SOSONKO STEVENT RUSTIG AF OP MEESTERRESULTAAT Samenwerking koningskoppel leverde ronde voorsprong op Pijnen en Duyndam uit elkaar, maar: Drafsport verloor in Geersen pikeur met de rijkste historie Toenadering wielrenners en sponsors Nederlandse oogst was te mager Winst Ree Op 67-jarige leeftijd overleden Sportwereld Acht agenten gewond bij „voethalslag" om scheidsrechter -DINSDAG 22 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 10 z WIJK AAN ZEE Landskam pioen Genna Sosonko koerst in de grootmeestergroep van het Hoogovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee rustig aan op een meesterresultaat. De ex-Rus kwam in de gisteren gespeelde zesde ronde tegen de Westduit ser Hecht een halve punt verder en staat nu op vier uit zes. Hans Ree, altijd vol onderne mingslust, zag zijn koningsaan- val op de veste van Quinteros briljant slagen. HIJ kwam op vijftig procent. De Nederlandse pluspunten zijn hiermee wel ge noemd. ;Ze bleken ontoereikend om toer- nooidirecteur Plet Zwart te 1 troosten, die vond dat de oogst te mager was. Jan Timman, die zijn draai nog niet heeft gevon- den, werd met wit weggespeeld J. door Browne, terwijl tovenaar I Albin Planinc met speels gemak Enklaar in een matnet werkte, j Langeweg toonde een licht her- stel. In de ochtenduren verloor J bij weliswaar zijn toerneindspel 1 tegen Enklaar kansloos, doch 1; des middags liet hij tegen Don- J ner uitstekend spel zien. De i' partij werd afgebroken. Het ging erom, of Langeweg regel- J recht kon winnen of dat het lan kimman (rechts) op weg naar i vreemd aandoende eindspel nog J net remise zou zijn. Het laatste aard de kost voor de baat gaat. was het geval. Overigens is ook Jan Timman eens begonnen met nul uit vijf Opvallend Is dat Langeweg tich de grootmeestergroep va„ j zijn afschuwelijke start van nul ^et IBM-toernooi - maar aanslui- uit vijf niet aantrekt. Hij is be- ten(j SC00f(je jjjj zes winsrpun- 4 zig een stijlverandering door te ten zetten (meer agressie en min- De opwindendste partij was die der strategie), waarbij uiter- Ree (Ned) - Qulnti Radulov (Buig) - Pomar (Spa) 1/2 1/2: Langeweg (Ned.; - Ghltei Afgebr partij 4e ronde: Langeweg (Ned) - Enklaar (Ned) 0—1 Stand 1/2 Planinc, Browne 4 1/2; Rtte, Matulov Baljon (Ned.) afg.Mohriok (W. Did.) - Kurajlca (J. SI.) 1/2—1/2; Pytel (Polen - Hartocli (Ned 1/2 1/2; Ciocalta (Roem) - 'Dleks (Ned.) 10; Keene (Eng.) - Tarjan (VS 1—0 Afgebroken partijen vijfde ronde: Dleks - Pytel 1/2 1/2 Stand na 6 ronden: 1 Popov 4 en 1 afg.2/4 Ciocalta, Kurajlca Keent 4; 5/7 Antunac, Kuljpers, Garcia 3%: 8: Hartoch 3; 9: Bachtlal 2'A 1 afg.; 10/14: Tarjan, V. Scheltin- ga; Pygel, Mohriok, Dleks 2 1/2; 15: Eising 11/2 1 afg; 16: Baljon L afg. zijn nederlaag in de partij tegen Browne. elche tussen Matulovic en Adorjan. De Joegoslaaf en de Hongaar speelden een uiterst moeilijke variant van de Piricverdedi- ging. De grootmeesters gebruik ten 2 uur en 25 minuten voor vijftien zetten, waarna ze er in de resterende vijf minuten nog vijfentwintig moesten sen. De remise-offertes waren niet van de lucht, tot plotseling de vlag van Adorjan viel. Hij moest toen nog vier zetten doen. De Hongaar Forintos won een amusante partij tegen Ghitescu, die de nederlaag tegen fimman Vokralova (Tsj.) afg. Laakmaan (W.Dld.) - NIcolau (Roem.) 0—1; Kalchbrenner (J SI) - Timmer (Ned) 1/2 1/2Bruinenberg Wijk aan Zee De partij Ree-Qulnteros had het vol gende verloop: GrootmeestergroeD zesde ron de. Konlngs-Indlsch. 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 g7-g6, 3. Pbl-c3 Lf8-g7, 4. e2-e4 <17- d6, 5. Pgl-(3 0-0, 6. Lfl-e2 e7-e5, 7. d4-d5 c7-c5, 8. Lcl-g5 h7-h6. 9. Lgö-h4 Pb8-a6, 10. Pf3-d2 Dd8-d7 Pf6-h7, 12 g2- Lh4xf6 Ph7xf6. Thans heeft wit de zogenaamde slechte loper, anderzijds ls zwarts koningsvleugel natuur lijk deerlijk verzwakt. Men behoeft een goudschaal om het pro en contra af te we- 14. Pfl-e3 Pf6-h7, 15. h2-h4 Dd7-e7, 16. Ddl-d2 Kg8-g7. 17. O-O-O Tf8-h8, 18. Tdl-fl Lc8- d7. 19. f2-f4 e5xf4. 20. Tflxf4 Ld7-eS. 21. Pc3-b5 Pa6-b8. 22. Dd2-c3+ f7-f6, 23. g4-g5 Le8xb5, 24. c4xb5 h6xg5. 25. h4xg5 Pb8-d7, 26. Le2-g4 Pd7-e5. Karakteristiek spel. Wits „slechte" loper ls goed ge worden. Zwart verdedigt zich op grond van het massief e5. 27. g5xf6+ Ph7xf6, 28. Thl-fl Pf6xg4, 29. Tf4xg4 Kg7-g8. 30. Pe3-f5 Alles volgens de schema's, doch vol comblnatolr venijn. Dc3-g3 h6+ Belden kampten met tljdi 36. Kcl-bl g6-g5. Evenmin helpt nog 36 (37. De6 enz 37. Pd6-H Dh6-h3, 38. Dg4: Kg8-f8, 39. Dg5-f6. Zwart geeft het op. Mat 1 vermljdelljk. Het beeld, dat na de Rotterdamse zesdaagse tot het verleden zal beho zakelijk geschil dreef het koningskoppel uiteen. Protest Bavern tegen toernee f MUNCH EN De Westduitse J; kampioen Bayern München heeft bij de Westduitse voetbal- J bond geprotesteerd tegen de voorgenomen toernee van het nationale elftal aan het einde van dit jaar. Het Westduitse team is van plan om van 28 de- cember tot en met 12 januari vier wedstrijden in Japan te spelen. In West-Duitsland is er op dat moment een winterstop en Bayern krijgt meestal veel lu- cratieve aanbiedingen om vriendschappelijke wedstrijden te spelen. Aangezien de ploeg veel spelers aan het nationale elftal afstaat, is men bang, dat, Indien de toernee van het natio- nale team doorgaat, er geen aanvragen van buitenlandse clubs zullen binnenkomen. iDe volgende spelers van Bayern J maken op dit moment deel uit can de selectie van bondscoach i Schön: Maier, Br":tner, Schwar- zenbeck, Beckenbauer, Höness en Müller. ROTTERDAM Leo Duyndam en Rene Pijnen, die onlangs in Grenoble officieus Europees kampioen ploegkoers werden in de Rotterdamse met de Belgen Sercu en Merckx de dienst uitmaken, gaan uit el kaar. Gisteren wilde geen van de twee coureurs de scheiding Inleiding nog bevestigen. Raad van Elf vroeg uitstel van bekerduel O'.DENZAAL Het bestuur en de Raad van Elf van de Olden zaalse carnavalsvereniging heb ben FC Twente gevraagd de KNVB voor te stellen de beker wedstrijd FC Twente—Ajax te verplaatsen van zondag 24 fe bruari naar zaterdag 23 februairi D't met het oog op de carnavals optocht die op de bewuste zon dag door Oldenzaal trekt. Als het lukt om de wedstrijddatum te wijzigen mogen de besturen van Ajax en FC Twente, de spe lers van de beide clubs en het KNVB-bestuur op zaterdagavond 23 februari naar het feest van de Oldenzaalse carnavalsvereni ging komen. Jan Derksen, de manager van het duo, deed echter minder ge heimzinnig. Volgens de Amster dammer is een geschil van za kelijk inzicht de oorzaak van het feit dat het Nederlandse ko ningskoppel uit elkaar gaat. Leo Duyndam en Rene Pijnen heb ben in totaal twintig Zesdaagsen met elkaar gereden. In 1972 en 1973 behaalde het duo in de Zes daagse van Rotterdam de over winning. Overigens is er tijdens de wed strijden in het Sportpaleis, dat ook gisteravond weer volledig uitverkocht was (ruim 8500 toe schouwers) niets van enige vij andigheid tussen Duyndam en Pijnen te merken. In de koppel- koers, die het publiek elke avond tot groot enthousiasme Spektakelstuk brengt, kwam het weer tot een r directe confrontatie tussen Duyn- dam/Pijnen en Merckx/Sercu. Merkwaardig genoeg konden de andere koppels dit keer aanvan kelijk goed volgen want geen der ploegen raakte meer dan twee ronden achter. Dat veran derde echter in de slotfase. Een felle demarrage van Sercu bleek de inleiding te worden. Do „sprong" van de Belg, die on langs wereldrecords sprint ver beterde, reikte echter niet ver genoeg waardoor nog drie ande re koppels, Karstens/Hempel, Van Lanckef/Mourioux en Gil more/Stam tenslotte op gelijke hoogte aan de laatste tien ron den begonnen. Duyndam en Pij nen ondernamen nog een ver geefse uitlooppoging. Het gat dat de Nederlanders sloegen werd door Eddy Merckx dicht getrokken. In voortreffelijke samenwerking met René Pijnen bracht hij kort voor afloop van de wedstrijd de aansluiting met de grote groep tot stand, waardoor het Neder landse koningskoppel met één rondo voorsprong alleen aan de leiding kwam in de Rotterdamse De twee ploegen verloren el kaar geen moment uit het oog. Toch slaagden Duyndam en Pij nen er halverwege de wedstrijd ir. een ronde voorsprong te ne men. De vreugde was echter van korte duur want Merckx en Ser cu reageerden onmiddellijk en Later slaagden Duyndam en Pij nen toch. De koppelkoers over een uur, die kort na midder nacht afliep, leverde een over winning op voor Graeme Gilmo re en Cees Stam, die er na 42 minuten in slaagden een voor sprong te nemen van een ronde. Vijf minuten voor het einde van het spectakelstuk ontsnapte Leo Duyndam. In 1975 zal de Zesdaagse van Rot terdam worden gehouden van 23 tot en met 28 januari. Dit is iets later dan gewoonlijk. De reden is, dal men wat ruimte wil heb ben tussen de Zesdaagse van Bremen, die altijd voor die van Rotterdam plaats vindt, en die in Ahoy. Dit jaar eindigde Bre men een dag voor Rotterdam, met alle gevolgen vandien. De Westduitser Dieter Kemper liep in Bremen een hersenschudding op, zodat hij niet in Rotterdam aan de start kon verschijnen. Door volgend jaar later te be ginnen, hoopt de organisatie "an de Zesdaagse yan Rotter dam minder risico te lopen. Na de koppelkoers was de stand: 1. Pijnen/Duyndam 296 punten, op een ronde2. Gilmore/Stam 315, 3. Merckx/Sercu 306, 4. Van Lane- ker/Mourioux 147, op 2 ronden 5. Karstens/Hempel 165, op 14 ronden 6. Koel/Bal 71, op 17 ronden 7. rre/Morblato 114. op 22 ron den 8. Verschueren/Debossclier 42 punten, op 25 ronden 9. De Wit/Van Leteuwen 86, op 30 ronden 10. Van Tol/Priem 333, op 35 ron den 11. Loevestijn/De Loof 22, op Del; (Van onze sportredoctie) NAARDEN De Nederlandse drafsport heeft gistermorgen een groot man verloren. Een man, wiens naam in de we reld van de drafsport een be kende klank heeft: Willem H. Geersen. Na een langdu rig ziekbed ging hij op 67-ja- rlge leeftijd heen van zijn vrouw en drie kinderen en zijn grote liefde de dravers. De Nederlandse drafsport verloor in hem een eerlijke vent, een sportief en eerzuchtig rijder, een goede trainer, maar boven alles was „de lange" voor zijn vrienden een eenvoudige ke rel. Willem H. Geersen geboren to Woerden op 8 april 1906. kwam voor het eerst in actie op de sulky in 1926 met Old Gin op het Haagse Houtrust. Een jaar daarvoor was hij gestart als leerlingpikeur bij Robert Geentens, met tegen zin van zijn vader, die liever had gezien dat Willem hem in het boerenbedrijf had opge volgd. Willem H. Geersen. wereldkampioen achter Hai ros II op de sulky in 1960 in New York, zegevierde in to taal 1850 maal. De laatste jaren was „de lange" niet meer actief. Zijn zoon Wim Jr. (19 jaar) had de paarden onder zijn hoe de. Willem Geertsen kwam bijna nooit k'iken, hij was er te ziek voor. Vanaf zijn bed hij overleed in een ziekenhuis in Naarden volgde hij de prestatie's van zijn zoon, voor wie hij met veel aanwijzingen een uitste kende leermeester was. Willem H. Geersen was de bes te die we ooit in Nederland hebben gehad in de draf sport. Een man, waar de Ne derlandse drafsport nog lang over zal praten. Een pikeur met de rijkste historie. Hij importeerde buitenlandse paarden, zoals de crack Hairos II, deed veel pioniers werk in de drafsport en als bestuurslid van de fokkers vereniging, voorzitter van de pikeursvereniging en lid van de adviesraad in de draf sport. Willem H. Geersen overleed na een langdurige ziekte gisteren in een ziekenhuis te Naarden. De drafsport verloor een pikeur met een rijke histoi ie, ien onvergetelijke historie. Een kleine greep uit de vele successen die Willem H. Geersen boekte: 1850 overwinningen als pikeur: 25 jaar kampioen van Neder land als rijder: 29 jaar de meest winnende trainer van Nederland; Vijf keer win naar van de Grote Prijs der Lage Landen; Vier keer kampioen van Nederland met een draver; Zes keer de derby gewonnen; Wereld kampioen in 1960: met Hairos II in New York; Twee keer Otto Klossrennen in Hamburg; Twee keer win naar Grote Prijs van Götenburg; Drie keer win naar Eliterennen in Gelsen- kirchen; Drievoudig winnaar Grand Prix in België; Eerste in Grote Prijs van Duitsland in Hamburg; Winnaar van de Matadorenrennen in Ber lijn; Zege in de Eliteprijs in Mü+chen; Wirnaar als enige Nederlander van de grootst» dra ,-erij var Europa, de Prix d'Amerique met Hai ros II in Parijs. i: Pijnen en Duyndam in het middelpunt van de belangstelling. Een AMSTERDAM Tijdens een ver gadering ten huize van Herman rott in Amsterdam tussen ver tegenwoordigers van wielerspon- sors en amateurrenners zijn de partijen nader tot elkaar geko men met betrekking tot het standpunt inzake de door de KNWU voorgestelde nieuwe sponsorregeling. Nadat aanvankelijk het dagelijks bestuur van de belangenvereni ging van amateursponsors blijk gaf voorstander te zijn van een bepaalde leeftijdsgrens bij het al of niet sponsoren van ama teurs hebben de afgevaardigden van de renners de sponsors overtuigd dat het stellen van een leeftijdsgrens als bindend voorschrift in principe onaan vaardbaar is. Hierdoor is het mogelijk dat beide partijen ge zamenlijk een front gaan vor men tegenover de bond. Men is overeengekomen het volgende aan de KNWU voor te stellen: a: Het handhaven van de be staande situatie '-straffende de sponsoring voor 1974. b: Het in het leven roepsn van een studiecommissie om voor 1975 een eventuele nieuwe rege ling te ontwerpen. Tijdens de vergadering werd op gemerkt dat de KNWU ten on rechte de indruk trachtte te wekken bij sponsors en wielren ners dat de gewraakte regeling alsnog voor dit jaar kan worden ingevoerd, voordat de uitspraak voor de rechtbank in hoger be- MOSKOU - De derde partij tussen de Russen Anatoli Karpov en Lev Poloegajevski in de kwart finales van het kandidatentoer nooi is evenals de eerste twee duels in remise geëindigd. GLASGOW - In ne,volging van En geland zullen ook in Schotland voetbalwedstrijden op zondag worden gespeeld zolang de ener giecrisis aanioudt. Dit heeft de Schotse voetbalbond gisteren in Glasgow beslist. Reeds aan staande zondag zal er gevoet bald worden. Op het program ma staat de derde ronde van het toernooi om de Schotse voet balbeker. roep in de tegen de KNWU aan gespannen zaak is gevallen. Binnenkort hebben de wielren ners een gesprek met de heer Kurt Vyth, die en ge jaren terug een wielerploeg sponsorde. De KNWU heeft woensdag in Utrecht een vergadering met de clubs. Vijf ruiters naar Berlijn DEN HAAG Nederland zal op het internationale concours hip- pique, dat van 24 tot en met 30 januari wordt gehouden in Wesl Berlijn, worden vertegen woordigd door (vijf ruiters en twaalf paarden. De Nederlandse Hippische Sport bond heeft aangewezen Jan Maathuis, Johan Heins en Tjeerd Veldstra. Rob Eras, die vorig jaar derde werd in de Berliner Beer" heeft zich door deze prestatie het recht verwor ven ditmaal weer uit te komen. Leon Melchior, die een persoon lijke uitnodiging heeft gekregen, zal ook aan de start komen. CATANZARO. Acht Ita liaanse politieagenten zijn gewond na de wedstrijd tus sen Catanzaro en Palermo, die voor de tweede divisie van de Italiaanse competitie werd gespeeld. De agenten, verdedigden de scheidsrech ter na het duel dat geëindigd was in een gelijkspel, 1-1. Na de wedstrijd belegerden supporters vau het in degra datiegevaar verkerende elf tal van Catanzaro de kleed kamer van de scheidsrech ter, die naar hun mening Ca tanzaro twee strafschoppen had onthouden. Met traangas en door charges met de gummiknuppel tegen de wachtende menigte slaagde de politie erin voor de scheidsrechter een vluchtweg via een zij-uitgang vrij te maken. In het gevecht raak ten acht politie-agenten ge wond. Tien supporters wer den gearresteerd. De vlucht van de scheidsrech ter duurde slechts kort, wanl vlak na zijn vertrek werd h j ontdekt door Je woedende voetballiefhebbers, die de achtervolging inzeuen. De scheidsrechter bracht zich in veiligheid door een huis bin nen te vluchten. Daar moesl de politie hem opnieuw ont zetten voor hij kans kreeg onder politiegeleide de reis naar zijn woonplaats Rome voort te zetten. In de tussentijd richtten de suppor ters van Catanzaro vernielin gen in het stadion aan. Rui ten werden stuk gegooid deuren ingerapt en banken gesloopt. Gelijkspel van hockeyteam ADELAIDE Het Nederlandse hockeyteam heeft tijdens de toernee door Australië met 2-2 gelijkgespeeld tegen Zuid-Au- straliè. Bij de rust had Neder land nog een achterstand van 2-0. Ondanks een voortdurend over wicht van Nederland in de eer ste helft, was het Zuid-Australië dat de doelpunten maakte. Smith en Marshal waren de ma kers. Na de rust lukte het Ne derland wel en via treffers van Wouter Leefers en Hans Kruize werd alsnog een gelijkspel van 2-2 behaald. LOS ANGELES - George Fore man, wereldkampioen bokser, bij de zwaargewichten, heeft het contract getekend dat hem ver- plicht op 25 maart zijn titel te verdedigen tegen Ken Norton.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10