ze aan staatssecretaris hebben -Vechtpartij n Noordiers parlement UniveH^iteitm Kamer wil spoedig beslissing over toelating rijksgenoten BRITSE MIJNWERKERS DREIGEN NU MET ALGEHELE STAKING Plannen collegegeld en studiefinanciering Meer subsidie jeugdwerk en opbouwwerk ENSDAG 23 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT [Van onze correspondent) KFAST - De eerste vergade- j van het nieuwe Noordierse [rlement sinds de installatie i de nieuwe protestant-katho de coalitieregering is gisteren !en al op een complete i uitgelopen. Politieagenten ïsten brullende militante jotestante Kamerleden verwij- die de voor de regering temde stoelen in beslag had- i genomen en weigerden weg 'gaan. Onder hen was de om i stemgeluid bekende predi- t Ian Paisley. |was een complete rel in de rgaderzaal. Een demonstrant ïnste op de tafel van voorzit- f Minford en gilde door de mi- pfoon. De pplitie moest met iel geweld de vechtlustigen de uit wenken. Er waren zes nodig om dominee Paisley [verwijderen. Na rufm een uur kon de vergadering toch aanvangen, zij het met deelne ming van sleohts vier van de dertig protestante herrieschop pers. De militanten vrezen dat met de huidige coalitie de eer ste stap is gezet "naar een ver kwanseling van het overwegend protestante noorden aan het ka tholieke zuiden". Brian Faulkner is vervangen als voorzitter van de Unionistische partij. Zijn opvolger is Harry West, eerder minister van land bouw. Hoewel Faulkner was ge kozen als fractievoorzitter van zijn partij en uit dien hoofde lei der van de nieuwe regering werd is hij nu vervangen. Hij blijft echter wel premier. ijderd moest worden. DEN HAAG De subsidies aan instellingen op het ter rein van bet jeugd- en jon gerenwerk en op het terrein van dc samenlevingsopbouw zijn per 1 januari 1974 ver hoogd. Staatssecretaris W. Meijer van CRM heeft hier toe besloten. De Instellingen hebben laten weten te zul len meewerken aan vervul ling van de nodige voor- waardien. Voor wat de subsidiëring van het jeugd- en jongeren werk bebreft, krijgen instel lingen op plaatselijk, regio naal en provinciaal niveau 50 procent van de perso neels-, huisvestings- en or ganisatiekosten. Voor instel- l'ngen voor uitvoerend werk zal de subsidiëring in de kosten van activiteiten wor den omgezet in een systeem van afkoopsommen. De in stellingen voor begeleiding en dienstverlening krijgen 40 procent van de subsidia- eleggen in wijn valt de smaak HAAG(ANP De belang- lling voor belegging in wijn ft de verwachting overtrof- zet|», aldus het adviesbureau La- ve} juchere BV, dochteronderne- van de bank Labouchere co NV, die begin 1973 een sen feamenlijke inkoop van klasse- heeft opgezet. In korte een miljoen gulden (schreven. Een groot aantal idigden moest worden te- jesteld. kul adviesbureau van de bank, tegemoet wil komen aan de (staande behoefte aan grote spreiding van beleggingen", ift verleden jaar bij wijze proef de gelegenheid gebo- in wijn te beleggen. Het de hulp in van een Hrlver- ms wijnhuis. Gesteund door „onafhankelijke commissie |q deskundigen heeft dat wijn- l~Tu.'s een collectie Bordeauxwij- voor de deelnemers aan de ölectieve wijninkoop gekocht. de proef goed is uitgevallen, at Labouchere verder met de lectieve inkoop. De deelne- bedraagt minimaal 5.000 den. In het verslag over het rste wijnbeleggingsjaar staat, de richtprijzen van de ge- chte wijnen dit jaar met on- reer tien procent zijn geste- ■Ié (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De universitaire wereld weet nu precies waar ze met de staatssecretaris voor hoger onderwijs, dr. Ger Klein, aan toe is. Na een aanloopperiode van negen maanden maakte de opvolger van de berucht geworden minister De Brauw vorige week middels een wetsontwerp bekend wat hij van plan is met het collegegeld en hoe hij de problematiek rond de studiefinanciering denkt op te - lossen. De eerste reaktie op Kleins huiswerk luidde: dwaas en asociaal. Zij was afkomstig van het Tweede Kamerlid De Brauw. Dr. Klein bevond zich wat het col legegeld betreft in een uiterst lastige positie. Het leek onmoge lijk de universitaire wereld te vreden te stellen zonder de Ka mer tegen zich in het harnas te Jagen, en andersom. Hij heeft nu toegegeven aan de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer om maatregelen te ne men die de ongelijkheid tussen studenten die vorig jaar hun collegegeld wel betaald hebben en degenen die dat niet gedaan hebben weg te nemen. De boycot studenten moeten volgens het wetsontwerp de duizend guldens alsnog betalen willen zij niet uitgesloten worden van exa mens. De bewindsman heeft af gezien van het advies van de universiteiten en hogescholen het collegegeld terug te brengen tot het oorspronkelijke bedrag van tweehonderd gulden. Mr. De Brauw zei in zijn com mentaar, dat in het wetsont werp nergens wordt gemoti veerd waarom het vijfhonderd gulden moet zijn. „Het enige ar- DEN (RTR/AP) De En- mljnwerkers maken zich reed voor hardere acties. Nu regering gisteren geweigerd eft de controle op de lonen op heffen, hebben de mijnwer- rs gedreigd een algehele sta- ig te beginnen om hun zin te ijgen. Een nationale mljnwer- rsstaking zou betekenen dat ;en het voorjaar bijna alle gelse industrieën stil komen liggen, omdat dan de electrl- eit wegvalt die voor 70 pro nt met steenkool wordt opge let. verantwoordelijkheid voor de ikomst van dit land berust nu de mijnwerkersbond", zei "emier Edward Heath gisteren het Lagerhuis, nadat volgens de regering en het over- epelende vakverbond TUC al- hebben gedaan om een einde n het conflict te maken. Voor ter Joe Gormley van de mijn- irkersbond zei voor de radio, de 269.000 leden van zijn d zich vandaag of morgen r een eventuele staking zul- uitspreken. „Ik ben er zeker n, dat zij met een overweldi- nde meerderheid vóór een iking zijn". Engelse kabinet besprak gis- ren de mogelijkheden om van huidige driedaagse werkweek egens het grote energiete- irt) te komen lot een vier- iagse of eventueel weer een jse werkweek. Recente fers over de voorraden kolen olie geven een iets gunstiger eld. rends overleden Iterdam Maandagavond -.sterdam onverwach :s trieden de auteur Jan ends. H j was 48 jaar. Bij dc zige Bij verschenen van zijn 1 verhalenbundel "Kees- en "Lunchpauzegedich- P kunslvciiing Christie's 'in Londen werd gisteren de aulo- landaard van de Franse generaal en pres'dent De Gaulle geveild. De Gaulle gebruikte de standaard in Londen, toen hij de vrije Franse troepen leidde, van juni 1940 tot zijn ver trek naar Afrika in maart 1941. De wat rafelige standaard, aangeboden door de vrouw van De Gaulle's chauffeur, bracht 472,50 pond op, circa 3100 gulden. gument is kennelijk dat dit haalbaar is bij de studenten die de boycotacties voeren". Dat laatste mag sterk worden be twijfeld, gezien de reacties uit de studentenwereld. Het 500-gulden-voorstel van dr. Klein is het vervolg op een in augustus vorig jaar afgekondig de maatregel van bestuur, waarbij de duizend gulden in twee moten werd gehakt. De eerstè moot moest aan het be gin van het studiejaar warden betaald, contant of door onder tekening van een sch",r1bekente- nis (promesse) aan de staat, de tweede halverwege. Die tweede moot van vijfhonderd gulden vervalt nu, als het parlement met het wetsontwerp akkoord gaat. Zo goed als zeker is, dat de moeilijkheden rond het colle gegeld zullen voortduren. De kwestie is sinds het optreden van De Brauw zo zwaar bela den, dat het voor Klein onmoge lijk is de sporen van zijn voor ganger zonder slag of stoot weg te wiissen. Met zijn nota over een nieuw stel sel van stpdiebekostig'ng heeft de staatssecretaris een bodem gegeven aan de discussie over deze problematiek. Hij wil het huidige stelsel voor een groot deel overboord zetten. Volgens hem is dat ondoorzieht'g, inge wikkeld en behandelt het stu denten niet gelijk. Die ongelijke behandeling wordt z i. veroor zaakt door het naast elkaar be staan van verschillende regelin gen met eigen voonvaarden en toekenningsnormen. Hij doelt op het systeem van studiefinancie ring door de overheid via stu dietoelagen (beurzen en rentelo ze voorschotten), kinderbijslag en kinderaftrek. Van de kinder bijslag en de kinderaftrek wil hij af. Hij meent, dat het on juist is dat de student aan een un'versiteit of hogescholen nog via zijn ouders steun krijgt. Tn de plaats van deze "nrmen van overheidssteun wil hij alle stu denten een basisbeurs geven. Dat is een van de drie hoofdele-j menten uit de nota. De anderen zijn een extra beurs voor stu denten van ouders die het min der breed hebben en de moge lijkheid voor elke student om een rentedragende lening bij een bank af te sluiten. Met deze opzet wil dr. Klein bereiken, dat. alle studenten gelijk worden be handeld en niet langer afhanke lijk hoeven te zijn van „thuis". De voorwaarde voor 't verkrijgen van de middelen om de studie te betalen is, dat regelmatige voortgang met de studie wordt gemaakt. Een definitief standpunt over de hoogte van de basis en extra beurs heeft de staatssecretaris nog niet. De voorlopige voor keur van dr. Klein gaat uit naar een basisbeurs van 3000 gulden en een extra beurs van 2.500 gulden. Voor thuiswonende stu denten zijn die bedragen 2.200 en 1.800 gulden. De onderwijs bijdrage die in het nieuwe stel sel het collegegeld vervangt, Is voorlopig vastgesteld op 500 gul den. In de visie-Klein komen studen ten, van wie de ouders een inko men beneden de 15 mille heb ben, in aanmerking voor de maximumbeurs (de basisbeurs en extra beurs). Boven deze grens daalt de extra beurs naarmate het ouderlijk inkomen hoger is. Bij een inkomen boven de 31 mille wordt alleen nog de basisbeurs verstrekt. Volgens dr. Klein is dit nieuwe stelsel eenvoudig en doorzichtig en kan het soepel worden aan gepast aan de verdere maat schappelijke ontwikkelingen, bij voorbeeld op het terrein van de Inkomensvorming. Opmerkelijk is, dat de staatssecretaris heeft gekozen voor een onderwijsbij drage (een mooier woord voor collegegeld) in plaats van voor de zgn. academici-belasting, «en belasting van de inkomen» afgestudeerden. Dr. Klein was hier fervent voorstander van. In de nota zegt hij, dat het kabinet daar op praktische overwegin gen van heeft afgezien. >.v. ,-y Happend naar lucht gaat de Engelse kroonprins Charles het schuimende water in, tijdens spelletje surf op de golven bij het Australische Mooloolaba Beach. De prins had een da vrijaf van het marineschip Jupiter, waar hij op dient. bele kosten van activiteiten en voor ambulante functio narissen-projecten zal een bijdrage in de kosten voor ieder project afzonderlijk worden vastgesteld. Lande lijke organisaties voor jeugd- en jongerenwerk krijgen 90 procent van de subsidiabele personeelskos ten en 80 procent van de overige subsidiabele kosten. Voor de samenlevingsop bouw r te weten buurtwerk, opbouwwerk, opbouwwerk in bijzondere situaties, op bouwwerk in situaties met maatschappelijke achter stand, de voorlichting door raadslieden en de groeps- voorlichting woon- en leef milieu, alsmede aan instel lingen voor begeleiding op plaatselijk, regionaal en pro- v'nciaal niveau - geeft het rijk 50 procent van de sub sidiabele kosten, met uit zondering van de kosten van activiteiten. De subsi diëring van activiteiten wordt omgezet in een sy steem van afkoopsommen. Dit geldt niet voor de in stellingen voor begeleiding. Deze krijgen 40 pet van de subsidiabele kosten van activiteiten. De landelijk werkende in stellingen voor begeleiding krijgen 90 procent van de subsidiabele jersoneelskos- ten en 80 procent van de overige subsidiabele kosten. Acht jaar voor moord op stiefmoeder MAASTRICHT (ANP) De rechtbank In Maastricht heeft dc 23-jarige Jodie M. cn zijn 19-jarige broer Elie, belden uit Maastricht wegens moord op hun stiefmoeder conform de els veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. De beide verdachten hebben be kend op 18 juni vorig jaar hun 54-jarige stiefmoeder in haar woning te Heer bij Maastricht te hebben gedood door haar te wurgen en de schedel in te slaan. De jongens waren enkele weken tevoren op aandrang van de stiefmoeder door hun ®adW de ouderlijke woning uitgezet. Tegenover de politie en de rech tercommissaris bekenden zij met voorbedachte rade te heb ben gehandeld. Ter rechtzitting trokken zij deze bekentenis in en zeiden in drift t« hebben ge handeld omdat hun stiefmoeder bgon te schelden. De rechtbank achtte echter moord bewezen, maar hield rekenmg met de verminderde toerekeningsvat baarheid van de daders. Kwaliteits- keur voor schoenen DEN HAAG ANP Er komt een kwaliteitskour voor schoenen. Waarschijnlijk nog dit jaar krijgt de consument zelf wat meer mogelijkheden om goed schoeisel te kunnen onderschel den van inferieure en vaak on gezonde produkten. Het keurmerk zal] garanderen dat de bewuste schoen voldoet aan een aantal, door het Nederlands Schoenmakersgllde opgestelde kwaliteitsnormen. Dit meldt Konsumenten Kontak*. Schoenen krijgen het keurmerk alleen als ze na een onderzoek door het le derinstituut TNO blijken te vol doen aan een aantal voorwaar den: ze moeten van leer zijn, een goede pasvorm bezitten en voorz'en zijn van een binnen werk, dat „ademend" Is. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister De Gaay Fort man, belast met zaken betreffende Suri name en de Nederlandse Antillen, had gisteravond een fel en emotioneel betoog nodig om de Tweede Kamer te overtuigen dat de problemen over d* groeiende aan was van Surinamers naar Nederland hem ten zeerste aan het hart gaat. Suriname is mij even lief als Nederland. Ik betreur het dat 80.000 Surinamers hier hun heil zoeken. De meesten hebben hier een pover of geen bestaan. Hun toestand is vaak bar. slecht. Van mij kunt u echter geen uitspraak vragen over een toelatingsrege ling of de wijze waarop de Surinamers moeten worden opgevangen. Dit zijn za ken voor de ministers van Justitie en van CRM. Dit strikt formele standpunt vond bij da Kamer weinig waardering. Zowel de rege ringspartijen bij monde van mevrouw Van Leeuwen (AR), de heer Van ZeiJ (KVP) en drs. Frainssen (PvdA) als de oppositie (Tuinman-WD) vonden dat juist deze bewindsman coördinerend moest optreden ei, -*en beleid moet om wikkelen over de wijze waarop een hal» kan worden toegeroepen aan de komst van Surinamers en Antillianen en over hun begeleiding in Nederland. De Kamer was eenstemmig van oordeel dat sinds 1970. toen een motie over de problemen van de Surinamers was aangenomen, er In feite niets is gebeurd dan het uitbren gen van een rapport. Aan de adviezen van dit rapport is verder geen enkele aandacht besteed. Aangedrongen werd dat de bewindsman spoedig zijn stand punt ten aanzien van de migratie bepaalt en Suriname en da Antillen ook om hun mening vraagt. CJ bewindsman deelde mee dat de welzijnsraad, een onderraad van Ministerraad, maandag de migratie zal bespreken. Over de onafhankelijkheid van de West zei minister De Gaay Fortman het te be treuren dat er weinig vooruitgang wordt gemaakt. Hij hoopt voor eind dit jaar de Kamer het advies van de Koninkrijks- commissie ovei de toekomstige staatkun dige verhouding binnen het Koningkrijk te kunnen aanbieden. Uitdrukkelijk zei dr. De Gaay Fortman voorstander te zijn van onafhankelijkheid voor de beide Rijksdelen. Een datum voor de onafhankelijkheid durfde hij ech ter niet te noemen Ten aanzien van de ontwikkelingshulp aan de West verklaarde de bewindsman dat voortaan alleen projecten zullen wor den goedgekeurd die werkgelegenheid verschaffen. Hij toonde zich voorstander van een sociaal-cultureel beleid dat ge richt is op stimuleren van de economi sche ontwikkeling. Tenslotte zei de bewindsman dat dc In schakeling van mariniers voor bewaken van de olieraffinaderijen op Curacao en Aruba noodzakelijk was. daar er aanwij zingen waren van een bedreiging van bui tenaf. De minister ze', samen met staats secretaris De Goede van Financiën op 22 februari naar de Antillen vertrokken en mogelijk ook Suriname bezoeken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11