VANDALISME POELPOLDER NAAR TRIEST HOOGTEPUNT GAS ZAT RAAD N'WIJK DWARS Eerste Kamerlid Meester vraagt aandacht ministers voor open middengebied Bar-dancings N'wijk weer om 12 uur dicht Bollenpellen kan nu ook met machine Leidschendam zonder kermis ïn Leidschendam garandeert geldlening bejaarden tehuis in Voorschoten Confessionelen Nieuw- veen .^ann samenwerken PAGINA 5 WOENSDAG 23 JANUARI 1974 LE1DSE COURANT Bollenstreek NOORDWIJK Met het oog op de autoloze zondagen en de daaruit voortvloeiende nadelen voor de horecabedrijven, had de gemeenteraad in november jl. haar fiat gegeven aan een besluit van de burgemeester om in de weekeinden het slui tingstijdstip voor de bar-dan- cings en cafés met een uur te verlengen en vast te stellen op 's nachts 1 uur. Nu er zon- dag's weer mag worden gere den, bestond er in bepaalde horeca-kringen vrees dat de ontheffing weer ongedaan ge maakt zou worden en dit was voor een drietal exploitanten van bar-dancings aanleiding zich met een verzoek tot de raad te richten het verlate sluitingstijdstip te handhaven. Burgemeester mr. J.M. Bonnike wilde hierover de mening van de raad weten en hier bleken de meningen danig te verschil len. Faase deelde als waarne mend fractievoorzitter van de K.V.P. mede het verzoek be grijpelijk en redelijk te vinden. Hij vond dat de zaken, in ver gelijking met die uit de omge ving, zaterdags toch al abnor maal vroeg dicht gingen. Op het oog is het verzoek wel re delijk, meende Bedijn (PvdA), maar de heren dancinghouders dienden eerst zelf maar eens te tonen, dat het hun ernst was om overlast voor omwo nenden te voorkomen. In ande re plaatsen worden door de horecaondernemers in samen werking met buurtcomité's op lossingen gevondend Op z'n minst kunnen zij bij de bezoe kers aandringen om zich op straat rustig te houden. De prot.chr.fractie was tegen het verlengen van het door de raad met algemene Remmen vastgestelde sluitingstijdstip van 12 uur. Van de 150 200 horeca-exploitanten in de bad plaats, waren er in feite slechts twee, die om verlen ging verzochten, verklaarde Vogelaar. Het bestuur van de plaatselijke afdeling van Hore ca heeft geweigerd het ver zoek te steunen. Destijds is er geschreven, dat een uurtje langer open de horeca niet kon redden. Waarom vragen zij er nu om stelde de prot.chr.fractie-voorzitter. Men blijft op een onplezierige wijze doorzeuren. Het afgelopen weekeinde was het in de Hoofdstaat weer een rotzooi geweest, deelde Bedijn (PvdA) nog mede. Vogelaar was blij met deze opmerking van andere zijde, omdat hij langzamerhand de naam had gekregen langs de dancings te sluipen om te zien of er geen ongerechtigheden gebeurden. Schaafsma (VVD) was het niet met Bedijn eens dat de bar-dancings zelf voor rust en orde in de omgeving dienden te zorgen. Daarvoor is de poli tie. Men verlangt van de bak kers iets dergelijks ook niet. Nadat Schelvis (PPR) zich na mens zijn fractie tegen een later sluitingsuur had uitge sproken en Vah Riemsdijk (gem .bel.) zich voor verklaard had, werd met 9—8 stemmen besloten, dat de bar-dancings weer om 12 uur dicht moeten. Voor openstelling waren de KVP de VVD, en Gemeentebe lang. De heren Alkemade en Oostdam waren door ziekte resp. vakantie afwezig. LISSE De maat is voor ons nu wel vol Vandalen - jongeren en ouderen - heb ben aan ons scholencom plex in de Poelpolder in vier jaar tijd voor ruim 11.000.- schade aange richt. Rijwielbergplaatsen werden vernield, pergola's eerst als klimhekken ge bruikt en vervolgens In brokken geschopt, afraste ringen onherstelbaar be schadigd en deze week kwamen we tot dfe ontdek king dat op het dak van de kleuterschool 't Quackel- nest niet minder dan 21 luchtroosters in elkaar wa ren getrapt. Het loopt der mate de spuigaten uit met de vernielingen dat we nu de gemeente hebben moeten verzoeken ons via artikel 72 van de L&ger Onder wijswet gelden te ver schaffen voor de aankoop van een twee meter hoog hek van harmonicagaas dat aan de bovenzijde van drie rijen prikkeldraad zal worden voorzien. We zien gewoon geen kans meer om de plunderingen op een an dere manier tegen te gaan. Om wonenden hébben lang hun me dewerking gegeven, maar ze •willen het nu niet meer omdat hun eigen kinderen op het schoolplein daar de dupe van worden. Het is voor ons onmo gelijk geworden de schade nog langer te betalen uit dp exploi tatievergoedingen die we van de gemeente krijgen. Dan maar een hoog hek om de scho len. We willen niet, maar we móéten wel!" Aan het woord is de heer G. Lefeber, bestuurslid van de Katholieke Onderwijs- siichting in Lisse. Op het dak van de kleuterschool 't Quackelnest wordt regelmatig gerend, gesprongen, gefietst en zelfs gerolschaatst. Het dak van deze slechts enkele jaren oude school zal dan ook voor een groot deel moet worden ver nieuwd. Het schoolbestuur zal hiervoor 4200.- op tafel moeten brengen. Deze week zijn van de speelplaats bovendien nog 150 tegels verdwenen: schade 235,- roosters moeten plaatsen, waarvoor men een rekening kreeg van 632,-. Van alle an dere scholen zijn de buitenlam pen, de bellen en de draaihek- ken gesloopt en spoorloos ver dwenen. Kosten: 1250.- Op de Swanenburghschool - De muren van de fietsenberg- ook behorend tot het complex plaats ,van de drie Jaar oude van de Katholieke Onderwijs- Swanenburghschool zijn alle- scichting - heeft men al voor de maal gesloopt. De vernieuwing derde maal zeven nieuwe lucht- kostte 4390.-. De hekken rond de speelplaatsen zijn allemaal in elkaar getrapt. Ze moesten worden vernieuwd om te voor komen dat de kleuters in de vij ver zouden lopen. De aanne mersrekening beliep 1100,-. Een bron van ergernis voor bestuur en onderwijskrachten is ook het feit dat vele eigenaars (essen) van honden de schoolpleinen ge bruiken om hun hond uit te la ten. Met alle gevolgen van dien. Met de regelmaat van de klok kan men de hondedrek oprui men. En dan wilde de heer Le feber nog maar zwijgen over de ergerlijke schade die is aange richt aan de groenvoorzieningen rond de scholen. Als men de ene dag jonge bomen plant, lig gen ze de volgende morgen af geknapt op het schoolplein. En dat kunnen beslist geen kleine kinderen doen. NOORDWIJK Hoewel het slechts nu en dan kwam tot een debat, gebruikte de Noordwijkse raad gisteren toch de gehele avond om zich door een 22 punten tellende agenda heen te werken. Mesker (KVP) had mededelingen verwacht over de afsluiting van de kop van de Hoofd straat in het komende seizoen. In de februarivergadering komt deze zaak aan de orde, antwoordde burgemeester mr. Bonnike. Uitgebreid werd gedebatteerd over een voorstel om jaarlijks 70.000,- te voteren ten behoeve van de controle op de zich binnenshuis bevindende gasinstalla ties. aa.' ei LISSE De mechanisatie in de bloembollenbedrijven wordt steeds meer doorgevoerd en het is te verwachten dat binnen niet al te lan ge tijd het traditionele „Bollenpellen" bij de oogst van de bloembol len tot het verleden gaat behoren, aldus werd duidelijk gesteld op de gisteren gehouden „Studiedag" van de Vereniging „Theorie en Practijk" in de bollenstreek. Door de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, het hoofdorgaan voor de totale bloembollencultuur, werd aan de heer M. Vues an, machineontwerper te Amsterdam, opdracht gege ven tot het ontwerpen van een „tulpen-pelmachine" en dan een ma chine die kostenbesparende invloed heeft op de productiekosten in totaliteit. Door de heer Vucsan en de heer Fit werd medegedeeld, dat het te verwachten is, dat na vele proefnemingen en onderzoe kingen de eerste volledig goed functionerende bollen-pelmachine in dit seizoen practisch in bedrijf zal worden gesteld. Daarmede zal aan het „klassieke hand-pellen van bloembollen", waarmede duizen den vrouwen en meisjes in de seizoentijd een goede verdienste had den gaan ophouden en een einde gaan komen in de komende jaren wanneer de pelmachine goed functineert. Voorts sprak op deze Studiedag Ing. M. van der Kraan, onderzoeker van de afd. Werktuigen van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen over „Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de me chanisatie in de bloembollenteelt, waarbij hij ook aandacht schonk aan pelmachines, het spoelen in stapelkisten (verlucht met dia's en film). LEIDSCHENDAM De gemeenteraad van Leidschendam wordt voorgesteld 1/6 deel van een geldlening van bijna 10 miljoen te ga randeren voor de bouw van een verzorgingstehuis met bejaardenwo ningen in Voorschoten. De Humanistische Bouwstichting Bejaarden huisvesting in Amsterdam wil het complex, dat 159 bedden omvat, voor 9 1/4 miljoen gulden in Noord-Hofland in Voorschoten bouwen. De gemeenten Leiden en Leiderdorp zullen naar verwacht mag wor den voor resp. 3/6 en 1/6 eveneens aan de garantieverpllchting deel nemen. Het tehuis zal een regionaal karakter krijgen en in Leidschendam meent men dat het goed is als naast de 2 bestaande tehuizen (Ma- riënpark en Schoorwijck) van confessioneel karakter ook de moge lijkheid van plaatsing in een meer algemeen gericht tehuis komt te bestaan. Het bestuur van de bouwstichting heeft op een desbetref fende vraag van Leidschendam geantwoord dat van toekomstige be woners niet zal worden verlangd dat zij een binding met humanisti sche instellingen hebben. Er wordt wel, een comtributie van 10 gul den gevraagd maar bij een woningbouwvereniging is het lidmaat schap ook verplicht. Ook is toegezegd dat de deelnemende gemeenten zeggenschap bij de bezetting van de bedden zal worden gegeven. In het verzorgingste huis komen 133 bedden waarvan er 22 aan Leidschendam zijn toege zegd. De toewijzing zal in overeenstemming met de verschillende colleges van b en w geschieden. Voorschoten heeft de benodigde grond al aan de bouwstichting verkocht. DEN HAAG - Het Eerste Ka merlid, de heer Meester (PvdA) heeft aan de betrok ken ministers een serie vragen gesteld over de natuurlijke en landschappelijke toestand van het Midden Randstad gebied. Hij vraagt of het niet van groot belang is, dat de nog schaarse natuurgebieden in stand worden gehouden en dat het groene hart van Holland - of wat daar nog van over is - niet intact gehouden moet worden. De ministers Gruijters, Wester terp en Van Doorn hebben geantwoord, dat zij ervan doordrongen zijn welk belang dit gebied heeft. Het beleid is hier ook op gericht. Zij zijn voorts van mening, dat de ver stedelijking absoluut moet wor den tegengegaan. Met het oog hierop zal ook alle voorzichtig heid in acht worden genomen met de projectie en realisatie van wegen. De bewindslieden merken tevens op, dat de verbeteringen van het vervoers- en verkeerssys teem worden onderzocht. Daarbij wordt met name ook de vraag gesteld of door een grootscheepse verbetering van het openbaar vervoer de uit bouw van het regionale wegen net kan worden beperkt. De heer Meester kreeg van de ministers geen duidelijk ant woord op zijn vraag of de bouw van bungalows en twee de woningen, zoals bijvoor beeld aan het Vennemeer en de Kromme Mijdrecht, zoveel mogelijk moet worden tegen gegaan. De drie ministers zijn met het Eerste Kamerlid van mening, dat de woonboten zoveel mo gelijk op één plaats dienen te worden geconcentreerd. Het provinciaal bestuur is hier dui delijk op gericht. Wat de even tuele uitbreiding van het water areaal in het gebied betreft, wordt opgemerkt, dat in het ontwerp streekplan de wense lijkheid naar voren wordt ge bracht om de vaarverbindin- gen tussen de Kagerplassen en de andere plassen te verbete ren en het watergebied uit te breiden. De heer Meester vraagt tenslot te of de ministers alle mogelij ke en wenselijke maatregelen willen nemen om het midden gebied te beschermen. Het antwoord hierop is, dat dat "uiteraard" zal gebeuren en dat na de vaststelling van het streekplan door Provinciale Staten de minister zijn oor deel zal geven over het plan. Algemeen was men het er wel over eens. dat deze controle er moest komen, maar struikelblokken wa ren de fasering en het op treden van de door de ge zamenlijke Noordwijkse installateurs in het leven geroepen Gaswacht. Men vond het zeker een nuttige instelling, doch moeilijk te aanvaarden was, dat deze Gaswacht een soort mono polie-positie innam als re paraties moesten worden verricht. Vogelaar (prot.chr.) vond het bijge voegde controle-schema een heel goed stuk, en ook Faase (KVP) bleek vol daan met de uitvoerige in lichtingen. De Geus (prot.chr.) keek tegen de Ssriode van drie jaar aan. oeveel ongelukken kun nen er in die tijd weer ge beuren? Daarom brak hij een lans om eerst alle geisers aan controle te onderwerpen, omdat die het meest oorzaak van ongevallen waren geweest. Wethouder J» sen (VVD) gni v«n uitgebreide toelichting op het voorstel. Het gastoestellenbes»—o -m notr.Q- wijk baart het college grote zor gen. Het is enorm uitgebreid, het is voor een deel verouderd, onderhoud en schoonmaken laat te wensen over en de ruimten, waarin de apparatuur is aange bracht, voldoen vaak niet aan de voorwaarden. De discussie over de fasering resulteerde tenslotte in een toezegging van de wethouder voor de bedrijven, dat eerst de oudste woonwijken aan controle zouden worden on derworpen, en dat speciale aan dacht aan de zomerhuuzen zal worden geschonken. LEIDEN - De heer W. F. Neuteboom, hoofd van de af deling personeelszaken, neemt op 28 januari af scheid. De bijeenkomst wordt gehouden in het Groot Auditorium, Rapenburg 73. Aanvang 16.30 uur. EIDSCHENDAM Burgemees ter en wethouders hebben de raad gezegd dat zij zich afvra gen of in Leidschendam nog steeds behoefte aan een kermis aanwezig is en of het nut en de financiële opbrengst opwegen tegen de lnconveniënten. >it naar aanleiding van een brief van de Nederlandse Kermisbond over de verpacht ngen. De bond wil het kerm'sbedrijf aan een algemene regel'ng o nden en heeft daarvoor een uniforme methode voor de gemeenten voor de uitgifte van staanplaat sen ontworpen. De gemeenten hebben verschillen de systemen, verpacht'ngen, precar o en soms ook nog ver- make! jkhe'dsbe'.cst'ng. De ker- m'sexploitan en kr jgen daar door a'kw j's met voorschr f en te maken waarvan zij niet op de hoogte zijn, waardoor dan weer conflicten en onaange naamheden kunnen ontstaan. Bovend en meent de Kerm'sbond da: cr veel verboden en ver- pi ch: ngen bestaan en maar we n g rechten. „De gemeenten richten zich, op een uitzonde ring na, alleen op een winstge vend motief, zonder rekening te houden met de mensel'Jkheid te genover de exploitanten". N'EUWVEEN De eerste levenstekenen, die op de komende ge meenteraadsverkiezingen gaan w'jzen. komen van de CDA. (Chris- ten D-rnocrat'sch Appèl), een samenwerking tussen de bestaande KVP. AR en CHU. Namen voor de rrosl Jst zi'n nog niet bekmd, maar het streefpro- gramma voor de komende vier jaar s al vaslgesteld. Het varieert van verkeersv. llgheid en werkgroepen, tot het instellen van een po litieke sociëteit. Gezien de huidige samenstelling in de raad, kan deze CDA^samenwerking tot gevolg hebben een blokvorming met bepaald overwicht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5