Stichting van de Arbeid verdeeld over advies inzake loonmaatregel Voorrang voor isolatie woningen Mr. v. Veen nu voorzitter VNO drie om Moord op kinderen grond niet te hoeven verdelen Amsterdam één der duurste wereldsteden Fluitconcert in Diergaarde Blij dorp Melkprijs moet lager Eerste dag distributie in Zweden probleem loos WOENSDAG 9 JANUARI Is <4 PAGINA 7 )1 DEN HAAG De Consumenten bond en Consumenten Kontakt hebben gisteren telegrafisch bij minister Lubbers van Economi sche Zaken aangedrongen er voor te zorgen dat de voordelen van de revaluatie van de gulden ook daadwerkelijk tot uitdruk king komen in de minimumprijs van de melk. De organisaties vrezen dat het Produktschap voor zuivel voornemens is, de aangekondigde verlaging van 71 cent per liter op te schorten. Cuba wil best praten met VS - MEXICO STAD (AP) Cuba is bereid de betrekkingen met de Verenigde Staten te herstel len zo gauw Washington bereid ■is de economische blokkade, die nu al 12 jaar duurt, op te hef fen, zo heeft de Cubaanse diplo maat Fernando Lopez Muino gezegd. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De looncommlssle van de Stichting van de Arbeid is er gisteren niet in geslaagd, een eenstemmig advies uit te brengen aan minister Boersma van Soiale Zaken over een loonmaatregel. Werkgevers en werkne mers konden het niet eens worden over de aard van de al gemene loonronde van tweemaal vijftien gulden, en over de duur van de bevriezing van de cao's. Omdat bij 't uitblijven van over eenstemming de Stichting van de Arbeid formeel niet functio neert, zullen de twee partijen nu afzonderlijke adviezen uit brengen. Zoals bekend, wil de regering ie dereen per 1 januari een loon stijging van 15 gulden geven, en ten dat van die compensatie de reeds verstrekte 30 gulden wordt afgetrokken, alsof het een voorschot was. Zij zien de ont wikkeling zelfs zo somber, dat volgens de nieuwe VNO-voorzit- ter mr. C. van Veen de prijs compensatie zo goed als zeker niet volledig zal kunnen zij, bij afloop van de cao, maar ui- Voorts wil de vakbeweging de terlijk op 1 april, nog eens vijf tien gulden. Voor de vakcentra les moeten dit onaantastbare bedragen zijn. De centrale werkgeversorganisaties vinden echter, dat in de uit te vaardi gen beschikking van de rege ring 'moet komen te staan, dat deze 30 gulden in de loop van het jaar, als de cao's vernieuwd worden, in beginsel verrekend kunnen worden bij verdere loon stijgingen. De werkgevers zijn er op dit mo ment namelijk van overtuigd, dat er geen ruimte is voor loonsverhoging anders dan prijscompensatie, en zij willen dan ook de mogelijkheid openla- loonmaatregel niet langer dan tot 1 april van kracht laten zijn. De werkgevers hebben altijd een „rustpauze" van een half jaar gepropageerd, maar willen het liefst een beschikking zon der een afloopdatum, met de toezegging overigens, dat zij in het voorjaar in overlag willen treden over wat er verder met de lonen moet gebeuren. Een afloopdatum kan altijd nog be paald worden, zo menen de werkgevers. De nieuwe voorzitter van het VNO, mr. H. van Veen (rechts), naast zijn voorganger, de heer D. Bartels (links), die thans als vice-voorzitter optreedt. Vragen over hogere prijs DEN HAAG De Tweede-Ka- merleden mevr. Epema-Brug- man en Kolthoff (beiden PvdA) hebben minister Lubbers vaD Economische Zaken madere in lichtingen gevraagd over de re cente prijsverhogingen voor margarine. Gevraagd zijn gegevens over. De oorzaak van de sterke stijging van de grondstoffenprljs voor de margarine-industrie, de op bouw van de -onsumentenprijs voor margarine voor en na de recente verhogingen, en de be heersing van de grondstoffen- markt (van onze parlementaire redactie) mogen worden doorberekend, alsmede bijzondere kosten ten gevolge van de energiecrisis. DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft gisteren de reeds Hij heeft voorts gezegd geen aangekondigde benoeming van oud-minister mr. C. van Veen tot zijn voorzitter, laten ingaan. Hij volgt dr. J. Bartels op, die nu vice-voorzitter is geworden. De heer Van Veen is de eerste beroepsvoorzitter van een werk geversorganisatie, i zijn eerste ontmoeting met de pers :n zijn nieuwe functie zei mr. Van Veen onder meer, dat het prijsbeleid dusdanig zou moeten worden gewijzigd, dat meer externe kostenstijgingen LUXEMBURG Een 38-jarige landeigenaar en zijn 35-jarige vrouw uit Holtz in Luxemburg zijn gisteren wegens drievoudi ge kindermoord veroordeeld tot resp. 25 en 20 jaar gevangenis straf. Zij hadden hun drie jongste kinde ren direct na de geboorte ver moord om hun landerijen, die 85 ha groot zijn, niet te hoeven op delen onder hun kinderen. De goedhartig en fatsoenlijk bekend staat, na de geboorte van hun zoon geen kinderen meer had willen hebben, maar haar toch verboden had de pil te gebrui ken. Omdat zij bang was voor haar man, had zij in 1965 en 1966 twee pasgeboren, gezonde kin deren vermoord. Het derde kind was later door haar man ge wurgd. man had zijn hoeve en land aan Een politieman was de moorden zijn 7-jarige zoon willen nalaten en zijn twee dochters, nu negen en èlf jaar oud, later een royale bruidschat willen geven. De vrouw verklaarde voor de rechtbank dat haar man, die als op het spoor gekomen, toen hij het echtpaar in 1972 kv am con doleren met het verlies van het derde kind en bij de opgebaarde baby tekenen van wurging had ontdekt. deel te hebben over de vraag, of benzinedistributie nog wel no dig is. Maar hij vond een kleine week uitstel van het ingaan van de distributie wel krap. Hij bleef vrezen, dat voor zaterdag nog niet iedereen weet waaraan men toe is, en dat er nog vele verfijningen nodig zijn. Er zal echter niet om een verdere op schorting worden gevraagd, in de hoop, dat in de eerste distri- butiaperiode de plooien zullen worden glad gestreken. DEN HAAG Amsterdam heeft zich zo geleidelijk aan een plaats verworven onder de duurste grote steden van de wereld. Dit blijkt uit een vergelijkend overzicht, dat de Financial Times heeft samengesteld. Het Britse blad anteert vor zijn ver gelijkingen een boodschappenpakket, dat de meest dagelijkse levensbehoeften omvat en dit pakket is in Amsterdam duurder dan in de meeste van de overige 31 grote steden in alle wereld delen. Het Amsterdamse pakket kost dat wordt alleen overtroffen (in Amerikaanse dollars a door Parijs met 60 dollar voor 2,52 per dollar) 34,73 dollar een gelijkwaardige kamer in en dit wordt alleen overtroffen een gelijkwaardig hotel (een door Kopenhagen (39,09 dol- Hilton-hotel of een daarmee lar), Oslo (42,04 dollar), Stock- gelijk te stellen hotel. Van de holm (36,80 dollar) en Tokio steden buiten Europa, die het (69,55) dollar). blad noemt, zijn alleen Nas- In andere Europese steden sau, New York en Washington (om nog maar niet te spreken in dit opzicht duurder dan onze van niet-Europese steden) is hoofdstad, het leven soms een stuk goed- Voor een avondje uit voor vier koper, zoals bijvoorbeeld in personen berekent de Finan- landen, waar hetzelfde bood- cial Times de kosten dn Am- schappenpakket maar 24,69 sterdam op 185 dollar, wat van dollar kost. Rome is met 24,30 de 31 andere steden alleen dollar nog goedkoper en ook overtroffen wordt door Parijs, bijvoorbeeld in Wenen (28,30 New York, Washjngton, Mexi- dollar), Madrid (22,10 dollar) co en Tokio, en Dublin (23,22 dollar) is het leven aanmerkelijk goedkoper Een bouwvakker in Amster- dan in de Nederlandse hoofd- dam verdient volgens de Fi- stad'. nancial Times in Amsterdam In Brussel kost hetzelfde pak- 200 dollar gemiddeld per week, ket 31,22 dollar, maar in Duits- wat dan weer gunstig afsteekt land (DUsseldorf) benadert het tegen de verdiensten van zijn peil van de kosten van levens- collega's elders. In Brussel bij- onderhoud het Amsterdamse voorbeeld is het gemiddelde peil met een pakket, dat 34,61 loon van een bouwvakker 125 dollar kost. In Parijs kost het dollar, in DUsseldorf 163,25 dol- pakket 33,42 dollar. lar 2,60 DM per dollar. De Hotels zijn, wat Europa be- Amsterdammer verdient zelfs treft, bijna nergens zo duur als ruim tweemaal zoveel als zijn in Amsterdam. De Financial Londense collega, die met ge- Times geeft een prijs voor een milled 98 dolal rper week naar hotelkamer op van 48 dollar en huis gaat. Onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren in St. Paul in de Amerikaanse staat Minnesota het proces begonnen inzake de spectaculaire indianendemonstratie van vorig jaar in Wounded Knee. Als eersten van de 130 verdachten moeten de 41-jarige Dennis Bank (rechts) en de 34-jarige Russel Means (links) zich verantwoorden. Het tweetal had de leiding bij de bezetting van de historische handelspost. iifendertighonderd kooitjes (Van een onzer verslaggeef sters) Wanneer je langs de ooievaars en rose flamingo's van de Diergaarde Blijdorp te Rotter dam in de richting van de Rl- vièrahal loopt, dan hoor je al het gekwetter, getsjilp en ge zang van 3500 felgekleurde vo geltjes. Zij zijn in deze hal van 11 tot en met 13 iamiari bijeen gebracht door 500 leden van de Nederlandsche Bond van Vo gelliefhebbers, die dit jaar het 40-jnrig jubileum viert. Boven dien is het de tiende tentoon stelling die door de bond wordt georganiseerd. Deze wordt voorafgegaan door een keuring, verricht door 50 keurmeesters, die tot taak heb ben uit het enorme aanbod de mooiste vogels van Nederland te kiezen. Sommige vogels zijn door de eigenaars gekweekt, bij andere is het al een enor me prestatie ze in goede kondi- tie te houden. Het 40-jarig bestaan en de tiende tentoonstell'ng: een dub bel jubileum dus voor de Ne derlandse Bond van Vogellief hebbers. Het lijkt alsof zelfs de vogels hiervoor hun mooste pa'tjes hebben aangetrokken. Zo is er een Tangara te be wonderen van fluweelachtig rood en zwart, er zijn bontge kleurde Gould Amadines, Duizenden vogels drie dagen O te kijk en te pronk kleurkanaries van het gewone gele pietje tot het allernieuw ste, de satinetten met daartus sen 200 kleurkombinaties. Ver der zijn er de su'kerdiefjes, honingzuigers, glansspreeuwen, buulbuuls, de zang- en postuur kanaries, papegaaien, grote parkieten, grasparkieten, ze- bravinken en een enorm aantal tropische vogels. Vijfendertighonderd voxels, zorgvuldig gehuisvest in vijfen dertighonderd genummerde kooitjes, opdat ze weer terecht komen bij de goede eigenaar. Sommige mensen doet het triest aan de diertjes in die kleine kooien te zien. Maar ze zijn er op getraind en de heer rrn Van Berkel van de Bond van Vogelliefhebbers verzekerde ons dat ze er beslist niet onder lijden. Na het wedstrijdseizoen gaan ze weer in de ruime vo lière en het is volgens de heer Van Berkel inmiddels wel be- wezeA dat met name de Euro pese vogels hierin een langer leven beschoren is dan in de natuur. Ze krijgen dan immers precies het voedsel dat goed voor ze is. Via 652 afdelhgen zijn er bij de Bond zo'n 60.000 leden aan gesloten, waarvan 6.000 u t Zuid-Holland (Friesland 2.000, Overijssel 4.000, Noord-Holland 7.000). Daarnaast zijn er nog eens duizenden, die wel vogels houden, maar niet bij de Bond zijn aangesloten. De organisatoren van de expo- I sitie mc.gen dan ook op een enorme belangstelling rekenen. En niet alleen vanuit Neder land. Uit Engeland komen bij voorbeeld enkele chartervluch ten. Vandaag zijn de kampioenen gekozen en vanaf vrijdag a.s. z jn ze, samen met hun talloze - voor kenners misschien wat minder begaafde - soortgeno ten door het publiek te bewon deren. De erpositie is geopen 1 cn vrijdag 11 januari van 20,00 tot 22.00 uur- zaterdag 12 Ja- j nuari van 10.00 tot 22.00 uur en I zondag 13 januari van 10.00 tot I 17.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In Utrecht werd gisteren het rapport „Binnenklimaat en energieverbruik" ten doop gehouden. Tot eer van de samenstel lers, de werkgroep met dezelfde naam, waarin samenwerken het In stituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek TNO te Delft, het Instituut TNO voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies te Rijswijk, de Nationale Woningraad te Amsterdam en de N.V. Ne derlandse Gas Unie te Groningen, moet gezegd worden, dat de plan nen voor samenstelling ervan reeds van ver voor de gevreesde en gehate energiecrisis gemaakt zijn. Genoemde werkgroep heeft zich bezig gehouden met het ontwik kelen van een model voor warmtebesparende woningen, betere isolatie, beter verdeeld energieverbruik en toch een gunstig leefklimaat scheppen. En dat is niet te bereiken met een simpel schuimplaatje links en rechts of een stukje dubbel glas hier en daar. Er komt echt meer voor kijken. Het rapport stelt, dat de ^uurder of koper van een huis mag ver« wachten dat hij tegen een rede lijk energieverbruik het binnen klimaat in overeenstemming met zijn verlangens en die van zijn huisgenoten kan brengen. Prachtig, In 1985 werkt dit alle- Een eis. die al vele tientallen B|gj -1figg |gj M jaren geleden geponeerd ls, maar waarom architecten en bouwers, mede door een ex treem krap regeringsbeleid, al leen maar lachten. Verdiend moest er worden. En laat de isolatie dan maar zitten. Of, zoals ex-minister ir. W. F. Schut het gisteren zei: „De kwaliteitsontwikkeling van de woning heeft zich sedert de oor log tamelijk spectaculair toege dragen. De woningen werden groter en de centrale verwar ming deed haar intrede- Deze verworvenheden moeten nu wor den afgebouwd door een betere isolatie". Hij had trouwens ook goed nieuws voor de huiseigenaren van mor gen. Minister Gruijters had hem gemachtigd mee te delen dat er prioriteit w-dt gegeven aan isolatie van woningen enzo voorts. En dat zonder de subsi die aan te tasten. Verder werkt de minister aan een regeling die een verbetering van de isolatie van bestaande woningen bevor dert, zowel ter beperking van geluidshinder als van ruimte verwarmingsenergie. Vanzelf sprekend zal de regering zich richten op research en voorlich ting, maar ook wordt bezien of financiële steun mogelijk is, al dus de minister. maal door. Doet u het tot lang met wat minder gas en elektriciteit en vergeet de ver warming niet lager to draalen 's-avonds STOCKHOLM De meeste Zwe den hebben gisteren, de eerste dag van de benzine-dlstributle ln hun land, de auto thuis gela ten. Vooral in de grote stedelij ke centra Stockholm, Göteborg en Malmö werd druk gebruik gemaakt van het openbaar ver voer. Er waren extra bussen, treinen en trams ingelegd. Afgezien van wat gedrang en rijen wachtende passagiers heeft de eerste dag van de benzlne-distributie in Zweden geen problemen opgele verd. In de binnenstad van Stockholm waren straten met gewoonlijk druk autoverkeer nu opmerke lijk stil. De Zweedse automobilisten had den maandag tot middernacht de kans hun tank met „vrije" benzine te laten vullen. Met deze volle tank en een rantsoen van honderd liter zullen ze het de komende zeven weken moe ten doen. Alleen mensen die kunnen aantonen dat ze meer nodig hebben, krijgen extra toe wijzingen. - Geen rijverbod in Duitsland BONN De Westduitse automo bilisten behoeven deze maand ge«n rekening te houden met een rijverbod /oor auto's. Bondskanselier Brandt acht het niet nodig Met voorgenomen rij-1 verbod thans van kracht te la ten worden. Aanvankel'jk was het de bedoe ling het weeke'nde van 19 Ja nuari voor auto's waarvan de kentekens eind'gen met een even getal, een rijverbod !n te voeren. Een week later zouden de oneven kentek",s aan de beurt z'Jn. U - Westdu'tse reger ngskrlngen vsrlu'dt, dat het „gat" in de benz nev:o-z rn ng n c zo grooi s. dat het n et gprioten zou kunnen worden door ..andhav ng De 6-jarige Jcdy Dietrich kan weer met zijn aapje spelen. Hij ligt itj van de snelheidsbeperkingen en het Miami Beach ziekenhuis, waar hij een zware hartoperatie heeft door „ged'sclpl neerd gedrag" ondergaan. De jongen was al eens door een ziekenhuis geweigerd, van de automobilist. 1 omdat z'n ouders geen geld hadden om de operatie te jjejafen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7