„Kind van de zon" film over gestoord meisje Na Columbo: Sonja of Hec TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Humoristische plaienshow van André van Duin op NCRV-tv RADIO MORGEN TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 19 r NEDERLAND I NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Zorro, tv-serie 19.30 Ren je rot, jeugd 20.00 Journaal NOS 20.21 Zevensprong 21.40 Hec Ramsey, tv-serie 23.00 Journaal NOS NEDERLAND I 22.10 Een man over de vloer, 19.40 20.00 20.21 22.10 23.00 23.05 NOS De ondernemer (teleac) Computerkunde (teleac) Journaal KRO De bloementuin, jeugd Klassewerk NOS Ti-Ta-Tovenaar Journaal KRO Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, me neer? Felix de kat Journaal NOS De Berend Boudewijn- kwis Brandpunt Epiloog Journaal NOS KRO/RKKIKOR Het lied van de week 17.48—18.30 (K) Sportprogran (Regionaal programma: NDR: (K) Eln herrllches Leben, tv-s 19.00 (K) Aktuallteiten. 19.15 Amusementsprogramma. (Z/W) Programma-overzicht. 8.55—11.25 (K) Kursusprogramn 14.00 (K) Weekjournaal. 18.35 Stars pr&sentlpren Stars, serie zending. 19.00 (K> Aktualite 19.35 (K) Amusementsprogram 20.00 (K) Journaal en weerber 20.15 (K) Oircusprogramma. (K) Treking lottogetalien en O pia wlngetal Aansl.(K) Jour en weeroverzicht. Daarna: (K) woord voor de zpndag. 22.05 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal NOS 20.21 Happy weekend, muzikale show-fragmenten Kortweg, 19.40 (K) Mededellngcl 19.45 (K) Journaal. 20.15 (K Hi naard de Vos, poppenfilmserle. 20 f (K Berend Boudewljnquiz, 22'j (K) Weekendfllm. 23.20 (K) joV CVan onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op korte ter mijn start de NCRV-tv met een piatenprogramma, waarin André van Duin zal optreden als disc- jockey. Het is de bedoeling van deze uitzending, dat nieuw uitko mende platen in het lichtere genre zo actueel mogelijk op de huis worden gebracht en dat deze platen daarbij worden voorzien van geestig commen taar van André. Later volgt nog een reeks shows van André van Duin op de NCRV-tv, alsmede op NCRV-ra- dio zijn Dik voor Mekaar-ru briek. Ook niet- commerciële reclame op de STER (Van onze radio- en tv-redactie) HAARLEM De STER zal voortaan ook niet-commerciële tv-reclame toelaten zonder voor afgaande beoordeling door de reclameraad, het wettelijk or gaan voor de etherreclame. Deze boodschappen mogen ech ter niet van politieke of gods dienstige aard zijn. Bovendien wordt dergelijke re clame alleen toegelaten, als de STER zendtijd over heeft. Dit gebeurt zelden in het wintersei zoen, aldus een bericht van de reclameraad. De raad heeft ook in het verle den altijd de mogelijkheid open gelaten niet-commerciële recla me tegen betaling door de STER te laten uitzenden. In de voor schriften stond, dat de uitzen ding ervan ,,in het algemeen be lang" moest zijn. Dit heeft de raad wel eens voor beoordelings problemen geplaatst. Griekse artiesten verboden voor tv op te treden ATHENE Ongeveer dertig Griekse acteurs en zangers mo gen sinds dinsdag niet meer voor de televisie optreden. De meesten van hen hebben hun in stemming betuigd met de actie van de studenten in november vorig jaar. Extra vrij voor Metropole- Orkest (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT - De leden van het Metropole-orkest krijgen acht extra vrije dagen ter compensa tie van het in de afgelopen vier jaar te vaak optreden voor de televisie. Dit hebben de NOS en de bij het NVV aangesloten algemene Ne derlandse organisatie van uit voerende kunstenaars (ANOUK) afgesproken, nadat een geschil was ontstaan over de frequentie van het TV-optreden van de NOS-orkesten en koren. De musici en koorleden ontvan gen daarvoor een loontoeslag van 5.5 procent, waarbij er aan vankelijk van is uitgegaan dat de NOS zou streven naar een zo veel mogelijke gelijke frequentie van optreden van orkesten en koren voor de televisie. Dit bleek in de praktijk niet mo gelijk vanwege de afwijkende onderlinge prestaties, repertoire e.d. Het Metropole-Orkest kwam te vaak voor de beeldbuis. De ANOUK meende dat daardoor de belangen van de orkestleden werden geschaad want ze kre gen niets meer dan de 5.5 pro cent loontoeslag. Wat zouden we voor een samen leving hebben als we er geen berichten meer uit zouden kun nen geven, vroeg de VPRO zich gisteravond af. En ze lieten den Uyl als een soort werkgever het prijzenbeleid verdedigen en ex- ombudsman Marcel van Dam vertellen, dat de mensen niet te veel geloof moeten hechten aan de praatjes van Hilterman en Hoogendijk, omdat die praatjes erg misleidend zijn. Deze sa menleving leverde ook beelden op van de onverkwikkelijke ge schiedenis rond de inrichting Dennendal, waar geestelijk min- der-vermogenden zijn overgele verd aan een reeks ruziemakers. Er vallen voortdurend ontsla gen, maar niemand verdwijnt, omdat er ook op basis van anti pathie samengewerkt kan wor den, aldus een van de betrokke nen. Meindert Leerling van de Ev. Omroep liet NATO-man Luns vertellen, dat we met de Russen op ontspannen voet moeten leren leven, maar dat we de waak zaamheid niet op mogen geven. Mr. Luns bereed weer s.ijn over bekende stokpaarden: „We ge ven te weinig uit voor defensie, de Russen worden steeds ster ker, steeds meer jongens krijgen weerzin tegen het leger en ook moreel dreigt het ons aan de kracht te gaan ontbreken om ons te weer te stellen tegen de Russen als ze komen." Meinder Leerling stelde zijn vragen zo dat de antwoorden daarin al be sloten lagen. Zodoende zei mr Luns op zeker ogenblik, praten! over een bepaalde zaak: „Maai daar hoef ik u niets van te ver tellen". Meindert Leerling i dan op de erkeerdt weg. Dit ii geen interview meer, maar eer onderonsje. Duidelijk werd ir elk geval, dat mi. Luns versto ring van het machtsevenwichl vreest. Indringend aspect van dt VPRO-reportage over de Amerij kaanse federale recherche FBf vonden wij, dat alle betrokke-i nen, FBI-mensen derhalve, zo: gemakkelijk over de feilen van dit instituut praten, directeur Kelly bv, die vertelt, dat de per-; soonlijke dossiers over bepaalde; Amerikanen voor een deel be staan uit ongecontroleerde las-, ter. Zowel de VPRO als de Ev. Om roep kochten een film 'n het bui-| tenland aan. In de ene wordt; aangetoond, dat er onrecht| heerst achter het IJzeren Gor-, dijn, de andere laat zien, dat er onrecht heerst bij totalitaire re gimes in Zuid-Amerika. Zo blijft ook het machtsevenwicht tussen deze twee C-omroepeu bewaard,! maar toch liever geen twee op dezelfde avond. 0. (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM In samenwerking met de Stichting Pandora, die beoogt vooroordelen weg te nemen tegen ex-psychiatrische patiënten, wordt momenteel een speelfilm vervaardigd. De titel van deze film luidt „Kind van de zon". Het verhaal gaat over de 25-jarige Anna, die in een psychiatrische inrichting moet worden opgenomen, geneest en terugkeert in de maatschappij. De NOS heeft toegezegd deze film nog dit voorjaar op het scherm te zullen brengen. Burgwalfilms heeft deze film in produktie genomen. De re gie berust bij René van Nie, die in samenwerking met Jon- ne Severijn het scenario schreef. Hiervoor zijn lange gesprekken gevoerd met pa tiënten, psychiaters en andere deskundigen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid. De rol van Anna wordt, ge speeld door José Ruiter- Ande re artiesten zijn Ramses Shaf- fy, Huib Broos, Cox Habbema, Kitty Courbois, Johan te Slaa e.a. Deze film zal ook worden vertoond op scholen en vor mingscentra. De film behandelt het proces van ziek worden en het proces van genezen, maar deze beide lijnen lopen zodanig door el kaar, dat een zekere dramati sche spanning wordt bereikt. De kijker zal evenwel voortdu rend worden geconfronteerd met de werkelijkheid en niet door middel van flash backs e.d. met hersenspinsels. De Stichting Pandora werd op gericht in 1964 teneinde iets te doen tegen de discriminatie van (ex-)psychiatrische patiën ten. Bij vele mensen heerst nog steeds het idee, dat je ie der moment „iets anders" van een „gek" kunt verwachten. Daar moeten we vanaf. Het verhaal Anna (Josée Ruiter) is een kind van keurige middenstands- ouders (Johan fe Slaa en Dora van der Groen). De va der is een onbuigzame, eerlij ke, harde werker, een beetje nors, en thuis veelal in zichzelf gekeerd. Geen man om bij op schoot te kruipen. De moeder van Belgische afkomst, is kleintjes en onder Invloed van de vader, schippert tussen de een en ander, maar biedt wei nig houvast. Anna wordt in 1945 geboren. Zij heeft dan al een broer (Huib Broos) en zuster (Cox Habbema). De broer zal in haar verdere leven een kame raad blijven. Te veel mis schien. Maar met de zuster is van geen enkele relatie spra ke. Zij draagt de uiterlijke schijn van het middenstands milieu met zich mee en streeft ernaar zich daarboven te ver heffen. Anna heeft artistieke kwaliteiten en gaat onder pro test van haar ouders als zij 17 is naar een kunstnijverheids school in het zuiden van het land - dat ïs het moment waar op de film begint. Samen met haar schoolvriendin Marjan (Nettie Blanken) zoekt zij een kamer, die zij vindt in een nieuwbouwwijk. Op deze eerste "vrije dag" geeft zij een feest waar Anna's jongere vriend Pe ter (Michel van Rooij) en Marjans vriend Gerrit (Ram ses Shaffy) ook aanwezig zijn. Vanaf dat moment openbaren zich in meer of mindere mate eigenschappen bij Anna, die haar omgang met anderen be- moeilijken. Zo gaat Anna in haar vriendin tal van angst wekkende karaktertrekken zien, waardoor zij van het meisje wegvlucht om vervolgens al leen in een boerderij te gaan wonen, waar opnieuw de boer (Sacco van der Made) een be dreiging voor haar wordt. Haar problemen manifesteren zich ook op school. Anne ver trekt naar Amsterdam. Peter, haar vriend, blijft regel matig komen. Zij klampt zich aan hem vast en behandelt hem als een prins, overdreven en kinderlijk. Op een avond gaat zij voor het eerst, zij is dan 21. met de jongen naar bed. Het wordt een misluk king. Maar nog erger is het veel la ter, als Peter in lachen uit barst wanneer Anna een orgas me beleeft. Vanaf dat moment houdt zij een panische angst om zich te laten gaan. Gerrit, vriend van Marjan, komt een keer mee. Anna's kontakt met Peter is dan al praktisch ge broken. De al wat oudere Ger rit trekt zich het lot van het meisje steeds meer aan. On dertussen ontmoet Anna een Amerikaanse jongen, die voor korte tijd bij haar intrekt. Maar dat biedt weinig steun, want Dave (Barrington Bailey) heeft het veel te druk met ma gie en hogere machten en "droomt" ervan naar de woes tijn te gaan. Hij is dan ook plotseling verdwenen. Anna zal hem later in de film volgen, maar komt niet verder dan de Amsterdamse haven. Zij ver eenzaamt steeds meer. Ze ligt dagen op bed, vervuilt, zwerft door de stad, praat met bo men, geeft aanstoot bij man nen en stapt zonder geld als maar in taxi's. En dat, terwijl zij "nergens" heen wil. Hagelwit Op een dag, en al maanden eenzaam op haar kamer, verft zij de hele ruimte hagelwit. Al les. Dan gaat zij in bed liggen. Polikliniek en inrichting. In het eerste wordt zij geshockt en blijft zij maar kort. De in richting zal een eerste stap op weg naar genezing betekenen. Een lange weg. Na een moei zame observatieperiode komt zij uiteindelijk terecht in de groepstherapie, waar zij is ge- konfronteerd wordt met de soms identieke problematiek van de ander. Een schokkende ervaring, waardoor zij in eer ste instantie nog meer op zich zelf wordt teruggeworpen. De gewenning duurt drie maan den, de "genezing" twee jaar. Ondertussen zijn er relaties opgebouwd en verstoord. On dertussen durft de een het le ven weer aan en heeft een an der zelfmoord gepleegd. Lang zamerhand inag zij weer naar Amsterdam om haar lessen aan de kunstnijverheidsschool te vervolgen, terwijl zij in de inrichting blijft wonen. Maar meer en meer gaat zij op ei- gen benen staan en uiteindelijk breekt de dag aan, dat zij voorgoed terug kan naar haar kamer in Amsterdam- Zij komt aan op het stations plein en kijkt naar de drukte van auto's, trams en mensen. Opeens hoort zij iemand schreeuwen. Zij ziet een kleine opstoot van mensen en als zij dichterbij komt stuit zij op een vrouw (Kitty Courbois), die to taal in de war en gillend in het rond schreeuwt. Geen van de mensen die rondom haar staan grijpt in. Niemand helpt. Even lijkt het of Anna een angst moet overwinnen, dan stapt zij resoluut op de vrouw af en probeert haar te kalmeren. Het lijkt even te lukken, maar meteen daarop gaat het nog erger mis. De vrouw valt Anna aan en slaat op haar in, voordat zij zich panisch ver wijdert. Het wanhopige gezicht van Anna blijft beeldvullend achter met daaroverheen de tekst "vragen naar de dag, waarop ik genezen werd ver klaard, is hetzelfde als vragen naar de dag, waarop ik gek werd". De vaste vrijdagavond-kijker krijgt een programma voorge schoteld dat geneel is samenge steld uit series en afleveringen en een ingebouwde keuzemoge lijkheid wanneer Columbo is af gelopen: Sonja Barend met haar „Leven in beeld", of Hec Ram sey. Wanneer de aanvangstijden in de programmabladen klop pen, geeft Sonja haar kijkers vijf minuten de gelegenheid om te zien, of de geïnterviewde man of vrouw boeiend genoeg is, want vijf minuten later begint Hec. Hiervóór heeft Columbo zijn meesteravontuur beleefd: de arrestatie van een moorde naar, die de dood van een ge leerde op zijn geweten heeft. Aanvankelijk wordt diens echt genote van de moord verdacht, maar Columbo weet het beter. Ned. I 20.20 uur. Het ziekenhuis In de aflevering van „Het zie kenhuis" krijgt dokter Baxter zijn milde vonnis, dokter Ridge en Joanna Whitworth blijven buiten schot. De daderes van de diefstallen in het ziekenhuis wordt opgespoord en Morgan gaat trouwen, als hij uit 'het zie kenhuis komt. Ned. I, 19.05 uur. Mash In Korea is het niet moeilijk om een meisje te kopen. Dat erva ren de mannen van Mash, wan neer een sergeant met een lief aanhankelijk ding arriveert. Na een spelletje poker wint Radar het meisje van de sergeant, maar nu moet Hawkeye het meisje, dat niet van wijken weet, zien op te voeden.. Ned. I, 19.30 uur. Leven in beeld Sonja Barend ontvangt van avond opnieuw een bijzondere Nederlander, na Kommer Kleijn, de Freule, Henri Knap en de vorige keer Boy Edgar. Zoals gewoonlijk wordt het slachtoffer, van wie het leven uitputtend is nageplozen, op het laatste moment gevraagd mee te komen raar theater 't Spant in Bussum. Ned. I. 21.35 uur. Uit de kunst In het programma „Uit de kunst" wordt informatie gege ven over de volgende onderwer pen: de columnist-sportverslag gever-televisiecriticus Nico Scheepmaker heeft na jaren weer een bundel gedichten gepu- bliceerd: „Hopper's Holland"; schilderij len en t'i c :en van de in 1946 .geboren eer Robin Deirkauf I in de HerLriksen Galeries in I Amsterdam; de Amerikaanse filmrpriKspiir T)on Snieeel over Ramses Shaffy, José Ruiter en Michel van Rooij in de film „Kind van de zon". Hec Ramsey vanavond in de slag tegen een roerig stadje, maar ook tegen Sonja Barend op het andere net zijn nieuwe film Charley Var- rick; De Rotterdamse Toneel- raad met het toneelstuk „De Verhuizers" van David William son; een gesprek met Theo Olof over de Nederland Muziek Pro menade op 2 februari in Rotter dam en i.v.m. dit concert een Spaans volksliedje, gezongen door Cora Canne Meyer met be geleiding van Julian Coco. Zevensprong Willy Dobbe en Jan Theys pre senteren vanavond voor de vijf de keer het spelprogramma Ze vensprong. Hierin strijden vier echtparen om „gewone" prijzen en om een vakantiereis naar een beslemming die tot zesduizend kilometer van Nederland mag liggen. Ned. II, 20.20 uur. Hec Ramsey Oud-marshall Virgi! Bassett zal waar moeten maken, dat hij dertien jaar geleden Jamie Redsmith doodde, tijdens de uit oefening van zijn beroep en dat hem dus geen blaam treft. De mensen van het stadje New Prospect denken daar echter an- ders over; zij willen zelfs ter D°bbe presenteert - met Jan Theys n Jamie, die vij/de keer „Zevensprong". gewoon vermoord zou zijn, een gedenkteken oprichten. Hec en baas Oliver, die het in het roeri ge stadje toch al zwaar hebben, krijgen het nu nog moeilijker.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2