Israël heeft voorstel nog niet afgerond OLIELANDEN WILLEN MINDER WINST VOOR MAATSCHAPPIJEN Meer controle op prijsbeleid CekbeSoinont lijf Carrington gaat energiecrisis Engeland te in Ford werkt drie dagen Koninklijk bezoek voor ladv Jane Dood straffen geëist in Barcelona Nederlands bezoek in Aboe Dabi WOENSDAG 9 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 TEL AVIV/CAIRO, (Rtr/UPI). - Israël heeft zijn voorstel voor de scheiding van de troepen aan het Suezkanaal, dat zal worden voorgelegd aan de conferentie in Genève, nog niet afgerond. Over de volgende fase van de regeling, die minister Dajan met dr. Kissinger in Washington heeft besproken, zijn nog geen beslissingen genomen. Minister Kissinger zal binnen tien dagen het Midden-Oosten bezoeken om de Israëlische voorstellen vo( te leggen aan president Sadat. De voorstellen houden vermoede lijk in dat de Israëlische troe pen ongeveer 30 kilometer van het Suezkanaal worden terugge trokken. wanneer Egypte ermee akkoord gaat zijn troepen van de oostelijke Kanaaloever terug- te trekken. Egypte, Syrië en Jordanië over wegen een topconferentie in Da mascus om de strategie voor de volgende fase van de besprekin gen te coördineren. Koning Hoessein heeft voorgesteld grote gezamenlijke Arabische delegatie te vormen voor Genè ve, waarin Ook Libanon en de Palestijnen vertegenwoordigd zijn. Hij is bang dat Egypte op eigen houtje een regeling met Israël gaat sluiten. In Egypte heeft minister Higazi van financiën de opdracht ge kregen een nieuwe regering te vormen, die vooral tot taak zal krijgen de economie te ontwik kelen. In Israël zullen middelbare scho lieren tussen 16 en 18 jaar deze maand naar fabrieken en boer derijen worden gestuurd om het tekort aan arbeidskrachten te verhelpen. LONDON (UPI) Koningin Eli zabeth en prins Philip van En geland gaan in juli een bezoek brengen aan de ouders van de 22-jarige Lady Jane Wellesley. vriendin van hun zoon Charles, prins van Wales, zo heeft Buc kingham Palace dinsdag be kendgemaakt. Overigens ontkende een woord voerder van het hof dat het be zoek dat het koninklijk paar zal brengen aan de hertog en herto gin van Wellington op hun land- goed Stratfield Saye in Berkshi re, iets met de vriendschap tus sen Lady Jane en prins Philip te maken heft. Jfficieel gaan koningin Elizabeth en prins Philip naar de 'game fair' op Stratfield Saye, waar de nieuwste verbetringen op het gebied van de jacht en de hen gelsport en instandhouding van het wild worden getoond. BARCELONA In Barcelona is gisteren het proces begonnen te gen de jeugdige Catalaanse anarchist Salvador Puig Antich. Na enkele uren eiste de militai re procureur twee maal de doodstraf tegen de verdachte: een wegens een aanval op een bank met de twee andere ver dachten (in maart 1972) en de andere wegens moord op een politieman. In geval de Catalaan ter dood veroordeeld wordt, moet de straf nog door het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, bevestigd worden. De 26-jarige Salvador Puig Antich heeft geen enkel van de hem ten laste ge legde punten tegengesproken, iets wat de taak van zijn verde diger uiterst moeilijk heeft ge maakt. Estenssoro verbannen LA PAZ Ex-president Victor Paz Stenssoro van Bolivia is gisteren samen met vijf be stuursleden van zijn Movimiento National Revolucionario, naar het* aangrenzende Paraguay ge deporteerd, aldus heeft de Boli viaanse regering in een officieel communique bekendgemaakt. In het communiqué worden Paz en zijn partijgenoten beschuldigd van ..subversieve pogingen tweedracht te zaaien in de krijgsmacht en onrust te stoken onder de arbeiders". Het leger van Bolivia staat achter de rechtse regering van president Hugo Banzer. De Franse couturier Jean Patou heeft gisteren in Parijs zijn lente-zomercollectie hoeden getoond. Tot zijn collectie behoort deze opvallende brede hoed, vervaardigd van blauw stro. GENEVE (ANP) - De voornaamste olie-exporterende lan- - den zijn van mening dat de regeringen van de oliever- bruikende landen zelf krachtige maatregelen moeten ne men om een verdere stijging van de prijzen van ruwe olie te voorkomen. Dit heeft de Iraanse minister van fi nanciën, Jamshid Amouzegar, gisteren verklaard tijdens de conferentie van de OPEC, de organisatie van olie-ex porterende landen, in Genève. Hij zei dat de prijsspiraal niet kan worden doorbroken zonder hulp van de oliemaat schappijen en de regeringen van de industrielanden. Amouzegar, die de conferentie in Genève voorzit, verklaarde dat de regeringen van de olie producerende landen niet willen dat hun handen aan het begin van de oliestroom gebonden zijn en niets te zeggen hebben over wat er aan het eind gebeurt. Naar zijn mening hebben de in dustrielanden het op het ogenblik voor het zeggen aan het einde van de oliestroom. der mee dat de OPEC bezig Is met het uitwerken van de de tails van een systeem voor drie maandelijkse herziening van de prijzen. Het is de bedoeling dat het 1 april in werking treedt. .Maar dat is ook afhankelijk van wat de olienaatschappijen en de industrielanden doen om de prijzen aan het einde van de oliestroom in de hand te hou den". Oosterse cultuur en westerse techniek ontmoetten elkaar dezer dagen in een hangar van de Lockheed vliegtuigfabrieken in California. Daar werd de eerste van de 21 Tristars overge dragen aan de Japanse luchtvaartmaatschappij A11 Nippon Airways. Enkele shinto-priesters waren speciaal overgekomen om de religieuze plechtigheid te verrichten waarmee het toestel werd ingewijd. DEN HAAG De Consumenten- sche Zaken wii de PvdA-frakt'e .- bond en Konsumenten Kontakt de regering vooral aan de tand hebben vandaag in een gesprek voelen over de doelmatigheid j met minister Lubbers van Eco- van het huidige prijsbeleid, nomische Zaken een aantal nog Er zullen voorslellen gedaan wor- niet nader aangediende voorstel len op tafel ge'egd om de huidi ge golf van prijsstijgingen te keren. Ook de PvdA-frak:ie in de Twee de Kamer wil dat de reger ng scherper gaat optreden op het gebied van de pr jzen. D.t deel de fraktievoorzitter Ed van Thijn gisteravond mee op een afdehngsvergadering te Doetin- Tot slot wil de PvdA-fraktie dat chera. de regering zelf een actieve Op de vergadering van de vaste consumentenvoorlichting gaat Kamercommisf'e van Economi- bedrijven. Nachtclubs verdwijnen in Indonesië den om de conom sche contro-1 Djakarta (Upi) De regering --j van in(jonesjg heeft besloten de nachtclubs en sauna-inrichtin gen gele'del:jk aan te slu ten als onderdeel van haar bezuini- gingscampagne. Storm in Engeland LONDEN (DPA) Een zware storm heeft gisteren in Engeland vier mensenlevens geëist en op uitgebreide schaal schade ver oorzaakt. led enst zodanig te versterken, dat meer gedaan kan worden aan sLeikpr.afgew jze onderzoe kingen. Daarna as: zullen de on derriem ingsradan snel de be- voegdhe d moeten kr.jgsn om toeaicht te houden op het prijs- bele'd van da e gen onderne- der industrielanden verlangen dat zij een streng toezicht in stellen op de verkoopprijzen van de oliemaatschappijen indien de olielanden de prijsverhogingen van ruwe olie beperken. Op het ogenblik kopen de oliemaat schappijen de ruwe olie voor ze ven dollar per vat (159 liter) en verkopen ze dezelfde hoeveel heid voor vijftien dollar. „We zijn van mening dat de olie maatschappijen vijftig dollar cent per vat mogen verdienen", zo voegde hij eraan toe. De Iraanse bewindsman zei dat de prijs van olie uit de landen langs de Perzische golf per 1 fe-1 bruari met ongeveer 6 procent zal dalen. De prijsdaling zou het gevolg zijn van het herstel van de dollarkoers op de geldmark ten in de wereld. ABOE DABI (AFB) De Neder landse zaakgelastigde in de Ver enigde Arabische emiraten is gisteren in Aboe Dabi ontvan gen door de vice-president van de federatie en gouverneur van Doebai, Sjeik Rached ben Said ben Maktoem. De zaakgelastigde, zo werd in Aboe Dabi meegedeeld, sprak zijn spijt uit over de verslechte ring in de betrekkingen tussen Nederland en de Arabische sta ten en sprak de hoop op een toekomstige normalisering uit. Chrysler verhootrt Herontdekking HET WAS DE VADER van de kritische geschiedschrijving, de Griek Thucydides, die heeft opgemerkt dat de mensen eerst de tijd waarin ze zelf leven de grootste en belangrijkste vinden, om daarna te ont dekken dat het verleden vaak meer te zeggen heeft. Deze theorie van de herontdekking wordt keer op keer bevestigd In de cultuur lijkt het wel een proces van permanente beweging: het klassieke Grieks waarin Thucydides zelf schreef, is eeuwenlang een vergeten taal geweest, totdat het tegen de 19de eeuw herontdekt werd. Na 1945 is in de muziek de barok hevig populair geworden; de laatste jaren wordt de renaissance nadrukkelijk gepropageerd. Bouwstijlen welke tot voor kort als zinsloos verketterd werden, ko men weer in tel; diverse schrijvers herwinnen even snel hun popu lariteit als ze die jaren geleden verloren hebben. IN ZOVERRE DE RELIGIE ook een stuk cultuur is. voorspelt menig een nu al dat de vernieuwers in de eredienst, na een serieuze eva luatie, zullen teruggrijpen naar verschillende tradities. Bij het on derwijs is en blijft hte een even boeiende als benauwende vraag in hoeverre vernieuwingen op de duur als verbeteringen onderkend worden. De individualisering van het onderricht welke de basis vormt van verschillende moderne systemen, is uiteindelijk ook geen vondst van de eigentijdse pedagogen. Wde aan de hand van deze en soortgelijke herontdekkingen tot de con clusie komt, dat wij mensen doorlopend op vroegere beoordelingen terugkomen en op wat ruimere afstand ontdekken hoe lang niet elke verandering een verbetering bleek, zal mogelijk ook wat voorzichtiger oordelen over de kwaliteit van de de veranderingen welke ons streven naar een betere samenleving heeft opgeleverd. DE TIJD KAN KOMEN dat een democratie welke het toppunt van openheid, gelijkheid en coëxistentie schijnt te zijn, toch uit onbeha gen doet verlangen naar andere vernieuwingen en dan ten dele te recht komt bij de herontdekking van het verleden. Om de komende generaties een handje te helpen, zouden we er goed aan doen doorlopend eigen beslissingen en plannen te evalueren. .Eigentijds" blijkt proefondervindelijk lang niet altijd iets geweest te zijn dat een patent verdient; en wat nu dreigt afgeschreven te wor den, kan in de toekomst iets blijken te zijn, dat weer geschikt is om verlangens te bevredigen. Nodig: een parlementaire „Oscar' OOK MOEDER DOET WEL EENS iets verkeerd. Dat stellen we voorop, alvorens het gelijk van Kamervoorzitter Vondeling te beves tigen, wanneer hij zijn parlementaire klas het voorbeeld onder de neus wrijft van het Lagerhuis, de moeder van alle parlementen. Maar al is moeder in Westminster dan ook niet altijd inspirerend of amusant, ze slaat met haar wekelijkse vragenuurtje met straatleng te de praktijk van parlementaire vragenstellenj op het Haagse Bin nenhof. In tientallen stromen de vragen bij ministers en staats secretarissen schriftelijk binnen en in tientallen komen ze daarna met antwoord van de persen van de Staatsdrukkerij. Komt het een enkele maal tot een mondelinge vraag, dan is de kans twee op drie dat het resultaat een mat. langdradig debatje is. Daarin wil Kamer voorzitter Vondeling nu verandering brengen. Terecht: maar als de betreffende voorzitter, parlementariërs en rege ringsleden niet oppassen, veranderen de vragenstellers en ant- woordgevers wel van comminlcatiemiddcl, maar niet van streken. Eigenlijk zou dr. Vondeling een soort van parlementaire .Oscar" moeten instellen voor goede vragen die goed gebracht worden en „poedelprijzen" voor de tijdverspillers. Liefst ter beoordeling van een onpartijdige jury: Wim Kan. Kronkel en senator Van Riel zou den daar zitting in kunnen nemen. Veel „Oscars" zou het vrezen we de schatkist niet kosten. -fr zonng mst 19 temperaturen toto kjchtdnA in miilibaren I <^9; opklaringen -fr hagel tt warmtefrorrt H hoge-dnAgebied jgfbewofcng •fa» sneeuw -v-r kou-front L lage-drukgebed j Tj< onweer wndrichbng mams verplaatsngsnchfipg lis men in het Midden-Oosten de oliekraan dichtdraait, loopt men het risico dat de tractoren bij ons in het Midden-Westen stilstaan, verklaarde de Amerikaanse vice-president Gerald Ford gisteren in Washington. Hij doelde hiermee op de mogelijkheid dat Amerika de leverantie van voedingsmiddelen aan de Arabische landen zou kunnen staken als zij het olie-embargo nog lang handhaven. prijzen VllsnInRcn ROTTERDAM - Chrysler Neder land in Rotterdam heeft de prij zen van haar Simca-, Chrysler- en Sunbeammodellen verhoogd van 2,3 tot 2.7 procent. De prijs verhoging betekent dat de thans geldende prijzen weer gelijk zijn aan d.e van vóór de reva luatie van de Nederlandse gul den of> 8 september vorig jaar. Gestegen prodi kliekosten en koerswijzigingen van de Franse franc en het Britse pond maak ten deze prijswijziging noodza kelijk, aldus Chrysler-Neder- land. LONDEN (UPI Rtr). Pre mier Heath heeft gisteren lord Carrington benoemd tot minis ter van energiezaken. Hij was minister van defensie, in welke functie hij wordt opgevolgd door staatssecretaris lan Gilmour. Gisteren was het aantal tijdelijk Carrington krijgt grote bevoegd- werklozen gestegen »ot 915.000. heden Voor de arbeidsonrust, die de voornaamste oorzaak van de Britse energiecrisis is, hebben de Britten nog allerminst een oplossing in zicht. De standpun ten lijken zich juist te verhar den. De directie van de spoor- DE BILT Oceaanstoringen die elkaar in snel tempo opvolgen zorgen bij ons voor een wissel vallig weertype. Deze storingen waarvan de koers de laatste da- ^>'^t(larn gen vrij zuidelijk is, bereiken edelen bij de Golf van Biscaje het con- Beide tinent en buigen vervolgen, al naar het noordoosten. Samen- Luchth. Rtd. hangend hiermee valt er aan de Portugese en Spaanse noordkust zjj veel regen. In La Coruna werd Aberdeen er de laatste 24 uur ruim 50 mm afgetapt. De storing die Berlijn"1* deze neerslag veroorzaakte pas- Bordeaux seerde ons land gisteravond, Franklort maar was hier minder aktlef. Genève Een volgende deed vanmorgen HHiinkl de bewolking opnieuw toenc men. Deze zal morgen alweer ons land gepasseerd zijn maar een nieuwe storing, die vanmor- LUx«,mbure gen nabij de Azoren lag. zal de Madrid I regenkansen weer doen toene- I men. \iunchcn Nice Vooruitzichten voor vrijdag, op ge- o*|o I steld door het KNMI op dinsdag vakbonden hebben te maken 0m 18.00 uur. met een toenemende druk van Stockholm militante leden om de kolenpro-1 Perioden met regen en aanhou- Wenen duktie nog verder te beperken. dend zacht voor de tijd van het Voorlopig houdt men vast aan jaar. Weersvooruitzichten In elf- de langzaam-aan actie. Iers voor vrijdag: aantal uren La« Palmae 0 tot t Min. temp.: 1-8 gr.; max. temp: van 5-9 gr. Tunis WEERRAPPORTEN Casablanca New York (Van een onzer verslaggevers) d7.TaTf" 'rgeVdTLÏh AMSTERDAM - Fort Norland Ingang van vandaag een driedaagse werkweek ingevoerd. De werktijdverkorting geldt voor 700 van de 1450 werknemers en wordt veroorzaakt door de proAikticstagnatle in Engeland, waardoor voor raad en planning in Amsterdam beperkt blijven. ten die normale werkzaamhe- 1 weigeren, zander loon naar huis gestuurd zullen worden. Dil zou een volledige staking kun nen uitlokken, en daarmee zou de bevoorrading van de electri- j Ford heeft deze maatregel genomen in overleg met sche centrales met kolen in ge- de ondernemingsraad, vakbonden en overheidsin- vaar komen. stanties. Er zullen voor het betrokken personeel De leiders van de mijnwerkers- geen nadelige gevolgen zijn. Voorlopig geldt de werktijdverkorting voor res weken; op maandag ei vrijdag wordt niet gewerkt. In totaal hebben tot 7 januari 5172 bedrijven ver gunning gevraagd voor werktijdverkorting. Bijni 3000 bedrijven niet 32.400 werknemers hebben di« vergunn ng al gekregen; 1000 daarvan zijn ei voor benzinepomphouders, 976 voor garages ei 449 voor horecabedrijven In december is het aantal werkloze mannen ii Nederland met 21.000 ofwel 18 procent gestegei tot 138.000. Het aantal aanvragen voor werkna mers daalde die maand met 7000 naar 68.700.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9