Benzine distributie PRIJSREGELS SCHOK VOOR MIDDENSTAND Aantjes springt in bres voor min. Lubbers Conflict tussen psychologen Dalai lama mogelijk naar Tibet terusf EMS-hezit sins in vlammen op 65e JAARGANG No. 19717 DINSDAG 22 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11 telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P M. Heruer. |dvertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, per week 2,37; kwartaal ƒ30,66 :jaar ƒ119,05 - Losse TV-S ELECTIE Ned. I: 19.05 uur Pipo; 20.21 uur Merijntje Gijzen (4); 21.10 uur zoen van de juf"; 21.55 uur Achter het nieuws met Aba Eban. Ned. II: 19.30 uur Tis te doen; 20.21 uur Macht en onmacht (2); 21.10 uur Oorlog en vrede; 21.55 Waar gebeurd 22.40 uur Zes daagse. zvan onze parlementaire redactie ROTTERDAM Mr. W. Aantjes, voorzitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer vindt openbare uitlatingen van sommige P.v.d.A.-ministers tegen de christen-democratische col lega's een groot gevaar. Gisteravond sprekend in Rotterdam vcor zijn partij stelde hij vast, dat enkele ministers van de P.v.d.A. de verantwoordelijkheid voor minder populaire be slissingen en maatregelen van het kabinet-den Uyl af schuiven op christelijke mi nisters. De fractievoorzitter van de A.R. doelde hierbij vooral öp de felle kririek van on der meer de socialistische ministers Duisenberg en Vorrink op wat zij noemden het uit de hand lopen van de prijzen. De kritiek in de Pv.d.A. over de stijgende prijzen hebben deze be windslieden afgedaan met er in feite op te wijzen, dat het dringend noodzakelijk was om prijsmaatregelen te nemen: een indirekt verwijt aan minister Lubbers. Deze heeft later gezegd, dat som mige ministers menen alles over de distributie te weten en dan gaan doordraven. Mr. W. Aanties waarschuw de gisteravond, dat derge lijke uitlatingen van de so cialistische ministers ,,on, getwijfeld" invloed zullen hebben op de verhouding van A.R.P. en K.V.P. tot het kabinet. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het tanken-zon- der-bon heeft zich gisteren als een epidemie over ons land ver spreid. Het sys teem bevatte de nodige variaties. Hier in Leeuwar den betaalde men het symbolische bedrag van een cent extra voor 15 liter bonloze benzine. EW DELHI (AFP) Volgens berichten uit New Delhi is een afgezant van de dalai lama in Peking onderhandelingen begon nen over de terugkeer van de geestelijke leider der Tibetanen naar het door China ingelijfde bergstaatje. >e dalai lama verklaarde zater dag nog in een interview met de Indiase pers dat hij naar Tibet wil terugkeren als de Chinezen akkoord gaan met een volks raadpleging onder internatio naal toezicht. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De benzinedistributie, aan de noodzaak waar van door velen reeds wordt getwijfeld, dreigt aardig uit de hand te lopen. Het aantal pomphouders dat benzine le vert zonder bonnen of op één bon (van b.v. 15 liter) een volle tank levert, neemt met de dag toe. Daarnaast had men reeds pomphouders die bonloze benzine leverden te gen een „geringe" prijsverhoging. En al deze overtredin gen van de distributiewet hebben plaats zonder dat de justitie ingrijpt. Op een bijeenkomst gisteren van officie ren van justitie en topambtenaren van het ministerie kwam men er ook niet meer uit en besloot men maar vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen.Men komt deze week nogmaals bijeen om te kijken of men tot het opstellen van gezamenlijke gedragsregels kan komen. De „opstand" van de pomphou ders, die het agelopen weekein de begon in de grensstreken, zal donderdag onderwerp van ge sprek zijn op een bijzondere (besloten) bijeenkonst in DenHaag van de Bovag. Deze organisatie vangaragehouders zonder dat daar ruchtbarheid aan is gegeven. Pomphouders in de grensgebieden in het oosten van het land, hebben verklaard, dat de maatschappijen hebben toegezegd ook nu nog benzine te zullen leveren zonder bonnen te vragen. n pomphoudrs keurt de huidige Het gezaghebbende Westduitse ontduiking van de wet eliswaar ai, maar heeft toch begrip voor d? actie van haar leden. Enkele Kamerleden hebben minister Lubbes al vragen gesteld over de afgifte yan bezine zonder bonnen. De minister zal donder dag antwoorden. De benzinemaatschappijen hebben tot vandaag de pomphouders bevoorraad, zonder dat zij hier voor bonnen behoefden te heb ben. Aan vankelijk zouden de maat schappijen slechts tot 16 januari bonloos leveren. Deze datum blijkt echter te zijn verlengd, weekblad Der Spiegel weet te melden dat „zelfs deskundigen van het minis'erie van Econo mische Zaken in Den Haag de opvatting huldigen dat de benzi nedistributie eigenlijk niet nodig gewest was". Waarom de distri butie dan toch is doorgegaan De Spiegel weet het antwoord De hulpeloze Nederlandse bu reaucratie is niet irt staat een eenmaal genomen maatregel te doen stoppen. Der Spiegel laat verder een beetje doorscheme ren dat „de socialist" Den Uyl met wars is van dirigistische experimenten". IETS MINDER KOUD. Veel bewolking met in de hoofd zaak vanavond en vannacht re gen of motregen. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Min. temp. omstreeks 2 graden, max. rond 7 graden. Morgen: zon 8.3317.11; maan Topaanvoer van nuka's in Leiden LEIDEN De Groenoordhal heeft vanmorgen een topaan voer van nuchtere kalveren te verwerken gekregen. Niet min der dan 1820 nukéa s werden aangevoerd. Door dit enorme aantal -meer dan 1500 had de directie nog niet durven ver wachten- belefde Utrecht wel een dieptepunt. Daar werden slechts 187 nuchtere kalveren aangevoerd. De aanvoer in Leiden was ver der: 297 biggen, 38 schrammen. 31 varkens, 33 geiten, 613 runde ren, 41 graskalveren. De totale weekaanvoer (et gisteren) kwam daardoor op 55W2. Bij het ter perse gaan van dit num merwaren de prijzen nog niet bekend. Als voorlopige indruk werd gegeven, dat de handel in runderen vlug was; bij de nu ka's werd vlot gehandeld. De prijzen bij de runderen bewogen zich op het zelfde niveau als vo rige week. De prijzen van de nuchtere kalveren lagen over het algemeen iets hoger dan vo rige week. De veemarkt kreeg vanmorgen ook bezoek van burgemeester dr. A. J. Vis en wethouder J. Lijten van economische zaken. Nzar men ons verzekerde wordt er hard gewerkt aan het uitbrei den van de stallingsmogelijkhe den. In afwachting van eventue le uitbreiding van de hal zullen waarschijnlijk op korte termijn pallets worden aangeschaft. Die kunne worden opgesteld in de stadszijde van de hal, die nu nog voor een groot deel onge bruikt ligt. Diefstallen aan lopende hand OOSTERBEEK (ANP) - De ge. meentepolitie van Renkun heeft drie jongens uit Doorwerth aan gehouden die het laatste half jaar tweehonderd zeventien win keldiefstallen hebben gepleegd. Ze haalden voor ongeveer 7500 gulden goederen weg. Het groot ste deel van de buit werd bij de jongens, twee van it en een van 14 jaar, thuis gevonden. De dief stallen werden in 68 verschillen de winkels gepleegd in Renkum in Wageningen, Arnhem, Ede, Veenendaal, U*recht en Rotter- (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De prijsmaatregelen, die het kabinet gisteren afgekondigd heeft en die vandaag door de Tweede Kamer aanvaard zullen worden, zijn door groot-ondernemers en middenstand zeer hoog opge nomen. De middenstand vooral vreest, dat heel wat kleine zelfstandigen nu het loodje moeten leg gen. De heer W. Perquin, voorzitter van het katholiek ondernemersverbond vindt het bedenkelijk, dat niet economische motieven, maar politiek-psychologi- sche redenen de doorslag gegeven hebben bij het bepalen van de prijsmaatregelen. De middenstands organisaties zullen op korte termijn overleg voe ren met het ministerie van Economische Zaken over de wijze, waarop het inkomen van vooral de kleine zelfstandigen onaangetast kan blijven. De groot-ondernemers, verenigd m het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond en het Verbond van Nederlandse Ondernemers heeft gisteravond vastgesteld, dat de gevolgen van de oliecrisis een zijdig op de ondernemers afgewenteld worden. Zij vrezen daardoor een aantasting van de werkgele genheid, omdat volgens deze ondernemers een aan tal bedrijven de verhoogde lasten onmogelijk kun nen dragen. Minister Lubbers heeft echter bepaald, dat marginale bedrijven ontheffing kunnen krijgen van een deel of het totaal van de prijsmaatregelen. O Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De voormalige resi dentie Wisma Duta van de Indonesi sche ambassadeur in ons land op het landgoed Backershagen aan de Wasse- naarse Rijksstraatweg, is vannacht volledig verwoest. Het kolossale land goed uit de achttiende eeuw is eigen dom van een dochtermaatschappij van de Exploitatie Maatschappij Sche- veningen. De brand werd omstreeks half elf ontdekt toen de vlammen al door het dak sloegen. De gigantische vuurkolos heeft het rustieke en al ja ren onbewoonde landgoed Backersha gen urenlang in een spookachtige rode gloed gezet. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken door spelende kinderen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Het Nederlands In stituut van Psychologen heeft de regering verzocht zo spoe dig mogelijk een tuchtrecht voor psychologen in het leven te willen roeper., teneinde con trole te krijgen op de naleving van de regels van de beroepse thiek. Aanleiding tot dit ver. zoek is o.a. het gerezen con flict tussen de Rijks Psycholo gische Dienst (R.P.D.) in Den Haag en het Instituut van Psy chologen (N.I.P.). De directeur van de R.P.D. de heer Hogewind, werd onlangs door het instituut op de vin gers getikt omdat hij zich niet aan de regel houdt, dat elke geteste söilicitant recht heeft op nabespreking, ook al heeft hij de betrokken functie bij het rijk niet gekregen. De heer Hogewind reageerde daarop met de opmerking dat hij wat dit betreft geen boodschap heeft aan het N.I.P. en alleen verantwoording schuldig is aan deminister. Het N.I.P. is het daarmee niet eens, omdat de consequentie daarvan zou zijn, dat ook dokters, advocaten en accountants in dienst van het rijk zich niets van hun beroeps ethiek zoals die is vastgelegd bij de betrokken vereniging be hoeven aan te trekken. Tienduizenden mensen worden ieder jaar door de overheid bij hun sollicitatie getest. Het in stituut vindt dat deze personen recht hebben op een strikte na leving van de beroepsethiek van de psycholoog. In Nederland zijn psychologen niet verplicht tot net lidmaat schap van het N.I.P. Elf schilderijen ontdekt in geparkeerde auto (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR na een anoniem telefoontje gisteravond thuis heeft hoofdinspecteur Rijken van de politie te Wassenaar in een auto op het parkeerterrein bij het Centraal Station te Den Haag elf schilderijen gevonden. Deze schilderijen met een ver zekerde waarde van 700.000 gul den zijn een deel van de 23 schilderijen, van oude meesters (waarde 1,2 miljoen gulden) die in de nacht van 23 op 24 augus tus vorig jaar gestolen werden uit een woning aan de Rijks straatweg te Wassenaar. In december vorig jaar werden twee Hagenaars gearresteerd, nadat acht schilderijen van de zelfde diefstal teruggevonden waren. De mannen werden 10 januari uit preventieve hechtenis ontslagen. Gisteravond tijdens de brand in de voormalige Indonesische resi dentie te Wassenaar kwam bij hoofdinspecteur Rijken thuis een anoniem telefoontje binnen met de verwijzing naar de auto bij het Centraal Station. De elf schilderijen waren van de lijsten ontdaan. Twee van de kostbare werken zijn iets beschadigd. De auto bleek van onbekende her komst. Thans ontbreken nog vier schilde rijen van de diefstal. s IS acht s wassen gevaarlijk DEN HAAG (ANP) 's Nachts Wassen tussen vier uur 's mid- wassen is een gevaarlijke zaak. dags en half acht 's avonds is Laat de draaiende wasmachine volgens het Instituut veel beter, niet alleen. Dat is de mening van het Instituut voor Huishoud- technisch Advies. De laatste tijd werd in verband met nivellering van het stroom verbruik vaak geadviseerd de wasmachine 's nachts te laten draaien er. zodoende gebruik te maken van het voordelige nachttarief. Uit mededelingen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken Is gebleken, dat in september 18 Prof Pele De wereldberoemde voetballer Pele heeft gisteren in de Brazi liaanse stad Santos met succes een exa men in natuurkunde afgelegd. Hij heeft nu de bevoegdheid in dit vak les te geven. WK-voethal dagelijks 2 wedstrijden op de huis (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM Tijdens het wereldkampioenschap voethal in W. Duitsland van donderdag 13 juni tot zondag 7 juli a.s. zullen vrijwel dagelijks twee wedstrijden rechtstreeks op het scherm worden ge- VHHVHI keer brand is ontstaan door 's- Van sommige wedstrijden worden alleen samenvattingen gegeven In nachts draaiende wasmachines, de avond. Dit levert 18 directe reportages op en 19 samenvattingen in oktober 7 keer en in novem- In elk geval krijgt men alle wedstrijden van het Nederlands Elftal ber 6 keer. volledig op tv. Opiniepeiling t.li.-Delft niel juist 'EN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Klein (Onderwijs) heeft j het college van bestuur van de I Technische Hogeschool te Delft, opdracht gegeven de voor een j opiniepeiling gemaakte kosten in mindering te brengen op de begroting van de TH voor 1974. I De opiniepeiling had betrekking op de verkiezing van de leden van de hogeschcolraad te Delft, 'e staatssecretaris heeft het Col lege van Bestuur laten weten het oneens te zijn met de gang van zaken bij deze opiniepei ling, zoals deze onder leiding van het presidium van de Hoge school raad heeft plaatsgevon den. Een en ander blijkt uit het antwoord van de staatssecreta ris op vragen van de VVD-ka- merleden mevr. Kappeijne van de Copello en Dees. VOORLICHTINGSAVOND voor ouders van leerlingen brugklas cursusjaar 1974/1975 LUCAS-COLLEGE Scholengemeenschap Havo/Mavo op intei-confessionele grondsiag VEURSEWEG 5 te Voorschoten (tel. 01717-4223). Op 29 januari om 20.00 uur wordt een voorlichtingsavond 9®organiseerd voor de oudms van leerlingen voor de brugklas 1974/1975. Bushalte NZH Papelaan (ingang school via Marinaiaan).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1