£eld6c (Souocmi In VS en Cairo Suez-akkoord ontvangen met instemming Prij sopdrijvers: kans op straf rö ijmaker Meer benzine bij zakelijk verkeer Peter Knegjens stopt quiz Hans Culeman plotseling overleden Prinses Margriet jarig Melkprijs omhoog Good oJd" John Wayne op tournee WIJZIGING IN MAART Kanker, leukemie voornaamste doodsoorzaken bij kinderen Akkoord over verhoging salarissen ambtenaren verdien 'n echte leidse 97 65e JAARGANG No. 19714 VRIJDAG 18 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Het ziekenhuis; 19.30 uur Mash; 20.20 uur Co- lumbo; 21.35 uur Een leven in beeld; 22.45 uur Uit de kunst. Ned. II: 19.05 uur Zorro; 19.30 uur Ren je rot; 20.20 uur Zeven sprong, show; 21.40 uur Hec Ramsey. WEINIG VERANDERING In het algemeen veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Min. temp. ongeveer 7 graden, maxima morgen rond 10 graden. oHilversum Aan de „Wie kent kwis" van de AVRO-televisie is na vijf uitzendingen een abrupt einde gekomen. Tijdens een bijeenkomst gister- raiddag in het Hilversum- se AVRO-hoofdkwartier heeft presentator Peter Knegjens het besluit geno men oro zijn medewerking aan dit zaterdagavond-pro gramma van de AVRO-televisie te beëindigen.Aanleiding daartoe was de eis van AVRO-directeuren Siebe van der Zee en Ger Lugtenburg, dat free lancer Knegjens zich voor de nog resterende programma's gedurende drie we ken per maand beschikbaar moest houden om de quiz voor te bereiden. „Een onmogelijke eis", aldus Knegjes. „Mijn televisie- avontuur slokte toch al een onredelijk aantal van mijn werkuren op, waardoor ik vele andere relaties voortdu rend moest teleurstellen." Voor de komende „Wie kent kwis" die zaterdag 9 februa ri wordt uitgezonden, wordt Peter Knegjes als spelleider vervangen door Producer-samensteller Fred Oster, die reeds eerder als kwismaster optrad van „Keerkwis". fflPJITfPIWI VI I III 11 I DEN HAAG Tijdens de uitvoering gisteravond in de Konink lijke Schouwburg; van Jean Giraudoux „De zottin van Chail- lot" is de acteur Hans Culeman aan een hartaanval overleden. Medische hulp uit de zaal mocht niet meer baten. Culeman, die voor de pauze de kelner speelt en na de pauze de rol van de rioolwerker van de zieke Frans van der Lingen overnam, was net naar qc kleed kamer verdwenen om zich voor de slotpresentatie op te maken. Eerder op de dag was Culeman tijdens een repetitie al onwel ge worden, doch een cardioloog constateerde niets verontrus tends. Culemans echtgenote, die hem iu de voorstelling op het station in Amsterdam zou op wachten werd door de in allerijl gealarmeerde Carl van der Plas die in het De la Mar Theater vertoefde, tijdig van het droeve nieuws in kennis gesteld. 2waar gewond meisje moest kwartier op hulp wachten VOORHOUT Een levensgevaar lijk gewond Voorhouts meisje heeft er gistermorgen meer dan een kwartier op moeten wach ten voor -iemand telefonisch hulp ging inroepen bij de poli tie. Het 13-jarige kind werd in de Sassenheimse hoofdstraat, ter hoogte van de hervormde kerk, geraakt door een passe rende truc met oplegger. Zij viel eerst tegen het achterwiel van de wagen aan en toen op het stuur van haar fiets. ruim een kwartier was er ein delijk een dame, die zich om het meisje bekommerde en alarm sloeg. Al zear verzwakt door inwendige bloedingen werd Zij per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Daar werd direct een i spoedoperatie uitgevoerd waar-1 Vandaag toch referendum in Libië TRIPOLI (AP) Een Libische regeringswoordvoerder heeft ge zegd dat het referendum over de voorgenomen unie met Tune sië vandaag normaal zou door gaan. JERUZALEM/CAIRO (AP/RTR) Zowel in de Egyptische als in de Amerikaanse pers is het akkoord van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Kissinger, over de terugtrekking van de troepen aan het Suezkanaal met grote instemming ont vangen. In het akkoord dat vanmorgen bij kilometerpaal 101 op de weg van Cairo naar Suez werd ondertekend door de Israë lische stafchef van het leger David Elazar en zijn Egyptische ambtsgenoot Moham med Gamasy, wordt ondermeer bepaald dat Israël zich binnen zes weken van de oostelijke en westelijke oever van het Suezkanaal moet terugtrekken tot op 32 km van de waterweg. Israël zou de strategisch belangrijke Mitla-pas en Giddi-pas blijven behouden. Troepen van de Verenigde Na ties worden gelegerd in een bufferzone tus- ^a<^at e overeenkomst in het Midden-Oosten was sen de nieuwe Israëlische linies en de ijercffet, belde president Nixon vanuit het Witte Huis Egyptische stellingen die op enkele punten achtereenvolgens premier Meir en president Sadat bijna 15 kilometer diep in de Sinaï liggen. 0m hen geluk te wensen met het resultaat. In deze veiligheidszone zou den zich geen zware wa- constructieve geest die zij. had- Zondag vertrekt dr. Kissinger pens en raketten met een den getoond. u -1.Vicc-premier Allon van Israël groot bereiken mogen be- ver^]aarde gistcravond dat het vinden. De Egyptische akkoord geen van beide partijeD bevoordeelt. Volgens Allon be vat het akkoord geen geheima (bepalingen. e Egyptische vice-premier Ab- doel Kader Hatem noemde de overeenkomst een succes voor Egypte. Hij voegde er aan toe dat Cairo in kontakt staat met de Syrische regering over de ontwikkeling van de situatie. Deze uitspraak var. Abdoel Ka der Hattem was een officiële bevestiging van een Syrische ontkenning dat dit land zou heb ben gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Egypte te verbreken i.v.m. het bereikte akkoord. Prinses Margriet zal morgen haar 31ste verjaa-dag vieren. De prinses is hier in gezelschap van haar man en zoontjes Bernhard (4), Mawits (5) en Pieter-Christiaan (1). troepen op de oostelijke kanaaloever, het tweede leger in het noorden en het ingesloten derde leger, zul len worden uitgedund. de Syrische hoofdstad Da mascus om te proberen een I soortgelijke overeenkomst als 1 het Suezakkoord te bereiken voor het front in de Golanvlak- President Nixon die gisteravond ra Washington, het bereikte re sultaat bekendmaakte, gelijktij dig met president Sadat in Cai ro en vice-premier Allon lin Tel Aviv, zei dat de overeenkomst dc eerste stap van betekenis is naar een blijvende vrede in het Midden Oosten. Hij prees presi dent Sadat van Egypte en pre mier Meir van Israël voor de Schilderes Ina Hooft onderscheiden LAREN De schilderes Ina Hooft is op haar tacht'gste ver jaardag benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De onderscheid'ng is haar donder dag door burgemeester N. Ei sen van Laren uitgereikt in het Rosa Sp'erhuis te Laren. Ina Hooft was een van de eersten die in dit tehuis voor oudere kunstenaars kwam wonen nadat ze driekwart eeuw inwoonster van Den Haag was geweest. Ina Hooft, die nog dagelijks van 's morgens vroeg af in haar ate lier aan het werk is, schildert portretten, stillevens en bloe men. Vorige week werd in de Haagse kunstzaal Martinus Liernur een expositie van haar werk geopend en komende za terdag zal ze zelf een tentoon stelling van een ander deel van haar werk in het Rosa Spierhuis openen. Van een onzer verslaggevers bij de milt werd weggenomen. De toestand van het meisje is nog altijd ernstig. Om de toe- dracht precies te kunnen vast stellen vraagt de politie om ge tuigen. ROTTERDAM Minister Lubbers zal er niet voor terugschrikken MJTO sv^ Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20S Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 VOORLICHTINGSAVOND voor ouders van leerlingen brugklas cursusjaar 1974/1975 LUCAS-COLLEGE Scholengemeenschap Havo/Mavo op inter-confessionele grondsiag VEURSEWEG 5 te Voorschoten (tel. 01717-4223). Op 29 januari om 20.00 uur wordt een voorlichtingsavond georganiseerd voor de ouders van leerlingen voor de brugklas 1974/1975. Bushalte NZH Papelaan (ingang school via Marinaiaan). het vervolgingsbeleid tegen onnodige prijsopdrijvingen te laten rich ten op forse straffen en forse boetes. Het bedrijfsleven kan een veel strenger optreden tegen deze overtredingen verwachten. Dit deelde de minister van Economische Zaken gisteravond op een bijeen komst te Rotterdam van de K.V.P.-kring Dordrecht mede. De Tweede Kamer zal dinsdag 22 januari onmiddellijk na het reces een debat over de prijzen houden. 1 Minister Lubbers liet er gister- --- -j'.-err j avond geen misverstanden over bestaan, dat ook hij verontrust is over de „pittige prijsstijgin gen". Maar die kunnen mede beïnvloed zijn door uitlatingen uit verschillende kringen over een prijsstop en dat soort maat regelen. „De consument zal er goed aan doen zelf als prijsbe- heerser op te treden en zelf zo veel mogelijk prijzen te verge lijken", aldus de minister. De minister zei verder bedenkin gen te hebben tegen hogere elektriciteitstarieven. Hij moest de consument die destijds plas tic vuilniszakken gehamsterd had, in feite gelijk geven, om dat in december de produktie ervan ernstig gestagneerd ge weest is. Verder liet de minister weten, dat op grote schaal voor lichting over de prijzen gegeven zal worden, via dagbladen, tele visie en radio. Intussen heeft de Regionale Raad yoor dc Arbeidsmarkt in Zuid- Holland de regering gevraagd, wat het effect van de prijsstij gingen voor de werkgelegenheid zal zijn. In dit verband dringt de Raad er bij de regering op aan de nadruk te leggen op om-, bij- en herscholing, op fi nanciering van loonkostensubsi dieregelingen en )p tijdelijke plaatsing van arbeidskrachten. DEN HAAG Met ingang van aanstaande maandag worden melk en melkprodukten duur der. Melk, karnemelk en yog hurt gaan 3 cent per liter of 1 cent per halve liter omhoog. De verhogingen zijn voortgeko men uit overleg tussen de zui velindustrie en de regering. Vol gens de industrie worden door de prijsstijgingen de gestegen kosten maar gedeeltelijk gecom penseerd. Ook andere melkprodukten wor den duurder: vla en rijstepap 4 cent per liter. 3 cent per halve liter en 2 cent per kwart liter; Havermout, gortpap en bloem pap 4 cent per liter en 2 cent per halve liter; vruchtenyoghurt 4 cent per halve liter, 2 cent per kwart liter en 1 cent per 0,15 liter. 9? John Wayne, ster uit Amerika's wilde filmwesten, is gisteren in Londen aangekomen. In de Britse hoofdstad gaat hij zijn film ,MCQ' waarin hij de rol van een politie commissaris speelt, presenteren. Van een onzer verslag gevers ROTTERDAM In maart komt er een nieuw distributiesy steem voor het zakelijk gebruik van de auto. Minister Lubbers van Economische Zaken vindt de privé-aftrek van 13.000 km te hoog. Ook het gemiddelde van één liter benzine op 10 km is volgens hem on juist. Hij zei dit gister avond in Rotterdam op een bijeenkomst van de KVP-kring Dordrecht. Al eerder zijn er geruchten geweest, dat er kans is op 20 liter inplaats van 15 liter per week. Minister Lubbers noemde gisteravond echter geen hoeveelheden. Wel liet hij zich nogal vaag uit over de duur van de distributie, toen hij opmerkte: „als de distributie in maart nog doorgaat, komt er een nieuw systeem voor het za kelijk rijden." De minister erkende dat er veel fouten aan dit distribu tiesysteem kleven. „Sommi ge ministers denken, dat ze een oplossing weten en dra ven dan nogal hard door" zei hij hierover. Zijn ministerie zal in het vervolg weer de gegevens over de olie-invoer bekend maken. MlinchenHamburg Kankerge zwellen en leukemie, zijn de twee voornaamste doodsoorza ken bij kinderen, volgens de Westduitse hoogleraar GUnter Landbeck. In het in München gepubliceerde vaktijdschrift „Arztllche Praxis', verklaart professor Landbeck dat kanker gezwellen met 10 tot 13 procent of zelfs in meer gevallen doods oorzaak bij een kind zijn dan infectieziekten of misvormingen. Alleen ongelukken komen op de lijst van doodsoorzaken bij kin deren voor kanker. Binnen een jaar sterven volgens Landbeck ongeveer acht op hon derdduizend kinderen aan kan- De hoogleraar waarschuwt voor te late constatering van kanker bij kinderen. Hij wijst erop dat kwaadaardige gezwellen bij kin deren - dit in tegenstelling met volwassenen - in het verleden wel met succes behandeld zijn. Dan moet het ziektebeeld echter vroegtijdig onderkend zijn en deskundige behandeling volgen. Een bijzondere moeilijkheid is volgens professor Landbeck dat zich bij kinderen kankergezwel len voordoen die bij volwas senen nauwelijks meer voorko men. Doordat artsen slechts zel den de eerste symptomen van kwaadaardige gezwellen en bloedkanker onder ogen krijgen, kan men zich maar al te ge makkelijk vergissen. DORDRECHT (ANP) Met de arrestatie van de 30 jarige Dordtenaar J. J. B. is de politie een handel In gestolen bromfiet sen op het spoor gekomen, waarbij ook een 40-jarige hoofd agent-rechercheur van de Rot terdamse politie betrokken is geweest. DEN HAAG In het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is overeenstemming be reikt, over de salarisverhoging voor het over heidspersoneel. Per 1 januari worden de sa larissen als volgt verhoogd: over 1973 wordt een nacalculatie gegeven van 0.59 procent plus 12,76 gulden per maand. alle salarissen worden met 30 gulden per maand opgetrokken. Het betreft hier de loonsverhoging van twee keer 15 gulden die de regering heeft toegestaan. Als voorschot op prijscompensatiemaatrege len, zoals die in het bedrijfsleven zijn getrof fen, wordt per 1 januari voorlopig het salaris met twee procent verhoogd. D:t percentage zal later worden aangepast, als precies be kend is hoe groot de compensatie van de prijsverhogingen in het particuliere bedrijfs leven is. Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje., ontvangt u als dank voor de moeite voor hèt aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. Noleer m.i.vDflll als nieuw kwartaal-abonnee DUN Stuur deze bon In open envelop. zond.f pottr.g.1, n.if: «.„„pi.,,,:'":: Stuur het etui naar Woonplaats: courant

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1