INGRID VAN BREEST- SMALLENBURG: ELFJARIGE CRACK BIJ HET KUNSTRIJDEN Hella Haasse legde bij SSR schrijvers- kaarten op tafel De Munnik ontdoet zich gemakkelijk van Rijnsburgse Boys stad en randgemeenten Dr, Ruiter verlaat consultatiebureau Vernieling onder invloed van drugs Mister Gerschwiler had haar onder handen Eerste paal voor school De Schakel in wijk Binnenhof Wat u OOK moet weten <1 jgyPAGINA 3 WOENSDAG 23 JANUARI 1974 U:II;SE COURANT Breest-Smallenburg: derde plaats. .EIDEN Districts-tuberculo- searts dr. D. Ruiter zal 1 fe bruari het consultatiebureau aan de Rijnsburgerweg gaan verlaten. Met ingang van deze datum is hij namelijk benoemd tot geneesheer-directeur van het verpleegtehuis „Bloemkamp" te Bolsward. ir. Ruiter trad op 1 oktober 1956 in dienst van de provinciale Zuid-Hollandse Vereniging tot bestrijding der 'tuberculose als districts-arts aan het bureau te Leiden. Op die datum aanvaard de hij tevens een leeropdracht longziekten i.e. tuberculose. Naast zijn werkzaamheden voor het consultatiebureau was dr. Ruiter ook als wetenschappelijk hoofdmedewerker in partiële dienst verbonden aan de afde ling longziekten van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Ver dere nevenfuncties van de scheidende arts zijn: consulent longziekten bij het psychiatrisch ziekenhuis ,,St. Bavo" te Noord- wijkerhout, ex-voorzitter van de vereniging van consultatieart sen, medisch adviseur van de stichting „Fotu" Leiden, lid centraal bestuur van de Lande lijke Vereniging van artsen in Dienstverband. Dr. Ruiter zal als distrlctstuber- culosearts worden opgevolgd door mevrouw G.S. Anema, die reeds vanaf 1 november 1957 aan het Leidse consultatiebu reau als longarts verbonden is. Op het bureau zal in besloten kring afscheid worden genomen van dr. Ruiter. O ^EIDEN/DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank heeft zich te ver antwoorden gehad een 24-jarige student uit Leiden, die in het bezit bleek te zijn van een hoeveelheid opium. Voorts stond hij terecht terzake van gepleegde vernieling. De rechtbank heeft verdachte voor het eerste feit vèroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en voor het tweede tot twee weken gevangenisstraf, beide voorwaar delijk met proeftijd van 2 jaar. )t rechtbank hield er rekening mee, dat verdachte thans een psy chiatrische behandeling ondergaat, omdat hij bezig is aan een ont- wenningskuur. Hij was de laatste tijd overgegaan op zgn. „hard drugs" en geheel van streek geraakt, in welke toestand hij ook een n ruit ter waarde van 600 had vernield. laifcen 59-jarige houtbewerker uit Warmond had onenigheid gehad met zijn vroegere werkgever en dat had een wrok doen ontstaan. Toen de man onder invloed van drank verkeerde, was hij naar de woon boot gegaan waarvan de werkgever eigenaar was. Hij bracht een hoeveelheid hooi en plastic bijeen en stak dat op de woonboot, die aan de Haarlemmervaart lag, in brand. rel de brand nog vrij snel kon worden geblust, was er toch nogal wat schade aangericht. Terzake brandstichting had de houtbewerker zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Hij was 29 jaar bij zijn werkgever in dienst geweest en zou op onbehoorlijke manier zijn ontslagen. De Officier vond het wel een gecompliceerd geval, waarbij nogal wat spanningsvelden aanwezig zijn. let is een dolle streek geweest, die gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, zodat de Officier wilde volstaan met een eis van een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van 1 jaar. Vonnis over 14 dagen. 'edf Vragen over speelplaatsen ""jlEIDEN - PvdA-raadslid C. Waal heeft het college van b en w vragen gesteld omtrent de speelplaatsen aan de Emma- straat en de Van der Werf- straat. e heer Waal vraagt zich af waarom de speelplaats aan de v.d. Werfstraat nog steeds niet is aangelegd. De gemeenteraad besloot hiertoe al op 10 april van het vorig jaar. Aan b en w vraagt hij of zij zijn mening de len ,,dat voorkomen moet wor den dat het terrein, waarop de speelplaats moet komen, benut kan worden als parkeerruimte ten behoeve van de studenten van het studentenkomplex aan de Emmastraat zijn er bij de heer Waal twijfels gerezen of de voorzieningen, die zijn getrof fen, i,n overeenstemming met de wensen van het buurtcomit al- LEIDERDORP Blonde Ingrid van elf is me d'r eentje. Ze is een vrij zeldzaam figuurtje in de regio. Ingrid Van Breest- Smallenburg (jawel, van de apotheker) is de enige in de omgeving die hoge ogen gooit in de hogeschool der kunstrijd sters. Ze kan een trofeeënkastje gaan inrichten. Afgelopen vrij dag en zaterdag deed ze met 32 anderen mee aan de Nederland se kampioenschappen kunstrij den op de Amsterdamse Jaap Edenbaan. Ingrid kwam uit bij de junioren B (tot en met 13 jaar): „Daarvoor moet je al zwaar geselecteerd zijn" vertelt haar moeder terzijde, „want die deelname vereist dat je de 4e klas internationale unietest hebt behaald. Je moet vrij ver zijn, wil je mee kunnen doen aan die Nederlandse kampioenschap pen". Wel, Ingrid is vrij ver; ze werd derde, in haar categorie. Op de baan kreeg ze na afloop een bloemstuk-met-lint, een bronzen medaille, schaatsbe- schermers en een kloek bestek met de heuglijke data erin ge graveerd. Drie jaar geleden be gon ze te trainen op de Hokij en later ook op De Uithof in Den Haag. Een paar keer per week ging dat. Haar buit is inmiddels tot een beker, twee diploma's, drie medailles en dan het fraais van de kampioenschappen. „En een puzzeltje, dat heb ik ook nog gekregen. Dat was de eer ste keer dat ik aan een wed strijd meedeed. Ik werd meteen eerste ook. Nou ja, dat puzzel tje, zet u dat er maar niet bij", weert Ingrid af als een crack die onderwijl al wat gewend is. Ingrid Van Bresse-Smallenburg zit in de zesde klas van Leider- dorpse Koningin Julianaschool en voor haar liefhebberij is ze lid van de Haagse IJsclub Hout- rust. Vorig jaar zomer heeft ze een maand lang getraind in de Engelse stad Richmond. Dat was lang niet mis. Een maand trainen onder de vriendelijke maar deskundige ogen van mis ter Gerschwiler zelf, de befaam de Amerikaan die ook „onze Sjoukje" van toen tot roem heeft gevoerd. Meneer Gersch wiler hield haar de hele dag be zig: ,,We begonnen 's morgens om 8 uur al. Lunchpauze, en dan weer trainen, tot 3 uur. Daarna waren we vrij en gingen we meestal de stad in. We deden voornamelijk figuurrijden om de test te kunnen halen. Die test heb ik 18 augustus in Den Bosch afgelegd. Met figuren haalde ik de vierde plaats, met het vrije rijden reed ik een heel goeie kür. Zo kwam ik nog op de derde plaats". Mevrouw Van Bresse-Smallenburg zit een beetje mee na te genie ten. Maar ze kijkt het mooie niet van haar dochter af: „Ze wil wei doorgaan, maar eerst zal Ingrid de middelbare school moeten afmaken. Of dat trainen nog zoveel kan gebeuren als tot nu toe betwijfel ik. We houden nu even rust. De volgende week staat ze weer op de schaatsen. Tja, straks gaat het huiswerk vóór. Bovendien is het een han dicap, dat je altijd naar Den Haag moet. Dat is zeker een half uur rijden. Ik moet er altijd bijblijven. Je kunt in de tussentijd niet even naar huis om de aardappels af te gieten Ingrid wil wel gewoon haar rou tine bijhouden, maar dat bete kent minstens vier uur per week schaatsen. We weten het nog niet. Talent heeft ze zeker, maar verder gaan...? Een inter nationale school voor dit soort zaken is bijna onbetaalbaar". Tot maart kan succesvolle Ingrid nog op Houtrust terecht. Dan wordt de baan gesloten. Even tueel kan ze doorgaan in Den Bosch, waar de baan de hele zo mer door geopend is. Ingrids moeder: „Als ze zo dolenthou siast blijft, zal het wel moeten. Je wordt trouwens zelf enthou siast gemaakt als je die vorde ringen ziet". Voorlopig is het een leuke hobby, waarin Ingrid al aardig wat heeft bereikt. Het was best leuk op school, maandag; „m'n vriendinnen in de klas vonden het hardstikke goed. Allemaal feliciteren natuurlijk. En de foto uit de krant hadden ze op het schoolbord gehangen, met mijn naam rood onderstreept". Vroe ger wilde Ingrid al goed leren schaatsen, maar haar moeder had echt geen zin om haar te leren. Zo kwam ze bij toeval in een Haags kinderclubje terecht. In no time behoorde ze tot de gevorderden. „Nou mag ik zelf helpen met les geven", zegt ze terecht trots, op het puntje van de bank. Ton Pieters LEIDERDORP Begeleid door spreekkoren van kleuters en basisschooljeugd („Hi, ha, ho. De Schakel die is zo") is gistermiddag de eerste versierde paal geslagen voor een r.k. basis-kleu terschool in de nieuwe wijk Binnenhof. Het 8-klassige gebouw, naar een ontwerp van het scholenbouwteam Midden Holland, wordt gezet door het aannemingsbedrijf Noorlander. In sep tember hoopt men het klaar te hebben. Tot het nieuwe schooljaar zal de jeugd, die giste ren met laarzen aan en met feestmutsen op in de vette bouwgrond stond te trappelen, gastvrijheid genieten in de christelijk en openbare school aan het Van Alphenplein, waar nu ook de r.k. school De Schakel komt. De feestelijke gebeurtenis, die werd bijgewoond door gemeentelijke autoriteiten, pater De Ridder namens de parochie en vele ouders, was het hoogtepunt van een feestmiddag in de kleuterklas en de twee klassen van de basisschool. Een te genvaller voor de kleinsten was het, dat hun „juf" A. Noordermeer, die ze op het feest had voorbereid wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Onder leiding van het schoolhoofd L. van Harte- veld brachten zij echter met verve hun liedjes op de bouwplaats. De stichting Jeugdwerk Leiderdorp heeft nu ook in de wijk Binnenhof een ruimte kunnen vinden voor de hobbyclubs. Varaaag is men al begonnen in een van de scholen aan het Van Alphenplein. Iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur kunnen kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar mee komen knutselen en hooby'en. Inlichtingen en opgaven bij mevr. J. Heruer-Koevoet, Grotius- laan 11, tel. 90641 of de heer C. Huurman Club huis Lindelaan, tel. 49092. LEIDEN - De schrijfster Hella S. Haasse heeft gisteravond in het verenigingsgebouw van studen tenvereniging SSRL gesproken over "het schrijven". De 55-ja- rige Hella Haasse vergeleek een schrijver met iemand, die een spel kaarten in handen heeft: „Een schrijver blijft steeds weer bezig met één spel kaar ten. Maar iedere keer als hij die uitwaaiert ziet het spel er anders uit, liggen de kaarten in een andere volgorde. Zo beziet de schrijver het leven, het ge heel waarover hij schrijft, iede re keer weer anders". De schrijfster sprak bij SSR op uitnodiging van het theater Bzztóh en SSR. Deze twee orga nisaties nodigen om de zoveel tijd een bekende schrijver of schrijfster uit, die komt praten over de Nederlandse litteratuur. Hella Haasse werd in 1918 in Batavia geboren. Haar eerste novelle (Oeroeg, 1948), bevatte voor een deel jeugdherinnerin gen aan Indonesië. Verder kreeg zij vooral door haar histo rische romans "Het woud der Verwachting" (1950) en "De Scharlaken Stad" (1952) bekend heid. Hella Haasse beschrijft naar haar zeggen "de mensen in hun on derlinge samenhang, in een web van verhoudingen. Mijn hoofd personen bevinden zich vaak in een labyrintachtig proces, ze zijn ook veel op reis. Ik begin mijn werk vaak met een per soon, die zich in een crisissitua tie bevindt. Dan volgt de analy se, de ontworsteling aan het probleem. In de tweede fase on dergaat die persoon dan een in nerlijke metamorfose, hij gaat op een andere manier tegenover het leven staan. De schrijfster, die momenteel werkt aan een, gedeeltelijk ook weer historische, roman, die zich afspeelt in Mistra (bij het oude Sparta) in Griekenland, wil daarmee weer terugkeren op, wat zij noemt, "de oudste kunst van allemaal", nl. het vertellen van een verhaal: „Niemand zegt nu meer: „Er was eens...." Ik wil nu eens voor mezelf bewijzen, dat in een eenvoudig lijkend verhaal dub bele bodems zijn aan te bren gen". Zij hoopt hiertoe een ge slaagde poging te doen in het werk waar zij nu aan bezig is. LEIDEN In de bijkerk aan de Timorstraat gaat zondag 27 januari voor in de dienst van 1U.30 uur Pater Herman Goddijm missionaris in Goyes, Brazilië. Muzikale medewerking wordt verleend door het Kinks-combo uit Woubrugge. LEIDEN De sopraan Adl Le Gué en de bariton Aerde Kuiper geven zondag 27 ja nuari een concert, Lange Voort 44, Oegstgeest. Adi Le Gué zingt liederen van Du- parc, Debussy en Pijper. Aerde Kuyper zal de Don Quichotte-liederen van M. Ravel zingen alsmede liede ren van Wolf, Schubert en Orthel. Ook worden duetten van Purcelli en Franck uit gevoerd. Zij zullen worden begeleid door de pianiste Femmy Schaaf. De aatrvung van het concert is 14.30 uur. LEIDEN Lector dr. J. J. C. Mulder houdt op vrijdag 23 januari een oratie in het Groot Auditorium, Rapen burg 73. De bijeenkomst be gint om kwart over 4. Be langstellenden worden ver* zocht tien minuten van tevo ren aanwezig te zijn. LEIDEN De Witte Singel zal vanaf vandaag voor on geveer vijf weken worden af gesloten voor het verkeer. Dit in verband met riole ringswerkzaamheden bij het begin van de singel aan het Noordeindsepiein. Om do Witte Singel bereikbaar to houden voor voetgangers en fietsers zullen tijdens het werk provisorische maatre gelen worden genomen. De verkeersomleidingen zijn op de gebruikelijke manier met borden aangegeven. LEIDEN - In het LAK-tfcea- ter, Levendaal 150, vindt za terdag het cabaretprogram ma Hans Otjes en Cartoon plaats. en: ehi1 nnijLEIDEN De zekerheid, dat enl* Rijnsburgse Boys zeker niet in de eerste klas thuis hoort, is na de wedstrijd tegen de Munnik nog eens met veel zekerheid be wezen. De doelpuntenmachine van de Munnik bleef steken bij de stand 10-3, een uitslag die op zich al genoeg zegt, maar die veel hoger nog had kunnen uit vallen als met name Hans Schüller beter met de kansen had omgesprongen. Reeds vanaf de eerste minuut tekende de strijd zich al af. Bij een van de eerste aanvallen - eerste minuut zette van Leeuwen uit een pass van Ferry Haver „De Tennis sers" op 1-0. In dezelfde minuut moest het houtwerk een tweede treffer van de Munnik voorko men. Het verklaart genoeg over de kwaliteiten van beide ploe gen; dat was vooral het geval toen het na tien minuten spelen 3-0 in het voordeel van de Mun nik was door doelpunten van wederom van Leeuwen uit een pass van Haver en Haver zelf. Toch wist Rijnburgse Boys voor rust goed terug te konten, voor al door het acceptabele spel van van Duyvenbode. Nadat Nieuw koop tegen had gescoord en Paul Theunissen de Munnik op 4-1 had gezet, zorgden Sikking en Van der Mey voor de 4-3 ruststand. Na rust werd Rijnsburgse Boys bijzonder regelmatig wegge speeld, een verdienste, die voor al op het conto van Haver en van Leeuwen moet worden ge schreven. Haver en Theunissen lieten met ieder twee doelpun ten de stand oplopen tot 8-3 na 19 minuten spelen. Hoe zwak Rijnsburgse Boys wel is werd bewezen tussen de 19e en 22e minuut. Terwijl van Leeuwen voor vijf minuten uit het veld gestuurd was, wist de Munnik toch nog tweemaal te scoren. Schüler en Haver bepaalden toen de eindstand op 10-3 een stand, die zoals reeds eerder ge zegd, best hoger had kunnen uitvallen. ASC—B&T 2-0 De sensatie bij de wedstrijd ASC —B&T was in de eerste minuten reeds aanwezig, maar zou daar na tot aan het einde verdwijnen. B&T had namelijk in de eerste minuten een voorsprong kunnen nemen. De penalty, die B& T kreeg toegewezen - overtreding ASC-doelman Roedoe werd door goaltjesdief Monsels echter niet in een doelpunt omgezet. ASC-B&T was wel de wedstrijd van de afwezigen. B&T miste lan Oudshoorn en Joop van Es vervangers waren de onop vallend spelende Hans van de Kwaak en Dubbeldeman en ASC moest het karwei klaren zonder Leen de Goey en Huib de Goey en ook nog zonder Rik Hinze. Hun plaatsen werden Ingenomen door Dennis de Wa ter en Barendse. Toen ASC na de eerste sensationele minuten op 1-0 kwam in de vierde mi nuut door een doelpunt van Bob Logger op aangeven van Ben Broerse - sterke partij was de wedstrijd in feite al beslist. B&T zag namelijk geen kans de hechte Oegstgeestse veredediging omver te spelen. Pas in de 16e minuut leek B&T op succes af te stevenen, maar Monsels wist Roedoe in vrije positie niet te passeren. Daarvoor was B&T overigens goed weggekomen, toen Dennis de Water zijn schot op de paal zag afketsen. In de tweede helft had B&T in de beginfase wel degelijk de kans om de spanning in de wedstrijd terug te brengen. Enkele sensa tionele momenten voor het ASC-doel, die zich afspeelden In de eerste zeven minuten, brach ten echter niet de verwachte ge lijkmaker op. Henk Spies schoot namelijk in vrije schietpositie hoog over en een schot van Van Es werd door Roedoe onschade lijk gemaakt. Vanaf die zevende minuut nam ASC grotendeels het initiatief weer in handen om dat de gehele wedstrijd eigen lijk te behouder.. Toen een keu- r.g genomen vr je trap - doelpunt Ben Broerse - ASC op 2-0 bracht was de wedstrijd wel be slist. Vlak daarop was het al weer het houtwerk, dat een nog i T was niet in staat om tegen ASC Roedoe hier wel in gevaar. een verrassing te zorgen, al is het doel van Herman grotere voorsprong van ASC in de weg stond: schot Douwe Splinter. Toch zou het doel van ASC in de slotfase nog driemaal in gevaar komen. Monsels miste echter weer een uitgespeelde scoringskans. Henk Spies schoot bij eenzelfde gelegenheid hoog over en dezelfde Henk Spies zag in de 23e minuut een zoevend hard schot via de binnenkant van de paal in het veld belan den. Al met al toch wel een matige wedstrijd, waarin ASC verdiend de overwinning behaal de. Verdere uitslagen: 2A: Durisol Tegelhandel 1-5; Hanab—LISC 1-6; FortunaRegenboog 7-2; VNASLF 5-0. 2B: Swift —VWS 2-2; Roodenburg—Oegstgeest 0- 2. Res. 2B: Katwijk 3—Oegst geest 2 3-6; Wernink 2—Swift 2 3-6; LFC 3—LISC 3 9-2. 3A: SVLV—Houtwarenhoek 14-5. SC: SDO—Leiden 2-2. Res. 3A: Lei den 3B&T 2 1-4; Tegelhandel 2—ASC 5 7-3; Regenboog 3Ga zelle 3 2-4 Res. 2 B: Unitas 3—Durisol 2 3-3; Oranje Groen 2—Hanab 2 Hanab n.o., VNL 2—VWS 2 3-1. Res. SC: Tegel handel 3VNL 3 1-2; SDO 3— Padox 2 3-2. Res. 3D: Stormvo gels 4VDON 2 3-5; SVLV 3— UVS 2 4-3. A2: Zebra's—Lugdu- num 2 8-4.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3