Geen akkoord in Brits mij nconfliet FUSIE TUNESIË-LIBIË ONTMOET VEEL KRITIEK Chinezen speelden eigen rechter Beleggingsbewijzen van de RPS! Commissie zoekt contact met links en rechts in kerk rente op rente rente op rente Rijkspostspaarbank DINSDAG 15 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 TUNIS (AP/Rtr) Er zijn nogal wat aanwijzingen dat de zaterdag aangekondigde fusie van Libië en Tunesië niet de impuls tot Arabische eenheid gaat geven, die Gadaffi en Bourguiba zich ervan hadden voorgesteld. Veel mensen in beide landen en vrijwel de ge hele Arabische wereld hebben zich uiterst sceptisch uitgela ten over het nieuwe verbond. De architect van de fusie, de Tunesische minister van bui tenlandse zaken Masmoudi, is trouwens gisteren door presi dent Bourguiba ontslagen. De reden van het ontslag is niet geheel duidelijk. Aangeno men wordt dat de Tunesische premier Hedi Nouria, die al lang tegenstander was van Masmoudi, bij diens pogingen zijn land en Libië samen te voegen, de voornaamste kracht achter het ontslag is geweest. Sinds het ontslag van Masmou di wordt de fusie in het land ook nauwelijks meer via de ra dio genoemd. Vandaag vergadert in Tunesië de door Bourguiba bijeengeroe pen „raad van de republiek". die voorlopig moet beslissen of de fusie doorgaat. Daarbij zal zeker in overweging worden genomen, hoezeer beide landen van elkaar verschillen. Daar hebben ook Algerije en Marok ko op gewezen, die door de fu siepartners waren uitgenodigd zich aan te sluiten, maar dit van de hand hebben gewezen. Beide landen noemen de fusie „ove-haast en geïmprovi seerd". Koning Hassan van Marokko en kolonel Gadaffi zijn trouwens openlijke vijan den, terwijl ook de betrekkin gen tussen Gadaffi en presi dent Boumedienne van Alge rije sinds de Arabische topcon ferentie aanmerkelijk zijn be koeld. Minister Masmoudi acht de voornaamste reden voor zijn vertrek dat hij „een beetje te Arabisch" werd geacht. Hij is vervangen door Habib Chatti, een belangrijk adviseur van Bourguiba. Masmoudi was ook aanwezig bij de Europese top conferentie in november in Ko penhagen, waar hij zich opval lend anti-Europees uitliet. QeidóaQowumt (Van een onzer verslaggevers) ander is de „communlo" te be- UTRECHT Met als voornaam- vorderen en met het oog daar- ste opdracht adviezen voor te op, waar nodig, verzoening tot leggen aan de bisschoppenconfe- stand brengen, rentie over basisgroepen, die De commissie, die in november zich links en rechts onaf- verslag aan de bisschoppen hankelijk of althans kritisch op- hoopt uit te brengen, is een stellen hebben de bisschoppen overkoepelende. Er zijn twee Parathion bedreigt Columbia BOGOTA (AFP) - Voor de gelvete Columbiaanse kust aan de At lantisch Oceaan geldt sedert gisteren de noodtoestand nadat 8.200 liter van het insecticide parathion per ongeluk in zee is terechtgekomen. Een aantal vaten met parathion i is bij het lossen van het Noorse schip „Araripe" lek geslagen en in baa'i van Santa Marte in het noorden van het land terechtge komen. Het vissen en baden langs de kust is verboden. Een kind is na het baden in zee met vergiftigingsverschijnselen opge nomen in een ziekenhuis. „commissie pluriformiteit" in het leven geroepen, die zich gisteren naar buiten heeft ge presenteerd. De commissie, die onder voorzit terschap staat van dr. P.- Vriens, secretaris-generaal van de r.k. kerkprovincie, zal via persoonlijke contacten en vra genlijsten trachten te achterha- subcommissies, waarvan de een onder voorzitterschap van vi caris dr. H. Kuipers van Haar lem zich in het bijzonder met de kritische gemeenten zal be zig houden en de ander onder voorzitterschap van hoofdlucht- machtaalmoezenier dr. Ph. Bar zich meer zal richten tot de rechtse groeperingen. Jen wat de beweegredenen tot Men hoopt ook een bijdrage te het ontstaan is geweest inzicht te krijgen in de ontwikkeling en proberen een bijdrage te leve ren tot het herstel van de con tacten met - de kerkgemeen schap, daar waar blokkering is ontstaan. Het doel van een en kunnen leveren aan de bisschop pelijke brief over de pluriformi teit en haar grenzen, die kardi naal Alfrink een jaar geleden tijdens het landelijk pastoraal overleg in Noordwijkerhout heeft toegezegd. Vijf maanden geëist tegen ex-bridger o DEN HAAG (ANP) De Procu reur-Generaal van het Gerechts hof in Den Haag heeft gisteren vijf maanden gevangenisstraf geëist wegens opzettelijke en onjuiste belastingaangifte tegen de 55-jarige oud-wereldkam pioen bridgen Bob S. die tegen woordig als tenmistrainer leeft in Marokko. Het gaat om een bedrag van 250.000 over 1963 die hij had overgehouden aan de verkoop van een huis, waartoe een vriend hem opdracht had gege ven. De kopers betaalden een bedrag van ƒ000.000; 650.000 voor de vriend uit Londen en 250.000 voor Bob S. als „scha devergoeding". S. verklaarde dat hij ervan over tuigd was, dat hij het bedrag als eenmalige speculatiewinst belastingvrij mocht incasseren. Dit bleef gisteren in Groningen over van een ambulance, nadat deze werd aangereden door een personen auto. De ambulance was met een gewond meisje op weg naar een ziekenhuis toen de personenauto geen voorrang verleende. De ambulance sloeg over de kop. Bij het ongeluk werden vijf mensen gewond. Va onze correspondent Roger Simons de derde fase van Heath's anti inflatiiepolitiek overschrijdt, zal kunnen toekennen aan de mijn werkers, als aile vakbonden plechtig beloven een dergelijke toegeving niet te zullen misbrui ken om zelf ook hogere eisen te stellen voor hun leden. LONDEN De regering Heath en het bestuur van de Centrale van vakverenigingen (TUC), zijn er gisteren niet in geslaagd een ac- coord te bereiken dat de oplossing van Groot-Brittannië's energie crisis zou bespoedigen. Ook de inspanningen van de vakbond van treinbestuurders om voor vandaag nieuwe onderhandelingen met de algemene directie van de spoorwegen tot stand te brengen, zijn mislukt. D«e vakbond had voor vandaag een nationale staking uit- dJ mi„isters geroepen, die pas te middernacht zal eindigen. namen ech(er gMn genoege„ met vage beloften. Zij eisten waterdichte garanties, die de Centrale van vakverenigingen niet kon geven. !r.LV„a„k^n,dena,Va"n,h,et^ De Britse >«-*■. Problemen blijven dus onopgelost. Alles De spoorwegdirectie is wel bereid volgende week te praten met de treinbestuurders en de twee an- wegpersoneel, die niet betrok ken zijn in dit conflict. Ofschoon de treinbestuurders die datum te laat vinden, zullen zij de be sprekingen toch bijwonen „om te horen wat de directie ver telt". De regering en de vertegenwoor digers van de centrale van vak verenigingen hebben gisteren meer dan vijf uur gepraat in Downing Stree' 10. Op de agen da stond het vredesvoorstel van de centrale. Deze is van me ning, dat de regering een loons verhoging, die de grenzen van ziet er dan ook naar uit, dat de drie-daagse werkweek hier nog geruime tijd van kracht zal blij ven en dat de Britten voor zeer harde tijden staan. In afwach ting hiervan is het zo goed als zeker dat premier Heath z'n on macht zal bekennen door deze week nieuwe algemene ver kiezingen uit te schrijven die kunnen plaatsvinden op 7 of 14 februari. De meeste waarne mers zijn ervan overtuigd, dat een dergelijke stp evenmin iets zal oplossen. v Er zijn beleggingsbewijzen van f 1.000,-en f5.000,-. Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 8%%, hij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de RPS beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk eens wat dat betekent: voor f 1.000,- ontvangt u na 5 jaar f 1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Ook hierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 51/«% bij een opzegtermijn van 3 maanden, 6% bij 1 jaar, 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugd beleggingsrekenin gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij het post kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. Coupon Stuur mij informatie over Beleggingsbewijzen/Beleggingsrekeningen van de RPS Naam: Adres: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam) SÈS uw nationale spaarinstelling Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Bij toeval heeft de Amsterdamse po'itie de 26- jarige kok Leung A. van de wurgdood kunnen redden. Twee van zijn landgenoten hadden de kok namelijk aan handen en voeten gebonden meegenomen naar het Amsterdamse bos en waren hun dodelijke werk al be gonnen, toen de politie ter plaatse verscheen. De executie van Leung was opge dragen door de 32.jarige gok huisexploitant Chung C„ die in Leung een van de daders van een gewapende overval op zijn gokclub zag. Vorige week slaag den vijf gemaskerde mannen erin om alle aanwezige goklusti gen in de Club Number One van hun geld te beroven, in totaal ruim twee ton. Chung verdacht Leung ervan een van de vijf mannen te zijn geweest en gaf dat door aan de politie, die hem terdege ondervroeg. Men had echter de indruk, dat de kok on schuldig was en liet hem gaan. De gokhuisexploitant was daar niet tevreden mee en besloot ei gen rechter te gaan spelen. Hij gaf vier mannen opdracht Leung te vinden, wat ze ook de den. Uit angst om het leven te worden gebracht, gaf Leung vijf gefingeerde namen, waarna men hem liet gaan. De volgende dag op het politiebureau kwam Chung er echter achter, dat de namen nergens geregistreerd stonden en dus vals waren. Op nieuw gaf hij zijn handlangers opdracht Leung te vinden, dcize keer korte metten met hem te maken. In de nacht van zaterdag op zondag werd Leung opgepikt en gebonden ontvoerd naar het Amsterdamse bos. Daar begonnen twee mannen hem te wurgen, welk werk ech ter onderbroken werd door de komst van een politiewagen. Niemand was verbaasder dan Leung zelf, toen hij bijkwam en de politie zag in plaats van zijn belagers. Drie Chinezen werden aangehouden op beschuldiging van poging tot moord. Ook de gokhuisexploitant werd gearres teerd op beschuldiging van aan zetten tot moord. Te vroeg met conclusies I OP EEN ALLESBEHALVE daarvoor geschikt ogenblik liggen vak centrales en werkgevers weer met elkaar overhoop; in de Stichting van de Arbeid zijn bijvoorbeeld de discussies over een vitaal onder werp afgebroken. De werkgevers willen niet praten over de mogelijkheid van een reëli loonsverhoging in 1974; de vakbeweging wil eigenlijk a priori stellen dat het mogelijk moet zijn na de eerste drie maanden van dit jaai te onderhandelen over de conclusie: in nieuwe contracten toch dl arbeidsvoorwaarden reëel verbeteren. Is het te wraken punt niet, dat partijen op een te vroeg tijdstip probe ren voor zich gunstige conclusies te trekken? De vakcentrales stel len dat de werkgevers met vuur spelen; de werkgevers beweerder hetzelfde van hun wederpartij. VERMOEDELIJK HEEFT MEN ALLEBEI besloten om de lucifers- doos maar dicht in de buurt te houden om als dat tactisch wen selijk lijkt in elk geval wat rookwolken te maken om schrik in ti boezemen. Keer op keer is gebleken dat regering noch planners op het ogenblik over betrouwbare gegevens beschikken. Zou men dan eerst niel eens wachten tot bijvoorbeeld begin maart, alvorens men met se rieus overleg gaat beginnen? Nu bestookt men elkaar met vee, vermoedens en een bescheiden handjevol concrete gegevens. Valt er te bewijzen dat in 1974 een reële loonsverhoging al dan niel mogelijk is? Neen, dachten we. Staat vast, dat de minder-betaalder nog zwaarder door de prijsverhogingen getroffen worden dan bij compenserende loonstijgingen wordt voorzien? Eveneens op du vraag vooralsnog een ontkennend antwoord. DOOR ELKAAR NU TE LIJF TE GAAN met onzekere veronderstel lingen wordt het klimaat voor goed overleg in het bedrijfsleven ver- griept. Trouwens; men zou zich kunnen laten leiden door soortgelij ke ervaringen in het verleden. Daarom hopen we dat werkgevers en vakcentrales op dit moment zich niet laten leiden door de overweging dat de tactiek tot bepaaldt krachttermen dient te leiden. Dan speelt men inderdaad met vuur, AU er ogen op de consul MAAR ZELDEN is in de Nederlandse geschiedenis een consul zo'n machtig man geweest als nu de heer Rabani, de consul van Koe weit in Den Haag. Hoewel deze consul bezwaarlijk kan gelden ah de man die officieel over de Arabische politiek beslist, hangt eer groot deel van olie-dorstig Nederland aan zijn lippen. Zegt de heer Rabani dat de regeringen In de Arabische landen redt hebben om Nederlands standpimt inzake de politiek voor het Mid den-Oosten nog te pro-lsraël te vinden, dan laten we de hoop op on beperkt tanken varen; verkondigt de consul dat de boycot van vooi Nederlandse pompen bestemde tankers volledig geslaagd is, dar. knipogen we naar olieleverancier en pompbediende met de onuitge sproken verwachting: „Nog even, de klant spreekt, de pomp leven DAT DE NEDERLANDSE REGERING nog de nodige voorzichtigheid in acht neemt met haar conclusies ligt voor de hand. Eén minister in Saoediarabië heeft bijvoorbeeld al verklaard, dat Nederlanc eerst nóg een gebaar moet maken om de Arabische staten aanlei ding te geven de boycot op te heffen. Moet Den Uyl opdracht geven om bij de synagogen posters te o lak ken met de kreet: „Israël, trek U terug?" Moet consul Rabani een groot-kruis van de Nederlandse leeuw krijgen7 De crisis in het Midden-Oosten is een dood-ernstige zaak; maar ze- heeft toch wel aspecten die volgens westerse opvattingen een beet je operelte-achtig aandoen. Onduidelijk ERG DUIDELIJK in haar toelichting is de overheid niet. ooh wat be treft de toewijzing van extra rantsoenen benzine. Het bureau dai over de toewijzing van extra-rantsoenen beschikt, heeft het in de mededeling over een extra-toelage aan particulieren over: extra bonnen. Wat is een extra bon? Daarover ontstaan bij het verzilveren van de bonnen communicatie-stoornissen. Menig rechthebber op een extrc toewijzing verstaat onder een bon zo iets als de gewone bon. dit recht geeft op 15 liter. Aan het loket blijkt dat in vele gevallen zo'n bon één liter extra betekent. Bovendien is vaak niet duidelijk voor welke periode de zxtra toewi^ zing geldt. De algemene teneur is weliswaar, dat de ha benzine-dl- stributie in maart weer op stal gezet zal worden maar niemand weet precies hoe volgende maand de muts van de Arabische olie sjeiks waait. In een kwestie welke velen aangaat en die voor menigeen van belang is, zou de overheid goed eraan doen haar toelichting duidelijker to maken. Te meer, omdat „hoger beroep" bij de benzine-distributie ook een twijfelachtige zaak is. Toneelgroep Carrousel uit Den Haag heeft met de voorstelling „Tramlijn Begeerte" de tweedo prijs behaald op het jaarlijks „Tournooi der Lage Landen" in het Belgische Elsloo. Voorts ont ving de groep de prijs voor „eenheid en zuiverheid van taal", terwijl Dory Lancee voor haar rol de prijs voor „uitne mende prestatie" kreeg. zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in miilibaren dik opklaringen Ahagel -w-w warmtefront H hoge-dnAgobied bewoking ^sneeuw t-r kou-front L lage-dnAgebied «Oen Tjc onweer windrichting verplaatsngsnchting DE BILT Een diepe depressie die gistermiddag ten westen van Ierland lag, kwam vanmorgen boven het noordelijk deel van de Noordzee aan en veroorzaak te daar een zware zuidwester storm. Een bijbehorend fronten- systeem houdt zich dicht bij ons land op en brengt van tijd tot tijd regen of motregen. Lans het front ontwikkelen zich vrij requent storingen die de neer slag intensiveren. Een dergelij ke storing zal vanavond ten noorden van ons land passeren. Een volgende, die vanmorgen in de omgeving van de Azoren lag, al morgen de bewolking en ook de neerslagkansen opnieuw snel doen toenemen. In het tempera- tuurverloop zal maar weinig verandering komen. Vooruitzich ten voor donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: wisselvallig en gelei delijk minder zacht. Weersvoor uitzichten ir cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3; Min. Temp. Van 1-6 gr. Max. temp. Van 5-9 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTÉN Amstrrdnm De Bilt Dcelen Eeldo Eindhoven r*-n Helder Luclilh. K'da: V Ui IngAD Helsinki InntbrUck LUxubon ioblanca i Pul ma* v York

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9