ROB OUT: 'Nederland kan niet zonder Veronica' "Er is geknoeid met W atergate-bandjes" Regering houdt vol dat zeezenders moeten verdwijnen Boycotters moeten alsnog betalen AANVAL SOLZJENITSIN OP SCHRIJVERSBOND Arrestatie wurgmoord Ecevit als formateur benoemd WOENSDAG 16 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Servicestation voor kijkers" (Van onze radio-.en televisieredaktie) HILVERSUM „Als Veronica omroeporganisatie zul len wij ons richten op alle groepen van de bevolking, waarbij echter speciaal aandacht zal worden besteed aan de plaats en de verantwoordelijkheid van de jonge ren in de maatschappij. Als omroeporganisatie blijven we onze doelstelling trouw. Met die doelstelling bedoel ik het typische karakter van de radioprogramma's die Radio Veronica tot op heden heeft uitgezonden." Aldus Rob Out, programmadirècteur van de gloednieuwe om roeporganisatie. „Natuurlijk moeten ook wij Drogramma's van verstrooien de, culturele, informatieve en educatieve aard uitzenden. Wij gaan dit eohter doen op een wijze die nog nooit is toege past. Neem nou het uitzenden van de top-40. Dat is ver strooiend, educatief en infor matief. Je zou het in bepaalde gevallen ook nog cultuur kun nen noemen. Al zijn we de zo veelste snipper, de komst van Veronica moet door iedereen worden toegejuicht. Door onze komst is er namelijk een bete re coördinatie mogelijk. Er zijn nu zeven zuilen, waardoor het bijvoorbeeld mogelijk is geworden iedere dag een ac tualiteitenrubriek uit te zen den. Dat geharrewar waar we op het ogenblik mee zitten is dan voorgoed van de baan. Wat betreft de radio willen we de coördinatie ook bevorderen. Door een ruilsysteem zouden we meer naar horizontale pro grammering (elke dag op het zelfde uur hetzelfde program ma met dezelfde discjockey) kunnen toewerken." „Veronica gaat een zenuwcen trum worden van allerlei acti viteiten. Dit geldt vooral voor onze tv-avond. We willen van uit ons eigen gebouw een show brengen met een verstrooiend, informatief karakter. Het is de bedoeling, dat we overal in het land camera's hebben staan waar we doorlopend op kunnen overschakelen. Iedereen die wil reageren kan onze gebou wen in en uit lopen. Je zou het programma dat wij gaan bren gen kunnen vergelijken met Picknick, het programma dat de VPRO jaren geleden heeft gebracht. Wij willen de men sen er alleen nog meer bij be trekken, flitsender zijn en ons meer richten op de actualiteit. De mensen moeten op een avondje Veronica gaan afstem men en niet op dat of dat pro gramma." ,,Door onze uitstekende rela ties in Amerka konden we, al voordat we zeker wisten dat we zouden voortbestaan, be slag leggen op enkele erg goe de programma's die we als on derdeel van de Veronica-avon- den zullen gaan uitzenden. In de programma's die we zelf gaan maken willen we de zelf werkzaamheid van de kijkers bevorderen door ze actief te laten meedoen." ,,We willen veel aandacht gaan besteden aan de werkende jon geren die volgens ons in het verdomhoekje zitten. We willen een programma gaan maken waarin we laten zien hoe men in andere landen t.v. maakt. We willen een programma gaan brengen over de voor- en nadelen van ons systeem en we willen een programma gaan maken over ons systeem in relatie met andere syste men. We zien ons zelf als een service-station voor de kijker. 12 uur radio worden op alle drie de zenders gevuld met lo gische programma-onderdelen zonder de storende presentatie Door de omschakeling van commercieel station naar zuil zullen er 50 mensen moeten af vloeien. Dit ds hoofdzakelijk maritiem en administratief personeel. Rob Out is van me ning, dat deze mensen zeer snel weer een andere baan zul len hebben. Aan de andere kant moet Veronica zo'n 20 man aantrekken om volwaardi ge programma's .te kunnen maken. Reeds 18 sollicitaties van bekende en onbekende ra dio- en televisiemensen zijn binnen, aldus deelde Rob Out mede. Hij wilde de namen nog die men op Hilversum-3 zo ge- niet bekend maken. Wel zei weldig vindt. De individuele benadering van de luisteraar en kijker en de actualiteit zul len bij de samenstelling van de programma's het zwaarst wegen," aldus Rob Out. De Veronica-omroeporgani salie gaat 35 procent van haar tijd besteden aan informatieve en educatieve programma's, 25 procent aan verstrooiende pro gramma's, 25 procent aan cul turele en drama-producties, 10 procent aan jeugdprogramma's hij, „dat men nog verbaasd zal kijken." Rob Out zei te hopen, dat het gat dat valt tussen het verdwijnen van de commercië le zender Veronica en de komst van Veronica-omroepor- gamsatie n et te groot is. Iede re dag dat we uit de lucht zijn schaadt de luisteraar, de ar tiesten en de detailhandel van de grammofoonplaten. „Zonder Vermica kan men niet, dat hebben we in de veertien jaar van ons bestaan wel bewezen," aldus Rob Out. De speciale aanklager in het Water gateproces met leden van zijn staf bij aankomst bij het gerechtsgebouw in Washington. Daar had hij een bespreking met rechter Sirica over het rapport van des kundigen, volgens welk rapport er geknoeid is met de omstreden Watergate-bandjes. Van links naar rechts: Richard Ben Venlste, Leon Jarowski, Carl Feldbaum en Jill Folner. Conclusie van deskundigen: O' WASHINGTON (Reuter-DPA-AFP-AP) De deskundigen zijn tot de slotsom gekomen dat de leemte van ruim 18 minuten op een van de geluidsbanden van het Witte Huis opzettelijk is veroorzaakt. Het is een gesprek van presi dent Nixon met het hoofd van de staf van het Witte Huis Haldeman, daterend van 20 juni 1972, drie dagen na het begin van het Watergate-schandaal. Volgens de deskundi gen is het uitgesloten dat de leemte onopzettelijk teweeg is gebracht. Het rapport van de deskundigen sluit de mogelijkheid uit dat de secretaresse van Nixon, Rose Mary Woods, per ongeluk een stuk van de band heeft uitge wist toen zij op de opnameknop drukte terwijl zij de tekst van de banden aan het uitwerken te FRANSE PIANISTE JEANI. NE DACOSTA geeft zondagmid dag 20 januari een recital in Di- ligentia. Zij zal werken spelen van Scarlatti, Brahms, Beetho ven en Chopin. zou kunnen zijn van het ontbre ken van tenminste een gedeelte van het uitgewiste stuk band. Maar de deskundigen zeggen dat hun onderzoek onomstotelijk heeft uitgewezen dat het uitge wiste stuk niet het gevolg kan zijn geweest van een voortdu rende bewerking. Zij zeiden dat of de voetpedaal nu wel of niet gebruikt is „de opname knop- pen moeten met de hand be- j diend zijn bij het maken van de i verschillende segmenten". „Kunnen deze gesprekken nog worden achterhaald?", zo vraagt het rapport zich af. „Wij geloven van niet. Wij kennen geen techniek die nog begrijpe lijke gesprekken zou kunnen re construeren uit het gedeelte met de zoemtoon". Kinder- skelet is van hond MAASTRICHT Het ge raamte dat maandag bij graafwerkzaamheden m het Zuidlimburgse Eij- gelshoven werd gevonden en waarvan de rijkspolitie aannam dat het weieens het skelet zou kunnen zijn van een kind, blijkt dat van een dier te zijn. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft dit vastgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid betreft het een grote hond, die 50 tot 100 jaar geleden in Eijgelshoven is begraven. De Rijkspolitie heeft het on derzoek naar de herkomst van het skelet beëindigd. Commentaar van de rijkspolitie in Eijgelsho ven: „Het was voor ons een twijfelgeval". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering blijft onverminderd van mening dat Veronica en de andere zeevaren de zenders hun uitzendingen vanaf zee moeten staken. Zij is daarmee niet ingegaan op de wens van de Eerste Kamerfracties van D'66, CHU, VVD en een groot deel van de KVP-fractie om vooral Veronica nog enig uitstel te geven totdat er binnen het omroepbestel een adequaat alterna tief voor deze omroep gevonden Is. Over een voorstel van D'66-woordvoerder ir. Schwarz aan de Eerste Kamer, om de behande ling van de Veronica-wetjes uit te stellen tot me dio 1974 wordt dinsdag gestemd. Thans ziet het er naar uit dat dit voorstel in de Eerste Kamer niet veel kans maakt, maar naar verluidt is het aantal KVP-ers dat zich er achter wil scharen groeiend. De KVP-er de heer Van Gooden verklaarde gister middag namens een groot deel van zijn fractie dat de regering, wanneer de Senaat de wetjes zal hebben goedgekeurd, geen gebruik moet maken van haar bevoegdheden om de zeevarende zen ders uit de ether te draaien, alvorens er een ad vies van de omroepraad is uitgebracht over de aanvrage voor zendtijd van de Veronica Omroep Organisatie. Die aanvraag ligt nu nog bij de om roepraad en minister Van Doom (CRM) ver klaarde gisteren tegenover de voorstanders van uitstel van executie, dat hij geen zeggenschap heeft over de omroepraad en dat hij derhalve de omroepraad niet kan verplichten zeer spoedig met een advies over de VOO-aanvrage te komen. Hij weigerde de uitvoering van de Veronica-wet jes te koppelen aan het advies van de omroep raad over deze zendtijd-aanvrage. Minister van Doom ging ook niet in op de suggestie van de CHU-er de heer Piket - eveneens fel voorstander van uitstel voor Veronica - om thans alvast enige toezegging te doen over de kansen op zendtijd voor de VOO. De heer Van Doorn zei dat de wet hem dit belemmerde en dat hij niet van plan is om de omroepwet te wijzigen, zodat voor Veroni ca een uitzondering kan worden gemaakt. De liberaal de heer Polak een van de indieners van de Veronica-wetjes uit het kabinet-De Jong verweet de regering dat er van een overgangsre geling voor de zeevarende zenders helemaal geen sprake is in het wetsontwerp. De heer Van Doom gaf de heer Polak lik op stuk door hem er op te wijzen, dat uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp niet blijkt, dat de toenmalige minis ter van justitie, Polak, aan een dergelijke over gangsbepaling had gedacht. Enig soelaas voor Veronica is er echter toch wel. Minister van Doorn liet duidelijk doorsche meren, dat het nog wel enkele maanden kan du ren voordat het definitief met de piraten gedaan is, als de Eerste Kamer de wetsvoorstellen goed keurt. De wijziging van de telegraaf- en telefoonwet waarmee het verdrag van Straatsburg geratifi ceerd wordt en de daarbij behorende uitvoerings wet die de bepalingen van dat verdrag bindend maken voor het Nederlandse recht, wil minister Van Doom tegelijkertijd in het staatsblad heb ben. Hij kon zich voorstellen dat er met de admi nistratieve gang van zaken nog wel zoveel tijd gemoeid zal zijn, dat de definitieve inwerkingtre ding van de Veronicawetjes niet voor de beslis sing op het verzoek om zendtijd voor de VOO za. plaatsvinden. Dit zal met name in KVP-kringen met instemimng zijn begroet, zodat het aantal te genstanders van de Veronica-wetjes in die hoek volgende week wel niet zo erg toegenomen zal zijn. Wetsontwerp verlaging collegegeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Kemengkle en staartssecretürfc Klein van onderwijs willen de studenten die de collegegeldwet hebben geboy cot alsnog tot betalen dwingen. Niet betalen betekent uitsluiting van examens. Dit blijkt uit het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp om het collegegeld van 1000 gulden tot 500 gulden te verla gen. Het aanpakken van boycotters de boycotters werd gevraagd, heeft tot'doel de ongelijkheid op Het wetsontwerp, waarover het te heffen die tussen deze groep en de groep wel-betalers is ont staan. Het is overigens geen ge heim, dat de socialistische mi nister en staatssecretaris de boycot-studenten liever onge moeid hadden gelaten, maar in de huidige politieke verhoudin gen is dat een onhaalbare kaart. Vlak voor net zomerreces vorig jaar sprak een meerder heid van de Tweede Kamer zich parlement zich nu gaat buigen, is een vervolg op het vorig jaar augustus genomen besluit van het ministerie van onderwijs om de 1000 gulden collegegeld in twee moten te hakken, waarvan de eerste aan het begin van het studiejaar moest worden be taald en de tweede halverwege. Die tweede moot vervalt nu, als de Tweede Kamer met het wets ontwerp akkoord gaat. Busongeluk: 19 doden Blythe (DPA-AFP) In de nabij heid van de Californische plaats Blythe is een autobus met land arbeiders in een kanaal gere den. Negentien inzittenden ver loren het leven. "!'..,V°0r ™otif va_" 5? Overigens heeft dit ontwerp een t u- tijdelijk karakter. Het wordt al lemaal anders in het nieuwe stelsel van studlebekostiging, waarover vandaag een nota, een discussiestuk, van staatsse cretaris Klein ia verschenen. Volgens deze nota komt er in plaats van kinderbijslag en kin deraftrek een basisbeurs voor alle studenten, die voldoende voortgang maken met hun stu die. Studenten van minder- draagkrachtige ouders kunnen een extra beurs krijgen. De stu denten krijgen voorts de moge lijkheid tot een bepaald maxi mum een rentedragende lening af te sluiten, in de plap's van het collegegeld en het school geld komt er een onderwijsbij drage, die wordt afgetrokken van de toe te kennen beurs. AMSTERDAM Eergisteren is in het Westduitse plaatsje Lahr een 19-jarige student aangehou den, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de wur ging van de 44-jarlge hotelbe diende Frans Idema in de nacht van maandag op dinsdag vorige week. Deze. in zijn omgeving als homo fiel bekend staande man werd woensdagmiddag met een koord om de hals levenloos aangetrof fen in zijn woning aan de Korte Keizersstraat in de hoofdstad. De andere verdachte in deze zaak, een 28-jarige Westduitse metselaar werd afgelopen zater dag op verzoek van de Amster damse moordbrigade door de Westberlijnse politie aangehou den. Hij bekende de hotelbe diende door wurging om het le ven te hebben gebracht. De Westduitse student, die in Am sterdam onder een valse naam was opgetreden, werd gearres teerd in de buurt van zijn ou derlijke woning in Lahr. Hij is gisteren op transport gesteld naar West-Berlijn om daar te- worden gehoord. Ja een 20-jarig verblijf in een ge vangenis heeft China de Duitser Heinrich Lipphadt in vrijheid ge steld. Lipphadt (midden) bij zijm aankomst in het Duitse consulaat in Hongkong. Beraad over regionaal fonds mislukt BRUSSEL (ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de EEG komen op 30 januari in een extra-zitting bijeen om te trachten dan uit de problemen van het creëren van een Euro pees regionaal fonds te komen. Dat betekent dat de besprekingen, maandag en dinsdag in Brussel geen enkel resultaat hebben op geleverd. Vóór de 30ste januari, aldus de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Van der Stoel, zal er nog druk bilateraal overleg tussen do EEG-partners zijn en waar schijnlijk worden ook de staats secretarissen van buitenlandse zaken ingeschakeld om te probe ren de besprekingen voor eind januari zoveel mogelijk voor te bereiden. Ankara(DPA) De voorzitter van de republikeinse volkspartij in Turkije, Bulent Ecevit, is door president Fahri Koruturk belast met de vorming van een regering. Hij zal een kabinet sa menstellen uit zijn eigen partij en de nationale welzijnspartij. EEG «raat naar O olicberaad in Washington Brus8el(ANP) De EEG zal als gemeenschap deel nemen aan de energieconferentie die op uit nodiging van president Nixon op 11 februari in Washington wordt gehouden. Dat besluit is gisteren in Brussel in de Europese ministerraad ge vallen. De EEG zal,er vertegen woordigd zijn door Walter Scheel, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, die de EEG-raad voorzit en door de president van de Europese com missie, Ortoli, bijgestaan door vice-voorzitter van de Europese commissie Simonet. Ook de af zonderlijke lidstaten van de EEG zullen op de conferentie vertegenwoordigd zijn. MOSKOU (UPI-Reuter) De dissidente schrijver Alexander SoI.T>nltsln heeft de Russische schrjversbond ervan beschul digd zijn collega-schrifjster, de 66-jarige Lidia Tsjoekowskaja, te hebben uitgestoten als „wraak" voor het beschikbaar stellen aan hem van haar huis als werkruimte. De bond be sloot vorige week de schrijf ster uit te stoten haar onmogelijk is gemaakt nog boeken in de Sovjet-Unie te publiceren. In een verklaring die hij Wes terse correspondenten ter hand stelde noemde Solzjen ts'n het beeld „vernederend'' dat „een tiental welgevoede, welvarende mannen hun actie voeren te gen een kwijnende, blinde en ontmoedigende vrouw die zelfs hun gezichten niet kon zien". De nobelprijswinnaar twijfelt er niet aan dat „het doel van deze actie was zich tegenh aar ie wreken omdat ze mij de mogelijkheid bood te werken in haar huis in Peredelkino en om anderen bang te maken die met de gedachte zouden spelen haar voorbeeld te volgen". Intussen blijft de campagne te gen Solzjenitsin onverminderd aanhouden. Op een wijze die normaliter wordt gereserveerd voor belangrijke politieke ver klaringen drukten de gehele Moskouse pers en de grote bla den in de verschillende repu blieken een bittere aanval af die het communistisch orgaan Pravda op hem deed. De Pravda kwalificeerde Solzjenit sin als „een walgelijke niets nut" die het lot verdient van „een verrader, van wie alle arbeidende Sowjetburgersi ofk oprecht mens op aarde, zich slechts in walging kunnen af keren". Hoewel Solzjenitsin al eerder een verrader is ge noemd scheen het artikel duidelijk het produkt van een besluit van hogerhand aan te duiden dat krachtige maat regelen tegen hem Qgffden voorbereid. Welke vorm aeze bullen hebben is niet duidelijk, maar men acht het niet waar schijnlijk dat hij wegens anti- Russische activiteit voor de rechter wordt gedaagd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9