bij Britse steunt publieke premier opinie Heath Twee doden door storm; dak stort op huizenrij Bliksemactie voor Romeins schip Reidoe (Somant Akkoord over regionaal fonds niet te verwachten Veel schade aangericht Enmiête leden van Veronica Vuurgevechten markeren begin derde ronde van vredesgesprek Kissinger 'Kohoulck: ruimteschip' ZATERDAG 12 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DE RIJN In Alphen aan de Rijn wordt dit weekend een laatste poging ge daan om het oude Romeinse schip, dat op het terrein Johannesstichting in Zwammer- dam ligt, alsnog te behouden. Op initiatief van architect Hans Perotti wordt een bliksemactie gehouden, die vóór maandag anderhalve ton op tafel moet brengen. Als de aktie mislukt zal de berging niet doorgaan. Volgens binnen- en buitenlandse archeologen is het 37 meter lan ge schip historisch gezien van grote waarde. Omstreeks deze tijd van het vorig jaar werd op de bouwplaats van de Johannes stichting een deel van de eike houten boot blootgelegd. Nu na dert echter het moment, dat op het terrein de eerste palen wor den geslagen voor de „Hooge Burch" een dorp voor geestelijk gehandicapten. Eind maart moet de vindplaats definitief dicht zijn. Als het benodigde geld niet op ta fel komt zal met behulp van een dragline het schip worden bloot gelegd. Na onderzoek worden dan de meest waardevolle delen meegenomen. Komt het geld er wèl, dan zal de Rijksdienst IJs- selmeerpolders de berging van het schip verrichten. Bij deze dienst is men blij met het initiatief van de architect, maar toch staat men sceptisch tegenover het plan. Het genoem de bedrag van anderhalve ton zou wel eens veel te weinig kun nen blijken te zijn. rïQ Hans Perotti gelooft in zijn aktie. „Je weet nooit wat het oplevert. De tijd van toezien is voorbij". DEN HAAG (ANP) - Windhozen en rukwinden hebben, in het hele land huis gehouden. Het re sultaat is twee doden en hier en daar vrij zware schade. Gistermiddag is op de Waal ter hoogte van Zaltbommel het bin nenvaartschip „Spera in Deo" was nl. een andere kraan op driftgeraakt en deze rolde op de kraan af waarmee de man be zig was. De machine kon niet tijdig weg zijn en moest sprin gen. Hij brak een rugwervel. Beide kranen werden zwaar be schadigd. bij stormachtig weer volgesla- In Rotterdam waaide een kraan gen en gezonken. De schipper, van een miljoen gulden om en de 28-jarige A. A. van Putten kwam in het water terecht. De uit Amsterdam, en zijn 7 maan- machinist kon zich in veiligheid den oude kind zijn verdronken. stellen. De schippersvrouw kon worden Ook in Zeeland en Friesland werd gered door een passerende tank- nogal wat schade aangericht boot. aan boerderijen en loodsen. In Gorkum maakte een hoos gis- In Utrecht trok een windhoos over termorgen de helft van een de stad. Vooral de wijk Hoogra- kleuterschool met de grond ge- ven moest het ontgelden. Het lijk. In dat deel zaten geen kin deren. In Dordrecht raakte een kraan machinist gewond toen hij om erger letsel ie voorkomen van de kraan sprong. Door de wind- de vroegere draadfa- briek „Neerlandia" werd afge rukt en enkele tientallen meters verder neergegooid op een rijtje huizen. Niemand raakte ge wond. Onderzoek in Nietawerslnis gevraagd DEN HAAG (ANP) Het PPR-kamerlid Waltmans heeft minister Vredeling van Defensie gevraagd een onderzoek stellen nalar de interne toestand van het depot voor discipline te Nieuwersluis. Aanleiding tot dit verzoek rapport van een aantal dienst plichtige artsen over het depot, in welke rapport onvolkomenhe den in de behanaeling worden geconstateerd. Deze tekortko mingen zouden het niet of nau welijks aanwezig zijn van pas sende psychiatrische hulp be treffen, het gebruik van isoleer cellen en dwangbuizen en de toestand van de cellen, waarin geplaatsten een deel van hun tijd moeten doorbrengen. Israël Oliebrand kan maanden doorgaan IEL AVIV (AP) De nu al tien dagen voortwoedende brand in drie oliebronnen aan de Golf van Suez, waarbij-per dag meer dan 15.000 vaten olie verloren gaan, zou nog maanden kunnen duren, zo heeft het Israëlische ministerie van financiën vrijdag bekendgemaakt. De brand is ontstaan door een van Israëlse eigen hawk-raketten Momenteel stellen buitenland se experts een onderzoek in naar de mogelijkheid om het vuur te blussen, maar definitie ve plannen zijn hier nog niet voor. HILVERSUM Minister Van Doorn van CRM heeft onlangs zijn twijfel uitgesproken over de integriteit van de leden van de VOO (de Veronica Omroep Or ganisatie). De mensen die zich hebben aan gemeld tijdens de aktie „Vero nica moet blijven" hebben al leen een formulier ingevuld waarop de naam van de aktie stond. Er stonden geen statuten op. Programma-directeur van de VOO, Rob Out, zei hierop bereid te zijn een enquête te houden onder de 30.000 leden. „In de afgelopen maanden hebben we slechts negen afzeggingen gehad. Hieruit concluderen we. dat al onze leden het ermee eens zijn dat we een zuil wor den." Hij zei niet te geloven dat de Eerste Kamer dinsdag nega tief zal reageren op de piraten- wetten. Buitenlanders, die rijden in motorrijtuigen met een buitenlands kente ken, zijn tijdens de distributieperiode in Nederland aangewezen op 40 benzinestations (zie kaart). De stations hebben andere openingstij den dan de stations elders, nl. op werkdagen van 6.00 tot 23.00 uur en zondags van 10.00 tot 19.00 uur. DEN HAAG De kans dat de EEG-ministerraad die maandag en dinsdag in Brussel verga dert, overeenstemming zal be reiken over de vorming van een pen week is gevoerd, en dat ten doel had de voornamelijk En gels-Duitse tegenstellingen overbruggen, heeft hoegenaamd niets opgeleverd. regionaal fonds voor steunverle- De Engelse regering heeft haar ASSOEAN (Reuter-AP) De Egyptische president Anwar Sa- dat en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken hebben gisteravond in Assoean geduren de een uur gesproken over de kwestie van de scheiding de gang van zaken inlichten. Egyptische functionarissen heb ben medegedeeld dat Egypte zijn militaire delegatie in Genè- ve zal terugroepen in afwach ting van het resultaat van Kissingers overleg. Egyptische en Israëlische troe- In het gebied van Suez hebben pen aan het Suezfront. Intussen werd zowel van het Suezfront als van de Golanhoogte melding gemaakt van vuurgevechten en bestandsschendingen. naar Assoean terugkeren. Daar na zal hij opnieuw naar Jeruza lem gaan. Een bezoek aan Da mascus behoort tot de mogelijk heden. In de loop van de week zal Kissinger in Brussel de bondgenoten van de NAVO over Egyptische en Israëlische artil leriebatterijen gisteren vijf uur lang een zwaar duel uitgevoch ten. Drie Egyptische vrachtwa gens die bij een Finse VN-een- heid stonden, gingen in vlam- lanheuvels tien Israëliërs te hebben gedood of gewond, een Israëlische post in brand te heb ben gezet en een tank vernie tigd. Israël maakt wel melding van gevechten maar zegt dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Tarwe-import voor Rusland blijft in V.S. WASHINGTON (AP) - Het Ame rikaanse departement van land bouw heeft bekend gemaakt da: de Sowjet Unie er mee heeft in gestemd de import van 18,4 mil joen schepels Amerikaanse tar we uit te stellen tot na de oogst van de komende zomer. Ameri kaanse functionarissen hopen dat deze maatregel een dreigen de stijging van de broodprijs zal helpen voorkomen. ning aan achtergebleven gebie den In de gemeenschap, is vrij klein. Het overleg dat de afgelo- Politie zoekt 2 verdachten wiirgmoord AMSTERDAM (ANP) De Am- sterdamse recherche zoekt twee Duitsers, die mogelijk betrok ken zijn geweest bij de wurg- moord op de 44-jarige hotelbe diende Frans Idema. Diens lijk werd woensdagmiddag aange troffen in zijn woning aan de Korte Keizersstraat in Amster dam. Getuigen hebben verklaard, dat zij het slachtoffer in de nacht van maandag op dinsdag in het portaal van zijn woning met de buitenlanders heeft zien praten. Nixon krijgt hulp bi j verdediging WASHINGTON (DPA) Als het komt tot een apnklacht tegen president Nixon zal het ministe rie van justitie hem alle midde len ter beschikking stellen, die hij voor zijn verdediging nodig heeft, zo heeft de nieuwe minis ter van justitie William Snxbe gezegd. De hulp van het ministerie wordt echter alleen gegeven alt aanklacht betrekking heeft misstappen, die Nixon als presi dent gedaan heeft Ms de afzet tingsprocedure op andere be schuldigingen wordt gebaseerd zal Nixon zonder hulp van het departement en op eigen kosten zijn verdediging moeten voeren, aldus Saxbe. LONDEN (AFP-DPA) Blijkens een opiniepeiling vindt 59 pet van de Britten dat de mijnwerkers akkoord moeten gaan met een loonsverhoging binnen het raam van het re geringsprogramma voor de inflatiebestrijding. Van de on dervraagden stelt 41 pet de mijnwerkers verantwoorde lijk voor de energiecrisis, die Engeland een driedaagse werkweek heeft bezorgd. Slechts 33 procent geeft de rege ring de schild. met vertegenwoordigers van de autonoom over bun eisenpakket „Confederation of British Indu- beslissen, stries", de bond van werkge- De Britse raad vour economische Op het politieke vlak toont de opi niepeiling een verrassende steun voor de conservatieve partij. Gewor-lijk staat de oppositie partij bij opiniepeilingen -meer in de gunst dan de regerende partij, maar nu hebben de to- ries van premier Heath een voorsprong van 3,9 procent op Labour. culeerd dat premier Heath pro fijt zal willen trekken van deze voorsprong en nieuwe verkiezin gen uit zal schrijven. In Enge land mag de regering het tijd- stip van de verkiezingen vast stellen. De opiniepeiling is de gunstigste voor de conservatie ven sinds de regering-Heath in 1970 aan het bewind kwam. vers. Maandag zullen de bespre kingen van de regering met de mijnwerkersbonden '"orden voortgezet. Er is een f 'tje hoop doorgebroken op ig van dit langdurig arb in- flict omdat de vake 'es TUC heeft toegezegd dat een loonsverhoging voor de mijnwer kers, die het kader van „fase drie" van het anti-inflaticpro- ontwikkeling voorspelt dat de nationale produktie in januari met 20 a 25 procent zal teruglo pen. Verwacht wordt dat de hui dige crisis en de driedaagse werkweek de ondergang van verscheidene kleine bedrijven zal betekenen, zodat Engeland ook na afloop van de crisis zal blijven zitten met een hoog per centage werklozen. gram te boven gaat, door ande- De Britse spoorwegen hebben Er wordt in Engeland druk gespe- Premier Heath overlegde gisteren re bonden niet zal worden uitge buit als argument voor soortge lijke loonstijgingen. Maar de toezegging van de TUC biedt geen waterdichte garantie, want de aangesloten bonden kunnen meegedeeld, dat het spoorweg personeel in Engeland morgen staakt. De boot v? Hoek van Holland naar Harwich vaart wel. De passagiers zullen met bussen van Harwich naar Lon den worden gebracht. instemming met voorstellen die beogen een gemeenschappelijk Europees energiebeleid van de grond te krijgen afhankelijk ge steld van de vorming van een regionaal fonds, met voldoende geld om doeltreffende steun te verlenen aan de achtergebleven gebieden. Op de vorige vergade ring van de EEG-ministerraad blokkeerde de Engelse minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas-Home, besluiten die de aanzet zouden moeten vormen voor een gemeenschappelijk energiebeleid. Volgens deze be sluiten zouden de lidstaten de Europese commissie, het „dage lijks bestuur" van de EEG, ge gevens moeten verstrekken die het haar mogelijk maken zgn. „energiebalansen" op te stellen, en zouden zij een „energiecomi té" moeten vormen uit hoge ambtenaren der nationale rege ringen onder leiding van het lid van de Europese comm.ssie, dat is belast met energievraag stukken, Simonnet. Film betaald met overval PARIJS De Franse filmregis. suer Jean-Claude Dague is vrij. dag tot acht Jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zeven bankovervallen, waarmee hij een film over gangsters wilde financieren. De overvallen, die hem in totaal 10.000 francs ople verden, waren erg amateuris- tisch. Dague en twee medeplich tigen gebruikten hun eigen au- to's, zonder de moeite te doen de nummerborden te vervalsen. Zijn medeplichtigen kregen ge vangenisstraffen van zeven en vijf jaar. De opbrengst was geïnvesteerd In de produktie vAn de film. Fiscus moet clement zijn DEN HAAG De belastingdienst moet waar mogelijk tegemoet komen In de moeilijkheden, waarin ondernemers als gevolg van de olie-crisis zijn geraakt. Staatssecretaris van Rooyen van Financiën heeft dit m een brief aan de dienst verzocht. Het is mogelijk, dat ten gevolge van de onvoorziene situatie een ondernemer niet on korte en soms ook niet op lange termijn aan zijn belastingverplichtingen kan voldoen. Het is dan wense lijk, dat in sommige gevallen de oplossing gezocht wordt in uit stel van betaling, kwijtschelding of een combinatie van beide. Nederlander :n Duitsland ?°n«ehouden MUNCHFN (ANP) - De 33-jarige J. de P. u't Krimpen aan de Lek is aangehouden, nadat hij volgens de Duitse polit'e bij Spal in Neder-Beleren bij een Inhaalmanoeuvre met zijn vrachtwagen een botsing heeft veroorzaakt, waarbij drie men sen om het leven kwamen en vijf zwaar werden gewond. Over „eigen weggesproken TOEN MR. P. H. KOOIJMANS nog geen staatssecretaris voor Buiten landse Zaken was, heeft hij in „Anti-revolutionaire Staatskunde' een artikel gepubliceerd over Europese opstelling en partijvorming, dat later werd overgenomen in een aflevering welke Politiek Per spectief helemaal wijdde aan „De eigen weg van de christen-demo cratie". In de politieke drukte van afgelopen najaar heeft dit num mer weinig aandacht gekregen; hopenlijk komt die aandacht nog. want er worden verschillende punten aangeroerd, welke de chris ten-democratie in Nederland èn in Europees verband niet onbespro ken kan laten. Het gaat in mr. Kooijmans artikel vooral om de Europese opstelling van de christen-democratie in Europa. Na de uitbreiding van de Euromarkt is in het parlement van de EEG de suprematie van de christen-democratische fractie verloren gegaan; zeker wanneer La bour haar vacante zetels gaat bezetten, komen de socialisten in een dominerende positie te verkeren. Van verschillende kanten wordt er dan ook op aangedrongen, dat de christen-democraten in Brussel en Straatsburg naar een samenwer kingsverband gaan streven met nlet-socialistische groeperingen, zoals de Britse conservatieven, de Westduitse en Italiaanse libera len en met soortgelijke groepen Franse afgevaardigden. Bijster enthousiast voor zo'n samenwerking toont mr. Kooijmans zich niet; hij laat blijken aan de kant te staan van hen die niet zeggen dat elke samenwerking op Europees gebied met de conservatieven uit den boze is, maar weigeren verder te gaan dan een zuiver pro grammatische samenwerking, zoals die ook bij regeringscoalities in nationale parlementen gebruikelijk is „MAAR", MERKT KOOIJMANS OP, „de hier gesignaleerde kwesties zijn van een zeer groot, doch helaas nog onderschat belang. Het is tee hopen, dat de gedachtenvorming hieromtrent ook in Nederland op iets ruimere school zal gaan plaats vinden dan tot dusverre het geval is geweest. Ook hier gaat het om de toekomst van een chris telijke partij. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen ten luchtdn* in misbaren ed£ opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied bewolking «fl» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen onweer windrichting —A verplaatsingsrichting De Bilt - Het komende etmaal neemt de wind weer toe uit zui delijke richting en wordt tijde lijk regen verwacht. Dit hangt samen met een depressie, die van de Azoren in noordoostelij ke richting naar Ierland koerst en flink in diepte toeneemt. Boven Rusland handhaaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Om dit hogedrukge- bied stroomt met zuidoostelijke wind koude vrieslucht over Po len naar Scandinavië. In War schau vroor het vanmorgen 12 gr. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur. Weersvooruitzichten in cijfers, voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. van 2—8 gr. Max. temp.: van 5—10 gr. Kans op en droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent, WEERRAPPORTEN Twente VIlMlnKen ZA. Limburg Aberdeon BerHJn"1" Frankfort Genève Helsinki InnsbrUek Kopcnhugcn Parijs Spilt Stockholm Wenen ZUrlch Casablanca Istanboc! Las Pnlmns New York Inzamelactie bestrijdings middelen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland heeft bepaald, dat de Inzamelactie van restanten van landbouwbe- strijdlngsmiddelen in Zuid-Hol land gehouden zal worden in de periode van 11 tot en met 22 fe bruari. De af te stoten bestrijdingsmidde len kunnen dan in elke gemeen te op een nader te bepalen plviaüts (depót) ingeleverd worden tussen 9 en 12 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Nó 22 fe bruari zal vanwege de Algeme ne Inspectie Dienst controle op de bedrijven uitgeoefend worden op het voorhanden hebben van niet-toegelaten bestrijdingsmid delen. Voornamelijk heeft men op het oog de bedrijven van boeren, tuinders en volkstuin ders. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is van oordeel, dat de hoeveelheden restanten In deze provincie enorm groot zijn. Wanneer de vrijwillige In levering ten einde is zullen de Ingeleverde bestrijdingsmidde len per container naar ten zes tal plaatsen vervoerd worden ter verbranding. Belanghebbenden wordt erop ge wezen, dot kwikhoir' J-> c"- c-. kwikhovdorde s o'r.r - rt - geleverd moeten worden omdat de verbrandingsinstallatie? oor chemisch afval in Nederiand geen kwikhoudende chemicaliën mogen verbranden. ROTTERDAM (ANP) De rulm- tcvaartkundige J. J. Honing uit Rotterdam veronderstelt, dat wat bekend werd als de komeet Kohoutek, een ruimtescheepje is. Hij baseert zijn hypothese op het feit, dat de „komeet* na het passeren van de zon zwakker en staartloos werd. „Er moet zich een bepaalde chemische reactie hebben afgespeeld, waardoor de „kern" door een cocon werd omhuld. Men spreekt van een op plasticlijm lijkende stof," al dus de heer Honing, leider van het ruimtevaart-informatie- en vluchtcontrolecentrum In Rot terdam. HIJ denkt nu, dat mogelijk door verdamping een ruimtescheepje is vrijgekomen, waaruit een voor ons onbekende, eventueel vaste brandstof zo'n reactie heeft kunnen veroorzaken. Deze stof zou zich door de hitte van do zon als een olievlek op water hebben uitgebreid rond de kern' en vervolgens zijn gestold. Ontjagen DLLFT - Packard Becker BV in Delft is van plan haar activitei ten op het gebied van de chro- nintografie te concentreren en te herstructureren in haar prp- duktiefaciliteiten in Delft. In verbard hiermede Is het nodig, zo heeft de directie medege deeld, voor totaal een dertigtal medewerkers ontslagvergunning aan te vragen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7