Onderkomens op oud- Marine-terrein door Leidseraad „gered" Dansleraar Boes heeft eindelijk zijn eigen zaal Voorschotense zwemvereniging overweegt samenwerking met De Zijl/LGB ..Maar het mag geen cent kosten" DINSDAG 15 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Stad 011 611 1*311001611166111611 Leiden De Leidse raad heeft gisteravond een vrij opvallend wapen feit op zijn naam gebracht waardoor wethouder Kret zowaar werd verrast. In het voorstel van b en w om, in afwachting van de tezij- nertijd te nemen beslissing over de definitieve bestemming van het voormalig marine complex aen het Noordeinde, dit complex te be nutten voor huisvesting van gemeentelijke instellingen en te verhu ren aan derden (particuliere stichtingen en verenigingrïn), ging het college er van uit, dat de inmiddels inwendig door de gemeente al gesloopte barakken, de timmerwerkplaats en de dienstwoning van de aardbodem verdwenen zouden zijn. De barakken zijn niet meer te redden, maar werkplaats en woning werden onder aanvoe ring van D'66-er Oosterman (voorlopig) voor afbraak gevrijwaard. Enigszins onthutst legde wethouder Kret zich bij de beslissing door de raad (19 tegen 15 stemmen) neer, maar hij kreeg wel gedaan dat aan beide objecten geen rooie cent zal woeden besteed. Dat was LEIDEN Zondagmiddag hebben E.V.Z.V. uit Voorschoten en de Zijl/LGB uit Leiden onderlinge wedstrijden georganiseerd in de Leidse Overdekte. De E.V.Z.V., een vereniging die zijn sporen op •het gebied van elementair zwemonderricht reeds heeft verdiend, is thans bezig om via een werkgroep te komen tot de bouw van een vol- waardig zwembad in Voorschoten. zwemslagen of de keerpunten •niet op de voorgeschreven wijze maakten, kwamen er tijden op de klokken die aantonen dat Gezien het aantal leden (600), voorziet de E.V.Z.V. toch zeker in een behoefte. Een enorme wachtlijst en groeiend aantal le den maken dat het bestuur en dé diverse commissieleden als •het ware staan te trappelen om wat betreft „talent" het wed- strijdzwemmen in Voorschoten we! toekomst heeft. de eerste paal voor het nieuwe De voornaamste uitslagen Vrije 1Voorschotense zwemband slaan. Met 'n blik gericht op de toekomst, wil het bestuur van de E.V.Z.V. ook het wedstrijd- '-zwemmen en het waterpolo in Voorschoten bevorderen. Hiertoe zijn contacten gelegd met de Zijl/LGB, die er voorlopig toe hebben geleid dat Zijl/LGB trainer Rob Schouten ook de training van het Voorschotense zwemtalent op zich heeft geno men. De E.V.Z.V., zeer geluk ken niet de wedstrijdsfeer, heb- zag de eerste wedstrijd van hun pupillen tegen die van .de r. Zijl/LGB met spanning tege moet. Aan deze wedstrijd, hoofdzakelijk bedoeld om de jonge leden en hun ouders kennis te laten ma ken met de wedstridsfeer, heb- - ben de aanwezigen veel plezier frubeleefd. Ondanks het feit dat veel deelnemers in hun haast de slag m.o. 10, le Jessica Hoog vliet; 2e Marion van Zijp; 3e Hilda ten Wolde. Idem j.o. 10, le Jacob Zonneveld; 2e Frits de Bruin; 3e Paul Zonneveld. Vrij- slag m.o. 12, le Patty Hoog vliet; 2e Monique Zonneveld; 3e Siobah Leitch. Idem j.o. 12, le Dicky Mulder; 2e Roderick Leitch; 3e Jeroen Pries. School slag m.o. 10, le Marion van Zijp; 2e Mirella van Groenin gen; 3e Brigitte Distelveld. Idem j.o. 10, le Paul Zonneveld; 2e Jacob Zonneveld; 3e Tjeerd Eldemna. Idem m.o. 12, le Mo nique Zonneveld; 2e Ria Hasse- fras; 3e Patty Hoogvliet. Idem j.o. 12, le Marco Horstman; 2e Dicky Mulder; 3e Rudy Grim. Vrije slag j.o. le Jonny Zonne veld, 2e Roel Dijsselbloem; 3e Arno van Paassen. Schoolslag j.o. 14, le Jonny Zonneveld; 2e Johan Uittenhout; 3e Arno van Paassen. Naar aanleiding van een brief van de padvindersgroep Marnix over de houten gebouwen op het marine-terrein deelde wethouder Kret mede dat zeer waarschijnlijk een vervangende ruimte voor het uit gebrande clubgebouw van de groep aan de Vendelstraat gevonden zal worden in de boerderijschuur van Uitenbogaart in het Mors- kwartier. Over het pand Vendelstraat worden besprekingen gevoerd meet 'n gegadigde, die dit pand wil opknappen om zich erin te kun nen gaan vestigen. De heer Verboom (PvdA) had zich tot woordvoerder gemaakt van co- mité's en verontruste wijkbewoners, die zich verzetten tegen de voorgenomen vestiging van een betonmortelcentrale aan die Suma- trastraat. Namens hen verzocht hij het college beleefd maar drin gend, de bouwvergunning in te trekken, omdat de betrokken onder nemer er geen gebruik van heeft gemaakt: „denk er nog eens een paar weken over na", vroeg hij wethouder Ham. Deze verzekerde Verboom, dat de bouw niet eerder zal beginnen dan nadat de hin- derwetprocedure, die in werking wordt gesteld, helemaal en grondig is gevolgd. Inmiddels is een wijziging van de bouwvergunning (bin nen de zes maanden) ingediend. Verboom zei, dat de wethouder de ernst van de zaak niet inzag. Hij vond het een ongewenste ontwik- keeling in deze wijk. In een voorstel vroeg hij het college de vergun ning in te trekken en te zoeken naar een plaats waar de Leidse Be tonmortelcentrale zonder last voor de omwonenden kan worden ge bouwd. Nadat de heer Kret hem had gevraagd, het college de tijd te gunnen om een en ander uit te 2oeken en niet direct over te gaan „tot een onrechtmatige daad" „B en w gaan over de wenselijk heid van het al dan niet intrekken van de vergunning een preadvies uitbrengen" was Verboom bereid voorlopig zijn voorstel in te trekken. ook niet nodig, vond Oosterman: de gegadigden voor werkplaats en woning zijn allang blij. Eigenlijk achtte Oosterman het geen werk: zonder overleg met de raad is hier gesloopt. „De sloping van de barakken was ook voorba rig, want de werkzaamheden aan het Galgewater zullen dit jaar ze ker niet plaatsvinden". Daarom deed hij meteen het voorstel, de woning en werkplaats niet te doen slopen totdat de versmalling van het G alge water door de hogere overheden zou zijn goedgekeurd. Ook het DS'70 raadslid Zunderman, meende, dat organisaties en veerenigingen mooi van de barakken gebruik hadden kunnen maken tegen betaalbare bedragen. Hij dacht daarbij aan de Leidse zangko ren. De heer Kret ging in zijn reactie een hele tijd terug, toen hij vertel de, dat de barakken in 1946 als tijdelijk waren geplaatst, omdat ze niet bij het complex behoorden. Aanpassing en voorzieningen aan de dienstwoning die volgend jaar weg moet, noemde hij veel te duur. „Leegstaan zonder meer betekent dat een en ander door an deren voor ons gesloopt wordt. Dat hebben we tot onze schade erva ren met het voormalig Carmelitessenklooster." „Wat was gemakkelijker geweest dan de barakken, die zich in uitste kende staat bevonden te verhuren tegen een minimale prijs? Er waren veel gegadigden voor, o..a. Die Leythe, die nu zo in de tim- mermartswerkplaats zouden willen. Ook een aantal werkende jonge ren kan voor enige tijd uit de zorgen zijn", aldus Oosterman, die steun kreeg van KVP-er Stroink, onder voorwaarde dat als het bus- banenplan ter plaatse over enige tijd sloping noodzakelijk zou ma- LEIDERDORP De PTT heeft maandagmiddag een begin gemaakt met „open huis" van de centrale van de PTT aan de Lijnbaan in Leiderdorp. De eerste bezoekers waren b. en w. van Leiderdorp en de architect en de aannemer, de leveranciers van Se technische apparatuur van de nieuwe centrale. De openingsrede werd gespro ken door de heer J. Spoek, directeur van het telefoondistrict 's-Gra- venhage. De heer Spoek deelde mee, dat in september 1974 alle abonnees van Leiderdorp en omgeving van het kengetal 01710 naaf 071 zullen gaan en dat in september 1975 het zes cijferige getal in gevoerd gaat worden. Dat houdt in dat voor de gemeente Leider dorp alle abonnees waarvan het telefoonnummer met een 9 begint er een 8 voor geplaatst wordt. Hierna gaf de heer W. Slootweg, chef van de telefoondienst onderhoud van de centrale regio een technische uiteenzetting. Na de rondlei ding kregen de genodigden een telefoonklapper aangeboden van de PTT die werd uitgereikt door de directeur, de heer Spoek. Tijdens de rondleiding kwam men ook door een expositieruimte waar nog de oude telefoniste met haar oude apparatuur aanwezig was. Verder kon men in deze ruimte een tentoonstelling zien van de alom be kende telefoon tot en met de straalverbinding en verdere appara tuur. Vanavond, woensdag-, donderdag- en vrijdagavond worden rondlei dingen gehouden en wel om 19.00 uur, 19.45, 20.30 en 21.15 uur voor de Leiderdorpse inwoners. Voor deze rondleiding c.q. bezichtiging hebben alle inwoners van Leiderdorp een antwoordkaart gekregen om hun voorkeursavond en -tijd op te geven. Ongeveer 1800 ant woordkaarten kwamen ingevuld terug van de mensen die graag van de gelegenheid gebrui kwillen maken om het „open huis" te bezoe ken. Andere inwoners die hun kaart vergeten zijn in te sturen zijn overigens nog van harte welkom. De avond kreeg een uitgebreid slot door het betoog van doordenker Van Rooyen (D'66) n.a.v. te treffen voorzieningen ten behoeve van voetgangers en fietsers. Zo werd 125.000 gulden uitgetrokken voor het plaatsen van z.g. ,,Son-verlichting" bij oversteekplaatsen op de Lammenschansweg (Tomatenstraat), Zijlsingel (De Ruyterstraat), Hoge Rijndijk (Rijndijkstraat), Herensingel (Julianastraat) en Vijf Meilaan (Montgomerystraat). Ook de vluchtheuvel op het Gangetje dient verbeterd en er moeten vluchtheuvels komen op de Morsweg bij de Lage Morsweg. Van Rooyen verzette zich tegen de opgesomde wenselijke plaatsen en signaleerde overal in de stad punten die beter beschermd kunnen worden. Hij diende twee amendementen in. Het eerste beoogde geen zebrapaden te doen vervangen door zg. blokbanden of zebrapaden te doen verwijderen. Het amendement werd met 19 tegen 12 stem men verworpen. De tweede wijziging (verworpen met 19 tegen 13 stemmen) wilde, dat de raad nog nader de meest effectieve plaats zou vaststellen voor verkeerslichten bij een oversteekplaats voor fietsers en voetgangers op de Haagweg. Het college had hiervoor de Da Costastraat bepaald, „omdat", aldus de heer Kret, „deze strategisch gunstige plaats het meeste rendement levert waarvan het verkeer uit De Genestetstraat en Potgieterlaan kunnen profite ren". Leiden kent in toenemende mate het voordeel van blokband- oversteekplaatsen: „het aantal verkeersslachtoffers is hierbij duide lijk teruggelopen", zei de wethouder. Het voorstel van b en w werd tenslotte met 23 tegen 9 stemmen aangenomen. Het oude marine-complex zoals het er nog geen half jaar geleden uitzag vanaf het Noordeindsplein ken, de ruimten tijdig ontruimd zullen worden. De heer Kret vertel de nog, dat de barakken uitwendig aan een heel grote beurt toe wa ren: „alle bruikbare elementen zijn eruit gehaald en worden nu ge bruikt in het hoofdgebouw. Daardoor hebben we de kosten tot 50 mille kunnen beperken." Nadat het voorstel-Oosterman (met steun van o.a. KVP-leden Stroink en Cornelissens) was aangenomen legde wethouder Kret na een schorsing uit dat het voorstel van b en w in incompleet was ge- J O worden, omdat het complex groter was geworden dan het college zich had voorgesteld: „het gevraagde krediet van 50 mille slaat niet meer op het aanvankelijke complex". Daarom achtte hij het nood zakelijk dat bij wijziging van het voorstel daaraan zou worden toe gevoegd: „met dien verstande dat aan de timmerwerkplaats en de dienstwoning geen geld wordt besteed". De raad ging hiermee z.h.s. akkoord eveneens met het gehele besluit. LEIDEN Na een zwerftocht van 28 jaar van de ene dansschool naar de andere hebben dansleraar Henny Boes en zijn vrouw Maaike een definitieve bestem ming gevonden in het pand Hogewoerd 87, de vroegere danszaal van Mekel. Vooral nu de opmars van de beat, pop en andere neo-muzikale stromingen en het daarbij behorende gespring, geschud en geschui fel gestuit is, is het voor dit, in Leiden en omstreken overbekende, dansechtpaar een ware uitkomst eindelijk iets van hen zelf te hebben om er een eigen sfeertje te kunnen scheppen. Hetgeen ze dan ook prompt gedaan hebben. Meteen bij zijn entree wordt de argeloze bezoeker overvallen door een lawine van k eurige spotjes, onberispelijk gedirigeerd door een electronisch lichtorgel, of door draaiende „floodlights", waar van het licht door een eveneens roterende spie- gelbal uitgewaaierd wordt. In samenwerking met twee psychedelische lichtproiektoren een onge kende sensatie en ongetwijfeld stimulerend voor "het maatgevoel. „Alleen tijdens de vrije dansa vonden op zaterdag zet ik het licht in werking" t vertelt een zichtbaar tevreden Henny Boes. i,Tijdens de danslessen zouden de leerlingen veel te veel afgeleid worden". Een dergelijke lichtin stallatie, die onder de Leidse dansscholen vrijwel uniek te noemen is, kan alleen maar goed aan slaan bij de bezoekers. „En of", zegt Henny Boes, die zojuist een plaatje opgezet heeft om het effect van het lichtorgel te demonstreren. „Die paar vrije avonden die ik sinds de opening gehad heb, zijn ingeslagen als een bom. Iedereen was wild enthousiast". Begrijpelijk, want koppel aan het turbulente licht ook nog eens een uitstekende en knusse bar en een ruime dansvloer en het re sultaat liegt er niet om. Drie maanden heeft de verbouwing geduurd; de aanleg van de bedradingen en de bouw van de bar eiste hiervan de meeste dagen op. Maar on danks de draaiende lichtjes en de bar blijft Hen ny Boes voor alles dansleraar. die zowel les geeft in ball-room, latin en all-time als in beat en andere mode-dansen. Min of meer correcte kle ding verplicht. „Het komt vrijwel nooit voor dat ik op- of aanmerkingen moet maken over of op kleding. Jongelui die dansles nemen zijn over het algemeen goed bewust van hetgeen ze aan moe ten trekken. Als er eens iemand zou komen in een spijkerpak dan zou ik zeggen: hoor eens, ik vind dit heel leuk voor op de bromfiets, maar ge combineerd met een Engelse wals staat het niet". Niet te veel poeha van maken, vindt Henny Boes. Tenslotte heeft zijn dansgelegenheid ook niet veel meer te maken met een marmeren balzaal. Overzicht van de danszaal van Henny en Maaike Boes, die vorige week in gebruik genomen is i achter het tweede tafeltje, het bedieningspaneel voor de muziek en de lichten. i een verbouwing van drie maanden. Links Bestuurlijke wijziging Adviesraad LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad heeft op bestuur lijk vlak een wijziging onder gaan. Met ingang van 17 januari a.s. zal het dagelijks bestuur er als volgt uitzien: voorzitter W. F. Maas. Herengracht 62, tel. 34832; 2e voorzitter T. W. Mul der, Pieterskerxhof 4, Postbus 437, tel. 41217; le secretaris mevr. C. Briët-Han, Kloksteeg 14, tel. 43109; 2e secretaris mevr. M. Bosch-Gans, Rapen burg 87, tel. 23189. Medewerker A. J. Heij, Hoge Rijndijk 181. tel. 34380 (dinsdag t/m vrijdag tussen 9 en 12.30 uur: Morsweg 10, tel. 32494). Gemeentelijk contactpersoon van de Advies raad: mr. P. T. Fehmers: over dag Tel. 45344. toestel 253; s avonds: van Assendelftstraat 15. Oegstgeest, Tel. 45159. Plaatsver vangend contactpersoon S. N. M. v.d. Voort, toestel 254 (tel. 45344). Bobby Jones vanavond in „2 Spieghels" LEIDEN Tenor-saxofonist Bob by Jones geeft vanavond zijn laatste concert In de Leidse ca- kaanse pianist Horace Parian, door bassist Henk Ha\erhoek en drummer Leo de Ruyter. De aanvang van dit concert is 21.00

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3