Celclóe (Bowuvni Grote uitverkoop benzinebonnen Prijsbeheer sing via uitbreiding van meldingsplicht rbl ijmaker Rabbani sprak voor zichzelf AC Milan bereidt zich in Leiden voor op Supercup Bestelling staatsloten vertraagd Israël zet bevoorrading derde leger Egypte stop Het Tapijtcentrum verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementne: per week 2,37; kwartaal ƒ30,66 ;jaar ƒ119,05 - Losse 65e JAARGANG No. 19712 WOENSDAG 16 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Van gewest tot gewest; 20.15 uur AjaxA.C. Mi lan. voetbal; 22.00 uur Panora- miek; 22.50 Studio sport. Ned. II: 19.05 uur Nederpopzien; 21.00 uur Van onderen; 21.25 uur Panorama woensdagshow. VEEL WIND Eeerst zwaar bewolkt met regen, morgen opklaringen en slechts hier en daar een bui. Krachtige tot stormachtige wind. aanvan kelijk zuidwestelijk, later rui mend naar west tot noordwest. Temperaturen van 5 tot 8 gra- De NOS geeft vanavond een rechtstreeks beeldverslag van j de voetbalwedstrijd tussen Ajax en A.C. Milan, het tweede en beslissende duel om de super I Europacup. Hoewel de kaartverkoop in Am sterdam aanvankelijk te wensen overliet een vol stadion was i de voorwaarde voor een directe uitzending bleek de situatie I vanmorgen dermate gunstig te zijn, dat de NOS vanmiddag om 1 12 uur bekend maakte de strijd direct uit te zenden. De-wed strijd begint om 20.15 uur. De film ,,Het beest moet sterven", komt hierdoor te vervallen. James Last voor drie concerten naar ons land VOORBURG James Last komt naar Nederland. De Voorburgse organisator Wim Bosman heeft de befaamde orkestleider voor drie concerten kunnen engage ren. Last brengt behalve zijn orkest ook een 27 man sterk koor mee. De concerten worden gegeven in de Doelen te Rotterdam, de Evenementenhal te Groningen en de Philipshal te Eindhoven op resp. 27, 28 en 29 maart. Van het laatste concert worden door de AVRO opnamen gemaakt voor latere t.v.-uitzending. Engeland in last door chronisch gebrek aan energie In Engeland, gisteren weer eens getroffen door een eendagsstaking bij de Spoor wegen, wordt van alles gepro beerd om aan goedkope energie te komen of om dure uit te sparen. In Yorkshire draaiden de wielen boven de mijnschachten gisteren na een lang weekend zonder werk, omdat de mijn werkers nog steeds weigeren overwerk te verrichten. Een Londense accountant probeerde om zonder auto z'n van 10 km. En de brouwerij- paarden maken hun rentree in de straten, want spoor staking of niet, het lauwe bier blijft getapt bij de Britten. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG Hoewel vanavond de eerste januaritrekking van de Staatsloterij wordt gehouden, heeft een aantal mensen dat per giro loten besteld heeft deze lo ten nog steeds niet in huis. Volgens adjunct-directeur Rozijn van de Staatsloterij gaat het waarschijnlijk om enkele dui zenden personen, die eind de cember per gewone blauwe gi rokaart loten hebben besteld. Zij hebben geen rekening gehou den met de drukte bij de PTT aan het einde van de vorige maand, waardoor hun giro-af schrijving de Staatsloterij pas in januari 'bereikte toen de in zendtermijn voor de januari trekking a' gesloten was. Deze mensen doen mi pas weer in fe bruari met de loterij mee. Voor hen die de Staatsloterij gemach tigd hebben iedere maand de kosten van een lot af te schrij ven zijn er geen problemen; hun lotnummer staat vast en hun eventuele prijzen worden gewoon uitgekeerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland houdt de laatste dagen een grote uitverkoop van benzinebonnen. Bij vele benzinepompen kan de klant extra benzine krijgen voor wat meer geld. Dat extra geld is bedoeld, om de kosten van de pomphou ders bij het inkopen van de bonnen te bestrijden. Steeds meer zaken gaan over tot het opkopen van bonnen, waar mee zij op de eerste plaats hun eigen klanten voor een betrekkelijk kleine vergoeding van dienst willen zijn. An dere zaken proberen via de benzinebonnen een wat lukra- tievere uitverkoop te kunnen houden. De duidelijkste stunt totnutoe meubels voor zegge en schrij- heeft een Delftse radiohande- ven één benzinebon te koop aan. laar uitgehaald. Via adverten- De mensen staan er nu al voor ties vroeg hij benzinebonnen te in de rij. koop voor twee kwartjes per li- Daar is niets op tegen aldus het ter. Zijn telefoon werd gister- ministerie van Economische Za- avond bijna geblokkeerd. De ei- ken. zolang de prijzen normaal genaar van de Delftse radio- blijven, zaak kreeg aanbiedingen, die De „witte" handel bonnen ls tot enkele duizenden liters opliepen. Tot vanmorgen had hij al een totaal aanbod van ruim 10.000 liters gekregen. Een grote zaak in Den Haag biedt vanaf morgenochtend sommige ners toegestaan an per slot van zaken wil de regering blijk baar ook wat royaler over de brug komen. Na 4 februari krijgt de automobilist waar schijnlijk 20 liter per week. Premier Den Uyl tijdens 't PvdA- congres gisteren in Amsterdam. BEIROET (ARP) ,,De honorair-consul van Koeweit in j Den Haag heeft zijn persoonlijke standpunt weergegeven, j dat los staat van de positie van Koeweit en van de Arabi- I sche landen", zo heeft volgens de correspondent in Koe weit van het Libanese blad ,,A1 Anwar" de Koeweitse mi nister van staat voor kabinetszaken, Abdel Aziz Hoessein verklaard. Zondagavond had de heer Rabba ni voor de televisie zich in een vraaggesprek uitgesproken voor opheffing van het olie-embargo tegen Nederland. De Koeweitse minister van staat Abdel Aziz Hoessein heeft ver der gezegd, dat de olieblokkade Het Van een onzer verlsaggevers Den Haag Er komt geen prljsstop, ook geen selec tieve, zoals de vakbewe ging en enkele politieke partijen, zoals P.v.d.A. en P.S.P. bepleiten. De rege ring voelt daar niets voor. Zij zal zich vrijdag tijdens de wekelijkse vergadering van de ministerraad wel beraden over de onrustba- i rende prijsstijgingen en nieuwe maatregelen aan kondigen om de prijzen in de hand te kunnen houden. Gedacht wordt hierbij aan uitbreiding van de aanmel dingstermijn voor prijs- I verhogingen tot 2 3 f maanden (thans 1 maand). Dan zal wel een wetswijzi ging noodzakelijk zijn. I Minister Lubbers (Economische Zaken) verklaarde gisteren na afloop van het tweede gesprek over de prijzen met de vaste j Tweede Kamercommissie voor Economische Zaken, dat hij van plan is een onderzoek in te stel- len naar de mogelijkheid extra subsidie te geven aan de consu- mentenorganisaties om de voor- licting aan het publiek over de rijsstijgingen uit te breiden. Men gaat er daarbij vanuit, dat een goed voorgelicht en prijsbe wust publiek een steentje kan bijdragen in de strijd tegen on gemotiveerde prijsstijgingen. De minister zag weinig mogelijkhe- den om te voldoen aan de eis j van de P.v.d.A., dat op artike- I len zowel de oude als de ieuwe I prijs moeten worden vermeld De consument zou daardor be- j ter weten waar h'.j aan toe is. j maar de minister zag de nodige 1 juridische voetangels en klem men. Het overlegorgaan van de drie t vakcentrales zal vrijdag een ge- TEL AVIV (AFP) De Israëliërs hebben de bevoorrading stopgezet van het op de oos telijke oever van het Suezkanaal omsingelde Derde Egyptische leger. De maatregel is ge nomen met het oog op de talrijke incidenten die door Egypte in dit gebied worden ge pleegd. Maandag waarschuwde minister Dayan reeds dat de bevoorrading van het Derde leger zou worden stopgezet als de reeks incidenten zich bleef voortzetten. Een Israëlische woordvoerder deelde mee dat gisteren drie Israëlische soldaten aan het Suez-front waren gewond bij inbreuken op het bestand door Egypte. Hij noemde de be richten van Syrische zijde over zware Israë lische verliezen bij een artillerieduel aan het Golan-front 1 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger zou vanmorgen nog een bespreking hebben met de Israëli sche regeringsleiders voor zijn vertrek naar Egypte. Het Israëlische kabinet zal wachten met een definitieve beslissing over de troe penscheiding bij Suez tot Kissinger terug is uit Egypte. Kissinger bleef zich gisteren op timistisch tonen over een spoedig akkoord, maar Israëlische zegslieden verklaarden dat er nog altijd enkele problemen moeten wor den opgelost, zoals de Israëlische eis dat Egypte zijn troepen uitdunt en raketten te rugtrekt uit de Sinai-woestijn. Cairo heeft deze eis afgewezen. Voorts staat Egypte erop dat Israël zich vastlegt op verdere te rugtrekking van de troepen, voor de eerste troepenterugtrekkingen plaatsvinden. sprek met de regering hebben over de prijzen. In de Tweede Kamer is aange drongen op een prijsdebat. De datum daarvoor zal worden vastgesteld na het einde van het kerstreces van de Kamer (21 januari). Premier Den Uyl heeft gister- avond op een vergadering in Amsterdam de beschuldiging weerlegt van de heer P. Brussel van de industriebond NKV, dat hij (Den Uyl) indertijd als op positieleider om een prijsstop schreeuwde als er veel geringe re prijsstijgingen dan nu aan de ode waren. „Ik aaag de heer Brussel uit één voorbeeld te noemen waar .ik om prijsmaat- regele heb gevraagd zonder re kening te houden met aanmer kelijke invoerprijsstijgingen", aldus Den Uyl. Tegen de prijs stijgingen van thans kan de re gering weinig doen. omdat ze van buiten komen. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond vinden het aandringen van voor aanstaande figuren in de poli tiek en in de vakbeweging op een prijsstop gevaarliik en mis leidend. „Het probleem van de stijgende prijzen, vooral als ge volg van de stijgende invoer prijzen is veepte ernstig voor goed in het gehoor nggende maar misleidende en tot de op lossing hoegenaamd niets bij dragende uitspraken", aldus de werkgeversverbonden. Verpleegster verongelukt in Noord wijk NOORDWIJK De 21-jarige ver pleegster A. Ngutra, werkzaam m het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria", is op de North- godreef te Noordwijk aan Zee verongelukt. Op weg naar haar werk reed zij 's avonds om streeks tien uur met haar brom fiets tegen een geparkeerde auto op. Het meisje was vrijwel op slag dood. Smrkovsky overleden In Praag is Jozef Smrkov sky overleden, na een lang durig ziekbed. Hij werd 62 jaar oud. Smrkovsky was tijdens de „Praagse lente" in 1968 als voorzitter van de volksvertegenwoordiging één van de voornaamste mede werkers van partijleider Alexander Dubcek. In augus tus van dat jaar werd door 'n inval van Russische troe pen de hervormingsbewe ging gesmoord. Een jaar la ter verloor Smrkovsky zijn functie. In 1945 had hij een groot aandeel in de opstand van Praag tegen de Duitse bezetters. Tijdens het proces tegen Slansky in 1951 werd hij evenwel als .Gestapo- agent" tot levenslang ver oordeeld. In 1963 werd hij weer gerehabiliteerd. Na de Russische inval bleef hij Dubceks beleid verdedigen, waardoor hij een grote po pulariteit in Praag genoot. tegen Nederland nog steeds van kracht is. Libanese blad Al Anwar merkt nog op dat de heer Rab bani niet de Koeweitse nationa liteit heeft en dat zijn zaak op het ogenblik onderzocht wordt door het Koeweitse ministerie van buitenlandse zaken. De heer Rabbani ls Palestijn met een Jordaans paspoort. LEIDEN Om twee uur op Schiphol, een half uurtje in de bus naar Holiday Inn en nog geen half uur later in trai ningspak op het veld. Dat is het drukke leven van een aan tal profs, bijeengehouden on der de naam AC Milan. Do roemruchte club treedt van avond aan tegen Ajax voor de zogenaamde Supercup en be reidt zich in de omgeving van Leiden daarop voor. Toch stond Sportstichting-directeur Philipsen enigszins vreemd te kijken toen hij hoorde, dat da Italianen graag gebruik wilden maken van één van de Leidse velden en ondanks de slechte conditie waarin deze momen teel verkeren, was de heer Philipsen uiteraard zeer gene- grote" gasten icgemoet te ito- Sleutels en zo kon het gebeu- geen om aan de wens van de men. In allerijl nam hij con tact op met de vereniging derploeg uit Italië op het veld ren, dat om half vier de won van afdelingsclub Sleutels stond te trappelen van de kou. Onder toeziend oog van een handvol belangstellenden en persmensen werkten zij hun, overigens, lichte, schema af. De spelers waren niet te spre ken (hen was een spreekver bod opgelegd), maar algemeen directeur Nero Rocco was best van zins om zijn gedachten over de aanstaande return te laten gaan en tevens over al- leerlei andere zaken. Dat kunt u lezen op de sportpagina. Respijt tot vanavond voor Romeins schip ALPHEN A. D. RIJN - Bewo ners uit Alphen a. d. Rijn, ver enigd in een actiecomité hebben tot vanavond de tijd gekregen dc benodigde 150.000 bijeen te krijgen om het onlangs opgegra ven romeinse schip bij Zwam- merdam te behouden. Oorspron kelijk hadden de bewoners tot maandagavond de tijd. Als het comité voor die tijd het geld of garanties daarvoor niet heeft, wordt het huidige onder zoek voortgezet. Dit betekent, dat het 37 meter lange schip niet wordt geborgen en gecon serveerd. Prof. Glasergen, de leider van het onderzoek op de vindplaats, en zijn medewerkers houden dan geen rekening met damwanden. die bij de berging noodzakelijk zouden zijn. De bewoners hebben inmiddels toezeggingen gekregen voor 5.000. Zij zullen de komende dagen particulieren en instellin gen wijzen op het dreigende verlies van dit scheepsunicum, dat verloren dreigt te gaan om dat op die plaats een gebouw moet verrijzen. Als de anderhalve ton voor van avond op tafel komt, zal de rijksdienst voor de IJsselmeer- polders zich tezijnertijd bezig houden met de berging van het Romeinse schip. COUPONS Alle kleuren, soorten en maten! Voordeliger kan het niet HOQE RUNDIJK 90 tEVENDAAL I8T-161 LEIOEN Vaticaan vindtSuperstar fris en oprecht VATICAANSTAD (Reuter) Radio Vaticaan heeft gisteren de film „Jesus Christ Superstar" fris en oprecht genoemd. Toen de filmver sie van de rock-musical vorige week in Rome begon te draaien, werd zij door rechtse katholieke jong^-en ais godslasterlijk betiteld. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht b zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement BON Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. Stuur de "Schotse jam" Adres: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1