ONNODIGE NEDERLAAG VOOR CHRIS BALJON Belangrijkste is dat il plezier in mijn spel he COCK VAN DER HULST STOPT OP HOOGTEPUNT; Grootmeestertitel laat Timman koi ?Weg der afgang niet betreden5 VRIJDAG 18 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT WIJK AAN ZEE De derde ronde van de grootmeester- groep leverde een kortslui ting-partij op tussen de Australiër Browne en de Nederlander Langeweg. Na 19 zetten stak de gastgroot- meester het punt in zijn zak. Het was een Siciliaan, die door een pionnen-op mars op de damevleugel werd beslist, een vrij zel den voorkomend feit. Werk voor de theoretici en een klap voor Langeweg, die nu mededrager is van de rode lantaarn. Daarna liep de ronde rustig ver der aan 6 borden. Pomar was met koorts naar bed gestuurd. Zijn partij met uinteros komt zaterdag aan de orde. Sensatie bracht de partij tussen de Hongaar Forinton, de uit de meestergroep gepromoveerde halve grootmeester, en de Joe goslaaf Planinc. Elk duel, dat Planinc speelt, is geladen met wil tot winst. Daar hij ook fy siek een zeker kijkspel oplevert zet de wedstrijdleiding hem al tijd dichtbij het publiek, dat van zijn lakonieke onverstoor baarheid zichtbaar geniet. Het werd een felle en-Oni, met wit op jacht naar materieel gewin hetgeen gelukte en zwart zoekend naar emplooi voor zijn actieve lichte en halfzware stuk ken. Tegen het verstrijken van de speeltijd bracht Planinc een schitterend kwaliteitsoffer, dat weliswaar niet direct winnend zou zijn geweest, doch geweldi- de spelmogelijkheden bood. Fo- rintos raakte duidelijk zijn rit me kwijt, zelfs zodanig, dat hij pardoes een toren in liet staan. Met een wat zorgelijk gebaar nam Planinc het stuk van het bord, Forintos capituleerde ont redderd. Over de remises kan men kort Chris Baljon maakte een misser en leed v r nederlaag zijn met de aantekening, dat Ghitescu tegen Hecht toch wel een zeker voordeel heeft laten glippen. In de meestergroep werd invaller Dieks door de Westduitser Ei sing van het bord gecombi neerd. Chris Baljon liet zich in prachtige stand plotseling totaal onnodig door Antunac mat zet ten. De Nederlander overzag eerder, tegen Van Scheltinga, dat hij een mat in 2 zetten kon geven. Deze werkwaardige fou ten zijn misschien aan planken koorts te wijten, want het spel van deze Groningse student kan de toets der kritiek royaal door staan. De Bulgaar Popov blijft bij de meesters de grote man. De vorm van oud-kampioen Frans Kuipers lijkt voorts hoopgevend. De uitslagen: Grootmeestergroep: Timman Matu- lovlc Vi Forintos Planinc 0—1, Ghitescu Hecht Vj Langeweg 1 —0. En- J-lov 0 1. - Gulnteros "uitge- Stand grootmeestergroep na 3 ronden: 1/2: Planinc, Browne 2»,<s. 3/5: So- sonko, Hecht R.adulov 2, 6/10: Ghi tescu, Donner, Adorjan. Ree, Matu- lovic 1'4,"U: Pomar 1+1 uitge steld, 12/13: Enklaar, Timman 1. 14: Qulnteros \'z 1 uitgesteld. Het offer van Planinc Wit: Forintos (Hongarije) Zwart: Planinc (Joegoslavië) Grootmeestergroep 3e ronde L d2—dl. PgS— (6, 2 e2—cl, c7 c5: 3 dl—d5, e7—e6; 4 Pbl c3. e6xd5; 5 clxd5. d7—d6; 6 e2—el. g7—g6; 7 Lel—f4, Lf8—g7: 8 Ddla4f. LcS— NIemeyer-toernool. Fraguela Bloch). 12 P(3d2, b5b4. 13 Pc3—dl, a7—a6: 14 a2— a4. b4xa3 ep.15 Db3xa3. Tf8 eS; 16 Pdlc3. TaS-a7; 17 Da3—a5. Dc7xaó: 18 Talxa5. Ta 7b719 L(4xd6. Tb7xb2; 20 Taöxcó. Ld7—b5. 21 Pc3xbö, a6xb5; 22 f2—f3. Lg7 h6: 23 Pd2fl. Pb8d7; 24 Tv5xb5, Tb2—a2; 25 Kei—f2. TeSxe4 (een donderslag bij schijnbaar heldere hemel. Weliswaar raakt zwart nu de kwaliteit achter, doch hij krijgt een prachtig stukken- spel, terwijl van wits trotse centrum niets overblijft) 26 f3xe4... (Indien 26 pg3. dan 26.... Le3f met winnende aanval) 26 ..Pf6xe4. 27 Kf2 —el. Ta2—alt. 28 Le2— dl. Pe4xd6 (deze politie ls veel belovend. gegeven zwarts ac tieve stukkenspel. Het beste lijk nu 29. Tb',, met onzeke re uitslag. Evenwel wit was duidelijk ..aangeslagen" door Jan Timman: Hekel aan remise-schakers" ders blunderde hij) 29 Pfl— g3?? pd6xb5. A'lt geeft het op. Een fout die van zo grote omvang 4s, dat bijna van een anekdotisch gebeuren mag worden gesproken. Kurajlca Hachtlar Popov Van Scheltinga 1 0. Baljon Antunac 0 1. Stand meestergreep na 3 ronden: 1. Popov IVi, 2/7: Keene, Antunac, Tarjan, Kuljpers, Garcia, Krurajlca 2. 8/10: Hartoch. V. Scheltinga. Clo- c al tea Ui, 11/13: Mohrlok. Pytel, Elstng 1. 14/15: Bachtiar, DUks \'2 1 uitgesteld. 16: Baljon 0 Geen bewijzen van omkoperij ATHENE Een commissie van onderzoek, ingesteld door de Griekse voetbalbond op gezag van het dagelijks bestuur van de FIFA, heeft gisteren ver klaard geen bewijzen te hebben gevonden voor de veronderstel lingen dat Griekse spelers zich hadden laten omkopen voor het duel van het nationale team te gen Joego Slavic. De Joegoslaven hadden in die wedstrijd een overwinning met ten minste twee doelpunten no dig om een beslissingswedstrijd tegen Spanje te forceren voor een plaats in de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap. Na de wedstrijd op 19 december die Griekenland met 4-2 verloor werd door vele kranten verondersteld dat zowel Spanje als Joego-Slavië de Griekse spelers geld had gebo den. Overeenkomst WCT en WTT DALLAS De organisaties World Championship Tennis (WCT) en World Team Tennis (WTT) heb ben na weken onderhandelen een overeenkomst gesloten, vol gens welke tennisspelers en - speelsters vrij zijn de toer nooien te spelen die zij willen. De WCT (de tennisprofs van La- mar Hunt) en de WTT (die dit jaar een competitie tussen ste- denploegen wil houden in de Verenigde Staten) hebben boven dien besloten in de periodes van de open kampioenschappen van Italië, Frankrijk, Engeland (Wimbledon) en de VS (Forest Hills) geen evenementen te or ganiseren. Doelpalen van JAC verbogen (Van onze sportredactie) DEN HAAG De storm die eer gisteren over ons land raasde heeft ook op het terrein van de voetbalvereniging JAC ernstige schade aangericht. Door het omvallen van enige bo men, werden alle doelpalen, nog maar enige weken oud, geheel verbogen. Met man en macht wordt gewerkt om toch in ieder geval te zorgen dat de wedstrijd morgen doorgang kan vinden. Sportwereld f.lOSKOU De eerste partij in de schaaktweekamp Anatoli Karpov (Su) - Lev Poloegajevs- ki (Su) - kwartfinales kandida- tentoernooi - is na 33 zetten j geëindigd in remise. DSLO De Noorse schaatsploeg heeft de tweedaagse landenwed- strijd tegen de Sowjet-Unie, op de kunstijsbaan Valle Hovin bij Oslo, gewonnen met 252 punten tegen 204 punten. Een vertrouwd beeld der Huist, het bovenste treetje van het schavot, bloemen in de hand WIJK AAN ZEE Jan Timiman is ver moeid. Misschien dat hij daardoor onver schilliger lijkt dan hij is, maar een heleboel dingen interesseren hem niet of nauwelijks. Tenminste dat zegt hij. Zelfs geld, toch een onmismaar iets, vermag hem weinig boeien. „Als ik maar genoeg heb om van te leven", Begrijpelijk zegt hij, „Ik heb nooit de illusie gehad met schaken rijk te worden. En als ik een keer slecht bij kas ben is het nog geen ramp. Dan kan ik het ook niet uitgeven". grootmeesterresultaten behaald. Dan hoef ik niet juist hier een topprestatie te leveren. Ik vind het niet desastreus als ik hier 50 pro cent scoor. Ik denk dat het publiek dat ook wel zo zal vinden". Jan Timnrnn kijkt nuchter tegen veel dingen aan soms bij het negatieve af. In tegenstel ling tot wat velen denken interesseert het hem helemaal niet of zijn recente prestaties hem het internationale grootmeesterschap opleveren. De titel die voor vele schakers een magische betekenis heeft houdt voor Timman niet veel meer in dan „iets dat Ik toch wel eens zal bereiken". Zelfs het feit dat de grootmeestertitel hem meer startgeld oplevert laat hem naar zijn zeggen koud. Het enige waar hij op dit moment behoefte aan heeft is rust. „Vanaf november", vertelt Timman", heb ik vrijwel constant tournooien gespeeld. Vooral de laatste weken waren in spannend. Dit. Hoogoventournooi is voorlopig het laatste wat ik speel. lil februari doe ik een reeks seances, maar aan neem lik Verwachting Jan Timman beseft dat vele ogen op hem zijn gericht in Wijk aan Zee. Zijn meest re cente prestaties in Hastings wettigen de ver wachting dat hij in het minder sterk dan ge woonlijk bezette Hoogoventournooi tot de po tentiële winnaars gerekend moest worden. Na 3 ronden heeft de kandidaat-grootmeester echter slechts 1 punt gescoord. Jan Timman ontkent dat hij door de ontstane belangstel ling voor zijn prestaties onder druk speelt. „Dat ls niet zo. Ik heb vrij kort na elkaar 2 Een uitspraak waarmee de toumooileiding in Wijk aan Zee waarschijnlijk niet zo ingeno men zal zijn, maar één die wel begrijpelijk is. Na 2-1/2 maand schaken op het hoogste ni veau is de van zichzelf veel eisende Timman het moment van schaakmoeheid dicht gena derd. Zijn resultaten wtijzen dat uit. Gisteren kwam hij remise overeen met de Joegoslaaf Matulovic. „Hij had een nieuwtje", consta teerde Timman eenvoudig. „Daarmee kon hij simpelweg remise maken". En over het vervolg van het tournooi zegt hij: „Deze week doe ik het nog een beetje rustig aan. Dan ga ik volgende week scherp spelen, op de aanval". Dat is het spel dat Tirnmac in goede doen. gra.. ag speelt. Hij verafschuwt remise-spelers, die in zo min mogelijk zetten de buit wille delen. „Ik houd van experi menteren. nieuwtjes zoeken in openingen en eindspel. Er zijn nog omzettend veel nieuwe varianten te vinden. Er wordt weliswaar al erg lang geschaakt en veel methoden zijn al uitgeprobeerd, maar ik geloof dat de schaak wereld nog wel 50 jaar vooruit kan voor alle mogelijkheden zijn uitgeput. Ik vind dat je moet proberen je spel steeds boeiend te laten blijven. En dat is nou niet bepaald iets wat remisespelers doen". Mentaliteit Het spel van Jan Timman ls, zijn resultaten wijzen dat uit, de laatste 2 jaar constanter geworden. Dat komt niet in de laatste plaats door een goede mentaliteit. „Ik maak",' zegt hij," tegenwoordig weinig blunders meer. Vroeger speelde ik veel te scherp op de aanval en dat kostte Door mijn grotere routine kom ik tege dig ook vrijwel nooit meer in tijdnood' man is, wanneer hem waarschijnlija de vergadering van de wereldschaakb Nioe over enige maanden de grootmei tel wordt toegekend, de derde Neder die deze kwalificatie veroverd. Eerder dat Max Euwe en Jan Hein Donner. h:ermee dan tevens op een hoger staat dan schakers als E:rt Enklaar Langeweg en Hans Ree, die als inbe naai meester in de grootmeestergroe het Hoogoventournop' uitkomen maal Timmam niet uit. „Dat interesseert mie zegt hij nogmaals. „Het doet me ook als ik tegen ze moet spelen. Ik zie zefu elke andere tegenstander. Het enige vf is dat ik ze ken en van hun zwakhedf bruik kan maken". Het leven als prof schaker bevalt Jan! man uitstekend. De pas 22-jarige kan 'L grootmeester kan de verdiensten in zit) icrh.v.:d voorliegt en stelt verder sen. Koeiang hij irt tag b'rijfi dosn nog niet. „Daar heb ik nog niet bij staan", zegt hij. „Ik ben niet van plan hele leven te biijven schaken- Ik zet ef een punt achter maar ik kan niet zej dat nu over tien of vijftien ja: stop ga ik wat anders dc?h. Maar ik nog niet. Dat interesseert me op ment ook niet". Voorlopig blijft Jan Timman dus deel ken van het schaakwereld je waarin hil nenkort zal behoren tot het 70-tal groot ters dat er over de hele wereld i heeft Timman zich nliet gesteld. Er na vraagd noemt hij niet: een internatiou of kandidaten tournooi. „Ik weet niet wel idealen heb", zegt hij aarzelend, belangrijkste is dat ik plezier in mijl heb. En dat heb ik. FRANK WERK ?5 55 ZOETERWOUDE Nederlands meest suc cesvolle cyclecrosser van de afgelopen jaren, Cock van der Hulst, uit Zoeterwoude stopt ermee. Zelfs voor insiders een besluit, dat als een donderslag bij heldere hemel kwam. Immers, de taaie Ijzersterke, nu 32 jarige timmerman was ook dit jaar vol goede moed aan het zware werk begonnen en had beslist niet gezinspeeld op een eventueel laatste jaar. Zijn Nederlandse titel stond op het spel en iedereen die hem kent weet wat dat voor hem betekent. Maar de pech die hem gedu rende zijn loopbaan achtervolgde, maakt het hem nu onmogelijk om erme* door te gaan. Zijn motivatie is als volgt: „Ik begon ook dit jaar weer vol goede moed aain het seizoen en al na een paar wedstrijden voelde ik dat het weer uitstekend ging. Maar vrij vlot ging het ook fout. Samen met Hans Steekers uit Noordwijkerhout deed ik mee aan de inter nationale Cross in Berlijn. Crossing oke, al leen wordt bij terugkomst in Holland zeer ernstige oorontsteking geconstateerd. Dat be tekende veertien dagen rust en zodoende een behoorlijk verlies aan conditie". Maar Van der Hulst zou Van der Hulst niet zijn als hij zich daarbij neergelegd had. Met een na toestemming van de dokter klom hij weer op de fiets en trainde er als een bezete ne op los. „Ik moest wel want tussen 22 en 31 december had ik contracten voor zes wed strijden. In België verliep alles bevredigend maar de dag daarop in Luxemburg ging het weer mis. Er was daar een heuvelachtig parcours met weinig zicht en bij de afdaling van een smal bospaadje klapte ik in een po ging een uitstekende boomwortel te ontwij ken met mijn rechterschouder tegen een boom. Ter plaatse constateerde men een kneuzing welke met rust wel weer zou gene- Bloeduitstorting Maar een consultatie van de KNWU-arts Broere op 30 december bracht iets heel an ders aan 't licht. Het bleek dat ik een bloed uitstorting in mijn schouder had en deze was zeer gevoelig. Dat hield in dat ik de Zuidhollandse kampioenschappen wel verge ten kon want zoiets vergt een lange rustpe riode. Een tijdlang training moeten ontberen ls namelijk funest in de wielrennerij, met name in de cross. Prolongatie van mijn na tionale titel - in totaal werd Van der Hulst viermaal kampioen van Nederland - zat er toen ook niet meer In. Ik weet wel, er is nog wel een weg terug, maar daar voel ik niet veel meer voor. Liever stop ik als Neder lands kampioen dan het na een verloren sei zoen van het jaar nog eens te moeten probe ren. Dan ls er namelijk een grote kans dat het niet meer lukt. En als er geen wereld kampioenschappen meer in het verschiet lig gen omdat ik tweede, derde of vierde wordt, dan hoeft het voor mij nle* meer". Bierkaai De renner met karakter is Cock van der Hulst. Als hij niet het hoogste kan bereiken dan stopt hij er mee, dan hoeft het van hem niet meer. „Inderdaad dai is vechten tegen de bierkaai. Omdat er nog sprake is van een hoogtepunt kan ik er beter nu mee stoppen dan de weg der afgang te betreden". Zijn liefhebberij - want Cock van der Hulst heeft de overstap naar het professionalisme nooit willen maken - wil hij heus niet zo maar vergeten. „Nee, zo snel mogelijk klim ik er weer op, maar met dat verschil dat ik alleen nog maar op de weg zal rijden. Bij Delbana en met Piet van Leeuwen tenminste als de nieuwe regeling inzake de sponso ring niet ingaat want dan lever ik mijn 11- oentie in en ga ik door als liefhebber". Van der Hulst is inmiddels benaderd om als coach van de crossers te gaan optreden. Maar hij voelt er weinig voor om. wat hij noemt het stiefkind der wielrennerij - onder zijn hoede te nemen. Ik heb tegen die men sen gezegd: „Schep dezelfde voorwaarden waarmee Frans Mahn met zijn mensen mag werken dan ben ik bereid om als coach te fungeren. Ik heb ze daarbij wel verzekerd dat er binnen twee jaar een Nederlander op het hoogste platform bij de wereldkampioen schappen staat". Een gedurfde uitspraak van de man uit Zoe terwoude die zelf aan zeven wereldkampioen schappen deelnam en daar eenmaal brons haalde. Van der Hulst is er niet de man naar om loze uitspraken te doen. Hij weet waarover hij praat, als hij zegt dat: „Er aan de begeleiding, training en coaching in Nederland heel wat schort Er is talent zat maar er zijn te weinig wedstrijden om het een interessante tak van sport te maken. Ik heb veel waardering voor een man als Ka- tan. Hij heeft er veel voor gedaan om het crossen op een hoger plan te brengen maar ls nu door de KNWU op een zijspoor geran geerd. Als crosser ben je - ik was dat ook al tijd - nog steeds veel op jezelf aangewezen. Ik klaag niet, begrijp me goed, maar onder ideale omstandigheden werk je niet. Je moet het zelf maken; Dat is me de afgelopen ja ren trouwens aardig gelukt en daarom ben ik best tevreden". J. v. d. GEEST. mij geen zin meer om door te gaan als Ik van tevoren

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10