GESPANNEN TOESTAND IN DJAKARTA CeidócSouomit Hartpatiënten op vakantie met Nationale Hartaktie Hele dagelijks bestuur Dennendal afgetreden Twee autoloze zondagen Problemen voor Peron groeien Tunesië zet linie met Libië in ijskast Nederlandse Hartstichting-voorzitter: WOENSDAG 16 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ut '-:**+■ t Zware regenval heeft het gevaar voor nieuwe overstromingen in Australië weer vergroot. In de staten Nieuw Zuid Wales. Queensland en Victoria is het waterpeil weer gestegen. Hier een overzicht van het stadje Narrabri, waar de rivier bulten haar oevers is getreden. Auto's staan droog op de brug. DJAKARTA (Rtr) De Indonesi sche autoriteiten hebben het uit gaansverbod voor de hoofdstad Djakarta opgeheven maar over al houden militairen toezicht om het uitbreken van nieuwe on geregeldheden ter gelegenheid van het bezoek van premier Ta- naka van Japan tegen te gaan. Bij de ongeregeldheden van gis teren zijn zeker zeven mensen door kogels van de politie om het leven gekomen. Vanmorgen vroeg hingen nog rookkolommen boven de stad van in brand gestoken auto's. Ook in de kantoren van een Ja panse auto-firma was brand gesticht. De scholen in de Indone sische hoofdstad blijven geslo ten en samenscholing van meer dan vijf personen zijn verboden. Enkele studentenleiders hebben de bevolking opgeroepen weer de straat op gaan. Andere vroegen ook om voorzetting van de demonstraties maar riepen op tot beëindiging van geweld en vernietiging. Inmiddels heeft de Indonesische regering aange kondigd dat zij verdere demon straties als verraad zal be schouwen, waarop maximaal de doodstraf staa„ TINIS (AP) De Tunesische re gering heeft gisteren bepaald dat er geen nationaal referen dum gehouden zal worden over de voorgenomen unie met Libië voordat de Tunesische grondwet is herzien, een proces dat ten minste enkele maanden zal du ren. )oor deze beslissing, die bekend gemaakt werd door premier Hed: Nouira, is de totale unie tussen de beide landen, waartoe zaterdag een overeenkomst werd ondertekend door de Tune sische president Hab'b Bourgui- n de Libische leider Moam- Kaddafi, in feite voor onbe- paalde tijd uitgesteld. )e Libi-sche m nister van binnen- landse zaken gen-majoor Khou ldi Amidi, die door Gadaf- fi inderhaast naar Tunis werd j gezonden in een poging de fusie 1 nog te redden, werd afzonder-1 lijk ontvangen door Bourguiba, Nouira en Habib Chatti, de nieuwe minister van buitenland se zaken a het onderhoud met Nouira weigerde Amadi verslaggevers te woord te staan. H.j keek zeer verstoord en schoof bruusk ver slaggevers opzij die- hem de I weg versperden. Directeur drs. Carel Muller, waarvan men verwachtte dat hij zou worden ontslagen, heeft van het bestuur een ernstige, schriftelijke waarschuwing ge kregen. Het bestuur achtte het onjuist in deze moeilijke situatie tot ontslag over te gaan. De moeilijkheden, die enige tijd geleden ontstónden, tussen drs. Muller schoolhoofd en super-vi- Arrestaties in zaak ontvoering Paul Getty 10ME (AP) De politie in Rome heeft bekendgemaakt dat j er in verband met de ontvoe ring en verminking van Paul Getty III drie mannen zijn. aan- gehouden en dat men speurt naar nog drie. Twee mannen werden gegrepen in Calabria, in het uiterste zuiden van Italië, j een in Rome. Romeinse politie heeft een aantal bankbiljetten gevonden die. naar verluidt, vermoedelijk deel uitmaakten van het losgeid dat voor Getty was betaald, •en verslaggever van de Italiaan se radio heeft meegedeeld dat de politie na waarschijnlijk over alle bijzonderheden van de ont voering beschikt. UTRECHT (ANP) De twee overgebleven bestuursleden van de Wil lem Arntsz-stichting hebben gisteren na afloop van een gesprek met delegaties van B en W van de gemeente en van Gedeputeerde Sta ten ook hun zetels beschikbaar gesteld. Maandag al stelden de an dere twee bestuursleden hun zetel beschikbaar. Eén en ander ge beurde naar aanleiding van nieuwe moeilijkheden rond de zwakzin nigenafdeling Dennendal. sor Henk van Nek, zijn nu in zoverre opgelost, dat Van Nek in een nieuwe funktie naar Den nendal terugkeert. De beleidsbepaling zal in de na bije toekomst meer in handen komen van het Oudercomité. Een woordvoerder van de on langs gevormde „Werkgroep Dennendalbestuur" noemde het nu ontstane bestuursvacuüm al- Ploeteren en plannen ALS „EEN JAAR VAN PLOETEREN", heeft Andriessen in het KVP-maandblad het perspectief van 1974 genoemd. Onderdeel van dat ploeteren zal zijn: een stap terug van de partijpolitiek terwllle van de nationale zaak. Muggezifters kunnen natuurlijk opmerken, dat partijpolitiek altijd identiek behoort te zijn met de nationale zaak; maar Andriessen zal ongetwijfeld bedoeld hebben te zeggen; dat elke partij (ook dc christen-democratie) thans bereid dient te zijn haar program kri tisch te bezien en aan te passen aan de mogelijkheden waarvoor de natie na het uitbreken van de energiecrisis en haar economische weerslag staat. ANDRIESSEN HEEFT ook nog eens bondig samengevat welke argu menten de KVP-fractie vooral bewegen bij haar beoordeling van het huidige en toekomstige regeringsbeleid. „Na veel spit- en graaf werk" aldus de fractievoorzitter werden de volgende invalshoeken als de belangrijkste gekozen: eerlijke verdeling van lasten effectie ve controle van het parlement, bescherming van de persoonlijke le venssfeer. Buiten het Binnenhof zal men in de eerste plaats voor de eerlijke ver deling van lasten aandacht hebben; dit punt ligt in het gezichtsveld vooraan en wanneer het parlement, de KVP-fractie in het bijzonder op dit punt falen zou de regering in de juiste koers te houden, zal de effectieve controle van onze volksvertegenwoordiging als „larie koek" worden bevonden en zet men achter de bescherming van de persoonlijke levenssfeer ook een groot vraagteken. Wij stellen niet dat beide laatstgenoemde invalshoeken bijzaak zijn, maar als Andriessen ook die als hoofdpunten opvoert, zouden we nog graag een vierde punt eraan toegevoegd zien: een tijdige plan ning voor wat er op diverse terreinen gebeuren, wanneer de crisis wat luwt en de mogelijkheden economisch en wat daarvan afge leid wordt weer wat ruimer gaan worden. WE ZIEN NU EVEN VOORBIJ aan de vraag of in de verschillende partijprograms de urgenties en de mogelijkheden juist waren aange geven. Maar vorige zomer bleek al, dat er op te veel ineens gemikt werd en de najaarscrisis heeft voor de 2de maal gedwongen naar het rode potlood te grijpen. Omwille van een effectieve parlementaire controle in de toekomst valt alles ervoor te zeggen tijdig studies te maken van de mogelijk heden met hun alternatieven op middellange termijn. Ook in de opvattingen van de natie inclusief 't KVP-kiezerskorps kan sedert begin 1973 het nodige veranderd zijn. leen maar gunstig voor de gang van zaken. Ondemocratisch ge nomen beslissingen zouden kun nen worden teruggeschroefd en de Willem Arntsz-raad, waarin alle geledingen van de WA- stichting zijn vertegenwoordigd, zou de belangrijkste participant in een nieuw dagelijks bestuur moeten worden. Het laten opknappen van allerlei verbouwingen kost tegenwoor dig handen vol geld. Wie dat niet heeft of het er niet voor over heeft, zal het dus zelf moeten doen. Om doe-het-zelvers te hel pen is gisteren in Amsterdam de cursus ,,zelf metselen" van start, gegaan. Leraar De Boer legt één van zijn vrouwelijke leerlingen de fijne kneepjes uit. Koffieprijs flink omhoog DEN HAAG Binnenkort zal de koffieprijs flink omhoog gaan. Een pak koffie van een half pond zal vermoedelijk 15 tot 20 cent duurder worden. De prijs verhoging wordt veroorzaakt door schaarste op de wereld markt. De Unie van koffiebranders en theepakkers heeft bijna een maand geleden de prijsverho ging bij het Ministerie van Eco nomische Zaken aangemeld. Ierland treedt op tegen IRA DUBLIN (AP) De Ierse rege- ring heeft, aangekondigd dat nieuwe acties zullen word:n in gezet tegen het Iers republikein se leger. Minister van Justitie Patrick Cooney verklaarde dat 300 extra politieagenten zullen worden ge- recruteerd voor intensier/er pa trouilles langs de grens van de republiek met Noord Ierland. De Ierse bewindsmn zei dat I het Iers republikeinse leger zich schuldig heeft gemaakt aan de meest afschuwelijke nv'sdaden die denkbaar zijn. Het Rotterdams vliegveld Zestienhoven is al enige tijd onder werp van besprekingen op hoog niveau: moet Zestienhoven blijven of verdwijnen? Inwoners van de Maasstad denken er zo het hunne van en maakten vandaag in een betoging hun ideeën, Zestienhoven te laten blijven, kenbaar door middel van een demonstratie. Stop Kindermoord vraagt: Eindhoven (ANP) De stichting pressiegroep „Stop de Kinder moord" heeft de regering gevraagd om de autovrije zondag een of twee keer per maand te handhaven. Volgens de stichting zou een meerderheid van het Nederlandse volk het betreuren om de autovrije zondag juist in lente en zomer niet meer te beleven. Het idee om een aantal zondagen te reserveren voor stille re create is ock punt van besprekingen in de Stichting Recreatie. De dir:c:eur van deze stichting heeft het idee om een deei van de zondagen autovrij te houden aantrekkelijk genoemd. „Stop de Kindermoord" vindt dat autovrije zondagen geen al ternatief kunnen zijn voe- de dringende noodzakelijke herstruc turering van woonwijken en verkeersruimten ten gunste van niet gemotoriseerden. „Wel kan de stille zondag de verademing van een bestand geven, waarin het menselijk verkeren weer kan worden aangeleerd. zonni9 T*st 19 temperaturen nn luchtdruk in mühbaren opklarngen hagel warmtefront H hoge-drukgetxed jg'bewofcing «f> sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen onweer windrichting verplaatsingsrichting O .Jfe ben weer eens verbaasd Mitterrand afgeluisterd ARIJS (DPA) Volgens het Parijse satirische tijdschrift Ca nard Enchainé heeft men gepro beerd de gesprekken van de so cialistische leider Franpois Mit terrand door middel van verbor gen microfoons in zijn woning af te luisteren. ft weekblad zit zdf ook met een afiuisterzaak die nog niet is op gehelderd. In de redactiever- trekken vond men onlangs mi crofoons. afluisterapparatuur in het huis yan Mitterrand moet volgens bet blad meer dan een jaar ge iden zijn aangebracht. Een maand geleden begon Mitter rand pas argwaan te krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Ik ben weer eens uiterst verbaasd", dat is de eerste reaktie van voor zitter Kierkels van de Nederlandse Hart stichting op de berichten dat de Nationale Hartaktie 1000 hartpatiënten een week gratis vakantie zal aanbieden. De heer Kierkels wordt al zo'n jaar of 3 geconfronteerd met de Nationale Hartactie, een instelling waar hij nog steeds niet helemaal hoogte van kan krijgen. Nationale Hartaktie-baas J. A. van der Put ten (voorzitter ad-interim) is erg enthousiast als hij het over zijn voorgenomen cadeautje aan hartpatiënten heeft. Als sponsor van zijn idee heeft hij het bekende Sporthuis Centrum weten te interesseren. Het Centrum de „Lommerbergen" bij Venlo zal eind maart en begin 'aipril openstaan voor de duizend uit gelote patiënten, „en ze mogen zelfs familie meenemen", prijst de heer Van der Putten aan. Een selectie wordt er volgens hem niet ge maakt, men wordt uitgeloot. „Maar we moe ten natuurlijk geen mensen hebben die per brancard komen". De uitverkorenen zijn al lemaal mensen, die al een tijd op de wacht lijst voor een hartoperatie staan en er nooit eens uitkomen. De verzorging van deze kas plantjes? „O, die is optimaal", verzekert de heer Van der Putten, waarop hij in rekia- me-zinnen Iaat volgen, dat de mensen onder gebracht worden in luxueuze bungalows mét kleurentelevisie. Zoals gezegd, de voorzitter van de Neder landse Hartstichting heeft zich over één en ander verbaasd „Iedere keer weer weet de Nationale Hartaktie de nodige verwarring te stichten, die echter nooit in ons voordeel uit valt. De directeur van Sporthuis Centrum heeft me wanhopig gebeld, omdat hij dacht met een bonafide instelling te doen te heb ben. Hij heeft uiteindelijk om jaarcijfers en een accountantsrapport van de Hartaktie ge vraagd, maar die kon de heer Van der Put ten niet overleggen". Het verschijnsel doet zich de laatste jaren voor, dat de campagne van de Hartstichting altijd doorkruist schijnt te worden door die van de Hartaktie. „Begin april houden we weer een hartweek. Publicaties daarover verschijnen al eerder en reken maar dat er weer gecollecteerd wordt. Maar niet door ons", aldus de heer Kierkels. Zelfs de plaatselijke afdelingen van de Ne derlandse Hartstichting worden herhaaldelijk op een dwaalspoor geleid door de instelling met bijna gelijke naam. „Ik wordt zo vaak opgebeld door afdelingen, die in paniek vra gen wat we nu weer aan het doen zijn", ver telt de heer Kierkels. „En dan zijn wij het niet, maar de Hartaktie, die bijvoorbeeld met een gloednieuwe ■ambulance op een beurs of tentoonstelling verschijnt. Dat is dan een 1-2-3-wagen. Bij zo'n stand staat dan ook een fiets met allerlei meters en daar kun je dan op gaan zitten. Voor 5 gulden. Het lijkt allemaal erg medisch". De heer Kierkels wil wel kwijt, dat hij he- j laas niets kan doen. Wat spijtig moet hij toe- j geven, dat in he kielzog van instellingen als de Hartstichting altijd allerhande beunhaze rij voorkomt „Zonder daarbij namen te noe men". zegt hij nadrukkelijk. Het enige dat hij wel nadrukkelijk wil bereiken is de ver warring uit de wereld te helpen, dat Hart stichting en Hartaktie dan ook maar iets met elkaar te maken zouden hebben Opvolger mr. Thurkow benoemd DEN HAAG (ANP) - Tot opvol ger van mr. C. Thurkow als woordvoerder van het ministè re van Buitenlandse Zaken, is benoemd mr. J. F. E. Breman (47) thans, woordvoerder bij de permanente vertegenwoordiging var, Nederland bij de EEG. De heer Breman zal in de loop van februari of maart zijn func tie beginnen. Hij wordt chef van de directie perszaken en nieuwsvoorziening van het mi nisterie. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. De heer Breman was eerder Raad voor persza ken bij de Nederlandse ambas sade in Brussel. Moordbrigade slaat weer toe RIO DE JANEIRO (AP) - Acht niet geïdentificeerde lijken zijn de afgelopen twee weken gevon den in verlaten wijken van Nova Iguaca, een arme voor stad van Rio de Janeiro waar de misdaad hoogtij viert. Dc lijken vertoonden de tekenen van een gewelddadige dood, het handelsmerk van de beruchte Braziliaanse moordbrigade. Deze brigade bestaat uit poli tieagenten die buiten hun dienst tijd het recht in eigen handen nemen. Sinds de moordbrigade in 1958 be gon te opereren zou zij reeds 2000 voor het merendeel kleine misdadigers om het leven heb ben gebracht. De Bilt Ten zuidwesten van Ierland maakt een zeer actieve, nog uitdiepende stormdepressie zich op, die ons land morgen een omstuimig weertype zal be zorgen. De depressie koerst na melijk over het midden van de Noordzee naar het Noordoosten, waarbij het stormveld zich tij delijk over ons land zal uilbrui den. Deze weesontwikkeling ■maakt het duidelijk dat de vorst in West- en Midden Europa voorlopig nog geen schijn van kans krijgt, temeer daar er op het midden van de Atlantische Oceaan alweer een nieuwe sto ring in de maak is. De vorst- grens, die zich vanmorgen langs de Pools-Russische grens uit strekte, wordt door dit nieuwe depressie-geweld opnieuw ver der naar het oosten terugge drongen. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Enige tijd regen, ook opklaringen en lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor donderdag. Aantal uren zon: 1 tot 5 Min. temp.: van 15 graden Max. temp: van 6—9 graden. WEERRAPPORTEN Barcelona Berlijn Bordeaux Gcnóvo Helsinki Innsbrück Kopenhagen Luxemburg MalaRa i geh. bcw, geh. bcw, gch. bcw. t. bcw. Laa Puim.is New York Tunis BUENOS AIRES Nauwelijks drie maanden na zijn verkiezing tot president ziet generaal Pe ron zich gesteld voor groeiende politieke, economische en socia le problemen. Daarbij komt dat door ongunstige weersomstan digheden de komende graan oogst aanzienlijk lager zal zijn en de energieproduktie voorlo- plg tien procent minder is dan normaal. Het staatshoofd en zijn voornaam ste medewerkers houden niet op te verklaren dat alle moeilijkhe den een erfenis vormen van de burgerlijke en militaire regerin gen die Argentinië hebben be stuurd in de periode tussen de afzetting van Peron in 1955 en het weer aan de macht komen van de Peronisten in mei van het vorig jaar. De ontevredenheid groeit bij de winkeliers, de^ industriëlen en de veeboeren, die onderworpen zijn aan een strenge prijscontrole, die weliswaar op spectaculaire wijze de inflatie heeft beteugeld, maar ook geleid heeft tot een aanzienlijke daling van de kwa liteiten van de produktie, in het bijzonder op het gebied van de levensmiddelen. Voor het eerst sinds talrijke jaren beginnen be paalde voedingsmiddelen schaars te worden of zijn zij al geheel van de markt verdwe- Op politiek en sociaal gebied is ondanks de beloften die Hector Campora bij zijn installatie als president in mei jl. het gedaan, het geweld niet verminderd, maar eerder toegenomen. Vrij wel dagelijks worden mensen ontvoerd. Twaalf personen on der wie een belangrijke militai re leider, kolonel Florencio Crespo, en vijf buitenlanders zijn nog niet terecht omdat de gevraagde losprijs niet betaald is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13