Nieuwe burgemeester moet christelijk zijn Winst Zwanburg voor rioolproject Bollenstreek kan tot 2000 vooruit met hongerige vuilbunker ECHTPAAR SCHIPPER SCHOOT IN DE ROOS Woningen voor bejaarden bij de Tromplaan? bollen- en duinstreek Meerderheid raad Sassenheim: GS: Niet hele huid verkopen KTS Open Huis in Propaganda beroepsonder wij s voor PAGINA 5 WOENSDAG 16 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT SASSENHEIM In de speciale raadsvergadering, die gisteravond werd gehouden om commissaris mr. Vrolijk het profiel voor de nieuwe burgemeester voor te leggen is het er even fel aan toe ge gaan. Over de bekwaamheden en eigenschappen, die de opvolger van burgemeester baron Van Knobelsdorf moet hebben, was de raad bijzonder eensgezind maar over zijn politieke kleur en gods dienst was men het minder eens Raadsnestor Vergedaal (KVP) had weliswaar betoogd, dat de politieke achtergrond en de le vensbeschouwing van de kandi daat ondergeschikt zijn aan zijn bekwaamheden, maar hij zei toch ook wel met enige nadruk, dat hij de overtuiging had, dat in het confessionele kamp (dat in de Sassemse raad nog 11 van de 15 zetels heeft) voldoende ge schikte figuren kunnen .worden gevonden. Voor WD-er Rotteveel, ook spre kend namens Pv.d.A en D'66, is het echter bepaald nog geen uit gemaakte zaak dat de nieuwe man uit een van de drie chris ten-democratische partijen moet komen op grond van de thans bestaande verhouding in de raad. Volgens de laatste verkie zingen is in Sassenheim de ver houding confessioneel overi gen, fifty-fifty geworden. De de confessionalisering is ook in Sassenheim begonnen, aldus Rotteveel en hij gaf daar enkele voorbeelden van. Die voorbeel- Rotteveel: Verhoudingen zijn veranderd den overtuigden echter niet ge heel commissaris Vrolijk. Men kan hier geen vergelijkingen maken met het onderwijs of met kruisverenigingen, aldus de commissaris. Die instellingen of verenigingen bewegen zich niet in het partijpolitieke vlak. De heer Rotteveel zei, dat hij be slist geen tegenstellingen wilde aanscherpen: een confessionele burgemeester zou door hem ook welkom worden geheten, maar volgens hem zou het in de rij van Bollentreek-gemeenten niet misstaan als Sassenheim een niet-confessioneel zou hebben. De heer Van der Fange zei er heilig van overtuigd te zijn, dat de bevolking een christelijke burgemeester verlangt. Mr. Vrolijk vroeg of er eventueel bezwaren zijn tegen een vrou welijke burgemeester. De heer Verdegaal zei in principe niet, maar dacht dat dit de raad niet zou liggen. De heer v. Montfoort en wethouder Mazee hadden geen enkel bezwaar, maar de heer v.d. Fange zei dat het pro fiel gehandhaafd moest worden en dat er vrijwel geen vrouwe lijke burgemeesters waren. Mr. Vrolijk vroeg verder of er t.a.v. het punt bestuurlijke erva ring alleen aan burgemeesters, of ook aan amtenaren, kamerle den e.d. was gedacht, waarop de heer Verdegaal antwoordde dat zo wijd mogelijk was ge dacht. Over de profielschets zei mr. Vrolijk dat er redelijk mee was te werken. Profiel van burgemeester De godsdienst en de politieke kleur even buiten beschou wing gelaten is de raad van Sassenheim het er over eens, dat de nieuwe burgemeester aan de volgende eisen moet voldoen: 1. Brede bestuurlijke ervaring bij de overheid. 2. Een even wichtige, energieke, met za kelijke inslag en duidelijk ei gen mening toegeruste per soon tussen 35 en 50 jaar. 3. Spreekvaardigheid met ken nis van zaken en het vermo gen om goed naar anderen te luisteren. 4. Goede contac tuele eigenschappen, zowel in relatie tot de eigen be stuurlijke organen, de admi nistratieve en technische diensten der gemeente als in verhouding tot de individuele inwoner, de plaatselijke ver enigingen en het bedrijfsle- den. 5. Representatieve ei genschapen om de gemeen te bij het rijk, de provincie, andere gemeenten en over heidsinstellingen met gezag en visie te vertegenwoordi gen. 6. In staat om te kun nen activeren, coördineren en delegeren en om een juis te bijdrage te leveren aan een zodanige werksfeer bin nen de eigen ambtelijke diensten, dat deze diensten optimaal functioneren. VALKENBURG Het in Valken burg in september 1973 gestarte cultureel centrum blijkt een schot in de roos te zijn geweest. Zoals de zaken er nu voorstaan is de belangstelling voor de di verse cursussen enorm groot en het zit er zelfs dik in dat in de nabije toekomst het aantal cur sisten nog groter zal worden. De initiatiefnememers van het cultureel centrum, het echtpaar Schipper zijn toch wel verrast over de manier waarop Valken burg is komen opdagen. Naast de cursus Engels trekt vooral veel belangstelling het bloemschikken. De bloemsier- kunst is zelfs zo in trek dat le raar W. Buurman heeft besloten dit jaar ook een cursus in het schikken van voorjaarsbloemen te verzorgen. De eerste les start op donderdag 28 februari in het Dorpshuis om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Wie zin in de cursus heeft kan zich aan melden bij de fam. Schipper, Remouchamsstraat 9, tel. 15.998. Wat zijn de toekomstplannen van het echtpaar Schipper voor zo ver het hun bemoeienissen met het cultureel centrum betreft? „Als er voldoende belangstelling blijft bestaan zijn we dn princi- .pe bereid alles te organiseren. We willen ook wel eens wat gaan doen op het gebied van muziek en toneel", aldus hun commentaar. EET ECHTPAAR SCHIPPERS: Veense LTB viert weer oogstdankdag op 23 januari ROELOFARENDSVEEN Op woensdag 23 januari gaat de L.T.B. afd. Roelofarendsveen weer de jaarlijkse Oogstdank dag vieren. Om 9 uur is de parochiekerk „St. Petrus Banden" een H. Mis uit dank baarheid. boor diaken J. van Niekerk, ver bonden aan het bisdom Sao Paulo in Brazilië wordt de pre dikatie gehouden, waarbij te vens de te houden collecte diens missie bestemd is. Na deze Eucharistieviering wordt in het dorpshuis ,,De Alke burcht" de jaarvergadering ge houden. Naast de gebruikelijke jaarverslagen is er de bestuurs verkiezing waarvoor de perio diek aftredende bestuursleden K. Hoogenboom en A. H. Verdel zich weer herkiesbaar stellen. Tevens is er een voorstel tot verhoging van de afdelingscon tributie. De aan deze Oogst dankdag verbonden feestavond wordt eveneens in De Alke burcht gehouden en wel des avonds te 19.30 uur. Deze avond wordt begonnen met prijskaar ten en prijssjoelen en besloten met muziek en dans. BOLLENSTREEK De vuilnisauto's van Lisse, Hillegom, Katwijk, Noord- wijk, Noord wij kerhout, Rijnsburg, Valkenburg en Voorhout rijden te genwoordig per week heel wat kilo meters meer! Sinds kort gaat nl. al het vuilnis van deze gemeenten naar het station van Noordwij kerhout aan Piet Gijzenbrug, waar alle vaste af valstoffen uit de gemeente worden opgeslorpt door een bunker, de een inhoud heeft van 765 m3. Via deze bunker komt het uiteindelijk dan terecht in e enspoorwegwagun. Die vervoert het afval naar het Drentse Wijster, waar alels wordt gecompos- teerd. Als compost komt een deel van het vuil uit de duin- en de bollen streek weer in deze regio terug. De genoemde gemeenten hebben een contract gesloten met de VAM (vuil Afvoer Maatschappij). Een contract dat een looptijd van dertig jaar heeft. Voor verschillende gemeenten was het een „must" dat er op korte termijn beslissingen werden geno men Hillegom bijv. zit al jaren met een stinkende vuilnisbelt vlak tegen de bebouwing aan. Lisse kon voorlo pig nog vooruit, maar heeft de belt nu gesloten omdat men als duin- en ibollenstreekgemeenten samen een besluit nam om de vaste afvalstoffen per trein naar de Vam te vervoeren. Op basis van een door de VAM voor gelegd plan werd door het gestichte Vuil Afvoerbedrijf Duin- en Bollen streek opdracht gegeven om Noord- wij kerhout een overlaadstation te bouwen. Dat station is nu een poosje in gebruik (en voldoet heel goed). In het geheel gesloten overlaadgebouw rijden de vuilniswagens naar binnen en storten de inhoud in een beton- bunker van 765 m3 inhoud. Deze bunker heeft een stortportaal dat door vier roldeuren van de buitenwe reld is afgesloten. Boven deze bunker loopt een kraan met een poiiepgrijper die een inhoud heeft van twee m3. Met behulp van deze kraan wordt het vuil uit de bunker gehaald en in de trechter ge stort die het afvoert naar de spoor wegwagon die daaronder wordt gere den. Dank zij een kiene vinding een in de bunkerrand lopende sproeileiding die van neveldoppen is voorzien wordt de bunker geheel door een wa ternevel afgedekt. Deze nevel fun geert als stoffvanger bij het storten van stoffen die sterk plegen te stui ven. De nevelaar wordt ook inge schakeld bij brandgevaar. Om alle overlast voor omwonenden te voorkomen is in het overlaadgebouw ook nog een stofafzuiging aange bracht. Op die manier wordt in het gebouw zelf een onderdruk gehand haafd. zodat er geen stof naar buien kan. Tussen de storttrechter en de daaronder opgestelde wagon as bo vendien een siofafdichting van nylon borstels aangebracht. Veel huisvuil wordt in plastic zakken aangevoerd. Om te voorkomen dat die zakken met inhoud onbeschadigd in Drente arriveren (en dan dus niet gecomposteerd zouden kunnen wor den) is boven de trechter een mobie le zakkenscheurinstallatie aange bracht, die naar behoefte ingezet kan worden. Het wagentransport voor en na de belading vindt plaats met een elektrische verhaal installa tie met drukknopbediening. Uit een vaste cabine boven de stort trechter heeft men een goed uitzicht door het gehele gebouw Vanuit deze cabine worden alle funkties bediend. De aangevoerde hoeveelheden wor den geregistreerd door een electroni- 6che weegbrug. Om de verkeersveiligheid op de pro vinciale weg niet te verminderen, was het noodzakelijk om de bestaan de toegangsweg tot de laad- en los weg te reconstrueren. Het heeft alle maal wel een handvol geld gekost, maar de duin- en bollenstreekge meenten zullen nu de eerstvolgende dertig jaar geen problemen kunnen vuil En dit is een hele zorg min der WARMOND Na langdurige on derhandelingen met G.S. heeft Warmond eindelijk toestemming gekregen om een gedeelte van de verwachte winst uit het zandwinningsproject Zwanburg te besteden voor de uitvoering van de derde fase van de riole ringswerken. Burgemeester De Vreeze deelde dit gisteravond aan de raad mee in zijn nieuwjaarsrede. G.S. hebben echter uitdrukkelijk laten weten, dat men aan deze toestemming niet mag ontlenen, dat nu al de hele huid van de nog te schieten zandbeer ver deeld kan worden. De heer Van der Kroft zag zich daarmee voorlopig ook de pas afgesneden. Hij wilde niet alle winst van Zwanburg stoppen in Koudenhoorn. Als mogelijke an dere doelen noemde hij een ge meenschapshuis, een derde sportveld en trapveldjes in En depoel. De burgemeester zei daarop in de geest van GS, dat het nog te vroeg is voor een dergelijk lijstje. Op dit moment is bovendien niet bekend hoe groot de winst wel zal zijn. In zijn Nieuwjaarsrede merkte de burgemeester nog opt, dat dit ja Burgerlijke Stand r van W P. A. M. Akerboom: Joc der en A. H. M. v ad Rijn: Waspeen p. Velling Kf AI 6.00—10.00; All 2 60-6 90. - BH 2.401.00: BI 5.00—9.70: 3.30—1.90: CII 2 40—3 00 Boerenkr-. 2.7—57, Prei 71. Schorseneren AI 87—1.14; BI 11—34; Cl 7—S; CII 13—47. Spruiten 71; Aanvoer was peen 25S.000 kg; schorseneren 70C0 erg voorzichtig met ge- meenschapsgeld moet worden omgesprongen. „Het zal nog j moeilijker worden om de ge-I meenschapsvoorzieningen op peil te houden. De raad ging verder accoord met de benoeming van de heer J. Breedijk als nieuw raadslid. Hij1 komt in de plaats van de heer Heyl (prot. chr.), die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken voor de raad. De heer, Heyl was indertijd de opvolger van de heer Breedijk. Een ren tree dus in de Warmr»"dse raad. Burgemeester markeerde dit feit met worden van dank aan het scheidende raadslid voor zijn inbreng en inspanningen. i VOORHOUT In de K.T.S., voorheen B.N.S., worden mo menteel „open dagen" gehou den. De bedoeling van deze da gen is op de eerste plaats om wat reklame voor de school en het beroepsonderwijs te maken. Speciaal voor het beroepsonder wijs, dat de laatste tijd een van een lijstje een aantal vra gen moeten beantwoorden, waarna zij een versnapering krijgen angeboden. Hierna zullen de kinderen groepsgewijs wor den rondgeleid. retds beioek gebrach: aan 0m dt kinderen wat te aktivtren beetje in de verdrukking Is. Deze ,open dagen" duren tot en met donderdag. Verschillende scholen u:t Voorhout hebben de K.T.S. specaa' 'leerlingen van de zesde klassen lagere school. Alle leerlingen van de K.T.S. werken bij toerbeurt mee aan deze dagen, o.a. van de af delingen algemene handvaard g- heid, elektra, metaalbewerk ng. houtbewerking, bakken, koken enz. enz. Voor donderdag wor den er zo'n 230 kinderen ver wacht. Zij zullen aan de hand zullen zij creatief worden bez g- gehouden door ze een eenvoud g werkstukje te laten maken. OEGSTGEEST De raad van Oegstgeest komt morgenavond in openbare zitting bijeen. Tijdens deze vergadering komt een veran dering van bestemming van een bouwterrein aan de M. H. Tromp laan aan de orde. Dit naar aanleiding vn een vraag van de heer P. van Veen (PC) betreffende de mogelijkheid tot het bouwen van eengezinswoningen (36) voor beiaarden in dc woningsector op de plaats van het voormalige Rijnlands Lyceum. Een gebouw waarin thans nog de R.K. Jenaplanschool gevestigd is, maar dal bij de tot standkoming van de nieuwbouw aan de Rembrandt van Rhijnlaan, gesloopt zal worden. Oorspronkelijk is op dc genoemde plaats een gymnastieklokaal ge pland. Het alternatief een gymnastieklokaal te bouwen op het terrein van de Hofdijkschool óf naast genoemde school in de groenstrook, komt het college niet gewenst voor. Als bruikbaar altermtM ziet 1 liet college de realisering Van eerrigymnastlMc-ahl nabij dë'opfenoa- re lagere Floraschoöl aan de Lange Voort, hoek Wijttenbachweg. gesteld om de K.T.S. met een De commissies van openbare werken, ruimtelijke ordening, financiën bezoek te vereren. Doordat deze en onderwijs alsmede C.R.M. adviseren unaniem tot bet bouwen dagen zeer leerzaam z jn is er van de bejaardenwoningen op het terrein van de M. H. Tromplaan. van de kant van de lagere scho- j De commissie van onderwijs wenst zich nog niet uit te spreken over len bijzonder veel animo. I de plaats van het gymnastieklokaal.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5