Leidse begroting '74 LDWS bijna verrast door Lugdunum Reservemilj oenen en aanvullende uitkering zorgen voor „sluitende" J" vrv LENTE-LUNAPARK VIJF DAGEN OPEN Leiden breidt stalling voor fietsen uit Het Tapijtcentrum PAGINA 3 WOENSDAG 16 JANUARI 1974 l i .i i-SE UUUKANI Stad LEIDEN Het wordt voor het Leids gemeentebestuur steeds moeilijker, met de jaarlijkse begrotingen de fi nanciële klippen in de bestuurlijke zee te omzeilen. Deze zee lijkt vaak op een vaarwater waarin van rijkswege verzuimd is de eens gelegde levensgevaarlijke mijnen te vegen. B. en W. zouden ongetwijfeld de huidige financiële verhoudingswet als zo'n mijn willen zien. Het is al passen en meten sinds 1967, toen de laatste sluitende begroting aan de raad werd voorgelegd, en sedert 1970 wordt door Leiden bij de centrale overheid gebedeld om een extra bijdrage. Leiden meent hierop volledig aanspraken te kunnen maken omdat deze stad meer dan andere ge meenten 'n aantal structureel verstorende fartoren kent die het uitgavenpatroon bijzonder ongunstig beïnvloeden. Dit zijn de sociaal zwakke bevolkingsstructuur, de struc tuur van de oude binnenstad, de Leidse centrumfunctie en tenslotte de tekortschietende doeluitkeringen van het Rijk. Ook voor 1974 Is het college van B. en W. weer met veel zorg te werk gegaan. Omzichtig is ge manoeuvreerd en door de erva ringen wijzer geworden is een opvallend begrotingsresultaat bereikt binnen het 15-jarenplan waarmee Leiden zijn structurele achterstanden wil inhalen. Tot een en ander is men gekomen na een gesprek dat het college en enige raadsleden op 28 novem. ber '73 hebben gehad met de staatssecretarissen van Binnen landse Zaken en Financiën. Hierbij bleek, dat gedurende de periode van 1973 t/m 1977 gere kend mag worden op een jaar lijkse aanvullende uitkering van 8 miljoen gulden, 100 pet. waar devast. Voor 1974 kan dus een bijdrage van ca. 8,5 miljoen worden verwacht. Wel zou vol gens de bewindslieden Leiden moeten trachten door middel van een redelijk beroep op de reserves (voor '74 een bedrag van 5,5, miljoen) een sluitende begroting voor 1974 op te stel. len. „Wel, dat ls gebeurd", aldus bur. gemeester Vis, „ik dacht dat deze begroting ook goedkeuring van G.S. kan verkrijgen. Dat betekent, dat wij over vier jaar een schone lei hebben. Maar dat betekent eveneens, dat Lei den dan door zijn reserves (in totaal ca. 17 miljoen) heen is en met een lege beurs zit. Maar la ten we vertrouwen hebben voor de komende jaren. Ten aanzien van de financiële verhouding met het Rijk zal er een aan vaardbare situatie moeten ko men". Het resultaat dat is be reikt en dat door de raad goed gekeurd moet worden, is een „sluitende" begroting met een leid, dat teruggebracht kan wor- den tot 12,8 miljoen door bijstel- leid, dat teruggebracht kan wor. den tot 12,8 miljoen door bijstel, lingen en te nemen maatregelen zoals hogere opbrengsten van straat- en rioolbelasting, reini gingsrechten, personele belas ting en tarieven lichtfabrieken. Eventueel kunnen ook de overi ge belastingen worden ver hoogd. Wel komt er dan in de begroting een budgettaire ruim te van 1,2 miljoen voor nieuwe taken. Het tekort wordt dan 14 miljoen. B. en W., di de raad vragen voor 1974 een begroting vast te stellen die sluitend ge noemd kan worden omdat dit in bestuurlijk opzicht gewenst wordt geacht, menen hierdoor toch een meer werkbare situatie LEIDEN In het Rijksmu seum van Oudheden te Lei den, Rapenburg 28, worden in het voorjaar de volgende archeologische lezingen ge houden: 29 januari: drs. M. D. de Weert: scheepsopgra- vingen te Nigrum Pul- lum/Zwammerdam; de pro vinciale constructie van het „Romeinse" schip; 12 fe bruari: drs. F. T. van Stra ten: Kreta en de uitbarsting van Thera; 26 februari: C. Hoek. Middeleeuwse ontgin ningen in het Maasmondge- bied; Opgave voor de lezin gen bij de directie of de por tier, tegen betaling van 1 gulden. De vacature, die in de Uni versiteitsraad was ontstaan door het aftreden van prof. mr. Feldbrugge, is opgevuld door dr. J. C. P. A. van Esch. De Universiteitsraad zal op donderdag 17 januari 's avonds van 8 tot half 10 een ingelaste vergadering zonder besluitvorming wijden aan de memorie van antwoord inzake de herstructurering van het wetenschappelijk on derwijs. Eerste Binnenvest gracht 33. De heer B. Baud zal op 24 januari in de collegezaal van de Sterrewacht spreken over de polarisatie van het ster- licht. Aanvang 20.00 uur. De schrijfster Hella Haasse zal haar medewerking verle nen aan een discussie-avond, georganiseerd door de S.S.R. en het Bzztöhtheater op 22 januari. Aanvang 20.30 uur. Kaarten aan de zaal of tel. 01710-20900. op financieel gebied te geraken. „Het zal overigens de raad wel duidelijk zijn", aldus het colle ge, „dat gezien de economische situatie de door ons gedane be schouwingen eventueel zullen moeten worden herzien". Ver der merken B. en W. nog op, dat om een snelle goedkeuring van G.S. te verkrijgen van Ged. Staten deze begroting verge zeld zal moeten gaan van een meerjarenbegroting die duide lijk aantoont, dat door de toe kenning van de aanvullende uit kering en door middel van een redelijk beroep op de reserves ook voor de jaren '75 tot en met '77 sluitende begrotingen zijn op te stellen. Vanzelfsprekend moet een investeringsplan voor deze jaren ook inpasbaar zijn in een dergelijke meerjarenbegroting. Begin april zal de gemeeteraad de ingediende begroting op haar verdienste moeten beoordelen. V LEIDEN De bejaarden uit het Bejaardencentrum Lorentzhof werden gisteravond vergast op een gevarieerd feestprogramma, hen aangeboden door de Utrecht se organisatie Artiestenpalet. De ze organisatie verzorgde vorig jaar door heel Nederland zo'n 200 programma's: het is dus te be grijpen dat de „Lorentzhof"-be woners volledig aan hun trekken kwamen. Medewerkenden deze gezellige avond waren niste Irma Lagerwij, Edy Mat- thieu met eigen Nederladse lied jes, goochelaar Ad Klein e Leidse zangeres Marti Degens. LEIDEN In café-sociëteit „De Twee Spieghels" heeft men gisteravond kunnen luisteren naar de Amerikaanse tenor-saxofonist Bobby Jones, die daar zijn laatste concert in Nederland gaf. Jones, die geboren werd in Louisville (USA), werd min of meer gedwongen in de muziek te gaan door zijn vader. Op jeugdige leeftijd is hij begonnen met het spelen op drums; later speelde hij klarinet en in 1949 werd hij tenor-saxofonist bij de band van Ray McKinley. Met Charles Mingus maakte hij tournees door Europa, Japan en de Verenigde Staten. Uit deze tijd stammen vele platenopnamen. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden zal binnenkort van het college van b. en w. het advies ontvangen te besluiten tot ver lenging van de openingstijden van het lunapark dat rond Pa sen gehouden zal worden. Tot dit advies is verzocht door het VVV-Leiden. Aanleiding tot dit advies, dat gisteravond als ont- werp-preadvies in de commis- i sie voor Algemene en Bestuurlij- j ke Aangelegenheden (ABA) j besproken werd, is de daling van de netto-inkomsten tenge-1 volge van de enorme kostenstij- j ging en eon daling van de pachtgelden gedurende de laat ste jaren. Tot dusver duurde deze Paas-Ker-1 mis vier dagen met dien ver stande dat er geen lunapark ge houden mocht worden op Goede Vrijdag, op de daaraan vooraf gaande dagen in de stille week en op de Eerste Paas- of Pink sterdag. Een en ander was een raadsbesluit op 9 februari 1970. B. en w. zullen de raad nu ver zoeken dit besluit in te trekken en het VW toestemming te ge ven tot het organiseren van een lunapark op het terrein van de Groenoordhal gedurende een pe riode van vijf, door het college te bepalen, dagen. Deze mogen dan niet vallen op Goede Vrij dag en de daaraan voorafgaan de dagen in de stille week. De wens van het VVV was om ook op Goede Vrijdag kermis te mo gen houden. De netto-inkomsten van het luna park worden gestort in een eve nementenfonds, waaruit grote manifestaties zoals de Pil grim Fathers Herdenking in 1970 worden bekostigd. Op dit moment is er nog wel een over schot maar bij een voortgaande daling van de pachtsommen móet rekening worden gehouden met een verlies. Volgens de VVV is de enige manier om, meer interesse voor het luna park en daarmee hogere pacht sommen te verkrijgen een uit breiding van de openingstijden. Tegen het openstellen van het lu napark op Eerste Paasdag van af 13.00 uur bestaan volgens B. en w. geen bezwaren van over wegende betekenis. Het openstel len van inrichtingen voor ont spanning op zondag is vrijwel algemeen aanvaard. Goede Vrij dag draagt echter volgens het college een te bijzonder karak ter voor een groot deel van de Leidse bevolking. VERSPIL GEEN DRUPPEL. RIJ REGELRECHT NAAR HOGE RIJNDIJK 90 LEVENDAAL 157-161 LEIDEN LEIDEN Aangezien gebleken is, dat op een aantal plaatsen in de stad steeds meer behoefte bestaat aan het creëren van nieuwe dan wel het uitbrei den van bestaande stallingsgele- genheid voor fietsen, heeft het College van Burgemeester en Wethouders van Leiden Juist nu met het oog op de LEIDEN In navolging van ASC, maakte koplo per LDWS bijna een misstap. Konden de Rood zwarten het verleden week tegen Wernink niet meer corrigeren, de Roodwitten slaagden er nog net in om op het julte moment tot bezinning te komen. Het taaie Lugdunum bleef tot tien minu ten na rust overeind, maar haakte toen, onder de grote druk, toch af. Uiteindelijk werd het nog 5 —2 voor de nummer één en al kostte het dan wat meer moeite dan normaal: de twee punten waren weer binnen. LDWS heeft Inmiddels vier punten afstand genomen en enige concurrent ASC moet daar volgende week wat van af zien te knabbe len. Lukt dat niet, dan is LDWS al praktisch ze ker van het kampioenschap. De andere wed strijd, Stormvogels Wernink werd, voor Wer nink althans, een anti-climax in vergelijk met de prestatie die de Beton Boys afgelopen week le verden. Nu verloren zij met 3—1 in een overi gens niet zo sterke wedstrijd. De zege kwam wel bij de juiste ploeg. De onderschatting van Lugdunum en de inzet van diezelfde ploeg werd lijstaanvoerder LDWS in zo verre bijna rataal, dat een gelijkspel tegen de tot nu toe niet bijster sterk acterende Kikkersforma tie, eigenlijk wel een afgang had betekend. Dit al les in het licht der verhoudingen, want zoals Lug- iunum nu naar voren kwam, had het zich dit jaar fcog niet laten zien. Er is weliswaar geen sprake tan erg veel technisch vernuft, doch qua taktiek bi inzet, vergde men op gegeven moment toch wel veel van de Roodwitte ploeg, welke overigens nog ongeslagen is. LDWS werd geconfronteerd met een )loeg die tot het uiterste wenste te gaan en zich laarbij niets aantrok van de reputatie van oppo tent. Simpelweg kwam men tweemaal terug, ge- Kroon door attent te zijn en verdedigde daarna de luntendeling bekwaam. Eerst scoorde LDWS ge makkelijk via Ger de Roode, doch de Kikkers ttraften via Ellert een blunder van de defensie af. •Jadat Siem van de Linden via een ongelooflijk hooie goal voor 2—1 had gezorgd leek er geen tuiltje meer aan de lucht. Maar Hannoo betrapte le achterhoede van LDWS wederom op een slor- ligheid en moeiteloos deponeerde hij de bal achter fisser. En nog was het gevaar voor de Roodwitten [liet geweken, want dezelfde Hannoo kreeg even aarna nog een aardige mogelijkheid. Tot tien mi nuten na rust was Lugdunum in de (terechte) ver onderstelling dat het een puntje zou halen, maar Cock Slingerland maakte een einde aan een perio de van aanvallen en verdedigen, van kansen mis sen en soms chaotisch uitverdedigen, want hij knalde de bal resoluut achter de uitstekende doel man Van As. Deze moest trouwens tol betalen voor zijn inspanningen en even daarna liet hij een zach te schuiver van Pim van de Meer gewoon „lopen". Ger de Roode maakte met een penalty een bruut eind aan Lugdunum's illusie. Stormvogels heeft Wernink duidelijk gemaakt, dat je na één opvallende prestatie, daarna nog niet op je lauweren kunt gaan rusten. Want dat deden de Beton Boys, die vervolgens via hun eigen con cept van snel aanvollen en goed doorzetten door Stormvogels koek van eigen deeg voorgeschoteld kreeg. Natuurlijk was het weer Koos van Es die daar in eerste instantie gestalte aan gaf, want hij rondde eerst een vlotte aanval af, terwijl hij even later een tweede goal liet aantekenen, ge woon, omdat de Wernink-defensie een gaatje openliet. Een snelle voorsprong dus die iri de eer ste fase eigenlijk helemaal niet als bedreiging werd gezien. Wernink bleef lusteloos doorstrom pelen en Stormvogels zocht naar nog meer zwak ke plekken. Die vond het vooralsnog niet, terwijl men door Chris Looy zo'n tien minuten na rust op een eigen oneffenheidje werd geattendeerd, 2—1. Wie dacht dat hiermede de spanning was weergekeerd had het mis. Ook Paul Wetselaar tikte de bal, na een ééntwee met Collé, be heerst in het net, 3—1. Vermeldenswaard is ver der, dat Van Es nog een penalty miste; Collé er tot hilariteit van het publiek met de verkeerde bal vandoor ging en Sjaak Matters weer voor het eerst sinds maanden meespeelde. Verdere uitslagen: Gazelle-Swift 09; Roodenburg-LFC 32; Unitas Leiden-VWS 2—15; DSVV-Oegstgeest 1-5. III: UVS-Leidse Boys 1—8; RHW-Leiden 1—2; Gebak Boys-VTL 44. Oegstgeest 3-Tegelhandel 3 7—1; Katwijk 2-Storm- vogels 2 3—8; VWS 2-Unitas 3 0—3; Gazelle 4-Oranje Groen 3 46; Katwijk 4-SVLV 3 34; Gazelle 2-ASC 2 7—6; Durisol 2-SDO 2 1—4; Lei- den 2-Unitas 2 4—1; ASC 4-LFC 2 0—3; Fortuna 2-Stormvogels 3 2—4; VNL 2-Oranje Groen 2 3— 4; Fortuna 4-ASC 6 6—4. «rtrw -w** van de fiets te verwachten valt besloten het aantal fietsklem- men in de stad flink uit te brei den. Met het plaatsen van de klemmen is inmiddels een aan vang gemaakt. Allereerst wordt de stalltngscapa- clteit rond de beide stations uit gebreid. Zo zullen op het Sta tionsplein op de brede trottoirs voor de beide flatgebouwen plm. 150 fietskleromen worden geplaatst. Bij het station Lam menschans zullen er op het Ka- merlingh Onnesplein ongeveer 75 worden aangebracht. Wat het stadscentrum betreft wor den op de Steenstraat op het trottoir langs het parkeerterrein 50 fietsklem men geplaatst. Op het parkeerterreintje aan de Vismarkt/Kapelstraat aan de achterzijde van het stadhuis worden op de plaats van de hui dige inval idenparkeervakken een aantal fietsenrekken ge plaatst met een capaciteit van pim 100 fietsen. De invaliden parkeerplaatsen, die daardoor moeten vervallen, zullen worden verplaatst naar de parkeerha vens langs de rijbaan van de Vismarkt. Tenslotte zullen bij een aantal buiten het stadscentrum gelegen bushalten, waarvan in het verle den is gebleken, dat daar het nodige aanbod ven fietsen van busreizigers is, waar mogelijk van ietsklemmen worden voor zien. In eerste instnatie wordt hierbij gedacht aan de halten Voorschoterweg bij de Brahms- 1" 1. de Willem de Zwijgerlaan richt, ng station ter hoogte van de Kooilaan en de Groenoordhal alsmede de Burggravenlaan bij Afhankelijk van de behoefte die de hoek met de Hoge Rijndijk, optreedt zal zolang de voor raad strekt worden bezie of ook op andere plaatsen nog fietsklemmen worden geplaatst. SASSENHEIM - Zondagmid dag worden, uitgaande van de kath. Jeugdraad bij „Cees en Ineke" weer twee filmvoorstellingen gegeven voor de jeugd. Vertoond wordt de film „de gestolen straaljager". Aanvang 2 en 4 uur. ZO ETE fcWÖUDE - Hel Ka. tholiek Vrouwengilde organi seert vanavond in samenwer king met het Produktschap voor Groenten en Fruit een gezellige voorlichtingsbijeen komst in het Don Boscdhuis.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3