30. Luxor: ..Hap kl do" 18 Jr da*. 1 13.00 en 21.15 zo extra 16.45 uur Manon: „Mosh" 14 Jr dn*. 1130. 1300 en 2115 uur zo 14.15, 16.16, 19.00 en 21.15 uur. Hex: „Pak me don. nis Je kon" 18 Jr. Tijden zie Trlnnon, Ondermntlnee: „Plppl Longkous" wo. 14 30. Nnchtvoorstelllnc„Sox op School" 18 Jr. vr, za 23.30 uur. i tOETERWOUDE „Wij willen de gedachten ach- 'er „Keerpunt *72" vertalen in dorpspolitiek". I Dat zei Frits de Winter gisteravond tot de 35 be- iangstellenden die op de vergadering van „Pro- gressief Zoeterwoude" bijeen waren gekomen in J Ons Huis. Hij leidde de besprekingen bij afwezig heid van voorlopig voorzitter A. Aerts die tegen het einde arriveerde na een vergadering van de I onderwijscommissie. „Onze groepering moet het vooral hebben van het contact met de kiezers, iets waar het bij de andere partijen nogal aan mankeert", zegt de Winter. De structuur is hier op gericht. perkgroepen welke nu reeds functioneren hebben i tot taak straks de progressieve raadsleden te on dersteunen en te informeren. Er is contact ge- j zocht met de landelijke politieke partijen en er zijn reeds enkele reakties binnen alsmede finan- I dële toezeggingen. „Progressief Zoeterwoude" telt nu een vijftigtal ingeschrevenen, begroting voor 1974 met een uitgaventotaal van i 1175,— ondervond geen weerstand. Omdat men dit jaar direct te maken krijgt met verkiezingen zal het speciale „verkiezingsfonds" moeten wor den gevoed met extra bijdragen van de leden. Daarna zal telkenjare hiervoor een bedrag in de begroting worden opgenomen. Vanuit de werkgroepen werd rapport uitgebracht door Frans de Graaff (Onderwijs-C.R.M.), André de Jong (Financiën) en Bob Hartlooper (Planolo- j B Na de zeer lange pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarbij spitste de discussie zich op een tweetal zaken toe. De vraag werd ge steld of het wel juist is om als Prog. Z'woude po litieke partijen te noemen en waar ligt de scheidslijn. Men vond een formule in de stelling I dat men zich richt op een ieder die min of meer I in de geest van „Keerpunt "72" denkt. Daarbij had men angst om bijvoorbeeld de C.P.N. te noe- j men omdat dit mensen afstoot en anderen meen-1 den dat D.S.'70 ook met het rijtje van de vijf partijen genoemd zou kunnen worden. Een ander probleem was de positie van de heer C. Straver welke nu in de raad zitting heeft voor de Vrije Lijst maar die ook tot de voortrekkers van Progressief Zoeterwoude behoort. Hij zei daar over zelf de huidige zittingsperiode voor deze groepering volledig af te willen maken omdat de kiezers dat vier jaar geleden hebben gewild. Hij i zal echter geen enkele aktiviteit ondernemen om dit te continueren en verwacht dat De Vrije Lijst zal ophouden te bestaan. Zijn sympathieën voor P.Z. zullen echter wel van invloed zijn bij zijn standpuntbepaling in de resterende tijd. Bij de bestuursverkiezing welke tot slot werd ge- houden werd het voorlopige bestuur omgezet in I het definitieve omdat geen tegenkandidaten wer-1 den ingediend. Daarbij zal Arnold Aerts als voor- J zitter fungeren, Nico v. d. Akker is secretaris en Frans Booy beheert de financiën. Klaverjassers waren niet te verslaan LISSE Het Van Zanten- team heeft in de bedrijf»- klaverjascompetitie de eerste plaats óók na de wedstrijd tegen het Slaap kamercentrum behouden met de uitslag 13772— 13156. Draka komt weer sterk opzetten naar de bo venste plaats: zij versloe gen Van Stein met 13810 tegen 13668. G. W. B. bracht De Kroon West een fikse nederlaag toe met 14160 tegen 12758, doch men kon de Kroon- West daarmede niet van de 4e plaats afkrijgen. Tenslotte bleef Langeveld royaal de baas over de mensen van de Vlinder. De stand luidt nu: 1. Van Zanten 170166. 2. Draka 169418, 3. Van Stein 168823, 4. Kroon-West 163174. 5. G. W. B. 161420. 6. De Vlinder 157779, 7. Langeveld 157140. 8. Slaapkamercentrum 155371. Vrijdag a.s. wordt de com petitie in „De Beurs" aan de Haven te Lisse voortgezet. Aanvang 20.00 - - 'mtf Dit wordt de nieuwe kleuter-basisschool in de Hündelstraat. LISSE In de Poelpolder is een gecombineerde kleuterbasis school in aanbouw. Het gebouw verrijst aan de Hdndcistraat. Het bouwteam zal de door het architectenbureau Stuurman te Waddinxveen ontworpen school omstreeks mei opleveren. Alle nieuwe snufjes worden er in verwerkt. Er komt o.m. een gemeenschaps ruimte in met een documenta tiecentrum met ingebouwde tv. een bibliotheek met rustige hoekjes om te lezen, filmappa ratuur. enz. De wanden di dc lokalen van deze ruimte schei den, kunnen weggenomen wor den. Leidingen voor het cen traal antenne .ysteem wr.rden ingebouwd, evenals voor de cen trale muziek- en omroepinstalla tie. Als men straks plannen in deze richting wil realiseren, is het alleen een kwestie van draad door de buizen trekken en alles Is klaar zonder dat er ook maar Iets gebroken moet worden. Hot wordt een school met negen klassen. Een geïntegreerde kleu ter-basis icniii:, waar het kind op zijn vierde jaar zijn intrede coet en het op zijn twaalfde pas \erlaat. Op de kleuterschool groeien de kinderen als hel ware vanzelf in de richting van de „grote" school. De overstap van de kleuterschool naar 't lager on derwijs zul'en ze haast spelen derwijs kunnen maken. De kleu terschool gaat Toverf'uit hetei en de basisschool zal de naam Klarinet dragen, dit in verband met het feit dat de scholen ia de componistcnwijk liggen. Intussen is het verzoek om geldeil voor de plaatsing van twee me ter hoge hekken bij de gemeen te ingediend. Het zal inferessari zijn te horen wat de raad daal straks over te zeggen heeft Leuk zal men een dergelijk plai zeker niet vinden, maar weo a in een betere oplossing?

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7