Behandeling patiënten met ernstige brandwonden staat in kinderschoenen MENSEN ZIJN MEER GEBAAT BIJ LEEFREGEL DAN BU MEDICIJNEN In Beverwijk eerste speciale ziekenhuis- afdeling 's Avonds na liegen uur opwinding vermijden Rennie Een brand: slachtoffers, vaak levensgevaarlijk gewond, die een heel speciale behandeling behoeven Essentieel in de behandeling van brandwon den in Beverwijk is de verwijdering van verbrande stukken hu'id en de transplanta tie van nieuwe stukken. Vaak is dat in het eerste stadium niet eens mogelijk. Dan wordt een speciaal geprepareerd stukje varkenshuid opgebracht, dat er na een aan tal dagen weer afzweert. Tijdens de verde re behandeling worden dagelijks teambe sprekingen gehouden over de psychische si tuatie van de patiënt en over de verdere medische behandeling. Esthetisch De afdeling in Beverwijk beschikt over tien bedden. Dat aantal kan. door het verplaat sen van een wand, worden uitgebreid tot veertien. Behalve de twee cellen, staan ook een speciale badkamer, een aparte opera- tiekomer en 'n uitgebreid scala aan medi sche apparatuur ter beschikking van het team. Zuster Raaymakers: ,,Zo spoedig mogelijk zullen we ook een plastisch chi rurg moeten hebben. We moeten geen ge noegen nemen met wonden, die mooi roze en dicht zijn. De esthetische kant van de zaak is zeker zo belangrijk." Bleef natuurlijk de vraag, waarom de eer ste brandwondenafdeling uitgerekend in Be verwijk zit. Eigenlijk toeval", zeg de heer Versluijs. De behandelend geneesheer Dr. Hermans kwam hierheen vanuit het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Hij had zich verdiept in de problematiek van de brand wondenbehandeling. Hij is daar ook op ge promoveerd. Eerst heeft hij een groep mensen weten te interesseren voor deze speciale vraagstukken. Zo is dat gegroeid." Dat er in Nederland niet meer brandwon dencentra zijn, zo stelt dr. Mees, ligt ook aan de financiën: „Voor de behandeling van brandwonden staat een chi rurg vele uren aan de operatietafel. De tarieven zijn zodanig dat hij met an dere operaties veel meer kan verdienen. Het is geen erg lucratieve zaak." O Wel een kostbare. De verpleegkosten zullen naar schatting rond de duizend gulden per dag liggen. Behalve de personeelskosten zijn namelijk ook de bijkomende kosten (laboratorium, medicdjnen, infusen, specia le voeding) bijzonder hoog. Hoogovens Dr. Versluijs is bevreesd voor een grote toeloop van patiënten nu het bordje „brandwondencentrum" aan de deur ge spijkerd is. Tijdens een congres dat in april wordt gehouden, zullen buitenlandse deskundigen en mensen van de brandwon denafdeling alle geinteresseerde Nederland se medici informeren. „Het gaat hier om ernstige en verse brandwonden. Iemand die zijn vinger brandt, hoeft echt niet hierheen te komen. En ook voor een patiënt die al veertien dagen ligt. heeft overplaatsing hierheen nauwelijks zin." „Een fabeltjeV', zegt dr. Versluijs, „moet de wereld uit. De brandwondenafdeling is er niet gekomen omdat er bij Hoogovens zoveel ongelukken gebeuren. Het bedrijf is zelfs uitgesproken veilig in vergelijking met andere hoogovenbedrijven. Bovendien: 60 percent van alle paliënten heeft brand wonden opgelopen bij huis-, tuin- en keuken ongelukken, 20 procent raakt gewond in het verkeer en 20 percent in de industrie." Men gaat te laat naar bed Een ernstige verbranding is misschien wel één van de gruwelijkste verwondingen die een mens kan oplopen. tie in Heliomare. Ook zal de maatschappe lijke werker moeten zorgen dat de patiënt optimaal begeleid wordt als hij weer thuis Kiemvrij Voor de behandeling van mensen met zwa re brandwonden is niet alleen een gespecia liseerd team nodig, dat onder extreem moeilijke omstandigheden kan werken („een verpleegkundige die twee uur ver banden staat te verwisselen in een tempe ratuur van 40 graden bij een patiënt die het uitgilt van de pijn") ook aan de techni sche voorzieningen zijn hoge eisen gesteld Het grootste gevaar bij brandwonden is besmetting. De kamers waarin de patiënten liggen moeten dan ook vrij zijn van bacterieën. Patiënten die binnen komen worden neergelegd in speciale cabi nes. Boven het bed is een installatie aange bracht die warme vochtige lucht naar be neden blaast, weer terugzuigt en filtert. Binnen een half uur is alle lucht in de ka mer volstrekt kiemvrij. Waarom warme lucht? Een patiënt die brandwonden heeft straalt enorm veel hitte uit. Als de temperatuur van de omgeving lager is dan de lichaamstemperatuur, dan wordt het lichaam gedwongen om nog meer warmte af te geven. Gedurende de eerse periode wordt de patiënt verbonden met alle mogelijke apparatuur Ieder uur worden in het laboratorium metingen ver richt. Geringe verschuivingen in de situatie van het lichaam kunnen dan zo snel moge lijk gecorrigeerd worden. Dr. Mees: De eerste periode staat in het teken van de shookbestrijding. De patiënt raakt in een diepe shocktoestand, omdat de half gekookte eiwitten onder de huid zijn li chaam vergiftigen. In die periode zijn voor al de internisten en de anesthesisten met de patiënt bezig". WOENSDAG 16 JANUARI 1974 Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK Onlangs is de bouw van het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk afgerond. Daarmee heeft men de beschikking gekregen over een ultramodern ziekenhuis, dat echter van meer dan regionaal be lang is, door de inrichting van een Speciale afdeling voor patiënten met ernstige brandwonden. Het is de eer ste in Nederland. De behandeling van patiënten met ernstige brand wonden is in Nederland een maar nauwelijks ontgonnen terrein. Drs. A. N. Versluijs, directeur van het ziekenhuis, spreekt van een „aan merkelijke achterstand in vergelij king met andere landen". Toch vra gen mensen die zware brandwonden hebben opgelopen, een heel speciale behandeling. Zo speciaal, dat in het Beverwijkse ziekenhuis een aparte afdeling voor patiënten met verbran ding is ingericht. De afdeling is streng van de rest van het ziekenhuis gescheiden. Ook een van de vier ope ratiekamers is tot „verboden ter rein" verklaard. Er worden alleen patiënten met brandwonden behan deld. Een ernstige verbranding is misschien wel de gruwelijkste verwonding die een mens kan oplopen. Niet alleen omdat zware brandwonden levensgevaarlijk zijn, maar ook omdat de littekens die overblijven een ernstige psychische belasting betekenen. Veel wezenlijker dan alle technische appa ratuur die de brandwondenafdeling ter be schikking heeft, is daarom de teamgedach te van waaruit de patiënten behandeld wor den. „Alle verschillen tussen doktoren, ver slegenden, maatschappelijk wefkers, psy chologen, diëtistes en noem maar op moe ten in dit team verdwijnen. Het moet een hechte groep zijn, die zich de hele dag met de patiënt bezig houdt", vertelt verpleeg kundige directrice zuster B. Raaymakers. „De behandeling van patiënten met brand wonden vraagt om een hele nieuwe benade ring van de mens die ziek is. Iedereen zal zijn aandeel moeten leveren in het opbou wen van een nieuw stuk levensverwachting. De patiënt mag niet wegzinken in zelfbe klag of apathie. Dat vraagt van iedereen die erbij betrokken is een grote mentale kracht, want het is gewoon zo dat brand wonden tot afschuwelijke verminkingen kunnen leiden. De patiënt zal moeten leren opnieuw het leven in te gaan, al is zijn zelfvertrouwen nog zo ondergraven. Dat kan alleen als het team dat hem behandelt hem accepteert zoals hij is". Om inhoud te geven aan die „speciale be nadering" hebben medewerkers van de brandwondenafdeling langdurig stage gelo pen in het buitenland; onder andere in Bos ton. Vanuit hun stage-ervaring ontwikkelde zich langzaam een behandelingsmethode die bruikbaar is in Nederland. De maat schappelijke en psychische begeleiding neemt daarbij een centrale plaats in. „We hebben voor deze kleine afdeling gevraagd om een full time maatschappelijk werker en een psycholoog die 'n halve dagtaak zou hebben. Dat lijkt onverantwoord veèl, maar dat is in deze gevallen bitter nodig", nodig." Vanuit het ziekenhuis in Beverwijk zal wor- 4en gewerkt aan een aansluitende revalida- te ruzieën vlak voor het slanen gaan. Je moet elkaar meer be schermen, niet door blijven zeu ren over onplezierige dingen. Heus, dat kan, dat is echt niet zo moeilijk als je van elkaar houdt. En je leeft er veel geluk kiger en gezonder door". Warmt* melk dicijnen zijn te verkrijgen. Wat dat betreft staat Zweden er in Europa het gunstigst voor. De noordelijke landen zijn duidelijk gezonder dan de zuidelijk gele gen landen. Inderdaad is dat ook een kwestie van klimaat. De mensen, die in gebieden met een minimum aan klimaat le ven, de Poolstreken, moeten meer inspanning leveren dan mensen die de levensmiddelen £>r g Honhofj: zo van de akker kunnen pluk ken. Maar het foute is, dat ont spanning thans prevaleert boven inspanning, met als resultaat dat het avontuur van de inspan ning heeft afgedaan. De passivi teit van de ontspanning be heerst ons leven". „Door het gebruik van allerlei ge neesmiddelen geven we ons li chaam niet meer de kans stof fen te ontwikkelen die ons im muun maken voor alom aanwe zige infecties. En alsof dat nog niet genoeg is. geven we de geest ook de kans niet meer zich te leren verweren tegen on aangename prikkels van buiten. Om tot rust te komen nemen we nu verdovende, nee, dat is zo'n Echt plezier beladen woord, zeg maar geest- vernauwende middelen in. Maar komen we wel tot rust? Neem nu mensen die aan slapeloos heid lijden. Ze gebruiken een pilletje zus en een pilletje zo om maar te slapen. En het grappi ge is dat bij vee! mensen een plas warme melk even goed helpt en veel gezonder is boven dien". D Horhoff is 54 jaar en woont in Losser. Hij was vroeger apo theekhoudend huisarts in Ter- borg. een stadje in de Achter hoek. hield een jaar of tien ge leden met zijn praktijk op (ik ben er onderdoor gegaan), om dat hij last kreeg van hoge bloeddruk. Het gevolg van het Maar niet alleen de gebruikers „Dat is natuurlijk wel erg gemak kelijk praten, want veel mensen weten nauwelijks waar ze zich voor inspannen. Ze zien het re sultaat van hun werk niet. Men sen op kantoor, die de hele dag met cijfertjes voor hun neus zit ten. dag in. dag uit, we'en die exact waar ze mee bezig zijn? Ik herinner me van vroeger een gieterij: de mensen moesten er echt rotwerk doen. maar als er weer een badkuip in elkaar zat, gingen ze er met de handen haast liefkozend overheen om te voelen of alles wel glad was. Die mensen hadden echt plezier in hun werk. En nu?" n et in praktijk brengen van de thans door hem voorgestane leefregel? Hij moe' om de vraag lachen en erkent dat die conclus-e wel eens juist 1 an -:jn. Menr dat is n'et de red"n "'rrm Hi het ceb'" k van me d®" jncn wil efremrre". medicijnen zijn in de ogen van de heer Honhoff schuldig aan de huid g® situatie, ock de a-'sen. a-o helters en de far- maceu'ische industrieën werken zcu een bc'cre voorl'ching moe ten krrer, v re-'n de apo'^-'-e- ern r«'t's kan i—e- kan wel eens fout uitpakken, omdat hij in feite vaak de wer king van het middel niet kent. Daarover zou hij moeten wor den voorgelicht door de apothe ker. Maar het schijnt landelijk nog steeds moeil'jk te zijn een goed gesprek tussen arts en apotheker op touw te zetten. Daarnaast kun je stellen da' de medicus kan worden gemanipu leerd door de patiön:, die hij te vriend wil honden, om toch pen bepaald middel voor te schrij ven, hoewel iets anders meer op zijn' plaats zcu zijn. Aan de an dere kant is 't niet overdreven te zeggen dat de praktijken thans te groot zijn: aan de pa- M'nder farmaceutische industrieën ad verteren, de artsen schrijven het voor. Dr. Honhoff: „De me dici worden achtervolg met mddelen. zonder dat erbij wordt verteld bij welke ziekte ze passen. Het middel Is er, en. zo wordt verteld, kalmeert de zenuwen. Dus als iemand ,met zijn zenuwen in de knoop zit, wordt het genomen. Maar hoe komen de zenuwen in de knoop? En is met die wetenschap het middel nog wel nuttig? Wie weet het? Overigens vindt dr. Honhoff de n dip farmaceutische industrieën maken iets volko men geks. Stel je voor: je stof zuiger is kapot. Een of ander veertje. En dan een veertjesfa- briek die gaat adverteren in de trant van: koop ons veertje, want het is groen, paars, wipt beter, gaat langeT mee. of zo. N~u ja, dat is toch volkomen belachelijk. Reclame op het middel is krankzinnig, omdat de oorzaak bij al die stofzuigers anders kan z jn". •gat'ef staat de heer - et i' dacht wc-den pes'hon' en, w?«t dc v .-'hf' cr pr zit vol. /'s je middelde levensduu/ van n.en- sen in een land met een kiein geneesmiddelenpakket langer is, dan in een land waar meer me- 'er de hoeveelhc.d b<- ac Urailkz innig H;j is immers opgeleid in de toxicologie. Nu schrijft ook de Geregeld komen nieuwe genees- arts de dosering voor, en dat middelen aan de markt. De Honhoff tegenover de olieboycot n de Ar:b .?he landen. „Het t" hopen dat de mensen nu c not.veerd raken bij p d r-.cn ,u-9^e doen. Dat ze er jrezier in krijgen. .en v.-e als plezierig er- Crt s k de gezond- he.d irg goed. Als je het mij vraagt. zouden„we weer bomen 1, wanEècTit, Dr. B. Honhoff, adviserend ge neeskundige van de Twentse ziekenfondsen en adviseur inza ke medisch farmaceutische verstrekkingen bij de Neder landse Unie van Ziekenfondsen windt er geen doekjes om. dat het fout gaat. Maar dat niet al leen, hij doet ook een remedie aan de hand. Tijdens zijn inlei ding op het najaarscongres van de unie sprak hij er zijn ver wondering over uit, dat de mo derne geneeskundige niet meer gebruik maakt van de mogelijk heid een leefregel voor te schrijven. In het kantoor van het Almelose Ziekenfonds zet de heer Honhoff uiteen, wat hij verstaat onder die pilletjes ver vangende leefregel. Over het algemeen slapen de mensen te weinig, men gaat te laat naar bed. Je moet er voor zorgen dat je acht uur slaap krijgt. De televisie? Als het no dig is zet je die maar wat eer- ,der uit, dat is toch niet zo be zwaarlijk. Vergeet niet dat het om je gezondheid gaat. En der moeten de mensen meer aan sport doen, actief wel te verstaan, want tegenwoordig wordt kijken naar een voetbal wedstrijd op de tv ook als sport betiteld. Voorts is het erg be langrijk dat je ie 's avonds na negenen rust g houdt, n'et erg opwindt. Er meet dan niet neer worden gepraat over kwalijke zaken die de stemming druk ken, je moet dan geen ruzie meer maken. Bovendien is het onsportief tegenover je partner De pillen en poedertjes puilen de medicijnkastjes uit. „Een duidelijk foute boel", zegt dr. Honhoff (Van een onzer verslaggevers) ALMELO „Een heleboel men sen leeft gewoon verkeerd, laat zich door allerlei spanningen leiden en opjagen. En dan maar naar de dokter lopen: hup een pilletje, een libriumpje, va- liumpje. Maar waar is dat aile- maal voor nodig? Nergens voor! Je moet gewoon je werk en privé-leven gescheiden hou den en de spanningen niet door laten vreten. Natuurlijk kan dat. Als je honger hebt eet je en als je naar de wc moet, ga je naar de wc. Dat zijn ook din gen die je gescheiden kan hou den. Nou dan. Maar op de een of andere manier worden de mensen slapper en daar nemen we steeds meer pilletjes tegen in. Een duidelijk foute boel".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11