£étdóc@cHi/ta/ii£ Prijzengolf oorzaak groeiende onrust van rüü Nog benzine zonder bon "blijmaker Egypte wil raketten Sinaï handhaven in EB Arabische wereld achter voorstel einde olie boycot GEWIJZIGD PLAN Y verdien 'n echte Spreiding diensten gaat door DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19711 DINSDAG 15 JANUARI 1974 TV-SELECTIE Ned. 1: 19.05 uur Pipo; 20.21 uur Merijntje Gijzen, 3, tv-feuille- ton; 21.10 uur 2 voor 12; 21.55 uur Achter het nieuws. Ned. 11: 20.21 uur Macht en on macht, doe; 21.10 uur Oorlog en vrede, serie; 21.55 uur Waar ge beurd. Vannacht en morgenochtend en kele opklaringen, overigens veel bewolking mot plaatselijk regen- of motregen. Matige tot krachtige, aan do kust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Minimumtemp. ongeveer 6 graden, maxima mor gen rond 10 graden. Morgen: zon: 8.4116.59; maan: RABBANI: EDE (ANP) In de Arabische wereld is positief gereageerd op de pleidooien van de consul van Koeweit, Mahmoed Salim Rabbani, om de olieboycot tegen Nederland te beëindigen. Dit zei de heer Rabbani gisteren tijdens een discussie-avond in Ede. De consul van Koeweit herhaalde dat zijns inziens het doel van de boycot is bereikt en dat de laatste maanden in Ne derland begrip is gegroeid voor het standpunt van de Arabische landen in het conflict in het Midden Oosten. In Koeweit bevestigde het ministerie van buitenlandse zaken dat de heer Rabbani heeft voorgesteld het olie-embargo tegen Nederland te herziien. „De situatie in Nederland geeft reden tot optimisme voor zover 't het begrip onder het Nederlandse volk over de motieven van het embargo betreft," zo had Rabbani aan het ministerie van buitenlandse zaken in Koeweit meege deeld. De economische commissie van de organisatie van olie-exporte rende landen (OPEC) komt eind deze week in Wenen bijeen voor besprekingen over een langlopend olieprijsbeleid. Tijdens de ministersconferentie van de OPEC, begin vorige week in Ge neve, is aan de economische commissie opdracht gegeven een langlopend beleidsprogramma op te stellen voor de prijzen van ruwe olie. De commissie moet tevens aanbevelingen doen voor de prijs die na 1 april voor ruwe olie zal worden berekend. De heer M. Rabbani, consul van het oliesjeik- dom Koeweit voor de Benelux, verklaarde gister avond in Ede tegenover de heer M. Sijes, lid van de Socialistische Zionisten (geheel links), dat de Arabische landen welwillend staan tegenover zijn voorstel om de olieboycot voor Nederland op te heffen. President Sadat tijdens een gemoedelijk onderonsje met minister Kis singer. JERUZALEM (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger heeft vandaag met Israëlische leiders de tegenvoorstellen van president Sadat van Egypte besproken die behelzen dat Egypte bepaalde troepen en hun bewape ning gelegerd wil houden op de oostelijke ever van het Suezkanaal. Toen Kissinger gisteren Aswan in Egypte verliet, op weg naar Israël voor zijn tweede onderhoud tijdens deze reis. zei hij: Ik geloof dat wij het aantal problemen thans belangrijk hebben kunnen verkleinen. Ik hoop dat dit zich in de komende dagen in Israël zal voortzetten. Kissinger ging terug naar Israël met een kaart waarop de milital.-e posities staan aangetekend die Egypte wil aanhouden en waarop ook een bufferzone is uitgestip peld tussen de eenheden van de twee par tijen, waar dan troepen van de V.N. moe- tenworden gestationeerd. Een hoge Amerikaanse functionaris van het gezelschap van Kissinger zei in As- wan dat hij meende dat de verschillen tussen het Israëlische voorstel en het Egyptische tegenvoorstel wel zouden kun nen worden geregeld. Het voornaamste probleem gaat over het aantal luchtdoel raketten, en welke typen, alsmede welke nadere wapens Egypte wil handhaven ten oosten van het Suezkanaal. De Israëlische minister van defensie Da- jan zei in Jeruzalem voordat Kissinger daar ten tweede male asnkwam, dat de Sowjet-Unie de meeste tijdens de oorlog In Syrië en Egypte vernietigde raketin stallaties ondertussen had vervangen. De legers van de twee landen waren nieuwe lange-afstandsraketten ter beschikking ge steld. Kissinger hoopt morgen zijn laatste ge sprek te hebben met president Sadat en dan is de bedoeling dat de twee landen het overleg in Genèvé voortzetten. Hij zal vermoedelijk nog naar Jordanië gaan en dan tegen het weekeinde terugkeren naar Amerika. *UT0 Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 aren Echtpi gemolesteerd in Sassenheim SASSENHEIM Een echtpaar uit Sneek en een echtpaar uit Noordwijk zijn zondagavond door twee jonge Sassenheimers gemolesteerd. Omstreeks elf uur werd een per sonenwagen op de Parklaan op de hoek van de Mcnneweg ge dwongen te stoppen. Zonder eni ge aanleiding werden de inzit tende echtparen vervolgens mishandeld. Vooral de bestuur der en zijn vrouw werden zwaar toegetakeld. Tegen hetSassen- heimse tweetal (19 m 22 jaar), dat niet bepaald onbekend is bij de politie, is proces- verbaal op gemaakt. Nipo-enquêle Inkomens niet openbaar DEN HAAG (ANP) Ruim de helft van een groep door het NIPO ondervraagde Nederlanders vindt, dat de inkomens niet openbaar gemaakt moeten worden, ook al zouden betrokke nen daar geen be zwaar tegen hebben. 28 procent vindt van wel; 11 procent had hier geen mening over. Het NIPO hield vorig jaar november een landelijke steekproef onder 916 mannen en vrouwen. 59 procent van deze groep vindt, dat het openbaar ma ken van inkomens in strijdis met de pri vacy. 31 procent acht het niet 11 strijd. 10 procent htd geen me ning. Uit de NIPO enquete blijkt, dat mensen met hogere inkomens meer prijs stellen op privacy wat betreft het inko men. Leiden: 500 Nuka's meer dan in lltreeht LEIDEN De nuchtere "kalve- reenmarkt van Leiden is weer een groot succes geworden ten koste van Utrecht. Bij het er perse gaan van dit bad waren de juiste cijfers og niet bekend, maar volgens de marktfunctio- narissen werd het aantal ge schat op boven e 1300. Dat is bijna 30c meer dan vorige wee. In Utrecht daarentegen weerden 818 nuka's aangevoerd, 300 minder dan voige week. De Leidse aanvoer was 477 rinde- ren verder: 752 graskalveren, geen schapen, 344 biggen. De handel liep goed. In Utrecht was de nuka handel rustig. Naast de kalveren 27 runderen. 52 bokken en geiten en 1 gras- kalf. Katwijk krijgt n tandkliniek Katwijk Er komt op zeer korte termijn een oplossing voor het tandartsenprobleem in Katwijk. Na voorbereidende besprekingen tussen schooltandarts H.D. Hage, de gemeente Katwijk, de Maatschappij voor Tandheelkun de en het Ziekenfonds Haarlem mermeer en Omstreken is be sloten zo snel mogelijk te ko men tot de oprichting van een „Stichting Tandheelkundige kli niek" te Katwijk. Overigens zal ook dan de tand heelkundige Ibehoefte niet vol doende bestreden kunnen wor den. Om een duidelijk inzicht te krijgen in het tandartsenpro bleem in Katwijk zal onder de bevolking een enquête worden gehouden. Met het openbaar maken van de kliniek-plannen wil de gemeente de onvrede on der de Katwijkse bevolking wegnemen als gevolg van dag bladpublicaties waarin werd ge suggereerd dat aan het tandart senprobleem in Katwijk te wei nig aandacht zou worden be steed. GS willen actuele cijfers werkloosheid Van c onzer verslaggevers DEN HAAG Omdat Gdeputeer de Staten van Zuid-Holland méér inzicht willen in de otwlk- kellng van de werkgelegenheid, hebben zij de stichting Econo misch Technologisch Instituut opdrafht gegeven een werkgele, genheidsinformatiesysteem op te stellen. Dit systeem moet ten alle tijde de actuele cijfers over de werkgelegenheidssituatie kunnen produceren. Deze montagelijn bij de Ford Motor Co. in de staat New York is tot stilstand gekomen verband met de verminderde afzet van grote auto's. 3400 mensen zijn hierdoor tijdelijk zo der werk gekomen. Volgende week wordt de produktie hervat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks de invoering van de distributie blijft het mogelijk op sommige plaatsen benzine te tanken zonder Inlevering van bonnen. Een aantal pomphouders is be reid benzine te leveren zonder inleveringen van bonnen, maar men betaalt dat een hoge re prijs: van 1,05 tot 1,30 per liter. De be treffende pomphouders moeten echter voor de geleverde benzine zelf wel bonnen afdra gen. Daartoe hebben ze van particulieren bonnen gekocht; de aankoopprijs van deze bonnen wordt in de benzineprijs doorbere kend. De Nederlandse Spoorwegen hebben op ne gen autoloze zondagen 7,7 miljoen gulden ex tra aan inkomsten ontvangen door het groter reizigersaanbod. De horeca verwacht echter een verlies van negentig miljoen gulden; de omzet was op de zondagen 0 tot 85 procent beneden normaal. Pomphouders in de Duitse grensplaatsen, als Emmerich, Elten en Kleve, doen goede za ken. Zij kregen tijdens het afgelopen week einde 30 to 50 procent meer Nederlandse klanten dan normaal. Minister Van Kemenade van Onderwijs heeft meegedeeld, dat een verschuiving van schooltijden om het openbaar vefvoer te ont lasten niet mag leiden tot een verkorting van de lesduur. De scholen voor voortgezet on derwijs is het niet toegestaan af te wijken van de lesduur van 50 minuten, zelfs al zou de bekorte tijd later worden gecompenseerd. Het Nederlands verbond van Verhuurders heeft minister Lubbers met spoed om een prijsstop voor huisbrandolie gevraagd, omdat een aantal verhuurders een voorschot op de stookkosten van veertig gulden hebben geeist. Minister Westerterp (Verkeer en Wat'-staat) Is te°cn uitb-nding van het fietsenvervoer per NS. Door het laden en lossen van veel fietsen en bromfietsen zou de treinenloop verstoord kunnen worden, vreest hij. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG Het politieke gevecht om de prijsbeheersing is thans volledig losgebroken. Vakcentrales en de P.v.d.A. willen minstens een prijsstop voor een aantal belangrijke artikelen, de regering voelt hiervoor nog niets. Minister Duisenberg van Financiën zei gisteravond in Breda, dat een prijsstop oorzaak zal worden van een grote werkloosheid en dat wil de regering in ieder geval voorkomen. Het Overlegorgaan van de drie vakcentrales wil een gesprek op korte termijn met de regering over de prijzen. „De onrust over de prijsontwikkeling wordt binnen de vakbeweging steeds groter, terwijl het gesprek tus sen de consumentenorganisaties en minister Lubbers vorige week onbevredigend geweest is" aldus het Overlegorgaan. Daarbij heeft zich drs. E. van Thijn voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer aangesloten. In Weert zei deze gisteravond, dat een se lectieve prijsstop voor essentiële artikelen dringend noodzakelijk •is. „Wij verwachten, dat de re gering onze voorstellen serieus neemt en nog deze week met de nodige maatregelen komt. Zo niet, dan zal de P.v.d.A.-fractie in het parlement nadere stappen ondernemen", aldus drs. van Thijn. „Het kabinet moet voluit in de aanval gaan tegen de op komende prijzengolf". Minister Duisenberg liet er gister avond in Breda geen misver stand over bestaan, dat de grote klap van prijsstijgingen nog moet komen. „Het gemiddelde reële inkomen zal dit jaar nog sterker dalen, dan verwacht werd", stelde hij vast. Dat bete kent, dat dit hoger komt te lig gen dan de geraamde 2 tot 3 procent. Hij liet echter ook we ten, dat volgens de regering „ongerechtvaardigde prijsstij gingen totnutoe nog niet gecon stateerd zijn". De kans is zeer groot, dat pre mier den Uyl vanavond in Am sterdam, waar hij voor het ge west-Amsterdam van de P.v.d.A. spreekt, de prijsstij gingen en de mogelijke maatre gelen daartegen de orde zal stellen. ALL WAVE HI-FI vraagt te koop: BENZINEBONNEN prijs 0.50 per liter Aanbiedingen telefonisch 015- 13 20 00 of 14 32 64, Ut. 14. Spiro Agnew advocaat af De afgetreden Amerikaanse vice-president Agnew, mag niet meer terug keren aan de balie van zijn staat Maryland. De orde van advocaten van die staat heeft hem uitgestoten wegens de bel stingontduiking, die hem vorig jaar ook noopte tot vertrek uit het Witte Huis. Sleepboot bij IJ mui den gezonken IJMU1DEN (ANP) - Vijf mijl voor de kust bij IJ mui den is vanmorgen om kwart voor acht een Ameri kaanse sleepboot gezonken. Alle tien de opvarenden konden worden gered. Samen met een Belgsiche sleepboot trok het Ameri kaanse vaartuig de Robin 3, een grote dekschuit naar een booreiland. Door nog onbekende oorzaak is de Amerikaan vrij snel gezon ken. De meeste beman ningsleden konden hun schip in rubberboten verla ten, enkele kwamen in het water terecht. Aan de zoek achtie die volgde werd deel genomen door enkele sche pen, waaronder de redding boot uit IJmuiden en de loodsboot, en twee helicop ters en een Breguet-pa- trouillevliegtuig van de Ma rineluchtvaartdienst. Uitein- deijk konden de twee ver misten uit het water wor den opgepikt. Installatie mr. Grosheide op 9 februari Rijswijk Rijswijks nieuwe bur gemeester mr. Grosheide wordt officieel geïnstalleerd tijdens een buitengewone raadsvergade ring, die op zaterdag 9 februari om half twaalf wordt gehouden. Mr. Grosheide maakt tevoren in formeel kennis met de fractie voorzitters uit de raad op 23 ja nuari en met de overige raads leden op 24 januari. De op deze dagen te houden raadsvergade ringen beginnen daarom een half uur later dan aangekon digd, namelijk om acht uur. Overigens heeft het officiële be noem ingsbericht de gemeente Rijswijk nog niet bereikt. Een 'blijmaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden, maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnbment kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. Van een onzer verslagge vers LEEUWARDEN. Het Geor ganiseerd Overleg in amb tenarenzaken meent volgens staatssecretaris W. Polak van Binnenlandse Zaken, dat de spreiding van de rijksdiensten „voorlopig wel op een laag pitje gezet kan worden". De regering voelt hiervoor echter niets zei hij gisteravond op een spreek beurt in Leeuwarden. De regering had de bedoeling om de volledige plannen voor de spreiding op 1 ja nuari bekend te maken. De vele problemen met de olie boycot heeft deze plannen tegengehouden, maar bin nenkort komt de regering ermee, aldus de heer Polak. Noteer m.l.vROM als nieuw kwartaal-abonnee: Stuur deze bon In open envelop, I Naam: zonder postzegel, naar: Adres antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats y Stuur een gasaansteker naar LEIDSE y 2= COURANT Woonplaats: f

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1