Zuster Theodosia 40 jaar in de bejaardenzorg en 25 jaar in Zoeterwoude Energiecrisis mogelijk gunstig voor sierteelt Studenten bespreken herstructuering w.o. WERKLOOSHEID IN DE BOLLENSTREEK HEEFT 'N GUNSTIGE ONTWIKKELING streeknieuws Het Tapijtcentrum Wat u moet weten PAGINA 4 WOENSDAG 16 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Wat betreft de bloemisterij merk te de heer Hylkema op dat wel iswaar de veiling- en handels- omzet alsmede de produktie weer sterk gegroeid zijn ten Drie Leidse studentenverenigingen, d, V.C.S.B., afdeling Leiden, Catena en de S.S.R., houden op zaterdag 2 februari in Sociëteit „Horus", Kolfma- kersteeg 8, Leiden, gezamenlijk een een-doagse conferentie over de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs. Deze voor alle belang stellenden toegankelijke informatiedag, die om half elf, begint en tof vijf uur zal duren, zal voor al gericht zijn op de oorspronkelijke plannen van prof. Posthumus en op de wijze, waarop deze nu door minister dr. J.A. van Kemenade lijken te worden uitgevoerd. Nadat 's morgens de bezoekers in groepen nadere informatie zullen hebben gekregen en kernpunten van het plan verder zijn uitgediept, wordt 's mid dags onder leiding van de voorzitter van de Leid se universiteitsraad, drs. D.L.Coupnie, een forum gehouden waarin o.a. zitting hebben oud-minister jhr. mr. M. L. de Brauw, mr. K. J. Cath, voor zitter van het college van bestuur van de Leidse Universietit en voorzitter van een werkgroep van de Academische Raad, die een pré-advies heelt gegeven betreffende het voorontwerp van wet ontwikkeling hoger onderwijs, en prof.dr. J.C.Hee-sterman, lid van de Commissie voorberei ding herprogrammering wetenschappelijk onder wijs (de commissie-Wiegersma) zitting hebben. Met het ministerie van onderwijs en wetenschap pen wordt nog gesproken over een afvaardiging. HAZERSWOUDE De woning bij de Rhynenburchermolen in Ha- zerswoude-Rijndijk verkeert, evenals de molen zelf, in een erbarme lijke staat. Het huisje wordt momenteel niet bewoond, maar het ligt wél in de bedoeling dat dat binnen afzienbare tijd weer gaat gebeu ren. Burgemeester J. ten Heuvelhof heeft het onlangs nog eens dui delijk gesteld: het liefst hebben b. en w. er een echte molenaar in die dan tevens dé molen kan bedienen. En die mogelijkheid zit er, verduidelijkte hij, dik in. Alleen: het opknappen van het huisje, evenals de molen in bezit van de gemeente gaat nogal wat geld kosten. Dat is ook het geval met de molen, maar dat kan Hazers- woude moeilijk zélf bedruipen. Daarom wacht men er op CRM, maar dit ministerie heeft voorlopig geen middelen beschikbaar om deze molen te restaureren. TAPIJTTEGELS nergens zo billijk, nergens zo'n keus HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-161 LE|DEN LISSE De afdeling Lisse van de Ned. Chr. Vrouwen bond houdt vanavond een vergadering in Salvatori, in welke vergadering o.a. mej. Daudeij zal vertellen over haar werk in de Kibboets (met film). Voorts zal er ge kiend worden voor het Dr. Albronda van der Nagelfonds. LISSE De toneelvereniging „O.N.I." gaat het 2e lustrum vieren met een toneelavond op a.s. zaterdag 19 januari in Rehoboth. Opgevoerd zal worden „In- het Witte Paard", naar de bekende operette „lm weissen Rössl", opnieuw bewerkt door Rosita Peters. Het ge heel wordt gespeeld met aan gepaste decors en in cos- tuums van de landstreek van Tirol. Aanvang 8 uur. LISSE De afdeling Lisse van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt morgen als experi ment een „discussie-avond" in de grote zaal van de Pau- luskerk Ruishornlaan. Het bestuur stelt een aantal be langrijke onderwerpen ter discussie. LISSE De Damclub Lisse houdt vrijdagavond 18 janua ri een feestavond in „Het Baken" achter Rehoboth, aanvang 8 uur. ZOETERWOUDE De plaat selijke afdeling van de Vrou wenbeweging van het NKV houdt donderdagavond haar jaarvergadering in Don Bos- co. In het tweede deel van de avond wordt er bingo ge- ZOETERWOUDE De post duivenvereniging „De Kerk duif" organiseert a.s. zater dag en zondag een tentoon stelling in het voormalige Graalhuis naast de Sint Janskerk in De Zuidbuurt. De open:ng v'ndt zaterdag middag om 5 uur plaats. Zondag kan men er vanaf half tien tot 's avonds 6 uur terecht. Toegang vrij. Kalkar-project ter discussie in Voorschoten VOORSCHOTEN —In het Cultu reel Centrum, Prinses Marijke- laan 4 te Voorschoten organi seert morgenavond Nut-Voor- schoten een bijeenkomst over de kernenergiecentrale in het Duitse plaatsje Kalkar. Volgens het Milieu Rktiecentrum Nederland (MAN) zijn aan deze centrale vele risico's verbonden terwijl daarnaast vele twijfels bestaan over de noodzaak van het projekt. Het Nut-Voorschoten wil iedereen morgenavond in de gelegenheid stellen zelf zijn me ning te vormen over deze kwes tie aan de hand van discussies met voor- en tegenstanders. De aanvangstijd van deze avond is geteld op 20.15 uur. De toegang is gratis. Mutaties hervormde kerkeraad Lisse-West LISSE Na volbrachte ambtster mijn zijn in de kerkeraad van de hervormde gemeente Lisse- West afgetreden de ouderlingen Th. Gort, A. J. Duymaer van Twist (Ouderling-kerkvoogd), G. Roem en B. G. Vijfhuizen (jeugd- ouderling). Zondagmorgen a.s. zullen als nieuwe ouderlingen bevestigd worden: M. Bruggeman-Smink (jeugd-ouderling), J. de Kraker (ouderling-kerkvoogd), J. Schalk, J. in 't Veld (ouder ling), G. van der Wetering (ou derling-kerkvoogd). Herbeves tigd zullen worden de periodiek aftredende, en nieuw gekozen ambtsdragers: C. Bark (ouder ling/kerk. oogd), S. BUsscher (o.m. bijzondere opdracht com missie pastorale zorg Acad. Zie kenhuis), G. H. de Groot en A, de Vries (ouderling); de Diake nen H. J. Derrevoets en W. J. Kaak. Roelofarendsveen, Bloemenveiling, 15 januari 1974: Anjers 24—49, Rozen 2591, Forsythiatakken 26—65. Stre- lltzla 2.30. Geplozen chrysanten 10 p.st. Troschrysanten 1.30—1.80, idem jaarrond 1.85—2.35, Freesla's 95 3.10, Narcissen 90—4.60, Tulpen: Apeldoorn, Demeter, Prominence '1.65—2.15. Lustige Witwe, Prelu dium, Topscore, Christmas Marvel, Sulpher Cloud, Pink Trophy, Winter- gold, Hoangho 1.30—1.70. Cassini. Kees Nells, Wonderland, Paul Rich ter, La France, Christmas Gold 1.70—2.00, Golden Apeldoorn, Ma dam Spoor, Mickey Mouse 1.90- per bos. Bezoekuren ziekenhuizen ematnrenafdellng (alleen bezoek kunner één bezoeker ontvangen. Op dinsdag is er geen bezoek, l.ehalvr dag bevallen zijn. uur, za. en zo. 14.30—15.30 uur. Zaal 51 (baby's): alleen voor ouders: dag. vanat 10.30 uur. Innnkllniek: 3e klas 13.30-14.30 en Klndorzaal, keel-, neus- en oorheel kunde: dag. behalve dl. 18.15—19.001 uur, dl. 13.00—14.00 uur. za. en zo. tevens 14.30—15.30 uur. Op de afde ling kindergeneeskunde kunnen kin deren beneden do 12 jaar niet wor. klos en1 ...0 uur. 14.00- 19.00 uur. 18.00—19.00 uur: 2e klas 13.30—15.30 en 19.00—20.00 uur. Uphcii Ziekenhuis Rijnoord: dagelijks (ook zondags) la en 2e klas van 10.30-11.00 uur, van 14.00—15.00 uur van 1S.00—19.00 uur: 3e klas: van 14.00—15.00 uur, van 18.00—19.30 uur. Kraamafdellngvan 14 00-15.00 uur. van 19.00—19.30 u.. alléén voor echtgenoten. Kinderafdeling: van 14.00-15.00 uur. van 18.00-18.30 u., dinsdag en donderdag alléén voor vaders. Kinderen beneden 16 4""* geen toegang. vrij. 16.45—17.45 15 00 uur, zon 13.00—15.00 uur. Psychiatrisch ziekenhuis JEnuogoesi dingdag en vrijdag 13.0014.30 uui 11.0C .'00 en 14.00—15.00 i St. EHsnbeth Ziekenhuis: Itlasseafdt lingenVolwassenen: dagelijks va 11.15 lot 12.00 uur. van 14.00 tc 14.45 uur e.i van 12.45 tot 19.45 UUI Kranmnfdeling: dagelijks van 11.1 tot 12.00 uur (alleen v echtgen.l van 15.00 tot 16.00 uur, en van 18.4 tol 1.45 uur. Kinderafdeling: dage lijks van 15.00 tot 18.30 uur. 3e klasse: Volwassenen; Dagelijks van 14.00 tol 14.45 uur, en van 18.4' tot 19.45 uur. Kraamafdellng: dagf lijk? van 15.00—16.00 uur en val 18.45 tot 19.45 uur Kinderafdeling: dagelijks van 15.00 t jZoeterWöude Vorige week zon- I dag, 6 januari, was het 25 jaar I geleden dat zuster Theodosia in Zo©terwoude arriveerde I haar werk onder de bejaarden te beginnen. Zij kwam toen uit Oudewater, waar zij reeds 15 jaar een taak hierin had gehad. Dit dubbel-jubileum zal in Huize Emmaus a.s. donderdag op een passende wijze worden gevierd. Wi© nu het royale bejaardencen trum tegenover de Verlaatweg ziet, kan nog nauwelijks bevroe den hoe moeilijk de aanloop tot ■dit alles is geweest. Zuster Theodosia weet daar alles van want zij heeft de bejaardenzorg vanaf de grond opgebouwd. Het royale huis tegenover de Sint Jan in de Zuidbuurt, dat vol gens testamentaire beschikking van broer en zus De Boer was bestemd voor de huisvesting van bejaarden was bij haar komst iin 1949 nog bewoond door de fam. Van Teijiingen. In overleg met deken D. Bont werd toch in februari met één kamer hierin gestart en wie van de ou dere Zoeterwoudenaars kent niet meer de namen van de eer ste 3 mensen, die hier huisves ting kregen: Mijntje Hilgersom, Kee van Leeuwen en Marie van Bennekom. Toen er een paar maanden later meer ruimte kwam, was deze snel bezet want de wachtlijst, die er ook nu nog as, bestond ook toen al. Dikwijls werd een beroep ge daan op de leiding tot het opne men van bejaarden die drignend aan verzorging toe waren. De mogelijkheden waren echter zeer beperkt en toch wilde zus ter Theodosia de mensen niet teleurstellen en meer dan eens bood zij haar eigen bed aan. Er werden ook reeds spoedig plannen ontwikkeld om tot nieuwbouw te komen. Dat werd echter een zaak van lange adem, temeer daar de provin ciale planologen weinig gelukkig waren met de hiervoor gedachte plaats in de Zuidbuurt. Zij zar gen hierin een isolering van de bejaarden en wilden nieuwbouw in de dorpskern. Langzamer hand werden d© weerstanden overwonnen: „Met volhouden en groot Godsvertrouwen", zegt zuster Theodosia, maar juist ■toen de vergunningen binnen waren en de aanbesteding op handen was, brandde de Sint Jan in 1964 grotendeels uit. Her bouw op dezelfde plaats leek on waarschijnlijk en dat zette de gehele planologie op zijn kop. Er werd uitgezien naar een plaats in de dorpskern en toen ontwikkelden de plannen zich voorspoedig. Sinds 1968 zijn nu ruim 120 be jaarden gehuisvest in het nieu we Huize Emmaus. Maar de ontwikkeling gaat door. De dik wijls zo tragische scheiding van bejaarde echtparen, omdat één van beiden dringend in 'n verzor gingshuis moet worden opgeno men, hebben zuster Theodosia ■en het stichtingsbestuur doen uitzien naar mogelijkheden om dit te voorkomen. Die is gevon den in de bouw van een aantal kleine wooneenheden op het ter rein waarin de zusters gaan wo nen, zodat de z.g. personeelsflat voor deze mensen vrijkomt. Dat tegelijkertijd enkele alleen staande bejaarden voor één van de resterende woningen in aan merking komen is een gelukkige bijkomstigheid, waarvan op hun beurt ook weer woningzoeken den profiteren. Zo heeft dit heil zame werk vele gunstige neven effecten. Zuster Theodsia is er gelukkig mee, al erkend zij wel, dat zij als 22-jarige postulante bij de zusters Franciscanessen van Bennebroek wel tegen deze taak bij de bejaarden had opgezien. Dit temeer daar haar moderne inzichten in de bejaardenzorg nauwelijks enige weerklank von den. Uiteindelijk heeft toch alles zich ontwikkeld zoals zij graag zag. Alle reden dus voor een fij ne feestviering binnen de ge meenschap van Huize Emmaus. Ook voor iedereen daarbuiten bestaat donderdagmiddag vanaf 4 uur de gelegenheid om zuster Theodosia te feliciteren. Grofvuil eens per maand langs de weg NOORDWIJK De reinigings dienst in Noordwij kgaat voort aan elke maand het grof huis vuil ophalen. Daarvoor is een vaste v/eek aangewezen, name lijk die beginnende met de 2e maandag. In deze week wordt het grof vuil opgehaald op de zelfde dagen, dat het huisvuil in de plastic zakken aan de kant van de straat wordt gezet. Een en ander betekent een langrijke verbetering, omdat het publiek sneller dan tot dus ver het grof vuiil kwijt kan, ter wijl het ophalen bovendien op een vaste dag pleegt te geschie den. Men kan het bedrijfs- en tuinvuil op verschillende manieren kwijt. Een deze week door de reinigingsdienst huis aan huis verspreide kaart geeft de ver schillende mogelijkheden aan. Ook is ar een regeling getroffen voor het ophalen van kadavers van huisdieren. NOORDWIJK Op het Palace- i is een begin gemaakt met de reconstructie werkzaamheden, onder meer verband houdende met het herstel n de Kon. Wilhel- na Boulevard en de aanleg van de parallel-boulevard. Zoals wij onlangs reeds meldden ligt het in de bedoeling het profiel van de weg met ongeveer veertig centimeter te verhogen. Hier en daar zullen verdiepte terrasjes aangebracht worden. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Floris z.v. B. A. M. Kauer en F. A. Graaf- mans, Martin, z.v. F. H. Log- tens en L. L. F. Sanders, Alexander z.v. R. E. Schwind- ling en M. H. John, Johanna, d.v. C H. M. Ruijtenbeek en A. Ouwehand, Ricardo z.v. L. F. M. Vlugman en N. M. S. de Jonge, Gürcen, d.v. H. Biyikli en H. Yilmaz, Christiaan, z.v. G. C. van der Plas en G. van Delft, Hellen, d.v. H. Jansen en H. M. Selhorst, Hermanus, z.v. J. van den Berg en C. G. M. Tuijthoff, Brenda, d.v. L. Rhijn en A. Sierat, Robert, z.v. C. F. Hopman en W. J. M. Schrijver, Christel, d.v. R. Zijp en J. J. H. van Loenen, Mi chael, z.v. D. .W van Ewyck en M. de Groot, Pieter, z.v. P. Glasbergen en S. S. Zervas, Ge- rardus, z.v. G. Verdoes en C. J. C. Wolvers, Silvia, d.v. A. van Duijn en A. P. van der Meij, Peter, z.v. H. van Kooperen en W. A. A. van Leeuwen, Froukje, d.v. D. Taat en S. Piena, Den ny, z.v. J J. van Hoof en J. Mieloo, Mariska, d.v. M. H. Herruer en C. A. C. van Stra len, Jacob, z.v. J. J. Steur en M. D. Lammes, Johan Jonkheer F. C. van Heurn en A. J. I. van Wieringen. Gehuwd: C. Plaizier en K. Boeh- lee, T. R. van Gameren en E. Harteveld, B. Jonges en M. A. J. E. Venhuis, A. M. Crooij- mans en I. M. van der Hoeven. Overleden: J. Heemskerk, 46 jaar, M. Massing, 1 jaar, M. J. van Westerop, 77 jaar, D. Bor ger 58 jaar, J. de Horde 61 jaar, W. F. Devilee 75 jaar, I. Bourgeois 79 jaar, S. Vos 52 jaar, J. A. S. van Dam 77 jaar, J. Visser 78 jaar, J. den Hollan der 63 jaar, M. Lina 71 jaar. Leidse agenda WOENSDAG 16 JANUARI: Rijnlands Lyceum, „Hoera we leven nog'', cabaret, 20.35 uur. LTS, Haagweg, cursus „Meubel en woning stofferen", 20.00 uur. DONDERDAG: 17 JANUARI: Trefpunt Eikenlaan, lezingen over „Okultisme. primitief bijgeloof en „Middel of groter bewustwording", Eikenlaan, Leiderdorp. 20.00 uur. Voorat opgave bij K. en O. Stadhuis, commissie Economische Za ken, kamer 004, 30.00 uun lancing; Wik v.d. Wijngaard, Politiek café, Hoofdstraat, Leiderdorp, 20.30 ZATERDAG 19 JANUARI: ixcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar de Kennemerdulnen, trek 9.15 uur met de trein Haarlem. Anthonius Clubhuis, feestavond Fran- elsousschool, 20.00 uur, Markten DEN HAAG De huidige ener giecrisis zou wel eens ten gun ste van de sierteelt kunnen wer ken, aldus PVS-voorzitter H. J. Hylkema gisteren tijdens de openbare vergadering van het Productschap voor Siergewas sen in Den Haag. Volgens de heer Hylkema is de sierteelt na opzichte van het vorige jaar maar dat dit jaar meer dan ooit goed gerekend moet gaan wor den, daarmee duidend op de on verwacht zware onkostenpost: verwarming. in de moeilijke hoek maar mo gelijk, zo wenste de heer Hylke ma, dat het zojuist begonnen struktuuronderzoek zal leiden tot verbetering van de rentabili teit en een te voeren toekomst- beleid. Een teken aan de wand noemde hij het feit dat in 1974 de kwe kers van tulpen met een lagere prijs voor hun producten genoe- De bloembollen zitten nog steeds gen moeten nemen in tegenstel ling tot alles om ons heen. „Wat meer handelen en wat minder praten zou deze toestand op kor te termijn kunnen verbeteren, aldus de heer Hylkema. „Een zo typisch hollands product als de tulp hoeft niet te grabbel ge gooid te worden. BOLLENSTREEK „De werke loosheid in de Bollenstreek blijft zich gunstiger ontwikkelen dan eind 1972 het geval is geweest," aldus een mededeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lis se voor de Bollenstreek. Het aantal werkelozen is sinds eind november wel gestegen van 338 tot 415, maar in aanmerking ne mende, dat eind december 1972 539 werkzoekenden stonden in geschreven, kan van een gunsti ger ontwikkeling gesproken wor den. De stijging sinds het eind van de vorige maand, die hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de secto ren landbouw, horeca en losse arbeiders, is overigens als nor maal te beschouwen in deze streek. Daarbij wijst men van het GAB Lisse er met nadruk op, dat eind 1972 de werkloos heid aanmerkelijk hoger was. De vraag naar arbeidskrachten liep terug van 512 tot 445 per eind december 1973. In de vrouwelijke sector is de ge registreerde arbeidsreserve ge daald, hetgeen een gevolg is van het feit, dat vele vrouwelij ke werkneemsters weer zijn gaan werken in de winterpakke- rijen. De vraag is nagenoeg ge lijk gebleven met 147 tegen 157 per eind november. De daling is voor wat de jeugd betreft aan zienlijk te noemen. Opzienbarende uitspraak van PVS-voorzitter H. J. Hylkema Overigens blijven In de sierteelt sector toch nog voldoende pro blemen het vak teisteren, zo bleek uit zijn nieuwjaarsrede. de oorlog door het toenemen van de welvaart wat opzij ge drukt maar de kansen lijken nu toch weer te keren. Immers, zo stelde hij, er zullen nauwelijks andere sektoren te noemen zijn, die zoveel geld in de nationale kas laten vloeien; die zoveel werkgelegenheid bie den; waar zoveel gezinnen van leven en waar zo weinig import, grondstof en energie tegenover staat.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4