Strafpleiter Huygens stierf in het harnas Geen restitutie van vier gulden voor extra benzine Voorlichting in pers en prijzen op tv H. STOEL HOUDT VAST AAN NATUURLIJKE GEBOORTEREGELING PLAN CONSUMENTENBOND Voorstel van NAVO afgewezen Nixon zelfs in was gehaat Heath zwijgt over verkiezingen Duikers omgekomen Randkrant VRIJDAG 18 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG „Wie het eerst meer hebben betaald voor de komt, maalt niet altijd het extra bonnen, eerst". Dat zal menige kleine Van Ardenne noch Van der Doef kilometer-vreter onder de auto mobilisten gedacht hebben, die terstond bij het verkrijgen van de machtigingskaart voor ex tra-benzinebonnen naar het postkantoor is gesneld om de bult binnen te halen. Wat is het geval? Tot maandag 14 januari moesten de automobilisten, die een extra toewijzing hadden gekregen tot 4 februari van 25 liter benzine maximaal, of 30 liter lpg maxi maal, namelijk 5 gulden op de balie van de postkantoren depo neren om de zo fel begeerde ex tra bonnen in de wacht te sle pen. Helaas zijn deze mensen te snel geweest. Het ministerie van economische zaken wijzigde namelijk de dis- tributiekostenbeschikking, afge kondigd in de Staatscourant van maandag 14 januari, houdende een verlaging van de kosten voor extra benzinebonnen voor mensen, die tot 25 liter benzine of 30 lpg, extra toegewezen heb ben gekregen, van 5 tot een gul den. 'Mensen die meer dan 25 liter ben zine, of 30 lpg extra krijgen, moeten wel het volle pond van vijf gulden betalen. Volgens een woordvqerder van het ministerie van economische zaken is de groep automobilis ten, die in de eerste week vier gulden te veel hebben betaald, maar erg klein. Er is géén mo- gelijkheid voor degenen die de vijf gulden al betaald hebben om vier gulden terug te vorde ren, zo vertelde dezelfde woord voerder. Op een gegeven mo ment vindt er gewoon een be schikking plaats, dat men niet meer kosten voor zo'n kleine toewijzing in rekening hoeft te brengen dan echt nodig is. „Het is een zure zaak voor diegenen, die al 5 gulden betaald hebben en ik kan me best voorstellen dat veel mensen dit als een on rechtvaardigheid beschouwen, maar bij alle regelingen vallen wel eens steken," aldus de woordvoerder. Op dat standpunt stelde zich ook de liberale afgevaardigde' in de Tweede Kamer Van Ardenne. Gevraagd om commentaar zei ij/i hij: „Zo zie je maar weer. Dat «1, is nou een van die dingen, li»; waaruit blijkt, dat die zaak van s„ de benzinedistributie niet goed doc-dacht was. Het is wel niet zo verschrikkelijk, maar het blijft natuurlijk een idiote zaak. Zoiets had men eerder moeten bedenken." De socialist Van der Doef vindt dat er wel een erg reële grond was voor het verlagen van de administratiekosten voor kleine extra toewijzingen, maar hij wilde toch niet meteen in de boom klimmen en roepen dat het een schande is dat de cate gorie „vluggerds" vier gulden Kwart van Frankrijk opgeëist ARRAS (RTR) Deze week is op een veiling in Arras waar landerijen werden verkocht een man opgedoken die eiste dat de veiling werd stopge zet. ,.Dit is illegaal. Ik ben de eigenaar'van het land", zei hij. De man, de 67-jarige Omer d'Hoine, zei tegen de veilingmeester dat hij bij de Franse regering aanspraak had ingediend op een groot deel van Frankrijk, van Pi- cardië tot Boergondië, omdat hij een rechtstreekse afstam meling is gebleken van de Graaf van Airtois, die van 1824 tot 1830 regeerde als ko ning Karei de tiende. D'Hoine is in België geboren en heeft jaren lang in Cana da gewoond. Hij is naar Frankrijk teruggekeerd na dat zijn vader hem van zijn afkomst op de hoogte ge steld had. De adellijke familie Artois had in 1789 door de revolutie haar landgoederen verloren. Karei werd in 1830 bij een volksopstand afgezet. D'Hoine zei nu tegen de vei lingmeester dat „het slechts een kwestie van weken zou zijn voordat zijn zaak zou zijn geregeld". Deze ging echter onverstoorbaar verder met de verkoop. Een functionaris van het mi nisterie van justitie in Parijs zei niets af te weten van een aanspraak op een kwart van het Franse territorium. ROME (Rtr) De Italiaanse po litie heeft enkele brnkbiljetten gevonden, die deel uitmaakten van de losprijs die is betaald voor de vrijlating v.n de jonge Paul Getty. Het geld is gevon den in het huis van de zeven mensen die woensdag zijn gear resteerd. Drie van hen worden verdacht van de ontvoering van Getty. De bankbiljetten werden gevonden in het huis van Giu seppe Lamanna, die wordt ver dacht van drugsmokkel. geloven overigens dat het admi nistratief mogelijk is de vijfgul den betalers de vier gulden te retourneren. Het anti-revolutio naire Kamerlid Van Houwelin- gen stelt zich echter op het standpunt dat de 4 gulden teveel persé moeten worden teruggege ven. Is het nu echt of niet echt? schijnt de ietwat benauwd kijkende zesjarige Magalie zich af te vragen. Zij was op bezoek bij de Parijse mode-ontwerper Paul Poiret en werd geconfronteerd met eniee namaakmannequins. Piergiogio Bolis, de 17-jarige zoon van een industrieel uit Bergamo, die door onbekenden is ontvoerd. JONGEN (17) IN ITALIË ONTVOERD Bergamo Op weg naar school is gisteren de 17-jarige Piergior- gio Bolis, zoon van een Italiaan se industrieel ontvoerd, zo heeft de familie bekendgemaakt. De familie heeft een telefoontje ontvangen van een man die zei dat hij de jongen vasthield. „Hij maakt het goed en is bij ons. We nemen later weer con tact op", zei de man. Piergior- gio's vader heeft een bedrijf in de industriestad Bergamo ten noorden van Milaan. VATIKAANSTAD (CIC) De Heilige Stoel verlangt eensge zind verzet van de katholieken tegen iedere nationale of inter nationale politiek, die voorbe hoedmiddelen, sterilisatie en abortus bevordert. Aldus een vertrouwelijke Vatikaanse nota, die ter gelegenheid van het be volkingsjaar van de VN werd toegezonden aan alle bis schoppenconferenties, zo meldt het Italiaanse persbureau „Ansa". De nota is een oproep tot een zo volledig en doeltreffend mogelij ke gezamenlijke aktie, opdat het bevolkingsjaar geen aanleiding wordt om „meningen te propa geren, die afwijken van de ka tholieke leer". In dit verband herinnert de nota uitdrukkelijk aan de encycliek „Humanae VI- tae". van 1968, waarin paus Paulus het gebruik van voorbe hoedmiddelen principieel had verboden. Enerzijds gaat het volgens het do cument niet om ccn „volledige geboortenstop" onder het voor wendsel dat men geen k'nderen in de wereld wil zetten omdat hun leven „een totale frustra tie" zou worden. Anderzijds moet men de gehuwden, die zich überhaupt niet om dit vraagstuk bekommeren, \\jjzen op hun „verantwoording in het kader van een juiste rangorde van waarden". Dit betekent vol gens het document ie keuze voor een natuurlijke geboortere geling (zoals periodieke onthou ding). Verantwoord ouderschap moet volgens het document een beslissing blijven van de huwe lijkspartners en kan niet wor den overgelaten aan het „een zijdige oorded van de staat". mgr. Gijsen in zijn gesprek met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Consumentenbond en het Consu menten Contaktorgaan zijn van plan binnen twee weken via televisie en dagbladen een prijzenvoor- llchtingscampagne te beginnen. Ze hebben minister Lubbers van economische zaken gistermiddag ge vraagd hiervoor geld op tafel te brengen. De be windsman zegde toe hierover vandaag in de minis terraadsvergadering te praten. De consumentenorganisaties onderhandelen op dit moment reeds met de VARA en de KRO over het beschikbaar stellen van tien minuten zendtijd op de dinsdagavond. Volgens een woordvoerder van de consumentenbond staan de omroepverenigingen positief tegenover het plan. Hij verwacht, dat de onderhandelingen binnenkort kunnen worden afge- Zangkoor Molenhoek zwijgt uit protest tegen mgr. Gijsen MOOK (ANP) Het gemengd koor van de parochie Molenhoek in Mook is in staking gegaan. Hlwrmee protesteert het koor tegen de weigering van mgr. Gijsen om pater A. van Dam te benoemen tot pastoor. Ook na een uitvoerig gesprek met het kerkbestuur, dat een petitie van 1400 parochianen aanbood, en een onderhoud met pater Van Dam en diens provinciale overste, drs. C. Spruit van de con gregatie van de Passionisten, handhaafde de bisschop „om persoon lijke redenen" zijn standpunt. In een verklaring over de staking de paters Spruit en Van Dam van het koor zegt het kerkbe- op 9 januari voor de derde keer stuur deze stap te betreuren en een andere motivatie heeft ge er tevens begrip voor op te geven. brengen. Het schrijft verder dat „De persoonlijke motieven, waar- bij mgr. Gijsen zich beriep op zijn ambtsgeheim, bleken nu te moeten worden uitgelegd als geen persoonlijk tegen Pater Van Dam gerichte motieven, maar als een persoonlijke visie van mgr. Gijsen, wat dan be schouwd zou moeten worden als een „beleidslijn". Volgens pater Spruit, die woens dagavond een gesprek had met het kerkbestuur, is de kans dat pater Van Dam alsnog behou den blijft voor de Molenhoek de finitief verkeken. Enige moei lijkheden. die er rond pater Van Dam geweest zijn, maar die hem volgens de provinciaal niet ongeschikt maken voor het pas toorsambt te Molenhoek, bleken voor de bisschop wel doorslag gevend. Pater Spruit heeft momenteel geen andere pater voor de Mo lenhoek beschikbaar, zodat nu de zielzorg vermoedelijk aan een priester van het bisdom zal worden toevertrouwd. Wel heeft drs. Spruit het kerkbastuur aan geraden om nogmaals met de bisschop te spreken. Perschef J. Spanjaard van het bisdom deelde desgevraagd mede dat mgr. Gijsen graag be reid is om opnieuw met het kerkbestuur te praten, niet om op zijn besluit terug te komen, maar om het te verduidelijken. rond. Naast een prijzenrubriek op de tv willen de consu mentenorganisaties wekelijks een advertentie van een halve pagina plaatsen in alle dagbladen. Hierin wordt dan uitvoeriger dan op de televisie aangege ven welke prijzen wettelijk zijn toegestaan Het pu bliek kan dan zelf vergelijken. De bedoeling is de campagne drie maanden te laten duren. Evenals vorige week hebben de consumentenorga nisaties gistermiddag in het gesprek op Economi sche Zaken bij minister Lubbers aangedrongen op een uiterst stringent prijsbeleid. Ze oefenden op nieuw druk uit op de bewindsman de vonnissen van overtreders van de prijzenwet openbaar te ma ken. Minister Lubbers beloofde hierover contact op te nemen met zijn collega Van Agt van justitie. MBFR-beraad WENEN (AP) De leider van de Tsjechoslowaakse delegatie bij de besprekingen over troe penverminderingen in Midden Europa heeft het NAVO-voorstel om de Amerikaanse en Russi sche troepen eerst in tal te ver minderen, van de hand gewe zen. Tijdens een persconferentie zei hij dat het „een zekere discrimina tie van de andere deelnemers" zou inhouden, wanneer slechts twee landen zouden profiteren van de geldelijke voordelen die een lagere defensiebegroting op levert. De delegatieleider, dr. Radolsv Klein, sprak, zij het niet offi cieel, namens alle landen van het Warschaupakt. AMSTERDAM President Nixon is bij de bezoekers van de wassenbeeldenten toonstelling van Madame Tussaud in Amsterdam en Londen de meest gehate en gevreesde persoon, zo wel voor dit jaar als vorig jaar. Dit is gebleken uit een tweede jaarlijkse enquête onder duizend bezoekers aan de tentoonstelling in beide steden. In Amsterdam doen in negatieve populariteit voor Nixon onder: Mao, 3. Den Uyl, 4. Kapers. 5. Wiegel. Wereldberoemde olifant dood NAIROBI Achmed, naar ver luidt de beroemdste olifant van de wereld, is in het dorre noor den van Kenia gestorven. Zijn dood is dinsdag door de Keniase regering bekendgemaakt. Ach med, een mannetjes olifant met magnifieke slagtanden van 200 pond elk, was het enige in het wild levende dier dat door een presidentieel decreet beschermd werd. De olifant, die leefde in het wildreservaat Marsabit in het noorden van Kenia, is een natuurlijke dood gestorven. Hij zou 75 jaar oud zijn geworden. Voor zijn dood is het stropen van olifanten in heel Afrika ech ter sterk toegenomen in ver band met de gestegen ivoor- prijs. In 1970 plaatste president Jomo Kenjatta van Kenia Ach med onder zijn speciale be scherming. (Vanc s correspondent R. SIMONS) LONDEN In tegenstelling tot de algemene verwachtingen hecP premier Heath geen nieuwe verkiezingen uitgeschreven. De politie ke onzekerheid, die zwaar drukt op het pond sterling, duurt dus voort Het is best mogelijk, dat de premier zijn beslissing alsnog vandaag bekend maakt. duurde, zagen Heath en z'n mi nisters, toen zij plaatsnamen in het Lagerhuis, er opvallend somber uit. Ofschoon de pre mier scherp aan de tand ge voeld werd door socialistische en liberale afgevaardigden, ver klapte hij zijn prijsplan niet. zal hij de Britten wellicht niet Van een nieuwe bijeenkomst met Door de meeste wordt nu de datum van 7 fe bruari voor algemene verkiezin gen echter afgeschreven. Als de keuze van de conservatieve re geringsleider niet gevallen is op de tweede van de vroegst moge lijke data, namelijk 14 februari, naar de stembus roepen vóór de politieke, economische en indus triële situatie weer een gezon der kleurtje heeft. Volgens sommige waarnemers is de crisis premier Heath totaal boven het hoofd gegroeid en weet hij er geen raad mee. Na een kabinetsvergadering van gisteren, die bijna drie uur vertegenwoordigers van de cen trale van vakverenigingen (TUC), om te praten over het resultaat van het speciale con gres van gisteren, is voorlopig nog geen sprake, zei de pre mier. Secretaris-generaal Len Murray van de centrale is ver trokken naar Genève en keert pas morgen naar Londen terug. (Van e r verslaggevers) Den Haag Het is gegaan zoals mr. M. H. Huygens het heeft gewild: sterven in het harnas. Na 76 jaar zwijgt de stem, die don derend in menige rechtszaal heeft geklonken, twijfel heeft gezaaid en vrijspraak heeft geoogst. Tot aan zijn dood, die woensdag avond plotseling toesloeg is deze Haagse strafpleiter, waarop superlatieven als be roemdste, opvallendst*- listigste van toepas sing waren, actief geweest als advocaat en procureur. 46 praktijkjaren lang. Bejubeld door zijn cliëntèle, geducht door alle officie ren van justitie. Bekend tot over de lands grenzen. Mr. Huygens was gespecialiseerd in strafza ken. een specialisatie die nu niet direct zo veel voorkomt, omdat de overgrote meerder heid van de Nederlandse advocatuur strafza ken beneden haar waardigheid vindt Je krijgt dan zo gauw het etiket van „advocaat van kwade zaken" opgelegd. Mr. Huygens heeft zich tegen die betiteling altijd fel ver zet „Volgens onze advocaten-ethiek is een advocaat van kwade zaken een advocaat die heult met de tegenpartij, zich laat omkopen. Je kunt veel van Huygens zeggen, maar dèt niet." Mr. Huygens is altijd een groot voorstander geweest ,\an jury-rechtspraak. Zijn uitgangs punt daarbij was. dat strafzaken reeds in het begin door de politie, overigens te goeder trouw, partijdig zijn opgezet. De rechter wordt daardoor onbewust beïnvloed en heeft daardoor, nog voordat de verdachte voor hem is verschenen, een bepaald beeld van hem gevormd. Naast de koele wetenschap en het kille oordeel van de rechter vond mr. Huy gens dat het m.nselijk sentiment, de onbe vangenheid en de pure menselijkheid van de lekenjury in de Nederlandse rechtspraak in gevoerd moesten worden. Waarbij hij wel zo sportief was, om toe te geven, dat hij wat de lekenjury betreft wel een beetje voor eigen straatje sprak. Mr. Huygens heeft menigmaal eer aan een zaak behaald. Hij heeft het in zijn lange car rière opgenomen voor meer dan 1600 ver dachten, vaak zware misdadigers. En hij ging trots op het grote aantal vrijspraken dat hij wist te bereiken, ongeveer 15 procent. Op zijn 75e verjaardag onthulde hij in een interview: „Eer is mijn enige criterium voor een zaak. Kan ik er eer mee inleggen? Komt er herrie, volgt er een vrijspraak? Wordt er over mij gesproken? Komen er nieuwe klan ten?" Er kwam vaak herrie, er volgde vaak vrij spraak, er werd vaak over hem gesproken, er kwamen veel nieuwe klanten. En dat alles door zijn heel bijzondere ma meer van optreden. Hij nam nooit een blad voor de mond, werd niet altijd even hoffelijk door de tegenpartij behandeld, maar betaal de dan terug met gelijke munt. Men hoorde hem zelden om clementie vragen. Dat lag niet in zijn aard. Het bewijs van de officier ondergraven, twijfel zaaien en tot vrijspraak concluderen. Dat was zijn werkwijze. En daarbij liet hij zich terzijde staan door de beste deskundigen aic er waren. Desnoods haalde hij ze uit het buitenland. Iedere strafpleiter heeft zo zijn „grootste zaak". Voor mr. Huygens was zijn levens werk het eerste proces tegen de Berkels arts dr. O., d e later nog een keer wegens gif- moord terecht zou staan. Het p.oces tegen dr. O. is in meerdere opzichten een unieke zaak g^wo'den tn de Nederlandse criminele gesch edenis. Het lag haast voor de hand dat mr. Huygens deze zaak zou krijgen. Het werd een sensatie. Sensatie omdat een straf pleiter de cel indraaide, v»rdacht van vals heid in geschrifte. Mr. Huygens zou een briefje, dat in de cel van dr. O. werd gevon den en waarvan de inhoud hem onmiddellij ke invrijheidstelling had kunnen bezorgen, opzettelijk hebben vervalst. Later werd hij daarvan vrijgesproken, na eerst dertig dagen gegijzeld te zijn. Door deze gebeurtenis ontstond er uiteraard een bijzonder gespannen sfeer tussen recht bank en openbaar ministerie enerzijds en de verdediging in casu irr. Huygens anderzijds. Opnieuw sensatie. Een unieke maatregel: de orde van advocaten achtte het raadzaam een verdediger voor de verdediger aan te wijzen. Een niet overbodige maatregel, want deze extra verdediger zag zich tijdens de eerste uren van het proces genoodzaakt mr. Huy gens in bescherming te nemen tegen een aanval van de rechtbankpresident. Het werd voor mr. Huygens een verloren zaak, het eerste proces van dr. O., een zaak overigens waarop eerder genoemde voorvallen zeker invloed hebben gehad. Er zijn vaak botsingen geweest tussen mr. Huygens en het openbaar ministerie. Over en weer heeft men het elkaar niet gemakke lijk gemaakt. Men wist echter waarvoor men rtond. Bij zijn 40-jarig jubileum als advocaat kreeg hij van de deken van advocaten een brief. Daaruit de volgende passage: „Ik stel er prijs op te verklaren dat gij in uw loopbaan met de inzet van uw niet geringe talenten zijt opgekomen voor de belangen van uw cliënten voor wie gij de verdediging voerde zonder vrees of blaam. Leden van de rech terlijke macht hebben mij herhaaldelijk ver zekerd. dat zij uw pleidoo:en met belangstel- 1 ng hebben aangehoord en met «manning te- gemoetzien. De Raad heeft hei wc ten te waardem dat gij in daartoe geëigende ge vallen slechts een bescheiden beloning voor uw diensten hebt bedongen en verkrtget." Het talent zwijgt thans. 11 J.ruy~ h ?r y - bouw ton t :.e van het p.o.r, g. 00 -li Z'Ck. OSLO (DPA) - L I" - cr een Noor c c !:c a g door een tcclir's.u m. I. eni om het leven gekomen, toen z.j op 320 meter diepte bij het booreiland „Drill Master" in de Noordzee aan het werk waren. Misrekening Met de „opslag" van Timon Rochelle. een 36-jarige schoonmaker uit Oakland (Californië) bij een lucht vaartmaatschappij. zat het niet helemaal goed. Eind au gustus werd zijn salaris met 30 dollar verhoogd lot 389 dollar per maand. Maar hij zei niets toen hij 1.568 dollar kreeg, bovendien bij een kor tere werkweek. En hij bleef zwijgen toen de betalingen opliepen tot 5.129 en 13.000 dollar per maand. Totdat een bedrijfsaccountant ont dekte dat een en ander het gevolg was van een fout van de computer, waardoor Ro chelle meer in handen kreeg dan de president-directeur. Commentaar van Rochelle: „Wel. ik dacht dat men mi/ eindelijk op waarde schat te". Hij zit nu achter de tra lies. Den Uyl: Bondskanselier. Briefje In een Amerikaans eethuis kwam een lange vent binnen die Turf and surf" bestelde, dat is biefstuk en kreeft, plus een fles rosé. Alles ging vlot naar binnen en toen da rekening kwam. ging de man een briefje schrijven dat hij aan de dienster gaf en dat luidde: U wordt bedankt, ik heb deze maaltijd hard nodig gehad. Ik hen vijf maanden geleden uit de gevangenis van San Quentin ontsnapt. Als u ja knikt met het hoofd wacht ik de politie af. Knikt u nee. dan ga ik de deur uit. Ik ben op weg naar mijn vriendin in San Francisco". Maar tegen de tijd dat de dienster de gerant had ge waarschuwd. die zenuwach tig kwam aangeschuijeld, was de man al verdwenen. Vreemde dingen Vanuit Sydney komt het be richt dat de overstromingen in de staat Now South Wales niet alleen tot narigheid maar ook tot vreemde din gen leiden. Hier zijn er een paar: - de jeugdige Richard O'Brien heeft een aantal giftige slan gen doodgeslagen toen die voorbij kwamen rijden op schapen die zich uit do voe ten maakten voor het water. In Goodagc heeft een boer verteld dat een van zijn schapen zo lang in het water heeft gestaan dat het in zijn vacht aanwezige klaverraad al fijn was gaan uitkomen en groeien. - In Tibooburra zijn de bur gers bezig goud te winnen op de ouderwetse manier, met de schaal dus. omdat er deeltjes goud waren meege komen met het water dat door de hoofdstraat kwam en er de grond losspoelde. Het verschil tussen de Ara bier vóór en na de oliecri sis: vóór de crisis was hij oliedom, erna geraffineerd. Gratis Een Engelse caféhouder heeft degene die hem zijn weggelo pen hond terugbezorgt een beloning in het vooruitzicht gesteld. Dagelijks een gratis glas bier. Een leven lang. Den Uyl: Bon Quichote. Geschenk De Amerikaan Ed Clinch heeft, zoals ieder laar, zijn nieuwjaars-kokosnoot gekre gen. Hij is nu al 25 jaar op deze wijze en via een onge wone wijze van bestelling be dacht. Ditmaal werd de ko kosnoot per paard gebracht. Zeker ter onderstreping van de energiecrisis in Amerika. In het verleden kreeg Clinch de kokosnoot per parachute, per ziekenauto en uit handen van hoogwaardigheidsbekle ders en persoonlijkheden. De 5 8-jarige Clinch weet niet wie hem de kokosnoten schenkt. Het is mogelijk dat ze gestuurd worden door makkers uit de tweede we reldoorlog met wie Clinch diende in het gebied van de Stille Zuidzee. Laatste stellingen De gewoonte die in het Neder landse leger bestaat om na elke oefening te verklaren dat ze g?rlaagd is. zegt meer over de gces'elifke gesteld- hr'.d in dan over de kwali teit \an het leger. I mes en vork doel si hade aan een optimale zin tuiglijke waarneming van ons voedsel en doet afbreuk aan de sociale functie van d4 maaltijd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7