Commissie zat zonder informatie Weth. Ham wil met Merenwijkers staatssecretaris naar Actiegroepen en buurtcomité's steunen Groene- steegbewoners Pak me dan, als je kan Hap Ki Do Deze week in de Leidse bioscopen M. Zond erop ter aarde besteld BEZORGERS M.A.S.H. VRIJDAG 18 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Stad t LEIDEN Als het helemaal goed is, moet een commissie van advies en bijstand het de gemeenteraad gemakkelijk maken, beslissingen te nemen. Het beleid van een gemeentebestuur moet bij wijze van spreken in een raadscommissie veelbelovend voorgebakken worden. Een werkwijze echter zoals gisteravond de commissie voor de Eco nomische Zaken te horen heeft gegeven, heeft nauwelijks iets met bakken te maken. Je zou hooguit kunnen zeggen, dat deze pré-vroe de vaderen het aardig bruin kunnen bakken. Maar dan is de smaak er al vanaf. Advies en bijstand lijken zaken die bij EZ volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Je kunt nu eenmaal niet met steun aanko men, als je niet eens weet waar het allemaal over gaat. En dat was nu juist het geval in deze vergadering. Over de meeste agendapun ten ontbrak de gewenste informatie. Dan krijg je korzelige onder onsjes, zoals gisteravond. i Toch kunnen wij iedereen, die na een tv-voetbalmatch eens wat an ders wil, een EZ-zitting van harte aanbevelen. Het is een huiselijke commissie, open voor grollen en grappen en in de uitwerking een natuurgetrouwe afspiegeling van de grote raadsfamilie. Daar is de voorzitter, wethouder Lijten; een goedmoedige vader, die zijn soms wat lastige kinderen een beetje laat dartelen en niet aldoor maar met een hamer zit te zwaaien. Het is een vader die weet te luiste ren. Een leuk gezinnetje. De grote broer is Tinus, die weet veel meer dan zijn kleinere broertjes. Vader begrijpt dat wel en laat Ti nus, die altijd aan het hoofd van de tafel zit, dan ook maar zijn gang gaan. De stouterikken waren ditmaal Jan (van Baaren) en Jan (Comelissens). Jan van de KVP had de hele avond wat bleek jes zitten luisteren naar de socialistische Jan, die stekelig aan het doen was. Totdat Comelissens er genoeg van had en de andere Jan verweet, dat hij zeker 20 zure opmerkingen had zitten maken. „Dan graag allemaal op een rijtje", stoof Van Baaren op, ,.en ik wil ze nu horen." Hij kreeg ze niet te horen, maar de stemming was er even uit. Omdat de boog - in tegen stelling tot hetgeen u on getwijfeld zult menen - niet altijd ontspannen kan zijn, wlilde ik u ditmaal zonder enige glimlach wijzen op een verschijn sel. Over dit verschijnsel struikelde ik geestelijk bij het doornemen van de boeiende dissertatie van de donkerhuidige internist Sonny Parabirsing, die woensdag doctor in de ge neeskunde werd na een tweejarige studie gewijd te hebben aan ,,de leer der veranderingen''. Deze 'leer wordt gepredikt door een Leids hoogleraar, J.H. van den Berg, die in zijn bezette uren doktert aan zielsziekten. Metable* tica noemde zielearts Van den Berg zijn zienswijze. De struikeling nu deed zich voor toen Parabir sing op pagina 115 wees op een Maria-studie van Van den Berg. In deze da gen, dat Maria het lot van de „displaced per sons" deelt, kan het deugd doen hierbij even stil te staan. Het Blijkt namelijk dat Van den Berg ook stil heeft gestaan. Bij de rond 1000 begonnen speciale ver ering van Maria. Hij be studeerde - je moet er maar op komen - de „Ma- riologische curve" en re gistreerde aldus drie pe rioden waarin Maria laag op de markt genoteerd stond. Van den Berg spreekt dan ook van een baisse in de Maria-ver ering nu en dan. En wat zag hij, bij de bais se-perioden? Dat in de zelfde tijdperken (dat was van 1430 tot 1540, van 1740 tot 1823 en van 1950 tot nu) een erotisch-sek- suele libertinage in de man-vrouw relatie heer ste. Met andere woorden: Maria raakte uit het oog als de wulpsheid hoogtij vierde. Verder weet hij, dat Maria-devotie en sek sualisering van het vrou welijk lichaam gelijke tred houden, „mits de seksualisering niet buiten de perken treedt en de Maria-devoten de adem ontneemt". Tenslotte wijs ik u op een onvermoed fenomeen: de relatie tussen Marx en het voetbalspel. „Marx", aldus Van den Berg, „keert zich tegen de ver splintering van de arbeid. Hij was daarom ook te gen de machine. De ma chine was het effect van een onwaardig geworden contact tussen hand en ding. Toen de hand van de dingen werd afgeno men en de dingen, door dit gebaar van ontrouw, uiteenvielen, ontstond bij elk deel he. begin van een machine". En wat is nu de kern van het voet balspel. wat betekent d't spel? Van den Berg ant woordt: ..Het gaat om een verbod op de hand, het is het spel van het verbod op de machine ook. Voeth is het ge- speeldeM sme". Ton Pieters Vóór het klokje acht had gesla gen, had Tinus van Aken al een kwartier paperassen zitten orde. nen. Hij was helemaal voorbe reid tot beleidsvorming. Na eni ge tijd deed hij een aankondi ging, alsof hij op het St. Pie tersplein stond: „We hebben een quorum!" Dat wilde zeg gen, dat er genoeg mensen wa ren om te kunnen beginnen. De eerste begroeting van de heer Lijten was dan ook: „Heren van het quorum, ik hoop dat we snel kunnen werken." Een ope ning werd geleverd door het aanwijzen van twee leden van de commissie die zitting moeten hebben in een stuurgroep tot verdere uitwerking van de plan nen (en het uitzoeken van de gevolgen daarvan die C e.i A heeft omtrent nieuw bouw van het filiaal aan de Ke- telboetersteeg en de Langebrug. B. en w. gaan in principe ak koord met die plannen. Het leek verder niemand enig nut hebben, iets te gaan doen aan- v gaande het onderzoek „winkels cn overige bedrijven in Noor derkwartier en de Kooi", want geen enkel commissielid had er een stuk van. Van Aken. die een tijdje in het vakblad „Vlees" had zitten bladeren, begreep er geen lor van. Dit was „het bij elkaar harken van een gezelschap, dat rehabilita tieplannen moet voorbereiden. Het stuk (rapport van de werk groep) had in de commissie moeten komen." Levendiger werd de behandeling van de verkeersafwikkeling in de Herenstraat. Een afvaardi ging van de winkeliesrvereni- ging van de winkeliersvereni- scheen het ook hier, dat men niet wist wat men wilde, maar al gauw liep de commissie warm voor het verkeersplan van het Winkelcentrum Heren straat, dat aan deze straat een nieuw wegprofiel wil geven met parkeerhavens en oversteek- Octoberstraat. „Voor een niet- ideale straat is dit onder de ge geven omstandigheden de beste oplossing", vond Zunderman. „We zouden de winkelstand te kort doen, als wij de bestaande toestand handhaafden." Als b. en w. zich niet conform dit ad vies opstellen, wil de commissie het in de raad aan de orde stel len. Met betrekking tot de afbraak van panden hoek Molensteeg- Vliet gekocht door uitgeverij Sijthoff wilde Oosterman de heren van Sijthoff vragen „hoe plaatsen bij Leliestraat enDrie hard hun eis is". Bij geen af braak zou namelijk hun vertrek versneld worden". Deze zaak stond al eerder op de agenda, maar er was nog steeds geen informatie over. B. en w. hebben in een brief van 11 jan. de raad voorgesteld de salariskosten van de VVV-infor- matrices (als het kantoor 's zon dags open is) voor 30 pet te subsidiëren. Comelissens had die brief niet gezien. Er werd lang over gepraat totdat Come lissens uit zijn tot dusver stille hoek kwam: „Allemaal gezwets hier. Er wordt maar wat ge knutseld. Het is aldoor die nare toon vanavond". Van Aken pro testeerde: Comelissens zit zelf wat te knutselen. Toen volgde de uitbarsting met Van Baaren. Voorzitter Lijten stelde tenslotte voor, nog even te wachten met de beslissing, omdat er „nog wat misverstanden waren". Bij de rondvraag toonde Zunder man zich ongerust over het gro te aantal winkelsluitingen in de stad. Hij had daar graag cijfers over. Deze zullen de commissie t.z.t. in de vertrouwelijke sfeer verstrekt worden. LEIDEN Wethouder Ham van Volkshuisvesting en Openbare Werken heeft zich bereid ver klaard om met een deputatie van Meren wijkbewoners bij staatssecretaris Marcel v. Dam te pleiten tot het nemen van maatregelen tot verlaging van het huurniveau van de woning wetwoningen in deze wijk. Dit schreef de wethouder in em brief aan het bestuur van de BHW, afdeling Merenwijk. Hij bindt echter aan deze toezeg ging de uitdrukkelijke voor waarde, dat door de bewoners niet wordt overgegaan tot het eigenmachtig inhouden van een bepaald bedrag van de huur. De wethouder wenst alleen een le gale actie te ondersteunen, waarmee hij doelde op het drei gement van de Merenwijk-bewo- ners om per 1 februari te begin nen met het inhouden van 100 gulden van de huur. In de brief zegt de heer Ham dat het nuttig kan zijn de staatssecretaris de brief van B. en W. van 1 juni 1973, waarin aangedrongen wordt tot verwezenlijking van lagere huren, nog eens onder de neus te houden. Dit gecombi neerd met de lijst van handte keningen die door de bewoners is samengesteld. In dezelfde brief zegt de heer Ham dat in het gebied van het j winkelcentrum eveneens het wijkcentrum tot stand zal wor den gebracht. De voorbereiding hiervan vergt echter nog veel tijd. Het verzoek van de wijkbe woners tot een snelle voorzie, ning van winkels etc. heeft de heer Ham door gegeven aan de wethouder van Stadsontwikke ling, de heer kret. Ook zal bin nenkort begonnen worden met de aanleg van groen en speelge- legenheden op die plaatsen waar voorlopig niet gebouwd zal worden, hoewel dit problemen j zal gaan geven met zandbergin- gen, bouwketen en af- en aanrij-11 den van vrachtwagens. Wethou-1 der Ham beeindigde zijn brief met de opmerking Jat niet ge sproken kan worden over een „onjuiste voorlichting over de j Merenwijk", zoals de bewoners beweerd hebben. Hij spreekt lie- 1 ver over vergissingen bij prog- j noses. ZOETERWOUDE Het dubbel jubileum (veertig jaar werkzaam in de bejaardenzorg waarvan de laatste 25 jaar in Zoeterwoude) van zuster Theodosia. directrice van Huize Emmaus, is gisteren op uit gebreide wijze gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid, die in de kapel van het bejaardencentrum werd op gedragen door deken A. Lamot. Het bejaardenkoor en de aanwezigen zongen de 8e Gregoriaanse Mis en Nederlandse liederen. Na afloop kwam een groot gezelschap bijeen in de recreatiezaal voor de koffie en een aperitief waarna een diner volgde waarvoor chef-kok Van Velsen en zijn staf hun beste beentje hadden voortgezet. Voorafge gaan door een besloten receptie was er om 4 uur gelegenheid om de jubilerende directrice te feliciteren waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Daarmee was het feest nog niet ten einde want in de avonduren trad een toneelgezelschap uit Delft op. Hieraan vooraf ging nog een muzikale hulde door de Sint Jans Fanfare en de drumband VIOS. LEIDEN Een goed en gelovig mens, plichtsgetrouw en in zijn werk eeK man van volledige in zet. Rector drs. A. Vreeburg kenmerkte met deze woorden Martien Zonderop, de maandag nacht na een lang ziekbed over leden oud-journalist en oud sportredacteur van de Leidse Courant. vrienden en relaties i tieve journalistieke tijd naar de Leonarduskerk en naar Rhijnhof gekomen om afscheid van hem te nemen. Oud-collega's, afge vaardigden van Leidse sportver enigingen sportorganisaties, een delegatie van het Rode Kruis hij is vele jaren in Lei den contactman tussen R.K. en de pers geweest waren in de kerk en op de begraafplaats de levende getuigenis, dat Martien Zonderop een geliefd en ge waardeerd man is geweest. Rector Vreeburg, die de uit vaartdienst leidde en een troost rijk herdenkingswoord sprak, noemde de overledene een man. die zich bij zijn handelen baseerde op overtuiging en de diepere zin van het leven e uitvaardienst werd op terd door de mis van i uitgevoerd door het koor waar van hij veel jaren na zijn pen sionering deel uitmaakte. Na de begrafenis maakte een groot aantal belangstellenden gebruik van de gelegenheid mevrouw' Zonderop-Neuteboom, haar kin deren en kleinkinderen te con doleren. LEIDEN Achttien Leidse actiegroepen en buurtcomité's hebben naar aanleiding van de protestbrief van de buitenlandse pensionbe woners een gezamenlijke solidairiteitsverklaring uitgegeven en op gestuurd naar het gemeentebestuur van Leiden. In de brief van de buitenlandse werknemers werd o.a. gesproken van een falend ge meentebeleid en loze beloften (zie onze krant van gisteren). Zij spraken hierin bovendien hun ongerustheid uit over het feit dat, in dien er vóór 1 februari geen geld op tafel kwam voor diverse ver bouwingen, de pensions terug gaan naar eigenaar Feenstra, hetgeen de nodige moeilijkheden zal veroorzaken. Ook de achttien groepen - wijkco- mité Plan-Noord, Release Lei den. de werkgroep buitenlandse arbeiders. B.H.W. afdelingen Merenwijk en Leiden-Noord, de Eendracht wonmgbouwver., Werkmanswoningen in de Kooi, NVV-Jongerencontact, Troef, werkmanswoningen in de Catha* rijnenstraat en omgeving en de Transvaalbuurt, Pieterswijk-co- mité, buurtvereniging Mare- dorp-Oost, het Leids Huurders- comité en de B.H.W. - beweren ten is aan een falend gemeente beleid. De kwestie-Groenesteeg is hier een schoolvoorbeeld van; de ge meente heeft namelijk een half jaar de tijd gehad iets te doen aan onhoudbare toestanden in de pensions. Ondanks de gedane beloftes is er tot nu toe niets gebeurd, aldus de verklaring van „de groep van 18". De groep dringt er bij de gemeente op aan dat alles in het werk ge steld moet worden om deze pen sions bewoonbaar te maken. De HW-afdelingen voegen hieraan toe, dat het geld voor de huis vesting van de buitenlanders ge haald moet worden bij de on dernemers, die hen hier naar toe halen. Uiterste Gracht en de Veste- straat - heben 180 mensen d.m.v. handtekeningen steun ge geven aan hun buitenlandse buurtbewoners. Zij hebben deze opgestuurd aan het gemeentebe stuur. GEVRAAGD BELANGSTELLING Pater Goddijn gul onthaald hij het Gilde LEIDEN Het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Leiden, heeft deze week in de jaarvergade ring pater Herman Goddijn op bezoeK gehad. Pater Goddijn, een Leidenaar, is door het Gilde en het Melaniawerk „geadop teerd". Hij is werkzaam in de missiepost Formosa in Brazilië waar onder andere ook een zie kenhuis staat met Nederlandse Na de lezing met lichtbeelden, bood mevrouw Eerdmans-Clig- nett mede namens mevrouw Van Leeuwen van het Melania werk hem een enveloppe met fikse inhoud aan. Het resultaat van acht dagen bedelen op de Leidato. Daarbij bleef het niet. Pater Goddijn kreeg van het ju bilerende Gilde (25 jaar) ook nog een jubileutncadeau mee en ten slotte werd voor de ontroer de en dankbare missionaris-nog een bedrag van honderd gulden bij elkaar gebingood. In zijn slotwoord sprak pater Goddijn de hoop uit. dat de j LEIDERDORP Café Wik van den Wijngaard te Leiderdorp is tegenwoordig een politiek café. Gister- Leidse dames hun steun zullen j avond werd dit door vrijwel de gehele Leiderdorpse gemeenteraad beklonken met de nodige biertjes. blijven verlenen aan de post Het ligt in de bedoeling van de oprichters in de toekomst vertegenwoordigers uit te nodigen uit de le en Formosa ondanks het feit. dat 2e Kamer, uit Provinciale Staten, uit vakorganisaties en andere groepen. Op de foto van links naar hij nu zelf is overgeplaatst naar rechts: wethouder Ticheler, Riet Uhlenbeck (D'66), de heer Ruigenbrink (AR), mej. v. d. Molen (PAK), Rio de Janeiro. wethouder Drenth, de heer Aardsma (VVD) en de heer Wijngaard (DS'70). Het blad zal op donderdag bezorgd moeten worden. Iedere bezorger krijgt zijn eigen vaste wijk aangewezen. Er zit natuurlijk een aardige bijverdienste aan vast Deze week weer nieuwe plastic huis vuil zakken LEIDEN Overeenkomstig de eind december bestaande ver-i wachting, zal de detailhandel ln de loop van deze week nieuwe 1 voorraden plastic hu'svullzak- I ken met gemeentewapen ont- j vangen. Als gevolg van o.m. de gestegen I grondstoffenprijzen is de officië le verkoopprijs voor een pak van 20 zakken inmiddels geste- gen tot 3,45 (ruim 17 cent per g stuk). Van de in december jl j geboden gelegenheid om een l pak plastic zakken te kopen bij de reinigingsdienst, is door 6.459 gezinnen gebruik gemaakt. LEIDEN De drie grote actie-films in Leiden heb ben weer een week toege. voegd aan hun aanwezig heid hier. In de LIDO gaat James Bond (Roger Moore) zijn 6e week in. „Live and let die", een fabricaat van de Bond- verfilmers Harry Saltz- mann en Albert Broccolli, trekt nog steeds volle za len al is er een lichte kentering merkbaar. Ook „Lawrence of Arabia" in CAMERA aan de Hoge- woerd blijkt een goed trekkende spektakelfilm. Hierin draait alles om de schrijver/avonturier Law rence, die als ongekroon de koning van Arabië een ongekende populari teit kreeg. 'The Getawav' in STUDIO gaat waar schijnlijk zijn laatste week in. Liefhebbers van de harde gangster-films kunnen in deze bijzonder goede film volledig aan hun trekken komen. In TRIANON draait deze week een „gouwe ouwe": Mash. Deze bloederige lachfilm wist als persifla ge op de oorlog in Korea in 1970 de hoofdprijs van het festival te Cannes in de wacht te slepen. Uiter aard is ook de bevallige majoor-verpleegster „Hot- lips" van de partij. De vitrines bij REX tonen deze week de zeer pak kende titel „Pak me dan, als je kan". Men hoeft niet bepaald een intellec tueel te zijn om te raden waar het in deze film om gaat. In Luxor wordt men getracteerd op een uitge lezen Oosterse specialiteit (alweer?): karate. Even als in de vorige produc ties vormt een vecht school - Hap Ki Do gehe ten, hetgeen tevens de ti tel is - het decor. En ook nu weer overwint het goe de het kwaad. De kinder voorstellingen deze week zijn „Asterix en de hel den" in de Camera en „Pippi Langkous" in de Rex. Mensen die graag laat naar bed gaan kun nen eveneens in deze bioscopen terecht. In de Camera worden ze ver gast op de spannende film „Deliverance" en in de Rex op „Sex op school", meer aangrij pend dan spannend. Twijfel tussen anti en pro maar de daar aan toege voegde dosis humor kan dat toch niet helemaal rechtvaardigen. M.A.S.H. (gives a damn) is een film om verschrikkelijk hard om te lachen. TRIANON Wie de film nog nooit gezien heeft, maar toch regelmatig naar het gelijknamige te levisie-programma kijkt, kan zich vrij goed voor stellen hoe het in M.A.S.H. er aan toe gaat. Toen deze Amerikaanse produktie ln mei van he' jaar 1970 min of nieer bij verrassing de hoofdprijs van het Cannes-festival in de wacht sleepte, ontspon zich een heftige discussie of deze film nu als anti- of pro-oorlogsfilm betiteld diende te worden. Gezien de vaak bloederige frag menten zou men geneigd zijn te zeggen „anti" Een film, waarin briljanten acteurs als Donald Suther land en Elliot Could als de door alle conventies heen- brekende chirurgen een cast aanvoeren, die de bezoe kers soms in hun stoelen doen schuddebuiken. Om ake lige. vaak lugubere grappen, om grollen die tegen een bitter decor van oorlog en geweld (waarmee de bezoe ker slechts indirect mee te maken krijgt) zijn gesi tueerd. In hoeverre de in M.A.S.H. getoonde toestanden de wer kelijkheid in de hospitaaltenten achter het front dek ken, daarnaar kan een buitenstaander slechts gissen. Maar er lijkt alle reden om aan te nemen dat de (nu in zijn vaderland vermaarde) Amerikaanse chirurg, die onder de schuilnaam Richard Hooker de roman schreef waarop deze film gebaseerd is en waaruit Ring Lard- ner de gegevens voor zijn scenario putte, niet hoefde te overdrijven. Het zou wel zo toe kunnen gaan in de bloe derige slagerijen, die in fronthospitalen nu eenmaal on vermijdelijk zijn, ^et zai we! #en feit zijn. dat drank, ruwe grappen, mooie vrouwen en nen pantser win on verschilligheid de enige middelen r.jn om zich in derge lijke ellende overeind te houden. De bezoeker hoeft zich echter daar niet mee bezig te houden. De buikpijn van het lachen zal de wrange bijsmaak verdringen. REX Een Duitser kan je gerust om een grote Boodschap sturen. „Lass jucken, Kumpel" van re gisseur Frans Marischka heeft er ook een: Je moet leven (en hij bedoelt hier mee het bed delen met een willekeurige ander) om alle ellende te verge ten. In deze film zit overi gens een merkwaardige parallel met onze eigen Blue Movie. De kille flats uit de Bijlmermeer zijn vervangen door de zwarte achtergrond van een mijnwerkersstadje en ook de strekking is ongeveer dezelfde al dekt de moraal- vlag een massa blote lading, bestaande uit grijpgrage heren en uiterst ontvankelijke dames. Of de boodschap hiermee tot zijn recht komt, wordt overgelaten aan de moraal-elashticiteit van iie toeschouwer. Overigens moet gezegd worden dat Marischka zijn literatuur goed kent. Hij laat namelijk een dame tussen de witte lakens onze eigen Jan Cremer adnroepen. Echter, ze spreekt zijn naam helaas alleen in het Frans uit. Uiteraard is het begrijpelijk dat door de overvloedige aanbiedingen „luxe artikelen" de acteerprestaties in het gedrang ko men. Een kniesoor echter die daar op let. LUXOR Een schaap over de dam en er volgen er meer, schijnt ook in de Oosterse landen een be kend spreekwoord te zijn. De ene vechtfilm na de andere bevolkt tegenwoor dig het witte doek. Hier toe draagt ook Luxor de nodige steentjes bij. Het thema is in de meeste, zo niet alle, gevallen vrij simpel: strijd tussen twee karate-scholen, de één ge leid door een (goede) Chi- In deze film keert de beroemdste sportschool van Korea, Hap Ki do, zich tegen de Japanse bezetting, hetgeen tot gevolg heeft dat meester Shih drie van zijn beste leer lingen noodgedwongen van de school moet verwijderen. Het drietal, het meisje Yu-Ying en twee jongens, keren hierop naar huis terug en vinden daar een nieuwe Hap Ki Do school. De leraar daarvan stuurt hen naar ande re sportscholen met vredesboodschappen. Een van de jongens. Fan genaamd, wordt echter in een valstrik ge lokt. Dit is de aanleiding tot een bloedige vete tussen de Hap Ki Do's en de Zwarte Beren, zoals de leerlin gen van de verraderlijke school genoemd worden. Een en ander heeft zeer spectaculaire vechtscènes tot ge volg waarbij de ware liefhebber zijn hart kan ophalen. Ten slotte blijft van het trio alleen het meisje over. Als verstandige en imegere volgelinge van het Enig Ware kan zij natuurlijk niet verliezen en zij verslaat de dik ke, sigaren rokende, imperialistisch denkende Japanse sportschoolleraar, die door zijn pupillen „baas" ge noemd wordt. In Luxor gaat overigens alles met de blote vuist en voet. Merkwaardige parallel met Blue Movie Wederom karate- scholen nees, de andere door een (slechte) Japanner. Poli tiek en van de kant van de Chinezen gezien vrij begrijpelijk.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3