OVERLEG OVER FEDERATIE VAN NVV EN NKV Overleg in Londen zit hopeloos vast Crisis in 'Wisselkikker' hoofdprijs in milieuwedstrijd VERPLEEGSTERSACTIE TEGEN PERSONEELSSTOP Weer Engelse wapens naar Midden-Oosten 0INSDAG 22 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Kidnapping I was twist f over dru»s is an OTTERDAM (ANP) Een on- at. derwereldtwist over de koop van een partij verdovende mid- d, delen heeft geleld tot het ont- ik voeringsdrama, waarvan afgelo- a- pen vrijdag een 18-jarige zoon van een Chinese restauranthou der in Rotterdam het slachtoffer is geworden. Bij die twist was de Chinees zelf volop betrokken, ip zo heeft de Rotterdamse politie meegedeeld. Er is in feite geen >p sprake geweest van een kidnap- >ing, maar van een gijzeling 0- door drie Surinamers van de Chinese jongeman, is ie Chinezen boden drie Surina- e* mers een partij verdovende r* middelen voor 7500 gulden aan. 3- Overeengekomen werd, dat twee Chinezen, met bij zich die 7500 gulden, de verdovende mid- delen zouden gaan halen. De n 18-jarige Chinees bleef bij de ,n iurinamers wachten. Toen de wee Chinezen niet terugkwa- nen werd de achtergebleven ongen als gijzelaar beschouwd, lij werd meegenomen naar een luis aan de Schietbadnlaan, vaar hij zijn vader mocht op- ^"bellen. ndanks het dreigement dat de jongen gedood zou worden als de politie in de zaak gemengd lou worden, nam de Chinees hioch contact op met de politie, ve^die hem uitvoerig instrueerde, oeftfca verschillende telefoontjes D*net de Surinamers werd over- Mijtengekomen, dat de jongen zou svefaorden losgelaten in ruil voor hoorde 7500 gulden. Om midder nacht ging de moeder met ruim ten'de helft van het bedrag naar het Centraal Station, waar na mei nig onderhandelen de jongen late^erd vrijgelaten. De Surina- 0Ifaers vluchtten per auto naar Katendrecht, waar een zwaar recherchegroep hen daarresteerde. UTRECHT (ANP) Het NW en het NKV zullen zich op 18 maart uitspreken over de vraag of ze samen een federatie van vakcentrales zullen vormen nu het CNV ,,uit de boot is geval len". Wat het NKV betreft ligt het in de bedoeling dat de verbonds raad op 4 februari a.s. een pre advies publiceert. De leden kun nen zich daarover uitspreken in regionale bijeenkomsten, waar na de hoofdbesturenvergadering van 18 maart de uiteindelijke beslissing neemt. Het NKV zegt in zijn officiële orgaan „Ruim zicht" dat het verschil tussen NW en NKV enerzijds en CNV anderzijds gaat om de organisa- Geen extra postzegel voor zilveren NAVO DEN HAAG Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de NAVO zal er geen bijzondere postzegel worden uitgegeven. De voorgenomen uitgifte deze bijzondere zegel was reeds vermeld in de Staatscourant. Staatssecretaris Van Huiten (Ver keer) noemt het achterwege la ten van het uitgeven van een zegel ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de NAVO in overeenstemming met de ge dragslijn dat het de voorkeur verdient geen postzegels te wij den aan onderwerpen waarover binnen de Nederlandse samenle ving controversieel wordt ge dacht. Uit het besluit dat geen NAVO- gel zal worden uitgegeven mag geen enkele conclusie worden getrokken ten aanzien van d« loyaliteit van het huidige kabi net tegenover het Atlantisch bondgenootschap, aldus de heer Van Huiten. l0#NDEN (AP) - De Britse rege- etfing heeft besloten het wapen- de mbargo jegens het Midden- !ch losten op te heffen. Dit is gis termiddag In het Lagerhuis tij neegedeeld door minister van "uitenlandse Zaken Douglas-Ho- e. De regering, zei hij, zal venwel, zoals vroeger, „zorg- ildig alle orders bestuderen al- re ns ze uit te voeren", r het Britse embargo was in gaan, kort na het uitbreken an de oorlog in het Midden sten had men de leveranties de Arabische landen en aan |[4sraël dusdanig geregeld dat de militaire balans" tussen deze i gehandhaafd bleef. 621 e Staatsloterij ln feit had Israël van dit verbod meer te lijden dan de Arabische landen als geheel, omdat mige, zoals Saoedi-Arabië, er buiten vielen. Uitgestelde wapencontracten zul len nu worden gehonoreerd, al dus de minister, zoals die met Egypte tot het leveren van lich te wapens en helikopters, ter wijl Israël enig vlootmaterieel plus onderdelen voor zijn (Brit se) Centurion-tanks zal krijgen. Alvorens nieuwe contracten zullen worden adgesloten, aldus Dou- glas-Home, zal worden nage gaan of het oorlogsgevaar er in het Midden-Oosten niet door wordt aangewakkerd. tweede trekking i Prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: r 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: in prijs van ;«|r 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: i f50.000 is gevallen op het nummer: :en extra- prijs van f 100.000 is gevallen n de serie W op het nummer: '0 een troostprijs van f 2.000 op nummer: 'an elk van de andere series. -en extra prijs van f 100.000 is gevallen de serie W op het nummer: een troostprijs van f 2.000 op nummer: van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer "an de lagere prijzen gevallen. «ewonnen prijzen kunnen na de derde trekking 021315 072738 015045 071375 010681 097209 097209 061657 061657 is tevens een worden geïnd. torische vormgeving van het uitgangspunt dat eigen identiteit en principes moeten worden ge waarborgd. De vormgeving be paalt echter voor een belangrijk deel het functioneren van de fe deratie en de mogelijkheid om de doelstellingen ervan te ver wezenlijken, aldus „Ruimzicht". Wat het CNV wil, heeft volgens het NKV als nadeel, dat d$ in breng van de afzonderlijke cen trales geschiedt via een stand puntbepaling in het isolement van de eigen kring. De voorwaarde die het CNV er nu aan toevoegt, leidt volgens het NKV alleen maar tot organisa torische complicaties, die ook aan de huidige situatie van het werken in drievoud zijn verbon den en die door de vorming van een federatie juist zouden wor den ondervangen. Het NKV vindt het jammer dat het CNV hier van kan afstappen. Het meent dat daardoor de voordelen van een eventuele federatie alleen bereikbaar zijn voor NW en NKV, terwijl het CNV in feite tot dezelfde broodnodige vakbe weging behoort. Jongens rijden winkel binnen onder invloed van drugs SOEST (ANP) In Soest zijn gisteren een 18-jarlge inwoner van Hilversum en een 17-jarige Amersfoorter aangehouden, na dat zij onder zware invloed van drugs en met een gestolen auto In Soest een winkel waren bin nengereden. De Hilversummer raakte daarbij licht gewond, terwijl de winkel vrij veel scha de opliep. Kort daarvoor was het tweetal al door de politie aangehouden, omdat zij slingerend over de rijksweg door Soest reden. Toen de bestuurder naar zijn papie ren werd gevraagd, gaf hij plot seling gas en reed met grote snelheid weg. Even later zagen de achtervolgende politieman nen de auto een winkel binnen rijden. De twee jongens waren volkomen onhandelbaar. Het duurde geruime tijd, alvorens zij konden worden verhoord. De auto, waarin zij reden, bleek in Amersfoort gestolen. Tevens vond de politie nog een uit een andere wagen ontvreemd kente kenbewijs, inbrekersgereed schappen en een steekwapen. t - - i Arr r 'K -TlJ t». I...M.I.IIJUJ...IIIIJIIJ.WWBW De affiche van de landelijke leefmilieu-wedstrijd voor jongeren. DEN HAAG Voor jongeren van 11 tot en met 25 jaar start vandaag in Nederland een zogenaamde Nationale Leefmilieu Competitie. Deze wedstrijd is uitgeschreven door de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties (Viro) in Den Haag. De bedoeling is de Nederlandse jeugd aan te moedigen door zelfstudie een eigen bij drage te leveren aan de verbetering van ons leefmilieu. De beste inzending zal worden bekroond met de „milieukikker", een wissel- prijs die geslepen is uit voor de tweede maal gebruikt glas. De Viro heeft deze wedstrijd geor ganiseerd als vervolg op de suc cesvolle milieu-tekenwedstrijd, die ze vorig jaar heeft gehouden voor de jeugd. Deelnemers aan de wedstrijd van dit jaar kun nen naar keuze een bepaald mi lieuprobleem bestuderen, moe ten daar een verslag van ma ken en zo mogelijk oplossingen noemen voor de geconstateerde problemen. De inzendtermijn is 21 september. In het kader van haar milieu-ak- tie heeft de Viro ook een milieu- spel „de mens en zijn omge ving" voor scholen uitgegeven. Bezoek paus aan Wenen verwacht WENEN (Kathpress) - Paus Paulus zal tijdens zijn reeds lange voorziene reis naar Oost- Europa waarschijnlijk een tus senlanding maken in Wenen om daar een voordracht te houden over de vrede. Dit werd gisteren meegedeeld door de voorzitter van het cen trum voor vredesonderzoek van de Weense universiteit, prof. dr. L. Gabriel, over het tijdstip van de reis is nog niets bekend. Ook minister Kissinger is uitgeno digd om een rede te houden over „methodisch vredeswerk". De paus is reeds 'ang van plan een bezoek te brengen aan Oost-Europa. Prof. Gabriel deel de mee, dat er reeds kontakten met de paus zijn gelegd over de inhoud van diens Weense voor dracht. Tot nu toe heeft het va- tikaan deze berichten niet be vestigd. Tekort Britse handelsbalans was nog nooit zo groot LONDEN (AP) Groot Brittan- nië heeft in 1973 het grootste te kort op de handelsbalans opge lopen van alle tijden. Uit voorlo pige cijfers blijkt dat er voor 2.348 miljoen pond meer is inge voerd dan er is uitgevoerd. Al leen al in afgelopen december heeft het tekort 330 miljoen pond bedragen. Dit was het op een na grootste maandelijkse te kort ooit voorgekomen. De koers van het pond opende maandag te Londen ten aanzien van de dollar op 2.1550, een re cord-laagte; toen naderhand de Bank of England ponden ging opkopen trok de koers iets bij. Japan koopt toiletpapier in China YOKOHAMA (RTR) Het stads bestuur van de Japanse stad Yokohama zal deze maand 50.000 ton toiletpapier uit China invoeren om het „schreeuwen de" tekort aan dit artikel te be strijden. Tegen april zal nog eens een groot aantal rollen wc-papier aangevoerd worden. In oktober vorig jaar was de schaarste aan toiletpapier in Ja pan zo nijpend, dat de vereni ging van huisvrouwen zelfs de aandacht van keizer Hirohito op dit probleem vestigde. Missionaris: massamoord op Filippijnen MADRID (KNA) De Spaanse jezuiet pater UKRRUTIA HEEFT DE Islamieten beschul digd van een massamoord op meer dan duizend christenen op het eiland Olutanga van de Fi lippijnen. Pater Urrutia, die als missionaris op de Fiilppijnen werkt, deed zijn beschuldigin in een inter view voor de Spaanse krant „La Vanguardia Espagnola". De meeste doden zouden zijn gevallen bij de verwoesting van het dorp Sagasa. De aanvallers waren, volgens de pater, uitge rust met moderne wapens van Europese makelij. Na de moord op de burgers hebben zij de hui zen in brand gestolken, de vel den verwoest en de huisdieren afgeslacht, aldus de verklaring van pater Urrutia. Bus met Franse skiërs verongelukt ST. CROIX (AP) - Acht Franse toeristen zijn in de nacht van zondag op maandag om het le ven gekomen toen de bus waar- In zij zaten in Zwitserland, bij St. Croix, van een gladde berg weg slipte en twintig meter naar beneden viel. 24 personen raakten gewond. De bus werd geheel vernield. Het gezelschap was na een skivakantie op de terugweg naar Parijs. In het Tatra-gebergte in Tsjecho- slowakije hebben zeventien men sen het leven verloren bij drie lawines. Onder hen zijn geen buitenlanders. Drie personen worden nog vermist. De lawi nes, veroorzaakt door een plot selinge stijging van tempera tuur, deden zich voor in het ski gebied Popradske Pleso en bij Tatranske Lomnice. Het restant van de Franse bus die in Zwitserland verongelukte. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR Drie leerling-ver pleegsters uit Alkmaar zijn een actie begonnen tegen de plannen van de regering om een perso- neelsstop ln te voeren bij de zie kenhuizen en verpleegtehuizen. Tot nu toe hebben Willy Kool, Hanay Wijn en Cora Dekker uit Alkmaar honderden handteke ningen verzameld. Het trio is het niet eens met de staatssecretaris van Volksge zondheid, Hendriks, die een per soneelsstop en investeringspla fond en een beperking van het aantal bedden heeft afgekon digd. Deze bezuinigingen leve ren een. bedrag van 90 miljoen gulden op. Aan de andere kant wil de staatssecretaris 3.4 mil joen uittrekken voor de verple ging buiten het ziekenhuis (kruisverenigingen en dergelij ke). De drie verpleegsters vin den dat deze twee bedragen niet in verhouding tot elkaar staan. Samen met de actievoerenden uit de andere ziekenhuizen wil het trio op 29 januari naar Den Haag gaan om de staatssecreta ris e?n manifest aan te bieden. De drie bonden van overheidsper soneel zijn achter de actie van de drie Alkmaarse verpleeg sters gaan staan. De ABVA en de KABO hebben de drie leer ling-verpleegsters hun steun toe gezegd, omdat door de bezuini gingsvoorstellen de positie van de leerlingen ernstig in gevaar wordt gebracht. Als de perso neelsstop wordt uitgevoerd zoals die is voorgesteld zullen alle leerling-verpleegsters die voor hun examen slagen, worden ont slagen. om vervangen te wor den door leerlingen. De heer Kriegsman van de ABVA: „Hendriks wil de geslaagde ver pleegsters naar huis sturen om ze door nieuwe leerlingen te vervangen, dat is onrechtvaar dig". LONDEN De nieuwe bespre kingen tussen premier Heath en de centrale vakverenigingen (TUC) over het industriële con flict in de Britse mijnen, de driedaags^ arbeidsweek en Groot-Brittannlë's economische situatie, zijn gisteravond hope loos vastgelopen. De TUC-vertegenwoordigers be loofden nogmaals, dat hun vak bonden geen hogere looneisen zouden stellen als de mijnwer kers een betere verhoging kre gen dan de 16,5 procent, die toe gestaan wordt in het kader van Heath' anti-inflatiepolitiek. De premier en zijn minister van fi nanciën Anthony Barber zeiden dat dit voorstel onaanvaardbaar was zonder een absolute garan tie van de vakbonden, die het uitbreken van andere stakingen zou voorkomen. Minister Barber benadrukte bovendien, dat Groot Brittannië zich voorlopig geen grotere loonsverhogingen kan veroorloven. „Het vredesplan dat wij hier voorgelegd hebben", zei secreta ris Murray van de vakcentrale, „was bestemd om de Britse in- dustriè weer op volle toeren te doen draaien. Het ziet er echter niet naar uit, dat wij spoedig weer een vijfdaagse werkweek zullen kennen. De regering her haalde het zelfde oude liedje, dat de mijnwerkers zioh tevre den moeten stellen met wat ze kunnen krijgen en verder maar moeten hopen op betere tijden". Met het vredesplan van de centra le van vakverenigingen is het nu afgelopen. Dit betekent, dat het mijnwerkersconflict nog maanden kan aanslepen en dat de elektriciteitsvoorziening ern stig onderbroken zou kunnen worden in een koude februari- maand. Waarnemers menen, dat de regering zich nu wel ver plicht zal Zien ten spoedigste verkiezingen uit te schrijven. Water ontdekt onder Negevwoestijn TEL AVIV (AFP) Israëlische geologen hebben na een onder zoek dat drie jaar duurde een zoetwaterreservoir van enorme omvang onder de Negev-woes- tijn ontdekt. Het dagblad „Haaretz" meldde gisteren dat het meer zich uit strekt van Sodom, bij de Dode Zee, tot aan Aboe Rodeis, in het westen van de Sinai. Het ligt op een diepte van gemiddeld dui zend meter en bevat naar schat ting meer dan 200 miljard ku bieke meter water. Deskundigen zijn van oordeel dat deze vondst een ware omwente ling kan betekenen voor het vruchtbaar maken van de Ne- gev en dat nu wellicht het ideaal gerealiseerd kan worden van David Ben Goerion, een van de stichters van de joodse staat, die van de woestijn een fleurige tuin wilde maken. Trevor Kruger is de nieuwe wereldkampioen slangenzitten Ongeschonden heeft de Zuidafrikaan zijn recordpoging over leefd: 36 dagen heeft hij in een grote glazen bak geleeefd, in het genschap van 24 giftige stangen. Het vorige record stond op 31 dagen. BRUSSEL (AP) Koning Boude- wijn heeft gisteren een begin gemaakt met het raadplegen van leidende politici als eerste stap naar oplossing van de ka binetscrisis die vorige week vrijdag is ontstaan door het af treden van de drie-partijen coa litie van premier Edmond Lebur- ton. De regering-Leburton trad af nadat zeker was geworden dat de vestiging van een Per- zisch-Belgische olieraffinaderij in de regio Luik van de baan was. Naarmate de kloof tussen de voormalige- coalitiepartners gro ter wordt lijken nieuwe algeme ne verkiezingen zich steeds dui delijker af te tekenen. De chris- telijk-socialen en de liberalen hebben duidelijk gemaakt dat zij tegen vervroegde verkiezingen zijn. De socialisten die de rege ringscrisis hebben veroorzaakt, hebben duidelijk gesteld dat nieuwe verkiezingen onvermij' delijk zijn. Politieke waarnemers zijn van mening dat de crisis alle ken merken van een langdurig con flict heeft, hoewel zij de moge lijkheid van een verrassende doorbraak op korte termijn niet uitsloten. Een van de mogelijk heden waarmee rekening wordt gehouden is een christelijk-so- ciaal-liberaal minderheidskabi net. Ingesneeuwde bevrijd ANKARA (UPI) Reddingsploe gen van het Turkse leger heb ben gisteravond de trein bereikt die, met 700 passagiers, al twee dagen was ingesneeuwd. Hoewel de temperatuur buiten 30 gra den onder nul was, was de toe stand van de ingeslotenen nog redelijk goed. Met vlammenwerpers en bulldo zers hebben de militairen zich een weg naar de trein gebaand. Onder barre weersomstandighe den hadden zij voor de dertig kilometer twaalf uur nodig. Dc militairen werden gevolgd door een colonne autobussen, om de reizigers naar de bewoonde we reld te brengen. De meegeno men levensmiddelen bleken voor een groot deel niet nodig, omdat boeren uit de omtrek door de sneeuwstormen met eten en drinken naar de trein waren gegaan. Enkele reizigers hadden de trein, die op weg was van Erzincan naar Istanbul, verlaten en waren er in ge slaagd de bewoonde wereld te bereiken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9